Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8437
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 13 Απρ 2021, 16:05

lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:59
OANNHSEA έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:56
lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:48
Γιατι? Με το ζορι τους βαζουν να παρουν τη δουλεια?
Το ξέρεις ότι εμένα με έδιωξαν από επιχείρηση γιατί ήθελα τα δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα και το επίδομα διακοπών;
Και μάλιστα ήμουν με το βασικό - και αυτό το το 2001!!!
Σήμερα εκεί έξω γίνεται της πουτάνας!!!

Ή πρέπει να ζεις σε άλλο κόσμο ή πρέπει να είσαι εργοδότης - δεν εξηγείται αλλιώς...

.
Ρε φιλε μου σε καταλαβαινω απολυτα. Αλλα εγω ειμαι του σκεπτικου, "αμα δε σκυψεις, δε σε καβαλανε".

Επιθεωρηση εργασιας πηγες?
Τι θα έκανε δηλαδή;;;
Σκατά κάνει - γιατί έχω πάει στην επιθεώρηση εργασίας για άλλο καραγκιόζη εργοδότη που μου χρωστάει πολλά χρήματα και τραβιέμαι εδώ και 3 χρόνια ανώφελα!!!

Ξέρεις κάτι άλλο; Είμαι άνεργος εδώ και 6 μήνες...
Παραιτήθηκα από τη δουλειά μου...
Ένας από τους λόγους ήταν ότι ενώ εγώ είμαι μηχανολόγος σχεδιαστής, είχα φτάσει στο σημείο να κάνω δουλειές βοηθού μηχανουργείου - αγράμματου πακιστανού δηλαδή!!!

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2021, 16:06

panos291 έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:01
Ορισμενοι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι υπάρχουν άνθρωποι που θελουν να δουλευουν παραπανω, ιδιαιτερα στον τουρισμό που δουλεύουν 6 μηνες και αν.
Πολλοι δεν θελουν ουτε ρεπο.
Έλα να πιάσεις δουλειά σε περιοχή μη τουριστική που δεν κυκλοφορεί φράγκο και να το συζητήσουμε. Έχω περάσει από τον τουρισμό. Είναι ένας διαφορετικό κόσμος. Άλλος. Δεν θα σε πείσω και το ξέρω γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει ανεργία σε άλλες περιοχές.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8437
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 13 Απρ 2021, 16:07

ST48410 έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:03
georgebi έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:57
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:51
θα γίνεται λέει με αίτημα του εργαζομένου :giggle:
ω ρε σφαγή που έχει να πέσει
είναι μαλάκες εκεί στη ΝΔ, δίνουν τέτοιες δυνατότες στους εργοδότες; αφού όλοι ξέρουμε τι κατάληξη θα έχει όλο αυτό :lol:
βέβαια για το δημόσιο τομέα δεν θα τολμούσαν καν να συζητήσουν κάτι τέτοιο, εκεί δε τους παίρνει
:goodpost::+1:
Ακριβώς. Ας ξεκινήσει να ρυθμίσει το κράτος την εργασία των υπαλλήλων του να δούμε πως θα τα καταφέρει και μετά εδώ είμαστε. Τι παιδί κι αυτός ο Χατζηδάκης! Δεν μπορεί να βγει στο περίπτερο της γειτονιάς να του πουν 5 πράγματα; Δεν έχει συγγενείς; Σε γυάλα ζούνε;
Όχι βέβαια...
Απλά είναι όπως οι μίζες των εξοπλιστικών - καταστρέφεις τον λαό για να πάρεις την υποστήριξη κάποιων μεγαλοκαρχαριών...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2021, 16:07

OANNHSEA έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:05
Τι θα έκανε δηλαδή;;;
Σκατά κάνει - γιατί έχω πάει στην επιθεώρηση εργασίας για άλλο καραγκιόζη εργοδότη που μου χρωστάει πολλά χρήματα και τραβιέμαι εδώ και 3 χρόνια ανώφελα!!!

Ξέρεις κάτι άλλο; Είμαι άνεργος εδώ και 6 μήνες...
Παραιτήθηκα από τη δουλειά μου...
Ένας από τους λόγους ήταν ότι ενώ εγώ είμαι μηχανολόγος σχεδιαστής, είχα φτάσει στο σημείο να κάνω δουλειές βοηθού μηχανουργείου - αγράμματου πακιστανού δηλαδή!!!
Συμφωνώ και προσυπογράφω με χέρια και με πόδια. Οι γνωστοί που έχουν χάσει λεφτά από δουλειές δεν είναι ένας και δύο. Και δεν μιλάμε για δώρα Πάσχα και τέτοιες πολυτέλειες. Μιλάμε για μισθούς. Πολλούς.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 13 Απρ 2021, 16:08

hellegennes έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:59
lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:53
Γιατι μπαινει το κρατος αναμεσα σε συμφωνια 2 ιδιωτων? Η υποχρεωση του κρατος ειναι να κανει σιγουρο οτι η συμβαση ειναι σεβαστη και απο τις δυο πλευρες. Το τι θα πληρωσει ο ενας η το ποσες ωρες θα δουλεψει ο αλλος, γιατι ειναι αρμοδιοτητα του κρατους?
Ξανά: το κράτος δεν είναι μια ανεξάρτητη οντότητα, είναι το σύνολο των πολιτών της χώρας. Οι πολίτες της χώρας εκλέγουν αντιπροσώπους που προωθούν τα συμφέροντά τους σε μια ισχυροποιημένη βάση που λέγεται κυβέρνηση και διοικεί τους πόρους που ανήκουν στους πολίτες και ρυθμίζει όσα απαιτούν οι πολίτες να ρυθμίζονται κεντρικά, γιατί είναι προς το γενικότερο συμφέρον όλων. Οι πολίτες από μόνοι τους δεν μπορούν να είναι το ίδιο αποτελεσματικοί στην αστυνόμευση, π.χ., όσο είναι το κράτος. Ούτε στην άμυνα της χώρας, στην πυρόσβεση, στην δικαιοσύνη, στην εκπαίδευση και όλα τα λοιπά.

Ε, οι πολίτες της χώρας, μέσω του κρατικού μηχανισμού, διεκδικούν δίκαιη αποζημίωση ωρών εργασίας και ανθρώπινο ωράριο. Αν δεν τα ήθελαν αυτά, θα εξέλεγαν κυβέρνηση που θα είχε στο πρόγραμμά της πλήρη απελευθέρωση ωραρίων και μισθοδοσίας.

Δεν μπαίνει λοιπόν το κράτος ανάμεσα σε τίποτα. Είναι οι πολίτες (κράτος) που διεκδικούν κάποια στοιχειώδη πράγματα απέναντι σε άλλους πολίτες (εργοδότες).
Βγαλμενο απο τη μαμα Ρωσια, οπου το κρατος συμπεριφερεται στους πολιτες του λες και ειναι ανοητα παιδακια και δε γνωριζουν ποιο ειναι το οφελος τους.

Οι πολιτες μιας κανονικης χωρας, και οχι της τωρινης Σοβιετιας, θα πρεπει να εχουν το δικαιωμα να διαπραγματευτουν ποσες ωρες και μερες θα δουλευουν και τι μισθο θα παρουν. Και το κρατος αντιστοιχα θα εχει υποχρεωσει να προστατεψει τη συμβαση.

Αλλα το να μπει το κρατος αναμεσα τους και να πει στον εναν θα δουλεψεις 10 ωρες, και στον αλλον μινιμουμ μισθο 500€ (ασχετα αν εχει κερδος η εταιρια η οχι), ειναι η συνταγη για μαυρη και ανσφαλιστη εργασια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lafkiotis την 13 Απρ 2021, 16:08, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ
Ὁ ἴδιος ἀρνεῖται κάθε τίτλο
Δημοσιεύσεις: 772
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 07:37

Re: Τὰ μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ » 13 Απρ 2021, 16:08

lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:04
enterprise-psi έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:00
lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:55


Ειλικρινα δεν καταλαβαινω το σκεπτικο σας. Αν δεν σας αρεσει μια δουλεια, σηκωθητε να φυγετε. Αν νομιζετε οτι ο εργοδοτης δεν τηρει την συμβαση εργασιας, υπαρχει και η Επιθεωρηση Εργασιας.
Επίτηδες γράφεις μαλακίες;

Ἔχουμε ἐπιθεώρηση ἐργασίας; Ὁ χρωματισμὸς καὶ ἡ παραμόρφωση εἶναι δικά μου. Κλινοσοφιστής.
Έχουμε άφθονη προσφορά εργασίας;

Υπάρχεις ; :lol:
Ελπιζω να καταλαβαινεις οτι τετοιες νομοθεσεις/τροπολογιες οδηγουν στη μαυρη εργασια και διαιωνισμο της καταστασης.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΚΛΙΝΟΣΟΦΙΣΤΗΣ την 13 Απρ 2021, 16:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
* images/smilies/old-valid-code/klinoi.gif
Ὁ ἴδιος ἀρνοῦμαι κάθε τίτλο.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2021, 16:08

Ας μας πει κάποιος αν ισχύει ή είναι βλακείες του pronews

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14093
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 13 Απρ 2021, 16:08

ST48410 έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:06
panos291 έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:01
Ορισμενοι δεν μπορουν να καταλαβουν οτι υπάρχουν άνθρωποι που θελουν να δουλευουν παραπανω, ιδιαιτερα στον τουρισμό που δουλεύουν 6 μηνες και αν.
Πολλοι δεν θελουν ουτε ρεπο.
Έλα να πιάσεις δουλειά σε περιοχή μη τουριστική που δεν κυκλοφορεί φράγκο και να το συζητήσουμε. Έχω περάσει από τον τουρισμό. Είναι ένας διαφορετικό κόσμος. Άλλος. Δεν θα σε πείσω και το ξέρω γιατί δεν μπορείς να καταλάβεις τι σημαίνει ανεργία σε άλλες περιοχές.
Ναι, το καταλαβαίνω. Απλα λεω οτι υπάρχουν και πολλες περίπτωσεις που ο εργαζόμενος θελει να δουλέψει παραπάνω, και δεν εχει σχέση με σκλαβια.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 13 Απρ 2021, 16:10

OANNHSEA έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:05
lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:59
OANNHSEA έγραψε:
13 Απρ 2021, 15:56


Το ξέρεις ότι εμένα με έδιωξαν από επιχείρηση γιατί ήθελα τα δώρα Χριστουγέννων, Πάσχα και το επίδομα διακοπών;
Και μάλιστα ήμουν με το βασικό - και αυτό το το 2001!!!
Σήμερα εκεί έξω γίνεται της πουτάνας!!!

Ή πρέπει να ζεις σε άλλο κόσμο ή πρέπει να είσαι εργοδότης - δεν εξηγείται αλλιώς...

.
Ρε φιλε μου σε καταλαβαινω απολυτα. Αλλα εγω ειμαι του σκεπτικου, "αμα δε σκυψεις, δε σε καβαλανε".

Επιθεωρηση εργασιας πηγες?
Τι θα έκανε δηλαδή;;;
Σκατά κάνει - γιατί έχω πάει στην επιθεώρηση εργασίας για άλλο καραγκιόζη εργοδότη που μου χρωστάει πολλά χρήματα και τραβιέμαι εδώ και 3 χρόνια ανώφελα!!!

Ξέρεις κάτι άλλο; Είμαι άνεργος εδώ και 6 μήνες...
Παραιτήθηκα από τη δουλειά μου...
Ένας από τους λόγους ήταν ότι ενώ εγώ είμαι μηχανολόγος σχεδιαστής, είχα φτάσει στο σημείο να κάνω δουλειές βοηθού μηχανουργείου - αγράμματου πακιστανού δηλαδή!!!

.
Σε καταλαβαινω αλλα εδω ειναι θεμα δικαιοσυνης. Αλλη μια τεραστια πληγη σε αυτη τη χωρα.

Η απονομη δικαιοσυνης η απλα η καθυστερηση της, καποια στιγμη θα πρεπει να τελειωνει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lafkiotis την 13 Απρ 2021, 16:12, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2021, 16:10

panos291 έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:08
Ναι, το καταλαβαίνω. Απλα λεω οτι υπάρχουν και πολλες περίπτωσεις που ο εργαζόμενος θελει να δουλέψει παραπάνω, και δεν εχει σχέση με σκλαβια.
Συμφωνώ σε αυτό. Αλλά αν υπάρξει ρύθμιση για αυτούς θα γίνει τρομακτική κατάχρηση για όλους τους άλλους που δεν παίρνουν τους μισθούς των εργαζομένων στον τουρισμό και ήδη φυτοζωούν.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Απρ 2021, 16:13

lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:10
Σε καταλαβαινω αλλα εδω ειναι θεμα δικαιοσυνης. Αλλη μια τεραστια πληγη σε αυτη τη χωρα.

Η απονομη δικαιοσυνης η απλα η καθυστερηση της απονομης της καποια στιγμη θα πρεπει να τελειωνει.
Γιαυτό ακριβώς είναι εγκληματικό να γίνει τέτοια ρύθμιση. Πρώτα εξασφαλίζεις ότι λειτουργεί η δικαιοσύνη και οι αποφάσεις δεν παίρνουν χρόνια και μετά περνάς τέτοιες διατάξεις. Αλλιώς οδηγείς κόσμο στην απόγνωση. Αισχρό αν ψηφιστεί έτσι όπως παρουσιάζεται αλλά περιμένω να μας πει κάποιος λεπτομέρειες.

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 13 Απρ 2021, 16:14

ST48410 έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:13
lafkiotis έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:10
Σε καταλαβαινω αλλα εδω ειναι θεμα δικαιοσυνης. Αλλη μια τεραστια πληγη σε αυτη τη χωρα.

Η απονομη δικαιοσυνης η απλα η καθυστερηση της απονομης της καποια στιγμη θα πρεπει να τελειωνει.
Γιαυτό ακριβώς είναι εγκληματικό να γίνει τέτοια ρύθμιση. Πρώτα εξασφαλίζεις ότι λειτουργεί η δικαιοσύνη και οι αποφάσεις δεν παίρνουν χρόνια και μετά περνάς τέτοιες διατάξεις. Αλλιώς οδηγείς κόσμο στην απόγνωση. Αισχρό αν ψηφιστεί έτσι όπως παρουσιάζεται αλλά περιμένω να μας πει κάποιος λεπτομέρειες.
Αρα εν τελει συμφωνουμε. Και νομιζω οτι το αρχικο ποστ εχει δικιο. Νομιζω το ακουσα σημερα στο Ρεαλ ΦΜ ενω οδηγουσα και γελουσα.

Παλι οι μαλακες οδηγουν τον κοσμο για ανασφαλιστη δουλεια και μαυρα χρηματα. Τρυπα στην οικονομια τι στιγμη που ο κοσμακης πειναει.

Και ερχετε και δυνατο μνημονιο μετα την πανδημια. Ασχετα αν μερικοι δεν το εχουν καταλαβει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος lafkiotis την 13 Απρ 2021, 16:16, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Ju-87
Δημοσιεύσεις: 4624
Εγγραφή: 19 Μάιος 2018, 14:16

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ju-87 » 13 Απρ 2021, 16:15

Χούντα θα λέτε και θα κλαίτε. :giggle:
Δημοκράτης έγραψε:
31 Αύγ 2021, 14:42
Από εκεί και πέρα είναι φανερό ότι ψήφισα μαλακα
AlienWay έγραψε:
05 Οκτ 2021, 22:00
Η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Επαναλαμβάνω, η ΝΔ είναι βαθιά δεξιά.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8437
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 13 Απρ 2021, 16:18

Και θα γράψω και κάτι άλλο που έτυχε σε έναν γνωστό από τη σχολή περί το 2007.
Ο εν λόγω συνάδελφος είχε χρήματα από την οικογένεια του και δεν τον ενδιέφεραν τόσο αυτά της δουλειά του.
Πάει σε μεγάλη εταιρεία για πρόσληψη (με πολύ καλή προϋπηρεσία) ) και τους λέει ότι αυτό που θέλει είναι οι υπερωρίες να δίνονται σαν ρεπό.
Συμφώνησαν.
Μετά από 2 μήνες με αρκετές υπερωρίες θέλει να πάρει ρεπό, και φεύγει μετά από συνεννόηση Πέμπτη και Παρασκευή.
Στο χαρτί του μηνός βλέπει ότι λείπουν χρήματα - ρωτάει γιατί. Του λένε ότι πήρες 2 μέρες άδεια!!!
Μα δεν είπαμε ότι θα παίρνω τις υπερωρίες σαν ρεπό;
Και τελικά μετά από έντονη συζήτηση του δείχνουν το λειτουργικό της εταιρείας που έλεγε ότι δεν πληρώνονται οι υπερωρίες για την συγκεκριμένη ειδικότητα!!!
Την άλλη μέρα είχε παραιτηθεί και είχε φύγει...

Για τέτοια επεξεργασία συμβάσεων μεταξύ των δύο πλευρών συζητάμε;;;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10781
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Τα μαστιγώματα προαιρετικά.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 13 Απρ 2021, 16:18

Ju-87 έγραψε:
13 Απρ 2021, 16:15
Χούντα θα λέτε και θα κλαίτε. :giggle:
Για την ωρα κλαψε εσυ.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών