Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Σεπ 2020, 17:50

Otto Weininger έγραψε:
18 Σεπ 2020, 16:28
Fluffy έγραψε:
18 Σεπ 2020, 15:23
θα ρωτησει ας πουμε «μπορει ο θεος να φτιαξει μια πετρα τοσο βαρια που να μην μπορει να σηκωσει μετα;»
σιγουρα θα την αποφυγει
Φυσικά και μπορεί. Και μετά μπορεί να την εξαφανίσει το ίδιο εύκολα. Αυτή η πέτρα δεν θα ήταν ποτέ εμπόδιο για Εκείνον.
αρα, δεν μπορει να κανει το κοκκινο. αρα δεν ειναι παντοδυναμος.

επειδη ειναι λογικα αδυνατον να υπαρχει παντοδυναμο ον. και αυτο το καταλαβαινει και 3 χρονο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Σεπ 2020, 17:50

Ασέβαστος έγραψε:
18 Σεπ 2020, 17:46
Otto Weininger έγραψε:
18 Σεπ 2020, 15:20
Ασέβαστος έγραψε:
18 Σεπ 2020, 14:00


σωστο.

παντα θα μπορει να απανταει στα ερωτηματα.δεν θα της βουλωσει κανεις το στομα.
απλως με καθε απαντηση θα ξεφτιλιζεται ακομη περισσοτερο, και τα πιτσιρικια θα λιωσουν στο γελιο.

οποτε καλυτερα να μην απανταει, που φανταζομαι αυτο θα κανει, αν δεν ειναι καμμια τριχαζη.
Εννοώ ότι δεν υπάρχει ερώτηση που να μην μπορεί να απαντηθεί με τρόπο που να πείσει ή να προβληματίσει ακόμα περισσότερο κάποιον. Ειδικά ένα παιδί.

Και επειδή φαντάζομαι το στυλ των ερωτήσεων που εννοείς, σου λέω ότι θα απαντηθούν πανεύκολα ειδικά αν της κόβει ελάχιστα.
οι ερωτησεις δεν εχουν απαντηθει ποτε, απο κανεναν, οσο κι αν του εκοβε.
Ποιες ερωτήσεις είναι δηλαδή αυτές;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Σεπ 2020, 17:57

Gherschaagk έγραψε:
18 Σεπ 2020, 16:45

Εμάς η δασκάλα που τους κάνει θρησκευτικά, ναι μπαίνει άλλη εκείνη την ώρα, είναι θεούσα. Απαρτ Φρομ δατ όμως είναι πάρα πολύ καλή δασκάλα και ξέρω πως κάνει τη δουλειά της και την κάνει ευσυνείδητα. Αντί λοιπόν να κοντραριστώ μαζί της και να δημιουργήσω ένα κακό προηγούμενο για το παιδί, δίνω στο παιδί να καταλάβει πως αυτά που μαθαίνει στα θρησκευτικά είναι παραμύθια αγραμμάτων που μέχρι εκεί μπορούσαν να φτάσουν και η σχέση τους με την πραγματικότητα είναι όση και η δική μου με την ξυλουργική.

Αλλά ντάξει κάνε ότι θες. Πάνε και βάρα την στην τελική.
να δω τι θα κανεις οταν θα ερθει η ωρα που ο μικρος θα της πει οτι αυτα ειναι παραμυθια αγραμματων. γιατι ετσι λεει η μαμα του.

αν το χειριστει καπως διπλωματικα, η βγαλει καμμια αγιαστουρα και πιασει να ξορκιζει τα δαιμονια απο το παιδι, η σε καλεσει να σε κατσαδιασει που λες τετοια ψεμματα στο παιδι.

φυσικα οσο το παιδι δεν κανει αντιδραση, και δεν ανοιξει το στομα του, ολα καλα, δεν εχουμε θεμα. αλλα ποσο νομιζεις θα κρατησει αυτο;

η αν ερθει σπιτι και σου πει πως η κυρια λεει οτι οσοι δεν πιστευουν θα καιγονται αιωνια στα καζανια της κολασης;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Σεπ 2020, 17:58

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
18 Σεπ 2020, 16:48


Ο Χριστιανισμός καθιέρωσε την εγγραμματοσύνη για τον λαό και οι Χριστιανοί ήταν πάντα πολύ πιο εγγράμματοι από τους άθεους της προχθεσινής ατάκας
ο χριστιανισμος εκαιγε βιβλια και εμποδιζε την εγγραματοσυνη του λαου.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 18 Σεπ 2020, 18:00

Ασέβαστος έγραψε:
18 Σεπ 2020, 17:58
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
18 Σεπ 2020, 16:48


Ο Χριστιανισμός καθιέρωσε την εγγραμματοσύνη για τον λαό και οι Χριστιανοί ήταν πάντα πολύ πιο εγγράμματοι από τους άθεους της προχθεσινής ατάκας
ο χριστιανισμος εκαιγε βιβλια και εμποδιζε την εγγραματοσυνη του λαου.
Ό,τι να 'ναι

Αυτές είναι όλες κι όλες οι ιστορικές σου γνώσεις;
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Σεπ 2020, 18:02

Otto Weininger έγραψε:
18 Σεπ 2020, 17:50

Ποιες ερωτήσεις είναι δηλαδή αυτές;
βασικα μια.

-ποσο απατεωνες ειναι οι ιερεις;

ελα τωρα, τι περιμενεις να κανω, κοπυ πειστ ολη τη θρησκειολογια του πχορουμ;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Σεπ 2020, 18:03

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
18 Σεπ 2020, 18:00
Ασέβαστος έγραψε:
18 Σεπ 2020, 17:58
Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
18 Σεπ 2020, 16:48


Ο Χριστιανισμός καθιέρωσε την εγγραμματοσύνη για τον λαό και οι Χριστιανοί ήταν πάντα πολύ πιο εγγράμματοι από τους άθεους της προχθεσινής ατάκας
ο χριστιανισμος εκαιγε βιβλια και εμποδιζε την εγγραματοσυνη του λαου.
Ό,τι να 'ναι

Αυτές είναι όλες κι όλες οι ιστορικές σου γνώσεις;
αυτη ειναι η πραγματικοτητα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Σεπ 2020, 18:08

Ασέβαστος έγραψε:
18 Σεπ 2020, 18:02
Otto Weininger έγραψε:
18 Σεπ 2020, 17:50

Ποιες ερωτήσεις είναι δηλαδή αυτές;
βασικα μια.

-ποσο απατεωνες ειναι οι ιερεις;

ελα τωρα, τι περιμενεις να κανω, κοπυ πειστ ολη τη θρησκειολογια του πχορουμ;
Το "ποσο απατεώνες είναι οι ιερείς" είναι άσχετη γενικόλογια. Όπου ιερείς, βάλε Χ και κάνε γενική επίθεση.

Αυτό που περίμενα έχει να κάνει με την μαλακια που βάλατε παραπάνω με την πέτρα. Υπάρχει μια λίστα με τέτοια παράδοξα. Παράδοξα όμως υπάρχουν παντού. Ακόμα και στα μαθηματικά.

Σου έχω ξαναπεί ότι έχεις υπερβάλλοντα ζήλο αθεϊσμού, ενώ ταυτόχρονα όλα τα σκεπτικά σου ξεκινάνε σε λάθος βάση.

Νομίζεις πως αν πεις σε κάποιον "ποιος έφτιαξε τους δεινόσαυρους; Ε, ποιος ; χαχαχαχαχαχα", αυτομάτως απέδειξες ότι δεν υπάρχει Θεός ή πνευματικός κόσμος.

Ε δεν ισχύει, τι να κάνουμε. Έχεις πολύ δρόμο ακόμα.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 9986
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 18 Σεπ 2020, 18:08

Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Κακώς μπήκαν.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Σεπ 2020, 18:24

Otto Weininger έγραψε:
18 Σεπ 2020, 18:08
Ασέβαστος έγραψε:
18 Σεπ 2020, 18:02
Otto Weininger έγραψε:
18 Σεπ 2020, 17:50

Ποιες ερωτήσεις είναι δηλαδή αυτές;
βασικα μια.

-ποσο απατεωνες ειναι οι ιερεις;

ελα τωρα, τι περιμενεις να κανω, κοπυ πειστ ολη τη θρησκειολογια του πχορουμ;
Το "ποσο απατεώνες είναι οι ιερείς" είναι άσχετη γενικόλογια. Όπου ιερείς, βάλε Χ και κάνε γενική επίθεση.

Αυτό που περίμενα έχει να κάνει με την μαλακια που βάλατε παραπάνω με την πέτρα. Υπάρχει μια λίστα με τέτοια παράδοξα. Παράδοξα όμως υπάρχουν παντού. Ακόμα και στα μαθηματικά.

Σου έχω ξαναπεί ότι έχεις υπερβάλλοντα ζήλο αθεϊσμού, ενώ ταυτόχρονα όλα τα σκεπτικά σου ξεκινάνε σε λάθος βάση.

Νομίζεις πως αν πεις σε κάποιον "ποιος έφτιαξε τους δεινόσαυρους; Ε, ποιος ; χαχαχαχαχαχα", αυτομάτως απέδειξες ότι δεν υπάρχει Θεός ή πνευματικός κόσμος.

Ε δεν ισχύει, τι να κάνουμε. Έχεις πολύ δρόμο ακόμα.
ε, ισχυει, τι να κανουμε; :102:

ναι, ειναι τοσο απλοικο, η υπαρξη δεινοσαυρων σημαινει μη υπαρξη θεου, οπως αυτος περιγραφεται απο τις γραφες. και μετα αρχιζουν τις χιλιες "ερμηνειες" των γραφων, για να χωρεσουν μεσα τους δεινοσαυρους, και δε γινεται με τιποτα.

ειδικα στην παλαια διαθηκη, δεν μπορεις να βρεις μια παραγραφο που να μην λεει χοντροειδη ψεμματα που πρεπει να "ερμηνευτουν" οτι λενε τα αντιθετα απο οτι λενε στ αληθεια.

και βεβαια δεν χρειαζεται καν να φτασουμε σε γραφες και λεπτομερειες. το ολο κονσεπτ περι υπαρξης του συγκεκριμμενου θεου ειναι αυτοαναιρουμενο. δηλαδη δεν μπορει να ειναι παντοδυναμος και ταυτοχρονα καλος. μια ματια γυρω μας δειχνει οτι αν υπαρχει και εχει δυναμεις ειναι μεγαλο μουνοπανο, αν παλι υπαρχει και ειναι καλος ειναι παντελως ανισχυρος. ετσι οπως περιγραφεται, ειναι αδυνατον να υπαρχει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29831
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Σεπ 2020, 18:26

Έχεις απομακρυνθεί πολύ από την αλήθεια.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Σεπ 2020, 18:33

Otto Weininger έγραψε:
18 Σεπ 2020, 18:26
Έχεις απομακρυνθεί πολύ από την αλήθεια.
μονο εγω, η το 90% του παγκοσμιου πληθυσμου που δεν πιστευει στον συγκεκριμμενο θεο;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Σεπ 2020, 18:36

Ασέβαστος έγραψε:
18 Σεπ 2020, 17:57
Gherschaagk έγραψε:
18 Σεπ 2020, 16:45

Εμάς η δασκάλα που τους κάνει θρησκευτικά, ναι μπαίνει άλλη εκείνη την ώρα, είναι θεούσα. Απαρτ Φρομ δατ όμως είναι πάρα πολύ καλή δασκάλα και ξέρω πως κάνει τη δουλειά της και την κάνει ευσυνείδητα. Αντί λοιπόν να κοντραριστώ μαζί της και να δημιουργήσω ένα κακό προηγούμενο για το παιδί, δίνω στο παιδί να καταλάβει πως αυτά που μαθαίνει στα θρησκευτικά είναι παραμύθια αγραμμάτων που μέχρι εκεί μπορούσαν να φτάσουν και η σχέση τους με την πραγματικότητα είναι όση και η δική μου με την ξυλουργική.

Αλλά ντάξει κάνε ότι θες. Πάνε και βάρα την στην τελική.
να δω τι θα κανεις οταν θα ερθει η ωρα που ο μικρος θα της πει οτι αυτα ειναι παραμυθια αγραμματων. γιατι ετσι λεει η μαμα του.

αν το χειριστει καπως διπλωματικα, η βγαλει καμμια αγιαστουρα και πιασει να ξορκιζει τα δαιμονια απο το παιδι, η σε καλεσει να σε κατσαδιασει που λες τετοια ψεμματα στο παιδι.

φυσικα οσο το παιδι δεν κανει αντιδραση, και δεν ανοιξει το στομα του, ολα καλα, δεν εχουμε θεμα. αλλα ποσο νομιζεις θα κρατησει αυτο;

η αν ερθει σπιτι και σου πει πως η κυρια λεει οτι οσοι δεν πιστευουν θα καιγονται αιωνια στα καζανια της κολασης;
Εγώ μ' αυτή τη γυναίκα έχουμε πολύ καλή σχέση. Το γνωστικό επίπεδο του παιδιού είναι τόσο ευρύ που απλά της έχει πέσει το σαγόνι. Πέρυσι σε κάποια φάση χρειάστηκε να της στείλω ένα email το οποίο κατέληξε να το διαβάσει και η διευθύντρια γιατί απ' όσα μου είπε, ήμουν υπερβολικά ευγενική. Έχω κερδίσει τον σεβασμό της και έχει κερδίσει τον δικό μου. Ξέρει πως στο σπίτι μου κάνω κουμάντο εγώ όπως και εγώ ξέρω πως στην τάξη της κάνει κουμάντο εκείνη. Απόλυτα σεβαστό από τη μεριά της και από τη μεριά μου. Δεν χρειάζεται κάτι άλλο λοιπόν. Αυτό και μόνο αρκεί.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 18 Σεπ 2020, 18:37

Ασέβαστος έγραψε:
18 Σεπ 2020, 18:33
Otto Weininger έγραψε:
18 Σεπ 2020, 18:26
Έχεις απομακρυνθεί πολύ από την αλήθεια.
μονο εγω, η το 90% του παγκοσμιου πληθυσμου που δεν πιστευει στον συγκεκριμμενο θεο;
Ξέχασες τους μουσουλμάνους και τους ινδουιστές.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Καταργήθηκαν όλες οι αναφορές σε άλλες θρησκείες στο βιβλίο Θρησκευτικών της Γ' Δημοτικού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 18 Σεπ 2020, 18:56

Δεν θα εντρυφησουν στον Σουφισμο τα παιδακια?
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών