Γίνε νταβατζής. Πλέον είναι νόμιμο.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48510
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Γίνε νταβατζής. Πλέον είναι νόμιμο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 24 Μαρ 2021, 22:07

John Dear έγραψε:
24 Μαρ 2021, 21:55
Kauldron έγραψε:
24 Μαρ 2021, 21:47
John Dear έγραψε:
24 Μαρ 2021, 21:43


Έχω ειδοποίηση με το όνομά σου. Θα έκανες παράθεση δικό μου ποστ και θα σχολίασες γενικά μάλλον.
Μου 'χει συμβεί να με κάνει μένσιον κάποιος και να του κάνει παράθεση κάποιος άλλος, και να μου 'ρχεται εμένα ειδοποίηση, ενώ δε μ' έκανε παράθεση εμένα. Μήπως έγινε κάτι τέτοιο? Δε θυμάμαι να σου έκανα παράθεση, πολλώ δε μάλλον ν' απάντησα με τρόπο που να σήκωνε σβήσιμο. :-?

Εκτός αν προσπαθούν οι συντονιστές να μας κάνουν να πλακωθούμε. Τί άλλο θα δούμε εδώ μέσα.

Φυσικά και θα πλακωθούμε. Τι λόγια είναι αυτά που λες για τον υπουργό μας;
:lol:
Πάντως θα είχε ενδιαφέρον μετά από μούφα σβήσιμο, να πάρει κάποιος ΠΜ από συντονιστή που να λέει "ρε 'συ, αυτός είπε για τη μάνα σου, θα το αφήσεις έτσι?" :smt005:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Γίνε νταβατζής. Πλέον είναι νόμιμο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 24 Μαρ 2021, 22:08

Όσο για τον νέο κώδικα μια χαρά ισχύει η εκμετάλλευση.


1. Όποιος με τη χρήση βίας, απειλής βίας ή άλλων εξαναγκαστικών μέσων ή με επιβολή ή κατάχρηση εξουσίας, στρατολογεί, απάγει, μεταφέρει, κατακρατεί παράνομα, υποθάλπει, παραδίδει ή παραλαμβάνει άλλον με σκοπό την εκμετάλλευσή του, τιμωρείται με κάθειρξη έως δέκα έτη και χρηματική ποινή.

2. Με την ίδια ποινή τιμωρείται ο υπαίτιος και αν, για να επιτύχει τον ίδιο σκοπό, τελεί τις πράξεις της προηγούμενης παραγράφου αποσπώντας τη συναίνεση άλλου με τη χρήση απατηλών μέσων ή παρασύροντάς τον εκμεταλλευόμενος την ευάλωτη θέση στην οποία βρίσκεται.

3. Με κάθειρξη και χρηματική ποινή τιμωρείται η πράξη των προηγούμενων παραγράφων όταν: α) τελείται κατ’ επάγγελμα, β) τελείται από υπάλληλο ο οποίος κατά την άσκηση της υπηρεσίας του ή επωφελούμενος από την ιδιότητά του αυτή διαπράττει ή συμμετέχει με οποιονδήποτε τρόπο στην πράξη, γ) συνδέεται με την παράνομη είσοδο, παραμονή ή έξοδο του παθόντος από τη χώρα ή δ) είχε ως αποτέλεσμα τη βαριά σωματική βλάβη του παθόντος. Επιβάλλεται κάθειρξη τουλάχιστον δέκα ετών, αν η πράξη είχε ως αποτέλεσμα το θάνατο.

4. Με τις ποινές της προηγούμενης παραγράφου τιμωρείται η πράξη των παραγράφων 1 και 2 όταν στρέφεται κατά ανηλίκου, ακόμα κι όταν τελείται χωρίς τη χρήση των μέσων που αναφέρονται σε αυτές. Με τις ίδιες ποινές τιμωρείται και όποιος, με τα μέσα των παραγράφων 1 και 2 στρατολογεί ανήλικο με σκοπό τη χρησιμοποίησή του σε ένοπλες επιχειρήσεις.

5. Η έννοια της «εκμετάλλευσης» στις προηγούμενες παραγράφους περιλαμβάνει τον πορισμό παράνομου περιουσιακού οφέλους από: α) την υπαγωγή του σε καθεστώς δουλείας ή σε παρεμφερείς προς τη δουλεία πρακτικές, β) την υπαγωγή του σε καθεστώς ειλωτείας, γ) την εργασία ή την επαιτεία του θύματος (εργασιακή εκμετάλλευση), δ) την τέλεση εγκληματικών πράξεων από αυτό, ε) την αφαίρεση κυττάρων, ιστών ή οργάνων του σώματός του, στ) την τέλεση από αυτό γενετήσιων πράξεων, πραγματικών ή προσποιητών, ή την παροχή εργασίας ή υπηρεσιών που έχουν ως αποκλειστικό σκοπό τη γενετήσια διέγερση (γενετήσια εκμετάλλευση) ή ζ) τον εξαναγκασμό του σε τέλεση γάμου.

Άβαταρ μέλους
John Dear
Δημοσιεύσεις: 1225
Εγγραφή: 03 Δεκ 2018, 01:21

Re: Γίνε νταβατζής. Πλέον είναι νόμιμο.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Dear » 24 Μαρ 2021, 22:11

Kauldron έγραψε:
24 Μαρ 2021, 22:07
John Dear έγραψε:
24 Μαρ 2021, 21:55
Kauldron έγραψε:
24 Μαρ 2021, 21:47


Μου 'χει συμβεί να με κάνει μένσιον κάποιος και να του κάνει παράθεση κάποιος άλλος, και να μου 'ρχεται εμένα ειδοποίηση, ενώ δε μ' έκανε παράθεση εμένα. Μήπως έγινε κάτι τέτοιο? Δε θυμάμαι να σου έκανα παράθεση, πολλώ δε μάλλον ν' απάντησα με τρόπο που να σήκωνε σβήσιμο. :-?

Εκτός αν προσπαθούν οι συντονιστές να μας κάνουν να πλακωθούμε. Τί άλλο θα δούμε εδώ μέσα.

Φυσικά και θα πλακωθούμε. Τι λόγια είναι αυτά που λες για τον υπουργό μας;
:lol:
Πάντως θα είχε ενδιαφέρον μετά από μούφα σβήσιμο, να πάρει κάποιος ΠΜ από συντονιστή που να λέει "ρε 'συ, αυτός είπε για τη μάνα σου, θα το αφήσεις έτσι?" :smt005:
:D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών