Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 07 Ιούλ 2020, 18:28

sharp έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:50
BlastFromThePast έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 10:20
sharp έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 08:39

Και σού απαντάν δεν δέχομαι όπως κάνουν με την Αργεντινή. Ξέρεις πόσο καλά περνάνε εκεί κάτω, εδώ και δεκαετίες;
Μόνο που δέχτηκαν.
Argentina Creditors Present New Offer as Differences Remain
https://www.bloomberg.com/news/articles ... ces-remain

Κι η Ελλάδα έκανε κούρεμα και καλύτερο της Αργεντινής. Εκείνοι παιδεύονται δεκαετίες τώρα με πολύ χαμηλό βιωτικό επίπεδο.
Oι δύο περιπτώσεις είναι διαφορετικές.
Το βιοτικό επίπεδο της Αργεντινής ανέβηκε μετά την χρεωκοπία για αυτό και οι Κίρχνερ ήταν διαρκώς στην εξουσία παρότι δεν είχαν τη δυνατότητα αρχικά να κάνουν παροχές.
https://www.imf.org/external/pubs/ft/we ... D&grp=0&a=
Μάλιστα την έχασαν από τον φιλελέ Μάκρι που κατακρήμνισε την αργεντίνικη οικονομία αλλά ξανακέρδισε το κόμμα αυτό την εξουσία πρόσφατα.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

sharp
Δημοσιεύσεις: 21182
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 07 Ιούλ 2020, 19:57

Αρχέλαος έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 18:28
sharp έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 16:50
BlastFromThePast έγραψε:
03 Ιούλ 2020, 10:20

Μόνο που δέχτηκαν.
Argentina Creditors Present New Offer as Differences Remain
https://www.bloomberg.com/news/articles ... ces-remain

Κι η Ελλάδα έκανε κούρεμα και καλύτερο της Αργεντινής. Εκείνοι παιδεύονται δεκαετίες τώρα με πολύ χαμηλό βιωτικό επίπεδο.
Oι δύο περιπτώσεις είναι διαφορετικές.
Το βιοτικό επίπεδο της Αργεντινής ανέβηκε μετά την χρεωκοπία για αυτό και οι Κίρχνερ ήταν διαρκώς στην εξουσία παρότι δεν είχαν τη δυνατότητα αρχικά να κάνουν παροχές.
https://www.imf.org/external/pubs/ft/we ... D&grp=0&a=
Μάλιστα την έχασαν από τον φιλελέ Μάκρι που κατακρήμνισε την αργεντίνικη οικονομία αλλά ξανακέρδισε το κόμμα αυτό την εξουσία πρόσφατα.
Πέραν των διαφωνιών στις λεπτομέρειες, είναι προφανές ότι η Αργεντινή δεν μπορεί να φέρεται ως παράδειγμα προς μίμιση.

Αν είναι δυνατόν, όλη μας η στεναχώρια να είναι που δεν καταφέραμε να γίνουμε Αργεντινή.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21182
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 07 Ιούλ 2020, 21:53

Και μια που το θυμήθηκα, σε μια εκπομπή που είχα δει για το πρόβλημα της Αργεντινής, ο τότε υπ. οικ. είπε ότι αν είχαν πάρει το 10% της βοήθειας που πήρε η Ελλάδα θα τα είχαν καταφέρει.

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 07 Ιούλ 2020, 22:26

Esperos έγραψε:
28 Ιουν 2020, 21:24
Εχουν περάσει πάνω από 12 χρόνια που ξέσπασε η κρίση και δέκα χρόνια απ το πρώτο μνημόνιο.

Πολλοί τα βλαστημάνε τα καταριούνται και πολλά άλλα.

Θα ήθελα να μου πείτε με πολύ συγκεκριμένο τρόπο για ποιο λόγο πιστεύεται πως είναι κάτι κακό.
Χωρίς μνημόνια, τι εναλλακτικές θα είχαμε να πορευθούμε.
το κακο δεν ειναι στα μνημονια.ειναι στο μυαλο του ελληνα που θελει να ειναι δημοσιος υπαλληλος να καθεται και να πληρωνεται ,ποιος θα δινει τα λεφτα;το κρατος λεει.και που θα τα βρει τα λεφτα;
ας κοψει ψευτικο χρημα λεει.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

ΤΑΥΓΕΤΗΣ
Δημοσιεύσεις: 1399
Εγγραφή: 09 Ιούλ 2018, 20:08
Phorum.gr user: ΤΑΥΓΕΤΗΣ

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΥΓΕΤΗΣ » 07 Ιούλ 2020, 22:27

αν ειχαμε σοβαρους πολιτικους μη σοσιαλιστες κτλ θα ειχαμε ορθοποδισει απο το τριτο ετος του μνημονιου.
Οταν καποιος κανει εγκλημα και μετανοει ειναι ανθρωπος.Αν κανει εγκλημα και καμαρωνει για αυτο ειναι κομμουνιστης.
Επι 100 κομμουνιστων οι 59 ειναι αφελεις(βλακες),οι 40 αγυρτες(δηλ λαμογια ) και μονον ενας πραγματικος μπολσεβικος.ΛΕΝΙΝ 1917

opsimasmenos
Δημοσιεύσεις: 845
Εγγραφή: 19 Αύγ 2018, 23:48

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από opsimasmenos » 07 Ιούλ 2020, 22:52

ΤΑΥΓΕΤΗΣ έγραψε:
07 Ιούλ 2020, 22:26
Esperos έγραψε:
28 Ιουν 2020, 21:24
Εχουν περάσει πάνω από 12 χρόνια που ξέσπασε η κρίση και δέκα χρόνια απ το πρώτο μνημόνιο.

Πολλοί τα βλαστημάνε τα καταριούνται και πολλά άλλα.

Θα ήθελα να μου πείτε με πολύ συγκεκριμένο τρόπο για ποιο λόγο πιστεύεται πως είναι κάτι κακό.
Χωρίς μνημόνια, τι εναλλακτικές θα είχαμε να πορευθούμε.
το κακο δεν ειναι στα μνημονια.ειναι στο μυαλο του ελληνα που θελει να ειναι δημοσιος υπαλληλος να καθεται και να πληρωνεται ,ποιος θα δινει τα λεφτα;το κρατος λεει.και που θα τα βρει τα λεφτα;
ας κοψει ψευτικο χρημα λεει.
Το οποίο ψεύτικο χρήμα τί είναι στην ουσία; ειναι καθαρό κλέψιμο από τα λεφτά των άλλων. Μετά αρχίζουν τις απεργίες για αυξήσεις μισθών οι έχοντες διακόπτη για να 'ρθουν στα ίσα, και οι μη έχοντες κλαίνε τη μοίρα τους.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11217
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 08 Ιούλ 2020, 00:42

Σας χαλα να εισαστε δημοσιοι υπαλληλοι...Ψευτες ε ψευτες
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
TOR
Δημοσιεύσεις: 504
Εγγραφή: 02 Ιουν 2018, 13:00
Phorum.gr user: TOR
Τοποθεσία: San Francisco, USA

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από TOR » 08 Ιούλ 2020, 01:50

Στρακαστρουκας έγραψε:
08 Ιούλ 2020, 00:42
Σας χαλα να εισαστε δημοσιοι υπαλληλοι...Ψευτες ε ψευτες

Είναι όπως στο Στρατό. Βρίζουν πολλοί τα «βύσματα» ενώ και οι ίδιοι είχαν βάλει «βύσμα», μόνο που το δικό τους δε «δούλεψε». :P

Κατά τα άλλα βλέπω ότι δραχμιστές, αντιμνημονιακοί και «λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις» :smt005: βγήκαν (ανανεωμένοι και με όρεξη) για σεργιάνι σαν τα σαλιγκάρια μετά την μπόρα. Είναι αξιοθαύμαστη η υπομονή εκείνων που τους απαντούν και μακάρι να συνεχίσουν. :8)
Η ΡΩΜΑΝΙΑ ΚΙ ΑΝ ΠΕΡΑΣΕΝ ΑΝΘΕΙ ΚΑΙ ΦΕΡΕΙ ΚΙ ΑΛΛΟ

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2364
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 12 Ιούλ 2020, 11:31

Χιλια συγνώμη , το σωστό θα ήταν πειτε μου, ή ιδιωματικά, πεστε μου. Τώρα είναι αργά και δεν μπορώ να το κάνω εντιτ
Ίακχος έγραψε:
29 Ιουν 2020, 14:41
Οταν δεν έχεις παραγωγή, έχεις υπεράριθμους δημόσίους υπαλλήλους, υψηλές συντάξεις και διαφθορά τότε η χρεωκοπία είναι αναπόφευκτη.
Αλλά τα μέτρα που θα ληφθούν πρέπει να λάβουν υπόψιν πολλούς παράγοντες και να έχουν και κοινωνικό πρόσημο αντί να αφήνουμε να κυριαρχεί η νεοφιλελεύθερη ιδεολογία της αυτορύθμισης της αγοράς
Η φιλελεύθερη αντίληψη και η αυτορύθμιση τη αγοράς είναι το αντίδοτο.
Όπου ακούω "κοινωνικό πρόσημο", από πίσω βλέπω ιδρυματοποιημένους πολίτες που κυνηγάνε απελπισμένα το ένα επιδοματάκι μετά το άλλο για να την βγάλουν.
πατησιωτης έγραψε:
29 Ιουν 2020, 15:23
Ίακχος έγραψε:
29 Ιουν 2020, 14:41
Αλλά τα μέτρα που θα ληφθούν πρέπει να λάβουν υπόψιν πολλούς παράγοντες και να έχουν και κοινωνικό πρόσημο αντί να αφήνουμε να κυριαρχεί η νεοφιλελεύθερη ιδεολογία της αυτορύθμισης της αγοράς
Δεν λέγονται "νεοφιλελεύθερα" τα μέτρα που ελήφθησαν και ειδικά οι φόροι.Εάν όντως ήσαν θα υπήρχαν απολύσεις των υπεράριθμων δημοσίων υπαλλήλων αντί για φόροι.Ο νεοφιλελευθερισμός τουλάχχιστον έτσι ορίζεται.Κατάσταση που πάει το ΔΝΤ σε μια χώρα και πέφτει το ΑΕΠ 25% και δεν απολύεται κανείς δημόσιος υπάλληλος ΔΕΝ είναι νεοφιλελεύθερη.Είναι ακριβώς το αντίθετο.
Ονομάζοντας τα μέτρα αυτά νεοφιλελεύθερα ουσιαστικά πριμοδοτείς επικοινωνιακά όσους έμειναν στο απυρόβλητο.
+1

axilmar έγραψε:
30 Ιουν 2020, 13:38
perseus έγραψε:
30 Ιουν 2020, 12:21
axilmar έγραψε:
30 Ιουν 2020, 10:35


Γραψτο οπως επρεπε να το γραψεις: εαν εχεις πρωτογενες ελλειμμα 35 δις, ναι, εαν δεν εχεις οχι.
Εαν εχεις 35δις ελλειμα πτωχευεις περιοριζεις τους μισθους του δημοσιου και συνταξεις στο 1/3,βαζεις φυλακη τους υπευθυνους και ξαναρχίζεις από την αρχη.
Επισης πας στο δικο σου νομισμα, μπουμπουνιζεις ολα τα τρεχοντα δανεια, υποβαθμιζεσαι σε σκουπιδια, το νομισμα σου υποτιμαται σαν τρελο, τα συναλλαγματικα αποθεματα σου κανουνε φτερα, οι εισαγωγες σταματουν, ουτε τους νεκρους σου δεν μπορεις να μαζεψεις.

Επισης λογω του οτι θα δημιουργησεις σωρεια πιστωτικων γεγονοτων, η πολιτικη υποστηριξη σου απο τις αλλες χωρες φτανει στο υπο το μηδεν, με συνεπεια να χασεις τα αυγα και τα πασχαλια στην εξωτερικη πολιτικη, πιθανοτατα διακυνδυνευοντας τα συνορα σου.

Ψιλα γραμματα βεβαια για εσας τους αντιμνημονιακους.
+1

Αν δεν λαμβάναμε τα δάνεια, και τα μνημόνια που τα συνοδεύουν, με τα χρήματα που θα μας έλειπαν, θα είμασταν υποχρεωμένοι να εφαρμόσουμε
με άτακτο τρόπο μια σειρά από υποχρεωτικές μεταρρυμίσεις. Παράδειγμα, σου λένε, μείωσε τς δαπάνες στην υγεία τα μνημόνια, χωρίς τα μνημόνια
δεν θα είχαμε χρήματα και οι δαπάνες θα μειώνονταν ακαριαία και σε μεγαλύτερη κλίμακα, δεν θα είχαμε να εισαγάγουμε τα τάδε φάρμακα, μια σειρά
από απελπισμένους ασθενεις θα πούλαγαν όλη την περιουσία τους για να αγοράσουν ένα κουτάκι χάπια που κοστίζει ας πούμε 500 ευρώ αλλά δεν υπάρχει. Επομένως είτε με δάνεια μνημόνια, είτε χωρις, θα είμασταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΈΝΟΙ να μειώσουμε δαπάνες.

Θα ήταν δυνατόν μια χώρα να χρεωκοπεί και το ΔΝΤ να έρχεται και να τις παρέχει ότι είχε πριν την χρεοκοπία και περισσότερα για να μην παρεξηγηθουν οι πολίτες και εκτεθούν οι πολιτικοί? Οχι βέβαια, αν μπορούσε να γίνει αυτό το μεταφυσικό φαινόμενο, ΟΛΕΣ οι χώρες θα έσπευδαν να χρεοκοπήσουν για να τους τακτοποιήσει όλα τα προβλήματα το ΔΝΤ.

Το ζητούμενο εδώ είναι ότι, τα μνημόνια δεν εφαρμόστηκαν όπως θα έπρεπε, οι έλληνες πολιτικοί τα υπονόμευσαν και οι ΕΕ τροικανοί στα τέτοια τους,
σιγά μη σκάσουν, έτσι χάθηκε μια ευκαιρια να νοικοκυρευθεί το ελληνικό κράτος, να πάνε σπίτια τους μερικές χιλιάδες κωλοδημόσιοι στο διάολο, να πάνε φυλακή μερικές χιλιάδες εργατοπατέρες και συνδικαληστές, αντίθετα, κονομήσαμε καινούργιους φόρους, εμφια σου λέει ο άλλος - ρε αι πηδήξου παλιομαλάκα.

Πρέπει να κάνουμε διάβημα στην ΕΕ και να τους ζητήσουμε ευθύνες που δεν εφάρμοσαν τα μνημόνια σε πολύ αυστηρό τρόπο.

Ξανά να εφαρμοστούν ΟΤΙ έχουμε υπογράψει κα να μας επιστραφούν οι έκτατοι φόροι που μας έχουν επιβάλει.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2364
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 12 Ιούλ 2020, 11:42

Τα μνημόνια έλεγαν να απαγορευθούν οι πούστικοι φόροι υπέρ τρίτων, πας πλερώνεις για κάτι, τσουπ, να και ένα 0,3% υπερ του τάδε ταμείου, γιατί ρε;
Κακό είναι αυτό ; εκτός αν είσαι ο "τρίτος" είναι πολύ κακό.

Τα μνημόνια έλεγαν κάθε χρόνο από κληρωτίδα να ελέγχεται το πόθεν έσχες τόσων εφοριακών, κακό και αυτό;
Έλεγαν να κρατάμε αρχείο σε ιατρικές εξετάσεις, αν ας πούμε το τάδε νοσοκομείο κάνει περισσότερες εξετάσεις σε κάτι απ τον μέσο όρο, πράγμα που υποδηλώνει πως υπάρχει κύκλωμα να διενεργούνται ακριβές εξετάσεις ΧΩΡΙΣ ιδιαίτερο λόγο, απλά για να τσιμπάνε απ τα ταμεία παραδάκι, κακό και αυτό ? Εκτός αν είσαι του κυκλώματος που κάνει αξονικές χωρίς λόγο και εισπράτει χιλιάδες ευρώ.

Έλεγε να εκσυγχρονιστούν τα δικαστικά ώστε οι αποφάσεις να βγαίνουν πιο γρήγορα, κακό και αυτό;
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2364
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 12 Ιούλ 2020, 13:25

Antigeist έγραψε:
28 Ιουν 2020, 22:54
Τα μνημόνια είναι κάτι κακό γιατί όταν τα χρειάζεσαι πάει να πει ότι δεν μπορείς πλέον να χρηματοδοτείς το εθνικό χρέος και προκειμένου να αποφύγεις τις συνέπειες ενός default λόγω φόβου δανείζεσαι και άλλο για να πληρώνεις τις υποχρεώσεις σου όσο περισσότερο μπορείς. Παράλληλα κάνεις περικοπές για να εξοικονομήσεις χρήματα και παράλληλα σκοτώνεις τα περιουσιακά σου στοιχεία για να συνεχίσουν να σε χρηματοδοτούν οι δανειστές. Μόνο ένας πανίβλακας ακριβώς σαν τον Έλληνα νομίζει ότι όλο αυτό είναι καλή ιδέα.
Δεν νομίζω να το έχεις καταλάβει και πολύ καλά.
Δανειστές θα βρεθούν να σε δανείσουν, με πάρα πολύ ψηλά επιτόκια.
Για να αποφύγουμε το default και να συνεχίσουμε, αναζητάμε διέξοδο σε σύμμαχους.
Οι ΕΕ μας δάνεισαν με χαμηλότατα επιτόκια και σε πολλές περιπτώσεις, δανείζονταν με 2 για να μας δανείζουν με 0,5.
Τόσο τοκογλύφοι λέμε. Το ότι σε δανείζουν, εξυπακούεται ότι δεν θα δεχθούν να συνεχίσεις τις ατασθαλίες, θα σου
υποδείξουν τις δομές που πρέπει να αλλάξεις. Τις ξέρουμε βέβαια, όταν έχεις τόσο μεγάλο αριθμό συνταξιούχων που βγαίνουν στα 55, θέλει και ρώτημα;
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2364
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 12 Ιούλ 2020, 13:27

perseus έγραψε:
29 Ιουν 2020, 09:28
Ολα τα λαμογια θεωρουν καλο το μνημονιο ,δεν ειστε βλακες αλλα απατεωνες.
Ναι, αλλά δεν μας εξήσησες σε τι ακριβώς διαφωνείς.
Μακάρι να υπήρχαν διαρκώς "δανειστές" που θα δάνειζαν την ελλάδα σε ΟΤΙ και να έκανε και να είχαμε μπλε πράσινο και ροζουλί πασόκ να μας δίνει επιδόματα, αμ δε γίνεται
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 12 Ιούλ 2020, 18:34

Τελικά αποδείχθηκε ότι τα Μνημόνια είναι καλά ή περιμένουμε κι άλλες μαρτυρίες;

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 13 Ιούλ 2020, 08:56

Esperos έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 13:27
perseus έγραψε:
29 Ιουν 2020, 09:28
Ολα τα λαμογια θεωρουν καλο το μνημονιο ,δεν ειστε βλακες αλλα απατεωνες.
Ναι, αλλά δεν μας εξήσησες σε τι ακριβώς διαφωνείς.
Μακάρι να υπήρχαν διαρκώς "δανειστές" που θα δάνειζαν την ελλάδα σε ΟΤΙ και να έκανε και να είχαμε μπλε πράσινο και ροζουλί πασόκ να μας δίνει επιδόματα, αμ δε γίνεται
Ειπαμε κοψιμο μισθων δημοσιου ,ολες οι συνραξεις στα 67 και κοψιμο και τιμωρια υπευθυνων

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2364
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Πες τε μου ΕΝΑ (1) συγκεκριμένο λόγο που τα μνημόνια είναι κακό πράγμα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 13 Ιούλ 2020, 10:20

perseus έγραψε:
13 Ιούλ 2020, 08:56
Esperos έγραψε:
12 Ιούλ 2020, 13:27
perseus έγραψε:
29 Ιουν 2020, 09:28
Ολα τα λαμογια θεωρουν καλο το μνημονιο ,δεν ειστε βλακες αλλα απατεωνες.
Ναι, αλλά δεν μας εξήσησες σε τι ακριβώς διαφωνείς.
Μακάρι να υπήρχαν διαρκώς "δανειστές" που θα δάνειζαν την ελλάδα σε ΟΤΙ και να έκανε και να είχαμε μπλε πράσινο και ροζουλί πασόκ να μας δίνει επιδόματα, αμ δε γίνεται
Ειπαμε κοψιμο μισθων δημοσιου ,ολες οι συνραξεις στα 67 και κοψιμο και τιμωρια υπευθυνων
Συγνώμη, δεν κατάλαβα,
Διαφωνείς με το κόψιμο των μισθών του δημοσίου ;
Διαφωνείς με το όριο συνταξιοδότησης στα 67 ; Το ποιο είναι το όριο, δεν πρέπει να στο υπαγορεύσει κάποια αρχή αλλά να βγει κατόπιν αναλογιστικής μελέτης.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών