Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34808
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 24 Ιουν 2020, 01:33

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
24 Ιουν 2020, 00:45
Δηλαδή οι διαδηλώσεις στο Σύνταγμα έγιναν για τα θέματα της γλώσσας και της εθνότητας? Αν κατέβαινες στη πλατεία και έλεγες ότι θα ονομάσουμε
τα Σκόπια ως Βόρεια Μακεδονία χωρίς την εθνότητα τι αντιδράσεις θα εισέπραττες? Όσον αφορά το θέμα της κόντρας, υπάρχει διαχρονικά μια προτροπή των Ευρωπαίων εταίρων μας να τα βρούμε με τα Σκόπια, ο τρόποι πίεσης που μπορούν να διαλέξουν είναι πολλοί, αλλά δε φαίνεται να
χρειάστηκε ποτέ υπό την έννοια ότι τα ελληνικά κόμματα εξουσίας έχουν αποφασίσει πως η παραμονή της Ελλάδας σε ΕΕ-ΝΑΤΟ είναι αδιαπραγμάτευτη
ακόμα και με παραχωρήσεις.
Ηταν ο Μητσοτάκης σε καμμιά από αυτές τις διαδηλώσεις;είπε ποτέ ότι η συμφωνία είναι "προδοσία";
για κακή συμφωνια έλεγε που δεν θα ψήφιζε αυτός.
Οι διαδηλωτές βεβαίως δεν ήθελαν καθόλου όνομα Μακεδονία αλλά δεν ήταν αυτή η στάση Μητσοτάκη ως αιτιολογια για την καταψηφιση της συμφωνίας αλλά αυτή που είπα.Και όταν κυρώθηκε ξεκαθάρισε πριν τις εκλογές ότι δεν αλλάζει.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιουν 2020, 01:37

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
24 Ιουν 2020, 01:30
hellegennes έγραψε:
24 Ιουν 2020, 01:03
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
24 Ιουν 2020, 00:47


Εγω να σου δώσω παράδειγμα? Μου λες ότι δε μπορούμε να ζητήσουμε αναθεώρηση των συμφωνιών και μου επικαλείσαι τον Ερντογάν ο
οποίος ζητάει συνεχώς αυτό το πράγμα. Αν μιμούμασταν τον Ερντογάν θα έπρεπε ήδη να έχουμε ζητήσει αναθεώρηση των Πρεσπών.
Ζητάει και γιατί δεν το κάνει;
Δε ζητάει αναθεώρηση η Ελλάδα(αν κατάλαβα το σχόλιο σου).
Ρε άνθρωπε, λες ότι ο Ερντογάν ζητάει αναθεώρηση συμφωνιών. Γιατί δεν τις αναθεωρεί; Γιατί τις τηρεί; Αυτό σε ρωτάω. Ποιον περιμένει;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 24 Ιουν 2020, 01:47

πατησιωτης έγραψε:
24 Ιουν 2020, 01:33
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
24 Ιουν 2020, 00:45
Δηλαδή οι διαδηλώσεις στο Σύνταγμα έγιναν για τα θέματα της γλώσσας και της εθνότητας? Αν κατέβαινες στη πλατεία και έλεγες ότι θα ονομάσουμε
τα Σκόπια ως Βόρεια Μακεδονία χωρίς την εθνότητα τι αντιδράσεις θα εισέπραττες? Όσον αφορά το θέμα της κόντρας, υπάρχει διαχρονικά μια προτροπή των Ευρωπαίων εταίρων μας να τα βρούμε με τα Σκόπια, ο τρόποι πίεσης που μπορούν να διαλέξουν είναι πολλοί, αλλά δε φαίνεται να
χρειάστηκε ποτέ υπό την έννοια ότι τα ελληνικά κόμματα εξουσίας έχουν αποφασίσει πως η παραμονή της Ελλάδας σε ΕΕ-ΝΑΤΟ είναι αδιαπραγμάτευτη
ακόμα και με παραχωρήσεις.
Ηταν ο Μητσοτάκης σε καμμιά από αυτές τις διαδηλώσεις;είπε ποτέ ότι η συμφωνία είναι "προδοσία";
για κακή συμφωνια έλεγε που δεν θα ψήφιζε αυτός.
Οι διαδηλωτές βεβαίως δεν ήθελαν καθόλου όνομα Μακεδονία αλλά δεν ήταν αυτή η στάση Μητσοτάκη ως αιτιολογια για την καταψηφιση της συμφωνίας αλλά αυτή που είπα.Και όταν κυρώθηκε ξεκαθάρισε πριν τις εκλογές ότι δεν αλλάζει.
O Μητσοτάκης είναι αλήθεια ότι κράτησε αποστάσεις αλλά κάμποσοι εν ενεργεία, επανεκλεγέντες με υπουργικά αξιώματα πλέον βουλευτές του ήταν στο πεζοδρόμιο, μην ανεβάζουμε πάλι τις γνωστές φωτογραφίες.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 24 Ιουν 2020, 01:57

hellegennes έγραψε:
24 Ιουν 2020, 01:37
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
24 Ιουν 2020, 01:30
hellegennes έγραψε:
24 Ιουν 2020, 01:03


Ζητάει και γιατί δεν το κάνει;
Δε ζητάει αναθεώρηση η Ελλάδα(αν κατάλαβα το σχόλιο σου).
Ρε άνθρωπε, λες ότι ο Ερντογάν ζητάει αναθεώρηση συμφωνιών. Γιατί δεν τις αναθεωρεί; Γιατί τις τηρεί; Αυτό σε ρωτάω. Ποιον περιμένει;
Όπου λάχει παζαρεύει τις συμφωνίες του. Στη Συρία απέκτησε εδάφη, το Σάρατζ στη Λιβύη τον ανέστησε στρατιωτικά και πολιτικά, κονδύλια για τους μετανάστες πήρε, έχει τους Αμερικανούς και τους Ρώσους να τον εξοπλίζουν ταυτόχρονα , η ουσία είναι πως έχει καταφέρει να αλλάξει κάποια πράγματα προς όφελος του. Αλλού μπορεί να έχει αποτύχει όμως διαφοροποιεί τις κινήσεις του συχνά και αυτό έχει αντίκτυπο στη θέση της χώρας του.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιουν 2020, 02:18

Τι σχέση έχουν αυτά με διεθνείς συνθήκες; Γιατί τηρεί τις συνθήκες που έχει υπογράψει με εμάς;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 24 Ιουν 2020, 02:25

hellegennes έγραψε:
24 Ιουν 2020, 02:18
Τι σχέση έχουν αυτά με διεθνείς συνθήκες; Γιατί τηρεί τις συνθήκες που έχει υπογράψει με εμάς;
Ναι οκ, δε νομίζω ότι η Τουρκία στοχεύει στο να τηρήσει τις συμφωνίες της με την Ελλάδα στο 100% αλλά το αφήνω εδω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 24 Ιουν 2020, 02:31

Γενικό σχόλιο: Αν οι συνθήκες τηρούνταν όλες στο 100% θα είχαμε πολύ διαφορετικό παγκόσμιο χάρτη τώρα.
Για την ακρίβεια θα είχε παγώσει ο ιστορικός χρόνος τελείως, αναφορικά τουλάχιστον με τις πολιτικές εξελίξεις.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιουν 2020, 03:22

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
24 Ιουν 2020, 02:25
hellegennes έγραψε:
24 Ιουν 2020, 02:18
Τι σχέση έχουν αυτά με διεθνείς συνθήκες; Γιατί τηρεί τις συνθήκες που έχει υπογράψει με εμάς;
Ναι οκ, δε νομίζω ότι η Τουρκία στοχεύει στο να τηρήσει τις συμφωνίες της με την Ελλάδα στο 100% αλλά το αφήνω εδω.
Το τι νομίζεις και τι συμβαίνει είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Γιατί να το αφήσεις; Είναι ουσιώδες. Πες μας μια χώρα που αποφάσισε να υπαναχωρήσει από διεθνή συμφωνία και ποιο ήταν το αποτέλεσμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 24 Ιουν 2020, 06:40

hellegennes έγραψε:
24 Ιουν 2020, 03:22
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
24 Ιουν 2020, 02:25
hellegennes έγραψε:
24 Ιουν 2020, 02:18
Τι σχέση έχουν αυτά με διεθνείς συνθήκες; Γιατί τηρεί τις συνθήκες που έχει υπογράψει με εμάς;
Ναι οκ, δε νομίζω ότι η Τουρκία στοχεύει στο να τηρήσει τις συμφωνίες της με την Ελλάδα στο 100% αλλά το αφήνω εδω.
Το τι νομίζεις και τι συμβαίνει είναι δύο τελείως διαφορετικά πράγματα.

Γιατί να το αφήσεις; Είναι ουσιώδες. Πες μας μια χώρα που αποφάσισε να υπαναχωρήσει από διεθνή συμφωνία και ποιο ήταν το αποτέλεσμα.
Δεν είναι τι νομίζω εγω, τα τουρκικά τρυπάνια στο Αιγαίο αλωνίζουν, το ίδιο και τα μαχητικά αεροσκάφη. Όσον αφορά το δεύτερο ερώτημα υπάρχουν
πάμπολλα παραδείγματα, δε θα κάτσουμε να το αναλύουμε με τις μέρες, εσυ είπες από μόνος σου ένα, τη Τουρκία του Ερντογάν. Όποιος έχει κότσια
αναθεωρεί προς όφελος του τις διεθνείς συνθήκες, για αυτό και ο παγκόσμιος χάρτης έχει αλλάξει 800 φορές.
Είπαμε, με το το Μητσοτάκη είμαι στην ίδια πλευρά για τις Πρέσπες, δε ξέρω ποιούς ενοχλεί αυτό αλλά δε φταίω εγω αν πήγε κάποιος κόσμος στη κάλπη και το έριξε ΝΔ πιστεύοντας ότι θα ξορκίσει το κακό των Πρεσπών. Η ΝΔ ασπάζεται τη θέση για σύνθετη ονομασία από τις αρχές του 1990.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 24 Ιουν 2020, 07:14

Η οποία Τουρκία βρίσκει διαχρονικά τους τρόπους να πιέζει τους συμμάχους της μέσα στο ΝΑΤΟ (ειδικά την Ελλάδα) και να αποσπά
οφέλη από αυτούς. Αλλά τέλος πάντων δε θα συγχωνεύσουμε όλα τα νήματα σε ένα, οπότε δε θα το κουράσω άλλο με τα ελληνοτουρκικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Ιουν 2020, 11:45

Άλλα 'ντ' άλλων. Για να στηρίξεις την θέση σου δεν ξέρεις τι λες. Σου ζήτησα ένα παράδειγμα, μού έφερες μηδέν. Σου ανέφερα την Τουρκία, το πιο προκλητικό παράδειγμα και μου λες ότι οι παραβιάσεις του εναέριου χώρου είναι υπαναχώρηση συμφωνιών. Πραγματικά, ό,τι να 'ναι.

Ο ισχυρισμός σου ότι οι διεθνείς συμφωνίες μπορούν να ακυρωθούν μονομερώς είναι ατεκμηρίωτος και ανιστόρητος. Δεν συμβαίνει αυτό το πράγμα, κατάλαβέ το.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 24 Ιουν 2020, 13:11

εδω να πουμε οτι ο μητσοτακης ειχε πει εντος βουλης οτι η διαδικασία ένταξης των Σκοπίων στην ΕΕ δεν σχετίζεται με τη συμφωνία των Πρεσπών

αρα αν πιστευει οτι η συμφωνια ειναι επιβλαβης μπορει να ασκησει βετο και να την μπλοκαρει
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 24 Ιουν 2020, 13:23

alekhine έγραψε:
24 Ιουν 2020, 13:11
εδω να πουμε οτι ο μητσοτακης ειχε πει εντος βουλης οτι η διαδικασία ένταξης των Σκοπίων στην ΕΕ δεν σχετίζεται με τη συμφωνία των Πρεσπών

αρα αν πιστευει οτι η συμφωνια ειναι επιβλαβης μπορει να ασκησει βετο και να την μπλοκαρει
:+1:

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Ιούλ 2020, 00:02

Επανεκλογή Ζάεφ. Πάει και η τελευταία περίπτωση ακύρωσης.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Δύο χρόνια από την ιστορική συμφωνία των Πρεσπών.(Προσωπικά προτιμούσα σκέτο Μακεδονία)

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 17 Ιούλ 2020, 00:26

Dwarven Blacksmith έγραψε:
17 Ιούλ 2020, 00:02
Επανεκλογή Ζάεφ. Πάει και η τελευταία περίπτωση ακύρωσης.
:hebit:
Ας είναι καλά οι αλβανοι και οι προοδευτικοί σλαβομακεδόνες :hebit:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών