Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 17 Σεπ 2020, 12:55

https://www.iefimerida.gr/ellada/liakos ... -sti-moria
Εικόνα

Ο καθηγητής Αντώνης Λιάκος τάσσεται υπέρ των νεαρών Αφγανών που έβαλαν φωτιά στον καταυλισμό στη Μόρια και υποστηρίζει πως θα πρέπει να οργανωθεί νομική υπεράσπισή τους και να μην τους εγκαταλείψουν στα χέρια του Χρυσοχοΐδη.

Μάλιστα, ο πρώην πρόεδρος της Επιτροπής Εθνικού Διαλόγου για την Παιδεία, επί κυβέρνησης ΣΥΡΙΖΑ, φτάνει στο σημείο να αναφέρει πως και ο ίδιος αν ήταν νέος και έφτανε στη Μόρια, θα έκανε το ίδιο, θα έβαζε φωτιά στον καταυλισμό.
Η ανάρτηση του Αντώνη Λιάκου για τη φωτιά στη Μόρια

«Αν ήμουν 16-17 χρονώ, είχα περάσει από χίλια μύρια κύματα για να φτάσω σε ευρωπαϊκή γη της επαγγελίας και βρισκόμουν στην κόλαση της Μόριας, κι εγώ φωτιά θα έβαζα. Να μην αφήσουμε ανυπεράσπιστους τους Αφγανούς νεαρούς πρόσφυγες. Να οργανώσουμε τη νομική τους υπεράσπιση. Να μην τους εγαταλείψουμε στα χέρια του Χρυσοχοΐδη. Είναι και δημοκρατικό και ανθρωπιστικό καθήκον»

Αντώνης Λιάκος: "Η Ελλάδα έχει ανάγκη τουλάχιστον ένα εκατομμύριο πρόσφυγες"
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 17 Σεπ 2020, 13:00

Το αυτονόητο λέει. Τα κλειστά στρατόπεδα συγκέντρωσης και οι μακρόνησοι δεν είναι λύση για το προσφυγικό

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 17 Σεπ 2020, 13:01

Δικιο εχει. Κι εγω θα το καιγα το μπουρδελο, ειδικα εαν ηξερα πως θελουν να το μετατρεψουν σε φυλακη.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 17 Σεπ 2020, 13:03

John Brown Gun Club έγραψε:
17 Σεπ 2020, 13:01
Δικιο εχει. Κι εγω θα το καιγα το μπουρδελο, ειδικα εαν ηξερα πως θελουν να το μετατρεψουν σε φυλακη.
σου ζήτησε κανείς να έρθεις στο μπουρδέλο;
σε φέρανε αλυσοδεμένο οι ευρωπαίοι αποικιοκράτες μήπως;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2365
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 17 Σεπ 2020, 13:06

Υδράργυρος έγραψε:
17 Σεπ 2020, 13:00
Το αυτονόητο λέει. Τα κλειστά στρατόπεδα συγκέντρωσης και οι μακρόνησοι δεν είναι λύση για το προσφυγικό
Θα μας πεις ποια είναι η λύση; Ελπίζω όχι φλουφλομαλακιες τύπου να πέσει ο καπιταλισμός κλπ ε;

Άβαταρ μέλους
Μπίστης
Δημοσιεύσεις: 14744
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:39
Τοποθεσία: Helsingør

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπίστης » 17 Σεπ 2020, 13:07

Τα αυτονόητα λέει ο Λιάκος.
Κι εγώ αν ήμουν σε μπουρδέλο που με παίρνει θα γαμούσα
"I beseech you, in the bowels of Christ, think it possible you may be mistaken".

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11548
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 17 Σεπ 2020, 13:10

....
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τζιτζιμιτζιχότζιρας την 17 Σεπ 2020, 13:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 17 Σεπ 2020, 13:11

O κ.Λιακος προτείνω να ζητήσει και την μαρτυρία και του αγαπημένου :hebit: πια σε όλους μας Αντώνη Ρηγόπουλου για την πληρέστερη υπεράσπιση των 6 παιδιών...

https://www.koutipandoras.gr/article/mo ... menon-zoon

Αντώνης Ρηγόπουλος
Εικόνα

Στην ερώτηση «ποιος πιστεύετε ότι έβαλε τη φωτιά», τα μάτια όλων στενεύουν. Οι φήμες που έχουν ακουστεί τις τελευταίες ώρες είναι δεκάδες. Πραγματικές πληροφορίες πιθανόν να μπλέκονται με «ευσεβείς πόθους» αρκετών «διακινητών σεναρίων», με τους ανθρώπους που ζούσαν εδώ και πλέον βρίσκονται κυριολεκτικά στον δρόμο, να προσπαθούν να «κρεμαστούν» από μια θεωρία που να δίνει έστω και μια υποτυπώδη απάντηση στο «γιατί;» που υπάρχει στο βλέμμα όλων.

Τα σενάρια λοιπόν είναι πολλά: Οι κάτοικοι της περιοχής, ιδιαίτερα των χωριών γύρω :011: από το Κέντρο Υποδοχής της Μόριας εμφανίζονται πεπεισμένοι ότι η φωτιά μπήκε από τους ίδιους τους πρόσφυγες και τους μετανάστες που ζούσαν στην «κόλαση της Μόριας».

Από την άλλη πλευρά όμως :g094: , τα πράγματα περιπλέκονται: Υπάρχουν διάφορες φημολογίες που δεν μπορούν σε καμία περίπτωση να επιβεβαιωθούν για δράση συγκεκριμένων εθνικών ομάδων μέσα από τον προσφυγικό πληθυσμό. Με άλλα λόγια, άλλοι λένε πως το έκαναν «οι Αφγανοί», άλλοι λένε ότι το έκαναν «οι Σομαλοί», άλλοι ότι το έκαναν «οι Άραβες», ο καθένας με βάση τη δική του εθνική αφετηρία και εμπειρία στο Camp της Μόριας.

Ωστόσο, το Documento και το Κουτί της Πανδώρας έχουν στα χέρια τους επώνυμη μαρτυρία πρόσφυγα ο οποίος υποστηρίζει πως είδε τον τρόπο με τον οποίο μπήκε η φωτιά. Τα λεγόμενά του ελέγχονται για την εγκυρότητά τους και μεταφέρονται αποκλειστικά ως μια μαρτυρία κατοίκου της λεγόμενης «Ζούγκλας» της Μόριας, της περιοχής δηλαδή γύρω από το Κέντρο Υποδοχής και Ταυτοποίησης.

Σύμφωνα με τον νεαρό άνδρα του οποίου προστατεύουμε την ανωνυμία για ευνόητους λόγους, όταν το βράδυ της Τρίτης (ξημερώματα Δευτέρας) άκουσε τις πρώτες εκρήξεις και είδε τις πρώτες φλόγες να βγαίνουν από την περιοχή του "Safe zone", μετέβη με φίλους του στο σημείο για να δει τι συμβαίνει από περιέργεια όπως μας είπε. Στο σημείο εκείνο υποστηρίζει ότι είδε λευκούς άνδρες που μιλούσαν ελληνικά μεταξύ τους να δίνουν σε νεαρούς πρόσφυγες και μετανάστες μπουκάλια με εύφλεκτο υγρό, δίνοντάς τους εντολή να βάλουν φωτιά.

Στην ερώτηση για την καταγωγή των συγκεκριμένων ανθρώπων που φέρονται να λάμβαναν τις εντολές, ο νεαρός που μας έδωσε την μαρτυρία του, υποστηρίζει ότι δεν ανήκαν σε μια εθνική ομάδα, αλλά ότι ήταν Αφγανοί, Αφρικανοί και Άραβες.

Η άποψη αυτή, την οποία -επαναλαμβάνουμε- σε καμία περίπτωση δεν υιοθετούμε :102: ως αληθή, φαίνεται πως επιβεβαιώνουν και άλλοι πρόσφυγες της περιοχής. Ένας άλλος νεαρός άνδρας, ο οποίος όμως διατήρησε την ανωνυμία του, υποστήριξε ότι για τον εμπρησμό υπήρξε συνεργασία μεταναστών που ήθελαν να καταστρέψουν το Camp, με ομάδες Ελλήνων που ήθελαν να τους διώξουν από την περιοχή. Ωστόσο, ο δεύτερος αυτός άνδρας ξεκαθάρισε ότι δεν είδε κάτι τέτοιο με τα μάτια του, αλλά ότι πρόκειται για φήμη που έχει ακούσει και πιστεύει.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 17 Σεπ 2020, 13:13

Πολύ καλά τα λέει εδώ αλλά ελέγχεται για ασυνέπεια ως προς το ότι αν είναι να βάλουμε φωτιά στη Μόρια, πρέπει να βάλουμε φωτιά και στον ΣυΡιζΑ που συντηρούσε και διαιώνιζε αυτό το αίσχος για χρόνια.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 17 Σεπ 2020, 13:13

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
17 Σεπ 2020, 13:03
John Brown Gun Club έγραψε:
17 Σεπ 2020, 13:01
Δικιο εχει. Κι εγω θα το καιγα το μπουρδελο, ειδικα εαν ηξερα πως θελουν να το μετατρεψουν σε φυλακη.
σου ζήτησε κανείς να έρθεις στο μπουρδέλο;
σε φέρανε αλυσοδεμένο οι ευρωπαίοι αποικιοκράτες μήπως;
Το επεβαλε η αναγκαιοτητα της επιβιωσης και ναι, ευθυνονται οι δυτικοι -και οχι μονο- ιμπεριαλισμοι και γι αυτο.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Σεπ 2020, 13:16

το ζήτημα είναι πως άντεξαν τόσο καιρό χωρις να το κάψουν, αστείρευτη ανοχή στην εξαθλίωση.

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 17 Σεπ 2020, 13:21

Fluffy έγραψε:
17 Σεπ 2020, 13:16
το ζήτημα είναι πως άντεξαν τόσο καιρό χωρις να το κάψουν, αστείρευτη ανοχή στην εξαθλίωση.
Όταν έχεις περάσει τόσα και τόσα, μεγαλώνουν οι αντοχές.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 17 Σεπ 2020, 13:21

John Brown Gun Club έγραψε:
17 Σεπ 2020, 13:13
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
17 Σεπ 2020, 13:03
John Brown Gun Club έγραψε:
17 Σεπ 2020, 13:01
Δικιο εχει. Κι εγω θα το καιγα το μπουρδελο, ειδικα εαν ηξερα πως θελουν να το μετατρεψουν σε φυλακη.
σου ζήτησε κανείς να έρθεις στο μπουρδέλο;
σε φέρανε αλυσοδεμένο οι ευρωπαίοι αποικιοκράτες μήπως;
Το επεβαλε η αναγκαιοτητα της επιβιωσης και ναι, ευθυνονται οι δυτικοι -και οχι μονο- ιμπεριαλισμοι και γι αυτο.
αφού δίνεις τόσο μεγάλη σημασία στην αναγκαιότητα της επιβίωσης, φαντάζομαι θα αξιώνεις το ίδιο το δικαίωμα επιβίωσης του ελληνικού κράτους και των Ελλήνων πολιτών στις περιοχές που συγκεντρώνονται τα ρεύματα, που τους υποχρεώνει να μη θέλουν άλλους γιατί η κατάσταση δεν είναι βιώσιμη
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Λιάκος (ΣΥΡΙΖΑ): Κι εγώ φωτιά θα έβαζα στη Μόρια -Να υπερασπιστούμε τους νεαρούς Αφγανούς

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 17 Σεπ 2020, 13:21

Απέλαση στο Αφγανιστάν και παράδοση στους Ταλιμπάν, θα ταιριάξουν μια χαρά.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών