Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37839
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Μάιος 2021, 20:20

NoMoreLice έγραψε:
12 Μάιος 2021, 20:18
Δεν βλέπω να κάνει κάτι ριζοσπαστικά διαφορετικό από όσα έχουμε πει. Για p2p telcos με στημένο STUN server και αν έχουν όλοι καλή σύνδεση και χωρίς κάμερα λέει max 20 άτομα (εμέις θέλουμε τουλάχιστον ο δάσκαλος να έχει κάμερα/screen sharing). Από εκεί και πέρα πάει σε server αρχιτεκτονικές.
Easy for private use

Nextcloud Talk is designed for easy installation and operation. Nextcloud hosts a STUN server to facilitate usage behind firewalls and we recommend the installation of a local TURN server to improve connectivity further. Note that calls get fully routed through a TURN server, causing a lot of network traffic. Find documentation on installing a TURN server here.

The peer to peer nature of Talk does inflate network traffic, creating one incoming and sending stream per other participant. This places practical limitations on calls that depend on network capabilities. A typical private Nextcloud Talk setup should handle dozens of calls with each up to 6-10 participants, up to 20 if all participants have a good network connection and do not use video.




Scaling in enterprise setup

To help with scaling, users can disable video. Sending audio and video, as well as the compute power required to decode the video streams on clients, are the biggest limiting factors, with most asymetric internet connections bottlenecked on upstream bandwidth and laptops and mobile devices especially having trouble decoding multiple 480P/30FPS video streams.

The High Performance Back-end offered by Nextcloud partner Struktur includes a Selective Forward Unit (SFU) which solves this bottleneck by receiving one stream from each user and forwarding it as needed. This allows scaling a single call to about 30-50 active participants, up to hundreds when doing a webinar.




Scaling further: webinars, school classes

Webinars and other large scale broadcasting type calls are possible with hundreds of participants. The High Performance Back-end setup includes special features for this.

High Performance Back-end

The HPB also lowers the load from calls on the Nextcloud server, taking care of 'signaling' and optionally enables connecting a SIP bridge so users can dial in by phone into calls.

The HPB runs on-premises, like Nextcloud itself, or through a hosted offering by Struktur AG. Customers should be aware that it has significant dedicated bandwidth and processing needs. The HPB is available through Nextcloud GmbH.

Sign up for a free 30 day test of the hosted HPB offering of Struktur AG in the Talk settings page.

Όχι βέβαια, δεν κάνει κάτι ριζοσπαστικό, δεν είπα αυτό, απλά αυτό είναι κάτι που έχω δουλέψει εγώ προσωπικά, επίσης είναι 100% ελεύθερο και ανοιχτού κώδικα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
NoMoreLice
Δημοσιεύσεις: 926
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:14

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από NoMoreLice » 12 Μάιος 2021, 20:37

sys3x έγραψε:
12 Μάιος 2021, 20:20
NoMoreLice έγραψε:
12 Μάιος 2021, 20:18
Δεν βλέπω να κάνει κάτι ριζοσπαστικά διαφορετικό από όσα έχουμε πει. Για p2p telcos με στημένο STUN server και αν έχουν όλοι καλή σύνδεση και χωρίς κάμερα λέει max 20 άτομα (εμέις θέλουμε τουλάχιστον ο δάσκαλος να έχει κάμερα/screen sharing). Από εκεί και πέρα πάει σε server αρχιτεκτονικές.
Easy for private use

Nextcloud Talk is designed for easy installation and operation. Nextcloud hosts a STUN server to facilitate usage behind firewalls and we recommend the installation of a local TURN server to improve connectivity further. Note that calls get fully routed through a TURN server, causing a lot of network traffic. Find documentation on installing a TURN server here.

The peer to peer nature of Talk does inflate network traffic, creating one incoming and sending stream per other participant. This places practical limitations on calls that depend on network capabilities. A typical private Nextcloud Talk setup should handle dozens of calls with each up to 6-10 participants, up to 20 if all participants have a good network connection and do not use video.




Scaling in enterprise setup

To help with scaling, users can disable video. Sending audio and video, as well as the compute power required to decode the video streams on clients, are the biggest limiting factors, with most asymetric internet connections bottlenecked on upstream bandwidth and laptops and mobile devices especially having trouble decoding multiple 480P/30FPS video streams.

The High Performance Back-end offered by Nextcloud partner Struktur includes a Selective Forward Unit (SFU) which solves this bottleneck by receiving one stream from each user and forwarding it as needed. This allows scaling a single call to about 30-50 active participants, up to hundreds when doing a webinar.




Scaling further: webinars, school classes

Webinars and other large scale broadcasting type calls are possible with hundreds of participants. The High Performance Back-end setup includes special features for this.

High Performance Back-end

The HPB also lowers the load from calls on the Nextcloud server, taking care of 'signaling' and optionally enables connecting a SIP bridge so users can dial in by phone into calls.

The HPB runs on-premises, like Nextcloud itself, or through a hosted offering by Struktur AG. Customers should be aware that it has significant dedicated bandwidth and processing needs. The HPB is available through Nextcloud GmbH.

Sign up for a free 30 day test of the hosted HPB offering of Struktur AG in the Talk settings page.

Όχι βέβαια, δεν κάνει κάτι ριζοσπαστικό, δεν είπα αυτό, απλά αυτό είναι κάτι που έχω δουλέψει εγώ προσωπικά, επίσης είναι 100% ελεύθερο και ανοιχτού κώδικα.
Τέλεια, εγώ όπως είδες από την αρχή συμφωνώ με την επιστολή, με το σκεπτικό ότι έπρεπε να εξεταστεί αναλυτικά αν θα ήταν εφικτό να πάμε σε μια λύση στην οποία το υπουργείο θα μπορούσε να φτιάξει την δική του υποδομή για την τηλεκπαίδευση, πριν αποφασίσει να πάρει το πρώτο trial που βρήκε, χωρίς να δημοσιοποιήσει πουθενά συμβάσεις για το πόσο θα πληρώσει τελικά και γράφοντας παράλληλα στα παλιά του παπούτσια privacy και GDPR. Από τη στιγμή που υπάρχει δωρεάν διαθέσιμη πλατφόρμα για αυτή τη δουλειά που μπορεί να δοκιμαστεί άμεσα, θα μπορούσε να γίνει μία εκτίμηση για το πόσους τελικά servers χρειαζόμαστε και αν συμφέρει μια τέτοια λύση. Εμείς από τον καναπέ δεν είμαστε σε θέση να πάρουμε αυτή την απόφαση φυσικά αφού δεν ξέρουμε χίλια-δυο στοιχεία (π.χ. υπάρχει ήδη διαθέσιμη υποδομή που θα μπορούσε να δανειστεί το Υπουργείο από πανεπιστήμια/GRNET/ό,τι άλλο; Μπορούσε όντως να έρθει μια παραγγελία αυτής της τάξης σε hardware μέσα σε λίγες εβδομάδες; Τελικά συνολικά πόσο μας κοστίζει η Cisco;)

ΕDIT: για αυτό και κάνω όλη τη συζήτηση για το αν θα μπορούσε να δουλέψει το p2p. Αν όντως γινόταν, νομίζω ότι πραγματικά δεν θα υπήρχε κανένας λόγος να πάμε σε Cisco κλπ, αλλά δυστυχώς από ό,τι φαίνεται δεν παίζει κάτι τέτοιο, οπότε από κάτω χρειάζεται σίγουρα σημαντική υποδομή.
Να δώσει η Μεγαλόχαρη κι η Παναγιά η Κανάλα
να μεγαλώσω γρήγορα σαν τα κορίτσια τ' άλλα

:scross:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37839
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 12 Μάιος 2021, 21:18

NoMoreLice έγραψε:
12 Μάιος 2021, 20:37
sys3x έγραψε:
12 Μάιος 2021, 20:20
NoMoreLice έγραψε:
12 Μάιος 2021, 20:18
Δεν βλέπω να κάνει κάτι ριζοσπαστικά διαφορετικό από όσα έχουμε πει. Για p2p telcos με στημένο STUN server και αν έχουν όλοι καλή σύνδεση και χωρίς κάμερα λέει max 20 άτομα (εμέις θέλουμε τουλάχιστον ο δάσκαλος να έχει κάμερα/screen sharing). Από εκεί και πέρα πάει σε server αρχιτεκτονικές.

Όχι βέβαια, δεν κάνει κάτι ριζοσπαστικό, δεν είπα αυτό, απλά αυτό είναι κάτι που έχω δουλέψει εγώ προσωπικά, επίσης είναι 100% ελεύθερο και ανοιχτού κώδικα.
Τέλεια, εγώ όπως είδες από την αρχή συμφωνώ με την επιστολή, με το σκεπτικό ότι έπρεπε να εξεταστεί αναλυτικά αν θα ήταν εφικτό να πάμε σε μια λύση στην οποία το υπουργείο θα μπορούσε να φτιάξει την δική του υποδομή για την τηλεκπαίδευση, πριν αποφασίσει να πάρει το πρώτο trial που βρήκε, χωρίς να δημοσιοποιήσει πουθενά συμβάσεις για το πόσο θα πληρώσει τελικά και γράφοντας παράλληλα στα παλιά του παπούτσια privacy και GDPR. Από τη στιγμή που υπάρχει δωρεάν διαθέσιμη πλατφόρμα για αυτή τη δουλειά που μπορεί να δοκιμαστεί άμεσα, θα μπορούσε να γίνει μία εκτίμηση για το πόσους τελικά servers χρειαζόμαστε και αν συμφέρει μια τέτοια λύση. Εμείς από τον καναπέ δεν είμαστε σε θέση να πάρουμε αυτή την απόφαση φυσικά αφού δεν ξέρουμε χίλια-δυο στοιχεία (π.χ. υπάρχει ήδη διαθέσιμη υποδομή που θα μπορούσε να δανειστεί το Υπουργείο από πανεπιστήμια/GRNET/ό,τι άλλο; Μπορούσε όντως να έρθει μια παραγγελία αυτής της τάξης σε hardware μέσα σε λίγες εβδομάδες; Τελικά συνολικά πόσο μας κοστίζει η Cisco;)

ΕDIT: για αυτό και κάνω όλη τη συζήτηση για το αν θα μπορούσε να δουλέψει το p2p. Αν όντως γινόταν, νομίζω ότι πραγματικά δεν θα υπήρχε κανένας λόγος να πάμε σε Cisco κλπ, αλλά δυστυχώς από ό,τι φαίνεται δεν παίζει κάτι τέτοιο, οπότε από κάτω χρειάζεται σίγουρα σημαντική υποδομή.
Φυσικά και χρειάζεται, κανείς δεν λέει το αντίθετο, απλά προσωπικά πιστεύω ότι είναι απολύτως εφικτό σε μερικούς μήνες να ξεκινήσει να δουλεύει.
Μία πλατφόρμα όπως το nc ή κάτι παρεμφερές προσφέρει επίσης πολλά άλλα πλεονέκτημα πέραν της τηλεδιασκέψεως τα οποία θεωρώ απολύτως χρήσιμα για την σύγχρονη εκπαίδευση. Το βασικότερο δε για εμένα είναι ότι μια τέτοιου είδους λύση είναι κάτι που "θα μείνει" και σίγουρα θα βοηθήσει και σε άλλους τομείς τους μαθητές και όχι μόνον.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8377
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Μάιος 2021, 11:03

NoMoreLice έγραψε:
12 Μάιος 2021, 16:56
axilmar έγραψε:
12 Μάιος 2021, 15:59
sys3x έγραψε:
11 Μάιος 2021, 13:38


Ένα stream είναι ένα stream, είτε είναι live είτε είναι προβιντεοσκοπημένο, είναι σαν τα torrents, όσοι περισσότεροι συμμετέχουν τόσο καλύτερα γίνεται ο διαμοιρασμός σε ένα p2p δίκτυο.
1) Εχεις καμμια πηγη οτι το p2p streaming λειτουργει σαν τα τορρεντς; πρωτη φορα το ακουω. Δλδ οταν κανω streaming, ενδεχομενως δεν θα παρω ενα πακετο δεδομενων απο τον original server αλλα απο αλλον client που το εχει ηδη κατεβασει; αυτο δεν γινεται εαν ο client δεν τρεχει ειδικο software και τρεχει απλα μια εφαρμογη αναπαραγωγης βιντεο.

2) στα τα τορρεντς καθε πακετο παει σε καθε client ξεχωριστα. Η αυξηση της ταχυτητας του download δεν ερχεται απο το οτι καθε πακετο στελνεται μονο μια φορα προς ολους τους clients, αλλα απο το οτι καθε client ζηταει ενα πακετο απο διαφορετικους σερβερς.
Νομίζω υπάρχει ένα μπλέξιμο όσον αφορά τα σενάρια. Το πρώτο σενάριο είναι να έχουμε on-demand video streaming και το δεύτερο να έχουμε video conference με πολλούς συμμετέχοντες όπως είναι το θέμα του τόπικ. Στο πρώτο σενάριο από ό,τι βλέπω υπάρχει δυνατότητα για υβριδική υλοποίηση με την έννοια ότι έχουμε έναν σέρβερ που επικοινωνεί με τους client που ζητάνε το βίντεο μέσω ενός λογισμικού (π.χ. το WebRTC που αναφέρθηκε και μπορεί να τρέχει μέσα σε έναν browser). Αυτό το λογισμικό μπορεί να διαχειριστεί το σενάριο ορισμένα κομμάτια του βίντεο να μην έρθουν από τον server αλλά από άλλους clients. Αυτό τουλάχιστον καταλαβαίνω από τα παρακάτω:
Contrary to many of the completely decentralized solutions of the past, modern WebRTC-based peer-to-peer streaming solutions are hybrid systems. As part of a hybrid delivery network, viewers source video segments from both servers and other viewers watching the same content at the same time.
Χωρίς να έχω ασχοληθεί με το ζήτημα, αυτό το σενάριο μου φαίνεται λογικό. Στο δεύτερο σενάριο έχουμε real-time επικοινωνία ανάμεσα σε πολλούς συμμετέχοντες οι οποίοι την ίδια ώρα μπορούν να έχουν όλοι ανοιχτές κάμερα. Εκεί το να λάβεις την εικόνα ενός Α συμμετέχοντα μέσω ενός άλλου Β μου φαίνεται μη ρεαλιστικό. Αρχικά προστίθεται καθυστέρηση, και έπειτα ο Β θα πρέπει την ίδια στιγμή που σου στέλνει τα δεδομένα που αφορούν τον Α, να στέλνει σε πολλούς και την δική του εικόνα/ήχο. Όπως και να έχει, μια p2p αρχιτεκτονική σε αυτό το σενάριο είναι λογικό να μην κάνει scale. Ένα απλό μα ενδιαφέρον πείραμα έχει κάνει αυτός εδώ ο οποίος βέβαια αναφέρει σαν πρώτο bottleneck που συνάντησε την επεξεργαστική ισχύ, αλλά σε μια "24άρα" DSL στην Ελλάδα νομίζω το upload της σύνδεσης θα ήταν πιο νωρίς το πρόβλημα.
Σε ευχαριστω για την αναλυτικοτερη απαντηση, τετοιες απαντησεις πρεπει να δινονται σε τεχνικα θεματα. Οχι απλα 'το p2p ειναι σαν τα τορεντς'.


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Νοέμ 2021, 06:51

Εικόνα

Ηχηρό «ράπισμα» σε Κεραμέως από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων


Έκρινε ότι στη διαδικασία της τηλεκπαίδευσης υπάρχει σειρά σοβαρών παραβιάσεων του νόμου.

Τον Μάρτιο του 2020 ξεκινά η προαιρετική τηλεκπαίδευση και υπογράφεται η πρώτη σύμβαση-πλαίσιο με την εταιρία Cisco. Στη συνέχεια, το υπουργείο Παιδείας προσπαθεί να επιβάλλει τη μετάδοση του μαθήματος μέσω κάμερας και μέσα από την τάξη, ανοίγοντας αναπόφευκτα τη συζήτηση για την προστασία των προσωπικών δεδομένων μαθητών και εκπαιδευτικών και συναντώντας την καθολική άρνηση της εκπαιδευτικής κοινότητας.

Ακολούθησαν δύο νέες συμβάσεις και άνοιξε μεγάλη κουβέντα για το εάν προστατεύονται τα ευαίσθητα δεδομένα εκατομμυρίων παιδιών και εκπαιδευτικών.

Σύμφωνα με την οριστική απόφαση της Αρχής Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα για τη διαδικασία της τηλεκπαίδευσης διαπιστώθηκαν παραβιάσεις της νομοθεσίας σε ουκ ολίγες περιπτώσεις αφήνοντας έκθετη την ηγεσία του υπουργείου Παιδείας.

Η πολυσέλιδη απόφαση όπως αποκάλυψε το NEWS247 καταλήγει με επιπλήξεις και με τη ρητή προειδοποίηση ότι θα πρέπει να υπάρξει συμμόρφωση του υπουργείου Παιδείας μέσα σε δύο μήνες.

Η Αρχή συμπεραίνει ότι έχει παραβιαστεί το άρθρο του GDPR περί νόμιμης βάσης επεξεργασίας, δηλαδή παράνομη επεξεργασία δεδομένων. Διαπιστώθηκε, επίσης, ότι το υπουργείο Παιδείας δεν πήρε μέτρα για να αποτρέψει τους κινδύνους που ενέχει η εν λόγω επεξεργασία. Τέλος, επισημαίνει πως παρανόμως πωλήθηκαν τα δεδομένα των χρηστών.

https://www.efsyn.gr/ellada/ekpaideysi/ ... -dedomenon

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Νοέμ 2021, 06:54

Αυτά τα ζητήματα που έθεσε η ένωση είχαν βάση, αποδεικνύεται και δικαστικά πως είναι επικίνδυνοι.


Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 18 Νοέμ 2021, 20:14

Η Αρχή Προστασίας Δεδομένων Προσωπικού Χαρακτήρα έκρινε ότι υπάρχει σειρά σοβαρών παραβιάσεων του νόμου περί προσωπικών δεδομένω στη διαδικασία της τηλεκπαίδευσης.


Τηλεκπαίδευση: Κόλαφος από την Αρχή Προστασίας Δεδομένων - Εκθετη η Νίκη Κεραμέως
https://www.news247.gr/koinonia/tilekpa ... 26980.html
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 18 Νοέμ 2021, 20:19

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !


Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3292
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Νοέμ 2021, 21:23

Fluffy έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 20:48
τι λένε τα πετσωμενα μέσα επ αυτού αραγε;

Η πολυσέλιδη απόφαση καταλήξει με επιπλήξεις για το Υπουργείο, πέντε τον αριθμό, και με τη ρητή προειδοποίηση ότι θα πρέπει να υπάρξει συμμόρφωση μέσα σε δύο μήνες.
:smt005::smt005:
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 18 Νοέμ 2021, 21:50

klg έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 21:23
Fluffy έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 20:48
τι λένε τα πετσωμενα μέσα επ αυτού αραγε;

Η πολυσέλιδη απόφαση καταλήξει με επιπλήξεις για το Υπουργείο, πέντε τον αριθμό, και με τη ρητή προειδοποίηση ότι θα πρέπει να υπάρξει συμμόρφωση μέσα σε δύο μήνες.
:smt005::smt005:
μεγκα ή αντενα;

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3292
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Νοέμ 2021, 21:52

Fluffy έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 21:50
klg έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 21:23
Fluffy έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 20:48
τι λένε τα πετσωμενα μέσα επ αυτού αραγε;

Η πολυσέλιδη απόφαση καταλήξει με επιπλήξεις για το Υπουργείο, πέντε τον αριθμό, και με τη ρητή προειδοποίηση ότι θα πρέπει να υπάρξει συμμόρφωση μέσα σε δύο μήνες.
:smt005::smt005:
μεγκα ή αντενα;
Γενικώς στο ότι τους κλάσανε τα αρχίδια απο την ΑΧΠΔΠΧ αυτό έχεις να απαντήσεις;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Προς κυβέρνηση παΝΔημίας: «είστε επικίνδυνοι» απο ένωση πληροφορικών Ελλάδας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 18 Νοέμ 2021, 21:58

klg έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 21:52
Fluffy έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 21:50
klg έγραψε:
18 Νοέμ 2021, 21:23



:smt005::smt005:
μεγκα ή αντενα;
Γενικώς στο ότι τους κλάσανε τα αρχίδια απο την ΑΧΠΔΠΧ αυτό έχεις να απαντήσεις;
ναι, γιατί η ερώτηση ήταν τι λενε τα πετσωμενα μέσα και φέρνεις μια που προσομοιάζει ως απάντηση, και ρωτάω για διευκρίνιση, μέγκα ή αντένα λοιπόν;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών