Δεν υπαρχει ελπιδα

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9079
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 18 Νοέμ 2020, 00:25

kameron έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:20
Arisvilla έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:13
της Καθυστερινής
Μόνο που καταφεύγεις σε τέτοιες σαχλαμάρες, δείχνεις το μέγεθος του κομματικού σου φανατισμού. Θα μου πεις, εδώ γράφεις συνέχεια για ευρωπέους, στην καθημερινή θα κολλούσες...
Nαι οκ σας έθιξα την φυλλάδα. Η αλήθεια είναι βέβαια οτι στη δεκαετία του 80 και 90 δεν ήταν ο λίβελος που είναι τώρα. Ηταν ίσως η πιο σοβαρή εφημερίδα της δεξιάς. Θα μου πεις πως να μην είναι οταν οι άλλες εφημερίδες ήταν ο Ελεύθερος Τύπος και ο Αδέσμευτος Τύπος και η Μεσημβρινή πιο παλιά.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 18 Νοέμ 2020, 00:27

kameron έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:19
Υδράργυρος έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:07

Ηταν καλη εφημεριδα τη δεκαετια του 90
Εσυ τι διαβαζες τοτε;
Χωρίς πλάκα, Ελευθεροτυπία και Καθημερινή σταθερά.
Όντως, στα 90's ήταν σχετικά καλή εφημερίδα έχοντας μάλιστα αποβάλει και τον έντονο αριστερισμό της προηγούμενης περιόδου. Στήριζε βέβαια φουλ πασοκάρα χωρίς και να το κρύβει πλέον, ήταν η περίοδος που ο Φυντανίδης είχε γίνει κατεστημένο.

Βέβαια, υπήρχαν αρκετές ψεκασμένες φωνές μέσα, έπαιζε υποδορίως και με μια ιδιότυπη αριστερόστροφη εθνική περιχαράκωση, εξακολουθούσε να πουλάει φτηνό αντιαμερικανισμό και διάφορα άλλα.
Μπορει να ηταν πιο φιλικη στο πασοκ απο οτι προς τη νδ του φρανς τσαγκαρη, αλλα πασοκαρα δεν ητανε. Σφυροκοπουσε το παπανδρεικο πασοκ, ειδικα εποχες σκανδαλου κοσκωτα και ειδικων δικαστηριων
Ουτε εθνικιστικη ητανε, σε καμια περιπτωση

Καθημερινη παρα ηταν συντηρητικη για μενα τοτε. Απευθυνοταν σε μπουμερς

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 18 Νοέμ 2020, 00:29

Arisvilla έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:25

Nαι οκ σας έθιξα την φυλλάδα. Η αλήθεια είναι βέβαια οτι στη δεκαετία του 80 και 90 δεν ήταν ο λίβελος που είναι τώρα. Ηταν ίσως η πιο σοβαρή εφημερίδα της δεξιάς.
Μια χαρά είναι τώρα, την τελευταία δεκαπενταετία μακράν η καλύτερη και πληρέστερη εφημερίδα.
Εσύ μάλλον βολεύεσαι με την αυγιανή ή το φάντασμα της Ελευθεροτυπίας την Εφσυν. Τώρα που το σκέπτομαι, σε έχω ικανό και για documento.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 18 Νοέμ 2020, 00:29

Arisvilla έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:25
kameron έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:20
Arisvilla έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:13
της Καθυστερινής
Μόνο που καταφεύγεις σε τέτοιες σαχλαμάρες, δείχνεις το μέγεθος του κομματικού σου φανατισμού. Θα μου πεις, εδώ γράφεις συνέχεια για ευρωπέους, στην καθημερινή θα κολλούσες...
Nαι οκ σας έθιξα την φυλλάδα. Η αλήθεια είναι βέβαια οτι στη δεκαετία του 80 και 90 δεν ήταν ο λίβελος που είναι τώρα. Ηταν ίσως η πιο σοβαρή εφημερίδα της δεξιάς. Θα μου πεις πως να μην είναι οταν οι άλλες εφημερίδες ήταν ο Ελεύθερος Τύπος και ο Αδέσμευτος Τύπος και η Μεσημβρινή πιο παλιά.
Και η μεσημβρινη υποφεροτανε. Το χειροτερο ηταν ο ελευθερος ρυπος. Δεξια αυριανη

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7317
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 18 Νοέμ 2020, 00:31

Ο Καρανίκας παλιά έπαιρνε Καθημερινή. 2007 νομίζω.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 18 Νοέμ 2020, 00:31

stella έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:59
Papa John έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:54
stella έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:50
Πόσο πιθανό είναι να φτιάχνει ο ίδιος τον ισοβίτη και τον θαναθάκη;
Γενικά κυκλοφορεί εδώ και μερικά χρόνια η φήμη ότι πλέον τα σκίτσα δεν τα επιμελείται ο ίδιος ο παλιός Αρκάς,αλλά αντίθετα έχει δώσει τα δικαιώματα σε άλλους σκιτσογράφους που μιμούνται το στυλ του.Η αλήθεια είναι ότι πλέον οι ατάκες δεν είναι το ίδιο έξυπνες ή αστείες όπως παλιά,αν και προσωπικά ποτέ δεν μου άρεσε το όλο κόνσεπτ.Αλλά η διαφορά με τα σημερινά κείμενα είναι θα έλεγα εμφανής.
Συμφωνώ, μάλλον άλλοι παράγουν πλέον.

Τουλάχιστον γελάει ο πατέρας μου στο φβ.
Εντάξει,μεγάλος άνθρωπος είναι,τον καταλαβαίνω :003: Αλλά πλέον αυτά που διαβάζω στα κείμενά του,είναι τελείως κοινότυπα και καθόλου,μα καθόλου,αστεία.Δεν έγραφε έτσι ο Αρκάς,ήταν πολύ πιο εγκεφαλικός και αυτό δεν είναι κάτι που αποβάλλεται από τον οργανισμό.Είτε διαθέτεις εγκεφαλικό,καυστικό,ειρωνικό ίσως χιούμορ,είτε δεν.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Νοέμ 2020, 00:33

Καθημερινή διάβασα για καναδύο χρόνια στα τέλη του 2000. Αυτό διότι είχε πολλές σελίδες για τα οικονομικά και τα διεθνή θέματα,
κάτι που μου κέντριζε το ενδιαφέρον στη προ-DSL εποχή. Γενικά, μου έβγαζε έναν άερα γιαπίλας, ήμουν και αριστερίζοντας τότε και
πέταγα κάτι καντήλια που και που. Ήταν η εποχή που είχε πρωτοβγει το (δεύτερο)ΣΚΑΙ και το συγκρότημα του Αλαφούζου το έπαιζε σοβαρό, καθωσπρέπει δεξιό και συνάμα εκσυγχρονιστικό. Το μέτρο σύγκρισης τότε ήταν οι Τριανταφυλλόπουλοι και οι Αναστασιάδηδες οπότε δεν
ήταν κακή η Καθημερινή.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 18 Νοέμ 2020, 00:33

Υδράργυρος έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:27

Ουτε εθνικιστικη ητανε, σε καμια περιπτωση
Εθνικιστική όχι, αλλά όπως είπα προωθούσε αυτήν την ιδιότυπη εθνική περιχαράκωση στο στυλ όλοι οι ξένοι μας εχθρεύονται, αδικημένοι της ιστορίας κλπ, πάντα σε συνδυασμό με αντιδυτικισμό και ειδικά αντιαμερικανισμό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος kameron την 18 Νοέμ 2020, 00:36, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9079
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 18 Νοέμ 2020, 00:34

kameron έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:29
Arisvilla έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:25

Nαι οκ σας έθιξα την φυλλάδα. Η αλήθεια είναι βέβαια οτι στη δεκαετία του 80 και 90 δεν ήταν ο λίβελος που είναι τώρα. Ηταν ίσως η πιο σοβαρή εφημερίδα της δεξιάς.
Μια χαρά είναι τώρα, την τελευταία δεκαπενταετία μακράν η καλύτερη και πληρέστερη εφημερίδα.
Εσύ μάλλον βολεύεσαι με την αυγιανή ή το φάντασμα της Ελευθεροτυπίας την Εφσυν. Τώρα που το σκέπτομαι, σε έχω ικανό και για documento.
Ε βέβαια η καλύτερη πληρέστερη και αντικειμενική εφημερίδα. Εφυγαν όμως ο Στέφανος Κασιμάτης, έφυγε και ο Μπάμπης Παπαδημητριου και ήταν μεγάλο χτύπημα αυτό στην αντικειμενικότητα και πλουραλισμό της εφημερίδας. Προφανώς θα θεωρείς και τον ΣΚΑΙ τον πιο αντικειμενικό τηλεοπτικό σταθμό έτσι δεν είναι?

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 18 Νοέμ 2020, 00:35

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:52
Υδράργυρος έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:45
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:41


Δε διαφωνώ. Ότι σεφερλίζει είναι γεγονός. Θα έλεγα πως τα αστεία του έχουν και μία χροιά Youtubισμού. Δε ξέρω σε ποιά ηλικιακή
κατηγορία ανήκεις αλλά αν έχεις επαφή με το χιούμορ των Youtubers βλέπεις μία κακεντρέχεια πίσω από τα λεγόμενά τους. Αυτό
βλέπω και στα σκίτσα του Αρκά, πλέον. Άλλο αιχμηρός και άλλο κακεντρεχής.
Generation x (50)
Εχω παρακολουθησει ολο το φαινονενο αρκα απο το παρα πεντε, στο 9 της ελευθεροτυπιας, μεχρι το πρωτο θεμα. Δεν αλλαξε ο αρκας, οι καιροι αλλαξανε
Προσωπικά, είχα διαβάσει τον Ισοβίτη, τη Ζωή Μετά και το άλλο με τα σπουργίτια. Αν και η αιχμηρότητα των σκίτσων του με ξένιζε κάπως από τότε(γενικά δεν ανήκω στους ανθρώπους που γελάνε εύκολα) είναι αλήθεια πως μου άρεσε εν γένει το χιούμορ του. Νομίζω πως δε μπορεί να βάλει κάποιος τον Προφήτη και τον Θανασάκη στην ίδια κατηγορία με τα προαναφερθέντα έργα.

.

Παραπάνω γράφεις οτι είναι καί ταλαντούχος.....σε τί ;;;

Καί παρα-παραπάνω οτι δεν τον γουστάρεις γιά πολλους λόγους..... :p2:

Κάπου σε χάνω.....κατι δέν κολλάει..... :102:

Τό οτι δέν γελάς εύκολα νά τό κοιτάξεις..... μή βρείς τίποτα πού σού ξεφεύγει.....

Εμένα μέ θλίβουν οι αγέλαστοι..... οι Α-χαροι.....κάτι πήγε στραβά υποθέτω στή ζωή τους..... :g018:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
akirav
Δημοσιεύσεις: 2587
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 05:47
Phorum.gr user: akirav

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από akirav » 18 Νοέμ 2020, 00:37

Yochanan έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:56
πατησιωτης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:05
Θα πρέπει να ξέρεις ότι το διαδίκτυο είναι γεμάτο αντιρρησίες και συνήθως σε οτιδήποτε γράφει κάποιος εμφανίζονται για να πάνε κόντρα.
Δεν ισχύει αυτό.
ισχυει
Merlinus Sum, Qui Me Tangit Turbat Mundum

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16178
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 18 Νοέμ 2020, 00:38

akirav έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:37
Yochanan έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:56
πατησιωτης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:05
Θα πρέπει να ξέρεις ότι το διαδίκτυο είναι γεμάτο αντιρρησίες και συνήθως σε οτιδήποτε γράφει κάποιος εμφανίζονται για να πάνε κόντρα.
Δεν ισχύει αυτό.
ισχυει
:P:003:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
kameron
Δημοσιεύσεις: 8006
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 00:47
Phorum.gr user: kameron

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από kameron » 18 Νοέμ 2020, 00:40

Arisvilla έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:34

Ε βέβαια η καλύτερη πληρέστερη και αντικειμενική εφημερίδα. Εφυγαν όμως ο Στέφανος Κασιμάτης, έφυγε και ο Μπάμπης Παπαδημητριου και ήταν μεγάλο χτύπημα αυτό στην αντικειμενικότητα και πλουραλισμό της εφημερίδας. Προφανώς θα θεωρείς και τον ΣΚΑΙ τον πιο αντικειμενικό τηλεοπτικό σταθμό έτσι δεν είναι?
Ξέρεις, εκτός από αυτούς στην Καθημερινή υπάρχουν πολλοί αρθρογράφοι, αρκετοί εκ των οποίων αριστεροί. Προσωπικά, παλιά το έβρισκα ενδιαφέρον να διαβάζω αντίθετες απόψεις με τις δικές μου και καταλαβαίνω το νόημα γιατί συνεχίζει να το κάνει η εφημερίδα, τώρα πλέον οι αντοχές μου είναι πιο αδύνατες και συνήθως απλά εκνευρίζομαι με όσα γράφουν.

Εσείς βέβαια δεν έχετε τέτοια προβλήματα, απόλυτη μονολιθικότητα οι αριστερές και συριζαϊκές φυλλάδες, καθαρά πράγματα....

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 18 Νοέμ 2020, 00:40

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:42
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
17 Νοέμ 2020, 23:05
Αρκάς, ο Λαζόπουλος της ΝΔ.
και πασοκος συν της αλλης :giggle:
Πού το ξερεις τυπε; κάνατε μαζι φαντάροι;

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Δεν υπαρχει ελπιδα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 18 Νοέμ 2020, 00:41

kameron έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:33
Υδράργυρος έγραψε:
18 Νοέμ 2020, 00:27

Ουτε εθνικιστικη ητανε, σε καμια περιπτωση
Εθνικιστική όχι, αλλά όπως είπα προωθούσε αυτήν την ιδιότυπη εθνική περιχαράκωση στο στυλ όλοι οι ξένοι μας εχθρεύονται, αδικημένοι της ιστορίας κλπ, πάντα σε συνδυασμό με αντιδυτικισμό και ειδικά αντιαμερικανισμό.
Αυτο ηταν κυριαρχο ρευμα τη δεκαετια του 90, μετα υην εποχη συλλαλητηριων, πολεμο γιουγκοσλαβιας κλπ. Εθνος αναδελφον

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών