Ερχεται η Microsoft

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27173
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 05 Οκτ 2020, 22:30

Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:37
Hector Buas έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:28
Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:01


Δεν νομιμοποιούνται . Στην απόδειξη υπάρχουν όλα τα στοιχεία. Από πότε η εγγύηση συνδέεται με προσωπικά δεδομένα;
Φέτος αγόρασα προτζέκτορα 340 ευρώ . Στους 2 μήνες χάλασε λόγω τροφοδοτικού. Δωρεάν στην εγγύηση μου τον επισκεύασαν και δε μου ζήτησαν πλην απόδειξης προϊόντος , τίποτα άλλο.
Τυπικά, οποισδήποτε μπορεί να σε ρωτήσει πως λέγεσαι, που μένεις και άλλα στοιχεία, για να σου προσφέρεί κάτι, να σου στείλει διαφημίσεις κτλ. Κανείς δεν μπορεί να σε εξανάγκάσει να τα δώσεις, είναι προαιρετικό.

Σε πολλές περιπτωσεις οι εταιρείες από τις οποίες αγοράζεις προϊόντα μπορούν να σου ζητήσουν τα στοιχεία σου για λόγους εγγύησης. Άλλες φορές θα σου ζητήσουν να δηλωσεις το προϊόν σε έναν ιστότοπο. Όλα αυτά δεν είναι παράνομα, αν δεν σε εξαναγκάζουν να το κάνεις.

Και βέβαια είναι γελοίο να συζητάμε για προσωπικά στοιχεία και δεδομένα την εποχή του facebook...
Δεν έχω facebook και δεν είμαι υποχρεωμένος να έχω.
Θα βάλεις και θα πεις κι ένα τραγούδι
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 05 Οκτ 2020, 22:32

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:30
Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:37
Hector Buas έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:28


Τυπικά, οποισδήποτε μπορεί να σε ρωτήσει πως λέγεσαι, που μένεις και άλλα στοιχεία, για να σου προσφέρεί κάτι, να σου στείλει διαφημίσεις κτλ. Κανείς δεν μπορεί να σε εξανάγκάσει να τα δώσεις, είναι προαιρετικό.

Σε πολλές περιπτωσεις οι εταιρείες από τις οποίες αγοράζεις προϊόντα μπορούν να σου ζητήσουν τα στοιχεία σου για λόγους εγγύησης. Άλλες φορές θα σου ζητήσουν να δηλωσεις το προϊόν σε έναν ιστότοπο. Όλα αυτά δεν είναι παράνομα, αν δεν σε εξαναγκάζουν να το κάνεις.

Και βέβαια είναι γελοίο να συζητάμε για προσωπικά στοιχεία και δεδομένα την εποχή του facebook...
Δεν έχω facebook και δεν είμαι υποχρεωμένος να έχω.
Θα βάλεις και θα πεις κι ένα τραγούδι
Κλάσε μου μια μάντρα :a015:

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25261
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 05 Οκτ 2020, 22:33

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:30
Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:37
Hector Buas έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:28


Τυπικά, οποισδήποτε μπορεί να σε ρωτήσει πως λέγεσαι, που μένεις και άλλα στοιχεία, για να σου προσφέρεί κάτι, να σου στείλει διαφημίσεις κτλ. Κανείς δεν μπορεί να σε εξανάγκάσει να τα δώσεις, είναι προαιρετικό.

Σε πολλές περιπτωσεις οι εταιρείες από τις οποίες αγοράζεις προϊόντα μπορούν να σου ζητήσουν τα στοιχεία σου για λόγους εγγύησης. Άλλες φορές θα σου ζητήσουν να δηλωσεις το προϊόν σε έναν ιστότοπο. Όλα αυτά δεν είναι παράνομα, αν δεν σε εξαναγκάζουν να το κάνεις.

Και βέβαια είναι γελοίο να συζητάμε για προσωπικά στοιχεία και δεδομένα την εποχή του facebook...
Δεν έχω facebook και δεν είμαι υποχρεωμένος να έχω.
Θα βάλεις και θα πεις κι ένα τραγούδι
αυτος δεν ειχε βαλει φωτογραφια του προ ημερων;

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 05 Οκτ 2020, 22:35

Hector Buas έγραψε:
05 Οκτ 2020, 22:20
Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:44
Hector Buas έγραψε:
05 Οκτ 2020, 21:38


Οι περισσότεροι έχουν όμως!
Μου είναι παντελώς αδιάφορο, ας έχουν και να το χαίρονται.
Είμαι σίγουρος πως υπάρχουν πολλά πράγματα που σου είναι προσωπικά αδιάφορα! Αλλά γιατί νομίζεις πως η υπόλοπη κοινωνία ενδιαφέρεται για τα ίδια πράγματα που ενδιαφέρεσαι εσύ? Γιατί να ενδιαφερθούν στο Media Markt για σένα ειδικά?
Στ' αρχίδια μου πολύ , πάρα πολύ κι ακόμα περισσότερο.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37821
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Οκτ 2020, 22:35

foscilis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:13
sys3x έγραψε:
05 Οκτ 2020, 16:38
foscilis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 16:23


Δεν είναι αυτή η εμπειρία μου. Όταν δούλευα σε πολυεθνική είχαμε μόνο έναν Σέρβο που ήταν αρχηγός των developers με πολύ εξειδικευμένες γνώσεις στο τηλεπικοινωνιακό λογισμικό. Οι άλλοι 30-40 ήμασταν κάτοικοι Ελλάδας.

Δεν είδα κάποια διαφορετική εικόνα στις άλλες πολυεθνικές.

Για να φέρεις κάποιον απέξω πρέπει (σωρευτικά) να είναι εξαιρετικής σημασίας αυτό που θα κάνει (μεγαλύτερη σε σχέση με το να έπαιρνες έναν average Joe γλιτώνοντας τα έξοδα μετεγκατάστασης και τον ακριβό μισθό) ΚΑΙ να θέλει φυσική παρουσία ΚΑΙ να μην είναι εύκολο να βρεις κάποιον επιτόπου να το κάνει.

Στην πληροφορική είναι σχετικά σπάνιο να συντρέχουν και τα τρία.
Ισχύει, αλλά όχι παντού, πες παράδειγμα ότι θέλεις να στήσεις κάτι τέτοιο στην Αλβανία.
Και πάλι δε νομίζω ότι θα είναι το προσωπικό το πρόβλημα. Παντού έχει καλούς κομπιουτεράδες και μηχανικούς τώρα πια. Η AMC που ανήκει στη DT μέσω ομίλου ΟΤΕ δεν έχει ιδιαίτερα πολλούς μη Αλβανούς απ' όσο ξέρω. Εννοείται βέβαια ότι σαν επίπεδο οικονομίας, σαν δίκτυα και σαν θεσμικό περιβάλλον η Ελλάδα δε συγκρίνεται με Αλβανία, π.χ. ακόμα κι αν ήταν τρεις φορές μεγαλύτερη και με επίπεδο ανάπτυξης Καλιφόρνια, αυτομάτως γίνεται 100 φορές πιο προβληματικό (νομικά, διοικητικά) να έχεις δεδομένα εκεί μόνο και μόνο επειδή δεν είναι ΕΕ.
Και αυτό ισχύει ή μάλλον έτσι όπως το θέτεις, υπερισχύει.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48670
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 05 Οκτ 2020, 23:08

elchav έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:11
Kauldron έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:07
elchav έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:03


Όταν έρθουν τα Wendy's να ανοίξουν μπουγατσάδικο, θα σας ειδοποιήσουμε
Θ' ανοίξουν σ' εσάς εκεί κάτω. Ήδη ετοιμάζουν τα μπουγατσομάχαιρα οι επενδυτές.
αν σου πω αύριο το πρωί καλημέρα, θα μου απαντήσεις ότι καλημέρα λένε και οι λάθρο και ότι πρέπει να μάθω τη λέω στα αραβικά
Οχι, θα σου πώ καλλλλλλλλλλλλλλλλλλλλημέρα.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Οκτ 2020, 03:25

Διάβασα κάποια άρθρα με σκοπό να εξακριβώσω ποια μπορούν να είναι τα οφέλη της εν λόγω επένδυσης και είδα να αναφέρονται τα εξής
τρία
α) "Θα υπάρχει κέντρο δεδομένων στην Ελλάδα και δε θα ταξιδεύουν τα data στο εξωτερικό"
Δε το έπιασα αυτό το επιχείρημα, δε ταξιδεύουν έτσι και αλλιώς τα δεδομένα του Ίντερνετ διεθνώς 24/7? Ίσως να μου διαφεύγει κάποια τεχνική λεπτομέρεια, σόρι δεν είμαι και "κομπιουτεράς"
β) "Θα δημιουργηθούν θέσεις εργασίας στην Ελλάδα"
Ποιές καταρχήν. Δεύτερον, ζούμε στην εποχή της τηλεργασίας. Όπως δούλευα δύο χρόνια για τους Καναδούς από το σπίτι μου στην Αθήνα προσωπικά, έτσι μπορεί κάποιος Καναδός να δουλεύει για τη Microsoft από το σπίτι του στο Τορόντο,ανεξάρτητα αν η εταιρεία έχει υποδομές στο Σιάτλ ή στην Αθήνα.Η έννοια των HQ έχει τελειώσει.
γ)"Θα δώσει ώθηση στην ανάπτυξη του ΑΙ, της Ρομποτικής και εν γένει της 4ης βιομηχανικής επανάστασης"
Σίγουρα, αλλά αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην καλό. ΑΙ και Ρομποτική σημαίνουν μεγάλες απώλειες θέσεων εργασίας βραχυπρόθεσμα. Θα αναπληρωθούν αυτές οι θέσεις? Μπορεί. Θα αναπληρωθούν σύντομα?Μπορεί ναι. Αλλά μέχρι τότε το κόστος του κέντρου της Microsoft δεν θα είναι αμελητέο.
Θα μου πει κανείς "Δε πρέπει να γίνει το κέντρο?" Ψιλοαδιάφορο για μένα,απλά βλέπω πολλά διθυραμβικά σχόλια για ένα τεχνικής φύσης πρότζεκτ, το οποίο δε ξέρουμε τι οφέλη θα έχει ακόμη. Σίγουρα πάντως δε ζούμε στη δεκαετία του 1960 όπου η επένδυση μίας ESSO σήμαινε αυτομάτως χιλάδες προσλήψεις. Τώρα ζούμε στην εποχή της 4ης βιομηχανικής επανάστασης που λένε και τα άρθρα που διάβασα.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Οκτ 2020, 03:33

Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:14
Chainis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:06
Σπανοβαγγελοδημήτρης έγραψε:
05 Οκτ 2020, 15:50


Πες ότι οι ΗΠΑ το εξασφαλίζουν, πιστεύεις ότι εμείς μπορούμε;
Το εξασφαλίζουν 100% πολλές μεγάλες επιχειρήσεις.
Υπάρχουν έτοιμα πρωτόκολλα που εφαρμόζονται και βελτιώνονται συνέχεια.
Δεν. Ππρςις να φανταστείς μέχρι που φτάνουν οι έλεγχοι.
Στα Media Markt μου ζήτησαν τηλέφωνο ! και ονοματεπώνυμο! για μια κωλοαπόδειξη για ηχεία των 20 ευρώ!! Ήμουν ψύχραιμος όμως ,αρνήθηκα μεν ,δεν μπινελίκωσα δε. Να καταγραφεί στα πρακτικά.
Πριν κάμποσο διάστημα δούλεψα για λίγο στο τηλεφωνικό κέντρο μιας εταιρείας που είχε αναλάβει την εξυπηρέτηση των πελατών της Media Markt.
Πράγματι ζητούσαμε τηλέφωνα και ονοματεπώνυμα για καθετί. Θυμάμαι πως είχαμε ένα σύστημα καταγραφής των κλήσεων που ήταν κάργα πολύπλοκο και πιο αργό από το ριπλέι. Για να προλάβεις τη καταχώρηση έπρεπε να πληκτρολογείς και να μιλάς ταυτόχρονα σα ρομποτάκι. Προσωπικά, σιχάθηκα τη δουλειά στο call center και τη παράτησα αμέσως. Όχι τίποτα άλλο, αλλά είχαμε και οδηγίες να λέμε στους πελάτες ότι το πρόβλημά τους είναι σε διαδικασία επίλυσης κλπ κλπ. Αυτό το θέμα με τις αποδείξεις το είχαν και άλλοι, σε αυτούς έπρεπε να πούμε ότι δε στέλνουμε τίποτα χωρίς παραστατικό και αν μας έβριζαν τους ζητούσαμε τα στοιχεία και καλά για να τους κάνουν κλήση οι εξειδικευμένοι αντιπρόσωποι της Media Markt. Για το πούτσο τελείως, μόλις πήγα σε μιά εταιρεία πληροφορικής μετά έμαθα πως υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται ΑΙ και το οποίο μειώνει το ρόλο των call centers ή τα εξαφανίζει ακόμη ακόμη. Κάποιοι πελάτες μας στις ΗΠΑ και τον Καναδά έχουν ήδη εγκαταστήσει τις εφαρμογές ΑΙ τηλεφωνικής εξυπηρέτησης.

Άβαταρ μέλους
Αίλουρος
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 07 Σεπ 2020, 07:41

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίλουρος » 06 Οκτ 2020, 08:54

Τα data centers προσφέρουν ελάχιστες θέσεις εργασίας

Why data centers fail to bring new jobs to small towns.

https://www.techrepublic.com/article/wh ... all-towns/

Άβαταρ μέλους
Αίλουρος
Δημοσιεύσεις: 800
Εγγραφή: 07 Σεπ 2020, 07:41

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίλουρος » 06 Οκτ 2020, 09:09

Μας δουλεύουν Μητσοτάκης και Microsoft: Μόλις 100 θέσεις εργασίας και θα πληρώσουμε και το 1 δισεκατομμύριο!

https://netakias.com/2020/10/05/data-ce ... ssion=true

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24552
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 06 Οκτ 2020, 09:12

Αίλουρος έγραψε:
06 Οκτ 2020, 08:54
Τα data centers προσφέρουν ελάχιστες θέσεις εργασίας

Why data centers fail to bring new jobs to small towns.

https://www.techrepublic.com/article/wh ... all-towns/
δεν είναι όπως τα σαντουιτσάδικα και τα σουβλατζίδικα δηλαδή;

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 06 Οκτ 2020, 09:14

Αίλουρος έγραψε:
06 Οκτ 2020, 09:09
Μας δουλεύουν Μητσοτάκης και Microsoft: Μόλις 100 θέσεις εργασίας και θα πληρώσουμε και το 1 δισεκατομμύριο!

https://netakias.com/2020/10/05/data-ce ... ssion=true
εμένα πάντως με έπεισε αυτό!
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 06 Οκτ 2020, 09:21

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Οκτ 2020, 03:25
Διάβασα κάποια άρθρα με σκοπό να εξακριβώσω ποια μπορούν να είναι τα οφέλη της εν λόγω επένδυσης και είδα να αναφέρονται τα εξής
τρία
α) "Θα υπάρχει κέντρο δεδομένων στην Ελλάδα και δε θα ταξιδεύουν τα data στο εξωτερικό"
Δε το έπιασα αυτό το επιχείρημα, δε ταξιδεύουν έτσι και αλλιώς τα δεδομένα του Ίντερνετ διεθνώς 24/7? Ίσως να μου διαφεύγει κάποια τεχνική λεπτομέρεια, σόρι δεν είμαι και "κομπιουτεράς"
β) "Θα δημιουργηθούν θέσεις εργασίας στην Ελλάδα"
Ποιές καταρχήν. Δεύτερον, ζούμε στην εποχή της τηλεργασίας. Όπως δούλευα δύο χρόνια για τους Καναδούς από το σπίτι μου στην Αθήνα προσωπικά, έτσι μπορεί κάποιος Καναδός να δουλεύει για τη Microsoft από το σπίτι του στο Τορόντο,ανεξάρτητα αν η εταιρεία έχει υποδομές στο Σιάτλ ή στην Αθήνα.Η έννοια των HQ έχει τελειώσει.
γ)"Θα δώσει ώθηση στην ανάπτυξη του ΑΙ, της Ρομποτικής και εν γένει της 4ης βιομηχανικής επανάστασης"
Σίγουρα, αλλά αυτό δεν είναι κατ' ανάγκην καλό. ΑΙ και Ρομποτική σημαίνουν μεγάλες απώλειες θέσεων εργασίας βραχυπρόθεσμα. Θα αναπληρωθούν αυτές οι θέσεις? Μπορεί. Θα αναπληρωθούν σύντομα?Μπορεί ναι. Αλλά μέχρι τότε το κόστος του κέντρου της Microsoft δεν θα είναι αμελητέο.
Θα μου πει κανείς "Δε πρέπει να γίνει το κέντρο?" Ψιλοαδιάφορο για μένα,απλά βλέπω πολλά διθυραμβικά σχόλια για ένα τεχνικής φύσης πρότζεκτ, το οποίο δε ξέρουμε τι οφέλη θα έχει ακόμη. Σίγουρα πάντως δε ζούμε στη δεκαετία του 1960 όπου η επένδυση μίας ESSO σήμαινε αυτομάτως χιλάδες προσλήψεις. Τώρα ζούμε στην εποχή της 4ης βιομηχανικής επανάστασης που λένε και τα άρθρα που διάβασα.
:lol::goodpost:

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 06 Οκτ 2020, 09:26

Ευπρόσδεκτη η κάθε επένδυση, αλλά ο κούλης πουλάει σανό

Σπανοβαγγελοδημήτρης
Δημοσιεύσεις: 1246
Εγγραφή: 21 Μαρ 2020, 20:38

Re: Ερχεται η Microsoft

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανοβαγγελοδημήτρης » 06 Οκτ 2020, 09:27

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Οκτ 2020, 03:33
Στύγιος έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:14
Chainis έγραψε:
05 Οκτ 2020, 20:06


Το εξασφαλίζουν 100% πολλές μεγάλες επιχειρήσεις.
Υπάρχουν έτοιμα πρωτόκολλα που εφαρμόζονται και βελτιώνονται συνέχεια.
Δεν. Ππρςις να φανταστείς μέχρι που φτάνουν οι έλεγχοι.
Στα Media Markt μου ζήτησαν τηλέφωνο ! και ονοματεπώνυμο! για μια κωλοαπόδειξη για ηχεία των 20 ευρώ!! Ήμουν ψύχραιμος όμως ,αρνήθηκα μεν ,δεν μπινελίκωσα δε. Να καταγραφεί στα πρακτικά.
Πριν κάμποσο διάστημα δούλεψα για λίγο στο τηλεφωνικό κέντρο μιας εταιρείας που είχε αναλάβει την εξυπηρέτηση των πελατών της Media Markt.
Πράγματι ζητούσαμε τηλέφωνα και ονοματεπώνυμα για καθετί. Θυμάμαι πως είχαμε ένα σύστημα καταγραφής των κλήσεων που ήταν κάργα πολύπλοκο και πιο αργό από το ριπλέι. Για να προλάβεις τη καταχώρηση έπρεπε να πληκτρολογείς και να μιλάς ταυτόχρονα σα ρομποτάκι. Προσωπικά, σιχάθηκα τη δουλειά στο call center και τη παράτησα αμέσως. Όχι τίποτα άλλο, αλλά είχαμε και οδηγίες να λέμε στους πελάτες ότι το πρόβλημά τους είναι σε διαδικασία επίλυσης κλπ κλπ. Αυτό το θέμα με τις αποδείξεις το είχαν και άλλοι, σε αυτούς έπρεπε να πούμε ότι δε στέλνουμε τίποτα χωρίς παραστατικό και αν μας έβριζαν τους ζητούσαμε τα στοιχεία και καλά για να τους κάνουν κλήση οι εξειδικευμένοι αντιπρόσωποι της Media Markt. Για το πούτσο τελείως, μόλις πήγα σε μιά εταιρεία πληροφορικής μετά έμαθα πως υπάρχει ένα πράγμα που λέγεται ΑΙ και το οποίο μειώνει το ρόλο των call centers ή τα εξαφανίζει ακόμη ακόμη. Κάποιοι πελάτες μας στις ΗΠΑ και τον Καναδά έχουν ήδη εγκαταστήσει τις εφαρμογές ΑΙ τηλεφωνικής εξυπηρέτησης.
Και εδώ υπάρχουν ΑΙ τηλεφωνικής εξυπηρέτησης σε εταιρίες που σε παραπέμπουν σε εκπρόσωπο μόνο αν δεν υπάρχει καταχωρημένο το πρόβλημά σου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών