Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Μάιος 2021, 14:34

Αρίστος έγραψε:
02 Μάιος 2021, 20:06
α) Σου εξηγησα οτι ο ΚΟυλης γνωριζε για το ΝΙκο Γεωργιαδη και μαλιστα εστειλε νεοδημοκρατες να τον υπερασπιστουν στο δικαστηριο. Αυτο το ζητημα ΚΑΚΩΣ δεν το ανεδειξε ο ΣΥΡΙΖΑ στη συζητηση στη Βουλη. Ειχε την ευκαιρια να λειωσει τον Κουλη και του την χαρισε.

β) Για τον Λιγναδη υποχρεωτικα γνωριζαν εφοσον ειχε στοιχεια γι' αυτον η αστυνομια (ειχε γινει αποπειρα δολοφονιας εναντιον του απο συγγενη θυματος του) και γιατι 5 φορες τον ειχαν εκδιωξει σχολες και σχολεια απο θεατρικες τους ομαδες μετα απο καταγγελιες ανηλικων. Εξαλλου ο ιδιος ο Λιγναδης στα περιοδικα και στα σοσιαλ οχι μονο δεν εκρυβε την ιδιαιτεροτητα του αλλα καυχιοταν γι' αυτην.

γ) Για τον Φουρθιωτη δεν γνωριζε ο πρωθυπουργος το παρελθον του; Δεν γνωριζε οτι υπηρξε προαγωγος μοντελων, μπροστινος μαφιοζων και στυγνος εκβιαστης; Εδω τα γνωριζε το τελευταιο ανθυποσελεμπριτυ του Κολωνακιου, δεν τα γνωριζε ο πρωθυπουργος; Δεν γνωριζε οτι εκκρεμει δικη εναντιον του για ληστεια 200.000; Δεν του ειχαν πει υπουργοι για τον τσαμπουκα με τον οποιο εισεβαλε ο Φουρθιωτης στα υπουργεια; Η μηπως δεν γνωριζε ο Χρυσοχοιδης την αυτοκρατορικη φρουρα που του διεθετε;
Σε ρώτησα κάτι απλό επειδή δεν παρακολουθώ το πολιτικό ρεπορτάζ στο βαθμό που το κάνεις εσύ και μου επιχειρηματολογείς επί άλλων. Ρώτησα:

βγήκε κανείς και είπε ότι τον διορίζουν εκεί παρόλο ότι είναι γνωστό στην πιάτσα ότι έχει σχέσεις με ανηλίκους; Ή έστω αν άφησε υπόνοιες για κάτι τέτοιο;

Μη μου γράψεις για την κριτική για παράκαμψη των διαδικασιών. Δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα. Αφού λες ότι ήξερε η αστυνομία και πιστεύεις ότι αυτό συνεπάγεται ότι θα έπρεπε να γνωρίζει ο πρωθυπουργός, το ίδιο ισχύει και για όποιον διετέλεσε πρωθυπουργός πριν. Θα έπρεπε με τον ίδιο τρόπο να ξέρει και εκείνος από την αστυνομία. Γιατί δεν ήταν μέσα ο Λιγνάδης εδώ και χρόνια λοιπόν;
Όπως καταλαβαίνεις δεν νομίζω να στέκει μια τέτοια λογική. Σιγά μην καθόταν ο Σαμαράς, ο Τσίπρας και ο Μητσοτάκης να κάνουν πλάτες στο Λιγνάδη. Γιατί; Τι ψήφους μπορούσε να τους φέρει δηλαδή;

Πρόσεξε. Εγώ δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι γνωρίζει και τι καλύπτει ο οποιοσδήποτε. Λέω όμως επειδή αρθρογραφείς επώνυμα ότι θα πρέπει να φέρεις σοβαρές αποδείξεις για να στηρίξεις κάτι τέτοιο και μέχρι στιγμής τέτοια δεν έχω δει.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 03 Μάιος 2021, 14:42

aljawn έγραψε:
03 Μάιος 2021, 14:21
Αρχέλαος έγραψε:
03 Μάιος 2021, 14:18
Ουπς...ποιο πρόστιμο του Νταλάρα;
Πάμε 18 χρόνια πίσω...
https://www.in.gr/2003/02/06/greece/par ... pantagias/
Ενδιαφέρον αυτό.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 03 Μάιος 2021, 14:49

ST48410 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 14:34
Αρίστος έγραψε:
02 Μάιος 2021, 20:06
α) Σου εξηγησα οτι ο ΚΟυλης γνωριζε για το ΝΙκο Γεωργιαδη και μαλιστα εστειλε νεοδημοκρατες να τον υπερασπιστουν στο δικαστηριο. Αυτο το ζητημα ΚΑΚΩΣ δεν το ανεδειξε ο ΣΥΡΙΖΑ στη συζητηση στη Βουλη. Ειχε την ευκαιρια να λειωσει τον Κουλη και του την χαρισε.

β) Για τον Λιγναδη υποχρεωτικα γνωριζαν εφοσον ειχε στοιχεια γι' αυτον η αστυνομια (ειχε γινει αποπειρα δολοφονιας εναντιον του απο συγγενη θυματος του) και γιατι 5 φορες τον ειχαν εκδιωξει σχολες και σχολεια απο θεατρικες τους ομαδες μετα απο καταγγελιες ανηλικων. Εξαλλου ο ιδιος ο Λιγναδης στα περιοδικα και στα σοσιαλ οχι μονο δεν εκρυβε την ιδιαιτεροτητα του αλλα καυχιοταν γι' αυτην.

γ) Για τον Φουρθιωτη δεν γνωριζε ο πρωθυπουργος το παρελθον του; Δεν γνωριζε οτι υπηρξε προαγωγος μοντελων, μπροστινος μαφιοζων και στυγνος εκβιαστης; Εδω τα γνωριζε το τελευταιο ανθυποσελεμπριτυ του Κολωνακιου, δεν τα γνωριζε ο πρωθυπουργος; Δεν γνωριζε οτι εκκρεμει δικη εναντιον του για ληστεια 200.000; Δεν του ειχαν πει υπουργοι για τον τσαμπουκα με τον οποιο εισεβαλε ο Φουρθιωτης στα υπουργεια; Η μηπως δεν γνωριζε ο Χρυσοχοιδης την αυτοκρατορικη φρουρα που του διεθετε;
Σε ρώτησα κάτι απλό επειδή δεν παρακολουθώ το πολιτικό ρεπορτάζ στο βαθμό που το κάνεις εσύ και μου επιχειρηματολογείς επί άλλων. Ρώτησα:

βγήκε κανείς και είπε ότι τον διορίζουν εκεί παρόλο ότι είναι γνωστό στην πιάτσα ότι έχει σχέσεις με ανηλίκους; Ή έστω αν άφησε υπόνοιες για κάτι τέτοιο;

Μη μου γράψεις για την κριτική για παράκαμψη των διαδικασιών. Δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα. Αφού λες ότι ήξερε η αστυνομία και πιστεύεις ότι αυτό συνεπάγεται ότι θα έπρεπε να γνωρίζει ο πρωθυπουργός, το ίδιο ισχύει και για όποιον διετέλεσε πρωθυπουργός πριν. Θα έπρεπε με τον ίδιο τρόπο να ξέρει και εκείνος από την αστυνομία. Γιατί δεν ήταν μέσα ο Λιγνάδης εδώ και χρόνια λοιπόν;
Όπως καταλαβαίνεις δεν νομίζω να στέκει μια τέτοια λογική. Σιγά μην καθόταν ο Σαμαράς, ο Τσίπρας και ο Μητσοτάκης να κάνουν πλάτες στο Λιγνάδη. Γιατί; Τι ψήφους μπορούσε να τους φέρει δηλαδή;

Πρόσεξε. Εγώ δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι γνωρίζει και τι καλύπτει ο οποιοσδήποτε. Λέω όμως επειδή αρθρογραφείς επώνυμα ότι θα πρέπει να φέρεις σοβαρές αποδείξεις για να στηρίξεις κάτι τέτοιο και μέχρι στιγμής τέτοια δεν έχω δει.

Να ξεκινήσουμε από τα βασικά; Δεν διαβάζει την πολιτική αρθογραφία ο Άριστος. Ο Άριστος διάβαζει Εστία και Ελευθερη Ωρα
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 03 Μάιος 2021, 15:47

ST48410 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 14:34
....
Προσωπικά δεν έχω σκοπό να κάνω τον απολογητή του Αρίστου. Ωστόσο, δεν μπορώ να παρατηρήσω ότι βρισκόμαστε μπροστά στο παράδοξο φαινόμενο, η κυβέρνηση να ελέγχει άμεσα (ΑΠΕ - ΜΠΕ), έμμεσα (όμιλος Παιδοβούβαλου) ή οικονομικά (λίστες Πέτσα) το 90% και βάλε των ΜΜΕ. Αυτό σημαίνει ότι βασικά ελέγχει το σύνολο της πληροφόρησης που διαχέεται στο κοινό, ενώ αποστερεί από τα ΜΜΕ την πολιτικά κατοχυρωμένη δημοκρατική λειτουργία τους, αυτή δηλαδή του ελέγχου των τριών εξουσιών. Πρέπει να είσαι ηλίθιος τύπου Γαλής, για να πιστεύεις ότι οι ψοφοδεείς ελ ΑΡΔ θα στραφούν δημόσια κατά αυτών με τους οποίους πάντα συγχρωτίζονταν και που πλέον ξεκάθαρα τους ταΐζουν. Άντε το πολύ πολύ να τους εκβιάσουν, σαν τον φουρφούρ.

Από την στιγμή λοιπόν που το 90% ενός κλάδου είναι άχρηστο για την δουλειά που πρέπει να επιτελέσει, αναγκαστικά πρέπει να στραφείς στο άλλο 10%. Και όταν λέω πρέπει να στραφείς, εννοώ ότι πρέπει να αυξηθούν δραματικά τα όρια ανοχής στην δουλειά τους, για τα ελληνικά δεδομένα πάντα. Φυσικά και δεν έχω σκοπό να δώσω λευκή επιταγή στον Μπαξεβάν (για παράδειγμα, αν και δεν υπάρχουν πολλοί σαν τον εν λόγω πλέον), αλλά στο παρόν πολιτικό/δημοσιογραφικό σκηνικό και τον εμπιστεύομαι κριτικά και του δίνω το τεκμήριο της αλήθειας, ειδικά απέναντι σε σεσημασμένους τσιρκολάνους.

Αν θες να δεις με παράδειγμα, γιατί πρέπει να υπάρχουν Μπαξεβάνηδες (και από την άλλη πλευρά, αν και τα τελευταία 25 χρόνια δεν υπάρχει έλλειψη εκεί), διάβασε αυτό: http://hotdoc.gr/article/poiniki-diwxi- ... -anilikwn/ για να καταλάβεις ότι αν δεν το είχε κυνηγήσει ο εν λόγω, ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 03 Μάιος 2021, 21:05

Kauldron έγραψε:
01 Μάιος 2021, 16:45
Mitharadir έγραψε:
01 Μάιος 2021, 16:36
Kauldron έγραψε:
29 Απρ 2021, 00:28


Θα ήταν ακόμα στο α-πυρόβλητο, αν δεν είχε πυροβολήσει τον τοίχο του, το 'πιεασες το υπονοούμενο?
Πέρα απ' τα λογοπαίγνια, κάτσε να μπεί φυλακή, και ΑΝ μπεί, βλέπουμε. Όπως λένε και οι άλλοι και για τον Φλώρο της Ενέργκα λέγανε, και για τον Ριχάρδο λέγανε, και μια χαρά έξω είναι.
Στην περίπτωση του Φουρθιώτη δεν νομίζω να την γλυτώσει έτσι αλλά θα δούμε
Το πιο πιθανό, κατά τη γνώμη μου, είναι να τον βάλουν να πληρώσει καμιά εγγύηση, και να τελειώσει εκεί.
Άλλωστε η αντιμετώπιση που έτυχε της σύλληψής του, ήταν με το σεις και με το σας.
Φαγητό από τη Λέσχη της ΓΑΔΑ, πόσοι κρατούμενοι τρώνε?
Εικόνα


Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48639
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 03 Μάιος 2021, 21:18

The Rebel έγραψε:
03 Μάιος 2021, 21:05
Kauldron έγραψε:
01 Μάιος 2021, 16:45
Mitharadir έγραψε:
01 Μάιος 2021, 16:36


Στην περίπτωση του Φουρθιώτη δεν νομίζω να την γλυτώσει έτσι αλλά θα δούμε
Το πιο πιθανό, κατά τη γνώμη μου, είναι να τον βάλουν να πληρώσει καμιά εγγύηση, και να τελειώσει εκεί.
Άλλωστε η αντιμετώπιση που έτυχε της σύλληψής του, ήταν με το σεις και με το σας.
Φαγητό από τη Λέσχη της ΓΑΔΑ, πόσοι κρατούμενοι τρώνε?
Εικόνα


Εικόνα
:smt005::smt005::smt005:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 03 Μάιος 2021, 23:35

aljawn έγραψε:
03 Μάιος 2021, 15:47
ST48410 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 14:34
....
Προσωπικά δεν έχω σκοπό να κάνω τον απολογητή του Αρίστου. Ωστόσο, δεν μπορώ να παρατηρήσω ότι βρισκόμαστε μπροστά στο παράδοξο φαινόμενο, η κυβέρνηση να ελέγχει άμεσα (ΑΠΕ - ΜΠΕ), έμμεσα (όμιλος Παιδοβούβαλου) ή οικονομικά (λίστες Πέτσα) το 90% και βάλε των ΜΜΕ. Αυτό σημαίνει ότι βασικά ελέγχει το σύνολο της πληροφόρησης που διαχέεται στο κοινό, ενώ αποστερεί από τα ΜΜΕ την πολιτικά κατοχυρωμένη δημοκρατική λειτουργία τους, αυτή δηλαδή του ελέγχου των τριών εξουσιών. Πρέπει να είσαι ηλίθιος τύπου Γαλής, για να πιστεύεις ότι οι ψοφοδεείς ελ ΑΡΔ θα στραφούν δημόσια κατά αυτών με τους οποίους πάντα συγχρωτίζονταν και που πλέον ξεκάθαρα τους ταΐζουν. Άντε το πολύ πολύ να τους εκβιάσουν, σαν τον φουρφούρ.

Από την στιγμή λοιπόν που το 90% ενός κλάδου είναι άχρηστο για την δουλειά που πρέπει να επιτελέσει, αναγκαστικά πρέπει να στραφείς στο άλλο 10%. Και όταν λέω πρέπει να στραφείς, εννοώ ότι πρέπει να αυξηθούν δραματικά τα όρια ανοχής στην δουλειά τους, για τα ελληνικά δεδομένα πάντα. Φυσικά και δεν έχω σκοπό να δώσω λευκή επιταγή στον Μπαξεβάν (για παράδειγμα, αν και δεν υπάρχουν πολλοί σαν τον εν λόγω πλέον), αλλά στο παρόν πολιτικό/δημοσιογραφικό σκηνικό και τον εμπιστεύομαι κριτικά και του δίνω το τεκμήριο της αλήθειας, ειδικά απέναντι σε σεσημασμένους τσιρκολάνους.

Αν θες να δεις με παράδειγμα, γιατί πρέπει να υπάρχουν Μπαξεβάνηδες (και από την άλλη πλευρά, αν και τα τελευταία 25 χρόνια δεν υπάρχει έλλειψη εκεί), διάβασε αυτό: http://hotdoc.gr/article/poiniki-diwxi- ... -anilikwn/ για να καταλάβεις ότι αν δεν το είχε κυνηγήσει ο εν λόγω, ΔΕΝ ΘΑ ΕΙΧΑΜΕ ΜΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΑ.
Ωραίος!

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20977
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 04 Μάιος 2021, 12:48

Εικόνα


Εικόνα




Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 04 Μάιος 2021, 19:43

ST48410 έγραψε:
03 Μάιος 2021, 14:34
Αρίστος έγραψε:
02 Μάιος 2021, 20:06
α) Σου εξηγησα οτι ο ΚΟυλης γνωριζε για το ΝΙκο Γεωργιαδη και μαλιστα εστειλε νεοδημοκρατες να τον υπερασπιστουν στο δικαστηριο. Αυτο το ζητημα ΚΑΚΩΣ δεν το ανεδειξε ο ΣΥΡΙΖΑ στη συζητηση στη Βουλη. Ειχε την ευκαιρια να λειωσει τον Κουλη και του την χαρισε.

β) Για τον Λιγναδη υποχρεωτικα γνωριζαν εφοσον ειχε στοιχεια γι' αυτον η αστυνομια (ειχε γινει αποπειρα δολοφονιας εναντιον του απο συγγενη θυματος του) και γιατι 5 φορες τον ειχαν εκδιωξει σχολες και σχολεια απο θεατρικες τους ομαδες μετα απο καταγγελιες ανηλικων. Εξαλλου ο ιδιος ο Λιγναδης στα περιοδικα και στα σοσιαλ οχι μονο δεν εκρυβε την ιδιαιτεροτητα του αλλα καυχιοταν γι' αυτην.

γ) Για τον Φουρθιωτη δεν γνωριζε ο πρωθυπουργος το παρελθον του; Δεν γνωριζε οτι υπηρξε προαγωγος μοντελων, μπροστινος μαφιοζων και στυγνος εκβιαστης; Εδω τα γνωριζε το τελευταιο ανθυποσελεμπριτυ του Κολωνακιου, δεν τα γνωριζε ο πρωθυπουργος; Δεν γνωριζε οτι εκκρεμει δικη εναντιον του για ληστεια 200.000; Δεν του ειχαν πει υπουργοι για τον τσαμπουκα με τον οποιο εισεβαλε ο Φουρθιωτης στα υπουργεια; Η μηπως δεν γνωριζε ο Χρυσοχοιδης την αυτοκρατορικη φρουρα που του διεθετε;
Σε ρώτησα κάτι απλό επειδή δεν παρακολουθώ το πολιτικό ρεπορτάζ στο βαθμό που το κάνεις εσύ και μου επιχειρηματολογείς επί άλλων. Ρώτησα:

βγήκε κανείς και είπε ότι τον διορίζουν εκεί παρόλο ότι είναι γνωστό στην πιάτσα ότι έχει σχέσεις με ανηλίκους; Ή έστω αν άφησε υπόνοιες για κάτι τέτοιο;

Μη μου γράψεις για την κριτική για παράκαμψη των διαδικασιών. Δεν είναι αυτό το θέμα μας τώρα. Αφού λες ότι ήξερε η αστυνομία και πιστεύεις ότι αυτό συνεπάγεται ότι θα έπρεπε να γνωρίζει ο πρωθυπουργός, το ίδιο ισχύει και για όποιον διετέλεσε πρωθυπουργός πριν. Θα έπρεπε με τον ίδιο τρόπο να ξέρει και εκείνος από την αστυνομία. Γιατί δεν ήταν μέσα ο Λιγνάδης εδώ και χρόνια λοιπόν;
Όπως καταλαβαίνεις δεν νομίζω να στέκει μια τέτοια λογική. Σιγά μην καθόταν ο Σαμαράς, ο Τσίπρας και ο Μητσοτάκης να κάνουν πλάτες στο Λιγνάδη. Γιατί; Τι ψήφους μπορούσε να τους φέρει δηλαδή;

Πρόσεξε. Εγώ δεν είμαι σε θέση να ξέρω τι γνωρίζει και τι καλύπτει ο οποιοσδήποτε. Λέω όμως επειδή αρθρογραφείς επώνυμα ότι θα πρέπει να φέρεις σοβαρές αποδείξεις για να στηρίξεις κάτι τέτοιο και μέχρι στιγμής τέτοια δεν έχω δει.


Απλη ειναι η απαντηση. Καθε πρωθυπουργος σε οποιαδηποτε χωρα εχει υπηρεσιες που περνανε απο κοσκινο καθε εναν που προκειται να προταθει για επικεφαλης δημοσιου οργανισμου-υπηρεσιας. Ο Λιγναδης δεν εφθασε στο κατωφλι να γινει διευθυντης του Εθνικου Θεατρου με προηγουμενες κυβερνησεις και συνεπως δεν καθισαν να τον περασουν απο τη διαδικασια κοσκινου. Σιγουρα περασε ομως απο τη διαδικασια πριν προταθει επι Κουλη και το ζητημα ειναι γιατι τον ενεκριναν οταν ειδαν 6 καραμπινατα φαουλ στο φακελλο του (5 απολυσεις λογω καταγγελιων + μια αποπειρα δολοφονιας του). Η απαντηση δεν μπορει να ειναι αλλη απο το οτι ο συγκεκριμενος ειχε μεγαλα δοντια που τον προστατευαν και παρεκαμψαν τις οποιες ενστασεις, με λιγα λογια το πιθανοτερο ειναι οτι ο Λιγναδης προωθηθηκε για να ικανοποιηθουν συγκεκριμενα και μεγαλα κυκλωματα και κατα πασα πιθανοτητα το ιδιο εγινε και προκειμενου να αποκτησει ο Φουρθιωτης προνομιακη μεταχειριση. Σκεψου και το αλλο: αν δεν ηταν ο Λιγναδης προστατευομενος μεγαλων κυκλωματων θα αναλαμβανε να τον υπερασπιστει ο Κουγιας και μαλιστα με τοσο επιθετικο τροπο που στρεφει εναντιον του την κοινη γνωμη, νομικους και δικαστικους;

Και προσεξε και την αλλη πλευρα του νομισματος. Αν η κυβερνηυση ηξερε και τον προσελαβε ειναι βαθυτατα διεφθαρμενη, αν παλι δεν ελεγξε το φακελο, το βιογραφικο και τις καταγγελιες σε βαρος του, ειναι ανικανη σε βαθμο επικινδυνοτητας για τα δημοσια συμφεροντα. Οτι και να ισχυει απο τις δυο περιπτωσεις σε πολλες πολιτισμενες χωρες περιπτωσεις σαν του Φουρθιωτη και του Λιγναδη θα εριχναν κυβερνησεις και συγκεκριμενα κυβερνητικα στελεχη θα οδηγουνταν σε απολογια ενωπιον εισαγγελεων.
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αρίστος την 04 Μάιος 2021, 19:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Μάιος 2021, 19:49

Αρίστος έγραψε:
04 Μάιος 2021, 19:43

Απλη ειναι η απαντηση. Καθε πρωθυπουργος σε οποιαδηποτε χωρα εχει υπηρεσιες που περνανε απο κοσκινο καθε εναν που προκειται να προταθει για επικεφαλης δημοσιου οργανισμου-υπηρεσιας. Ο Λιγναδης δεν εφθασε στο κατωφλι να γινει διευθυντης του Εθνικου Θεατρου με προηγουμενες κυβερνησεις και συνεπως δεν καθισαν να τον περασουν απο τη διαδικασια κοσκινου. Σιγουρα περασε ομως απο τη διαδικασια πριν προταθει επι Κουλη...
Σωστά γράφεις ότι θα έπρεπε να έχει γίνει έλεγχος. Βλέποντας πως λειτουργεί γενικά το κράτος μας δεν είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει τέτοιος λεπτομερής έλεγχος. Εσύ πιστεύεις ότι πραγματοποιήθηκε και στηρίζεις όλη σου την επιχειρηματολογία εκεί χωρίς να αναζητάς σχετικά στοιχεία.

Υποθέσεις αγαπητέ. Εύλογες μεν, αλλά υποθέσεις.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 04 Μάιος 2021, 19:50

ST48410 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 19:49
Αρίστος έγραψε:
04 Μάιος 2021, 19:43

Απλη ειναι η απαντηση. Καθε πρωθυπουργος σε οποιαδηποτε χωρα εχει υπηρεσιες που περνανε απο κοσκινο καθε εναν που προκειται να προταθει για επικεφαλης δημοσιου οργανισμου-υπηρεσιας. Ο Λιγναδης δεν εφθασε στο κατωφλι να γινει διευθυντης του Εθνικου Θεατρου με προηγουμενες κυβερνησεις και συνεπως δεν καθισαν να τον περασουν απο τη διαδικασια κοσκινου. Σιγουρα περασε ομως απο τη διαδικασια πριν προταθει επι Κουλη...
Σωστά γράφεις ότι θα έπρεπε να έχει γίνει έλεγχος. Βλέποντας πως λειτουργεί γενικά το κράτος μας δεν είμαι σίγουρος ότι έχει γίνει τέτοιος λεπτομερής έλεγχος. Εσύ πιστεύεις ότι πραγματοποιήθηκε και στηρίζεις όλη σου την επιχειρηματολογία εκεί χωρίς να αναζητάς σχετικά στοιχεία.

Υποθέσεις αγαπητέ. Εύλογες μεν, αλλά υποθέσεις.


Στη Νεα Σμυρνη σε λιγες ωρες γνωριζαν τα παντα για το παρελθον του νεαρου που ξυλοκοπηθηκε στην πλατεια απο τους αστυνομικους και τον εκαναν βουκινο στα καναλια. Και μου λες οτι δεν γνωριζαν για τον Λιγναδη;

Πες μου κιολας οτι δεν γνωριζαν οτι σε βαρος του Φουρθιωτη εκκρεμουσε δικη για ληστεια 200.000 ευρω.

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Μάιος 2021, 20:01

Αρίστος έγραψε:
04 Μάιος 2021, 19:50
Στη Νεα Σμυρνη σε λιγες ωρες γνωριζαν τα παντα για το παρελθον του νεαρου που ξυλοκοπηθηκε στην πλατεια απο τους αστυνομικους και τον εκαναν βουκινο στα καναλια. Και μου λες οτι δεν γνωριζαν για τον Λιγναδη;

Πες μου κιολας οτι δεν γνωριζαν οτι σε βαρος του Φουρθιωτη εκκρεμουσε δικη για ληστεια 200.000 ευρω.
Η γνώμη μου είναι ότι δεν λειτουργούν έτσι τα πράγματα. Μπορεί ας πούμε να έχεις 1-2 αυθαίρετα, να χρωστάς στην εφορία και να έχεις 1-2 εκκρεμείς δίκες από χρέη προς τρίτους ή ακάλυπτες επιταγές ή κάτι παρόμοιο. Δεν θα σε κρεμάσει κανείς στα μανταλάκια μέχρι να έρθει η ώρα να μπεις κάτω από τον μεγεθυντικό φακό για κάποιο άλλο λόγο. Τότε θα σε ξετινάξουν και θα γίνεις το πρώτο θέμα ακόμα κι αν βρούνε μια απλήρωτη κλήση της τροχαίας. Έχεις πολλούς "καλλιτέχνες" που χρωστάνε στην εφορία σημαντικότατα ποσά. Ποιος ασχολείται σήμερα μαζί τους; Ας δοκιμάσει κάποιος από αυτούς να πολιτευτεί και τα λέμε.

Θεωρώ πολύ πιθανό να μην έγινε ο συγκεκριμένος έλεγχος για τον Λιγνάδη. Όμως το τι θεωρώ εγώ και τι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος έχει μικρή αξία. Αν βρούμε συγκεκριμένα στοιχεία που να αποδεικνύουν τους ισχυρισμούς σου, τότε θα παραδεχθώ ότι έχεις δίκιο. Μέχρι τότε μπορείς και πολύ σωστά να κατηγορήσεις αυτούς που τον διόρισαν για αμέλεια. Ότι δεν έψαξαν ως όφειλαν. Αλλά επειδή στη χώρα μας δεν υπάρχει κουλτούρα τέτοιων ελέγχων, μην αναμένεις να κάνει μεγάλο γκελ μια τέτοια κατηγορία στους ψηφοφόρους.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 04 Μάιος 2021, 20:05

ST48410 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 20:01
Αρίστος έγραψε:
04 Μάιος 2021, 19:50
Στη Νεα Σμυρνη σε λιγες ωρες γνωριζαν τα παντα για το παρελθον του νεαρου που ξυλοκοπηθηκε στην πλατεια απο τους αστυνομικους και τον εκαναν βουκινο στα καναλια. Και μου λες οτι δεν γνωριζαν για τον Λιγναδη;

Πες μου κιολας οτι δεν γνωριζαν οτι σε βαρος του Φουρθιωτη εκκρεμουσε δικη για ληστεια 200.000 ευρω.
Η γνώμη μου είναι ότι δεν λειτουργούν έτσι τα πράγματα. Μπορεί ας πούμε να έχεις 1-2 αυθαίρετα, να χρωστάς στην εφορία και να έχεις 1-2 εκκρεμείς δίκες από χρέη προς τρίτους ή ακάλυπτες επιταγές ή κάτι παρόμοιο. Δεν θα σε κρεμάσει κανείς στα μανταλάκια μέχρι να έρθει η ώρα να μπεις κάτω από τον μεγεθυντικό φακό για κάποιο άλλο λόγο. Τότε θα σε ξετινάξουν και θα γίνεις το πρώτο θέμα ακόμα κι αν βρούνε μια απλήρωτη κλήση της τροχαίας. Έχεις πολλούς "καλλιτέχνες" που χρωστάνε στην εφορία σημαντικότατα ποσά. Ποιος ασχολείται σήμερα μαζί τους; Ας δοκιμάσει κάποιος από αυτούς να πολιτευτεί και τα λέμε.

Θεωρώ πολύ πιθανό να μην έγινε ο συγκεκριμένος έλεγχος για τον Λιγνάδη. Όμως το τι θεωρώ εγώ και τι εσύ ή οποιοσδήποτε άλλος έχει μικρή αξία. Αν βρούμε συγκεκριμένα στοιχεία που να αποδεικνύουν τους ισχυρισμούς σου, τότε θα παραδεχθώ ότι έχεις δίκιο. Μέχρι τότε μπορείς και πολύ σωστά να κατηγορήσεις αυτούς που τον διόρισαν για αμέλεια. Ότι δεν έψαξαν ως όφειλαν. Αλλά επειδή στη χώρα μας δεν υπάρχει κουλτούρα τέτοιων ελέγχων, μην αναμένεις να κάνει μεγάλο γκελ μια τέτοια κατηγορία στους ψηφοφόρους.


Φιλε τι μου λες; Οταν σαν επιχειρηματιας ειναι να πληρωθω σε μεταχρονολογημενες επιταγες απο καποιον πρωτα τον τσεκαρω μεσω τραπεζων να δω αν ειναι φερεγγυος. Οταν παω να παρω δουλεια απο το δημοσιο και να συμμετασχω σε διαγωνισμο μου ζητανε ενα σκασμο χαρτια που αποδεικνυουν ακριβως οτι ειμαι φερεγγυος (και οικονομικα και τραπεζικα και σε ποινικο μητρωο). Και μου λες για επικεφαλης δημοσιου οργανισμου σε ευαισθητο τομεα οτι ενδεχομενως δεν εγινε ελεγχος; Στο ειπα και παραπανω: αν εγινε ελεγχος και εκαναν τα στραβα ματια ειναι βαθεια διεφθαρμενοι, αν δεν εκαναν ελεγχο ειναι ανικανοι και επικινδυνοι να κυβερνουν τη χωρα.

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 04 Μάιος 2021, 20:14

Αρίστος έγραψε:
04 Μάιος 2021, 20:05
Και μου λες για επικεφαλης δημοσιου οργανισμου σε ευαισθητο τομεα οτι ενδεχομενως δεν εγινε ελεγχος;
:lol: Σοβαρά τώρα; Πιστεύεις ότι όλοι οι επικεφαλείς οργανισμών περνούν από τεχνοκρατικούς ελέγχους και αξιολογήσεις και δεν είναι ποτέ προσωπικές επιλογές;

Όποτε χρειάστηκε να αξιολογήσω άτομο στη δουλειά μου ή με συμβουλεύτηκαν για κάποια πρόσληψη, η αξιολόγηση είχε να κάνει στο κατά πόσο ανταποκρίνονται τα δηλωμένα στο βιογραφικό με την πραγματικότητα και πόσο συνεργάσιμο φαίνεται το άτομο. Και σε κάποια χτυπητά θέματα χαρακτήρα. Από κει και πέρα τρέχα γύρευε τι κάνει ο καθένας στην προσωπική του ζωή. Να καλούν την ΕΥΠ ξέρωγώ και να ρωτάνε πριν κάνουν κάποιο διορισμό; Να ζητάνε φάκελο από την αστυνομία; Εντελώς απίθανο μου φαίνεται για τα δεδομένα του Ελληνικού δημοσίου. Αν έχει κάποιος σαφή άποψη για τέτοιες διαδικασίες ας πει. Πιο πιθανό να είπαν "ο τάδε δεν είναι κομμουνιστής και έχει καλό όνομα στο χώρο του και γενική αποδοχή και σε άλλους πολιτικούς χώρους. Βάλτον".

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Σύλληψη του Μένιου Φουρθιώτη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 04 Μάιος 2021, 20:20

ST48410 έγραψε:
04 Μάιος 2021, 20:14
Αρίστος έγραψε:
04 Μάιος 2021, 20:05
Και μου λες για επικεφαλης δημοσιου οργανισμου σε ευαισθητο τομεα οτι ενδεχομενως δεν εγινε ελεγχος;
:lol: Σοβαρά τώρα; Πιστεύεις ότι όλοι οι επικεφαλείς οργανισμών περνούν από τεχνοκρατικούς ελέγχους και αξιολογήσεις και δεν είναι ποτέ προσωπικές επιλογές;


Πιστευω οτι εξ ορισμου ελεγχουν τα ΠΑΝΤΑ γι' αυτους αλλα κανουν τα στραβα ματια για οσους εχουν πλατες κυκλωματα που δεν θελει να στεναχωρησει η εκαστοτε κυβερνηση.

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών