Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 03 Αύγ 2020, 13:34

BlastFromThePast έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:24
Otto Weininger έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:22

Δεν είναι ακριβώς έτσι. Σε μπαρ, εστιατόρια, καφέ αλλά και όλα τα άλλα μαγαζιά, αποστάσεις και μασκες θα έκαναν δουλειά και θα τσουλαγε και η οικονομία.
Είμαι τρομερά περίεργος να δω πώς θα φοράς μάσκες σε εστιατόρια. Σε μπαρ πες, πάει στα κομμάτια, πίνεις με καλαμάκι.

Εστίαση θα έπρεπε να επιτρέπεται μόνο σε εξωτερικούς χώρους, όπως κάνανε κι έξω. Εδώ επέτρεψαν αμέσως μέσα και δυο μέρες μετά αύξησαν και την πληρότητα.

Στα εστιατόρια εννοούσα μάσκες τα γκαρσόνια. Για τους πελάτες, ανοιχτοί χώροι και αποστάσεις.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 03 Αύγ 2020, 13:40

Arisvilla έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:27
Πάντως το R0 τώρα είναι λίγο πάνω από 1.
Аπό που προκύπτει αυτό; Ανακοινώθηκε κάτι;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 03 Αύγ 2020, 13:42

Η αναζωπύρωση οφείλεται στις αφίξεις, τις οποίες σύμφωνα με τα επίσημα στοιχεία τις τεσταραν στο εξονυχιστικό ποσοστό του 13.9% :smt005:

Αν κράταγαν κλειστά τα σύνορα θα γινόταν εμφύλιος από την βιομηχανία του τουρισμού (μας κόβετε το ψωμί, θα πεθάνουμε απο ασυτία και νετφλιξ).

Όταν ανακοίνωναν κρούσματα και νεκρούς τον Μάρτιο τότε "έβαζαν και παραπάνω για να τρομάξουν τον κόσμο", τώρα με τόσα λίγα κρούσματα/νεκρούς τον Ιουλιο "σίγουρα έκρυβαν νεκρούς για τουριστικούς λόγους" ...

Η φάση είναι μπουρδέλο^μπουρδέλο (η βάση είναι το εγχώριο προϋπάρχον μπουρδέλο και ο εκθέτης είναι το μπαη ντιφολτ μπουρδέλο που προκαλεί κάθε πανδημία), και τέλειος να ήταν ο διαχειριστής, οι μισές κάστες συντεχνιών και ψεκασμένων (δηλ. η μισή ελλάδα) θα έσκουζαν σε μόνιμη βάση ό,τι κι αν αυτός έκανε.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 03 Αύγ 2020, 13:46

Δεν επρεπε να ανοιξουν τα συνορα, τελος. Ας επαιζαν φετος μονο με Ελληνες τουριστες, ας εκαναν πακετα προσιτα να παει ο Ελληνας διακοπες αντι για 5 μερες 15 μερες ωστε να μαζεψουν λιγο απο εκει την χασουρα. Ηθελαν ξενους τουριστες, τωρα θα τον πιουμε ολοι.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
elchav
Δημοσιεύσεις: 8659
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 16:27

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από elchav » 03 Αύγ 2020, 13:56

δεν φταίει μόνο ότι άνοιξαν τα σύνορα

όταν 15 μέρες (βαριά) μετά το τέλος του λοκντάουν,
-η μάσκα και το social distancing θεωρούταν απλά ένα κακό όνειρο που ανήκει στο παρελθόν,
-όταν η κυβέρνηση ΧΩΡΙΣ ΚΑΝΕΝΑ ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΟ έκοψε τις μάσκες σε κλειστούς χώρους λες και κάποιος που θέλει να αγοράσει ένα ρούχο θα αποθαρρυνθεί από το 20λεπτο μαρτύριο αναπνοής με μάσκα
-όταν ο απίστευτος χαζομαλάκας Καραμανλής έγινε το αχόρταγο τσουλάκι των συνδικαλιστών εν μέσω κορονοϊου και είχε το θράσος να πει Να αποδεχτούμε ότι θα υπάρχει συνωστισμός, αντί να επιτάξει/απολύσει/παλουκώσει τους γαμημένους συνδικαλιστές
-όταν επιτράπηκαν κλαμπ, συναυλίες, γάμοι, βαφτίσια και κηδείες

δε φταίνε μόνο οι τουρίστες απ'έξω
Άγνωστος Πατέρας Χελώνων

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 03 Αύγ 2020, 14:03

foscilis έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:18
Αντιθέτως αυτό που έγινε ήταν ότι αντικαταστηθηκαν οι υποδείξεις των ειδικών με τις υποδείξεις των λόμπι, των δημοσιοσχεσιτων και των σαλτιμπαγκων.
Αιντε απο κει, ρε φοσκ, πότε σε όλην αυτήν την θλιβερή ιστορία, απο την αρχή της, με το φιάσκο της Ιταλίας, ακολουθήσαν τις υποδείξεις των ειδικών;

Μήπως τα λοκντάουν δεν ήταν υποδείξεις σαλτιμπάγκων* και λόμπι;
Οι ειδικοί συνέστησαν πανικό και λάιτ φασισμό, για την καταπολέμηση του ιού;
Ή μήπως οι "ειδικοί" στους οποίους αναφέρεσαι ήταν απλώς καριερίστες στην προσορινή υπηρεσία πολιτικών λόμπι που μόνη τους μέριμνα (αμφότερων) ήταν να εκμεταλευτούν τον φόβο που είχε δημιουργηθεί καλώς ή κακώς στην πλέμπα;

Αν είχαν ακουστεί οι ειδικοί, θα είχαμε κάποια παραλλαγή συστήματος Σουηδίας, και δεν θα ειχε ανοίξει ρουθούνι, όχι όπως τώρα που λίγο-πολύ παίζεται το μέλλον του όποιου τελοσπαντων πολιτισμού καταφέραμε να φτιάξουμε τα τελευταία διακόσια χρόνια.



*Βλ. Fergusson/Imperial
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 03 Αύγ 2020, 14:04

Τα κρουσματα στην Ελλαδα ειχαν σχεδον μηδενιστει, η αυξηση εγινε απο οταν ανοιξαν τα συνορα, δεν ειναι τυχαιο γεγονος αυτο. Ξαδερφη μου ηρθε απο το Τεξας μεσω Καναδα στην Αθηνα και δεν εγινε ο παραμικρος ελεγχος, μονη της εκανε το τεστ και περιμενε 2 μερες κλεισμενη στο πατρικο της. Η κυβερνηση για να μην παει κοντρα με τους ρουμλεταδες θα μας γαμησει ολους. 100% πληροτητα στα αεροπλανα και 85% στα πλοια και μας φταιει το παππουτσαδικο και το καφενειο σε μια χωρα με μηδενικα κρουσματα;
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70070
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 03 Αύγ 2020, 14:12

Nostalgia έγραψε:
03 Αύγ 2020, 14:04
Τα κρουσματα στην Ελλαδα ειχαν σχεδον μηδενιστει, η αυξηση εγινε απο οταν ανοιξαν τα συνορα, δεν ειναι τυχαιο γεγονος αυτο. Ξαδερφη μου ηρθε απο το Τεξας μεσω Καναδα στην Αθηνα και δεν εγινε ο παραμικρος ελεγχος, μονη της εκανε το τεστ και περιμενε 2 μερες κλεισμενη στο πατρικο της. Η κυβερνηση για να μην παει κοντρα με τους ρουμλεταδες θα μας γαμησει ολους. 100% πληροτητα στα αεροπλανα και 85% στα πλοια και μας φταιει το παππουτσαδικο και το καφενειο σε μια χωρα με μηδενικα κρουσματα;
Και φίλος μου καπετάνιος ήρθε από Σαϊγκόν χωρίς έλεγχο. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 03 Αύγ 2020, 14:26

ΓΑΛΗ έγραψε:
03 Αύγ 2020, 14:12
Nostalgia έγραψε:
03 Αύγ 2020, 14:04
Τα κρουσματα στην Ελλαδα ειχαν σχεδον μηδενιστει, η αυξηση εγινε απο οταν ανοιξαν τα συνορα, δεν ειναι τυχαιο γεγονος αυτο. Ξαδερφη μου ηρθε απο το Τεξας μεσω Καναδα στην Αθηνα και δεν εγινε ο παραμικρος ελεγχος, μονη της εκανε το τεστ και περιμενε 2 μερες κλεισμενη στο πατρικο της. Η κυβερνηση για να μην παει κοντρα με τους ρουμλεταδες θα μας γαμησει ολους. 100% πληροτητα στα αεροπλανα και 85% στα πλοια και μας φταιει το παππουτσαδικο και το καφενειο σε μια χωρα με μηδενικα κρουσματα;
Και φίλος μου καπετάνιος ήρθε από Σαϊγκόν χωρίς έλεγχο. :lol:
Ναι ρε, οσο καλα το πηγαν αρχικα, μετα το γαμησαν για να μην πανε κοντρα στις συντεχνιες. Ας εφερναν ελεγχομενα τους φοιτητες του εξωτερικου κλπ και ας ελεγαν κλειστα τα συνορα μεχρι νεωτερας. Δεν του εκανε του παπαρα του ρουμλετα το 50αρι του Ελληνα ηθελε το 80αρι του Αγγλου, αλλα και τωρα η πληροτητα ειναι μικρη. Δεν χρειαζεται να εισαι γκουρου να καταλαβεις οτι ο τουρισμος φετος και με ανοιχτα συνορα θα ηταν πεσμενος, ας εφτιαχναν πακετα προσιτα να κινηθει ο εσωτερικος τουρισμος, αλλα ο καθε τραχανοπλαγιας με ενα δωματιο και μια χεστρα την εχει δει 4 seasons και δεν ριχνει τις τιμες, οποτε και θα τον πιει παλι γιατι ολα ειναι πεσμενα και εμας θα γαμησει που φαγαμε και το σκατο ολο το χειμωνα. Ενα προβλημα θα ηταν οι αεροπορικες εταιρειες που θα ηταν νεκρες, αλλα ας εβρισκαν λυση σε αυτο. Ετσι και αλλιως η Aegean 2 φορες μου εχει ακυρωσει πληρωμενα εισητηρια. Μαλιστα η 2η ακυρωση ειναι για εισητηρια στα τελη Οκτωβριου. Οσο για τον ελεγχο, αστο καλυτερα. Τωρα και 2ο κυμα θα φαμε και μαλιστα χειροτερο απο το πρωτο και ολοι θα τους βριζουμε. Μιλαμε για Σαινια....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9516
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 03 Αύγ 2020, 14:32

Οσο για τις μασκες ολο το χειμωνα μας τα εκαναν ουμπαλα οτι πρεπει να τις χρησιμοποιουν μονο οσοι νοσουν και νοσηλευτικο προσωπικο, τωρα αναγκαια για ολους. Αλλα τι να βγουν να πουν; Οτι το συστημα δεν μπορουσε να καλυψει βασικες αναγκες μας; Η επιτυχια του συτηματος δεν ειναι μονο στο γεγονος δημιουργιας νεων αναγκων αλλα και στην καλυψη αυτων, οποτε οτι το σουπερ ντουμπερ συστημα μας δεν μπορει να καλυψει βασικες αναγκες θα ηταν πριονισμα στα θεμελια, αρα μας φλομωσαν "μασκες μονο οσοι νοσουν" το ειπε ο ΠΟΥ και τα @@ μου κουνιουνται....
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 03 Αύγ 2020, 14:37

elchav έγραψε:
03 Αύγ 2020, 13:56

-όταν ο απίστευτος χαζομαλάκας Καραμανλής έγινε το αχόρταγο τσουλάκι των συνδικαλιστών εν μέσω κορονοϊου και είχε το θράσος να πει Να αποδεχτούμε ότι θα υπάρχει συνωστισμός, αντί να επιτάξει/απολύσει/παλουκώσει τους γαμημένους συνδικαλιστές
Γελάω. Κάνα λεωφορείο μην αγοράσουμε μόνο.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 03 Αύγ 2020, 14:39

Nostalgia έγραψε:
03 Αύγ 2020, 14:04
Τα κρουσματα στην Ελλαδα ειχαν σχεδον μηδενιστει, η αυξηση εγινε απο οταν ανοιξαν τα συνορα, δεν ειναι τυχαιο γεγονος αυτο. Ξαδερφη μου ηρθε απο το Τεξας μεσω Καναδα στην Αθηνα και δεν εγινε ο παραμικρος ελεγχος, μονη της εκανε το τεστ και περιμενε 2 μερες κλεισμενη στο πατρικο της. Η κυβερνηση για να μην παει κοντρα με τους ρουμλεταδες θα μας γαμησει ολους. 100% πληροτητα στα αεροπλανα και 85% στα πλοια και μας φταιει το παππουτσαδικο και το καφενειο σε μια χωρα με μηδενικα κρουσματα;
Δεν ήταν συντεχνιακό ζήτημα αλλά κατά βάση οικονομικής βιωσιμότητας ευρύτερα της ελληνικής πραγματικότητας.
Τον Μάρτιο ο εγκλεισμός στηρίχθηκε σε 8-10 δις ευρώ ταμειακά διαθέσιμα της κεντρικής κυβέρνησης που υφίσταντο από το 2019 και σε έναν βαθμό στις μεθόδους Τσακαλώτου περί εσωτερικού δανεισμού από φορείς του δημοσίου.
Επίσης η Ελλάς δεν ήταν κόμβος άρα ήταν πιο απλή υπόθεση το κλείσιμο με δεδομένο κιόλας πως προ πανδημίας ήδη είχαμε μείωτική τάση στις επενδύσεις ενώ και ο κρατικός προϋπολογισμός στο πρώτο δίμηνο του έτους ήταν 1,1 δις ευρώ εκτός στόχων.


Τώρα όσα πακέτα και να έφτιαχνε εσωτερικού τουρισμού θα ήταν μία ή άλλη, από την μία τσέπη στην άλλη, επιπλέον εξ'αντικειμένου ακόμα και με ένα καλό πακέτο αρκετοί εργαζόμενοι θα ήταν δύσκολο να πάνε διακοπές λόγω της οικονομικής ζημίας Μαρτίου-Μαΐου.
Προσωπικά έκανα τουρισμό σε υπέροχο μέρος στο οποίο δεν υπάρχουν παραθεριστές ιδίως από τα βαλκάνια.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 03 Αύγ 2020, 14:39

Nostalgia έγραψε:
03 Αύγ 2020, 14:04
100% πληροτητα στα αεροπλανα και 85% στα πλοια και μας φταιει το παππουτσαδικο και το καφενειο σε μια χωρα με μηδενικα κρουσματα;
Η απόφαση για τα αεροπλάνα πάρθηκε σε ευρωπαϊκό επίπεδο και ήταν πραγματικά αδιανόητη. Και το αποφάσισαν λίγο μετά το μεγάλο χαμό, δεν το αποφάσισαν τρεις μήνες μετά και ποιος νοιάζεται. Ακόμα έθαβαν στην Ιταλία.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3453
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 03 Αύγ 2020, 14:42

Raj Bhopal, 20 χρόνια Emeritus Professor of Public Health στο Usher Institute του Πανεπιστιμίου του Εδιμβούργου:
- Η ιδέα της ανοσίας της αγέλης συνεχίζει να προκαλεί εχθρικότητα και διαμάχες στο πλατύ κοινό*, αλλά πρέπει να πάψουμε να την βλέπουμε σαν ταμπου και να την προσεγγίσουμε σαν την μόνη σωστή λύση που διαθέτουμε προς το παρόν. Αυτό φυσικά σημαίνει οτι ένα πάρα πολύ μεγάλο ποσοστό του πληθυσμού πρέπει να κολλήσει.
Αλλα ναι, ξέρω, όποιος επιστήμονας είναι κοντά σε επίπεδο Νομπελίστα δεν φτουράει για τον Φοσκ και τον Τρομάρα δε Γκρήκ... Εχουμε δεί και άλλα παραδείγματα στα νήματα για το πόσο πιστά ακολουθούμε την επιστήμη...



*ΣΤΜ: την τρομόλαγνη πλέμπα
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Κοροναϊός - νέο R0 και νέα καραντίνα ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Αύγ 2020, 14:45

Nostalgia έγραψε:
03 Αύγ 2020, 14:04
Τα κρουσματα στην Ελλαδα ειχαν σχεδον μηδενιστει, η αυξηση εγινε απο οταν ανοιξαν τα συνορα, δεν ειναι τυχαιο γεγονος αυτο. Ξαδερφη μου ηρθε απο το Τεξας μεσω Καναδα στην Αθηνα και δεν εγινε ο παραμικρος ελεγχος, μονη της εκανε το τεστ και περιμενε 2 μερες κλεισμενη στο πατρικο της. Η κυβερνηση για να μην παει κοντρα με τους ρουμλεταδες θα μας γαμησει ολους. 100% πληροτητα στα αεροπλανα και 85% στα πλοια και μας φταιει το παππουτσαδικο και το καφενειο σε μια χωρα με μηδενικα κρουσματα;
Και όχι μόνο.
Πάρτυ Μυκόνου - άλλου είδους συνωστισμοί, όλα μετράνε.
Εγώ πχ είχα κολλήσει κάποτε γρίππη από έναν που ήρθε να μου πει "γειά" στην α' θέση του ιπποδρόμου. Το ξέρω ότι κόλλησα απ' αυτόν γιατί τον έπιασε βήχας μπροστά μου, μου είπε ο ίδιος ότι ήταν άρρωστος και επίσης μου εκδηλώθηκε το ίδιο βράδυ. Εάν -ας υποθέσουμε- ο ιππόδρομος παιζόταν τότε μέσω internet και καθόμουνα σπίτι μου απλά δεν θα είχα κολλήσει.
Δεν υπάρχει παπουτσάδικο και καφφενείο με μηδενικά κρούσματα. Δεν υπάρχουν ωραίοι λευκοί και ωραίες λευκές από τη μία και πακιστανοί από την άλλη. Είναι random walk.
Ο Μητσοτάκης και η Εύα κάνουν μεγάλο λάθος που δεν πιάνουν τους Τράγκα-Κουσκούση με το insurrection law και που δεν ξεκινάνε ένα mini lockdown αμέσως.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών