Πώς απ' την ελευθερία του τύπου περάσαμε στην προνομιακή μεταχείριση και θεσμοποίηση των μμε;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6976
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Πώς απ' την ελευθερία του τύπου περάσαμε στην προνομιακή μεταχείριση και θεσμοποίηση των μμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 10 Νοέμ 2020, 13:48

Τα βλέπουμε -και- εν μέσω καραντίνας.
Εκατομμύρια επιδοτήσεις εταιρειών μέσων μαζικής ενημέρωσης.
Ενώ κλείνουν οι δουλειές του κοσμάκι, οι εκπομπές ψυχαγωγίες συνεχίζουν να γυρίζονται κανονικά.
Βλέπουμε στις τηλεοράσεις, ότι ενώ οι δημοσιογράφοι κουνούν το δάκτυλο σε ζωντανές συνδέσεις στους αγρότες που δεν φορούν μάσκα την ώρα που μαζεύουν τις ελιές τους, οι ίδιοι ευρισκόμενοι σε κλειστά στούντιο, με πανελίστες, κάμεραμεν κλπ. δεν κάνουν χρήση μάσκας.
Η κρατική επιχορήγηση σε τηλεοπτικά μέσα, σε τί ακριβώς αποσκοπεί όταν η τηλεόραση (και οι εφημερίδες) έχουν πάψει προ πολλού να έχουν το μεγαλύτερο μερίδιο της "αγοράς" μετάδοσης ειδήσεων, πληροφορίας και ψυχαγωγίας;
Πώς τα ΜΜΕ κατέκτησαν μια τέτοιου είδους άτυπη θεσμική μεταχείρηση;
Ιδίως όταν οι τηλεοράσεις παραβιάζουν κατάφορα το Σύνταγμα, που ενώ χρησιμοποιύν συχνότητες που είναι δημόσια περιουσία,
δεν προάγουν την ανάπτυξη του πολιτισμού και των τεχνών όπως αυτά αρμόζουν στην παράδοση του ελληνικού λαού; (εν απουσία οποιουδήποτε ουσιαστικού ελέγχου τους κράτους σύμφωνα με το άρθρο 15 του Συντάγματος των Ελλήνων).
Το τραγελαφικό και ειρωνικό του πράγματος, που βλέπουμε συχνά σε τηλεοπτικά talk show και εκπομπές πολιτικής ενημέρωσης, η συχνότατη αναιδής συμπεριφορά των τηλεπαρουσιαστών σε βουλευτές κλπ (και άλλους αξιωματούχους του κράτους).
Πολλές φορές με το πρόσχημα ότι δεν υπάρχει χρόνος λες οι συχνότητες που εκπέμπουν δεν είναι δημόσιες, πάλι κατά παράβασιν του άρθρου 15 του Συντάγματος.
Ασυδοσία - Κατάχρηση - Διαφθορά.
Πού τελειώνει η ελευθερία του τύπου και πού αρχίζει η αντιποίηση Αρχής;

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πώς απ' την ελευθερία του τύπου περάσαμε στην προνομιακή μεταχείριση και θεσμοποίηση των μμε;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 10 Νοέμ 2020, 14:07

Παλιά υπήρχαν περιορισμοί.
Είχαμε εφημερίδες που έγραφαν διάφορα αλλά το κράτος δεν επέτρεπε ραδιόφωνο εκτός από τα επίσημα και αργότερα, μεταξύ 1980-1990, δεν επέτρεπε τηλεόραση εκτός από την κρατική.
Το 1965 είχαμε το πειρατικό ράδιο Μπάμπης που μετέδιδε όμως μόνο λαϊκά.
Το 1985 είχαμε την candid camera του Γιώργου Καρατζαφέρη.
Εγώ είχα σκεφτεί ένα σχήμα με modems, για τα κορίτσια που ψάχνουν για χρήματα τσέπης. Το είχα πει σε κάποιον και φώναζε αυτός "α σπα ρε, εγώ το σκέφτηκα πρώτος" αλλά δεν ασχολήθηκα περαιτέρω.

Σήμερα έχουμε και διαδίκτυο, έχουμε τα πάντα όλα.
Για τις απόψεις του Σύριζα ισχύει το γνωμικό "της κοντής ψ**ής τις φταίνες οι τρ**ες".
Το glorious PASOK πως τα κατάφερε με το Κ29 ;
Είναι γεγονός ότι για μας τα φτωχαδάκια δεν υπάρχει πρόσβαση στα μεγάλα ΜΜΕ. Εγώ π.χ. έχω βάλει κάμποσες φορές comment κάτω από άρθρο της Καθημερινής για να το βρω σβησμένο μετά από δέκα λεπτά. Παλιά έλεγε "comments section closed" αλλά και τώρα που δε λέει τα σβήνει, χωρίς να πρόκειται για επιθετικό σχόλιο. Μπορεί να έχω γράψει και επιθετικά σχόλια κατά καιρούς αλλά μιλάμε χωρίς να είναι επιθετικό.
Γενικώς όμως υπάρχουν πολλά και διάφορα ΜΜΕ.
Ο Σύριζας τώρα, όπως και το ξαδερφάκι του το ΚΚΕ, μάλλον θέλει να μην υπάρχουν παρά να υπάρχουν. Γιατί ο ίδιος και πόρταλ έχει και εφημερίδες να γράψει τις π*π*ριές του και απ' όλα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών