Εντέλλεσθε..

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Φεβ 2021, 12:55

Κάτι για multitasking το ξέρεις;

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Φεβ 2021, 12:57

Σέρπικο έγραψε:
28 Φεβ 2021, 12:51
sharp έγραψε:
28 Φεβ 2021, 12:44
Στύγιος έγραψε:
28 Φεβ 2021, 12:43



Δε μ' αφορά , γω ψάχνομαι από χτες για το τι θα παρουσιάσω στην τάξη τη Δευτέρα. Λέγεται αγάπη για τη διδασκαλία κι αυτό που μας κρατάει ακόμα ζωντανούς..
Σε πιστεύω, αλλά δυστυχώς είσαι η εξαίρεση.

:smt005:
Ρε έχει σε 2 χρόνια ,11000 δημοσιεύσεις.
Αν πιστέψεις αυτά που γραφει, δηλαδή για οικογενειακή κατάσταση, απόσταση από χώρο εργασίας και εργασιακές υποχρεώσεις ,μιλάμε για μεγάλο φιδεμπορα ή απλώς για αλλον έναν κλασικό νεοέλληνα δημόσιο υπάλληλο.
Στο παλιό ο πρώτος σε δημοσιεύσεις εργαζόταν σε εφοπλιστικό γραφείο, μάλιστα έγραφε αποκλειστικά από την δουλειά του :lol: . Αυτή είναι η αποδοτικότητα της φυλής, εάν νομίζεις ότι κατέληξε η χώρα στο μνημόνιο από τους δημοσίους υπαλλήλους μόνο, είσαι και εσύ θύμα της απλοικής σκέψης ενός τζήμερου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Φεβ 2021, 13:03

Τι επιχειρεί η Κεραμέως με τον ελιγμό - πρόσκληση στην ΟΛΜΕ

Η δημόσια εκπαίδευση μίλησε! Οι εκπαιδευτικοί μίλησαν: Σύμφωνα με τα υπάρχοντα στοιχεία το 76% των καθηγητών και το 85% των δασκάλων και των νηπιαγωγών είπαν όχι στα σχέδια Κεραμέως για την εσωτερική και εξωτερική αξιολόγηση.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/3447 ... -stin-olme

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 28 Φεβ 2021, 13:03

Κοπροσκυλα
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 15048
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 28 Φεβ 2021, 13:07

Στύγιος έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:03
Τι επιχειρεί η Κεραμέως με τον ελιγμό - πρόσκληση στην ΟΛΜΕ

Η δημόσια εκπαίδευση μίλησε! Οι εκπαιδευτικοί μίλησαν: Σύμφωνα με τα υπάρχοντα στοιχεία το 76% των καθηγητών και το 85% των δασκάλων και των νηπιαγωγών είπαν όχι στα σχέδια Κεραμέως για την εσωτερική και εξωτερική αξιολόγηση.

https://www.alfavita.gr/ekpaideysi/3447 ... -stin-olme
Όπως είπα: για φτύσιμο

αν όντως έχεις πάθος για την εκπαίδευση όπως λες, θα έπρεπε να ντρέπεσαι αυτή τη στιγμή. Όχι να πανηγυρίζεις
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Σέρπικο
Δημοσιεύσεις: 1601
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 23:28
Phorum.gr user: Σέρπικο

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σέρπικο » 28 Φεβ 2021, 13:10

Lugozzi έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:03
Κοπροσκυλα
Μην τον βρίζεις γατί θα στεναχωρηθεί και δεν θα μπορέσει να συνεχίσει την προετοιμασία για αύριο.
ΜΑΚΡΥΓΙΑΝΝΗ - ΚΟΝΙΤΣΑ - ΓΡΑΜΜΟΣ - ΒΙΤΣΙ

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Φεβ 2021, 13:14

Φιλάκια , εμένα με αγαπάνε οι πρώην μαθητές - μαθήτριες μου . Έρχονται αυτοβούλως να με χαιρετήσουν μετά από χρόνια κι αυτό είναι η μεγαλύτερη αναγνώριση και δεν πληρώνεται με τίποτα..

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 28 Φεβ 2021, 13:34

Στύγιος έγραψε:
28 Φεβ 2021, 12:05
Ναύτης έγραψε:
28 Φεβ 2021, 12:00
Στύγιος έγραψε:
28 Φεβ 2021, 11:51
(...) Αφού σχεδόν όλα πάνε φροντιστήριο στη Γ' Λυκείου , γιατί δεν κατηγορείς και τα φροντιστήρια
Αμ δεν πάνε σχεδόν όλα τα παιδιά φροντιστήριο στη Γ' Λυκείου. Γνωρίζω εγώ περίπτωση που ο πατέρας μιας έξοχης και άριστης μαθήτριας δεν μπορούσε ο άνθρωπος να ανταποκριθεί στα έξοδα των φροντιστηρίων και το παιδί δεν πήγε. Ο άνθρωπος, φίλος μου, κυριολεκτικά έκλαιγε.
Κατάφερε με υπερπροσπάθεια το κορίτσι να μπει τελικά στο πανεπιστήμιο, χωρίς φροντιστήρια αλλά με την συγκινητική, χωρίς οικονομικό αντάλλαγμα, βοήθεια 2 καθηγητών της από το σχολείο, όχι όμως σε σχολή αντάξια των ικανοτήτων και της αξίας της.
Αυτή την τρομερή αδικία της διαφοράς στην εκκίνηση είναι που δεν μπορούν κάποιοι να αντιληφθούν.
Το γνωρίζω , κάποτε υπήρχε και το "κοινωνικό" φροντιστήριο , όπου κάναμε εθελοντικά δωρεάν μαθήματα σε παιδιά απόρων οικογενειών.
:smt023

μέχρι τό 2012 ή ΕΕ επιδοτούσε τα προγράμματα ΠΔΣ μετα στόπ,τώρα το πρόβλημα
τών φροντιστηρίων δεν λύνεται έτσι απλά,είναι μιά παρασιτική βδελα στο σώμα
τής παιδείας,θυμάμαι την εποχή πούτανε γαπ στο υπεπθ είχε γύρω του περί τούς
10 συμβούλους όλοι μέτοχοι σε μεγάλες φροντ αλυσίδες παρόμοια συμβαίνει καί
σήμερα.
τώρα για τό λυκειο έχω ξαναπεί εδω (και στο προ) ότι με τό ΜΟ=9.5 στα γραπτώς
εξεταζόμενα μαθήματα δεν μενει κανείς στασιμος κι'αν ακομα χρειαστεί να δώσει
10 ή 11 μαθημ το σεπτέμβρη(τό είχα αναλύσει),επι τροχάδην πάς το σεπτ έχοντας
στο σακουλάκι 5 ή 6 βοτσαλάκια και αρκεί να βάλεις άλλα 4 ή 5,έε εκεί πού είχες
γράψει για 04 στα αρχαία τον ιούνη,θα γραψεις για 06 ή 07 παρόμοια καί στή
φυσική ή χημεία ή μαθς κλπ τόσο απλά...και με λίγο σμπρώξε :102:
υπήρξε περίπτωση μαθητή πού έδινε το σεπτ λευκη κόλα στα μαθήματα καί όμως
πέρασε διότι διότι παίρνοντας 01,02,03,04 ή 05 κλπ σχημάτισε τό 09.5( άν πιάσει
09 συνεδριάζει ό σύλλογος καί γίνεται το σχετικό σπρώξιμο,υπ'όψι ό μαθητής ήταν
καί πρόεδρος 15μελους με δράση σε καταλήψεις...),ή μεγάλη πλάκα όμως ήταν ότι
ό μαθητής πήγε στο υπεπθ(ούτε καν στη τοπικη δ/νση β βαθμιας εκπ) καί κατήγγειλε
ότι τόν περάσανε ενώ δεν ήθελε νά περάσει.....περάσανε όλους τούς καθηγ.από ΕΔΕ,
δεν μπορω να αναφερω το λυκ. αλλά ήταν κοντα στο δικό μου.
------------------------------------------------------------------------------
οί βαθμοί πού παίρνει τό παιδί στο λυκ έχουν πληθωριστική αξία δεν αντανακλούν τη
πραγματική του αξία,ό καθηγ. είναι ανάμεσα σε γονείς μαθητές δ/ντες υποδ/ντες
συμβούλους πού δεν ξερεις άν δούλεψαν καί ποσο σε μια τάξη καί τρώει από παντού
σφαλιάρες(..μεχρι καί μπούλινγκ σε ακραίες κατ/σεις),τώρα ό γονέας βλέποντας τούς
βαθμούς σκίζεται να πάει το κανακάρη του σε φροντ τουλάχιστον στη γ'λυκ,το κύκλωμα
δε τών μεγάλων φροντ.αλυσίδων έχει τόν τρόπο νά πιάνει,άν όχι τά θέματα,όμως τη
μορφή καί τό είδος των θεμάτων,εδώ να θυμηθούμε τό 4ο θεμα στη φυσικη κατ/νσης 2013
πού είχε συζητηθεί απ'τό μαρτιο στό διαδύκτιο απο τον κο μάργαρη πού ορίστηκε
μάλιστα καί πρόεδρος τής επιτροπής εξετάσεων.....
προσωπικά τό φροντ.κύκλωμα μέ κυνήγησε,όσο ήμουν στή διάθεση κάποιου ΠΥΣΔΕ χωρίς
οργανική,κάθε φορά με στέλνανε σέ βουνά(πχ γκούρα καλλιάνοι,μαζέικα) αλλά καί
σε νησιά όπως κύθηρα,κουφονήσια,ανάφη κλπ κλπ...μετα απο 20χρονια πήρα μια οργανική
μετα απο 25 χρονια άραξα σε κάποιο νυκτερινό...σε 5 με 6 χρονια πού θα βγω συν/ξη
θά ρεφαρω εδώ με 15νημα/ημέρα.....υπομονη μεχρι τότες :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Who is The 4th man την 28 Φεβ 2021, 13:53, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Φεβ 2021, 13:39

Who is The 4th man έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:34
κάθε φορά με στέλνανε σέ βουνά(πχ γκούρα καλλιάνοι,μαζέικα) αλλά καί
σε νησιά όπως κύθηρα,κουφονήσια,ανάφη κλπ κλπ.
Πρέπει να πέρασες πολύ ωραία. Δεν το λέω ειρωνικά.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Φεβ 2021, 13:45

Στύγιος έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:14
Φιλάκια , εμένα με αγαπάνε οι πρώην μαθητές - μαθήτριες μου . Έρχονται αυτοβούλως να με χαιρετήσουν μετά από χρόνια κι αυτό είναι η μεγαλύτερη αναγνώριση και δεν πληρώνεται με τίποτα..
Πολύ σημαντικό αυτό, να είσαι φίλος με τους μαθητές σου, να συμπληρώνεις ίσως κάποιο κενό που υπάρχει στην οικογένειά τους, αλλά να μην ξεχνάμε ότι πρέπει να μαθαίνει και πέντε γράμματα, διαφορετικά ως δάσκαλος έχεις αποτύχει.

Και γω θυμάμαι έναν που είχαμε στην Χημεία και ήταν φιλαράκος μας, παίζαμε μπάλλα μαζί μετά το σχόλασμα, αλλά ήταν τόσο άσχετος από χημεία, όπως είμαι και εγώ σήμερα στην Οργανική που μάς έκανε. Ευτυχώς στην Ανόργανη είχαμε ένα ψιλοκάθαρμα που όμως νοιαζόταν να μάς τα μάθει σωστά. Το αποτέλεσμα είναι σήμερα να θυμάμαι με νοσταλγία τον δεύτερο και όχι τον πρώτο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος sharp την 28 Φεβ 2021, 13:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Who is The 4th man
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 4465
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 17:44

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Who is The 4th man » 28 Φεβ 2021, 13:48

sharp έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:39
Who is The 4th man έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:34
κάθε φορά με στέλνανε σέ βουνά(πχ γκούρα καλλιάνοι,μαζέικα) αλλά καί
σε νησιά όπως κύθηρα,κουφονήσια,ανάφη κλπ κλπ.
Πρέπει να πέρασες πολύ ωραία. Δεν το λέω ειρωνικά.
τί καλά βενζίνες, έξοδα διαμονής...
σε κάποια φαση πού κατεβαινα από καλλιάνοι έπεσα σε πάγο και έριξα τό αμάξι σε δέντρο,
μια άλλη φάση πάλι σε πάγο ούτε ξέρω πώς γλύτωσα μονο δεν πάτησα απότομα φρενο καί
έστριψα το τιμονι αργα.....άναψα λαμπάδα...
στα νησιά ήταν καλά αλλά πάλι έξοδα...ό καθηγ δεν είναι όπως ό στρατιωτικός πού έχει διαμονή
καί τρώει στη λέσχη αξιωματικών πληρώνοντας κάποιο ποσό
Αυτομπαναρισμενος επ αόριστον

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Φεβ 2021, 13:50

sharp έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:45
Στύγιος έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:14
Φιλάκια , εμένα με αγαπάνε οι πρώην μαθητές - μαθήτριες μου . Έρχονται αυτοβούλως να με χαιρετήσουν μετά από χρόνια κι αυτό είναι η μεγαλύτερη αναγνώριση και δεν πληρώνεται με τίποτα..
Πολύ σημαντικό αυτό, να είσαι φίλος με τους μαθητές σου, να συμπληρώνεις ίσως κάποιο κενό που υπάρχει στην οικογένειά τους, αλλά να μην ξεχνάμε ότι πρέπει να μαθαίνει και 5 γράμματα, διαφορετικά ως δάσκαλος έχεις αποτύχει.

Και γω θυμάμαι έναν που είχαμε στην Χημεία και ήταν φιλαράκος μας, παίζαμε μπάλλα μαζί μετά το σχόλασμα, αλλά ήταν τόσο άσχετος από χημεία, όπως είμαι και εγώ σήμερα στην Οργανική που μάς έκανε. Ευτυχώς στην Ανόργανη είχαμε ένα ψιλοκάθαρμα που όμως νοιαζόταν να μάς τα μάθει σωστά. Το αποτέλεσμα είναι σήμερα να θυμάμαι με νοσταλγία τον δεύτερο και όχι τον πρώτο.
Στην τάξη "κέρβερος" και σχεδόν φασίστας . Δεν επιζούσα αλλιώς με 32 μαθητές ! στην Α' Γυμνασίου. Μάλιστα είχα εισαγάγει και "στρατιωτικοποίηση". Μόλις έμπαινα μέσα, σηκώνονταν ή όταν έμπαινε ο διευθυντής :8)

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Φεβ 2021, 13:52

Who is The 4th man έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:48
sharp έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:39
Who is The 4th man έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:34
κάθε φορά με στέλνανε σέ βουνά(πχ γκούρα καλλιάνοι,μαζέικα) αλλά καί
σε νησιά όπως κύθηρα,κουφονήσια,ανάφη κλπ κλπ.
Πρέπει να πέρασες πολύ ωραία. Δεν το λέω ειρωνικά.
τί καλά βενζίνες, έξοδα διαμονής...
σε κάποια φαση πού κατεβαινα από καλλιάνοι έπεσα σε πάγο και έριξα τό αμάξι σε δέντρο,
μια άλλη φάση πάλι σε πάγο ούτε ξέρω πώς γλύτωσα μονο δεν πάτησα απότομα φρενο καί
έστριψα το τιμονι αργα.....άναψα λαμπάδα...
στα νησιά ήταν καλά αλλά πάλι έξοδα...ό καθηγ δεν είναι όπως ό στρατιωτικός πού έχει διαμονή
καί τρώει στη λέσχη αξιωματικών πληρώνοντας κάποιο ποσό
Καταλαβαίνω, αλλά αν δεν έχεις περιπέτειες σαν νέος, πότε θα τις έχεις; Προσωπικά λυπάμαι τον 25χρονο που το όνειρό του είναι να βολευτεί κοντά στο σπίτι του, να τρώει φαγητό της μαμάς και να πίνει όσο περισσότερους φραπέδες γίνεται. Δηλ. τους περισσότερους Έλληνες. :lol:

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 28 Φεβ 2021, 13:55

Στύγιος έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:50
sharp έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:45
Στύγιος έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:14
Φιλάκια , εμένα με αγαπάνε οι πρώην μαθητές - μαθήτριες μου . Έρχονται αυτοβούλως να με χαιρετήσουν μετά από χρόνια κι αυτό είναι η μεγαλύτερη αναγνώριση και δεν πληρώνεται με τίποτα..
Πολύ σημαντικό αυτό, να είσαι φίλος με τους μαθητές σου, να συμπληρώνεις ίσως κάποιο κενό που υπάρχει στην οικογένειά τους, αλλά να μην ξεχνάμε ότι πρέπει να μαθαίνει και 5 γράμματα, διαφορετικά ως δάσκαλος έχεις αποτύχει.

Και γω θυμάμαι έναν που είχαμε στην Χημεία και ήταν φιλαράκος μας, παίζαμε μπάλλα μαζί μετά το σχόλασμα, αλλά ήταν τόσο άσχετος από χημεία, όπως είμαι και εγώ σήμερα στην Οργανική που μάς έκανε. Ευτυχώς στην Ανόργανη είχαμε ένα ψιλοκάθαρμα που όμως νοιαζόταν να μάς τα μάθει σωστά. Το αποτέλεσμα είναι σήμερα να θυμάμαι με νοσταλγία τον δεύτερο και όχι τον πρώτο.
Στην τάξη "κέρβερος" και σχεδόν φασίστας . Δεν επιζούσα αλλιώς με 32 μαθητές ! στην Α' Γυμνασίου. Μάλιστα είχα εισαγάγει και "στρατιωτικοποίηση". Μόλις έμπαινα μέσα, σηκώνονταν ή όταν έμπαινε ο διευθυντής :8)
Επομένως είσαι σίγουρα υπέρ της ιεραρχίας και της αξιολόγησης.

Κουφάλα σε έφερα εκεί που ήθελα, έπρεπε νά είχα γίνει δικηγόρος τελικά :lol:

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Εντέλλεσθε..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Φεβ 2021, 14:05

sharp έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:55
Στύγιος έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:50
sharp έγραψε:
28 Φεβ 2021, 13:45

Πολύ σημαντικό αυτό, να είσαι φίλος με τους μαθητές σου, να συμπληρώνεις ίσως κάποιο κενό που υπάρχει στην οικογένειά τους, αλλά να μην ξεχνάμε ότι πρέπει να μαθαίνει και 5 γράμματα, διαφορετικά ως δάσκαλος έχεις αποτύχει.

Και γω θυμάμαι έναν που είχαμε στην Χημεία και ήταν φιλαράκος μας, παίζαμε μπάλλα μαζί μετά το σχόλασμα, αλλά ήταν τόσο άσχετος από χημεία, όπως είμαι και εγώ σήμερα στην Οργανική που μάς έκανε. Ευτυχώς στην Ανόργανη είχαμε ένα ψιλοκάθαρμα που όμως νοιαζόταν να μάς τα μάθει σωστά. Το αποτέλεσμα είναι σήμερα να θυμάμαι με νοσταλγία τον δεύτερο και όχι τον πρώτο.
Στην τάξη "κέρβερος" και σχεδόν φασίστας . Δεν επιζούσα αλλιώς με 32 μαθητές ! στην Α' Γυμνασίου. Μάλιστα είχα εισαγάγει και "στρατιωτικοποίηση". Μόλις έμπαινα μέσα, σηκώνονταν ή όταν έμπαινε ο διευθυντής :8)
Επομένως είσαι σίγουρα υπέρ της ιεραρχίας και της αξιολόγησης.

Κουφάλα σε έφερα εκεί που ήθελα, έπρεπε νά είχα γίνει δικηγόρος τελικά :lol:
Ναι ,αλλά όχι όπως εντέλλεται η άσχετη Παρακμέως :smt018

Έχω υπάρξει και διευθυντής και θυμάμαι ότι αυτός που διοικεί : έχει να κάνει με ανθρώπους ,θα κάνει λάθη, δεν θα διοικεί για πάντα.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών