Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 13 Απρ 2021, 22:20

pylothess έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:19

Όχι γιατί ο Fluffy αναφέρει ότι δεν καταργήθηκαν. Και εγώ έτσι ξέρω . Ότι ήταν από ένα Ευρωπαϊκό πρόγραμμα ,το οποίο σταμάτησε τώρα μέσες άκρες. Αλλά σκέφτονται να το επαναφέρουν με άλλη μορφή. Κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Ε,τι λέει ο Φλάφφυ τώρα...

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Απρ 2021, 22:22

pylothess έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:15
Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:00
Εντάξει τα ποσά που παίρνουν οι συνάδελφοι σε αυτά τα προγράμματα της ευρωπαικής ενωσης που χρυσοπληρώνει παχυλούς μισθούς είναι 450-550€. Το ακούτε ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ και ST48410; Αυτοί είναι οι παχυλοι μισθοί που χρυσοπληρώνετε τρομάρα σας.
Πως πήγε η κουβέντα εκεί; Εγώ τώρα μπήκα επειδή είδα την ειδοποίηση από εσένα. Υπάρχει σχετικό νήμα για την κοινωφελή εργασία. Εν πάση περιπτώσει οι μισθοί εκεί περίπου κυμαίνονται. Αλλά καταβάλλονται με μεγάλη καθυστέρηση.Τουλάχιστον σε εμάς είχαν καθυστερήσει πάρα πολύ να μας τους καταβάλλουν. Ούτε γάντια μα παρείχαν ,ούτε φωσφοριζέ γιλέκα. Δεν δικαιούμασταν άδειες. Όταν ζητήσαμε άδεια από τον υπεύθυνο του αμαξοστασίου να απευθυνθούμε συλλογικά στα γραφεία της ΙΝΕ/ΓΣΕΕ για να ρωτήσουμε πότε θα πληρωθούμε, ο υπεύθυνος του αμαξοστασίου μας είπε πως με μια τέτοια ενέργεια μπορεί να βρεθούμε απολυμένοι.Επίσης ο υπεύθυνος του αμαξοστασίου μας είχε πει πως σαν καλός συνάδελφος που ήταν θα έστελνε επιστολή διαμαρτυρίας για την καθυστέρηση στην καταβολή των μισθών μας . Φυσικά και δεν τον ακούσαμε και απευθυνθήκαμε συλλογικά στα γραφεία της ΙΝΕ /ΓΣΕΕ για να ρωτήσουμε πότε θα πληρωθούμε.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μια εβδομάδα πριν λήξει η σύμβασή μας , η δημοτική αστυνομία έκανε απεργία γιατί επρόκειτο να καταργηθεί αυτή η υπηρεσία. Εμάς μάλιστα μας ζήτησαν τότε να απεργήσουμε ως ένδειξη συμπαράστασης για την δημοτική αστυνομία και να χάσουμε το μεροκάματό μας. Φαντάσου. Πάμε να ρωτήσουμε πότε θα πληρωθούμε μας λένε έμμεσα ότι θα απολυθούμε αλλά μπορούμε να απεργούμε ως ένδειξη συμπαράστασης για την δημοτική αστυνομία; Εσύ τι έχεις να πεις γι αυτό; Ότι ο καθένας κοιτάζει να καλύψει τον κ***ο του , άντε και στην καλύτερη περίπτωση και τον συνάδελφό του. Θα νοιαστεί κάποιος ρε συ γι αυτόν που δουλεύει σε άλλη δουλειά; Για τον συνάδελφο του κάποιος μπορεί να νοιαστεί . Για κάποιον όμως που δουλεύει σε άλλη δουλειά πιστεύεις θα νοιαστεί;
Η κουβέντα πήγε εκεί γιατί οι χρήστες παραπάνω αναπαραγουν κοινωνικο αυτοματισμο: «δεκαωρο μόνο για τους ιδιωτικους εργαζόμενους και τα λαμογια του δημοσίου είναι αραχτοί και βγάζουν ένα σορρό;» Κατάλαβες; Βάζουν την μια αθλιότητα απέναντι από την άλλη να ανταγωνιστούν με τις αθλιότητες τους.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 13 Απρ 2021, 22:29

Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:22
pylothess έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:15
Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:00
Εντάξει τα ποσά που παίρνουν οι συνάδελφοι σε αυτά τα προγράμματα της ευρωπαικής ενωσης που χρυσοπληρώνει παχυλούς μισθούς είναι 450-550€. Το ακούτε ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ και ST48410; Αυτοί είναι οι παχυλοι μισθοί που χρυσοπληρώνετε τρομάρα σας.
Πως πήγε η κουβέντα εκεί; Εγώ τώρα μπήκα επειδή είδα την ειδοποίηση από εσένα. Υπάρχει σχετικό νήμα για την κοινωφελή εργασία. Εν πάση περιπτώσει οι μισθοί εκεί περίπου κυμαίνονται. Αλλά καταβάλλονται με μεγάλη καθυστέρηση.Τουλάχιστον σε εμάς είχαν καθυστερήσει πάρα πολύ να μας τους καταβάλλουν. Ούτε γάντια μα παρείχαν ,ούτε φωσφοριζέ γιλέκα. Δεν δικαιούμασταν άδειες. Όταν ζητήσαμε άδεια από τον υπεύθυνο του αμαξοστασίου να απευθυνθούμε συλλογικά στα γραφεία της ΙΝΕ/ΓΣΕΕ για να ρωτήσουμε πότε θα πληρωθούμε, ο υπεύθυνος του αμαξοστασίου μας είπε πως με μια τέτοια ενέργεια μπορεί να βρεθούμε απολυμένοι.Επίσης ο υπεύθυνος του αμαξοστασίου μας είχε πει πως σαν καλός συνάδελφος που ήταν θα έστελνε επιστολή διαμαρτυρίας για την καθυστέρηση στην καταβολή των μισθών μας . Φυσικά και δεν τον ακούσαμε και απευθυνθήκαμε συλλογικά στα γραφεία της ΙΝΕ /ΓΣΕΕ για να ρωτήσουμε πότε θα πληρωθούμε.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι πως μια εβδομάδα πριν λήξει η σύμβασή μας , η δημοτική αστυνομία έκανε απεργία γιατί επρόκειτο να καταργηθεί αυτή η υπηρεσία. Εμάς μάλιστα μας ζήτησαν τότε να απεργήσουμε ως ένδειξη συμπαράστασης για την δημοτική αστυνομία και να χάσουμε το μεροκάματό μας. Φαντάσου. Πάμε να ρωτήσουμε πότε θα πληρωθούμε μας λένε έμμεσα ότι θα απολυθούμε αλλά μπορούμε να απεργούμε ως ένδειξη συμπαράστασης για την δημοτική αστυνομία; Εσύ τι έχεις να πεις γι αυτό; Ότι ο καθένας κοιτάζει να καλύψει τον κ***ο του , άντε και στην καλύτερη περίπτωση και τον συνάδελφό του. Θα νοιαστεί κάποιος ρε συ γι αυτόν που δουλεύει σε άλλη δουλειά; Για τον συνάδελφο του κάποιος μπορεί να νοιαστεί . Για κάποιον όμως που δουλεύει σε άλλη δουλειά πιστεύεις θα νοιαστεί;
Η κουβέντα πήγε εκεί γιατί οι χρήστες παραπάνω αναπαραγουν κοινωνικο αυτοματισμο: «δεκαωρο μόνο για τους ιδιωτικους εργαζόμενους και τα λαμογια του δημοσίου είναι αραχτοί και βγάζουν ένα σορρό;» Κατάλαβες; Βάζουν την μια αθλιότητα απέναντι από την άλλη να ανταγωνιστούν με τις αθλιότητες τους.
Δεν μου έχεις όμως απαντήσει γι αυτό που σου έχω γράψει ότι ο ένας κλάδος αδιαφορεί για τον άλλο. Βλέπεις; Για την δημοτική αστυνομία μπορούσαμε να απεργήσουμε .Για εμάς , που θέλαμε να ρωτήσουμε πότε θα πληρωθούμε μας απείλησαν με απόλυση.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 13 Απρ 2021, 22:34

προφανως και η διασπαση του εργατικου κινήματος παιζει ένν ρόλο στον νομο που φέρνει η κυβέρνηση παΝΔημίας, τα είπα και παραπίσω, ρίξε και μια ματιά στο 3ο κειμενο θέσεων του κκε για το 21ο συνέδριο ωστε να έχεις πιο ολοκληρωμενη εικόνα.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48498
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 13 Απρ 2021, 22:34

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:03
Kauldron έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:40
το μόνο λάστιχο εδώ πέρα είναι το πουλί του ορ. είναι δυνατόν αυτή η καθυστεριά να πιάνει δέκα σελ.; Συνέλθετε ζωντόβολα
Για να την κάνει κάποιος λάστιχο, προϋπόθεση είναι και να του σηκώνεται, οπότε μάλλον ζήλεια δείχνει το σχόλιό σου. :c020:

Scouser, πάλι πάει γυρεύοντας ο Νέοπας.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2021, 23:25

Ασέβαστος έγραψε:
13 Απρ 2021, 18:06
ST48410 έγραψε:
13 Απρ 2021, 17:56

Στη ευρύτερη γειτονιά έχω 10-11 μαγαζιά στη σειρά που κάνουν καφέ. Βαράνε μύγες και ή ξεπλένουν κάτι ή παίζουν επιδοτήσεις. Ο καφές δεν πίνεται πάντως. Αυτοί οι ντελιβεράδες ζόρι να κονομάνε 500άρικο.
μπορει.
αλλα αυτοι δεν ειναι ντελιβεραδες, ειναι μυγοχτυπητες. :lol:

καταλαβαινεις τι λεω. ειναι μια δουλεια ζορικη, αλλα πληρωνει, τιμια. αν φυσικα εχει δουλεια και δουλευεις, οχι αμα πηγαινεις 5 καφεδες τη μερα.
Όταν έχει 10-11 ίδια μαγαζιά σε βάθος τριών τετραγώνων είναι αδύνατο να δουλεύουν καλά ακόμα και τα μισά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2021, 23:32

Fluffy έγραψε:
13 Απρ 2021, 22:00
Εντάξει τα ποσά που παίρνουν οι συνάδελφοι σε αυτά τα προγράμματα της ευρωπαικής ενωσης που χρυσοπληρώνει παχυλούς μισθούς είναι 450-550€. Το ακούτε ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ και ST48410; Αυτοί είναι οι παχυλοι μισθοί που χρυσοπληρώνετε τρομάρα σας.
Οκ. Αλλά αυτοί δεν είναι ενδεικτικοί μισθοί του δημοσίου. Μη μας τρελάνεις τώρα.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2021, 23:51

Ενδεχομένως έχω καταλάβει λάθος το μέτρο γιατί βλέπω ότι σοβαροί χρήστες αντιδρούν. Θα γράψω ένα παράδειγμα και όποιος βλέπει κάτι λάθος ας κάνει ένα κόπο να μου εξηγήσει. Έστω ένα ξενοδοχείο σε περιοχή που δεν είναι πλήρως τουριστική αλλά δουλεύει όλο το χρόνο. Λειτουργεί φουλ τους 6 μήνες και τους άλλους 6 χαλαρά. Αν ο ξενοδόχος ήθελε ρεσεπτιονίστ που θα χτυπάει 10ωρα και 12ωρα το καλοκαίρι σίγουρα θα έδινε αρκετά παραπάνω από το βασικό ακόμα και αν ο άλλος είναι χαλαρός το δεύτερο εξάμηνο. Τώρα θα του πει χτύπα υπερωρίες με το βασικό το καλοκαίρι και το χειμώνα πάλι με το βασικό θα σε αφήνω αντίστοιχες ώρες να φύγεις νωρίτερα.
Ο εργαζόμενος θα δουλέψει για ένα μισθό της πλάκας με τον οποίο πλέον δεν θα μπορεί να ζήσει οικογένεια (ούτε κι ο ίδιος αν δεν έχει κάτι από το σπίτι του) και όλα θα ήταν καλά αν ο έξτρα χρόνος που έχει το χειμώνα θα είναι πλήρως ρυθμισμένος εξαρχής (και όχι στην διακριτική ευχέρεια του αφεντικού "τράβα σήμερα νωρίτερα, δεν έχουμε άλλες αφίξεις") και αν υπήρχαν πολλές part time δουλειές για να βρει μια δεύτερη απασχόληση στον έξτρα χρόνο που θα έχει να βγάλει επιπλέον χρήματα. Όμως ξέρουμε ότι στις παρούσες συνθήκες τίποτα από τα 2 δεν παίζει. Με ωράριο λάστιχο, που σου διαμορφώνει ο άλλος κατά το κέφι του, δεν μπορείς να κάνεις δεύτερη δουλειά.

Ο εργαζόμενος του παραδείγματος θα δει τελικά μία σοβαρή μείωση του εισοδήματός του. Που κάνω λάθος;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 14 Απρ 2021, 00:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Απρ 2021, 00:39

lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 17:03
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:57
lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:53
Kαι επαναλαμβανω. Το αν χρειαζεται μια επιχειρηση εναν υπαλληλο η οχι ειναι θεμα του εργοδοτη και οχι του κρατους.
Όχι, είναι θέμα μαθηματικών. Τώρα αν θες υπάλληλο για να αντικαταστήσει την δική σου εργασία αλλά να βγάζεις κι εσύ χρήματα -μη δουλεύοντας-, τότε ναι, μπορεί να μην βγαίνεις. Αλλά άντε γαμήσου, τότε.
Οχι εισαι λαθος.

Το αν ανοιξω εγω μια εργασια και θελω να πληρωνω Χ μισθο, το κρατος δεν εχει απολυτως καμια δουλεια να νομοθετει ποσο θα πληρωνω. Ρεαλιστικα, αν ο μισθος ειναι μικρος δε θα βρω εργατες.

Αν ομως νομοθετησει μινιμουμ μισθο και ωρες, τοτε εγω θα πληρωνω μαυρα ανασφαλιστα.
Ρεαλιστικά αν ο μισθός είναι μικρός δεν θα βρεις εργάτες σε μια αγορά που δεν έχει ανάγκη την εργασία, όχι σε μια αγορά με 20% ανεργία.

Πάμε άλλη μια φορά αυτό που δεν θες να καταλάβεις. Το κράτος είναι οι πολίτες, όχι μια τρίτη, άσχετη οντότητα. Και οι εργαζόμενοι έχουν φυσικά λόγο στο πόσο θα τους πληρώνεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Απρ 2021, 00:44

Ασέβαστος έγραψε:
13 Απρ 2021, 17:48
ST48410 έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:54
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:42
Όσοι κάνετε δουλειές γραφείου δε θα έχετε ωράριο από εδώ και πέρα ανεξάρτητα τι θα προτείνει ο Χατζηδάκης. Για τους
υπόλοιπους έχει σημασία αυτό και μάλλον είναι αρνητικό. Εξαρτάται και πως θα εφαρμοστεί στην πράξη βέβαια.
Όσοι έκαναν δουλειές γραφείου και αρκετοί άλλοι ακόμα δεν είχαν ωράριο την τελευταία δεκαετία.

Στην πράξη θα γίνει το εξής. Το διάστημα που σε χρειάζεται ο εργοδότης και σε έχει δηλωμένο για δεκάωρο θα κάθεσαι τουλάχιστον δέκα ώρες και το διάστημα που σε έχει δηλωμένο για εξάωρο θα δουλεύεις οκτάωρο ή δεν θα παίρνεις τα έξτρα ρεπό που αντιστοιχούν. Απλά δηλαδή ο οικογενειακός και ατομικός προγραμματισμός θα γίνει ακόμα χειρότερος.
δηλαδη, δεν θα αλλαξει απολυτως τιποτα, αφου και τωρα ετσι γινεται. :102: σε κραταει οσο θελει, οποτε θελει, ασχετα τι λεει η συμβαση.

αν παρουμε σαν δεδομενο οτι ο εργοδοτης θα παρανομει, ειναι παντελως αδιαφορο τι λενε οι νομοι, αφου δεν θα τους δινει σημασια.

το νομοθετημα, παιρνει σαν δεδομενο οτι θα τηρηθει αυτο που αναφερει. και αν πραγματι τηρηθει, δεν το βλεπω παραλογο.
Όχι, είναι διαφορετικό, γιατί τώρα είναι παράνομο να σε κρατάει έξτρα ώρες. Το μόνο που έχει να ελέγξει ο μηχανισμός είναι αν εργάζεται ο υπάλληλος τις ώρες που είναι δηλωμένος. Ενώ με το «θα πάρει ρεπό μετά» δεν μπορεί να υπάρχει έλεγχος γιατί δεν μπορεί να κάνει follow up για 6 μήνες να δει αν έδωσες ρεπό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 14 Απρ 2021, 00:45

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:51
θα γίνεται λέει με αίτημα του εργαζομένου :giggle:
ω ρε σφαγή που έχει να πέσει
είναι μαλάκες εκεί στη ΝΔ, δίνουν τέτοιες δυνατότες στους εργοδότες; αφού όλοι ξέρουμε τι κατάληξη θα έχει όλο αυτό :lol:
βέβαια για το δημόσιο τομέα δεν θα τολμούσαν καν να συζητήσουν κάτι τέτοιο, εκεί δε τους παίρνει
τα χαμογελακια ειναι αμηχανιας?

ολο το ποτηρι :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 14882
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 14 Απρ 2021, 00:51

lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:48
Γιατι? Με το ζορι τους βαζουν να παρουν τη δουλεια?
Πολυ σωστα τα σκεφτεσαι. Οσο και να νομοθετει το κρατος , οταν δεν υφισταται παραγωγη και αρα προσφορα εργασιας οι εργαζομενοι θα εχουν προβλημα. Η μονη αληθινη και μοναδικη προστασια για τον εργαζομενο ειναι να υπαρχει μια δυνατη οικονομια με δυνατη προσφορα εργασιας. Αυτο συμβαινει στα αναπτυγμενα κρατη και γιαυτο οι εργαζομενοι εκει την περνανε μια χαρα, και οχι λογω οποιοδηποτε νομου.

Πχ στις παρουσες συνθηκες στην Ελλαδα αν το κρστος νομοθετησει αυστηρα ωραρια εργασιας και υψηλους κατωτατους μισθους απλα θα μεγαλωσει η ανεργια και η αρνητικη αναπτυξη.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40677
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 14 Απρ 2021, 01:02

Bill Hicks έγραψε:
13 Απρ 2021, 17:29
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:55
Bill Hicks έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:44

δλδ τoν τελικό λόγο έχει η ΑΣΕ αντί για τους εργατοπατέρες :a040:
Αυτή είναι η ουσιώδης διαφορά που μετατρέπει μια διάταξη εν αχρηστία σε λειτουργική.
Εικόνα
Ννναι...

Εγώ είμαι εργοδότης και εσύ υπάλληλος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 14 Απρ 2021, 01:16

hellegennes έγραψε:
14 Απρ 2021, 00:39
lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 17:03
hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:57


Όχι, είναι θέμα μαθηματικών. Τώρα αν θες υπάλληλο για να αντικαταστήσει την δική σου εργασία αλλά να βγάζεις κι εσύ χρήματα -μη δουλεύοντας-, τότε ναι, μπορεί να μην βγαίνεις. Αλλά άντε γαμήσου, τότε.
Οχι εισαι λαθος.

Το αν ανοιξω εγω μια εργασια και θελω να πληρωνω Χ μισθο, το κρατος δεν εχει απολυτως καμια δουλεια να νομοθετει ποσο θα πληρωνω. Ρεαλιστικα, αν ο μισθος ειναι μικρος δε θα βρω εργατες.

Αν ομως νομοθετησει μινιμουμ μισθο και ωρες, τοτε εγω θα πληρωνω μαυρα ανασφαλιστα.
Ρεαλιστικά αν ο μισθός είναι μικρός δεν θα βρεις εργάτες σε μια αγορά που δεν έχει ανάγκη την εργασία, όχι σε μια αγορά με 20% ανεργία.

Το ιδιο λεμε. Δε καταλαβαινω την επιμονη σου να πεις το ιδιο με αλλα λογια απλα και μονο για τη διαφορετικοτητα. Το θεμα του νηματος ειναι για το ποσο ανοητη και εκτος πραγματικοτητας ειναι αυτη η τροπολογια στα εργασιακα.

Πάμε άλλη μια φορά αυτό που δεν θες να καταλάβεις. Το κράτος είναι οι πολίτες, όχι μια τρίτη, άσχετη οντότητα. Και οι εργαζόμενοι έχουν φυσικά λόγο στο πόσο θα τους πληρώνεις.

Οχι εισαι λαθος. Μονο ο εκαστοτε εργαζομενος ειναι υπεθυνος για το σε ποια συμβαση βαζει την υπογραφη του. Κανεις αλλος. Τα υπολοιπα ειναι γενικολογιες και ευχολογια. Το κρατος δεν εχει απολυτως κανενα λογο να εμπλεκεται σε ιδιωτικες συμβασεις μεταξυ δυο ενηλικων. Να σου θυμισω οτι κατι τετοια παραμυθια ελεγε και ο Τσιπρας για κατωτατο μισθο €700 ευρω.

Και φυσικα, η μεχρι στιγμης κατασταση εχει δειξει οτι τετοιες κρατικες παρεμβασεις πληττουν την οικονομια αφου ειναι ζημιογόνες και οδηγουν στη μαυρη και ανασφαλιστη εργασια.

"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Nostalgia
Δημοσιεύσεις: 9510
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:24
Phorum.gr user: Nostalgia

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nostalgia » 14 Απρ 2021, 01:28

Bill Hicks έγραψε:
13 Απρ 2021, 20:31
Nostalgia έγραψε:
13 Απρ 2021, 17:57

Μπα μαλλον για Βελγιο, οπου εχω και πολλους πρωην συναδελφους. Καλο το αστειακι σου, αλλα καταργηση 8ωρου με νομο ειναι επιστροφη στον Μεσαιωνα.
δεν κατάργείται κανένα 8ωρο, άσε δεν που δεν υπάρχει με την στενή έννοια πλέον, ισχύει το 5χ8=40 ώρες/εβδομάδα ή ό,τι άλλο συμφωνήσεις (37/38, 35 κλπ για πλήρη απασχόληση σε πιο προηγμένες οικονομίες).

το πρώτο μου flexible working arrangement (ελαστική εργασία - τζιζ/κακά) ήταν το 2002 (όχι Ελλάδα φυσικά):

contractual hours: 35 pw (πρέπει να δουλέψεις 35ω/ε, μέσο όρο, στο reporting period)
office hours: 7:00am - 7:00pm (δουλεύεις ό,τι ώρες θέλεις 7 το πρωΐ με 7 το απόγευμα)
core hours: 10:00am - 11:00am and 14:00pm - 16:00pm (πρέπει να είσαι στο γραφείο σου)
flexitime: 0.5 days/month (αν δουλεύεις 3.5 παραπάνω ώρες το μήνα, μπορείς να πάρεις 1/2μέρα/μήνα*12=6 μέρες το χρόνο επιπλέον άδεια)

από 2003/2004 είχα +2 days pw working from home στην ίδια δουλειά.

πολλές φορές δούλευα 40-50 ω/ε ή και παραπάνω αν χρειαζόταν χωρίς να μου το επιβάλλει κανείς.

γμστ Μεσαίωνας... υπήρχαν αρκετοί βέβαια που δούλευαν 9-5 κόντρα στην εντατικοποίηση τής εργασίας.

για το θέμα τής νοοτροπίας το λέω, όχι ότι είμαι κάνας σουπερ-γαμάτος, ψιλορεμάλι, με το ζόρι έβγαλα το πανεπιστήμιο :smt033

υγ καλή δουλίτσα, πολύ καλή εμπΥρία technically, αλλά ψιλοδημόσιο (την έκανα μετά από 5 χρόνια αφού κάναμε τα μωράκια μας :hebit: για ελεύθερο :smt051 επάγγελμα)
Ελαστικο ωραριο σημαινει να μην εισαι στρικλυ στο 9-5 που για Ελλαδα πολλες φορες δεν καλυπτει τις ωρες που πρεπει να σαπορταρεις την ΕΕ με βαση CET κλπ. Σε αυτο δεν λεει κανεις οχι, ομως το δουλεψε τωρα 11-12 ωρες και μετα θα παρεις ρεπο ή θα δουλευεις λιγοτερες ωρες στην μπανανια που ονομαζεται Ελλαδα σημαινει τον ηπιες και με την βουλα. Ας μην εθελοτυφλουμε προς τα κει παει η συγκεκριμενη αλλαγη. Σπανια να εχω δουλεψει μονο 8 ωρες, συνηθως δουλευω περισσοτερο, αλλα το κανω επειδη το θελω εγω και ειμαι ευσυνειδητος, οχι επειδη θα μου το επιβαλλει καποιος και μαλιστα με νομο.

Ειδικα τωρα με το teleworking σπανια να πεσω κατω απο 10 ωρες εργασιας, οποτε δεν ειναι θεμα τεμπελιας, ειναι ομως θεμα αρχης, διοτι υποτιθεται οτι ο κοσμος παει μπροστα και τελικα θα καταληξω να δουλευω απο νυχτα σε νυχτα οπως ο παππους μου που γεννηθηκε το 1901. Μπορει μεγαλες εταιρειες να μην γινουν γαλερα ομως οι μικροτερες εταιρειες θα το εκμεταλλευτουν στο επακρο, το εχω δει να γινεται σε βαθμο κακουργηματος και ο μονος φοβος ηταν μην σκασει ελεγχος και φανε το δεκαχιλιαρο στο κεφαλι, σκεψου λοιπον το χειροτερο σεναριο και οχι το καλυτερο.

Δεν μπορουμε να συγκρινουμε την εργασια στην Ελλαδα με τις χωρες που φερνουμε ως παραδειγμα, συν σε ολα αυτα τους κατα πολυ μικροτερους μισθους εδω. Θες να σου φερω ενα παραδειγμα για να δεις διαφορα Ελλαδας Γερμανιας; Οι γιατροι που ασχολουνται με τους εμβολιασμους στην Γερμανια παιρνουν 150 ευρω την ωρα (ναι την ωρα), το ξερω επειδη ειναι γιατρος ο γαμπρος μου στο Βερολινο, εδω ποσα ακριβως παιρνουν ως εξτρα; Αστο λοιπον, το μονο που μας ελειπε ειναι να εχουμε τον καθε μπαστουνοβλαχο στην Ελλαδα να μπορει με το νομο να σε σκιζει για 12 ωρες.
"Εγώ Μανιάτα φυσικιά. Θα στεϊρωθού 'ς τα γόνατα. Και όλους τους φίλους θα δεχτού κατά που πρέπει καθενού...."

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών