απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29397
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 14 Ιουν 2021, 19:17

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 18:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 18:41
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 18:39


από εδώ
https://www.kathimerini.gr/world/561390 ... a-me-test/
Αυτό είναι του CDC. :lol:
α μάλιστα
«Όπως ισχύει κατά CDC και σύντομα, στη χώρα μας, τα άτομα που έχουν εμβολιαστεί με δυο δόσεις αν έρθουν σε επαφή με ένα άτομο που έχει τη λοίμωξη, απλώς παρακολουθούνται χωρίς να απαιτείται να κάνουν μοριακά και self test. Εκτός κι αν εμφανίσουν συμπτώματα. Εφόσον παραμένουν ασυμπτωματικοί δεν υφίστανται ούτε απομόνωση ούτε εργαστηριακή διερεύνηση για πιθανή λοίμωξη. Βέβαια, αυτό δεν ισχύει για άτομα που έχουν εμβολιαστεί με μία μόνο δόση, θεωρείται ότι είναι ατελώς εμβολιασμένα επομένως μπορεί σε αυτή την περίπτωση η επαφή να έγινε σε χρονική περίοδο που τα αντισώματα της πρώτης δόσης δεν έχουν αναπτυχθεί», σημείωσε η Μαρία Θεοδωρίδου.

επίσης βλέπω ότι χώρες όπως το Βέλγιο και η Γαλλία θα επιτρέπουν την είσοδο στη χώρα τους χωρίς τεστ για τους εμβολιασμένους

μα εγώ που νόμιζα ότι μια χαρά μεταδίδουν τον ιο και οι εμβολιασμένοι
Διάβασες βέβαια το σημείο που λεει ότι οι εμβολιασμενοι είναι πολύ δύσκολο να νοσήσουν/μεταδώσουν (και σχεδόν μηδενική η πιθανότητα να χρειαστούν νοσοκομείο, προσθέτω εγώ).


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 14 Ιουν 2021, 19:17

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 18:16
ένας εμβολιασμένος είναι πολύ πιο επικίνδυνος από τη στιγμή που δεν κάνει ποτέ τεστ από έναν ανεμβολίαστο που κάνει 2-3 τεστ τη βδομάδα
επίσης, έχω παρατηρήσει το φαινόμενο σε μαγαζιά να κατεβάζουν τη μάσκα διάφοροι και όταν τους γίνεται παρατήρηση να λένε "έχω εμβολιαστεί" αντί να τη βάλουν στη θέση τους
οι εμβολιασμένοι εφησυχάζουν και για το λόγο αυτό μπορεί να αποτελέσουν μεγαλύτερο κίνδυνο
το ότι έκανες το εμβόλιο δεν σημαίνει ούτε ότι δεν πρόκειται να κολλήσεις, ούτε ότι δεν πρόκειται να μεταδώσεις
Όντως οι εμβολιασμένοι μπορεί και να κολλήσουν και να μεταδώσουν τον ιο, ωστόσο είναι πολύ πιο δύσκολο απο έναν ανεμβολίαστο που είναι εντελώς απροστάτευτος. Φυσικά αν ο εμβολιασμένος περιστοιχίζεται απο άλλους εμβολιασμένους οι πιθανότητες να κολλήσει είναι ελάχιστες και για τον λόγο αυτό πρέπει να εμβολιαστούμε όλοι.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 14 Ιουν 2021, 19:19

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:08
Μα είναι απολύτως συμβατά αυτά που αναφέρεις.

Είναι απολύτως λογικό αν υποστηρίζεις τα εμβόλια, να έχεις διαφορετική άποψη από τους ψεκ.

Ή θεωρείς ότι δικαίωμα στο κράξιμο έχουν μόνον οι ψεκ; :lol:
"έκανα το εμβόλιο για να είμαι ασφαλής αλλά κινδυνεύω από τους μαλάκες που δεν το έχουν κάνει".πολύ λογικό

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68622
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2021, 19:23

- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:03

Φυσικά δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω την δικαιολογία "είμαι εμβολιασμένος" σε παρακάμψεις των μέτρων. Και δεν φταίνε οι ίδιοι όταν ουσιαστικά τους λένε "τρέξτε για εμβόλια και σωθήκαμε".
Μα ακριβώς γι' αυτό έκαναν τα εμβόλια. Για να μπορούν να κινούνται πιο ελεύθερα και με λιγότερο φόβο για τις επιπτώσεις του ιού. Σαφώς και θα συνεχίσουν να παίρνουν τα μέτρα που κρίνουν σκόπιμα αλλά δεν θα κυκλοφορούν μονίμως με μπούργκα μην τυχόν και μεταδώσουν τον ιό σε κάποιον ανεμβολίαστο, που δεν θέλει λοκντάουν αλλά δεν θέλει εμβόλιο. Αν θεωρεί ότι κινδυνεύει ας βάλει αυτός μπούργκα ή στολή αστροναύτη ή ας κάτσει στο σπίτι του.

Γενικώς, μην ζητάτε από τα... υποχείρια να λύσουν τα δικά σας προβλήματα.

Ως ελεύθεροι άνθρωποι, παίρνετε τη ζωή και τις ιδέες σας πακέτο και πορεύεστε επίσης κατά βούληση, με δική σας ευθύνη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 14 Ιουν 2021, 19:27

nowhere έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:08
Μα είναι απολύτως συμβατά αυτά που αναφέρεις.

Είναι απολύτως λογικό αν υποστηρίζεις τα εμβόλια, να έχεις διαφορετική άποψη από τους ψεκ.

Ή θεωρείς ότι δικαίωμα στο κράξιμο έχουν μόνον οι ψεκ; :lol:
"έκανα το εμβόλιο για να είμαι ασφαλής αλλά κινδυνεύω από τους μαλάκες που δεν το έχουν κάνει".πολύ λογικό
Πολυ λογικό είναι, αφενός πάντα υπάρχει κίνδυνος να κολλήσεις ακόμη κι αν έχεις εμβολιαστεί αφετέρου ακόμα και αν δεν κολλήσω ως εμβολιασμένος με ενα ενδεχόμενο τέταρτο κύμα θα υποστώ όλα τα μέτρα και τις οικονομικές συνέπειες. Τέλος όσο περισσότεροι ανεμβολίαστοι υπάρχουν τόσο πιθανότερο είναι να εμφανιστεί μια μετάλλαξη για την οποία δεν θα έχουν προστασία ούτε οι εμβολιασμένοι.
Και ολα αυτά προέρχονται απο γελοίες θεωρίες περι πειραματικών εμβολίων ή δεν ξέρω κι εγω τι άλλη αρλούμπα του κατεβαίνει του καθενός.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68622
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2021, 19:31

nowhere έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:19
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:08
Μα είναι απολύτως συμβατά αυτά που αναφέρεις.

Είναι απολύτως λογικό αν υποστηρίζεις τα εμβόλια, να έχεις διαφορετική άποψη από τους ψεκ.

Ή θεωρείς ότι δικαίωμα στο κράξιμο έχουν μόνον οι ψεκ; :lol:
"έκανα το εμβόλιο για να είμαι ασφαλής αλλά κινδυνεύω από τους μαλάκες που δεν το έχουν κάνει".πολύ λογικό
Που το διάβασες αυτό; :lol:

Δεν έχω ιδιαίτερα κονέ με μαλάκες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68622
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2021, 19:35

Το όλο θέμα είναι ότι κάπου χάλασε η σούπα "άσε τους χαζούς να κάνουν τα πειραματόζωα για να μπορούμε εμείς οι ξύπνιοι να κυκλοφορήσουμε αβρόχοις ποσί πιο χαλαρά".

Πανέξυπνο, δε λέω. :lol:

Τα υπόλοιπα είναι άλλα λόγια να κρυβόμαστε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 14 Ιουν 2021, 19:39

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:31
nowhere έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:19
"έκανα το εμβόλιο για να είμαι ασφαλής αλλά κινδυνεύω από τους μαλάκες που δεν το έχουν κάνει".πολύ λογικό
Που το διάβασες αυτό; :lol:
στο προηγούμενο ποστ


Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4621
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 14 Ιουν 2021, 19:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 18:54
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 18:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 18:41


Αυτό είναι του CDC. :lol:
α μάλιστα
«Όπως ισχύει κατά CDC και σύντομα, στη χώρα μας, τα άτομα που έχουν εμβολιαστεί με δυο δόσεις αν έρθουν σε επαφή με ένα άτομο που έχει τη λοίμωξη, απλώς παρακολουθούνται χωρίς να απαιτείται να κάνουν μοριακά και self test. Εκτός κι αν εμφανίσουν συμπτώματα. Εφόσον παραμένουν ασυμπτωματικοί δεν υφίστανται ούτε απομόνωση ούτε εργαστηριακή διερεύνηση για πιθανή λοίμωξη. Βέβαια, αυτό δεν ισχύει για άτομα που έχουν εμβολιαστεί με μία μόνο δόση, θεωρείται ότι είναι ατελώς εμβολιασμένα επομένως μπορεί σε αυτή την περίπτωση η επαφή να έγινε σε χρονική περίοδο που τα αντισώματα της πρώτης δόσης δεν έχουν αναπτυχθεί», σημείωσε η Μαρία Θεοδωρίδου.

επίσης βλέπω ότι χώρες όπως το Βέλγιο και η Γαλλία θα επιτρέπουν την είσοδο στη χώρα τους χωρίς τεστ για τους εμβολιασμένους

μα εγώ που νόμιζα ότι μια χαρά μεταδίδουν τον ιο και οι εμβολιασμένοι
Ναι βρε καλό μου, άλλο τι θα γίνει -αν γίνει- και άλλο το τι είναι υποχρεωτικό μέχρι σήμερα.


Σε κάθε περίπτωση, ναι, σαφώς μεταδίδουν τον ιό και οι εμβολιασμένοι.

Και ακριβώς γι' αυτό πρέπει να προσέχετε πολύ περισσότεροι οι ανεμβολίαστοι, είσαστε μεταξύ της Σκύλλας των μπολιασμένων ορδών και της φιλικά προσκείμενης ανεμβολίαστης Χάρυβδης. :lol:

Νέμεσις.

Σε τέτοια φάση, τι να πω;

Καλή σας τύχη ή καλό μπόλι; :P
απορώ προς τι η απορία!

προφανώς ο στόχος τού εμβολιασμού είναι η επιστροφή στην κανονικότητα για τους εμβολιασμένους και το CDC δείχνει το δρόμο. όποιος δεν θέλει, υπάρχουν εναλλακτικές στην αριστερή στήλη. :003:

Εικόνα
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68622
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2021, 19:48

Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:40
Στύγιος μετά το self test :003:
Ρε Στύγιε, αντιλαμβάνεσαι ότι αντιδράς σαν 5χρονο;

Δηλαδή πόσο περίεργο είναι να μην είναι θετικός κάποιος που δεν πολυκυκλοφορεί σε μέρη με κόσμο και έχει έλεγχο των επαφών των οικείων του;

Αν ζούσαν όλοι όπως εσύ, σαφώς και δεν θα υπήρχε άμεσο θέμα εμβολίων. Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία της αγοράς/οικονομίας/διασκέδασης, στηρίζεται στην πολυκοσμία. :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 14 Ιουν 2021, 19:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

- Casper -

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 14 Ιουν 2021, 19:49

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:23
- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:03

Φυσικά δεν είναι η πρώτη φορά που ακούω την δικαιολογία "είμαι εμβολιασμένος" σε παρακάμψεις των μέτρων. Και δεν φταίνε οι ίδιοι όταν ουσιαστικά τους λένε "τρέξτε για εμβόλια και σωθήκαμε".
Μα ακριβώς γι' αυτό έκαναν τα εμβόλια. Για να μπορούν να κινούνται πιο ελεύθερα και με λιγότερο φόβο για τις επιπτώσεις του ιού. Σαφώς και θα συνεχίσουν να παίρνουν τα μέτρα που κρίνουν σκόπιμα αλλά δεν θα κυκλοφορούν μονίμως με μπούργκα μην τυχόν και μεταδώσουν τον ιό σε κάποιον ανεμβολίαστο, που δεν θέλει λοκντάουν αλλά δεν θέλει εμβόλιο. Αν θεωρεί ότι κινδυνεύει ας βάλει αυτός μπούργκα ή στολή αστροναύτη ή ας κάτσει στο σπίτι του.

Γενικώς, μην ζητάτε από τα... υποχείρια να λύσουν τα δικά σας προβλήματα.

Ως ελεύθεροι άνθρωποι, παίρνετε τη ζωή και τις ιδέες σας πακέτο και πορεύεστε επίσης κατά βούληση, με δική σας ευθύνη.
Είχε ρωτήσει ο Αλογομούρης γιατί να απολαμβάνουν προνόμια και γιατί να μην κάνουν και οι εμβολιασμένοι τεστ και ρώτησες από πού προκύπτει αυτό, αμφισβητώντας το. Θυμήθηκα αυτό που ισχύει στην Κύπρο και όντως τα προνόμια υπάρχουν - άρα έχει δίκαιο. Και από την στιγμή που τα μέτρα ισχύουν για όλους (μάσκες, υγιεινή, αποστάσεις) απλά αναφέρω πως την δικαιολογία "αφού είμαι εμβολιασμένος" την στιγμή που δεν τηρεί τα μέτρα την ακούω πολύ συχνά. Τα υπόλοιπα που λες δεν με αγγίζουν γιατί δεν περιμένω από κανέναν άλλον να προστατεύσει ΕΜΕΝΑ.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 14 Ιουν 2021, 19:51

δεν βλέπω να σας προβληματίζει το γεγονός ότι ακόμα και αν εμβολιαστεί το 99% θα πρέπει να αποδεικνύετε συνεχώς ότι είστε μέσα σ αυτό το ποσοστό

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιουν 2021, 19:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:48
Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:40
Στύγιος μετά το self test :003:
Ρε Στύγιε, αντιλαμβάνεσαι ότι αντιδράς σαν 5χρονο;

Δηλαδή πόσο περίεργο είναι να μην είναι θετικός κάποιος που δεν πολυκυκλοφορεί σε μέρη με κόσμο και έχει έλεγχο των επαφών των οικείων του;

Αν ζούσαν όλοι όπως εσύ, σαφώς και δεν θα υπήρχε άμεσο θέμα εμβολίων. Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία της αγοράς/οικονομίας/διασκέδασης, στηρίζεται στην πολυκοσμία. :lol:

Με 248 μαθητές και 25,26 σε κάποια τμήματα;

Eντάξει βρήκατε τον αποδιοπομπαίο τράγο ,να δούμε μετά τον Στύγιο ποιον άλλον θα βρείτε.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιουν 2021, 20:09

Εγώ ευχαριστώ τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό και την Μητέρα Παναγία, που με φύλαξαν το 2021.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών