ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 08 Νοέμ 2020, 23:57

Χαοτικός έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 23:56

Τι πίνει;
Ο Μαστορας?μαλλον μπυρες.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25139
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 08 Νοέμ 2020, 23:58

Georg Von Balkanen έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 22:49
Obi Wan Iakobi έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:55
Georg Von Balkanen έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:53


Γιά μάστορα λέω ρε
Ναι το συμπληρωσα.

Εδω υπεραριος

Εικόνα
Αλβανός όμως.
Ο Πέρι Ντρουτσα είναι τυπικός ξανθός αρβανιτοβλάχος. Το έχουμε στην οικογένεια αυτό το ξανθό, ευτυχώς δεν το πήρα.
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 09 Νοέμ 2020, 00:17

Beria έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 23:58


Ο Πέρι Ντρουτσα είναι τυπικός ξανθός αρβανιτοβλάχος. Το έχουμε στην οικογένεια αυτό το ξανθό, ευτυχώς δεν το πήρα.
Ελληνες είναι οι Αρβανίτες από το Άρβανο της Βορείου Ηπείρου.

Η Αρβανίτικη γλώσσα

Στα παλαιότερα χρόνια που στο Άρβανο κατοικούσαν μόνο Έλληνες Ηπειρώτες, πριν δηλαδή την εγκατάσταση των Σκιπτάρ, φυσικά οι Αρβανίτες μιλούσαν μόνο ελληνικά. Καθώς όμως άρχισαν οι Έλληνες Αρβανίτες να πλαισιώνονται από τους Γκέγκηδες και τους Τόσκηδες, φύλα των Σκιπετάρ, η καθημερινή συναναστροφή και η κοινή συμβίωση γέννησε έναν νέο γλωσσικό κώδικα επικοινωνίας, τα Αρβανίτικα. Το γεγονός πως οι Έλληνες της Βορείου Ηπείρου υιοθέτησαν την αρβανίτικη διάλεκτο δεν σημαίνει πως έπαψαν να ομιλούν και τα ελληνικά και ασφαλώς ποτέ δεν ξέχασαν ποια ήταν η καταγωγή τους, ούτε βέβαια αφομοιώθηκαν από τους Σκιπετάρ. Τα αρβανίτικα, όπως άλλωστε και τα βλάχικα, ποτέ δεν αποτέλεσαν εθνική γλώσσα για να θεωρούνται και ως κριτήριο εθνικής καταγωγής.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11534
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 09 Νοέμ 2020, 00:28

Obi Wan Iakobi έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 00:17
Beria έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 23:58


Ο Πέρι Ντρουτσα είναι τυπικός ξανθός αρβανιτοβλάχος. Το έχουμε στην οικογένεια αυτό το ξανθό, ευτυχώς δεν το πήρα.
Ελληνες είναι οι Αρβανίτες από το Άρβανο της Βορείου Ηπείρου.

Η Αρβανίτικη γλώσσα

Στα παλαιότερα χρόνια που στο Άρβανο κατοικούσαν μόνο Έλληνες Ηπειρώτες, πριν δηλαδή την εγκατάσταση των Σκιπτάρ, φυσικά οι Αρβανίτες μιλούσαν μόνο ελληνικά. Καθώς όμως άρχισαν οι Έλληνες Αρβανίτες να πλαισιώνονται από τους Γκέγκηδες και τους Τόσκηδες, φύλα των Σκιπετάρ, η καθημερινή συναναστροφή και η κοινή συμβίωση γέννησε έναν νέο γλωσσικό κώδικα επικοινωνίας, τα Αρβανίτικα. Το γεγονός πως οι Έλληνες της Βορείου Ηπείρου υιοθέτησαν την αρβανίτικη διάλεκτο δεν σημαίνει πως έπαψαν να ομιλούν και τα ελληνικά και ασφαλώς ποτέ δεν ξέχασαν ποια ήταν η καταγωγή τους, ούτε βέβαια αφομοιώθηκαν από τους Σκιπετάρ. Τα αρβανίτικα, όπως άλλωστε και τα βλάχικα, ποτέ δεν αποτέλεσαν εθνική γλώσσα για να θεωρούνται και ως κριτήριο εθνικής καταγωγής.
seems legit.

επίσης οι Βλάχοι είναι Δωριείς, τα σλαβομακεδονικά δεν είναι γλώσσα αλλά εφεύρεση για το εμπόριο και οι Γλύξμπουργκ Παλαιολόγοι.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 09 Νοέμ 2020, 00:41

Guybrush Threepwood έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:33
Για τον πρώτο υπάρχουν αμφιβολίες ότι πήρε πτυχίο.
Όπως επίσης ότι ήταν και Δόκιμος.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 09 Νοέμ 2020, 00:41

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 00:28


seems legit.

επίσης οι Βλάχοι είναι Δωριείς, τα σλαβομακεδονικά δεν είναι γλώσσα αλλά εφεύρεση για το εμπόριο και οι Γλύξμπουργκ Παλαιολόγοι.
Οι ιδιοι οι Βλαχοι δηλωνουν Ελληνες οπως και οι Αρβανιτες.Κατι θα ξερουν περισσοτερο.Τα λεγομενα ''σλαβομακεδονικα'' δηλαδη τα σλαβικα που μιλουν στη Βαρντασκα ειναι βουλγαρικη διαλεκτος.Και φυσικα οι Γλυξμπουργκ ειναι Δανογερμανοι καμμια σχεση με Παλαιολογους.

Περιορισου στα ιατρικα που διαπρεπεις :lol:
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11534
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 09 Νοέμ 2020, 00:56

Obi Wan Iakobi έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 00:41
Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 00:28


seems legit.

επίσης οι Βλάχοι είναι Δωριείς, τα σλαβομακεδονικά δεν είναι γλώσσα αλλά εφεύρεση για το εμπόριο και οι Γλύξμπουργκ Παλαιολόγοι.
Οι ιδιοι οι Βλαχοι δηλωνουν Ελληνες οπως και οι Αρβανιτες.Κατι θα ξερουν περισσοτερο.Τα λεγομενα ''σλαβομακεδονικα'' δηλαδη τα σλαβικα που μιλουν στη Βαρντασκα ειναι βουλγαρικη διαλεκτος.Και φυσικα οι Γλυξμπουργκ ειναι Δανογερμανοι καμμια σχεση με Παλαιολογους.

Περιορισου στα ιατρικα που διαπρεπεις :lol:
Μα δεν είπα ότι δεν είναι Έλληνες. Ίσα ίσα.

Απλά εσύ προσπαθείς με εικασίες και θεωρίες να αποδείξεις ευθεία βιολογική "ελληνικότητα". Κοινώς μπουρδολογείς.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 09 Νοέμ 2020, 01:08

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 00:56


Μα δεν είπα ότι δεν είναι Έλληνες. Ίσα ίσα.

Απλά εσύ προσπαθείς με εικασίες και θεωρίες να αποδείξεις ευθεία βιολογική "ελληνικότητα". Κοινώς μπουρδολογείς.
Τι βιολογικη και μη βιολογικη.Η ειναι Ελληνες η δεν ειναι.Ολιγον εγκυος δεν υπαρχει.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Τρελός_του_Χωριού
Δημοσιεύσεις: 626
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:54
Phorum.gr user: Τρελός_του_Χωριού
Τοποθεσία: Libertopia

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τρελός_του_Χωριού » 09 Νοέμ 2020, 01:16

waldorf έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:37
Ο Τρελός_του_Χωριού,αν έχει όρεξη,μπορεί να μας δώσει μιά ιδέα για το ποιόν του εν λόγω "πατριώτη".
Καλώ τον Τρελό,γιατί ο λόγος-γραφή του είναι αξιόπιστος και συνοδεύεται πάντα από πηγές και αδιάψευστα ντοκουμέντα.
Θυμάμαι παλαιότερα ένα κείμενο δικό του για τον Τόλκιν που είχε δημοσιευτεί εδώ, και είχα γράψει κάτι σε σχέση με κάποια πράγματα
που αναφέρονταν σ' αυτό. Δυστυχώς, το έφαγε το σκοτάδι μαζί με το παλιό πχόρουμ· δεν κρατάω αρχείο για παλιές δημοσιεύσεις μου.
Αν λάβω υπόψη τα όσα γράφονταν εκεί, απ' όσο μπορώ να θυμάμαι μετά από τόσο καιρό, θα μπορούσα να πω ότι έχει διαβάσει κάποια
πράγματα, αλλά συγκεκριμένης ιδεολογικής κατεύθυνσης. Η λ. μορφωμένος όσο πολύσημη και να είναι δεν θεωρώ ότι μπορεί να
χρησιμοποιηθεί για την συγκεκριμένη περίπτωση.

Νομίζω ότι άνηκε και σε μία μπάντα, όπως έχει ήδη αναφερθεί και γραφτεί εδώ και παλαιότερα, και στο παλιό πχόρουμ,
όπου δημοσιεύτηκαν τότε και οι στίχοι ενός τραγουδιού.

Αν θυμάμαι σωστά, στους στίχους αυτού του τραγουδιού γινόταν θετική αναφορά στο κάψιμο της ελ. σημαίας.

Γενικότερα πρέπει να δω κάποιο κείμενο, ιστορικού ή ανάλογου περιεχομένου για να με "μπριζώσει" και να γράψω συγκεκριμένα πράγματα
σε σχέση με τα όσα γράφονται μέσα σε αυτό.

Αυτά τα λίγα για σήμερα.

Καλό βράδι! :wave:

ΥΓ. Συγγνώμη που δεν έχω βάλει πηγές, γιατί τις έφαγε το παλιό πχόρουμ. Αν όμως χρειαστεί να ψάξω από τα παραπάνω για κάτι πολύ ευχαρίστως. Επίσης είμαι λίγο σε κατάσταση λίμπο αυτή την περίοδο. Εδώ θέλω να μοιραστώ κάποιες πληροφορίες για ΗΠΑ και δεν έχω βρει χρόνο να κάτσω να γράψω κάποια πράγματα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Τρελός_του_Χωριού την 09 Νοέμ 2020, 14:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Non est ad astra mollis e terris via

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 09 Νοέμ 2020, 01:24

Τρελός_του_Χωριού έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 01:16
Εδώ θέλω να μοιραστώ κάποιες πληροφορίες για ΗΠΑ και δεν έχω βρει χρόνο να κάτσω να γράψω κάποια πράγματα.
Θα έχει μεγάλο ενδιαφέρον αυτό, όποτε μπορείς να το πράξεις.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Golden Age
Δημοσιεύσεις: 29097
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Golden Age » 09 Νοέμ 2020, 01:29

Maspoli έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:11
που δηλώνει Έλληνας εθνικιστής
Είναι Έλληνας εθνικιστής. Σας τσούζει όμως γιατί κέρδισζε τον κόσμο της εργατικής τάξης.

Κάποιοι άλλοι πάλι, το παίζουν..."αντιιμπεριαλιστές" και βγάζουν απο τις τάξεις τους φιλοκλιντονικούς αστέρες. Θαυμάστε..."αντιιμπεριαλιστές";


Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17553
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 09 Νοέμ 2020, 05:05

Golden Age έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 01:29
Maspoli έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:11
που δηλώνει Έλληνας εθνικιστής
Είναι Έλληνας εθνικιστής. Σας τσούζει όμως γιατί κέρδισζε τον κόσμο της εργατικής τάξης.
Στη φωτογραφία που ανέβασα πόζαρε με συγκεκριμένη σημαία. Τυφλός δεν είσαι.

Άβαταρ μέλους
Gordian Knot
Δημοσιεύσεις: 3973
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:00
Phorum.gr user: Gordian Knot

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gordian Knot » 09 Νοέμ 2020, 05:38

Το «Μάστορας» ήταν ψευδώνυμο που χρησιμοποιούσε για να αποκρύψει την ταυτότητά του ή επρόκειτο για αθώο παρωνύμιο;
Γιατί κι εγώ γνωρίζω έναν «μάστορα», τον Μπομπ τον Μάστορα συγκεκριμένα, γνωστός και ως Χαράλαμπος ο Παλληνεύς.
(στη φωτό μετά της συζύγου Ευρυδίκης)

Εικόνα
© Αντιτουρκική μούργα, γνωστός και ως «Βλαχάραπας της θαλάσσης» - Ανάθεμά με κι αν καταλαβαίνω τι πάει να πεί αυτό...
Σας μερσώ μαντάμ, ορέν ντουβάρ :lol:

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 09 Νοέμ 2020, 06:53

Golden Age έγραψε:
09 Νοέμ 2020, 01:29
Maspoli έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:11
που δηλώνει Έλληνας εθνικιστής
Είναι Έλληνας εθνικιστής.
Από τα lidl...

I have no respect
and I have no fear
This flag I will never
cover with my tears
A rag of white & blue
that doesn't speak to my heart
Lower it and burn it
and I don't give a fuck

Georg Von Balkanen
Δημοσιεύσεις: 1646
Εγγραφή: 04 Σεπ 2019, 11:33

Re: ΓΙΩΡΓΟΣ ΜΙΣΙΑΚΑΣ (ΜΑΣΤΟΡΑΣ):Εγώ ανήκω στην λεγόμενη Εργατική Τάξη, και γι’ αυτό με χτύπαγε το ΚΚΕ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Georg Von Balkanen » 09 Νοέμ 2020, 06:54

Beria έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 23:58
Georg Von Balkanen έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 22:49
Obi Wan Iakobi έγραψε:
08 Νοέμ 2020, 19:55


Ναι το συμπληρωσα.

Εδω υπεραριος

Εικόνα
Αλβανός όμως.
Ο Πέρι Ντρουτσα είναι τυπικός ξανθός αρβανιτοβλάχος. Το έχουμε στην οικογένεια αυτό το ξανθό, ευτυχώς δεν το πήρα.
Αυτό λέμε. Αν ήταν Έλληνας μάλλον δεν θα ήταν ξανθός.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών