Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3279
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 09 Μάιος 2021, 23:12

sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 17:15
klg έγραψε:
09 Μάιος 2021, 15:46
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 11:45


Θες έναν ολόκληρο χρόνο για να στήσεις μια πλατφόρμα που θα κάνει auths για να επικοινωνούν ουσιαστικά p2p οι χρήστες με webrtc, σοβαρά;
Προφανώς;
Με webrtc στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται καν κάποιος dedicated server καθώς η εικόνα και ο ήχος μεταδίδονται peer-to-peer, ο διακομιστής χρειάζεται μόνον για να γίνουν τα κατάλληλα auths, το αρχικό handshake και το μετέπειτα moderation από τον δάσκαλο πχ. Κάνω κάτι λάθος για το προφανώς σημαίνει ότι προφανώς λες μαλακίες;
Πέρα από ότι δεν είπα ότι χρειάζεσαι dedicated servers για το webrtc, είπα ότι θες turn/stun για το signaling, μόνο ο decoder θα σου πάρει ένα τρίμηνο να τον υλοποιήσεις να τον οπτιμάρεις και να τον τεστάρεις. Το θέμα δεν είναι να πάρεις το webrtc και να πετάξεις μια μαλακία MVP, το θέμα είναι να φτιάξεις κάτι που μπορεί να κάνει scale στο πλήθος χρηστών που συζητάμε. Επίσης το design δεν θα είναι τόσο απλό όσο πιστεύεις, το webrtc είναι απλώς ένα κομμάτι (για το video conferencing) προφανώς θες και άλλα πράγματα για μια fully functional πλατφόρμα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 09 Μάιος 2021, 23:18

Το ξέρουμε ότι η κυβέρνηση παΝΔημίας ούτε μπορεί, ούτε θέλει γιαυτό τα έδωσε όλα στη φόρα και πλήρωσε και ένα σκασμό λεφτά.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Μάιος 2021, 00:08

klg έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:12
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 17:15
klg έγραψε:
09 Μάιος 2021, 15:46


Προφανώς;
Με webrtc στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται καν κάποιος dedicated server καθώς η εικόνα και ο ήχος μεταδίδονται peer-to-peer, ο διακομιστής χρειάζεται μόνον για να γίνουν τα κατάλληλα auths, το αρχικό handshake και το μετέπειτα moderation από τον δάσκαλο πχ. Κάνω κάτι λάθος για το προφανώς σημαίνει ότι προφανώς λες μαλακίες;
Πέρα από ότι δεν είπα ότι χρειάζεσαι dedicated servers για το webrtc, είπα ότι θες turn/stun για το signaling, μόνο ο decoder θα σου πάρει ένα τρίμηνο να τον υλοποιήσεις να τον οπτιμάρεις και να τον τεστάρεις. Το θέμα δεν είναι να πάρεις το webrtc και να πετάξεις μια μαλακία MVP, το θέμα είναι να φτιάξεις κάτι που μπορεί να κάνει scale στο πλήθος χρηστών που συζητάμε. Επίσης το design δεν θα είναι τόσο απλό όσο πιστεύεις, το webrtc είναι απλώς ένα κομμάτι (για το video conferencing) προφανώς θες και άλλα πράγματα για μια fully functional πλατφόρμα.
Ναι οκ, δεν είπα ότι είναι γελοία απλό ή εύκολο, είπα ότι νομίζω ότι γίνεται και ότι έχει περισσότερα πλεονεκτήματα, εσύ τώρα λες για χρόνο, υπερβολικό μου φαίνεται για ανάπτυξη λογισμικού γιατί υπάρχει ήδη πολύ πράμα διαθέσιμο ανοιχτού κώδικα, σε φάση γίνεται σχετικά εύκολα με κάτι σαν owncloud όπως το nextcloud που χρησιμοποιώ, βασικά αυτά τα συγκεκριμένα είναι φτιαγμένα για ακριβώς τέτοιου είδους εφαρμογές. Για 100% custom software οκ, μπορεί να κάνω λάθος και να χρειάζεται περισσότερος χρόνος αλλά η αλήθεια είναι ότι από την αρχή δεν υπολόγιζα σε 100% custom code αλλά κυρίως osc και καστομιές πάνω σε αυτή την βάση.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 10 Μάιος 2021, 06:57

Fluffy έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:18
Το ξέρουμε ότι η κυβέρνηση παΝΔημίας ούτε μπορεί, ούτε θέλει γιαυτό τα έδωσε όλα στη φόρα και πλήρωσε και ένα σκασμό λεφτά.
Αυτό εκτός από την περίπτωση που αναφέρουν στην ένωση ισχύει και σε πάμπολες πτυχές της κοινωνικής ζωής, γενικά ότι χρειάζεται η κοινωνία ούτε θέλει ούτε μπορεί να το ικανοποιήσει η κυβέρνηση παΝΔημίας.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 10 Μάιος 2021, 07:11

Fluffy έγραψε:
10 Μάιος 2021, 06:57
Fluffy έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:18
Το ξέρουμε ότι η κυβέρνηση παΝΔημίας ούτε μπορεί, ούτε θέλει γιαυτό τα έδωσε όλα στη φόρα και πλήρωσε και ένα σκασμό λεφτά.
Αυτό εκτός από την περίπτωση που αναφέρουν στην ένωση ισχύει και σε πάμπολες πτυχές της κοινωνικής ζωής, γενικά ότι χρειάζεται η κοινωνία ούτε θέλει ούτε μπορεί να το ικανοποιήσει η κυβέρνηση παΝΔημίας.
Sometimes, I think I am talking to myself...
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 10 Μάιος 2021, 07:11

lafkiotis έγραψε:
10 Μάιος 2021, 07:11
Fluffy έγραψε:
10 Μάιος 2021, 06:57
Fluffy έγραψε:
09 Μάιος 2021, 23:18
Το ξέρουμε ότι η κυβέρνηση παΝΔημίας ούτε μπορεί, ούτε θέλει γιαυτό τα έδωσε όλα στη φόρα και πλήρωσε και ένα σκασμό λεφτά.
Αυτό εκτός από την περίπτωση που αναφέρουν στην ένωση ισχύει και σε πάμπολες πτυχές της κοινωνικής ζωής, γενικά ότι χρειάζεται η κοινωνία ούτε θέλει ούτε μπορεί να το ικανοποιήσει η κυβέρνηση παΝΔημίας.
Sometimes, I think I am talking to myself...
..me too
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"


Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 921
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 10 Μάιος 2021, 12:13

foscilis έγραψε:
09 Μάιος 2021, 17:31
NoMoreLice έγραψε:
09 Μάιος 2021, 17:15
foscilis έγραψε:
09 Μάιος 2021, 17:00


Απο τη θεματολογια του σαιτ και τα ονοματα αυτων που υπογραφουν.

Άσχετοι ειναι γιατι αυτα που λενε δε στεκουν ουτε δευτερολεπτο.
Για να είναι το συνδικαλιστικό όργανο κάποιας ομάδας εργαζομένων πρέπει να αναφέρεται στο καταστατικό.

Δεν ισχύει ότι η Κεραμέως υπέγραψε το opt-in εκ μέρους όλων των μαθητών, και ότι αυτό απαγορεύεται από την ευρωπαϊκή νομοθεσία;
Δεν ισχυει τιποτα απο τις βλακειες που λενε. Ειναι ντροπιαστικα αν ηξεραν απο το αντικειμενο. Που ευτυχως για αυτους επειδη η δουλεια τους ειναι συνδικαλοσκυλα δε χρειαζεται να εχουν ιδεα.
Α πες το έτσι ντε. Τώρα όλα είναι ξεκάθαρα.
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 921
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 10 Μάιος 2021, 12:16

sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 17:15
klg έγραψε:
09 Μάιος 2021, 15:46
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 11:45


Θες έναν ολόκληρο χρόνο για να στήσεις μια πλατφόρμα που θα κάνει auths για να επικοινωνούν ουσιαστικά p2p οι χρήστες με webrtc, σοβαρά;
Προφανώς;
Με webrtc στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται καν κάποιος dedicated server καθώς η εικόνα και ο ήχος μεταδίδονται peer-to-peer, ο διακομιστής χρειάζεται μόνον για να γίνουν τα κατάλληλα auths, το αρχικό handshake και το μετέπειτα moderation από τον δάσκαλο πχ. Κάνω κάτι λάθος για το προφανώς σημαίνει ότι προφανώς λες μαλακίες;
Συγνώμη, να ρωτήσω κάτι σχετκά με αυτό. Αν είναι peer to peer και ας πούμε εγώ έχω μια τάξη με 20 άτομα, δεν θα πρέπει εγώ από τη δική μου σύνδεση να στέλνω το βίντεο και στους 20; Είναι εφικτό αυτό με το upload που έχει μια DSL;
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Μάιος 2021, 12:43

NoMoreLice έγραψε:
10 Μάιος 2021, 12:16
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 17:15
klg έγραψε:
09 Μάιος 2021, 15:46


Προφανώς;
Με webrtc στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται καν κάποιος dedicated server καθώς η εικόνα και ο ήχος μεταδίδονται peer-to-peer, ο διακομιστής χρειάζεται μόνον για να γίνουν τα κατάλληλα auths, το αρχικό handshake και το μετέπειτα moderation από τον δάσκαλο πχ. Κάνω κάτι λάθος για το προφανώς σημαίνει ότι προφανώς λες μαλακίες;
Συγνώμη, να ρωτήσω κάτι σχετκά με αυτό. Αν είναι peer to peer και ας πούμε εγώ έχω μια τάξη με 20 άτομα, δεν θα πρέπει εγώ από τη δική μου σύνδεση να στέλνω το βίντεο και στους 20; Είναι εφικτό αυτό με το upload που έχει μια DSL;
Μία φορά στέλνεις την πληροφορία, όχι 20.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 921
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 10 Μάιος 2021, 13:11

sys3x έγραψε:
10 Μάιος 2021, 12:43
NoMoreLice έγραψε:
10 Μάιος 2021, 12:16
sys3x έγραψε:
09 Μάιος 2021, 17:15


Με webrtc στην πραγματικότητα δεν χρειάζεται καν κάποιος dedicated server καθώς η εικόνα και ο ήχος μεταδίδονται peer-to-peer, ο διακομιστής χρειάζεται μόνον για να γίνουν τα κατάλληλα auths, το αρχικό handshake και το μετέπειτα moderation από τον δάσκαλο πχ. Κάνω κάτι λάθος για το προφανώς σημαίνει ότι προφανώς λες μαλακίες;
Συγνώμη, να ρωτήσω κάτι σχετκά με αυτό. Αν είναι peer to peer και ας πούμε εγώ έχω μια τάξη με 20 άτομα, δεν θα πρέπει εγώ από τη δική μου σύνδεση να στέλνω το βίντεο και στους 20; Είναι εφικτό αυτό με το upload που έχει μια DSL;
Μία φορά στέλνεις την πληροφορία, όχι 20.
Πώς γίνεται αυτό; Πού την στέλνεις μια φορά, αφού δεν υπάρχει κεντρικός server. Δεν έχεις ανοικτές συνδέσεις και με τα 20 άτομα;
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32117
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Μάιος 2021, 13:24

sys3x έγραψε:
08 Μάιος 2021, 20:59
Μαυροβασίλης έγραψε:
08 Μάιος 2021, 20:52
μόλις 30ς απάλευτος φούκος / dw, δώσε εξεκ σαμμαρυ αλήτη συσεξ
Στρίψε ένα τσιγάρο, βάλε ότι άλλο πίνεις σε ένα ποτήρι και κάτσε να το δεις, μετά βίας γράφω αυτές τις γραμμές από το wc, άμα ήτανε έτσι κάθε μέρα Ιερές Σινδόνες θα έγραφα.
Έχει και το κόμεντυ βάλιου της η φασούλα επίσης.
Μετά τα μελέ, ευχαρίστως, πρώτα να πάμε στην ίδια σελίδα όμως.
εκανα 2 προσπαθειες, δεν καταφερα πανω απο διλεπτο. δεν παιζει καμμια βερσιον με λιγοτερο κακο χιουμορ;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Μάιος 2021, 13:44

NoMoreLice έγραψε:
10 Μάιος 2021, 13:11
sys3x έγραψε:
10 Μάιος 2021, 12:43
NoMoreLice έγραψε:
10 Μάιος 2021, 12:16

Συγνώμη, να ρωτήσω κάτι σχετκά με αυτό. Αν είναι peer to peer και ας πούμε εγώ έχω μια τάξη με 20 άτομα, δεν θα πρέπει εγώ από τη δική μου σύνδεση να στέλνω το βίντεο και στους 20; Είναι εφικτό αυτό με το upload που έχει μια DSL;
Μία φορά στέλνεις την πληροφορία, όχι 20.
Πώς γίνεται αυτό; Πού την στέλνεις μια φορά, αφού δεν υπάρχει κεντρικός server. Δεν έχεις ανοικτές συνδέσεις και με τα 20 άτομα;
Δεν χρειάζεται κεντρικός σέρβερ για την λήψη του ίδιου του stream, το stream εκπέμπει και είτε έχεις πρόσβαση σε αυτό είτε όχι, είναι ανάλογα με την υλοποίηση βέβαια, οι ζωντανές εκπομπές στο yt χρειάζονται, well, τους centralized servers του yt, αλλά εκεί δεν μιλάμε για p2p. Ένα κεντρικό hub χρειάζεται όμως εφόσον θέλεις να κάνεις moderation πολλαπλών streams.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37567
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 10 Μάιος 2021, 13:46

Ασέβαστος έγραψε:
10 Μάιος 2021, 13:24
sys3x έγραψε:
08 Μάιος 2021, 20:59
Μαυροβασίλης έγραψε:
08 Μάιος 2021, 20:52
μόλις 30ς απάλευτος φούκος / dw, δώσε εξεκ σαμμαρυ αλήτη συσεξ
Στρίψε ένα τσιγάρο, βάλε ότι άλλο πίνεις σε ένα ποτήρι και κάτσε να το δεις, μετά βίας γράφω αυτές τις γραμμές από το wc, άμα ήτανε έτσι κάθε μέρα Ιερές Σινδόνες θα έγραφα.
Έχει και το κόμεντυ βάλιου της η φασούλα επίσης.
Μετά τα μελέ, ευχαρίστως, πρώτα να πάμε στην ίδια σελίδα όμως.
εκανα 2 προσπαθειες, δεν καταφερα πανω απο διλεπτο. δεν παιζει καμμια βερσιον με λιγοτερο κακο χιουμορ;
Όχι, δε παίζει βερσιόν που να λέει τι καλή είναι η υπουργός παιδείας από όσο γνωρίζω.
:102:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 10 Μάιος 2021, 16:51

sys3x έγραψε:
10 Μάιος 2021, 13:44
NoMoreLice έγραψε:
10 Μάιος 2021, 13:11
sys3x έγραψε:
10 Μάιος 2021, 12:43


Μία φορά στέλνεις την πληροφορία, όχι 20.
Πώς γίνεται αυτό; Πού την στέλνεις μια φορά, αφού δεν υπάρχει κεντρικός server. Δεν έχεις ανοικτές συνδέσεις και με τα 20 άτομα;
Δεν χρειάζεται κεντρικός σέρβερ για την λήψη του ίδιου του stream, το stream εκπέμπει και είτε έχεις πρόσβαση σε αυτό είτε όχι, είναι ανάλογα με την υλοποίηση βέβαια, οι ζωντανές εκπομπές στο yt χρειάζονται, well, τους centralized servers του yt, αλλά εκεί δεν μιλάμε για p2p. Ένα κεντρικό hub χρειάζεται όμως εφόσον θέλεις να κάνεις moderation πολλαπλών streams.
Αφού είναι P2P, κάθε καρέ του stream θα έπρεπε να εκπέμπεται τόσες φορές οσοι είναι και οι χρήστες, έτσι δεν είναι; Εκτός εάν μιλάμε για μουλτικαστ; Αλλιώς δεν γίνεται αυτό που λες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών