Οικοδόμοι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 20 Φεβ 2021, 18:05

«Την εφαρμογή όλων των προβλεπόμενων μέτρων προστασίας της υγείας, την άμεση αποζημίωση των εργαζομένων στις κατασκευές για τα μεροκάματα που χάθηκαν το προηγούμενο διάστημα εξαιτίας των κυβερνητικών παλινωδιών, την άμεση διαγραφή όλων των προστίμων που επιβλήθηκαν στους εργαζόμενους και την ένταξη στον μηχανισμό οικονομικής στήριξης όλων των οικοδόμων», απαιτεί εδώ και τώρα, το Συνδικάτο Οικοδόμων Πάτρας.

Όπως τονίζει το Συνδικάτο, «έπειτα από τις πιέσεις των εργολάβων η κυβέρνηση υποχώρησε τροποποιώντας την αρχική της απόφαση (ΚΥΑ 454/5.2.2021) με την οποία απαγόρευε οποιαδήποτε οικοδομική δραστηριότητα σε περιοχές ιδιαιτέρα αυξημένου επιδημιολογικού κινδύνου, σε περιοχές όπως η Πάτρα.

Η Ομοσπονδία Οικοδόμων, αναφέρει η ανακοίνωση του Συνδικάτου, «αντέδρασε από την αρχή με την απόφαση της κυβέρνηση να αφήσει οικονομικά μετέωρους τους εργαζόμενους στις οικοδομές, το ίδιο και το Συνδικάτο Οικοδόμων Πάτρας με την δημοσίευση δελτίου Τύπου στις 10-02-2021 https://www.902.gr/sites/default/files/ ... 2-2021.pdf , όπου για πολλοστή φορά θέταμε τα οξυμμένα προβλήματα των ανέργων και των εργαζόμενων στον κλάδο των Κατασκευών, απαιτώντας την άμεση λήψη μέτρων οικονομικής στήριξης λόγω διακοπής της ήδη περιορισμένης οικοδομικής δραστηριότητας!».

Η κυβέρνηση, σημειώνει, «αντί να προχωρήσει στην λήψη μέτρων για την προστασία της υγείας των εργαζομένων και την εξασφάλιση του (ήδη πενιχρού) εισοδήματος τους μέσω των μέτρων οικονομικής στήριξης, φρόντισε εξαρχής με την έκδοση της ΚΥΑ, από την μια να κάνει τα "στραβά μάτια" στα μεγάλα έργα, επιτρέποντας τις εργασίες σ’ αυτά και από την άλλη, στις ιδιωτικές οικοδομές με την επιβολή δυσβάσταχτων προστίμων στους οικοδόμους να σταματά εντελώς τις εργασίες αφήνοντάς τους άνεργους και χρεωμένους με υψηλά πρόστιμα, εφαρμόζοντας εις βάρος των εργαζομένων, οξύμωρη και ρεβανσιστική πολιτική».

Διότι, προσθέτει, «και ο συνωστισμός στα μεγάλα έργα είναι μεγαλύτερος..., αλλά και γιατί οι ίδιοι οικοδόμοι που εργάζονται στα μεγάλα έργα, εργάζονται και στις ιδιωτικές οικοδομές..., όταν δεν έχει μεροκάματο στα έργα, απευθύνονται στις ιδιωτικές οικοδομές προκειμένου να εργαστούν ώστε να ζήσουν τις οικογένειές τους. Οπότε εκ των πραγμάτων, αναγκαστικά, υπάρχει επαφή όλων με όλους!».

Η κυβέρνηση, υπογραμμίζει, «εφαρμόζοντας έναν άναρχο σχεδιασμό αντιμετώπισης της πανδημίας, επανέρχεται με τροποποιημένη την αρχική της απόφαση κάτω από την πίεση των μεγαλοεργολάβων και των προμηθευτών, ώστε να επιτρέψει όλες τις οικοδομικές εργασίες στις περιοχές αυξημένου επιδημιολογικού κινδύνου, δίχως να φροντίσει πρώτα για την λήψη των απαραίτητων μέτρων προστασίας της υγείας των εργαζομένων στις κατασκευές, την διενέργεια δειγματοληπτικών ελέγχων ανίχνευσης του ιού, την εφαρμογή και χρήση των απαραίτητων μέτρων προστασίας στους χώρους δουλειάς για την αποφυγή εργατικών ατυχημάτων».

Όπως επισημαίνει, «η υγεία και η ασφάλεια των εργαζομένων είναι επισφαλείς σε όλους τους χώρους δουλειάς. Όλοι οι ελεγκτικοί μηχανισμοί είναι υποστελεχωμένοι, με περιορισμένες αρμοδιότητες και ελεγκτικά εργαλεία, σχεδόν απενεργοποιημένοι προκειμένου να έχουν λυμένα τα χέρια και ήσυχο το κεφάλι τους οι εργοδότες!».

Το Συνδικάτο Οικοδόμων και Συναφών Επαγγελμάτων Πάτρας, «απαιτεί εδώ και τώρα την εφαρμογή όλων των προβλεπόμενων μέτρων προστασίας της υγείας, την διεξαγωγή τακτικών τεστ ανίχνευσής του Covid 19 στους χώρους δουλειάς (μεγάλα έργα, ιδιωτικές οικοδομές κ.λπ.), την άμεση αποζημίωση των εργαζομένων στις κατασκευές για τα μεροκάματα που χάθηκαν το προηγούμενο διάστημα εξαιτίας των κυβερνητικών παλινωδιών, την άμεση διαγραφή όλων των προστίμων που επιβλήθηκαν στους εργαζόμενους και την ένταξη στον μηχανισμό οικονομικής στήριξης όλων των συναδέλφων που είναι άνεργοι λόγω της εφαρμογής των lockdown, όπως έγινε στο πρώτο κύμα της πανδημίας τον Μάρτιο του 2020 έπειτα από την παρέμβαση των Συνδικάτων και της Ομοσπονδίας».

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
waldorf
Δημοσιεύσεις: 3579
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:47

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από waldorf » 20 Φεβ 2021, 20:35

Δε μας γαμάς ρε γείτονα κι εσύ και το ΠΑΜΕ.
Οικοδόμος χρόνια πολλά είμαι και σε απεργία δεν έχω δουλέψει ποτέ.
Άσε που πάντα κατέβαινα στις απεργίες για να καμαρώσω τους εργολάβους (πλέον) που κράταγαν το πανό στην κεφαλή,αλλά τα συνεργεία τους δούλευαν κανονικά.
Που τα συνεργεία περιφρούρησης,που τα γκρεμίσματα απ`τις σκαλωσιές και που οι αρχιδάτοι που έχαναν μεροκάματο και κέρδιζαν σπασμένα πλευρά.
Εξακολουθώ να μην δουλεύω στην απεργία (δεν μπορώ να δουλέψω σε απεργία-τιμής ένεκεν) και συνεχίζω να μένω αξιοπρεπής μη συμμετέχοντας με φυσική παρουσία σε ό,τι υπογράφει το ΠΑΜΕ.
wooded glade έγραψε:
29 Μάιος 2021, 14:40
...
Εσύ τώρα τι θες ; Μας γράφεις ακατάληπτα.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 20 Φεβ 2021, 20:50

ποιο είναι το προβλημα σου με το παμε;
αγωνιζονται μηπως για τα αφεντικά;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6741
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 22 Φεβ 2021, 12:40

Fluffy έγραψε:
20 Φεβ 2021, 20:50
ποιο είναι το προβλημα σου με το παμε;
αγωνιζονται μηπως για τα αφεντικά;
Fluffy, ο χώρος πως πάει ; Χτίζονται οικοδομές;Ας μας απαντήσουν εδώ οι οικοδόμοι. Έχω την εντύπωση ότι δεν χτίζονται πολλές οικοδομές αλλά δεν ξέρω μπορεί να κάνω και λάθος. Ας μας δώσει εικόνα για τον χώρο κάποιος οικοδόμος.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 24 Φεβ 2021, 20:38

Ο κλάδος είχε ξεκινήσει να πέφτει νωρίτερα.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 24 Φεβ 2021, 20:39

«Το τελευταίο διάστημα έχουν αυξηθεί τα "ατυχήματα" εν ώρα εργασίας σε εργοτάξια και οικοδομές, πολλά από τα οποία είναι και θανατηφόρα. Ο κατασκευαστικός κλάδος βίωσε την 10ετή κρίση, την παρατεταμένη ανεργία, την ανασφάλιστη εργασία που εκτοξεύτηκε, ενώ τα μέτρα προστασίας είναι υποτυπώδη, αφού για τους εργοδότες θεωρούνται κόστος.

https://www.902.gr/eidisi/ergatiki-taxi ... os-sto-neo

Γενιά της Αγαμίας
Δημοσιεύσεις: 2482
Εγγραφή: 26 Δεκ 2020, 21:39

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αγαμίας » 24 Φεβ 2021, 20:39

συμβαίνει κάτι Fluffy ;


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 10 Μαρ 2021, 06:29

Όσο ήταν οι ταξικές δυνάμεις πάντως στη συγκέντρωση για την αστυνομοκρατία και τον αυταρχισμό στη Ν.Σμυρνη, όλα κίνησαν ομαλά, κρατήθηκαν τα υγειονομικά μέτρα προστασίας. Από αυτό ο καθένας μας μπορεί να βγάλει τα συμπεράσμα τα του. Το να οργανωθεί ο λαός στα σωματεία είναι η λύση. Οι ταξικές δυνάμεις είναι οι μόνες που μπορούν να περιφρουρήσουν συλλογικά τα μέλη και την πάλη τους με μέτρα προστασίας. Έτσι μπορούν να αποφευχθούν και τα τυφλά χτυπήματα.
Δεν είναι τυχαίο που οι προβοκάτσιες στήνονται από σκοτεινούς μηχανισμούς για να σκεπάσουν μια κατα τ άλλα υπέροχη πορεία.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 10 Μαρ 2021, 06:41

Εγώ 50 χρόνια δεν έχω κατέβει από την σκαλωσιά...
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 10 Μαρ 2021, 06:43

seismic έγραψε:
10 Μαρ 2021, 06:41
Εγώ 50 χρόνια δεν έχω κατέβει από την σκαλωσιά...
:smt023

Συνάδελφε, πρώτοι στη δουλειά, πρωτοι και στον αγώνα! όμως

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32643
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μαρ 2021, 09:13

Fluffy έγραψε:
10 Μαρ 2021, 06:43
seismic έγραψε:
10 Μαρ 2021, 06:41
Εγώ 50 χρόνια δεν έχω κατέβει από την σκαλωσιά...
:smt023

Συνάδελφε, πρώτοι στη δουλειά, πρωτοι και στον αγώνα! όμως
οταν λες συναδελφε, τι εννοεις;

ξερεις τι ειναι η σκαλωσια;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

seismic
Δημοσιεύσεις: 7192
Εγγραφή: 02 Μάιος 2019, 18:10
Phorum.gr user: seismic

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από seismic » 10 Μαρ 2021, 11:25

Fluffy έγραψε:
10 Μαρ 2021, 06:43
seismic έγραψε:
10 Μαρ 2021, 06:41
Εγώ 50 χρόνια δεν έχω κατέβει από την σκαλωσιά...
:smt023

Συνάδελφε, πρώτοι στη δουλειά, πρωτοι και στον αγώνα! όμως
:smt023
Αντισεισμικές κατασκευές Ανακαινίσεις επισκευές διακοσμήσεις https://lymperis-constructions.gr/

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 10 Μαρ 2021, 14:28

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μαρ 2021, 09:13
Fluffy έγραψε:
10 Μαρ 2021, 06:43
seismic έγραψε:
10 Μαρ 2021, 06:41
Εγώ 50 χρόνια δεν έχω κατέβει από την σκαλωσιά...
:smt023

Συνάδελφε, πρώτοι στη δουλειά, πρωτοι και στον αγώνα! όμως
οταν λες συναδελφε, τι εννοεις;

ξερεις τι ειναι η σκαλωσια;
Τα τελευταία χρόνια όχι


Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών