Covid-19 Δημοσκόπηση.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Τι θα έπρεπε να κάνει η κυβέρνηση ;

Να μην κάνει καραντίνα καθόλου.
12
23%
Να συνεχίσει την καραντίνα μέχρι το τέλος του έτους ή μέχρι να βγει εμβόλιο. Λεφτά υπάρχουν.
7
13%
Συμφωνώ με τους χειρισμούς της 100%
34
64%
 
Σύνολο ψήφων: 53

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Μάιος 2020, 11:59

OANNHSEA έγραψε:
24 Μάιος 2020, 08:09
Αυτοί που διάλεξαν το (γ) παρακαλώ όπως να ετοιμάζονται για μεγάλες πείνες...
Η κάθε απόφαση έχει και τις επιπτώσεις της...

.
Ρε δε κόβεις τις βλακείες κάποια στιγμή; Στο ιδανικό σενάριο όπου η Ελλάδα δεν έκανε καμία καραντίνα και το ελληνικό DNA μας προστατεύει ώστε ακομα και χωρίς καραντίνα να έχουμε 0 κρούσματα, όταν όλος ο πλανήτης είναι σε ύφεση και γίνεται χαμός, τι θα έσωζες; Τον τουρισμό που είναι και το μεγάλο θέμα;

Επειδή ιδανικά σενάρια δεν υπάρχουν όμως, θα είχαμε υπερδεκαπλασια κρούσματα και νεκρούς, το σύστημα υγείας θα είχε κλαταρει εντελώς με ότι αυτό σημαίνει για τους υπόλοιπους έχοντες ανάγκη πέραν ιου.

Ο τουρισμός πάλι θα γαμιοταν αλλά τουλάχιστον θα πήγαινες να αράξεις δε καφετέρια.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 24 Μάιος 2020, 12:00

Green Dragon έγραψε:
24 Μάιος 2020, 11:49
Βλήμα έγραψε:
23 Μάιος 2020, 19:38
Ή το (α) ή το (β). Δεν μπορώ να διαλέξω και να πω το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Και τα δύο θα ήταν μία συνεπής πολιτική με τα θετικά και τα αρνητικά της. Με τον τρόπο που το χειρίστηκε όμως έχουμε τα αρνητικά του (α) και τα αρνητικά του (β) χωρίς να έχουμε τα θετικά κανενός.
Είχες το θετικό του να μην πεθάνουν 25000 άνθρωποι (τόσοι θα ήταν χωρίς καθόλου καραντίνα). Εκτός αν το βαζεις τόσο χαμηλά στην λίστα προτεραιοτήτων που δεν το υπολογίζεις.
Εκτιμήσεις για το πόσοι άνθρωποι σωθήκανε μπορούν να γίνουν ή μετά την εξάλειψη του ιού, είτε με το που θα βρεθεί το εμβόλιο. Μια πρώτη εικόνα θα μπορούμε να έχουμε από Σεπτέμβρη - Οκτώβρη που θα ξαναϋπάρξει μια κανονικότητα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21303
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 24 Μάιος 2020, 12:05

η κυβέρνηση τα πήγε άψογα μέχρι τώρα και δυστυχώς τώρα πάει να τα γαμήσει όλα με τον ελεύθερο τουρισμό
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68574
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μάιος 2020, 12:08

Manolis έγραψε:
23 Μάιος 2020, 16:55
Δε νοιάζεστε καθόλου για τις ανθρώπινες ζωές, μόνο τα μεγάλα συμφέροντα και γι αυτό σπάτε την καραντίνα κι επιτρέπετε σε άτομα από άλλες χώρες με κορονοιο να έρθουν εδώ.
Θα έπρεπε να έχει καθιερωθεί λαϊκό επίδομα μέχρι να περάσει ο κίνδυνος.
Να υποθέσω ότι η πρόταση σου είναι να λειτουργούσαν οι τουριστικές επιχειρήσεις με εσωτερικό τουρισμό για τους επόμενους μήνες από τη στιγμή που δεν είναι δυνατόν ο τυπικός έλεγχος σε όλους τους τουρίστες;

Αν ναι, το λαϊκό επίδομα που εννοείς θα έπρεπε να καλύψει τους εργαζόμενους σε τουρισμό και εστίαση όλης της Ελλάδας, στις επιχειρήσεις που θα είχαν απώλειες από τα περσινά έσοδα;

Νομίζω ότι μέχρι στιγμής, υπάρχουν επιδόματα για τους αντίστοιχους χώρους αλλά ήδη υπάρχουν πολλές διαμαρτυρίες από τους εργαζόμενους σ' αυτούς τους κλάδους.

Οπότε, μπορείς να αναφέρεις το ύψος του "λαϊκού επιδόματος" που θα μπορούσε να τους καλύψει ώστε να επέλθει ομοφωνία;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29353
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 24 Μάιος 2020, 12:10

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Μάιος 2020, 12:05
η κυβέρνηση τα πήγε άψογα μέχρι τώρα και δυστυχώς τώρα πάει να τα γαμήσει όλα με τον ελεύθερο τουρισμό
Έχω κι εγώ κάποιες ανησυχίες επ αυτού. Και βασικά μη γίνουν τίποτα ακρότητες. Να βρεθεί πχ 1 κρούσμα σε ξενοδοχείο με 100 άτομα, μαλακα μου παίζει αντί να το αναφέρουν να τον ρίξουν σε κάνα γκρεμό :lol:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 24 Μάιος 2020, 12:11

Ας μην ειμαστε τοσο αρνητικοι με την αποφαση να ανοιξουν τα αεροδρομια.

Εχω ετοιμασει βαλιτσες για να ερθω να δω τη μανα μου. Θα κανω την "καραντινα στο χωριο μου
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68574
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μάιος 2020, 12:13

Βλήμα έγραψε:
24 Μάιος 2020, 12:00
Μια πρώτη εικόνα θα μπορούμε να έχουμε από Σεπτέμβρη - Οκτώβρη που θα ξαναϋπάρξει μια κανονικότητα.
Κανονικότητα θα υπάρξει μόνον αν υπάρξει η σχετική αυτοσυγκράτηση από Έλληνες και ξένους.

Με το σκεπτικό "όλα ή τίποτα", η πιο πιθανή κατάληξη είναι το "τίποτα".
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 24 Μάιος 2020, 12:17

Η κυβέρνηση πρέπει να ισορροπήσει ανάμεσα σε εκ των πραγμάτων αντιφατικές καταστάσεις και δεδομένα και μέχρι στιγμής ο σχεδιασμός της έχει βγει.

Ο τουρισμός είναι ρίσκο, αλλά αποτελεί και το βασικό έσοδο της χώρας, άρα είναι ένα ρίσκο που πρέπει να αναληφθεί. Η αποτίμηση ως προς τον τουρισμό και τις επιπτώσεις του θα φανεί το επόμενο διάστημα, να δούμε και πόσοι και αν θα έρθουν τελικά έτσι και αλλιώς. Το φθινόπωρο θα υπάρξει η επόμενη, τρίτη φάση, που ίσως είναι ακόμα πιο δύσκολη γιατί δύσκολα θα έχουμε κάποιο φάρμακο μέχρι το τέλος του έτους.

Η αρχική καραντίνα ήταν επιβεβλημένη γιατί υπήρχαν πολλές άγνωστες μεταβλητές στην εξίσωση ως προς τα ιατρικά δεδομένα συν ότι έπρεπε να ενισχυθεί και το σύστημα, πράγμα που σε ένα βαθμό έγινε και συνεχίζεται (ΜΕΘ, κινητές μονάδες, υλικό). Λογικά το φθινόπωρο η καραντίνα θα είναι πιο στοχευμένη.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7315
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 24 Μάιος 2020, 12:21

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Μάιος 2020, 12:05
η κυβέρνηση τα πήγε άψογα μέχρι τώρα και δυστυχώς τώρα πάει να τα γαμήσει όλα με τον ελεύθερο τουρισμό
ακριβώς αυτό πιστεύω και γω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68574
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 24 Μάιος 2020, 12:24

Otto Weininger έγραψε:
24 Μάιος 2020, 12:10
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Μάιος 2020, 12:05
η κυβέρνηση τα πήγε άψογα μέχρι τώρα και δυστυχώς τώρα πάει να τα γαμήσει όλα με τον ελεύθερο τουρισμό
Έχω κι εγώ κάποιες ανησυχίες επ αυτού. Και βασικά μη γίνουν τίποτα ακρότητες. Να βρεθεί πχ 1 κρούσμα σε ξενοδοχείο με 100 άτομα, μαλακα μου παίζει αντί να το αναφέρουν να τον ρίξουν σε κάνα γκρεμό :lol:
Τουριστική Κρυπτεία; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 24 Μάιος 2020, 12:25

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
24 Μάιος 2020, 12:05
η κυβέρνηση τα πήγε άψογα μέχρι τώρα και δυστυχώς τώρα πάει να τα γαμήσει όλα με τον ελεύθερο τουρισμό
δεν εμπνέει εμπιστοσύνη ο Χάρης ο Θεοχάρης;
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18900
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 24 Μάιος 2020, 12:28

Βλήμα έγραψε:
24 Μάιος 2020, 12:00
Green Dragon έγραψε:
24 Μάιος 2020, 11:49
Βλήμα έγραψε:
23 Μάιος 2020, 19:38
Ή το (α) ή το (β). Δεν μπορώ να διαλέξω και να πω το ένα είναι καλύτερο από το άλλο. Και τα δύο θα ήταν μία συνεπής πολιτική με τα θετικά και τα αρνητικά της. Με τον τρόπο που το χειρίστηκε όμως έχουμε τα αρνητικά του (α) και τα αρνητικά του (β) χωρίς να έχουμε τα θετικά κανενός.
Είχες το θετικό του να μην πεθάνουν 25000 άνθρωποι (τόσοι θα ήταν χωρίς καθόλου καραντίνα). Εκτός αν το βαζεις τόσο χαμηλά στην λίστα προτεραιοτήτων που δεν το υπολογίζεις.
Εκτιμήσεις για το πόσοι άνθρωποι σωθήκανε μπορούν να γίνουν ή μετά την εξάλειψη του ιού, είτε με το που θα βρεθεί το εμβόλιο. Μια πρώτη εικόνα θα μπορούμε να έχουμε από Σεπτέμβρη - Οκτώβρη που θα ξαναϋπάρξει μια κανονικότητα.
Λάθος. Αν γνωρίζεις την μεταδοτικότητα και το ποσοστό θνησιμότητας μια χαρά εκτιμήσεις κάνεις. Υπαρχουν ήδη μεγάλα δείγματα από άλλες χώρες εκτός αν μπούμε στην ηλίθια λογική του 'οι Έλληνες έχουν καλά γονίδια'.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7315
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 24 Μάιος 2020, 12:35

kameron έγραψε:
24 Μάιος 2020, 12:17

Ο τουρισμός είναι ρίσκο, αλλά αποτελεί και το βασικό έσοδο της χώρας, άρα είναι ένα ρίσκο που πρέπει να αναληφθεί.
Για να πεις οτι πρέπει να αναληφθεί το ρίσκο, πρέπει πρώτα να δεις τι πιθανότητες έχεις να γίνεις Λομβαρδία. Αν πλακώσουν τσάρτερ τουριστών εμένα η πιθανότητα μου μοιάζει μεγάλη. Το 'χω γράψει και σε άλλο ποστ, γνώμη μου οτι φέτος έπρεπε να πάμε μόνο σε εσωτερικό τουρισμό, και βαλκάνιους που έρχονται οδικώς.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 24 Μάιος 2020, 12:44

mao mao έγραψε:
24 Μάιος 2020, 12:35
kameron έγραψε:
24 Μάιος 2020, 12:17

Ο τουρισμός είναι ρίσκο, αλλά αποτελεί και το βασικό έσοδο της χώρας, άρα είναι ένα ρίσκο που πρέπει να αναληφθεί.
Για να πεις οτι πρέπει να αναληφθεί το ρίσκο, πρέπει πρώτα να δεις τι πιθανότητες έχεις να γίνεις Λομβαρδία. Αν πλακώσουν τσάρτερ τουριστών εμένα η πιθανότητα μου μοιάζει μεγάλη. Το 'χω γράψει και σε άλλο ποστ, γνώμη μου οτι φέτος έπρεπε να πάμε μόνο σε εσωτερικό τουρισμό, και βαλκάνιους που έρχονται οδικώς.
Η εκτίμηση είναι ότι ο ιός τον Ιούλιο και τον Αύγουστο θα είναι σε αποδρομή σε όλην την Ευρώπη, ήδη σε Ιταλία, Ισπανία, Γερμανία οι αριθμοί είναι σε σημαντική πτώση. Προφανώς η κατάσταση θα επαναξιολογείται συνεχώς και τα ανοίγματα των πτήσεων θα γίνονται σταδιακά ανάλογα την κατάσταση στη χώρα προέλευσης.
Είναι αρκετά πιθανό να κυλήσει σχετικά ομαλά η κατάσταση, η Ελλάδα όπως και οι υπόλοιπες τουριστικές χώρες προσπαθούν να σώσουν κάτι από το καλοκαίρι γιατί δυστυχώς μάλλον από Οκτώβριο θα υπάρξει νέος κύκλος περιορισμών με νέες αρνητικές συνέπειες στην οικονομία.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Covid-19 Δημοσκόπηση.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 24 Μάιος 2020, 12:58

Η μαγική μου σφαίρα λέει ότι τον Οκτώβρη θα έχει γίνει της πουτάνας, κι όταν το θέτουμε οι υπόλοιποι, οι Νεοδημοκράτες χρήστες θα ακολουθούν αυτή την τακτική:

Βλήμα: Τελικά σκατά τα κάνατε.
Νεοδημοκράτης: Βλήμα είσαι βλήμα που δεν καταλαβαίνεις την αναγκαιότητα αυτών των θυσιών, δεν μπορούσε να γίνει κάτι άλλο, η οικονομία είχε φτάσει στο μη παρέκει, λεφτόδεντρα δεν υπάρχουν.
Βλήμα: Τότε ρε παιδιά την καραντίνα που προηγήθηκε γιατί την φάγαμε στην μάπα;
Νεοδημοκράτης: (χωρίς να έχει κανένα στοιχείο, μόνο και μόνο γιατί χρειάζεται κάτι να πει): Αν δεν είχε προηγηθεί η καραντίνα τα θύματα θα ήταν δεκαπλάσια, εκατονταπλάσια, χιλιαπλάσια. Θα είχε αλλάξει η ροή των ποταμών κι ο ήλιος θα έσβηνε.
Βλήμα: Και τώρα τι διαφορά είχε που αφήσαμε ατεστάριστο κόσμο να τριγυρνά;
Νεοδημοκράτης: Είσαι άνεργος, αλκοολικός, μη μιλάς, βούλωνε, ξες πόσο έχω γαμήσει εγώ, Γράμμος- Βίτσι.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών