Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Απρ 2021, 15:02

Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:57
Πεδιά, κάνετε μια συζήτηση που έγινε προ 15μηνων όπου αυτά λυθηκαν με νόμο από 200+ ψηφους στο κοινοβούλιο
Ψήφισαν μόνο όσοι ήταν στο κοινοβούλιο ή και ...απόδημοι;

Πχ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 13 Απρ 2021, 15:03, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 13 Απρ 2021, 15:02

Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:57
Πεδιά, κάνετε μια συζήτηση που έγινε προ 15μηνων όπου αυτά λυθηκαν με νόμο από 200+ ψηφους στο κοινοβούλιο
Εσυ ρε άνθρωπε σε κάθε νήμα κάνεις μια συζήτηση που έγινε πριν εκατό και βάλε χρόνια και λύθηκε το ‘89.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 13 Απρ 2021, 15:03

Rakomelofronas έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:56
Υδράργυρος έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:48
Δηλαδή θα ψηφίσουν και οι απόδημοι μουσουλμάνοι της Θράκης; Είναι και πολλοί. Αυτό θα πάει πολύ καλά
Αυτοί κάποτε στερούνταν την ελληνική ιθαγένεια αλλά, μετά από αρκετή κλάψα, ο νόμος άλλαξε. Σε κάθε περίπτωση, η Τουρκία φροντίζει γι' αυτούς εφόσον φυσικά δεν δηλώνουν Πομάκοι: σε όλες τις εκλογές έρχονται κάτι λεωφορεία στο καθ' ημάς Κόσοβο και ψηφίζουν κανονικά. Τώρα που το σκέφτομαι, αυτός είναι ο μόνος τρόπος να πειστεί ο ΣΥΡΙΖΑ να ψηφίσει τη χαλάρωση των προϋποθέσεων.
Θα έχει σημεία ψηφοφορίας και στην Ισταμπούλ και την Άγκυρα; Χοντραίνει

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24857
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 13 Απρ 2021, 15:04

Υδράργυρος έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:03
Rakomelofronas έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:56
Υδράργυρος έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:48
Δηλαδή θα ψηφίσουν και οι απόδημοι μουσουλμάνοι της Θράκης; Είναι και πολλοί. Αυτό θα πάει πολύ καλά
Αυτοί κάποτε στερούνταν την ελληνική ιθαγένεια αλλά, μετά από αρκετή κλάψα, ο νόμος άλλαξε. Σε κάθε περίπτωση, η Τουρκία φροντίζει γι' αυτούς εφόσον φυσικά δεν δηλώνουν Πομάκοι: σε όλες τις εκλογές έρχονται κάτι λεωφορεία στο καθ' ημάς Κόσοβο και ψηφίζουν κανονικά. Τώρα που το σκέφτομαι, αυτός είναι ο μόνος τρόπος να πειστεί ο ΣΥΡΙΖΑ να ψηφίσει τη χαλάρωση των προϋποθέσεων.
Θα έχει σημεία ψηφοφορίας και στην Ισταμπούλ και την Άγκυρα; Χοντραίνει
Αφού δεν τόλμησαν να επιτρέψουν επιστολική ψήφο, θα έχει εκλογικά κέντρα όπου έχει Προξενεία
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20162
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 13 Απρ 2021, 15:04

Ο πολυγραφότατος Δαπέργκολας τοποθετήθηκε :smt023



Ο επίσης πολυγραφότατος Αντώναρος ....όχι ακόμα..... :e040:

https://twitter.com/EvangAntonaros
Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4535
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 13 Απρ 2021, 15:05

Υδράργυρος έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:03
Θα έχει σημεία ψηφοφορίας και στην Ισταμπούλ και την Άγκυρα; Χοντραίνει
Ξαφνικά, άρχισε να σου αρέσει η διευκόλυνση της ψήφου των αποδήμων. Είδες; :smt023 Κάποιος να το πει στον ΣΥΡΙΖΑ. 1,100,1000 Σαμπιχά.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Απρ 2021, 15:06

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:02
Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:57
Πεδιά, κάνετε μια συζήτηση που έγινε προ 15μηνων όπου αυτά λυθηκαν με νόμο από 200+ ψηφους στο κοινοβούλιο
Εσυ ρε άνθρωπε σε κάθε νήμα κάνεις μια συζήτηση που έγινε πριν εκατό και βάλε χρόνια και λύθηκε το ‘89.
Η πορεία του Μητσοτάκη προς την πρωθυπουργία; :p2:

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10275
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 13 Απρ 2021, 15:07

stavmanr έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:06
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:02
Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:57
Πεδιά, κάνετε μια συζήτηση που έγινε προ 15μηνων όπου αυτά λυθηκαν με νόμο από 200+ ψηφους στο κοινοβούλιο
Εσυ ρε άνθρωπε σε κάθε νήμα κάνεις μια συζήτηση που έγινε πριν εκατό και βάλε χρόνια και λύθηκε το ‘89.
Η πορεία του Μητσοτάκη προς την πρωθυπουργία; :p2:
Χαριτωμένο.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34321
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 13 Απρ 2021, 15:07

georgebi έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:04
Ο πολυγραφότατος Δαπέργκολας τοποθετήθηκε :smt023



Ο επίσης πολυγραφότατος Αντώναρος ....όχι ακόμα..... :e040:

https://twitter.com/EvangAntonaros
Εικόνα

Έγραψα πιο πάνω ότι όλοι οι συριζοκαραμανλικοί τηρούν σιγή ασυρμάτου. :D

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Απρ 2021, 15:08

Μετανάστρια έγραψε:
13 Απρ 2021, 14:29
Λοιπόν, να πω και εγώ τη σοφία μου ως κάτοικος εξωτερικού από το μακρινό 1998.

Να πω πρώτα ότι όλα αυτά τα χρόνια κατεβαίνω στην Ελλάδα και ψηφίζω (ΚΚΕ) στις εθνικές εκλογές, αλλά όχι στις δημοτικές από τότε που γράφτηκα να ψηφίζω εδώ (στο Βέλγιο επιτρέπεται να ψηφίζουν στις δημοτικές και οι αλλοδαποί κάτοικοι ενός δήμου) ούτε στις ευρωεκλογές όπου απλά δεν ψηφίζω.
Θα μπορούσα χαλαρά μετά από τόσα χρόνια να πάρω βελγική υπηκοότητα. Δεν το κάνω γιατί δεν αισθάνομαι ότι αυτή είναι η χώρα μου και δεν έχω κανένα ενδιαφέρον να ψηφίσω εδώ γιατί απλά δεν αισθάνομαι ότι με αφορά. Παρακολουθώ την ελληνική επικαιρότητα πολύ περισσότερο από τη Βελγική, από την οποία με ενδιαφέρουν βασικά μόνο τα πρακτικά ζητήματα της καθημερινότητας.

Αλλά έχω να πω δυό λόγια για τους έλληνες του εξωτερικού της κατηγορίας που γνωρίζω. Δηλαδή τους υψηλού εισοδήματος, μορφωμένους εργαζόμενους σε χώρες ΕΕ. Και τα χαρακτηριστικά τους τα οποία μου αποκαλύφθηκαν την περίοδο της οικονομικής κρίσης. Αυτή η κατηγορία λοιπόν μπορεί να πρήζει το σύμπαν με την ελληνικότητά της, (τι ωραίο φαγητό που έχουμε, τι πανέμορφη χώρα που έχουμε, έλα φίλε γάλλε στο εξοχικό μου το καλοκαίρι να σου δείξω τι θα πει ζωή, πάρε να υπογράψεις αθώε φινλανδέ ένα άσχετο petition για την επιστροφή των μαρμάρων του Παρθενώνα) αλλά είναι γεμάτη φθόνο εώς και μίσος για όλους τους έλληνες που ζουν στην Ελλάδα και ιδιαιτέρως για όσους ζουν καλά στην Ελλάδα.
Διότι είτε μας αρέσει είτε όχι ο λόγος που όλοι μας φύγαμε από την Ελλάδα (εξαιρώ όσους έφυγαν λόγω έρωτα) είναι ότι για τον αβγ θεμιτό ή αθέμιτο λόγο δεν τα καταφέραμε να φτιάξουμε μια καλή ζωή εκεί. Όσοι με τον αβγ τρόπο τα κατέφεραν είναι μια συνεχής υπενθύμιση ότι αποτύχαμε.

Την περίοδο της κρίσης λοιπόν δεν είδα κανένα αλλοδαπό να εκφράζεται με τέτοια μανία για το τι βασανιστήρια και πείνα και δημόσιο μαστίγωμα και δεν ξέρω εγώ τι άλλο αξίζουν οι άχρηστοι Έλληνες. Κάθε άσχημη είδηση από την Ελλάδα τους έφτιαχνε. Κι άλλο κι άλλο. Όλα αυτά με το περιτύλιγμα ότι νοιάζονται για το μέλλον της χώρας και θέλουν να την δουν να βελτιώνεται.

Ενώ στην πραγματικότητα το μόνο που ήθελαν είναι να δουν όσους έμειναν στη χώρα να δυστυχούν απλά και μόνο για να αισθανθούν οι ίδιοι καλύτερα. Και φυσικά περιττό να σημειώσω ότι όταν έπαιζε η έξοδος της χώρας από το ευρώ όποιος μπορούσε να πάρει ξενη υπηκοότητα έτρεξε να την πάρει.

Οπότε αγαπητοί εγχώριοι 'Ελληνες δεν σας συμφέρει καθόλου να ψηφίζουν οι Έλληνες του εξωτερικού διότι δεν θέλουν το καλό σας. Ιδίως αν τα πάτε καλά και έχετε καλή ζωή. Αυτά.
Κοίτα, μη νομίζεις ότι οι ντόπιοι ψηφίζουν πιο ορθολογικά. Στην καλύτερη περίπτωση ψηφίζουν με ορθολογικά αλλά ατομικά κριτήρια που τελικά οδηγούν σε tragedy of the commons. Στη χειρότερη τα κριτήρια είναι ελάχιστα ορθολογικά, π.χ. τιμωρητική ψήφος, "εμείς στο σόι μας ψηφίζουμε στο χωριό που πάτησε τελευταίος ο παππούς μου και από το 1852 η ψήφος μας είναι για το σόι του νονού μου", "δεν έπρεπε να αφήσουν τη γειτονική χώρα να χρησιμοποιεί το όνομα ενός αρχαίου γκέι που εγώ θεωρώ ήρωα της ελληνορθοδοξίας", "αχ μωρέ του λυπάμαι αυτούς είναι μόνο 2-3 ας τους ψηφισω", "ωραία βυζιά", "θα τον ψηφίσω να το κάψει το μπουρδέλο". Ή εσύ καλή ώρα που κουβαλιέσαι από το Βέλγιο και ψηφίζεις για σοσιαλιστικό μετασχηματισμό της κοινωνίας από την επαναστατημένη εργατική τάξη όταν και αν πρέπει να παραδεχτείς ότι δεν είναι ακριβώς σκληρά μαθηματικά at play εδώ πέρα :)

Αλλά ναι είναι πολύ εμφανής αυτή η διάσταση σε πολλούς Έλληνες του εξωτερικού. Επίσης επειδή όντως είναι λίγο πιο εύκολα τα πράγματα αν είσαι ξερωγω 30άρης single στην 1η - 2η δουλειά σου έχουν ένα υφάκι "ορίστε ρε μουνιά ενώ εκεί με κρατάγατε πίσω" εγώ όμως ξέρω πως ιστορικά όταν με παράταγε μια γκόμενα αν η αμέσως επόμενη ήταν δε σου λέω καλύτερη αλλά έστω 30% το ίδιο καλή το τελευταίο που μου περνούσε από το μυαλό ήταν να περνάω τη μέρα μου κοπανώντας στην πρώην "ορίστε μωρή που δε με ήθελες".

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Απρ 2021, 15:12

Δεν υπάρχει "ορθολογική ψήφος".
Τα πιο ανορθολογικά όντα είναι αυτά που ψηφίζουν στο όνομα του ορθολογισμού.

Η ψήφος στην Ελλάδα έχει την εξής μορφή:
"Ψηφίζω Α για να μη βγει ο Β"
"Ψηφίζω Α για να με βάλει στο δημόσιο"
"Ψηφίζω Α γιατί με έβαλε στο δημόσιο ο τάδε βουλευτής του"
"Ψηφίζω Α γιατί είμαι χριστιανός ορθόδοξος"

κ.ο.κ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 13 Απρ 2021, 15:14, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 13 Απρ 2021, 15:13

νομίζω λύθηκε το θέμα.αν ψηφίζουν τόσοι ντόπιοι ηλίθιοι που δεν ξέρουν τι ακριβώς υποστηρίζουν δεν χάθηκε ο κόσμος αν φηφίσουν και 5 σουβλατζίδες από την αστόρια

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 13 Απρ 2021, 15:14

nowhere έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:13
νομίζω λύθηκε το θέμα.αν ψηφίζουν τόσοι ντόπιοι ηλίθιοι που δεν ξέρουν τι ακριβώς υποστηρίζουν δεν χάθηκε ο κόσμος αν φηφίσουν και 5 σουβλατζίδες από την αστόρια
Αστέρι είσαι. :blm:

Υ.Σ. Οι σουβλατζήδες ξέρουν τί θέλουν...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 13 Απρ 2021, 15:17, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20162
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 13 Απρ 2021, 15:15

πατησιωτης έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:07
georgebi έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:04
Ο πολυγραφότατος Δαπέργκολας τοποθετήθηκε :smt023



Ο επίσης πολυγραφότατος Αντώναρος ....όχι ακόμα..... :e040:

https://twitter.com/EvangAntonaros
Εικόνα

Έγραψα πιο πάνω ότι όλοι οι συριζοκαραμανλικοί τηρούν σιγή ασυρμάτου. :D
Εσένα διάβασα και είπα να δω για τον Αντώναρο....αλλά ήθελα να του βρω και μια καλή παρέα.... γι αυτό το τραινάρισα λίγο....
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Καταργούνται οι περιορισμοί για τους απόδημους στις εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 13 Απρ 2021, 15:17

stavmanr έγραψε:
13 Απρ 2021, 12:19
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
13 Απρ 2021, 08:32
stavmanr έγραψε:
13 Απρ 2021, 08:28


Έτσι τιμωρεί τον εαυτό του...
Πως τιμωρεί τον εαυτό του? Παραμένοντας στην Ελλάδα?
Έφυγε αφου... :102:
Αν αισθάνονταν καλά εδώ θα έφευγε;
Ένα μεγάλο ποσοστό των μεταναστών που έφυγαν τα τελευταία χρόνια, ονειρεύονταν καριέρες και λούσα. Ας το παραδεχτούμε αυτό επιτέλους.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών