Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 03 Σεπ 2020, 11:36

Εξαιρετικός όπως πάντα ο Θάνος, straight to the point
ΓΕΝΙΚΑ ΘΕΜΑΤΑ , ΕΛΛΑΔΑ 3 Σεπτεμβρίου 2019
Το Τσερνόμπιλ της πολιτικής μας
Το Τσερνόμπιλ της πολιτικής μας
infognomon Ελλάδα



“Προσθέτει λίγους, αφαιρεί πολλούς, πολλαπλασιάζει τα προβλήματα και διαιρεί το κόμμα.” Ήταν η άποψη του Γεωργίου Παπανδρέου για τον Ανδρέα, στην προδικτατορική Ένωση Κέντρου.
Σαν σήμερα, αυτός ο εξπέρ των 4 πράξεων της αριθμητικής όπως τον βόλευαν, ίδρυσε το μεγαλύτερο εκμαυλιστήριο συνειδήσεων της σύγχρονης ιστορίας μας, παράγοντας ανεξάντλητες στρατιές από λαμόγια, μιζαδόρους, κρατικοκηφήνες, θολοκουλτουριάρηδες του φραπέ, μαρξιστές του Κολωνακίου, επαναστάτες της Εκάλης, αντιστασιακούς γεννηθέντες το 1938, διεθνιστές της πάρτης τους, συνδικαλιστές της λούφας, επιχειρηματίες του υποκόσμου και εκατομμύρια δημοσίους υπαλλήλους και συνταξιούχους.
Το ΠΑΣΟΚ δημιούργησε τον νέο, παρακμιακό Έλληνα, ως πρότυπο: κρατικοδίαιτο, τεμπέλη, εφετζή, βολεψάκια, φιλοτομαριστή, κοσμοφοβικό, αμόρφωτο, απολίτιστο, ανήθικο. Το ΠΑΣΟΚ ανήγαγε την απραξία σε ιδανικό, την αργομισθία σε μαγκιά, την εξαπάτηση σε ιδεολογία, την κλοπή (των Ελλήνων και των Ευρωπαίων φορολογουμένων) σε πολιτική πεμπτουσία.
Το ΠΑΣΟΚ ήταν το Τσερνομπίλ της πολιτικής μας. Μόλυνε το πολιτικό μας σύστημα στο σύνολό του δημιουργώντας αμέτρητες τερατογενέσεις. Τόσο πολλές, που τελικά να θεωρείται φυσιολογική η τερατομορφία και αφύσικη η πολιτική υγεία.
Για τα 45 χρόνια ΠΑΣΟΚ, ευχές για γρήγορη εξαφάνιση στον ΣΥΡΙΖΑ, την τελευταία μετάλλαξη των πασοκικών τεράτων, επιμολυσμένων επιπλέον με το σταλινικό DNA.
πηγή
https://infognomonpolitics.gr/2019/09/blog-post_70-3-4/
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30301
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 03 Σεπ 2020, 11:43

με αγάπη και νοσταλγία θυμούνται σήμερα όλοι οι Έλληνες, ακόμη και εκείνοι που ποτέ δεν ψήφισαν ΠΑΣΟΚ,
ακόμα και εκείνοι που δεν το γνώρισαν ουσιαστικά ποτέ
πολλές πτυχές της ζωής της χώρας

Εικόνα
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 03 Σεπ 2020, 11:49

Aκομα οι πιστοι μαζευονται τα μεσανυχτα στο Πρωτο και τελουν τις ανιερες παλαιοπασοκικες τελετες.

Εικόνα
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14639
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Σεπ 2020, 12:00

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
03 Σεπ 2020, 11:36
Εξαιρετικός όπως πάντα ο Θάνος, straight to the point
Έίχα μια υποψία, και έπρεπε να το γουγλάρω για να επιβεβαιώσω

όπως το περίμενα:
Σε μια αποκάλυψη η οποία δεν συμβαδίζει με τις τωρινές του απόψεις προχώρησε ο πρόεδρος της «Δημιουργίας, ξανά!» Θάνος Τζήμερος, ο οποίος υποστηρίζει πως το 1981 ψήφισε το ΠΑΣΟΚ, γιατί ένιωθε «αριστερός».

Σε ανάρτηση του στο facebook, ο κ. Τζήμερος υποστηρίζει πως στις εκλογές του 1981 σε ηλικία 20 ετών, ψήφισε το ΠΑΣΟΚ και τον Ανδρέα Παπανδρέου. Ο ίδιος αιτιολογεί την κίνηση του αυτή χαρακτηρίζοντας την Νέα Δημοκρατία «αντιπαθή», καθώς όπως αναφέρει «οι δεξιοί που ήταν στη Δημόσια Διοίκηση είχαν ύφος και συμπεριφορά δικτατορίσκου. Γιατί οι δεξιοί δημοσιογράφοι (ο Δημήτρης Ρίζος ήταν ένας από αυτούς) έβριζαν χυδαία τον Χατζιδάκι, κι εγώ τον λάτρευα, όχι μόνο ως μουσικό αλλά ως ελεύθερο άνθρωπο. Γιατί ο παππούς μου, ο πατέρας της μάνας μου, που έφαγε πολλά χρόνια στην εξορία ως αριστερός κι ήταν ένας λεβέντης, δίκαιος και γενναιόδωρος, μου έλεγε ιστορίες για τις αδικίες που έζησε η γενιά του. Γιατί περιμέναμε να γίνει η εθνική συμφιλίωση, κι η ΝΔ δεν την έφερε. Γιατί ο "αριστερός" εξακολουθούσε να είναι μίασμα, κι εγώ ένιωθα αριστερός».

Παράλληλα, την προτίμηση του να ψηφίσει ΠΑΣΟΚ ενίσχυσε και η εικόνα που είχε για τον Ανδρέα Παπανδρέου, για τον οποίο αναφέρει: «Ο Ανδρέας ήταν γοητευτικός, κοσμογυρισμένος. Γιατί φορούσε ζιβάγκο και η αντισυμβατικότητα μού άρεσε, όπως και τώρα. Γιατί είχε μαζί του τη Μελίνα».

Στο τέλος ωστόσο, ο κ. Τζήμερος παραδέχεται πως πολιτικά άνηκε στην ΝΔ και πως ψήφισε το ΠΑΣΟΚ για επικοινωνιακούς λόγους...

Η ανάρτηση του κ. Τζήμερου:

Εκλογές του '81. Φρέσκος ψηφοφόρος, μόλις είχα κλείσει τα '20, ψήφισα κι εγώ αλλαγή. Γιατί; Γιατί η ΝΔ είχε γίνει αντιπαθής. Γιατί η νοοτροπία "δικό μου είναι το κράτος - ό,τι θέλω κάνω" δεν ήταν συνταγή για να εξελιχθεί η κοινωνία. Γιατί οι δεξιοί που ήταν στη Δημόσια Διοίκηση είχαν ύφος και συμπεριφορά δικτατορίσκου. Γιατί οι δεξιοί δημοσιογράφοι (ο Δημήτρης Ρίζος ήταν ένας από αυτούς) έβριζαν χυδαία τον Χατζιδάκι, κι εγώ τον λάτρευα, όχι μόνο ως μουσικό αλλά ως ελεύθερο άνθρωπο. Γιατί ο παππούς μου, ο πατέρας της μάνας μου, που έφαγε πολλά χρόνια στην εξορία ως αριστερός κι ήταν ένας λεβέντης, δίκαιος και γενναιόδωρος, μου έλεγε ιστορίες για τις αδικίες που έζησε η γενιά του. Γιατί περιμέναμε να γίνει η εθνική συμφιλίωση, κι η ΝΔ δεν την έφερε. Γιατί ο "αριστερός" εξακολουθούσε να είναι μίασμα, κι εγώ ένιωθα αριστερός.

Αλλά ταυτόχρονα ήμουν αντικομμουνιστής, από το γυμνάσιο. Γιατί είχα διαβάσει ιστορία - και ελληνική και διεθνή. Γιατί καταλάβαινα πώς λειτουργούν οι κοινωνίες. Γιατί άκουγα απ΄τους παλιότερους αφηγήσεις για τον εμφύλιο κι είχα πεισθεί ότι "κι οι δυο πλευρές έκαναν αίσχη". Συμπαθούσα τον Κύρκο. Ήταν ανθρώπινος, λογικός, μοντέρνος. Έπαιζε και φυσαρμόνικα. Αλλά δεν τον ψήφισα. Γιατί στις προηγούμενες είχε συνεργαστεί με το ΚΚΕ. Γιατί η συμμαχία των ισορροπιών που είχε φτιάξει τότε δεν ενέπνεε καμμιά εμπιστοσύνη.

Ψήφισα λοιπόν ΠΑΣΟΚ. Για να μην πάει χαμένη η ψήφος. Γιατί ο Ανδρέας ήταν γοητευτικός, κοσμογυρισμένος. Γιατί φορούσε ζιβάγκο και η αντισυμβατικότητα μού άρεσε, όπως και τώρα. Γιατί είχε μαζί του τη Μελίνα.

Κοντολογίς: καταψήφισα την ΝΔ για πολιτικούς λόγους και υπερψήφισα το ΠΑΣΟΚ για επικοινωνιακούς. Μέγα σφάλμα. Όταν παίρνεις πολιτικές αποφάσεις - κι η ψήφος είναι η κορυφαία από αυτές - δεν μπορεί η πολιτική να είναι δευτερεύον κριτήριο. Η διαπίστωση απευθύνεται στους σημερινούς ψηφοφόρους, εικοσάρηδες και μη.

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/120432/% ... CE%BF-1981
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 03 Σεπ 2020, 12:01

dna replication έγραψε:
03 Σεπ 2020, 11:43
με αγάπη και νοσταλγία θυμούνται σήμερα όλοι οι Έλληνες
ωραίες εποχές
διασκέδαση, πεντοχίλιαρα, σαμπάνιες, συντάξεις, αργομισθία και ο λογαριασμός στους επόμενους
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 03 Σεπ 2020, 12:06

πώς τον λέγανε τον πρωθυπουργό επί του οποίου ο Θανούλης πήρε τη διαφημιστική καμπάνια του ιδρύματος μεταναστευτικής πολιτικής;
Σημίτη.
πώς το λέγανε το κόμμα του Σημίτη;
ΠΑΣΟΚ.

ΑΪΝΤΕ ΔΟΞΑ ΚΑΙ Τ.Η.Μ.Μ.Υ.!!!

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17428
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 03 Σεπ 2020, 12:08

Δεν εξηγεί όμως την κρίσιμη παράμετρο του γιατί δεν είχε ψηφίσει ΚΟΔΗΣΟ. Εξηγεί ας πούμε γιατί δεν ψήφισε Κύρκο (φυσικά το εξηγεί λέγοντας ψέματα-στις προηγούμενες εκλογές, αυτές του 1977, ο Κύρκος δεν είχε συνεργαστεί με το ΚΚΕ, εκλέχθηκε βουλευτής με τη λεγόμενη "Συμμαχία"). Γιατί δεν εξηγεί το νούμερο γιατί δεν ψήφισε Πεσμαζόγλου;

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14639
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Σεπ 2020, 12:09

Jolly Roger έγραψε:
03 Σεπ 2020, 12:06
πώς τον λέγανε τον πρωθυπουργό επί του οποίου ο Θανούλης πήρε τη διαφημιστική καμπάνια του ιδρύματος μεταναστευτικής πολιτικής;
Σημίτη.
πώς το λέγανε το κόμμα του Σημίτη;
ΠΑΣΟΚ.

ΑΪΝΤΕ ΔΟΞΑ ΚΑΙ Τ.Η.Μ.Μ.Υ.!!!

Εικόνα
βλέπε ποστ παραπάνω. Είναι πολύ χειρότερο απ'ότι φαντάζεσαι. Δε μιλάμε για εκσυγχρονιστή. Μιλάμε για τύπο που κούναγε σημαιάκια το 81...

είναι του ορθόδοξου
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21306
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 03 Σεπ 2020, 12:10

βλέπω πόνεσε αρκετούς το λιτό άρθρο του Θάνου
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 03 Σεπ 2020, 12:11

Σενέκας έγραψε:
03 Σεπ 2020, 12:09
Jolly Roger έγραψε:
03 Σεπ 2020, 12:06
πώς τον λέγανε τον πρωθυπουργό επί του οποίου ο Θανούλης πήρε τη διαφημιστική καμπάνια του ιδρύματος μεταναστευτικής πολιτικής;
Σημίτη.
πώς το λέγανε το κόμμα του Σημίτη;
ΠΑΣΟΚ.

ΑΪΝΤΕ ΔΟΞΑ ΚΑΙ Τ.Η.Μ.Μ.Υ.!!!

Εικόνα
βλέπε ποστ παραπάνω. Είναι πολύ χειρότερο απ'ότι φαντάζεσαι. Δε μιλάμε για εκσυγχρονιστή. Μιλάμε για τύπο που κούναγε σημαιάκια το 81...

είναι του ορθόδοξου
και ξανά ΑΪΝΤΕ ΔΟΞΑ ΚΑΙ Τ.Η.Μ.Μ.Υ., σύντροφε Γλαύκο-Αθανάσιε!!!


Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 03 Σεπ 2020, 12:12

Ο Θανουλης έκανε καριέρα σε έναν τομέα που ήταν ο ορισμός της φούσκας. Θα έπρεπε να ευχαριστεί την ΠΑΣΟΚαρα
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Jolly Roger
Δημοσιεύσεις: 8524
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 00:21
Phorum.gr user: Jolly Roger

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jolly Roger » 03 Σεπ 2020, 12:13

Για το Σοσιαλισμό αγωνίζεται κι ο σ. Γλαύκος-Θανάσης, δε μπορεί να το κρύψει.


Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 03 Σεπ 2020, 12:13

Σενέκας έγραψε:
03 Σεπ 2020, 12:00

Σε μια αποκάλυψη η οποία δεν συμβαδίζει με τις τωρινές του απόψεις προχώρησε ο πρόεδρος της «Δημιουργίας, ξανά!» Θάνος Τζήμερος, ο οποίος υποστηρίζει πως το 1981 ψήφισε το ΠΑΣΟΚ, γιατί ένιωθε «αριστερός».

Συμπαθούσα τον Κύρκο. Ήταν ανθρώπινος, λογικός, μοντέρνος. Έπαιζε και φυσαρμόνικα.
Επος :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14639
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 03 Σεπ 2020, 12:13

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
03 Σεπ 2020, 12:10
βλέπω πόνεσε αρκετούς το λιτό άρθρο του Θάνου
Σου λέμε ότι πρόκειται για παλαιοασποκο που κατα δήλωσή σου μισούσε τη δεξιά ψήφιζε Αντρέα. Μετά έγινε σημιτικός, μετά έγινε φιλελεύθερος και σήμερα το παίζει δεξιός που μας μιλάει για πασοκική γάγγραινα....και αυτό που καταλαβαίνεις ότι "σας πονάει ο Τζήμερος"?
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22411
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Θάνος Τζήμερος για τη γάγγραινα του πασοκισμού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 03 Σεπ 2020, 12:14

Σενέκας έγραψε:
03 Σεπ 2020, 12:00
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
03 Σεπ 2020, 11:36
Εξαιρετικός όπως πάντα ο Θάνος, straight to the point
Έίχα μια υποψία, και έπρεπε να το γουγλάρω για να επιβεβαιώσω

όπως το περίμενα:
Σε μια αποκάλυψη η οποία δεν συμβαδίζει με τις τωρινές του απόψεις προχώρησε ο πρόεδρος της «Δημιουργίας, ξανά!» Θάνος Τζήμερος, ο οποίος υποστηρίζει πως το 1981 ψήφισε το ΠΑΣΟΚ, γιατί ένιωθε «αριστερός».

Σε ανάρτηση του στο facebook, ο κ. Τζήμερος υποστηρίζει πως στις εκλογές του 1981 σε ηλικία 20 ετών, ψήφισε το ΠΑΣΟΚ και τον Ανδρέα Παπανδρέου. Ο ίδιος αιτιολογεί την κίνηση του αυτή χαρακτηρίζοντας την Νέα Δημοκρατία «αντιπαθή», καθώς όπως αναφέρει «οι δεξιοί που ήταν στη Δημόσια Διοίκηση είχαν ύφος και συμπεριφορά δικτατορίσκου. Γιατί οι δεξιοί δημοσιογράφοι (ο Δημήτρης Ρίζος ήταν ένας από αυτούς) έβριζαν χυδαία τον Χατζιδάκι, κι εγώ τον λάτρευα, όχι μόνο ως μουσικό αλλά ως ελεύθερο άνθρωπο. Γιατί ο παππούς μου, ο πατέρας της μάνας μου, που έφαγε πολλά χρόνια στην εξορία ως αριστερός κι ήταν ένας λεβέντης, δίκαιος και γενναιόδωρος, μου έλεγε ιστορίες για τις αδικίες που έζησε η γενιά του. Γιατί περιμέναμε να γίνει η εθνική συμφιλίωση, κι η ΝΔ δεν την έφερε. Γιατί ο "αριστερός" εξακολουθούσε να είναι μίασμα, κι εγώ ένιωθα αριστερός».

Παράλληλα, την προτίμηση του να ψηφίσει ΠΑΣΟΚ ενίσχυσε και η εικόνα που είχε για τον Ανδρέα Παπανδρέου, για τον οποίο αναφέρει: «Ο Ανδρέας ήταν γοητευτικός, κοσμογυρισμένος. Γιατί φορούσε ζιβάγκο και η αντισυμβατικότητα μού άρεσε, όπως και τώρα. Γιατί είχε μαζί του τη Μελίνα».

Στο τέλος ωστόσο, ο κ. Τζήμερος παραδέχεται πως πολιτικά άνηκε στην ΝΔ και πως ψήφισε το ΠΑΣΟΚ για επικοινωνιακούς λόγους...

Η ανάρτηση του κ. Τζήμερου:

Εκλογές του '81. Φρέσκος ψηφοφόρος, μόλις είχα κλείσει τα '20, ψήφισα κι εγώ αλλαγή. Γιατί; Γιατί η ΝΔ είχε γίνει αντιπαθής. Γιατί η νοοτροπία "δικό μου είναι το κράτος - ό,τι θέλω κάνω" δεν ήταν συνταγή για να εξελιχθεί η κοινωνία. Γιατί οι δεξιοί που ήταν στη Δημόσια Διοίκηση είχαν ύφος και συμπεριφορά δικτατορίσκου. Γιατί οι δεξιοί δημοσιογράφοι (ο Δημήτρης Ρίζος ήταν ένας από αυτούς) έβριζαν χυδαία τον Χατζιδάκι, κι εγώ τον λάτρευα, όχι μόνο ως μουσικό αλλά ως ελεύθερο άνθρωπο. Γιατί ο παππούς μου, ο πατέρας της μάνας μου, που έφαγε πολλά χρόνια στην εξορία ως αριστερός κι ήταν ένας λεβέντης, δίκαιος και γενναιόδωρος, μου έλεγε ιστορίες για τις αδικίες που έζησε η γενιά του. Γιατί περιμέναμε να γίνει η εθνική συμφιλίωση, κι η ΝΔ δεν την έφερε. Γιατί ο "αριστερός" εξακολουθούσε να είναι μίασμα, κι εγώ ένιωθα αριστερός.

Αλλά ταυτόχρονα ήμουν αντικομμουνιστής, από το γυμνάσιο. Γιατί είχα διαβάσει ιστορία - και ελληνική και διεθνή. Γιατί καταλάβαινα πώς λειτουργούν οι κοινωνίες. Γιατί άκουγα απ΄τους παλιότερους αφηγήσεις για τον εμφύλιο κι είχα πεισθεί ότι "κι οι δυο πλευρές έκαναν αίσχη". Συμπαθούσα τον Κύρκο. Ήταν ανθρώπινος, λογικός, μοντέρνος. Έπαιζε και φυσαρμόνικα. Αλλά δεν τον ψήφισα. Γιατί στις προηγούμενες είχε συνεργαστεί με το ΚΚΕ. Γιατί η συμμαχία των ισορροπιών που είχε φτιάξει τότε δεν ενέπνεε καμμιά εμπιστοσύνη.

Ψήφισα λοιπόν ΠΑΣΟΚ. Για να μην πάει χαμένη η ψήφος. Γιατί ο Ανδρέας ήταν γοητευτικός, κοσμογυρισμένος. Γιατί φορούσε ζιβάγκο και η αντισυμβατικότητα μού άρεσε, όπως και τώρα. Γιατί είχε μαζί του τη Μελίνα.

Κοντολογίς: καταψήφισα την ΝΔ για πολιτικούς λόγους και υπερψήφισα το ΠΑΣΟΚ για επικοινωνιακούς. Μέγα σφάλμα. Όταν παίρνεις πολιτικές αποφάσεις - κι η ψήφος είναι η κορυφαία από αυτές - δεν μπορεί η πολιτική να είναι δευτερεύον κριτήριο. Η διαπίστωση απευθύνεται στους σημερινούς ψηφοφόρους, εικοσάρηδες και μη.

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/news/120432/% ... CE%BF-1981
Ε το 13 ακόμα δεν είχαν εξελιχθεί τόσο τα σοσιαλ μίντια για να πουλάει χουλιγκανικο αλτ Ράιτ παραμύθι για κρετινους, και μιλούσε πιο μετριοπαθως. Τώρα πλέον από το 81 και μετά καταστράφηκε η Ελλάδα, πριν ειμασταν ο παράδεισος επί της γης.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών