Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 21 Μάιος 2020, 11:45

Πόσες εχουν αποσυρθεί και τι γίνονται ?

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 21 Μάιος 2020, 11:46

perseus έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:45
Πόσες εχουν αποσυρθεί και τι γίνονται ?
χωρίς γλυκάνισο το τσίπουρο, ε
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 21 Μάιος 2020, 11:48

elchav έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:40
...

Εικόνα

έχω επισημάνει τους όρους που συζητούσαμε με κόκκινο για να τα δει και ο Υδράργυρος
...
Η συγκεκριμένη επισήμανση έχει "κρυφά μηνύματα"?

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 21 Μάιος 2020, 11:49

Hector Buas έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:48
Η συγκεκριμένη επισήμανση έχει "κρυφά μηνύματα"?
θεωρούσα πως μόνο έτσι θα δώσει την πρέπουσα σημασία ο μέρκιουρι, έχει έφεση στο να λέει πίπες
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Perp
Δημοσιεύσεις: 479
Εγγραφή: 08 Σεπ 2018, 14:51
Phorum.gr user: Perp

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Perp » 21 Μάιος 2020, 11:49

elchav έγραψε:
21 Μάιος 2020, 01:29
Cecily Anne έγραψε:
21 Μάιος 2020, 00:36
Στις ανεμογεννήτριες υπάρχει ένα μεγάλο ζήτημα περιβαντολλογικό με τα πτηνά κλπ που λένε οι οικολόγοι, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι το πρόβλημα των Τηνιακών ήταν τόσο οι καθεαυτό γεννήτριες όσο το ύψος που αποφασίστηκε. Επειδή δεν το έχω κοιτάξει καθόλου το θέμα, δε θέλω να εκφέρω γνώμη, λέω ό,τι έχει πάρει πρέφα το αυτί μου εδώ κι εκεί με επιφύλαξη.
Εικόνα
Αυτά τα γραφήματα με τις γάτες είναι ηλιθιότητες και φυσικά τα προβάλλουν σκοπίμως για να συσκοτίσουν τις επιπτώσεις των ασπηε. Οι ανεμογεννήτριες εγκαθίστανται σε βουνοκορφές με ελάχιστη εως καθόλου ανθρώπινη παρέμβαση και όχληση (μέχρι τώρα), όπου τυχαίνει να ζούνε πολλές φορές είδη πουλιών προστατευόμενα και με πολυ μικρούς πληθυσμούς (γύπες, αετοί κλπ). Σε αυτά, κάνουν τεράστια ζημιά (και όχι δεν τα τρώει ο σιλβεστερ αυτά).

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 21 Μάιος 2020, 11:55

Perp έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:49
Αυτά τα γραφήματα με τις γάτες είναι ηλιθιότητες και φυσικά τα προβάλλουν σκοπίμως για να συσκοτίσουν τις επιπτώσεις των ασπηε. Οι ανεμογεννήτριες εγκαθίστανται σε βουνοκορφές με ελάχιστη εως καθόλου ανθρώπινη παρέμβαση και όχληση (μέχρι τώρα), όπου τυχαίνει να ζούνε πολλές φορές είδη πουλιών προστατευόμενα και με πολυ μικρούς πληθυσμούς (γύπες, αετοί κλπ). Σε αυτά, κάνουν τεράστια ζημιά (και όχι δεν τα τρώει ο σιλβεστερ αυτά).
πως κάνουν τεράστια ζημιά ενώ οι έλεγχοι από birdwatchers που γίνονται δύο φορές το χρόνο βγάζουν ότι δε συμβαίνει τίποτα;

πως κάνουν τεράστια ζημιά όταν είναι πολύ πιθανό το αιολικό πάρκο να φάει Χ όταν βρίσκεται σε μεταναστευτικό διάδρομο;

πως κάνουν τεράστια ζημιά όταν βάφονται υποχρεωτικά ώστε να μην προσελκύουν πτηνά;

και τέλος, πως στον πούτσο κάνουν τεράστια ζημιά όταν οι παρανοϊκοί οικολόγοι -έχοντας επιβάλλει την ατζέντα τους- έχουν υποχρεώσει την εγκατάσταση ραντάρ που ανιχνεύει πτηνά και σταματά την κίνηση των πτερυγίων της ανεμογεννήτριας;

δεν τα ήξερες αυτά, αλλά έπρεπε να πεις τη μαλακία που έχεις ακούσει
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 21 Μάιος 2020, 11:57

Perp έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:49
elchav έγραψε:
21 Μάιος 2020, 01:29
Cecily Anne έγραψε:
21 Μάιος 2020, 00:36
Στις ανεμογεννήτριες υπάρχει ένα μεγάλο ζήτημα περιβαντολλογικό με τα πτηνά κλπ που λένε οι οικολόγοι, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι το πρόβλημα των Τηνιακών ήταν τόσο οι καθεαυτό γεννήτριες όσο το ύψος που αποφασίστηκε. Επειδή δεν το έχω κοιτάξει καθόλου το θέμα, δε θέλω να εκφέρω γνώμη, λέω ό,τι έχει πάρει πρέφα το αυτί μου εδώ κι εκεί με επιφύλαξη.
Εικόνα
Αυτά τα γραφήματα με τις γάτες είναι ηλιθιότητες και φυσικά τα προβάλλουν σκοπίμως για να συσκοτίσουν τις επιπτώσεις των ασπηε. Οι ανεμογεννήτριες εγκαθίστανται σε βουνοκορφές με ελάχιστη εως καθόλου ανθρώπινη παρέμβαση και όχληση (μέχρι τώρα), όπου τυχαίνει να ζούνε πολλές φορές είδη πουλιών προστατευόμενα και με πολυ μικρούς πληθυσμούς (γύπες, αετοί κλπ). Σε αυτά, κάνουν τεράστια ζημιά (και όχι δεν τα τρώει ο σιλβεστερ αυτά).
Οι γύπες και οι αετοί ΔΕΝ ζούνε στις κορυφές. Απλά όταν περνάνε από εκεί φαίνονται, αντίθετα με τα μικρότερα πουλιά.

Άλλωστε συνολικά στην Αμερική είναι μερικές δεκάδες χιλιάδες, δε γίνεται να σκοτώνονται 250.000 το χρόνο μόνο από ανεμογεννήτριες.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Μάιος 2020, 12:03

elchav έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:10

επίσης, μην αγχώνεσαι οι θέσεις που είναι εγκατεστημένες ήδη ανεμογεννήτριες δεν υπάρχει περίπτωση να εγκαταλειφθούν, είναι βεβαιωμένες πηγές ενέργειας
Άμα δεν επιδοτούνται όπως τώρα, θα σφυρίζουν όλοι αδιάφορα

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 21 Μάιος 2020, 12:04

elchav έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:46
perseus έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:45
Πόσες εχουν αποσυρθεί και τι γίνονται ?
χωρίς γλυκάνισο το τσίπουρο, ε
Τι θα γινει θα μου δωσεις λινκ με το τι θα γίνουν οι ανεμοτουρμπινες?

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 21 Μάιος 2020, 12:05

Υδράργυρος έγραψε:
21 Μάιος 2020, 12:03
elchav έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:10

επίσης, μην αγχώνεσαι οι θέσεις που είναι εγκατεστημένες ήδη ανεμογεννήτριες δεν υπάρχει περίπτωση να εγκαταλειφθούν, είναι βεβαιωμένες πηγές ενέργειας
Άμα δεν επιδοτούνται όπως τώρα, θα σφυρίζουν όλοι αδιάφορα
θα σταματήσεις να πετάς μαλακίες; :smt005:
έχουν σταματήσει να επιδοτούνται, ΗΔΗ
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Μάιος 2020, 12:05

Perp έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:49
elchav έγραψε:
21 Μάιος 2020, 01:29
Cecily Anne έγραψε:
21 Μάιος 2020, 00:36
Στις ανεμογεννήτριες υπάρχει ένα μεγάλο ζήτημα περιβαντολλογικό με τα πτηνά κλπ που λένε οι οικολόγοι, αλλά δεν είμαι σίγουρη ότι το πρόβλημα των Τηνιακών ήταν τόσο οι καθεαυτό γεννήτριες όσο το ύψος που αποφασίστηκε. Επειδή δεν το έχω κοιτάξει καθόλου το θέμα, δε θέλω να εκφέρω γνώμη, λέω ό,τι έχει πάρει πρέφα το αυτί μου εδώ κι εκεί με επιφύλαξη.
Εικόνα
Αυτά τα γραφήματα με τις γάτες είναι ηλιθιότητες και φυσικά τα προβάλλουν σκοπίμως για να συσκοτίσουν τις επιπτώσεις των ασπηε. Οι ανεμογεννήτριες εγκαθίστανται σε βουνοκορφές με ελάχιστη εως καθόλου ανθρώπινη παρέμβαση και όχληση (μέχρι τώρα), όπου τυχαίνει να ζούνε πολλές φορές είδη πουλιών προστατευόμενα και με πολυ μικρούς πληθυσμούς (γύπες, αετοί κλπ). Σε αυτά, κάνουν τεράστια ζημιά (και όχι δεν τα τρώει ο σιλβεστερ αυτά).
Στην Αμερική έχει κλείσει για αυτο το λόγο αιολικό. Είχε τοποθετηθεί σε πέρασμα αποδημητικών πουλιών και γινόταν σφαγή.

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 21 Μάιος 2020, 12:06

perseus έγραψε:
21 Μάιος 2020, 12:04
elchav έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:46
perseus έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:45
Πόσες εχουν αποσυρθεί και τι γίνονται ?
χωρίς γλυκάνισο το τσίπουρο, ε
Τι θα γινει θα μου δωσεις λινκ με το τι θα γίνουν οι ανεμοτουρμπινες?
για την αποκατάσταση με ρώτησες, όχι για την ανακύκλωση των γεννητριών

λινκ δεν έχω, μπορώ να σου δώσω το mail φίλου στο UK που η εταιρεία του ψάχνει σαν τρελή παλιές ΑΓ για να μπει στην ανακύκλωση

είναι και ηπειρώτης
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 21 Μάιος 2020, 12:07

Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2020, 19:31

Σαφώς και πρέπει να λαμβάνεται. Γιατί όμως πρέπει να πιστέψουμε ότι δεν ελήφθη ήδη; Ως γνωστόν οι ανεμογεννήτριες είναι λευκές και λεπτές από μακριά, άρα ταιριάζουν τέλεια σε ένα νησί.

Εκτός αν "ελήφθη σοβαρά υπόψη" σημαίνει ότι πρέπει να ταιριάζει στην αισθητική παλέτα και του τελευταίου καμμένου.
:smt023
Απο που και ως που οι ανεμογεννητριες στις βουνοκορφες χαλανε την αισθητικη; Θα μας τρελανουν;
Ακομα και αν λιγους ασχετους τους χαλαει, τα ωφελη για την κοινωνια ειναι τεραστια.
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 21 Μάιος 2020, 12:11

elchav έγραψε:
21 Μάιος 2020, 12:05
Υδράργυρος έγραψε:
21 Μάιος 2020, 12:03
elchav έγραψε:
21 Μάιος 2020, 11:10

επίσης, μην αγχώνεσαι οι θέσεις που είναι εγκατεστημένες ήδη ανεμογεννήτριες δεν υπάρχει περίπτωση να εγκαταλειφθούν, είναι βεβαιωμένες πηγές ενέργειας
Άμα δεν επιδοτούνται όπως τώρα, θα σφυρίζουν όλοι αδιάφορα
θα σταματήσεις να πετάς μαλακίες; :smt005:
έχουν σταματήσει να επιδοτούνται, ΗΔΗ
Αγαθούλη βλακάκο βλέπεις σε έναν λογιαρισμό 180 ευρώ τα 35 ευρώ είναι το ΕΤΜΕΑΡ, επιδότηση για την παραγωγή από ανανεώσιμες. Θα υπάρχει αυ΄το σε 20 χρόνια ώστε να είνια κίνητρο για επανατοποθέτηση; Μήπως τότε είναι αλλιώς τα πράματα και δεν υπάρχει πια ενδιαφέρον για ανεμογεννήτριες, και αφού έχουν κάνει την αρπαχτή τους την έχουν κάνει όλοι λούης και μας μείνουν τα κουφάρια;
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25197
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Δεν υπάρχει κάτοικος στη Τήνο που να μην έχει ξεσηκωθεί ενάντια στην εγκατάσταση ανεμογεννητριών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 21 Μάιος 2020, 12:13

Alphabet έγραψε:
21 Μάιος 2020, 12:07
Dwarven Blacksmith έγραψε:
20 Μάιος 2020, 19:31

Σαφώς και πρέπει να λαμβάνεται. Γιατί όμως πρέπει να πιστέψουμε ότι δεν ελήφθη ήδη; Ως γνωστόν οι ανεμογεννήτριες είναι λευκές και λεπτές από μακριά, άρα ταιριάζουν τέλεια σε ένα νησί.

Εκτός αν "ελήφθη σοβαρά υπόψη" σημαίνει ότι πρέπει να ταιριάζει στην αισθητική παλέτα και του τελευταίου καμμένου.
:smt023
Απο που και ως που οι ανεμογεννητριες στις βουνοκορφες χαλανε την αισθητικη; Θα μας τρελανουν;
Ακομα και αν λιγους ασχετους τους χαλαει, τα ωφελη για την κοινωνια ειναι τεραστια.
Είναι πολύ πιθανό να συμβάινει αυτό, μελέτη υπάρχει για τα ωφέλη;
Γιατί αλλιώς αναμασάμε απλώς μια γενικότητα του τύπου "ΑΠΕ= καλή ενέργεια"
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών