Βόρειος Μακεδονία ή Μακεδονία ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Βόρειος Μακεδονία ή Μακεδονία ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 18 Ιουν 2018, 05:37

Η συμφωνία υπογράφτηκε.
Ότι και να λέμε είναι νόμος του κράτους.
Η ΝΔ την χαρακτήρισε απαράδεκτη αλλά δεν μπορεί να την αλλάξει - το είπε και η Ντόρα.

Τι θα προκύψει όμως ;
Ένα σίγουρο που θα προκύψει είναι ότι τα Σκόπια θα κάνουν χρήση του όρου "Μακεδονία" κανονικά και με το νόμο.
Αυτό μέσα σε μιά σύνθετη ονομασία το είχαμε δεχτεί όλοι πλην Λακεδαιμονίων (αβγών) εδώ και χρόνια.
Πριν περισσότερο από δέκα χρόνια μάλιστα και δεν υπήρχαν καν αβγά τότε. Άρα το δεχτήκαμε παμψηφεί και έπαψε να είναι παμψηφεί από το 2012 και μετά.
Όμως όπως τα έκανε ο Τσίπρας τα παρακάτω δεν είναι σίγουρα.

Μία εκδοχή είναι ότι θα λένε "Βόρειος Μακεδονία" όλοι.
Επίσης θα λένε τους Σκοπιανούς "βορειομακεδόνες", οι δε Σκοπιανοί θα το αποδέχονται επειδή θα βαριούνται κάθε φορά να δίνουν εξηγήσεις, τύπου "όχι - δεν - αλλά - εμείς".
Θα πει και ο Τσίπρας "ο αγώνας τώρα δικαιώνεται" αν πράγματι γίνει έτσι.

Μία άλλη εκδοχή είναι ότι τα north - northern θα τα φάει το σκοτάδι.
Θα είναι αστεϊσμός να λέει κανείς "northern", όπως είναι αστεϊσμός αν λέγαμε και το "Αθλητική Ένωσις Κωνσταντινουπόλεως" κάθε φορά και να μην λέμε το εύκολο "ΑΕΚ".
Από ποιόν θα εξαρτηθεί ; Κατά τη γνώμη μου όχι από τους Ζάεφ - Γκρουέφσκι - Ιβάνωφ, αλλά από αυτούς που τους υποστηρίζουν. Ήτοι διεθνή ΜΜΕ, State Department, Foreign office, European Commission και λοιπούς.
Τι θα κάνουν όλοι αυτοί και πως ;

Τι διαφορετικό θα μπορούσαμε να κάνουμε ;
Δεν ξέρω.
Όταν την πάτησε ο μεγάλος Αντρέας και ο μεγάλος Κώστας Σημίτης με το Σκοπιανό, πιστεύω ότι είναι υπερβολικός όποιος πει ότι αυτός ξέρει.
Αλλά ένα σίγουρο είναι ότι έπρεπε να είχε γίνει συμβούλιο πολιτικών αρχηγών, όπως το 1991. Ο Τσίπρας κινήθηκε στον άξονα Τζαννακόπουλου - Καρανίκα - Κοτζιά για να μας ξεφουρνήσει όσα μας ξεφούρνησε και οπωσδήποτε αποδυνάμωσε τη θέση της Ελλάδος χειριζόμενος την υπόθεση κομματικά, χωρίς την σύγκληση εθνικής αντιπροσωπείας.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10608
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Βόρειος Μακεδονία ή Μακεδονία ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 18 Ιουν 2018, 05:43

Τι ωρες ειναι αυτες που ξυπνας ρε γουντιντ?

zteo
Δημοσιεύσεις: 9841
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Βόρειος Μακεδονία ή Μακεδονία ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 18 Ιουν 2018, 06:38

Ειναι γεγονος οτι μιλαμε για μια κακη συμφωνια.Οχι ως προς το ονομα που αυτο το θεωρω καλο οσο για τα ζητηματα εθνικοτητας και γλωσσας.Και κατα την γνωμη μου η εισοδος των Σκοπιων σε ΝΑΤΟ και ΕΕ.Αλλα ρε συ wooded glade ελεος χρειαζεται να ερθω εγω το κουμμουνι να σας πει οτι εσεις οι αστοι χρειαζεστε τωρα ενα ολοκληρωμενο σχεδιο οικονομικης-πολιτικης-πολιτισμικης διεισδυσης στα Σκοπια κααι γενικοτερα στα Βαλκανια.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Βόρειος Μακεδονία ή Μακεδονία ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Ιουν 2018, 08:33

zteo έγραψε:
18 Ιουν 2018, 06:38
Ειναι γεγονος οτι μιλαμε για μια κακη συμφωνια.Οχι ως προς το ονομα που αυτο το θεωρω καλο οσο για τα ζητηματα εθνικοτητας και γλωσσας.Και κατα την γνωμη μου η εισοδος των Σκοπιων σε ΝΑΤΟ και ΕΕ.Αλλα ρε συ wooded glade ελεος χρειαζεται να ερθω εγω το κουμμουνι να σας πει οτι εσεις οι αστοι χρειαζεστε τωρα ενα ολοκληρωμενο σχεδιο οικονομικης-πολιτικης-πολιτισμικης διεισδυσης στα Σκοπια κααι γενικοτερα στα Βαλκανια.
Στο οικονομικό πεδίο ίσως. Στο πολιτικό και πολιτισμικό καλύτερα να τους στείλουμε μερικούς ρομά παρά ελλαδίτες μετα-αστούς. Περισσότερο πολιτισμό θα προσφέρουν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ
Δημοσιεύσεις: 1375
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:44
Phorum.gr user: ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ

Re: Βόρειος Μακεδονία ή Μακεδονία ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΒΟΡΕΙΑ ΗΠΕΙΡΟΣ » 18 Ιουν 2018, 09:58

wooded glade έγραψε:
18 Ιουν 2018, 05:37
Πριν περισσότερο από δέκα χρόνια μάλιστα και δεν υπήρχαν καν αβγά τότε. Άρα το δεχτήκαμε παμψηφεί και έπαψε να είναι παμψηφεί από το 2012 και μετά.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Northern Spirit
Δημοσιεύσεις: 10759
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:19

Re: Βόρειος Μακεδονία ή Μακεδονία ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Northern Spirit » 18 Ιουν 2018, 10:00

zteo έγραψε:
18 Ιουν 2018, 06:38
Ειναι γεγονος οτι μιλαμε για μια κακη συμφωνια.Οχι ως προς το ονομα που αυτο το θεωρω καλο οσο για τα ζητηματα εθνικοτητας και γλωσσας.Και κατα την γνωμη μου η εισοδος των Σκοπιων σε ΝΑΤΟ και ΕΕ.Αλλα ρε συ wooded glade ελεος χρειαζεται να ερθω εγω το κουμμουνι να σας πει οτι εσεις οι αστοι χρειαζεστε τωρα ενα ολοκληρωμενο σχεδιο οικονομικης-πολιτικης-πολιτισμικης διεισδυσης στα Σκοπια κααι γενικοτερα στα Βαλκανια.
Ο καθενας με τον πονο του και ο κομμουνιστης με την ΕΕ-ΝΑΤΟ... :003:
"Έκαστος τόπος έχει την πληγήν του: Η Αγγλία την ομίχλην, η Αίγυπτος τας οφθαλμίας, η Βλαχία τας ακρίδας και η Ελλάς τους Έλληνας".

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών