5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9268
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 04 Ιούλ 2020, 21:47

Μια χαρά του βγήκε του Τσίπρα με το δημοψήφισμα αν και δεν νομίζω να το είχε σχεδιάσει. Και κέρδισε συντριπτικά και έφαγε τον Σαμαρά και διέλυσε πρόσκαιρα τη νδούλα και έφαγε τους ημίτρελους στυλ Ζωής και Λαφαζάνη. Το οτι έκανε το οχι ναι δεν του κόστισε ιδιαίτερα όπως θέλετε να πιστεύετε εσείς οι δεξιοί αφού στην ουσία όσοι ψήφισαν οχι δεν ήθελαν έξοδο από το ευρώ αλλά περήφανη διαπραγμάτευση. Αυτή έγινε στη θεωρία, στην πράξη δεν ήταν τόσο περήφανη και αυτό φάνηκε με την εφαρμογή ενός μνημονίου πολύ πιο light ομως από το μνημόνια δεξιάς και πασόκ. Και η φθορά που είχε δεν ήταν από το ότι έκανε το όχι ναι αλλά για άλλους λόγους. Και πάλι ελάχιστη ήταν η φθορά καθώς πέρυσι 32% πήρε. Αυτοί που θύμωσαν με τον Τσίπρα επειδή έκανε το όχι ναι ήταν ένα 4 με 5% που πήγε στο Λαφαζάνη στη Ζωή και τώρα στον Βαρουφάκη.

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 04 Ιούλ 2020, 21:49

talaipwros έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 13:35
Beria έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 13:31
Aprilianos έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 13:00
Είχα ψηφίσει ναι. Η έξοδος από το ευρώ θα έφερνε χάος
Το ερώτημα πότε δεν ήταν έξοδος από το ευρώ

Οκ, οι συριζαιοι έκαναν ένα κωμικό δημοψήφισμα, αλλά πάντως ποτέ δεν υπήρξε τέτοιο ερώτημα
"Να πηδηξουμε απο την ταράτσα ;"

Το ερώτημα ποτέ δεν ηταν να σπασουμε τα ποδια μας
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11707
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 05 Ιούλ 2020, 09:17

Εύγε στον Τσίπρα που εχωσε στον πάτο των Οχιτζήδων το Δημοψήφισμα.

Το Δημοψήφισμα ήταν αντισυνταγματικό. Ο Τσίπρας το έκανε ελπίζοντας να το χάσει, για να πει στους δραχμικούς ότι έπρεπε να εφαρμόσει το μνημόνιο, αφού ο λαός μίλησε.

Παρά την ξεφτίλα αυτή, δεν στοίχισε στον Τσίπρα αυτό, αλλά η προφανής ανικανότητα και οι βρωμιες που έρχονται στην επιφάνεια τελευταία.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11707
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 05 Ιούλ 2020, 09:19

Κάποιος να δώσει χαρτομάντιλα στην Περιστέρα που κλαίει σήμερα. :smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Ιούλ 2020, 09:32

ST48410 έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 14:19
Hector Buas έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 13:07
Ας θυμηθούμε και το ψηφοδέλτιο του δημοψηφίσματος...

Εικόνα
Αυτό το πράγμα είναι ντροπή να συμβαίνει σε μια δημοκρατία.
Συνέβη όμως και είναι στο χέρι σου και στο χέρι όλων μας να μην ξανασυμβεί πότε, θάβοντας την αριστερά
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Ιούλ 2020, 09:33

Arisvilla έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 21:47
Μια χαρά του βγήκε του Τσίπρα με το δημοψήφισμα αν και δεν νομίζω να το είχε σχεδιάσει. Και κέρδισε συντριπτικά και έφαγε τον Σαμαρά και διέλυσε πρόσκαιρα τη νδούλα και έφαγε τους ημίτρελους στυλ Ζωής και Λαφαζάνη. Το οτι έκανε το οχι ναι δεν του κόστισε ιδιαίτερα όπως θέλετε να πιστεύετε εσείς οι δεξιοί αφού στην ουσία όσοι ψήφισαν οχι δεν ήθελαν έξοδο από το ευρώ αλλά περήφανη διαπραγμάτευση. Αυτή έγινε στη θεωρία, στην πράξη δεν ήταν τόσο περήφανη και αυτό φάνηκε με την εφαρμογή ενός μνημονίου πολύ πιο light ομως από το μνημόνια δεξιάς και πασόκ. Και η φθορά που είχε δεν ήταν από το ότι έκανε το όχι ναι αλλά για άλλους λόγους. Και πάλι ελάχιστη ήταν η φθορά καθώς πέρυσι 32% πήρε. Αυτοί που θύμωσαν με τον Τσίπρα επειδή έκανε το όχι ναι ήταν ένα 4 με 5% που πήγε στο Λαφαζάνη στη Ζωή και τώρα στον Βαρουφάκη.
Κερδάνε πάλι :lol:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Ιούλ 2020, 09:34

Beria έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 13:31
Aprilianos έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 13:00
Είχα ψηφίσει ναι. Η έξοδος από το ευρώ θα έφερνε χάος
Το ερώτημα πότε δεν ήταν έξοδος από το ευρώ

Οκ, οι συριζαιοι έκαναν ένα κωμικό δημοψήφισμα, αλλά πάντως ποτέ δεν υπήρξε τέτοιο ερώτημα
Και ξαφνικά το φόρουμ βάφτηκε ροζ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 05 Ιούλ 2020, 10:14

Κρίνοντας το δημοψήφισμα του 2015 από τη σκοπιά της κανονικότητας στην οποία επιστρέψαμε, ναι, ήταν αντικανονικό.

Ευτυχώς, έχουμε πλέον εγγυημένη την κανονικότητα των 4,5% πρωτογενών πλεονασμάτων μέχρι το 2060. Δηλαδή, τουλάχιστον δεν θα δούμε κάποια βρωμερή και τρισάθλια ανάπτυξη που θα μας αλλάξει την σημερινή κανονικότητα, που θα ταράξει την ήρεμη κανονική ζωή μας.

Τις τρεις πρώτες κανονικότητες θα ακολουθήσουν σύντομα κι άλλες.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 05 Ιούλ 2020, 10:20

Ακουτε κι εσεις τους οδυρμους της Περιστερας ; Εχει πλανταξει απο το πρωι...
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 05 Ιούλ 2020, 10:44

Η εξαπάτηση του Ελληνικού λαού: Μέρος 1ο, η ομιλία Τσίπρα στην Βουλή στις 27/06/2015.



Η εξαπάτηση του Ελληνικού λαού: Μέρος 2ο, η ομιλία Τσίπρα στο Σύνταγμα στις 03/07/2015.


axilmar
Δημοσιεύσεις: 8349
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 05 Ιούλ 2020, 10:51

runner έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 15:56
Εγώ, όπως έχω ξαναπεί, είμαι υπέρ της εξόδου από το ευρώ και της επιστροφής στη δραχμή.
Έτσι, για να νιώσει ο νεο-Ελληναράς εξυπνάκιας το σοκ και την απελπισία της πραγματικής πείνας.
Όχι σαν την ψευτοκρίση της προηγούμενης δεκαετίας που η πλειοψηφία κυκλοφορούσε με πανάκριβα smartphones, τα σ/κ φαϊ και ποτό αβέρτα και το καλοκαίρι ξεσάλωμα σε νησιά.
Με λύπη μου το λέω αλλά μετα από αυτά που έχω διαβάσει, κάτι τέτοιο θα μας άξιζε.

Άβαταρ μέλους
Hector Buas
Δημοσιεύσεις: 5640
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 00:53

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Hector Buas » 05 Ιούλ 2020, 10:52

Arisvilla έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 21:47
Μια χαρά του βγήκε του Τσίπρα με το δημοψήφισμα αν και δεν νομίζω να το είχε σχεδιάσει...
Ναι, μια χαρά. Το δημοψήφισμα του έδωσε την δυνατότητα να κάνει τελικά εκείνη την αγωνιστική στροφή 360 μοιρών την οποία διαφήμιζε...

kolotuba.jpg

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8349
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 05 Ιούλ 2020, 10:54

sys3x έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 16:34
runner έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 16:22
Green Dragon έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 16:15
Η πραγματική εικόνα ήταν να κοιτούν οι περισσότεροι φίλοι μου να βρουν καφετέρια που να έχει τον καφέ 2,50 αντί για 3 ή να μην παραγγέλνουν πίτσα σε συνευρέσεις γιατί δεν τους έφταναν για να βγάλουν την εβδομάδα. Και επειδή είσαι φαντασιόπληκτος δεν έχω καμία όρεξη να συζητήσω άλλο μαζί σου.
Πολύ φτώχεια ναι.
Ήταν εμφανές και για όποιον κυκλοφορούσε στο δρόμο αυτό.
Όλα άδεια και ουρές με δελτίο για ένα κομμάτι ψωμί......
Μην συζητάς άλλο μαζί μου, ο φαντασιόπληκτος πάντως κάποιος άλλος είναι.
Πάντα υπήρχαν αθρώποι με γκαφρά για γούστα κτρ, την τελευταία δεκαετία έχει αλλάξει άρδην το σκηνικό, είναι όλο και λιγότεροι αυτοί, τώρα δε ξέρω μέχρι που μπορεί να φτάνει η μαλακία που σε δέρνει αλλά ο περισσότερος κόσμος συνεχίζει να έχει οικονομικό πρόβλημα. Το "η φτώχεια θέλει καλοπέραση" δεν αναιρεί την "φτώχεια", απλό κόνσεπτ νομίζω.
Πώς γίνεται να έχει ο περισσότερος κόσμος οικονομικό πρόβλημα και από την άλλη οι καφετέριες, οι ταβέρνες, τα κέντρα διασκέδασης και οι προορισμοί διακοπών να ήτανε φισκα; Με την απορία θα μείνουμε...

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 05 Ιούλ 2020, 10:55

Beria έγραψε:
04 Ιούλ 2020, 17:37
Αυτό το κωλοχαρτο θα είναι η αιώνια ντροπή του ΣΥΡΙΖΑ.

Αλλά όποιος νομίζει ότι στο δημοψήφισμα ψηφίζαμε περί ευρώ ή δραχμής δεν έχει καταλάβει τίποτα
Ειπε ο ανθρωπος που δεν καταλαβε 5 χρονια μετα οτι ετοιμαζαν την κυκλοφορια παραλληλου νομισματος και ριφιφι στην ΤτΕ
Εν τω μεταξυ εχουμε γεμισει τυπους σαν κι εσενα που για καποιον περιεργο και ανεξηγητο λογο πιστευουν οτι η εξοδος απο το ευρω ηταν κατι που ελεγχε απολυτα η ελληνικη κυβερνηση και οτι δεν θα υπηρχε ποτε ενα σημειο που ακομη και αν μετανιωναμε για τις παπαριες η εξοδος θα ηταν αμετακλητη γιατι απλα μας σιχαθηκαν
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ την 05 Ιούλ 2020, 10:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: 5 χρόνια από το δημοψήφισμα...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 05 Ιούλ 2020, 10:56

Πέντε χρόνια μετά κ κάνεις ακόμη δεν ξέρει τι αντιπροσώπευε το ναι και τι το όχι.

Για τον πουτσο δημοψήφισμα, από γτπ πολιτικούς για έναν γτπ λαο.

Αξεχαστα θα μου μείνουν τα συστημικά κανάλια που προειδοποιουσαν για τον Γκοτζίλα . Ξεφτυλες δημοσιοκαφροι. Μόνο κ μόνο για όλο αυτό τον πόλεμο που έγινε στον κοσμακη, χάρηκα με το αποτέλεσμα του «οχι».
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών