Δεν υπαρχει ελπιδα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 18 Νοέμ 2020, 00:43

Υδράργυρος έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:27

Μπορει να ηταν πιο φιλικη στο πασοκ απο οτι προς τη νδ του φρανς τσαγκαρη, αλλα πασοκαρα δεν ητανε. Σφυροκοπουσε το παπανδρεικο πασοκ, ειδικα εποχες σκανδαλου κοσκωτα και ειδικων δικαστηριων
Έλεοc.

Τη δεκαετία του 90 ήταν 95% συνειδητά ΠαΣόΚ σε όλες του τις εκδοχές. Αυτός ήταν και ο λόγος που άρχισε να χάνει πιστούς αναγνώστες άλλωστε. Τα περί Κοσκωτά ήταν της προηγούμενης περιόδου, μόνο για μια διετία 1988-1989.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 18 Νοέμ 2020, 00:44

Υδράργυρος έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:41

Αυτο ηταν κυριαρχο ρευμα τη δεκαετια του 90, μετα υην εποχη συλλαλητηριων, πολεμο γιουγκοσλαβιας κλπ. Εθνος αναδελφον
Χαίρω πολύ. Το προωθούσε όμως και αυτή.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 18 Νοέμ 2020, 00:44

Υδράργυρος έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:45
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:41
Υδράργυρος έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:35
Η περιοδος της συνεργασιας του με το πρωτο θεμα χαρακτηριστηκε εκτος των αλλων και απο τα σεξιστικα σκιτσα και τα σεφερλικα αστεια με τις χοντρες.
Ειναι προφανες πως αντιλαμβανεται ο εμπειρος και καλος σκιτσογραφος το κοινο του πρωτου θεματος
Δε διαφωνώ. Ότι σεφερλίζει είναι γεγονός. Θα έλεγα πως τα αστεία του έχουν και μία χροιά Youtubισμού. Δε ξέρω σε ποιά ηλικιακή
κατηγορία ανήκεις αλλά αν έχεις επαφή με το χιούμορ των Youtubers βλέπεις μία κακεντρέχεια πίσω από τα λεγόμενά τους. Αυτό
βλέπω και στα σκίτσα του Αρκά, πλέον. Άλλο αιχμηρός και άλλο κακεντρεχής.
Generation x (50)
Εχω παρακολουθησει ολο το φαινονενο αρκα απο το παρα πεντε, στο 9 της ελευθεροτυπιας, μεχρι το πρωτο θεμα. Δεν αλλαξε ο αρκας, οι καιροι αλλαξανε
Όταν δεν ζαιείζεις, προφανώς στα πλαίσια role game με κάποια παλια φιλαράκια σου εδω, λες και κατι νόστιμα

Άβαταρ μέλους
Κόκκορας
Δημοσιεύσεις: 17777
Εγγραφή: 03 Ιουν 2018, 17:20
Phorum.gr user: Κόκορας
Τοποθεσία: Συμβασιλεύουσα Πόλις

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κόκκορας » 18 Νοέμ 2020, 00:46

Yochanan έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:56
πατησιωτης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:05
Θα πρέπει να ξέρεις ότι το διαδίκτυο είναι γεμάτο αντιρρησίες και συνήθως σε οτιδήποτε γράφει κάποιος εμφανίζονται για να πάνε κόντρα.
Δεν ισχύει αυτό.
:lol:
akirav έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:37
Yochanan έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:56
πατησιωτης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:05
Θα πρέπει να ξέρεις ότι το διαδίκτυο είναι γεμάτο αντιρρησίες και συνήθως σε οτιδήποτε γράφει κάποιος εμφανίζονται για να πάνε κόντρα.
Δεν ισχύει αυτό.
ισχυει
:lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Κόκκορας την 18 Νοέμ 2020, 00:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 18 Νοέμ 2020, 00:46

stella έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:50
Πόσο πιθανό είναι να φτιάχνει ο ίδιος τον ισοβίτη και τον θαναθάκη;
Όσο πιθανό ειναι τραγουδιστές, φωναρες πριν 20 χρόνια, να μην τους βγαίνει φωνή πλεον

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9086
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 18 Νοέμ 2020, 00:47

kameron έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:43
Υδράργυρος έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:27

Μπορει να ηταν πιο φιλικη στο πασοκ απο οτι προς τη νδ του φρανς τσαγκαρη, αλλα πασοκαρα δεν ητανε. Σφυροκοπουσε το παπανδρεικο πασοκ, ειδικα εποχες σκανδαλου κοσκωτα και ειδικων δικαστηριων
Έλεοc.

Τη δεκαετία του 90 ήταν 95% συνειδητά ΠαΣόΚ σε όλες του τις εκδοχές. Αυτός ήταν και ο λόγος που άρχισε να χάνει πιστούς αναγνώστες άλλωστε. Τα περί Κοσκωτά ήταν της προηγούμενης περιόδου, μόνο για μια διετία 1988-1989.
H Ελευθεροτυπία ειδικά μετά την άνοδο Σημίτη στην εξουσία έκανε κριτική και πολύ σκληρή στα πεπραγμένα της κυβέρνησης πασοκ. Οταν έφτανε η προεκλογική περίοδος το γύριζε και έπαιζε φουλ πασοκ. Εκεί ήταν τόσο σιχαμερή που εγώ δεν την αγόραζα καν. Περίμενα να περάσουν οι εκλογές για να την ξανααγοράσω.

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5520
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 18 Νοέμ 2020, 00:48

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:33
Καθημερινή διάβασα για καναδύο χρόνια στα τέλη του 2000. Αυτό διότι είχε πολλές σελίδες για τα οικονομικά και τα διεθνή θέματα,
κάτι που μου κέντριζε το ενδιαφέρον στη προ-DSL εποχή. Γενικά, μου έβγαζε έναν άερα γιαπίλας, ήμουν και αριστερίζοντας τότε και
πέταγα κάτι καντήλια που και που. Ήταν η εποχή που είχε πρωτοβγει το (δεύτερο)ΣΚΑΙ και το συγκρότημα του Αλαφούζου το έπαιζε σοβαρό, καθωσπρέπει δεξιό και συνάμα εκσυγχρονιστικό. Το μέτρο σύγκρισης τότε ήταν οι Τριανταφυλλόπουλοι και οι Αναστασιάδηδες οπότε δεν
ήταν κακή η Καθημερινή.
Πολυ σωστα γραφεις οτι εχει ισχυρη δοση ''γιαπιλας'', κοσμοπολιτικου liberal διεθνισμου, εως και φιλελεφτ σε μερικες περιπτωσεις

Αν κατι μου κανει εντυπωση ειναι οτι εχει αρκετους Συντηρητικους αρθογραφους, που υπαρχουν ελαχιστοι ως πολιτικοι στην Ελλαδα πλεον (ο Στεφανοπουλος ηταν τετοιος). Με την εννοια του παλιου Βρεττανου Συντηρητικου...
Υπεραντιπροσωπευται αυτη η κατηγορια στην Καθημερινη, ενω στην ΝΔ δεν εχουν διακριτη παρουσια ως πολιτικοι/βουλευτες/στελεχη.

Υπαρχει βεβαια και ο Γιανναρας που μου γυριζει τα αντερα γιατι μια ζωη γκρινιαζει χωρις να προτεινει τιποτα

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 18 Νοέμ 2020, 00:50

Arisvilla έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:13
kameron έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:03
Υδράργυρος έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:41
διαβαζα στην ελευθεροτυπια
Από εκεί την έπαθες τη ζημιά;

Έχει κάψει πολύ κόσμο η φυλλάδα.
Ε ναι φυλλάδα η Ελευθεροτυπία δεν είχε το κύρος ενός Αδέσμευτου Τύπου, του Ελεύθερου Ρύπου, της Καθυστερινής και των άλλων "σοβαρών" εφημερίδων της δεξιάς που έχουν προσφέρει τα μάλα στην ενημέρωση του πολίτη.
+10000

Ειλικρινά περιμένω να ακούσω ποια εφημερίδα προτιμούσες, καμεροτυπε

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 18 Νοέμ 2020, 00:53

kameron έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:19
Υδράργυρος έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:07

Ηταν καλη εφημεριδα τη δεκαετια του 90
Εσυ τι διαβαζες τοτε;
Χωρίς πλάκα, Ελευθεροτυπία και Καθημερινή σταθερά.
Ρε τυπε με μπερδεψες

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 18 Νοέμ 2020, 00:53

Arisvilla έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:47

H Ελευθεροτυπία ειδικά μετά την άνοδο Σημίτη στην εξουσία έκανε κριτική και πολύ σκληρή στα πεπραγμένα της κυβέρνησης πασοκ. Οταν έφτανε η προεκλογική περίοδος το γύριζε και έπαιζε φουλ πασοκ. Εκεί ήταν τόσο σιχαμερή που εγώ δεν την αγόραζα καν. Περίμενα να περάσουν οι εκλογές για να την ξανααγοράσω.
Αυτό που γράφεις ίσχυε κυρίως κατά την περίοδο 1982-1988, κριτική στην κυβέρνηση (πάντα από αριστερά βέβαια) και φουλ στήριξη στο ΠαΣόΚ πριν τις εκλογές.

Επί Σημίτη, κάνεις λάθος, υπήρχαν πάρα πολλοί φανατικοί σημιτικοί αρθρογράφοι και σχολιογράφοι ενώ τα editorials του Φυντανίδη ήταν πάντα καθαρά φιλοκυβερνητικά και φιλοσημιτικά. Εννοείται ότι πάλι προ των εκλογών το γύρναγε στο 100% πασοκάρα, αλλά και πριν καθαρά ΠαΣόΚ έπαιζε. Παλαιότερα, πριν το 1988 ήταν πιο ισορροπημένη στη στάση της έναντι του ΠαΣόΚ (πλην εκλογών) και τότε ήταν που έφτιαξε κυρίως το όνομά της γιατί οι άλλες εφημερίδες (με εξαίρεση την Καθημερινή) ήταν καθαρά κομματικές.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Νοέμ 2020, 00:54

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:35
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:52
Υδράργυρος έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:45


Generation x (50)
Εχω παρακολουθησει ολο το φαινονενο αρκα απο το παρα πεντε, στο 9 της ελευθεροτυπιας, μεχρι το πρωτο θεμα. Δεν αλλαξε ο αρκας, οι καιροι αλλαξανε
Προσωπικά, είχα διαβάσει τον Ισοβίτη, τη Ζωή Μετά και το άλλο με τα σπουργίτια. Αν και η αιχμηρότητα των σκίτσων του με ξένιζε κάπως από τότε(γενικά δεν ανήκω στους ανθρώπους που γελάνε εύκολα) είναι αλήθεια πως μου άρεσε εν γένει το χιούμορ του. Νομίζω πως δε μπορεί να βάλει κάποιος τον Προφήτη και τον Θανασάκη στην ίδια κατηγορία με τα προαναφερθέντα έργα.

.

Παραπάνω γράφεις οτι είναι καί ταλαντούχος.....σε τί ;;;

Καί παρα-παραπάνω οτι δεν τον γουστάρεις γιά πολλους λόγους..... :p2:

Κάπου σε χάνω.....κατι δέν κολλάει..... :102:

Τό οτι δέν γελάς εύκολα νά τό κοιτάξεις..... μή βρείς τίποτα πού σού ξεφεύγει.....

Εμένα μέ θλίβουν οι αγέλαστοι..... οι Α-χαροι.....κάτι πήγε στραβά υποθέτω στή ζωή τους..... :g018:


.
Ως ταλαντούχο τον κρίνω για τα έργα του παρελθόντος που περιείχαν έξυπνες ατάκες. Το ότι δεν τον γουστάρω προκύπτει από τα σημερινά του σκίτσα που τα θεωρώ κακεντρεχή και αρκετά πρόχειρα όσον αφορά το χιούμορ τους. Το ότι δε γελάω συχνά, δε ξέρω από που προέκυψε, είναι
και το πως μεγαλώνει κάποιος. Είμαι αρκετά σοβαρός σαν άνθρωπος. Όχι σα το Μπάγεβιτς μάλλον αλλά σαν τον Ομπράντοβιτς περίπου :D

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14486
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 18 Νοέμ 2020, 00:56

Στηρίζουμε την Αλλαγή. Ελέγχουμε την εξουσία.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Νοέμ 2020, 01:03

Zelda έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:48
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:33
Καθημερινή διάβασα για καναδύο χρόνια στα τέλη του 2000. Αυτό διότι είχε πολλές σελίδες για τα οικονομικά και τα διεθνή θέματα,
κάτι που μου κέντριζε το ενδιαφέρον στη προ-DSL εποχή. Γενικά, μου έβγαζε έναν άερα γιαπίλας, ήμουν και αριστερίζοντας τότε και
πέταγα κάτι καντήλια που και που. Ήταν η εποχή που είχε πρωτοβγει το (δεύτερο)ΣΚΑΙ και το συγκρότημα του Αλαφούζου το έπαιζε σοβαρό, καθωσπρέπει δεξιό και συνάμα εκσυγχρονιστικό. Το μέτρο σύγκρισης τότε ήταν οι Τριανταφυλλόπουλοι και οι Αναστασιάδηδες οπότε δεν
ήταν κακή η Καθημερινή.
Πολυ σωστα γραφεις οτι εχει ισχυρη δοση ''γιαπιλας'', κοσμοπολιτικου liberal διεθνισμου, εως και φιλελεφτ σε μερικες περιπτωσεις

Αν κατι μου κανει εντυπωση ειναι οτι εχει αρκετους Συντηρητικους αρθογραφους, που υπαρχουν ελαχιστοι ως πολιτικοι στην Ελλαδα πλεον (ο Στεφανοπουλος ηταν τετοιος). Με την εννοια του παλιου Βρεττανου Συντηρητικου...
Υπεραντιπροσωπευται αυτη η κατηγορια στην Καθημερινη, ενω στην ΝΔ δεν εχουν διακριτη παρουσια ως πολιτικοι/βουλευτες/στελεχη.

Υπαρχει βεβαια και ο Γιανναρας που μου γυριζει τα αντερα γιατι μια ζωη γκρινιαζει χωρις να προτεινει τιποτα
Συντηρητικούς με την έννοια του Tory δε θυμάμαι πολλούς στη Καθημερινή.Για την Εστία ξέρω πως προωθεί διαχρονικά αυτό το προφίλ αλλά δεν
την έχω διαβάσει και ποτέ. Τον Γιανναρά δε μπόρεσα ποτέ να τον διαβάσω. Δε ξέρω αν κάνω λάθος, αλλά υποπτεύομαι πως υποπίπτει
στο αμάρτημα της λεξιλαγνείας.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 18 Νοέμ 2020, 01:03

kameron έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:40
Arisvilla έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:34

Ε βέβαια η καλύτερη πληρέστερη και αντικειμενική εφημερίδα. Εφυγαν όμως ο Στέφανος Κασιμάτης, έφυγε και ο Μπάμπης Παπαδημητριου και ήταν μεγάλο χτύπημα αυτό στην αντικειμενικότητα και πλουραλισμό της εφημερίδας. Προφανώς θα θεωρείς και τον ΣΚΑΙ τον πιο αντικειμενικό τηλεοπτικό σταθμό έτσι δεν είναι?
Ξέρεις, εκτός από αυτούς στην Καθημερινή υπάρχουν πολλοί αρθρογράφοι, αρκετοί εκ των οποίων αριστεροί. Προσωπικά, παλιά το έβρισκα ενδιαφέρον να διαβάζω αντίθετες απόψεις με τις δικές μου και καταλαβαίνω το νόημα γιατί συνεχίζει να το κάνει η εφημερίδα, τώρα πλέον οι αντοχές μου είναι πιο αδύνατες και συνήθως απλά εκνευρίζομαι με όσα γράφουν.

Εσείς βέβαια δεν έχετε τέτοια προβλήματα, απόλυτη μονολιθικότητα οι αριστερές και συριζαϊκές φυλλάδες, καθαρά πράγματα....
Καλα ρε μπουμερ, αγοραζεις ακομα εφημεριδες; δε λυπασαι τα δεντρακια;

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 18 Νοέμ 2020, 01:17

Υδράργυρος έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 01:03

Καλα ρε μπουμερ, αγοραζεις ακομα εφημεριδες; δε λυπασαι τα δεντρακια;
Δεν αγοράζω, από το site διαβάζω.

Οι εφημερίδες είναι τελειωμένη υπόθεση, μέσα στα επόμενα δέκα χρόνια θα κλείσουν σχεδόν όλες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών