Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 04 Ιουν 2020, 18:53

Δημοκράτης έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:32
Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:26
Δημοκράτης έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:26


Οι Έλληνες ξέρουν αρκετά καλά αγγλικά και στο 80% των εργαζομένων είναι παντελώς άχρηστα
σε κανεναν δεν ειναι αχρηστα.
Καλά εντάξει ότι να ναι.
Ποια είναι δηλαδή αυτή η δουλειά που δε θα χρειαστεί να μιλήσεις με έναν ξένο προμηθευτή, να δεις ένα τουτόριαλ για ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, να διαβάσεις μια μελέτη, ή έστω να γκουγκλάρεις ένα πρόβλημα που έχεις και δε το βγάζει σε ελληνικές αναζητήσεις;

Και γίδια να βόσκεις χρειάζεται.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιουν 2020, 18:55

Nandros έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:48
Δημοκράτης έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:31
Συμφωνώ, εγώ αγγλικά έμαθα πρακτικά από ταινίες σειρές και video games και το χαρτί του λουερ δεν μυο το ζήτησε κανένας. Επίσης λόγω δουλειάς επειδή τα χρειαζόμουν και στο πανεπιστήμιο και το μεταπτυχιακό και μετά τα αγγλικά μου έγιναν καλύτερα από πολλούς φίλους που πήραν προφ στην 1η λυκείου και μετά δεν τους χρειάστηκε ποτε
Στην Ιρλανδία που ήμουν ποτέ δεν γύρισε Ιρλανδός ή Άγγλος να με πει πως μιλάς έτσι και πότε δεν είχα πρόβλημα να συνεννοηθώ.
Οκ αν αρχίσουν να μιλάνε βαριά ιρλανδικά μαθαίνεις νέα πράγματα αλλά αυτό είναι θέμα ντοπιολαλιάς
Οι πορτογαλόφωνες χώρες έχουν συμφωνία να κρατούν την γλώσσα όσο πιο κοινή γίνεται, ειδικά στην γραμματική.
Όμως έχω θέμα όταν ακούω πορτουγέζικα της Πορτογαλίας. Μου βγαίνει η ψυχή να καταλάβω τον προφορικό λόγο. Σαν να ακούς γνήσιο βλαχαδερό να μιλά ισπανικά!

Έχω τρέλα με αυτό το τραγούδι του Κάπο Βέρδε:


Δεν καταλάβαινα γρι ρε πστη μου. Αναγκάστηκα να βρω τους στίχους, να τους βάλω στο google translate και με πολλή φαντασία να βγάλω νόημα!
.
Γραπτά πορτογαλικά καταλαβαίνω, βραζιλιάνικα καταλαβαίνω σε καλό ποσοστό, αλλά πορτογαλικά Πορτογαλίας, κι εμένα μου βγάζουν τα σκώτια. Είναι αυτή η προφορά. Τα βραζιλιάνικα είναι ωραία, μελωδικά.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιουν 2020, 19:05

Δημοκράτης έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:06
Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:02
Δημοκράτης έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:06

Όχι παιδαγωγικών δεν έχει κανένα νόημα να αρχίσεις αγγλικά στο νηπιαγωγείο, δεν έχει κανένα νόημα να πάρεις το escdl στο δημοτικό και μπορείς μια χαρά να βρεις δουλειά και χωρίς αγγλικά. Επίσης εκατομμύρια άνθρωποι έμαθαν τέλεια αγγλικά και τα άρχισαν πολύ μετά το νηπιαγωγείο
χωρις ελληνικα μπορει και να βρεις δουλεια. χωρις αγγλικα, χλωμο.
Μη λέμε 100 φορές τα ίδια, κανένας δεν νοιάζεται αν δεν τα χρειάζεται η δουλειά. Επίσης άλλο το αν πρέπει ή δεν πρέπει να μάθεις αγγλικά κι άλλο το ότι δεν έχει κανένα νόημα να τα μάθεις από τα 5
οχι και απο τα 5. απο τα 1 πρεπει να αρχισει, μαζι με τη μητρικη γλωσσα. ειναι εξισου σημαντικα, αν οχι σημαντικοτερα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32589
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Ιουν 2020, 19:11

Dwarven Blacksmith έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:53
Δημοκράτης έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:32
Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:26

σε κανεναν δεν ειναι αχρηστα.
Καλά εντάξει ότι να ναι.
Ποια είναι δηλαδή αυτή η δουλειά που δε θα χρειαστεί να μιλήσεις με έναν ξένο προμηθευτή, να δεις ένα τουτόριαλ για ένα πρόγραμμα που χρησιμοποιείς, να διαβάσεις μια μελέτη, ή έστω να γκουγκλάρεις ένα πρόβλημα που έχεις και δε το βγάζει σε ελληνικές αναζητήσεις;

Και γίδια να βόσκεις χρειάζεται.
αυτο,

αν χρειαζεσαι μια πληροφορια για την οποια δουλεια, αυτη η πληροφορια ειναι στο νετ, γραμμενη στα αγγλικα. για το πως γινεται το αρμεγμα των γιδιων, θα υπαρχουν 5 πληροφοριες στα ελληνικα, και 5.000.000 στα αγγλικα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18493
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 04 Ιουν 2020, 19:15

τεν τεν έγραψε:
04 Ιουν 2020, 16:59
Καλά οι παπαριες των ζαιων λειτουργούν ως δεκανίκι στην κεραμεως. Το θέμα είναι ότι τα αγγλικά στο νηπιαγωγείο είναι εντελώς άχρηστο και ηλίθιο. Καλά μην συζητήσουμε και την αύξηση των μαθητών στο τμήμα...
Εχω υποψιν μου παιδικους σταθμους και προνηπια στην ιταλια που κανουν μαθηματα αγγλικων.Σε ουρσουλινες κλπ.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24713
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 04 Ιουν 2020, 19:17

Nandros έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:48
Δημοκράτης έγραψε:
04 Ιουν 2020, 18:31
Συμφωνώ, εγώ αγγλικά έμαθα πρακτικά από ταινίες σειρές και video games και το χαρτί του λουερ δεν μυο το ζήτησε κανένας. Επίσης λόγω δουλειάς επειδή τα χρειαζόμουν και στο πανεπιστήμιο και το μεταπτυχιακό και μετά τα αγγλικά μου έγιναν καλύτερα από πολλούς φίλους που πήραν προφ στην 1η λυκείου και μετά δεν τους χρειάστηκε ποτε
Στην Ιρλανδία που ήμουν ποτέ δεν γύρισε Ιρλανδός ή Άγγλος να με πει πως μιλάς έτσι και πότε δεν είχα πρόβλημα να συνεννοηθώ.
Οκ αν αρχίσουν να μιλάνε βαριά ιρλανδικά μαθαίνεις νέα πράγματα αλλά αυτό είναι θέμα ντοπιολαλιάς
Οι πορτογαλόφωνες χώρες έχουν συμφωνία να κρατούν την γλώσσα όσο πιο κοινή γίνεται, ειδικά στην γραμματική.
Όμως έχω θέμα όταν ακούω πορτουγέζικα της Πορτογαλίας. Μου βγαίνει η ψυχή να καταλάβω τον προφορικό λόγο. Σαν να ακούς γνήσιο βλαχαδερό να μιλά ισπανικά!

Έχω τρέλα με αυτό το τραγούδι του Κάπο Βέρδε:


Δεν καταλάβαινα γρι ρε πστη μου. Αναγκάστηκα να βρω τους στίχους, να τους βάλω στο google translate και με πολλή φαντασία να βγάλω νόημα!
.
Έχω ακούσει το ίδιο από συνάδελφο βραζιλιάνος γ αλλά και από συνάδελφο Πορτογάλοι για τα βραζιλιάνικα :lol:
Η δικη μου οπτική ως μη γνωστής της γλώσσας είναι ότι τα πορτογαλικά της Πορτογαλίας είναι πιο εύκολα. Καταλαβαίνω 5 10 λέξεις. Όταν ακούω βραζιλιάνους με πιάνουν τα γέλια από την προφορά

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 23079
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 04 Ιουν 2020, 19:26

Και πληροφορική τους βάζουν. Μάλλον εξυπηρετούν τα συμφέροντα του εμβολιαστη μπιλλ γκεητς, χαχαχαχαχαχαχα
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 04 Ιουν 2020, 22:05

Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:50
τεν τεν έγραψε:
04 Ιουν 2020, 16:59
Καλά οι παπαριες των ζαιων λειτουργούν ως δεκανίκι στην κεραμεως. Το θέμα είναι ότι τα αγγλικά στο νηπιαγωγείο είναι εντελώς άχρηστο και ηλίθιο. Καλά μην συζητήσουμε και την αύξηση των μαθητών στο τμήμα...
τι αγγλικα νομιζεις θα μαθαιονουν; την αλφαβητα. μια χαρα χρησιμο.
Θα προσληφθούν έξτρα καθηγητές αγγλικών για να διδάσκουν στα νήπια 2 λεξούλες.
Δεν έχω πρόβλημα με τους καθηγητές αγγλικών, αλίμονο αλλά με το νέο νομοσχέδιο αυξάνουν τους μαθητές στην τάξη στα 25 άτομα για να μειωθούν οι εκπαιδευτικοί. Γυρνάνε την παιδεία 20 χρόνια πίσω, αλλά παράλληλα θα πάρουν έξτρα αγγλικών για τα νηπιαγωγεία. Δεν θέλω να μπω σε πονηρά μονοπάτια αλλά ρουσφετακια μυριζομαι.

Και αν περισσεύουν χρήματα μπορούν να τα διοχετεύσουν σε πολύ σοβαρότερα θέματα, όπως έγραψα νωρίτερα. Ειδικής αγωγής, παιδοψυχολόγους κτλ
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40664
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Ιουν 2020, 22:07

τεν τεν έγραψε:
04 Ιουν 2020, 22:05
Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:50
τεν τεν έγραψε:
04 Ιουν 2020, 16:59
Καλά οι παπαριες των ζαιων λειτουργούν ως δεκανίκι στην κεραμεως. Το θέμα είναι ότι τα αγγλικά στο νηπιαγωγείο είναι εντελώς άχρηστο και ηλίθιο. Καλά μην συζητήσουμε και την αύξηση των μαθητών στο τμήμα...
τι αγγλικα νομιζεις θα μαθαιονουν; την αλφαβητα. μια χαρα χρησιμο.
Θα προσληφθούν έξτρα καθηγητές αγγλικών για να διδάσκουν στα νήπια 2 λεξούλες.
Σοβαρά τώρα; Θεωρείς ότι χρειάζονται καθηγητές αγγλικών για να διδάξουν βασικές λέξεις σε νήπια;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 04 Ιουν 2020, 22:11

hellegennes έγραψε:
04 Ιουν 2020, 22:07
τεν τεν έγραψε:
04 Ιουν 2020, 22:05
Ασέβαστος έγραψε:
04 Ιουν 2020, 17:50


τι αγγλικα νομιζεις θα μαθαιονουν; την αλφαβητα. μια χαρα χρησιμο.
Θα προσληφθούν έξτρα καθηγητές αγγλικών για να διδάσκουν στα νήπια 2 λεξούλες.
Σοβαρά τώρα; Θεωρείς ότι χρειάζονται καθηγητές αγγλικών για να διδάξουν βασικές λέξεις σε νήπια;
Δεν θεωρώ, θα προσληφθούν. Δεν θα τα διδάσκουν οι νηπιαγωγοί.
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
NewModelArmy
Δημοσιεύσεις: 5044
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:39

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NewModelArmy » 04 Ιουν 2020, 22:25

Να προσληφθουν Αγγλοι καθηγητες.Μπας και αποκτησουν καποια στιγμη υποφερτη προφορα οι μελλοντικοι Ελ και οχι αυτη την απωθητικη αντιαισθητικη βλαχο προφορα που εχει επικρατησει.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 04 Ιουν 2020, 22:31

ΑΡΙΣΤΕΡΑ = ΠΟΛΙΤΙΣΜΙΚΗ ΠΑΝΩΛΗ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9968
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 04 Ιουν 2020, 22:32

Στην 1η Δημοτικού κάνουν τα παιδιά αγγλικά;
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.


Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10300
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ο ΣΥΡΙΖΑ λέει «όχι» στα αγγλικά στο νηπιαγωγείο: Εξυπηρετούν αμερικανικά συμφέροντα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 05 Ιουν 2020, 08:18

τεν τεν έγραψε:
04 Ιουν 2020, 22:11
Δεν θεωρώ, θα προσληφθούν. Δεν θα τα διδάσκουν οι νηπιαγωγοί.
δουλειά των νηπιαγωγών είναι κάτι τέτοιο
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών