Η στρατιωτική θέσις της Ελλάδος μετά από επιτυχία των κομμουνιστών

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Η στρατιωτική θέσις της Ελλάδος μετά από επιτυχία των κομμουνιστών

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Απρ 2021, 21:37

Αν είχε νικήσει ο κομμουνισμός το 1944 ή 1946-49, θα είχαμε κομμουνιστικό καθεστώς για τα επόμενα 40 χρόνια, αλλά ποιά θα ήταν η στρατιωτική θέσις της Ελλάδος ;
Η γνώμη μου είναι ότι η Ελλάδα θα ήταν ουδέτερο έδαφος. Θα υπήρχε σοβιετική παρουσία, αλλά θα ήταν ουδέτερο έδαφος.
Ο Τσώρτσιλ και ο Στάλιν είχαν συμφωνήσει στη Γιάλτα. Ο Τσώρτσιλ θα πήγαινε στον Στάλιν και θα του έλεγε "έτσι είπαμε ;". Ο Στάλιν θα του απάνταγε "τι να σου κάνω εγώ αφού έκαναν λαϊκό καθεστώς αυτοί ;" και επίσης "για την ανικανότητα του Σκόμπυ ή του Βαν Φλητ φταίω εγώ ;". Ο Τσώρτσιλ κάτι θα μουρμούριζε αλλά θα έλεγε "καλά, μην τολμήσεις όμως να δημιουργήσεις στρατιωτικές βάσεις στην Ελλάδα γιατί την έβαψες - θα βάλω εγώ πυραύλους στη Φινλανδία - θα πιάσω τον Κεκόνεν και θα του πω άντε χου από δω ρε μαλέα και θα βάλω εκεί τα πολάρις". Ο Στάλιν θα υπέκυπτε και είμαι της γνώμης ότι και οι μετέπειτα σοβιετάνθρωποι, Κρούστσεφ, Μπρέζνιεφ δεν θα χάλαγαν τη συμφωνία.
Το 1990 θα κατέρρεε βέβαια αυτό το καθεστώς, θα γκρεμιζόντουσαν τα αγάλματα των Ζαχαριάδη-Κολιγιάννη και τα λοιπά.

Τώρα αν γίνει κομμουνιστικό καθεστώς στις μέρες μας ;
Η μία εκδοχή είναι η κουβανική - του ΚΚ Περισσού.
Η άλλη είναι ένα πολποτιάρικο καθεστώς - Σύριζα, κορονοπαρτάκηδες.
Θα τόλμαγαν αυτοί, ο ένας ή ο άλλος, να συνεργαστούν με το Ιράν ή με τον Σαντάμ αν ήταν λίγο παλιότερα, ώστε να υπάρξει κίνδυνος για το ΝΑΤΟ ;
Αν τόλμαγαν θα τους βάραγαν, αν δεν τόλμαγαν ποιό θα ήταν το μέλλον τους ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών