Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Οκτ 2020, 09:38

georgebi έγραψε:
10 Οκτ 2020, 23:39
Bandit59 έγραψε:
10 Οκτ 2020, 23:30
George καλό είναι να διορθώσεις τον τίτλο. Στο background ΔΕΝ είναι η σβάστικα αλλά ο μαίανδρος της ΧΑ.
Σωστή η παρατήρηση σου.

Και εγώ προβληματίστηκα για τον τίτλο μου.

Επέλεξα να γράψω "αγκυλωτός σταυρός" γιατί αυτό είναι αυτό που εγώ βλέπω στα σύμβολα της Χρυσής Αυγής...και αυτό είναι που βλέπουν οι συντάκτες του πρωτοσέλιδου της ΑΥΓΗΣ

Θεωρώ πως ο τίτλος μου είναι δίκαιος.
δεν ντρεπονται κιολας ετσι; ο τιτλος σου ειναι 100% δικαιος και σωστος. αν μπερδευεις τον μαιανδρο της χα με τον αγκυλωτο σταυρο των ναζι δεν ειναι απο λαθος. σημαινει οτι το σημα της χα works as intended
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

parafrwn
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 2590
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 07:52

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από parafrwn » 11 Οκτ 2020, 09:57

Θίχτηκε η «σοβαρη» δεξιά του Άδωνη κ του Βορίδη .

Γελάνε κ οι πέτρες.
Σας σιχάθηκε η ψυχή μου.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25525
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 11 Οκτ 2020, 10:01

Δεν ειναι αθωος ο σαμαρας. Επι των ημερων του αλωνιζε ανενοχλητη η χρυση αυγη. Επι δενδια προπο οι αστυνομικοι αλλαζανε τιςμπλουζες των χρυσαυγιτων. Επι μητσοτακη αρχηγου η νδ εκανε συλλαλητηρια μαζι με τη χρυση αυγη


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Οκτ 2020, 10:29

Yochanan έγραψε:
11 Οκτ 2020, 09:38
georgebi έγραψε:
10 Οκτ 2020, 23:39
Bandit59 έγραψε:
10 Οκτ 2020, 23:30
George καλό είναι να διορθώσεις τον τίτλο. Στο background ΔΕΝ είναι η σβάστικα αλλά ο μαίανδρος της ΧΑ.
Σωστή η παρατήρηση σου.

Και εγώ προβληματίστηκα για τον τίτλο μου.

Επέλεξα να γράψω "αγκυλωτός σταυρός" γιατί αυτό είναι αυτό που εγώ βλέπω στα σύμβολα της Χρυσής Αυγής...και αυτό είναι που βλέπουν οι συντάκτες του πρωτοσέλιδου της ΑΥΓΗΣ

Θεωρώ πως ο τίτλος μου είναι δίκαιος.
δεν ντρεπονται κιολας ετσι; ο τιτλος σου ειναι 100% δικαιος και σωστος. αν μπερδευεις τον μαιανδρο της χα με τον αγκυλωτο σταυρο των ναζι δεν ειναι απο λαθος. σημαινει οτι το σημα της χα works as intended
Εικόνα

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16326
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 11 Οκτ 2020, 10:33

οχι κι εγω πιστευω οτι ειναι τυχαιο που το σημα που διαλεξαν μοιαζει τοσο πολυ με τη ναζιστικη σημαια.στο κατω κατω αν υπάρχει 1 πραγμα που χαρακτηριζει τον ελληνικο πολιτισμο διαχρονικα και διεθνως ειναι κατι που μοιαζει στον ιδιο φοντο και στα ιδια χρωματα με τη σβαστικα
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8906
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 11 Οκτ 2020, 10:37

wooded glade έγραψε:
11 Οκτ 2020, 10:26
Εικόνα
Απ' ότι φαίνεται υπάρχουν πολλοί βλάκες νεοδημοκράτες που πιστεύουν την προπαγάνδα του ότι ο συριζα είναι πιο κοντά στη Χρυση Αυγή από το κόμμα τους. Αναμενόμενο βέβαια, αλλά τόσο πολλοί είναι αστείο.
Z


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Οκτ 2020, 10:46

Yochanan έγραψε:
11 Οκτ 2020, 10:33
οχι κι εγω πιστευω οτι ειναι τυχαιο που το σημα που διαλεξαν μοιαζει τοσο πολυ με τη ναζιστικη σημαια.στο κατω κατω αν υπάρχει 1 πραγμα που χαρακτηριζει τον ελληνικο πολιτισμο διαχρονικα και διεθνως ειναι κατι που μοιαζει στον ιδιο φοντο και στα ιδια χρωματα με τη σβαστικα
Κι επειδή οι χρυσαυγίτες διάλεξαν ένα σήμα που μοιάζει με τη ναζιστική σημαία, αυτό σημαίνει ότι ο μαίανδρος πρέπει να θα θεωρείται ναζιστικό σύμβολο;

Αντιλαμβάνεστε τι λέτε; :lol:


Και η ποιμαντορική ράβδος και πολλά ιατρικά σύμβολα μοιάζουν με το κηρύκειο του Ερμή. Να υποθέσω ότι οι μητροπολίτες και οι γιατροί είναι αρχαιολάτρες, που κάνουν κρυφές τελετές τα βράδγια;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Οκτ 2020, 10:58

Όποιος αντιλαμβάνεται έτσι τα πράγματα είναι εμμονικός, κολλημένος, αμόρφωτος και κυρίως απολύτως άσχετος με τους συμβολισμούς των πραγμάτων.

Γιατί εντάξει, η σβάστικα μπορεί να είναι όντως ένα αρχαίο ηλιακό σύμβολο (από τα δεκάδες που υπήρχαν) με θετικούς ή αρνητικούς συνειρμούς στους πολιτισμούς αλλά το σχήμα της έγινε παγκοσμίως γνωστό και αναγνωρίσιμο από τους ναζί. Πριν γίνει αυτό, αν ρωτούσες κάποιον τι είναι η σβάστικα, μπορεί να σου έλεγε ότι είναι εξωτικό φαγητό. :lol: Οπότε, λογικά γίνεται αντιληπτή κυρίως ως σύμβολο των ναζί. Με τους μαίανδρους δεν συμβαίνει το ίδιο. Ήταν και είναι αναγνωρίσιμο ελληνικό στοιχείο, τόσο στην αρχιτεκτονική όσο και στις άλλες διακοσμητικές του εφαρμογές.

Οπότε, καλό είναι να σταματήσουν αυτού του τύπου οι παπαριές, γιατί δεν αφορούν στη δαιμονοποίηση της χα αλλά στην δαιμονοποίηση και απαξίωση των αρχαιοελληνικών συμβόλων.

Αν κάνετε ένα τσεκάρισμα, θα δείτε ότι όσοι παθαίνουν σοκ με τους μαίανδρους -και όχι μόνον- είναι τα αντιφά ούγκανα και οι πολιτικαλικορεκτίζοντες "ευαίσθητοι" που βοσκάνε στα αριστερά και κεντρώα κόμματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 11 Οκτ 2020, 10:59, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Οκτ 2020, 10:59

ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Οκτ 2020, 10:46
Yochanan έγραψε:
11 Οκτ 2020, 10:33
οχι κι εγω πιστευω οτι ειναι τυχαιο που το σημα που διαλεξαν μοιαζει τοσο πολυ με τη ναζιστικη σημαια.στο κατω κατω αν υπάρχει 1 πραγμα που χαρακτηριζει τον ελληνικο πολιτισμο διαχρονικα και διεθνως ειναι κατι που μοιαζει στον ιδιο φοντο και στα ιδια χρωματα με τη σβαστικα
Κι επειδή οι χρυσαυγίτες διάλεξαν ένα σήμα που μοιάζει με τη ναζιστική σημαία, αυτό σημαίνει ότι ο μαίανδρος πρέπει να θα θεωρείται ναζιστικό σύμβολο;

Αντιλαμβάνεστε τι λέτε; :lol:


Και η ποιμαντορική ράβδος και πολλά ιατρικά σύμβολα μοιάζουν με το κηρύκειο του Ερμή. Να υποθέσω ότι οι μητροπολίτες και οι γιατροί είναι αρχαιολάτρες, που κάνουν κρυφές τελετές τα βράδγια;
Βεβαίως και πρέπει. Οι αρχαίοι Έλληνες ήταν φασίστες.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 11 Οκτ 2020, 11:03

Χαοτικός έγραψε:
11 Οκτ 2020, 10:59
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Οκτ 2020, 10:46
Yochanan έγραψε:
11 Οκτ 2020, 10:33
οχι κι εγω πιστευω οτι ειναι τυχαιο που το σημα που διαλεξαν μοιαζει τοσο πολυ με τη ναζιστικη σημαια.στο κατω κατω αν υπάρχει 1 πραγμα που χαρακτηριζει τον ελληνικο πολιτισμο διαχρονικα και διεθνως ειναι κατι που μοιαζει στον ιδιο φοντο και στα ιδια χρωματα με τη σβαστικα
Κι επειδή οι χρυσαυγίτες διάλεξαν ένα σήμα που μοιάζει με τη ναζιστική σημαία, αυτό σημαίνει ότι ο μαίανδρος πρέπει να θα θεωρείται ναζιστικό σύμβολο;

Αντιλαμβάνεστε τι λέτε; :lol:


Και η ποιμαντορική ράβδος και πολλά ιατρικά σύμβολα μοιάζουν με το κηρύκειο του Ερμή. Να υποθέσω ότι οι μητροπολίτες και οι γιατροί είναι αρχαιολάτρες, που κάνουν κρυφές τελετές τα βράδγια;
Βεβαίως και πρέπει. Οι αρχαίοι Έλληνες ήταν φασίστες.
:lol::lol::lol:

Την ώρα που εσύ έγραφες τα δικά σου, εγώ έγραφα αυτό.
ΓΑΛΗ έγραψε:
11 Οκτ 2020, 10:58

Οπότε, καλό είναι να σταματήσουν αυτού του τύπου οι παπαριές, γιατί δεν αφορούν στη δαιμονοποίηση της χα αλλά στην δαιμονοποίηση και απαξίωση των αρχαιοελληνικών συμβόλων.

Αν κάνετε ένα τσεκάρισμα, θα δείτε ότι όσοι παθαίνουν σοκ με τους μαίανδρους -και όχι μόνον- είναι τα αντιφά ούγκανα και οι πολιτικαλικορεκτίζοντες "ευαίσθητοι" που βοσκάνε στα αριστερά και κεντρώα κόμματα.
Αφού σας ξέρω βρε κουτά. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 11 Οκτ 2020, 11:06

πατησιωτης έγραψε:
11 Οκτ 2020, 08:06
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
10 Οκτ 2020, 23:11
Εικόνα
Αυτά θυμίζουν τα πρωτοσέλιδα της ΚΟΝΤΡΑ την εποχή του τσιπροδημοψηφίσματος : την μία μέρα : ΑΛΕΞΗΣ : ΔΕΝ ΥΠΟΓΡΑΦΩ,ΒΡΕΙΤΕ ΑΛΛΟΝ ΝΑ ΥΠΟΓΡΑΨΕΙ και την επόμενη : ΕΥΤΥΧΩΣ ΠΟΥ ΠΡΟΛΑΒΕ ΚΑΙ ΥΠΕΓΡΑΨΕ Ο ΑΛΕΞΗΣ.
Αφού και εσύ ανήκεις στην ελίτ των βαθέων μελετητών του εσυγχρονιστικού λόγου της μεγίστης βιβ, θα γνωρίζεις ότι την στάση αυτή επέβαλλε ο ψαρράς του ιού στον οποίον μάλιστα απεδόθησαν εύσημα από την βαλκυρία
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Οκτ 2020, 11:08

Εμένα μου άρεσε το άλλο που μίλησες για εμμονικά συμπτώματα. Ήθελα να το γράψω εγώ. Πάλι μου την έσπασες.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Πρωτοσέλιδο «Αυγής» :ο Κυριάκος Μητσοτάκης,ο Αντώνης Σαμαράς και στο βάθος ο ''ΑΓΚΥΛΩΤΟΣ ΣΤΑΥΡΟΣ'' [UPD τίτλου]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 11 Οκτ 2020, 11:09

Όποιος αντιλαμβάνεται έτσι τα πράγματα είναι εμμονικός, κολλημένος, αμόρφωτος και κυρίως απολύτως άσχετος με τους συμβολισμούς των πραγμάτων.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών