Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.

Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ σε ελληνικά δημόσια κτίρια;

Το δημοψήφισμα λήγει την 30 Οκτ 2020, 15:07

Ναι
22
49%
Όχι
23
51%
 
Σύνολο ψήφων: 45

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 29 Οκτ 2020, 15:50

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:47
Null έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:45
Ναι. Να βάλουμε το κράτος μας to the test
Σκατά έθνος-κράτος είμαστε. Προδώσαμε τους προγόνους μας.
Οι πρόγονοι μας έζησαν στην δική τους εποχή και λειτούργησαν μέσα στα πλαίσια και συνθήκες αυτής της εποχής τους
Εμείς ζούμε στην δική μας εποχή και ενεργούμε μέσα στα πλαίσια της δικής μας εποχής

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 29 Οκτ 2020, 15:50

talaipwros έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:12
Μολις βρουμε 250 πυρηνικες κεφαλές, ναι
οπως η καραμπινα δε σε προστατευει απο τα κουνουπια, το πυρηνικο οπλοστασιο δε σε προστατευει απο τζιχαντι.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5101
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 29 Οκτ 2020, 15:51

Ας ξεκινήσουμε ανεβάζοντας στο πχορουμ

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 29 Οκτ 2020, 15:53

nick έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:51
Ας ξεκινήσουμε ανεβάζοντας στο πχορουμ
Ο νηματοθετης στο πρώτο ποστ μίλησε για επίσημα κρατικά κτήρια σαν επίσημη πολιτική του ελληνικού κράτους

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Οκτ 2020, 15:54

Gewponos90 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:29
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:17
Gewponos90 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:16
Αν είμαστε τόσο λίγοι ώστε να θεωρούμε πως με αυτή την κίνηση ανοίξαμε πόλεμο στα ταλιμπανια γιατί όχι;
Και γιατί να ανοίξουμε πόλεμο με τους φανατικούς ισλαμιστές έτσι στα καλά καθούμενα;
Χωρίς μάλιστα να προσδοκούμε κάποιο όφελος ;



Στο σχολείο που πήγαινα είχαμε μερικούς μουσουλμάνους ( από Αφρική κυρίως) και είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να φανατιστουν από ένα σκίτσο. Γενικά παίζει πολύ σπεκουλα.

Ακριβώς την ίδια εικόνα έχω κ γω μα νίγκα αλλά δες τι συμβαίνει ταυτόχρονα.
Από τους 10 χαλαρούς μουσλίμς που γνωρίζω και οι 10 όντως θα ξύσουν τα παπάργια τους πίνοντας ρακόμελο ΑΛΛΑ αν είναι με άλλους μουσλίμς, κανονικούς ντε, ή έστω έχουν την παραμικρή υπόνοια ότι θα μαθευτεί στους κύκλους τους ότι η όλη φάση είναι σταρχίδια τους κανονικότατα αλλάζει η φάση.
Θέλω να πω δηλαδή ότι ακόμη και αυτοί οι οποίοι είναι χαλαρά τυπάκια σε περίπτωση που εκτεθούν δεν έχουν περιθώρια μη φανατικοφανούς αντίδρασης.
:102:
Αυτό είναι ένα απλό συμπέρασμα που το έχω βγάλει εδώ και πολλά πολλά χρόνια και το έχω συζητήσει επίσης με τους φίλους μου μουσλίμς... Δε ξέρω άμα ξέρεις τι σημαίνει αυτό, άμα όντως δε ξέρεις σε λέω δεν έχω πρόβλημα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 29 Οκτ 2020, 15:56

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:48
Null έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:45
Ναι. Να βάλουμε το κράτος μας to the test
Γιατί να μας κάνουν μποϋκοτάζ στα προϊόντα μας οι αραβικές χώρες και να δημιουργήσουμε προβλήματα στις διπλωματικές σχέσεις έτσι ανώφελα;
Πρέπει να επισπεύσουμε τον πολιτιστικό πόλεμο που έρχεται. Ας σταθούμε για μια φορά στο ύψος των περιστάσεων, όπως σωστά λέει και ο γενιάς έχουμε ατιμάσει αρκετά τους προγόνους μας.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 29 Οκτ 2020, 15:57

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:38
Και η Ελλάδα αυτή την χρονική περίοδο έχει προβλήματα με την χώρα που ονομάζεται Τουρκία και όχι με το Ισλάμ
Υπάρχουν μωαμεθανικες χώρες που είναι με το μέρος μας εναντίον της Τουρκίας ..
Και που ειναι και με το μερος της Γαλλιας και οι οποιες αποξενωθηκαν οσο να ναι με την προβολη των σκιτσων στα δημοσια κτιρια. Μιλαω για την στρατωτικη δικτατορια της Αιγυπτου, φιλο και συμμαχο της δημοκρατικης και σεκιουλαριστικης Γαλλιας.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 29 Οκτ 2020, 15:57

sys3x έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:54
Gewponos90 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:29
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:17


Και γιατί να ανοίξουμε πόλεμο με τους φανατικούς ισλαμιστές έτσι στα καλά καθούμενα;
Χωρίς μάλιστα να προσδοκούμε κάποιο όφελος ;



Στο σχολείο που πήγαινα είχαμε μερικούς μουσουλμάνους ( από Αφρική κυρίως) και είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να φανατιστουν από ένα σκίτσο. Γενικά παίζει πολύ σπεκουλα.

Ακριβώς την ίδια εικόνα έχω κ γω μα νίγκα αλλά δες τι συμβαίνει ταυτόχρονα.
Από τους 10 χαλαρούς μουσλίμς που γνωρίζω και οι 10 όντως θα ξύσουν τα παπάργια τους πίνοντας ρακόμελο ΑΛΛΑ αν είναι με άλλους μουσλίμς, κανονικούς ντε, ή έστω έχουν την παραμικρή υπόνοια ότι θα μαθευτεί στους κύκλους τους ότι η όλη φάση είναι σταρχίδια τους κανονικότατα αλλάζει η φάση.
Θέλω να πω δηλαδή ότι ακόμη και αυτοί οι οποίοι είναι χαλαρά τυπάκια σε περίπτωση που εκτεθούν δεν έχουν περιθώρια μη φανατικοφανούς αντίδρασης.
:102:
Αυτό είναι ένα απλό συμπέρασμα που το έχω βγάλει εδώ και πολλά πολλά χρόνια και το έχω συζητήσει επίσης με τους φίλους μου μουσλίμς... Δε ξέρω άμα ξέρεις τι σημαίνει αυτό, άμα όντως δε ξέρεις σε λέω δεν έχω πρόβλημα.
Απλά το ότι οι χαλαροί και μετριοπαθείς μουσουλμάνοι θα αναγκαστούν να πάρουν το μέρος των φανατικών μουσουλμάνων εάν τεθεί θέμα εμείς η αυτοί μεταξύ χριστιανών και μουσουλμάνων ..

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 29 Οκτ 2020, 15:59

John Brown Gun Club έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:57
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:38
Και η Ελλάδα αυτή την χρονική περίοδο έχει προβλήματα με την χώρα που ονομάζεται Τουρκία και όχι με το Ισλάμ
Υπάρχουν μωαμεθανικες χώρες που είναι με το μέρος μας εναντίον της Τουρκίας ..
Και που ειναι και με το μερος της Γαλλιας και οι οποιες αποξενωθηκαν οσο να ναι με την προβολη των σκιτσων στα δημοσια κτιρια. Μιλαω για την στρατωτικη δικτατορια της Αιγυπτου, φιλο και συμμαχο της δημοκρατικης και σεκιουλαριστικης Γαλλιας.
Μιλάμε για την ελληνική εξωτερική πολιτική σε σχέση με αυτό το θέμα και όχι για το τι κάνει η Γαλλία με τους συμμάχους της .
Η Ελλάδα δεν έχει λόγο να εμπλακεί έτσι ανώφελα

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37781
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 29 Οκτ 2020, 16:01

ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:57
sys3x έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:54
Gewponos90 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:29





Στο σχολείο που πήγαινα είχαμε μερικούς μουσουλμάνους ( από Αφρική κυρίως) και είμαι σίγουρος ότι δεν πρόκειται να φανατιστουν από ένα σκίτσο. Γενικά παίζει πολύ σπεκουλα.

Ακριβώς την ίδια εικόνα έχω κ γω μα νίγκα αλλά δες τι συμβαίνει ταυτόχρονα.
Από τους 10 χαλαρούς μουσλίμς που γνωρίζω και οι 10 όντως θα ξύσουν τα παπάργια τους πίνοντας ρακόμελο ΑΛΛΑ αν είναι με άλλους μουσλίμς, κανονικούς ντε, ή έστω έχουν την παραμικρή υπόνοια ότι θα μαθευτεί στους κύκλους τους ότι η όλη φάση είναι σταρχίδια τους κανονικότατα αλλάζει η φάση.
Θέλω να πω δηλαδή ότι ακόμη και αυτοί οι οποίοι είναι χαλαρά τυπάκια σε περίπτωση που εκτεθούν δεν έχουν περιθώρια μη φανατικοφανούς αντίδρασης.
:102:
Αυτό είναι ένα απλό συμπέρασμα που το έχω βγάλει εδώ και πολλά πολλά χρόνια και το έχω συζητήσει επίσης με τους φίλους μου μουσλίμς... Δε ξέρω άμα ξέρεις τι σημαίνει αυτό, άμα όντως δε ξέρεις σε λέω δεν έχω πρόβλημα.
Απλά το ότι οι χαλαροί και μετριοπαθείς μουσουλμάνοι θα αναγκαστούν να πάρουν το μέρος των φανατικών μουσουλμάνων εάν τεθεί θέμα εμείς η αυτοί μεταξύ χριστιανών και μουσουλμάνων ..
Ναι, το είπαμε αυτό.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 29 Οκτ 2020, 16:01

Null έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:56
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:48
Null έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:45
Ναι. Να βάλουμε το κράτος μας to the test
Γιατί να μας κάνουν μποϋκοτάζ στα προϊόντα μας οι αραβικές χώρες και να δημιουργήσουμε προβλήματα στις διπλωματικές σχέσεις έτσι ανώφελα;
Πρέπει να επισπεύσουμε τον πολιτιστικό πόλεμο που έρχεται. Ας σταθούμε για μια φορά στο ύψος των περιστάσεων, όπως σωστά λέει και ο γενιάς έχουμε ατιμάσει αρκετά τους προγόνους μας.
Γιατί να τον επισπεύσουμε;
Σημασία σε έναν πόλεμο είναι να τον κερδίσεις και όχι να βιαστεις να τον διεξαγεις

Και εάν μπορείς να κερδίσεις τον πόλεμο (πετυχαίνοντας τους στρατηγικούς σου στόχους ) χωρίς να χρειάζεται να ρίξεις ούτε μια τουφεκιά , τόσο το καλύτερο

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 29 Οκτ 2020, 16:04

John Brown Gun Club έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:57
ΑΙΝΕΙΑΝ06 έγραψε:
29 Οκτ 2020, 15:38
Και η Ελλάδα αυτή την χρονική περίοδο έχει προβλήματα με την χώρα που ονομάζεται Τουρκία και όχι με το Ισλάμ
Υπάρχουν μωαμεθανικες χώρες που είναι με το μέρος μας εναντίον της Τουρκίας ..
Και που ειναι και με το μερος της Γαλλιας και οι οποιες αποξενωθηκαν οσο να ναι με την προβολη των σκιτσων στα δημοσια κτιρια. Μιλαω για την στρατωτικη δικτατορια της Αιγυπτου, φιλο και συμμαχο της δημοκρατικης και σεκιουλαριστικης Γαλλιας.
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 29 Οκτ 2020, 16:08

Οι Μουσουλμανοι δεν ειναι ανοητοι, καταλαβαινουν πως τα σκιτσα δεν "σατιριζουν" ή εκχυδαιζουν τον Μωαμεθ, αλλα τους ιδιους. Και τους υπενθυμιζουν τη νεοαποικιακη αφηγηση πως για να αφομοιωθουν, οπως οφειλουν, θα πρεπει να αποβαλλουν ολοκληρη την κουλτουρα τους ως βαρβαρη και υποδεεστερη. Ειναι λοιπον σαν να τους ζητανε να αποδεχθουν τους εαυτους τους, το πολιτιστικο τουλαχιστον κομματι του, ως κατωτερους και απολιτιστους οπως και οποιαδηποτε εκδηλωση του στο δημοσιο χωρο ως ανταγωνιστικη και επικινδυνη.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19147
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 29 Οκτ 2020, 16:11

John Brown Gun Club έγραψε:
29 Οκτ 2020, 16:08
Οι Μουσουλμανοι δεν ειναι ανοητοι, καταλαβαινουν πως τα σκιτσα δεν "σατιριζουν" ή εκχυδαιζουν τον Μωαμεθ, αλλα τους ιδιους. Και τους υπενθυμιζουν τη νεοαποικιακη αφηγηση πως για να αφομοιωθουν, οπως οφειλουν, θα πρεπει να αποβαλλουν ολοκληρη την κουλτουρα τους ως βαρβαρη και υποδεεστερη. Ειναι λοιπον σαν να τους ζητανε να αποδεχθουν τους εαυτους τους, το πολιτιστικο τουλαχιστον κομματι του, ως κατωτερους και απολιτιστους οπως και οποιαδηποτε εκδηλωση του στο δημοσιο χωρο ως ανταγωνιστικη και επικινδυνη.
Και εγώ όταν είχα έρθει από το χωριό μου στην Αθήνα πριν σαράντα χρόνια , αναγκάστηκα να αποβαλω την κουλτούρα και συμπεριφορά μου ως βάρβαρη και υποδιαιστερη !!
Και αναγκάστηκα να εκπολιτιστω
Και αυτό δεν είναι κακό

Άβαταρ μέλους
GoBack
Δημοσιεύσεις: 28127
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:37

Re: Να ανεβάσουμε σκίτσα του Μωάμεθ...

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBack » 29 Οκτ 2020, 16:13

John Brown Gun Club έγραψε:
29 Οκτ 2020, 16:08
Οι Μουσουλμανοι δεν ειναι ανοητοι, καταλαβαινουν πως τα σκιτσα δεν "σατιριζουν" ή εκχυδαιζουν τον Μωαμεθ, αλλα τους ιδιους. Και τους υπενθυμιζουν τη νεοαποικιακη αφηγηση πως για να αφομοιωθουν, οπως οφειλουν, θα πρεπει να αποβαλλουν ολοκληρη την κουλτουρα τους ως βαρβαρη και υποδεεστερη. Ειναι λοιπον σαν να τους ζητανε να αποδεχθουν τους εαυτους τους, το πολιτιστικο τουλαχιστον κομματι του, ως κατωτερους και απολιτιστους οπως και οποιαδηποτε εκδηλωση του στο δημοσιο χωρο ως ανταγωνιστικη και επικινδυνη.
Δεν βλεπω κατι λαθος
Philip Mortimer έγραψε:
14 Μαρ 2023, 22:40
Όσον αφορά το 2019 προσωπικά ψήφισα τον Μητσοτάκη γιατί πίστεψα στο όραμα μη πολιτικά χρωματισμένου εκσυγχρονισμού που παρουσίασε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών