Οικοδόμοι

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 21 Νοέμ 2020, 13:02

lafkiotis έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:58
Fluffy έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:54
Ίακχος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 11:46
Οι οικοδόμοι έχουν πληγεί πάρα πολύ από την κρίση.Αν και το συνδικάτο τους ελέγχεται από το ΚΚΕ και προβάλλουν και άλλα αιτήματα εγώ θα συμφωνήσω ότι πρέπει να μπουν σε δίχτυ προστασίας. Ελάχιστοι χτίζουν εν μέσω καραντίνας. Όμοια προβλήματα εχουμε και εμείς οι Μηχανικοί. Εν τω μεταξύ τώρα δε μπορούν να βγουν οικοδομικές άδειες λόγω απεργίας των μηχανικών του Δημοσίου.
Δεν ελε΄γχεται απο το κκε, η ίδια η ζωή τους αναγκάζει να συστραυτευτούν και να οργανωθούν με προωθημένα αιτήματα. Αντιλαμβάνονται τα ταξικα τους συμφέροντα.

Διχτυ προστασίας θα έπρεπε να έχουν όλοι. Οι υποχρεωσεις σε δανεια, νοικια, ρευμα, νερο, τηλεφωνο, ενφια κτλπ θα επρεπε να διαγραφουν. Να φύγει αυτός ο βραχνάς από το λαιμό της λαικής οικογένειας και είναι ένας βραχνας που δεν τελειωνει ποτε
Ας επαιρναν ελληνες εργατες στις οικοδομες, να φορολογουνται για να εχει το κρατος χρηματα για ατελειωτες παροχες.

Οι περισσοτεροι ομως διαλεγαν αλβανους για εργατες, "διοτι ο ελληνας ηθελε πολλα και ηθελε και ενσημα".

Ετσι παει.
έτσι πάει σε μια διεστραμενη λογική του καπιταλισμου
αυτά τα αδιέξοδα είναι που κάνουν επιτακτική την αναγκαίοτητα για μετάβαση σε ανώτερο κοινωνικο-οικονομικο σχηματισμό. ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΟΥΜΕ!

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 21 Νοέμ 2020, 13:04

Ίακχος έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 11:46
Οι οικοδόμοι έχουν πληγεί πάρα πολύ από την κρίση.Αν και το συνδικάτο τους ελέγχεται από το ΚΚΕ και προβάλλουν και άλλα αιτήματα εγώ θα συμφωνήσω ότι πρέπει να μπουν σε δίχτυ προστασίας. Ελάχιστοι χτίζουν εν μέσω καραντίνας. Όμοια προβλήματα εχουμε και εμείς οι Μηχανικοί. Εν τω μεταξύ τώρα δε μπορούν να βγουν οικοδομικές άδειες λόγω απεργίας των μηχανικών του Δημοσίου.
Και που είσαι ακόμα. Η ψηφιοποίηση του κόσμου μας συντελεί και στη πτώση της αγοράς ακινήτων. Σε καναδυό χρονάκια, θα ψωνίζουμε
ηλεκτρονικά και θα δουλεύουμε σε μεγάλο ποσοστό από το σπίτι. Θα περνάμε από τους δρόμους των πόλεων και θα λέμε «Α να εδώ ήταν τα
γραφεία της Χ εταιρείας και εκεί το κατάστημα της Ψ».Να μη πούμε για τη πτώση των ατομικών εισοδημάτων. Δε ξέρω βέβαια τι θα κάνει
το Δημόσιο, ίσως από εκεί να δείτε φως. Ίσως και από κάποια μεγάλα ιδιωτικά έργα(π.χ γήπεδο ΠΑΟ).

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 21 Νοέμ 2020, 13:06

Obi Wan Iakobi έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 13:01
lafkiotis έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:58

Ας επαιρναν ελληνες εργατες στις οικοδομες, να φορολογουνται για να εχει το κρατος χρηματα για ατελειωτες παροχες.

Οι περισσοτεροι ομως διαλεγαν αλβανους για εργατες, "διοτι ο ελληνας ηθελε πολλα και ηθελε και ενσημα".

Ετσι παει.
Αρα εκει επρεπε να επεμβει το κρατος εξαρχης και να κλεισει τα συνορα.Απο τη στιγμη που δινεις τη δυνατοτητα στον ιδιωτη να εχει φθηνη εργατικη δυναμη θα το κανει.
Κοιτα να δεις, καποια στιγμη θα πρεπει να σταματησει "το κρατος" για τα παντα.

Πρεπει δηλαδη το κρατος να σας συμπεριφερεται σαν ανηλικα που δεν εχουν ιδεα τι ειναι το σωστο και το λαθος??

Αφου διαλεξε ο ιδιωτης να εχει "φθηνη" εργατικη δυναμη χωρις να κολλαει ενσημα, να μην παραπονιεται λοιπον.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 21 Νοέμ 2020, 13:07

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 13:02

Δεν του δίνεις δυνατότητα, παράνομη είναι αυτή η πρακτική.
Παρανομη ειναι αλλα απο τη στιγμη που υπαρχει το εργατικο δυναμικο εμμεσα του τη δινεις.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 21 Νοέμ 2020, 13:09

Fluffy έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 13:02
lafkiotis έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:58
Fluffy έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 12:54

Δεν ελε΄γχεται απο το κκε, η ίδια η ζωή τους αναγκάζει να συστραυτευτούν και να οργανωθούν με προωθημένα αιτήματα. Αντιλαμβάνονται τα ταξικα τους συμφέροντα.

Διχτυ προστασίας θα έπρεπε να έχουν όλοι. Οι υποχρεωσεις σε δανεια, νοικια, ρευμα, νερο, τηλεφωνο, ενφια κτλπ θα επρεπε να διαγραφουν. Να φύγει αυτός ο βραχνάς από το λαιμό της λαικής οικογένειας και είναι ένας βραχνας που δεν τελειωνει ποτε
Ας επαιρναν ελληνες εργατες στις οικοδομες, να φορολογουνται για να εχει το κρατος χρηματα για ατελειωτες παροχες.

Οι περισσοτεροι ομως διαλεγαν αλβανους για εργατες, "διοτι ο ελληνας ηθελε πολλα και ηθελε και ενσημα".

Ετσι παει.
έτσι πάει σε μια διεστραμενη λογική του καπιταλισμου
αυτά τα αδιέξοδα είναι που κάνουν επιτακτική την αναγκαίοτητα για μετάβαση σε ανώτερο κοινωνικο-οικονομικο σχηματισμό. ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΟΥΜΕ!
Τρωνε με χρυσα κουταλια οσοι διαλεξαν κομμουνισμο. Δε μας χεζεις ρε νταλαρα λεω εγω?
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 21 Νοέμ 2020, 13:10

Ας επικεντρωθούμε στο θέμα μας

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 21 Νοέμ 2020, 13:10

lafkiotis έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 13:06


Κοιτα να δεις, καποια στιγμη θα πρεπει να σταματησει "το κρατος" για τα παντα.

Πρεπει δηλαδη το κρατος να σας συμπεριφερεται σαν ανηλικα που δεν εχουν ιδεα τι ειναι το σωστο και το λαθος??

Αφου διαλεξε ο ιδιωτης να εχει "φθηνη" εργατικη δυναμη χωρις να κολλαει ενσημα, να μην παραπονιεται λοιπον.
Συμφωνω δεν πρεπει να επικαλουμαστε για ολα το κρατος αλλα για ενα τοσο βασικο θεμα οσο αυτο το βρισκω λογικο.Φυσικα εχει ευθυνη και ο ιδιωτης αλλα οπως δεν δινεις σε ενα 5χρονο οπλο και περιμενεις να δεις τι θα κανει ετσι δεν δινεις και στον ιδιωτη τη δυνατοτητα να διαλεξει μεταξυ εργατικου δυναμικου.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 21 Νοέμ 2020, 13:11

Fluffy έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 13:10
Ας επικεντρωθούμε στο θέμα μας
Δεν εχει κατι αλλο να πουμε. Οι επιλογες τους εφεραν αυτα τα αποτελεσματα. Τελειωνει εκει.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 21 Νοέμ 2020, 13:13

Fluffy έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 13:02

έτσι πάει σε μια διεστραμενη λογική του καπιταλισμου
αυτά τα αδιέξοδα είναι που κάνουν επιτακτική την αναγκαίοτητα για μετάβαση σε ανώτερο κοινωνικο-οικονομικο σχηματισμό. ΚΟΥΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ ΓΙΑ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΑΝΑΠΝΕΥΣΟΥΜΕ!
Εχε υποψη σου οτι ο Μαρξ που τοσο αγαπατε ηταν κατα της μετακινησης των εργατων γιατι εξαθλιωναν και τους εαυτους τους και τους ντοπιους εργατες ριχνοντας τα μεροκαματα.
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 21 Νοέμ 2020, 13:40

pylothess έγραψε:
20 Νοέμ 2020, 20:54
Obi Wan Iakobi έγραψε:
20 Νοέμ 2020, 19:46
Πάρταλος έγραψε:
20 Νοέμ 2020, 19:27
pylothess mode on
Φλούφυ, έχεις ανέβει σε σκαλωσιά;
Mode off
Ολοι οι ΚΚΕδες εχουν ανεβει απο Παπαρηγα μεχρι Φλουφυ.Αλλιως δεν γινεσαι μελος.
Εγώ πάντως σε σκαλωσιά δεν έχω ανέβει. Σε σκάλα έχω ανέβει για να "κόψω". Να κάνω τα κοψίματα.Μια φορά , όταν δούλευα στον δήμο ,έτυχε να ανέβω και σε απορριμματοφόρο. Είμαι εντάξει; Τις περνάω τις εξετάσεις;
Άπό χώμα κι από λάσπη μας έσαξε ο θεός,
οικοδόμος, οικοδόμος ήτανε κι αυτός

:50aris:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 21 Νοέμ 2020, 13:53

pylothess έγραψε:
20 Νοέμ 2020, 21:19
Πάρταλος έγραψε:
20 Νοέμ 2020, 21:06
pylothess έγραψε:
20 Νοέμ 2020, 20:58
Αλήθεια γιατί μου κάνατε mention για την σκαλωσιά; Έχω ξαναπεί μήπως ότι έχω απασχοληθεί ως ελαιοχρωματιστής; Εγώ για τον δήμο θυμάμαι σας είχα πει.
Χιουμοριστικό ήταν το σχόλιο, βασιζόμενο στον τρόπο που κάνεις μερικές ερωτήσεις στον Φλούφλυ. Μην το παίρνεις στραβά :wave:
χα χα χα! Ελπίζω ο Fluffyνα μην παρεξηγιέται !!! Καλά παιδιά είναι οι κομμουνιστές.Τους συμπαθώ. Έχουν έναν σκοπό και παλεύουν γι αυτόν .
Είναι συζητήσιμο το κατά πόσο μιλάμε για αγνότητα ή για εγωιστική κάλυψη όταν μαχόμαστε για τις ιδέες μας. Τα περιεχόμενο που μπορείς να βάλεις στη συζήτηση έχει να κάνει με συνειδητοποίηση, με την ικανότητα να αυτοακυρώνεσαι όταν βρεις λάθος, την ικανότητα να το παραδεχτείς.
Μπαίνει επίσης θέμα σχετικά με το κατά πόσο το όραμά σου αγκαλιάζει τους άλλους ανθρώπους, αν έχεις στοιχεία αστισμού μέσα σε αυτό και πολλά.

Εγώ δεν θα έλεγα τους συμπαθώ γενικά ή αόριστα ή κατά το μέγιστο κλπ κλπ. θα ξεχώριζα άναν έναν αν τύχαινε να τον έχω μπροαστά μου. και τότε θα δεις ότι άλλοι αριστεροί αξίζουν, αναρχικοί, οικολόγοι, ακόμα και κεντρώοι.

Τους δεξιοί άστους. Αυτοί είναι μόνο για να γαμάμε.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Obi Wan Iakobi
Δημοσιεύσεις: 15683
Εγγραφή: 19 Ιαν 2020, 22:20

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Obi Wan Iakobi » 21 Νοέμ 2020, 13:57

Χαοτικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 13:53


Τους δεξιοί άστους. Αυτοί είναι μόνο για να γαμάμε.
Εικόνα
Η αλήθεια είναι μια μικροαστική εμμονή.

Βλαδίμηρος Ίλιτς Λένιν

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34333
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 21 Νοέμ 2020, 14:08

Να περικοπούν οι μισθοί των δημοσίων υπαλλήλων και οι συντάξεις για να δοθεί επίδομα στους οικοδόμους και άλλα επαγγέλματα για το διάστημα της καραντίνας.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 21 Νοέμ 2020, 14:10

Obi Wan Iakobi έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 13:57
Χαοτικός έγραψε:
21 Νοέμ 2020, 13:53


Τους δεξιοί άστους. Αυτοί είναι μόνο για να γαμάμε.
Εικόνα
δεν κατάλαβα το νόημα. Ότι ο Τζήμερος μας κάνει τα μούτρα κρέας; Έλα ρε :smt005:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οικοδόμοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 21 Νοέμ 2020, 14:12

Νταρνάκας έγραψε:
20 Νοέμ 2020, 21:36
Fluffy έγραψε:
20 Νοέμ 2020, 21:25
Νταρνάκας έγραψε:
20 Νοέμ 2020, 21:20


Είσαι απλός εργάτης ακόμα σύντροφε; Δεν έμαθες τόσα χρόνια τουλάχιστον να ψευτοσοβαντίζεις και να χτίζεις, να γίνεις μαστοράκι και να γλιτώσεις το χαμαλίκι;
δυστυχως οι συνδικαλιστικες δουλειες δεν αφησαν χρονο για υψηλή εξειδίκευση
Αρχίζω να αμφιβάλλω σύντροφε για το πόσα οικοδομικά ένσημα έχεις κολλήσει. Για λέγε γρήγορα τι υλικά και σε ποιες ποσότητες, στο περίπου, βάζουμε για να φτιάξουμε μια μπετονιέρα χαρμάνι για μπετό, για ψιλό σοβά, για χοντρό σοβά, για πεταχτό σοβά και για χτίσιμο.
Ένα λάδι, δύο ζάχαρη, τρία σιμιγδάλι (χοντρό), τέσσερα νερό. :wink
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών