Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Aprilianos
Δημοσιεύσεις: 5587
Εγγραφή: 26 Ιουν 2020, 20:06

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aprilianos » 21 Φεβ 2021, 15:10

Θα συμφωνήσω με τον Κάμερον και τον άνιμαλ. Ο τζημερος είναι ένας διαφημιστής που προσπαθεί να πουλήσει αντιμεταναστευτικη ρητορική. Δεν είναι αυθεντικός. Με τον Τράγκα εχω κάποιες διαφορές αλλά δεν τον θεωρώ μελλοντικό δεκανικι ενός αποδυναμωμενου Μητσοτακη. Εάν δεν κατέβει ο Κασιδιάρης, τον έχω σαν β επιλογή.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69982
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Φεβ 2021, 15:15

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Φεβ 2021, 14:32
ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Φεβ 2021, 14:28
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Φεβ 2021, 14:24


Σε σύγκριση με τον εαυτό του καταρχήν. Πρέπει κάποιος ψηφοφόρος του Τζήμερου να αναρωτηθεί που πήγε εκείνος ο εστέτ επιχειρηματίας
που κατέβηκε μαζί με τον Μάνο στις εκλογές του 2012.
Άσ' τα αυτά και ανέφερε το όνομα κάποιου πολιτικού.

Έτσι για να δω το πως αντιλαμβάνεσαι τη συνέπεια και το τι πρέπει να αναρωτιέται ο κάθε σκεπτόμενος ψηφοφόρος.

Θέλω καλά παραδείγματα ως δείγμα, για να αλλάξω τρόπο σκέψης.
Το νήμα μας αφορά τον Τζήμερο, για αυτόν μιλάμε τώρα. Αφού είχε ένα στυλ Α και τώρα έχει ένα στυλ Β πρέπει να ερωτηθεί προς τι αυτή η αλλαγή
και να δώσει μία απάντηση που αφορά τον εαυτό του χωρίς να αναφέρεται στους πολιτικούς του αντιπαλούς. Να πει στη τελική« πίστευα αυτό αλλά
τώρα άλλαξα γνώμη διότι αβγ».
Οκ, αν δεν λέτε με ποιον πρέπει να συγκρίνω αδιαφορώ για τις αναφορές σας στον Τζήμερο.

Σαφώς και μπορείτε να τις εκφράζετε αλλά σαφέστερα πέφτουν στο κενό ως αντικειμενική κριτική.

Είναι πολύ πάρα πολύ απλό παίδες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Animal
Δημοσιεύσεις: 1141
Εγγραφή: 28 Δεκ 2020, 18:58

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Animal » 21 Φεβ 2021, 15:16

kameron έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:02
Animal έγραψε:
21 Φεβ 2021, 14:53
κόμμα Τράγκα που είναι αυθεντικός στην ιδεολογία του
Ποια είναι η ιδεολογία του Τράγκα, πέραν της μετανάστευσης ή του αντικαραντινισμού;

Στα οικονομικά, στο ζήτημα της Ελλάδας στη σύγχρονη διεθνή πραγματικότητα;
Στα οικονομικά δεν νομίζω πως έχει μεγάλες διαφορές απο τους Καραμανλικους.Στο ζήτημα ντης ΕΕ δεν λέει ότι έλεγε η Χρυσή Αυγή δηλαδή "π@τανα όλα εγκαταλείπουμε άμεσα το Ευρώ και την ΕΕ και το ΝΑΤΟ". Θέλει η Ελλάδα να συνεχίσει να είναι μέλος του ΝΑΤΟ και της ΕΕ αλλά ταυτόχρονα να μην ασκεί γερμανοδουλη πολιτική και να ορθωνει τον δικό της ανεξάρτητο λόγο προς όφελος των πολιτών της.Διότι η ΕΕ θα πρέπει να πάψει να θεωρεί την Ελλάδα ως δεδομένη και υπάκουο σκυλάκι που κάνει ότι του υποδείξουν διότι έτσι δεν κερδίσεις σεβασμό.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69982
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Φεβ 2021, 15:20

Animal έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:16
kameron έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:02
Animal έγραψε:
21 Φεβ 2021, 14:53
κόμμα Τράγκα που είναι αυθεντικός στην ιδεολογία του
Ποια είναι η ιδεολογία του Τράγκα, πέραν της μετανάστευσης ή του αντικαραντινισμού;

Στα οικονομικά, στο ζήτημα της Ελλάδας στη σύγχρονη διεθνή πραγματικότητα;
Στα οικονομικά δεν νομίζω πως έχει μεγάλες διαφορές απο τους Καραμανλικους.Στο ζήτημα ντης ΕΕ δεν λέει ότι έλεγε η Χρυσή Αυγή δηλαδή "π@τανα όλα εγκαταλείπουμε άμεσα το Ευρώ και την ΕΕ και το ΝΑΤΟ". Θέλει η Ελλάδα να συνεχίσει να είναι μέλος του ΝΑΤΟ και της ΕΕ αλλά ταυτόχρονα να μην ασκεί γερμανοδουλη πολιτική και να ορθωνει τον δικό της ανεξάρτητο λόγο προς όφελος των πολιτών της. Διότι η ΕΕ θα πρέπει να πάψει να θεωρεί την Ελλάδα ως δεδομένη και υπάκουο σκυλάκι που κάνει ότι του υποδείξουν διότι έτσι δεν κερδίσεις σεβασμό.
Ε, έτσι όπως το θέτεις όσα κόμματα δεν θέλουν έξοδο από την εε αποδέχονται ότι η Ελλάδα θα είναι το υπάκουο σκυλάκι και τίποτα περισσότερο.

Αυτό δεν λες;

Ή θα πετύχουν οι "αυθεντικοί" κάτι περισσότερο; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69982
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Φεβ 2021, 15:21

Για τους ευφυείς οικονομολόγους που προτείνουν αυτάρκεια και κλειστή οικονομία, κανένα σχόλιο. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34802
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 21 Φεβ 2021, 15:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:20
Animal έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:16
kameron έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:02


Ποια είναι η ιδεολογία του Τράγκα, πέραν της μετανάστευσης ή του αντικαραντινισμού;

Στα οικονομικά, στο ζήτημα της Ελλάδας στη σύγχρονη διεθνή πραγματικότητα;
Στα οικονομικά δεν νομίζω πως έχει μεγάλες διαφορές απο τους Καραμανλικους.Στο ζήτημα ντης ΕΕ δεν λέει ότι έλεγε η Χρυσή Αυγή δηλαδή "π@τανα όλα εγκαταλείπουμε άμεσα το Ευρώ και την ΕΕ και το ΝΑΤΟ". Θέλει η Ελλάδα να συνεχίσει να είναι μέλος του ΝΑΤΟ και της ΕΕ αλλά ταυτόχρονα να μην ασκεί γερμανοδουλη πολιτική και να ορθωνει τον δικό της ανεξάρτητο λόγο προς όφελος των πολιτών της. Διότι η ΕΕ θα πρέπει να πάψει να θεωρεί την Ελλάδα ως δεδομένη και υπάκουο σκυλάκι που κάνει ότι του υποδείξουν διότι έτσι δεν κερδίσεις σεβασμό.
Ε, έτσι όπως το θέτεις όσα κόμματα δεν θέλουν έξοδο από την εε αποδέχονται ότι η Ελλάδα θα είναι το υπάκουο σκυλάκι και τίποτα περισσότερο.

Αυτό δεν λες;

Ή θα πετύχουν οι "αυθεντικοί" κάτι περισσότερο; :lol:
Οι "καραμανλικοί" ή για την ακρίβεια οι καμμενοπαυλοπουλικοί διότι περί αυτού πρόκειται έχουν αντιγράψει στα ευρωπαικά τη ρητορεία του Ανδρέα και δεν είναι κάτι καινούργιο αυτό.Την ντύνουν με γαλάζια χρώματα και νομίζουν ότι λένε κάτι καινούργιο που μπορεί στους νεότερους να φαίνεται καινούργιο,δεν αντιλέγω.Φυσικά όλα αυτά δεν έχουν σχέση με την πραγματικότητα,πυροτεχνήματα είναι.
Με αυτή την έννοια όμως όντως είναι πιθανόν να συνεργασθούν με τον συριζα όπως οι Ανέλ ενώ ο Τζήμερος αποκλείεται.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 21 Φεβ 2021, 15:44

Aprilianos έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:10
Θα συμφωνήσω με τον Κάμερον και τον άνιμαλ. Ο τζημερος είναι ένας διαφημιστής που προσπαθεί να πουλήσει αντιμεταναστευτικη ρητορική. Δεν είναι αυθεντικός. Με τον Τράγκα εχω κάποιες διαφορές αλλά δεν τον θεωρώ μελλοντικό δεκανικι ενός αποδυναμωμενου Μητσοτακη. Εάν δεν κατέβει ο Κασιδιάρης, τον έχω σαν β επιλογή.
O Tράγκας στο ραδιόφωνο του ΣΚΑΙ στα 90ς ήταν έκανε σφοδρή κριτική στον Μητσοτάκη μαζί με τον Κακαουνάκη.
Τους ακούγαμε τότε με τον Αλαφούζο να τα έχει "σπάσει" με τον Μητσοτάκη παρότι στο δεξιό στρατόπεδο.

Η αλήθεια είναι πως ο Τράγκας δεν έχει λόγο να την κάνει γυριστεί αλλά πρόσεξε το εξής:
ΔΗΚΚΙ, ΠΟΛΑΝ, Ένωση Κεντρώων, Ποτάμι, ΑΝΕΛ, αλλά ακόμα και ο ΛΑΟΣ εμβολίστηκαν από Νέα Δημοκρατία ή και δευτερευόντως ΣΥΡΙΖΑ ακόμα και αν δεν το ήθελαν οι αρχηγοί τους.
Κανείς δεν εγγυάται στην πόλωση κάποιοι βουλευτές να πάνε σε Νέα Δημοκρατία ή ΣΥΡΙΖΑ όπως συνέβη και στις παραπάνω περιπτώσεις.
Τα μικρά κόμματα πλην ΚΚΕ και Συνασπισμός-ΣΥΡΙΖΑ όταν ήταν σε μονοψήφιο ποσοστό πάντα αποσυντίθεται. Είτε λόγω ηγεσίας είτε λόγω των ίδιων των βουλευτών, το τελευταίο κυρίως από το 2014 και μετά.
Το ΚΚΕ διατηρεί ποσοστά για ευνόητους λόγους όπως και ο Συνασπισμός.

Η αλήθεια είναι πως μόνο ένα ακροδεξιό-εθνικιστικό κόμμα μπορεί ίσως να μην αποσυντεθεί εκ των αντικειμενικών δεδομένων.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69982
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 21 Φεβ 2021, 15:49

πατησιωτης έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:25
Με αυτή την έννοια όμως όντως είναι πιθανόν να συνεργασθούν με τον συριζα όπως οι Ανέλ ενώ ο Τζήμερος αποκλείεται.
Ευτυχώς. Αν υπήρχε έστω και μία περίπτωση συνεργασίας, άντε γεια.

Το ίδιο ακριβώς που έκανα, όταν ήμουν έτοιμη να τον ψηφίσω όταν πρωτοέβαλε υποψηφιότητα και είδα στο πακέτο συνεργασίας τον Βαλλιανάτο. Πράγμα που συνεχίζω να θεωρώ το μεγαλύτερο λάθος της ζωής του.

Όχι, επειδή έπαθα σοκ με τα ερωτικά αλλά με τις προσεγγίσεις του Βαλλιανάτου στα εθνικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2363
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 21 Φεβ 2021, 17:53

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Φεβ 2021, 14:15
O Τζήμερος εμφανίστηκε στο πολιτικό προσκήνιο το 2012 υιοθετώντας ένα ύφος που παρέπεμπε σε σοβαρό «κεντρώο» γιάπη
που θα μπορούσε κάλλιστα να εργάζεται ως διευθυντής τραπέζης ή διευθυντής Μάρκετινγκ κάποιας επιχείρησης που η μετοχή
της πωλείται στο ΧΑΑ. Μέχρι και το 2014-2015 είχε κολλητηλίκια με τη Δράση του Μάνου ή το Ποτάμι του Θεοδωράκη. Τώρα,
το γύρισε στη συνεργασία με άτομα που κινούνται στο χώρο δεξιά της ΝΔ και το ύφος του θυμίζει τον Καρατζαφέρη.
Όποιος έχει παρακολουθήσει τα live του Τζήμερου και έχει παρακολουθήσει τις εκπομπές του ΓΚ στο Τηλεάστυ καταλαβαίνει
τι εννοώ. Άρα τίθεται θέμα συνέπειας του πολιτικού αντρός, εκεί θέλω να καταλήξω.
Τον Μάνο συνεχίζει να τον υπερεκτιμά. Τα κολητιλίκια με το Ποτάμι ήταν τόσο "κολητιλίκια που το 2015 δεν κατέβηκε η ΔΗΞΑΝ στισ εκλογές για να δώσουν αέρα στο Ποτάμι. Κομματικά σκεπτόμενοι, αυτό θα μπορούσε να θεωρηθεί μέγα λάθος, όμως, μια παράταξη που ΔΕΝ την ενδιαφέρει η καρέκλα αλλά το αποτέλεσμα, και ας το φέρει άλλος αυτό το αποτέλεσμα, νο πρόμπλεμ, κάνει και αυτό. Τώρα , ναι , κάνει κοινή πορεία με ένα δεξιό κόμμα, δεν μπορείς να πεις ότι "αντιγράφει" τον ανεκδιήγητο Καρατζαφέρη, εγώ τουλάχιστον που δεν χάνω κανένα άρθτο ομιλία βίντεο κλπ, ΔΕΝ βλέπω κάτι τέτοιο. Εγώ προέρχομαι απ τον χώρο της αριστεράς αλλά η ζωή με έκανε να είμαι πιο πρακτικός και φιλελεύθερος, σε ελάχιστα μπορώ να διαφωνήσε σε αυτά που πρεσβεύει ο ΘΤ α=και η ΔΗΞΑΝ.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2363
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 21 Φεβ 2021, 18:07

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Φεβ 2021, 14:22
Ένα κάρο μικρές επιχειρήσεις άνοιξαν στην Ελλάδα τη δεκαετία των Μνημονίων. Ιδίως σε συγκεκριμένους κλάδους όπως η εστίαση π.χ έγινε το έλα να δεις. Και όχι μόνο ανοίξαν αλλά σε μεγάλο βαθμό επιβιώσαν παρά τις προβλέψεις των «ειδικών». Στο χώρο των ελληνικών startups υπάρχουν αρκετά παραδείγματα πετυχημένων επιχειρήσεων μερικά εκ των οποίων έγιναν και γνωστά στο πανελλήνιο όπως για παράδειγμα το e-food ή το TaxiBeat.Μεγάλες επενδύσεις έχουν γίνει επίσης ίδιως σε κλάδους όπως ο τουρισμός ή οι μεταφορές και τα logistics. Θα μου πεις τώρα πως ο Τζήμερος θα ήθελε περισσότερες. Σύμφωνοι αλλά πως θα γίνουν αυτές σε ένα περιβάλλον κρίσης? Επιπλέον, μιλάει για τη βαριά φορολογία ο Τζήμερος αλλά την ίδια στιγμή είναι υπέρ των Μνημονίων. Οι στόχοι των Μνημονίων όμως μπορούν να επιτευχθούν με ένα μείγμα πολιτικής που περιλαμβάνει αυξήσεις φόρων και περικοπές δαπανών. Τέλος, ο Τζήμερος καταδικάζει τον κρατισμό. Καταδικάζει όμως και τα κονδύλια του ΕΣΠΑ ή τα αντίστοιχα εθνικά που κατευθύνονται προς τη χρηματοοδότηση ιδιωτικών επιχειρήσεων και δη startups?
Όλοι γνωρίζουμε πως ένα κομμάτι μισοαπελπισμένων καταδικασμένων στην ανεργία συμπολιτών μας, που όμως είχαν ένα μικρό κομπόδεμα και μια δεξιότητα στο να παλέψουν από ένα μαγαζί, ξανοίχτηκαν σε καφενεία σουβλατζίδικα και κομμωτήρια, πολλά έκλεισαν, πολλά φυτοζωούν, δεν το λες ανάπτυξη αυτό. Το TaxiBeat, τι πόλεμο έχει φάει; Πόλεμο από υπουργεία και οργανωμένα συντεχνειακά συμφέροντα.
Εμένα μου φανερωνει η όλη ιστορία του, πόσα άλλα TaxiBeat θα μπορούσαν να είχαν δημιουργηθεί σε ένα ελληνικό φιλελεύθερο κράτος.
Στον τουρισμό έχουν γίνει "κάπιοες" επενδύσεις, δεν το λες και μεγάλες, στις μεταφορές και λοτζιστικσ, το γεγονός πως όλες οι courier δεν μπόρεσαν να ανταπεξέλθουν το 2019, είναι επειδή δεν επένδυσαν και δεν μπορούσαν να επενδύσουν μέσα σε ένα τόσο αντιεπιχειρηματικό περιβάλλον που ορίζουν οι συντεχνείες.

Μνημόνια και φορολογία, είναι λάθος αυτό που λες, η βαρύτατη φορολογία προτάθηκε στην τρόικα, από τις νδ δεξιές και φιλελέφτ παρατάξεις, ως αντάλλαγμα στην μη τήρηση των μνημονιακών υποχρεώσεων που έσπρωχναν προς ένα δρόμο γεμάτο με μεταρυθμίσεις και χαμηλή φορολόγηση. Επομένως είναι λάθος να ταυτίζεις ότι μνημόνιο = φορολογία.

Το σωστό θα ήταν, αποφυγή μεταρρυθμίσεων = βαρύτερη φορολογία, αυτό είναι το Οθωμανικοσοβιετικό μοντέλο που ακολουθεί η ελλάδα.
Τώρα πληρώνουμε φόρους ΚΑΙ για τα ακίνητα που είναι κλειδωμένα και δεν αποδίδουν, αύριο θα πληρώνουμε φόρους και για τα ρούχα που φοράμε.

<<Τέλος, ο Τζήμερος καταδικάζει τον κρατισμό>>
Ισχύει

<<Καταδικάζει όμως και τα κονδύλια του ΕΣΠΑ ή τα αντίστοιχα εθνικά που κατευθύνονται προς τη χρηματοοδότηση ιδιωτικών επιχειρήσεων και δη startups?>>
Καταδιάζει την κακοδιαχείρηση. Αν το ελληνικό περιβάλλον δεν γίνει πιο ανταγωνιστικό, πιο ελκυστικό, τα λίγα ΕΣΠΑ και τα όποια εθνικά κονδύλια, θα πέσουν σε ένα βαρέλι φίχως πάτο. Ανοίγουν τώρα μερικές εταιρίες ΜΟΝΟ ΓΙΑ ΝΑ ΦΑΝΕ το ΕΣΠΑ και μετά κλείνου. Πολή ενέργεια για ένα μικρό εφήμερο αποτέλεσμα. Δεν κάνει.
Αυτή είναι με δυο λόγια η θέση της ΔΗΞΑΝ Τζήμερος
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2363
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 21 Φεβ 2021, 18:16

Aprilianos έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:10
Ο τζημερος είναι ένας διαφημιστής που προσπαθεί να πουλήσει αντιμεταναστευτικη ρητορική. Δεν είναι αυθεντικός.
Ναι , αλλά όταν σε προκαλούμε να μας προσκομίσεις μια συνέντευξη τύπου ή ένα εμπεριστατωμένο άρθρο, αν είναι δυνατόν και ΠΡΙΝ το 2012, για να συγκρίνουμε και να διαπιστώσουμε το αυθεντικό και το αντεγραμμένο, εκεί κάνεις κωλοτουμπίθτσες και μώκο και μετά κανάμανά οι ίδιες παπάτζες.
Aprilianos έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:10
Με τον Τράγκα εχω κάποιες διαφορές αλλά δεν τον θεωρώ μελλοντικό δεκανικι ενός αποδυναμωμενου Μητσοτακη. Εάν δεν κατέβει ο Κασιδιάρης, τον έχω σαν β επιλογή.
Ναι, όλοι οι ψεκασμένοι ένα τουρλουμπούκι, γιατί δεν ψηφίζεις και βελόπουλο ? Θα σου δώσει και μαντζούνι να πάρεις
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 21 Φεβ 2021, 18:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:21
Για τους ευφυείς οικονομολόγους που προτείνουν αυτάρκεια και κλειστή οικονομία, κανένα σχόλιο. :lol:
:102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2363
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 21 Φεβ 2021, 18:25

alekhine έγραψε:
21 Φεβ 2021, 14:59
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
21 Φεβ 2021, 14:24

Σε σύγκριση με τον εαυτό του καταρχήν. Πρέπει κάποιος ψηφοφόρος του Τζήμερου να αναρωτηθεί που πήγε εκείνος ο εστέτ επιχειρηματίας
που κατέβηκε μαζί με τον Μάνο στις εκλογές του 2012.

ο τζημερος παντα χρησιμοποιουσε εντονη αντιΚΚΕ ρητορικη
οσο για τους μεταναστες ο "εστετ επιχειρηματιας" ειχε πει διαφορες καφριλες οπως την προταση οι μεταναστες να συγκεντρωνονται σε στρατοπεδα και να ενοικιαζονται σε επιχειρησεις που θελουν εργατες με αμοιβη 1 ευρω την μερα με την λογικη οτι αυτα ειναι περισσοτερα απο αυτα που μπορουν να βγαλουν στις πατριδες τους :D
<<οπως την προταση οι μεταναστες να συγκεντρωνονται σε στρατοπεδα και να ενοικιαζονται σε επιχειρησεις που θελουν εργατες με αμοιβη 1 ευρω την μερα >>
Αυτό δεν το έχω ακούσει ποτέ, Αυτό που λέει είναι να προστατευθούν οι ντόπιοι πληθυσμοί (σε Χίο Λέσβο Σάμο και όπου αλλού έχει κέντρα) , να πάνε ΟΛΟΙ οι μετανάστες σε νησί, Μακρόνησσο για παράδειγμα, και εκεί να πάνε και ΟΛΕΣ οι ΜΚΟ , στον ίδιο χώρο, εκεί να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους.
Με αυτόν τον τρόπο, οι ΜΚΟ που απλώς κάνουν διακοπές ροκανίζοντας κεφάλαια και προσφέροντας μηδενικές υπηρεσίες ή και υπηρεσίες κατασκοπείας εις βάρος της Ελλάδας, δεν θα μπορούν πλέον να δρουν ανεξέλεγκτες.
Το πρόβλημα με το μεταναστευτικό είναι να μην υπάρχει κίνητρο για νέες ροές, μόνο αν οι εδώ ειδοποιήσουν τα ξαδέρφια τους που περιμένουν απένναντι ότι δεν υπάρχει εύκολος δρόμος, ,όνο έτσι θα μειωθούν οι ροές.

Αυτό με το 1 ευρώ το είχα ακούσε πριν πολλά χρόνια απ τον Κ. Πλεύρη. Διαφωνώ.
Πάντως, και το καλοκαίρι΄του 2019, όταν δεν μπορούσαν να ερθουν Αλβανοί για τις εποχιακές εργασίες στα αγροτικά, απευθύνθηκαν σε δομές
με μετανάστες, πολλοί από αυτούς είχαν και ΑΜΚΑ, θα μπορούσαν να πάνε αν ήθελαν στα ροδάκινα ή σε φράουλες, το μεροκάματο ήταν επίσημα 50 ευρώ, ΚΑΝΕΝΑΣ δεν πήγε, με άλλα λόγια, αυτοί δεν είναι "κανονικοί μετανάστες" που ξέρουμε , είναι κάτι άλλο.
Εγώ αν έφευγα από πόλεμο και πήγαινα με ένα βρακί σε γειτονική χώρα, και μου έδιναν 50 ευρώ να μαζέψω ροδάκινα και αχλάδια, τρέχοντας θα πήγαινα. Αν όμως ήξερα ότι πάω σε ένα μέρος που μοιράζουν τζάμπα επιδοματάκια, μαλάκας θα ήμουν να πάω στον ήλιο και να πηδιέμαι;
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 21 Φεβ 2021, 18:30

Κάποιες οικονομικές θέσεις του Φαήλου:

ΠΡΟΤΑΣΕΙΣ

2.1. Ενιαίο Σύστημα Φορολόγησης Φυσικών Προσώπων

Ενιαίος φόρος φυσικών προσώπων (flat tax) της τάξης του 15% επί των ετήσιων εσόδων τους, αφαιρουμένων των εξόδων διαβίωσης των χαμηλών εισοδημάτων.
Με τον ενιαίο φόρο (flat tax) φυσικών προσώπων όλοι συμβάλλουν στην εύρυθμη κοινωνική λειτουργία, ενώ οι πολίτες που αύξησαν την περιουσία τους το προηγούμενο φορολογικό έτος θα συμβάλλουν αναλογικά περισσότερο σύμφωνα με τα κέρδη τους.


2.2. Κατάργηση επιπρόσθετων φόρων

Κατάργηση φόρου για χρήση αυτοκινήτου.
Κατάργηση προκαταβολής φόρων για το επόμενο έτος.
Κατάργηση εισφοράς επιτηδευματία.

Η απλοποίηση του συγκεκριμένου συστήματος και η στόχευση μέσω της απόδειξης των εξόδων στη μείωση της φοροδιαφυγής, θα ανακουφίσει όλο το σύστημα φορολόγησης ενώ θα απαιτείται και μικρότερος μηχανισμός φορολογικής εποπτείας.

2.3. Φορολόγηση επιχειρήσεων

18% επί των κερδών
Κατάργηση προκαταβολής φόρου για το επόμενο έτος
Φοροαπαλλαγές βάσει του ρυθμού πρόσληψης νέων εργαζομένων ανά έτος (με διατήρηση των παλαιών υπαλλήλων).
Απόλυτος συμψηφισμός εξόδων και έκπτωση του Φ.Π.Α. για κάθε δαπάνη που τον εμπεριέχει.
Αποδέσμευση των εταιρικών δαπανών από την φορολόγηση φυσικών προσώπων (φόροι αυτοκινήτων, κινητών κλπ.).
Αποδέσμευση των bonus των επιχειρήσεων προς τους υπαλλήλους τους από τις ασφαλιστικές εισφορές και υπαγωγή τους στην ενιαία φορολόγηση.


2.4. Φορολογία ακινήτων

Κατάργηση ΕΝΦΙΑ ο οποίος είναι ένας φόρος που βάλλει κατά της ιδιοκτησίας και είναι κατά της αποταμίευσης μέσω ακίνητης περιουσίας και στήριξη των τέκνων της οικογένειας μέσω μεταβίβασης ιδιοκτησίας. Μην ξεχνάμε ότι η ακίνητη περιουσία στη χώρα μας, παραδοσιακά χρησιμοποιείται ως φορέας παραγωγής εισοδημάτων μέσω των τουριστικών επαγγελμάτων.
Φορολογία μεταβίβασης ακινήτων: 5% επί της αξίας του ακινήτου, εκτός από ενδοοικογενειακές μεταβιβάσεις στις οποίες ο φόρος θα είναι μηδενικός επί της αξίας του ακινήτου.


2.5. Φόρος προστιθέμενης αξίας

Απλοποίηση Φ.Π.Α. με στόχο τη σταδιακή μείωσή του. Καθιέρωση 3 συντελεστών Φ.Π.Α., 10% για τρόφιμα και είδη πρώτης ανάγκης, 20% για γενικά είδη, εξαίρεση από τον Φ.Π.Α. στις τουριστικές ζώνες κατά τους μήνες τουριστικής περιόδου.


2.6. Τράπεζες

Μείωση κόκκινων δανείων, αποκατάσταση τραπεζικής πίστης και επαναφορά του τραπεζικού απορρήτου.
Παύση δυνατότητας για αυτόματη κατάσχεση χρημάτων από τις Δ.Ο.Υ. και τα ασφαλιστικά ταμεία, με εντολές προς τις Τράπεζες. Οι Τράπεζες δεν είναι κρατική υπηρεσία κατάσχεσης χρημάτων από τους πολίτες.
Πλαστικό χρήμα. Το πλαστικό χρήμα διευκολύνει τον έλεγχο που το κράτος μπορεί να ασκεί ως προς την φορολογική συνέπεια πολιτών και επιχειρήσεων, εξασφαλίζει τη διαφάνεια στις συναλλαγές και μπορεί να εξασφαλίσει ταχύτατα έσοδα για το κράτος, χωρίς να ταλαιπωρούνται πολίτες και επιχειρήσεις, όμως η χρήση του δεν πρέπει να είναι υποχρεωτική, διότι παραβιάζει βασικές αρχές ελευθερίας των πολιτών, ενώ παράλληλα και οι Τράπεζες οφείλουν να αποκτήσουν κίνητρα για την ελαχιστοποίηση ή απόλυτη εξάλειψη των προμηθειών τους από τέτοιες συναλλαγές.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Esperos
Δημοσιεύσεις: 2363
Εγγραφή: 22 Μάιος 2018, 14:55
Phorum.gr user: Esperos
Τοποθεσία: Ικαρια Πέραμα

Re: Δυο λογακια για τους Φαηλοτζημερους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Esperos » 21 Φεβ 2021, 18:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
21 Φεβ 2021, 15:21
Για τους ευφυείς οικονομολόγους που προτείνουν αυτάρκεια και κλειστή οικονομία, κανένα σχόλιο. :lol:
Ξέρετε πόσα προιόντα χρειαζόμαστε για να έχουμε αυτάρκεια;
Δεν είναι όπως πριν 100 χρόνια που αν είχε ένα σπίτι αλεύρι και λάδι και δυο κόττες , είχε αυτάρκεια.

Σήμερα χρειαζόμαστε εκατομμύρια κωδικούς προιόντων να κατασκευάσουμε για να έχουμε αυτάρκεια.
Μια αυτάρκεια σε σιτηρά για παράδειγμα, θα μας υποχρέωνε να σπέρνουμε το δικό μας το οποία όμως θα μας στοίχιζε
πολύ ακριβότερα από το να το εισάγουμε απ την Ουκρανία έναντι μερικών λεπτών του ευρώ το κιλό.
Αυτάρκεια θα σήμαινε να έχουμε ακριβότερα προιόντα,
Η λύση είναι να είμαστε ανταγωνιστικοί σε μερικά προιόντα που θα τα ζητήσει η ξένη αγορά και θα τα πληρώσει.
Με αυτά τα έσοδα μπορούμε να καλύψουμε τις δικές μας ανάγκες, επομένως, η φιλελεύθερη απάντηση είναι
Ανοικτά σύνορα, ελεύθερη οικονομία, ανταγωνιστικό καπιταλιστικό περιβάλλον.
Ένας δεν είμαι, μα χιλιάδες! Όχι μονάχα οι ζωντανοί — κι οι πεθαμένοι μ’ ακλουθάνε ,σε μιαν αράδα σκοτεινή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών