απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69982
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2021, 20:10

- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:49
απλά αναφέρει πως την δικαιολογία "αφού είμαι εμβολιασμένος" την στιγμή που δεν τηρεί τα μέτρα την ακούω πολύ συχνά. Τα υπόλοιπα που λες δεν με αγγίζουν γιατί δεν περιμένω από κανέναν άλλον να προστατεύσει ΕΜΕΝΑ.
Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν εμβολιασμένο που να λέει αυτά που ισχυρίζεται ο Αλογομούρης.

Μόνον και μόνον το γεγονός του εμβολιασμού, σημαίνει ότι υπάρχει συνειδητοποίηση της επικινδυνότητας του ιού.
Και πάω ό,τι στοίχημα θες ότι αυτοί που εμβολιάστηκαν, τηρούσαν και θα συνεχίσουν να τηρούν τα μέτρα που κρίνουν απαραίτητα. Στην απέναντι πλευρά, υπάρχουν οι σαλταρισμένες κατηγορίες που υποτιμούν την επικινδυνότητα. Το ότι υπάρχουν και κάποιοι που την έχουν αντιληφθεί, δεν αλλάζει το κυρίως σκεπτικό και το μπάχαλο που προκύπτει με συντάγματα, ελευθερίες, ψυχολογίες, τσιπάκια και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός παραληρήματα της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Αλλά γι' αυτά ουδείς αντιεμβολιαστής λέει κάτι όταν αναφέρονται. Αποστασιοποιείται πάντα διακριτικά και τα αναφέρει σε άσχετο χρόνο στο στυλ "εγώ δεν είμαι ψεκ αλλά". Οκ, δεν είσαι ψεκ αλλά κάποιες φορές είναι χειρότερο να μην μπορείς να προσδιορίσεις τι ακριβώς είσαι.


Κατά τα άλλα, σαφώς και δεν τα λέω για σένα.
Αλλά προσωπικώς, δεν έχω πρόβλημα με τις ισοπεδώσεις.

Οπότε, είτε πρόβατο, είτε κουλικό υποχείριο, είτε προφιτερόλ με χαρακτηρίσουν, το ίδιο μου κάνει. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 14 Ιουν 2021, 20:11

nowhere έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:51
δεν βλέπω να σας προβληματίζει το γεγονός ότι ακόμα και αν εμβολιαστεί το 99% θα πρέπει να αποδεικνύετε συνεχώς ότι είστε μέσα σ αυτό το ποσοστό
Aν εμβολιαστεί το 99%, εκτός απροόπτου δεν θα υπάρχει κορονοϊός ή θα είναι εξαιρετικά σπάνιος, οπότε κανείς δεν θα χρειάζεται να αποδείξει τίποτα.

Φυσικά όλοι όσοι δεν εμβολιάζονται ποντάρουν στο οτι θα εμβολιαστεί το 99% κι εκείνοι θα είναι το 1% που θα χαίρεται την ανοσία χωρίς να έχει εκτεθεί σε όλους τους φανταστικούς κινδύνους των εμβολίων που διάβασε στο ίντερνετ.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69982
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2021, 20:21

Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:48
Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:40
Στύγιος μετά το self test :003:
Ρε Στύγιε, αντιλαμβάνεσαι ότι αντιδράς σαν 5χρονο;

Δηλαδή πόσο περίεργο είναι να μην είναι θετικός κάποιος που δεν πολυκυκλοφορεί σε μέρη με κόσμο και έχει έλεγχο των επαφών των οικείων του;

Αν ζούσαν όλοι όπως εσύ, σαφώς και δεν θα υπήρχε άμεσο θέμα εμβολίων. Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία της αγοράς/οικονομίας/διασκέδασης, στηρίζεται στην πολυκοσμία. :lol:
Με 248 μαθητές και 25,26 σε κάποια τμήματα;

Eντάξει βρήκατε τον αποδιοπομπαίο τράγο ,να δούμε μετά τον Στύγιο ποιον άλλον θα βρείτε.
Έλα ρε Στύγιε, με το δράμα σου.
Πόσους μήνες ήσουν μέσα στις τάξεις με τους 25,26 μαθητές;



Επ' ευκαιρία, με συγκίνησε ο δεκαδικός.
Σήκωνε μπλακ χιούμορ αλλά κρατήθηκα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιουν 2021, 20:25

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:21
Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:48


Ρε Στύγιε, αντιλαμβάνεσαι ότι αντιδράς σαν 5χρονο;

Δηλαδή πόσο περίεργο είναι να μην είναι θετικός κάποιος που δεν πολυκυκλοφορεί σε μέρη με κόσμο και έχει έλεγχο των επαφών των οικείων του;

Αν ζούσαν όλοι όπως εσύ, σαφώς και δεν θα υπήρχε άμεσο θέμα εμβολίων. Αλλά η συντριπτική πλειοψηφία της αγοράς/οικονομίας/διασκέδασης, στηρίζεται στην πολυκοσμία. :lol:
Με 248 μαθητές και 25,26 σε κάποια τμήματα;

Eντάξει βρήκατε τον αποδιοπομπαίο τράγο ,να δούμε μετά τον Στύγιο ποιον άλλον θα βρείτε.
Έλα ρε Στύγιε, με το δράμα σου.
Πόσους μήνες ήσουν μέσα στις τάξεις με τους 25,26 μαθητές;



Επ' ευκαιρία, με συγκίνησε ο δεκαδικός.
Σήκωνε μπλακ χιούμορ αλλά κρατήθηκα.

Σεπτέμβριο - Νοέμβριο = 2 μήνες
Ιανουάριο-Φεβρουάριο - Μάρτιο = 2 μήνες
Μάιο - Ιούνιο = 1,5 μήνες

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Ιουν 2021, 20:29

Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:21
Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:54


Με 248 μαθητές και 25,26 σε κάποια τμήματα;

Eντάξει βρήκατε τον αποδιοπομπαίο τράγο ,να δούμε μετά τον Στύγιο ποιον άλλον θα βρείτε.
Έλα ρε Στύγιε, με το δράμα σου.
Πόσους μήνες ήσουν μέσα στις τάξεις με τους 25,26 μαθητές;



Επ' ευκαιρία, με συγκίνησε ο δεκαδικός.
Σήκωνε μπλακ χιούμορ αλλά κρατήθηκα.

Σεπτέμβριο - Νοέμβριο = 2 μήνες
Ιανουάριο-Φεβρουάριο - Μάρτιο = 2 μήνες
Μάιο - Ιούνιο = 1,5 μήνες
Τύπε, καλό είναι να μην τα γράφεις αυτά. Θα τα δει και κανένας που δουλεύει ολόκληρο τον χρόνο και θα νευριάσει!
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιουν 2021, 20:41

Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:29
Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:25
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:21


Έλα ρε Στύγιε, με το δράμα σου.
Πόσους μήνες ήσουν μέσα στις τάξεις με τους 25,26 μαθητές;



Επ' ευκαιρία, με συγκίνησε ο δεκαδικός.
Σήκωνε μπλακ χιούμορ αλλά κρατήθηκα.

Σεπτέμβριο - Νοέμβριο = 2 μήνες
Ιανουάριο-Φεβρουάριο - Μάρτιο = 2 μήνες
Μάιο - Ιούνιο = 1,5 μήνες
Τύπε, καλό είναι να μην τα γράφεις αυτά. Θα τα δει και κανένας που δουλεύει ολόκληρο τον χρόνο και θα νευριάσει!
Ναι και τους υπόλοιπους μήνες ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ γκάφαλε ,και τα Χριστούγεννα και το Πάσχα έπαιρνα στην e -class γραπτά.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14685
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 14 Ιουν 2021, 20:43

Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:41
Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:29
Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:25



Σεπτέμβριο - Νοέμβριο = 2 μήνες
Ιανουάριο-Φεβρουάριο - Μάρτιο = 2 μήνες
Μάιο - Ιούνιο = 1,5 μήνες
Τύπε, καλό είναι να μην τα γράφεις αυτά. Θα τα δει και κανένας που δουλεύει ολόκληρο τον χρόνο και θα νευριάσει!
Ναι και τους υπόλοιπους μήνες ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ γκάφαλε ,και τα Χριστούγεννα και το Πάσχα έπαιρνα στην e -class γραπτά.
Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιουν 2021, 20:51

Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:43
Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:41
Feindflug έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:29


Τύπε, καλό είναι να μην τα γράφεις αυτά. Θα τα δει και κανένας που δουλεύει ολόκληρο τον χρόνο και θα νευριάσει!
Ναι και τους υπόλοιπους μήνες ΤΗΛΕΚΠΑΙΔΕΥΣΗ γκάφαλε ,και τα Χριστούγεννα και το Πάσχα έπαιρνα στην e -class γραπτά.
Εικόνα
Να φας σκατούλες :lol: γω ξέρω ότι τελείωσα την ύλη σε όλα τα μαθήματα κι έκανα και 2 βδομάδες επαναλήψεις . :g030:

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29179
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 14 Ιουν 2021, 20:55

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 18:33
Juno έγραψε:
14 Ιουν 2021, 18:12
Πάντως η φάση θυμίζει λίγο Walking dead. Θα μας έχουν στο κυνήγι, λες;
Στο κυνήγι, όχι. Στο χοντρό γράψιμο, ναι.
𝚷𝚬𝚸𝚰 𝚷𝚸𝚶𝚴𝚶𝚳𝚰𝛀𝚴 𝚬𝚳𝚩𝚶𝚲𝚰𝚨𝚺𝚳𝚬𝚴𝛀𝚴 . Όμως το νόμισμα έχει ΔΥΟ πλευρές.

Εικόνα

Ἐὰν ἀπαγορεύεται νὰ συμμετέχουμε στὴν κοινωνία ποὺ ἐμεῖς οἱ ἴδιοι φτιάξαμε καὶ συντηροῦμε μὲ τοὺς φόρους μας, τότε πρέπει... νὰ ἐξαιρεθοῦμε ἀπὸ κάθε φορολογία.

𝜞𝜾𝜶𝝉𝜾̀ 𝜶𝝊҆𝝉𝝄𝜾̀ 𝝈𝝄𝝊͂ 𝜹𝜺ί𝝌𝝂𝝄𝝊𝝂 𝝁ό𝝂𝝄 𝝉𝜼̀𝝂 𝝁ί𝜶 𝝅𝝀𝜺𝝊𝝆𝜶̀ 𝝉𝝄𝝊͂ 𝝂𝝄𝝁ί𝝈𝝁𝜶𝝉𝝄ς.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69982
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 14 Ιουν 2021, 21:07

The Rebel έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:55
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 18:33
Juno έγραψε:
14 Ιουν 2021, 18:12
Πάντως η φάση θυμίζει λίγο Walking dead. Θα μας έχουν στο κυνήγι, λες;
Στο κυνήγι, όχι. Στο χοντρό γράψιμο, ναι.
𝚷𝚬𝚸𝚰 𝚷𝚸𝚶𝚴𝚶𝚳𝚰𝛀𝚴 𝚬𝚳𝚩𝚶𝚲𝚰𝚨𝚺𝚳𝚬𝚴𝛀𝚴 . Όμως το νόμισμα έχει ΔΥΟ πλευρές.

Εικόνα

Ἐὰν ἀπαγορεύεται νὰ συμμετέχουμε στὴν κοινωνία ποὺ ἐμεῖς οἱ ἴδιοι φτιάξαμε καὶ συντηροῦμε μὲ τοὺς φόρους μας, τότε πρέπει... νὰ ἐξαιρεθοῦμε ἀπὸ κάθε φορολογία.

𝜞𝜾𝜶𝝉𝜾̀ 𝜶𝝊҆𝝉𝝄𝜾̀ 𝝈𝝄𝝊͂ 𝜹𝜺ί𝝌𝝂𝝄𝝊𝝂 𝝁ό𝝂𝝄 𝝉𝜼̀𝝂 𝝁ί𝜶 𝝅𝝀𝜺𝝊𝝆𝜶̀ 𝝉𝝄𝝊͂ 𝝂𝝄𝝁ί𝝈𝝁𝜶𝝉𝝄ς.
Κάπου έχω την αμυδρή (όσο πατάει η γάτα) εντύπωση ότι όσοι αναφέρουν συχνά τους φόρους που πληρώνουν, πληρώνουν ελάχιστους ή μηδενικούς φόρους.

Μπορούμε να συντηρηθούμε και χωρίς τη συμβολή σας, παίδες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

- Casper -

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 14 Ιουν 2021, 21:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:10
- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:49
απλά αναφέρει πως την δικαιολογία "αφού είμαι εμβολιασμένος" την στιγμή που δεν τηρεί τα μέτρα την ακούω πολύ συχνά. Τα υπόλοιπα που λες δεν με αγγίζουν γιατί δεν περιμένω από κανέναν άλλον να προστατεύσει ΕΜΕΝΑ.
Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν εμβολιασμένο που να λέει αυτά που ισχυρίζεται ο Αλογομούρης.

Μόνον και μόνον το γεγονός του εμβολιασμού, σημαίνει ότι υπάρχει συνειδητοποίηση της επικινδυνότητας του ιού.
Και πάω ό,τι στοίχημα θες ότι αυτοί που εμβολιάστηκαν, τηρούσαν και θα συνεχίσουν να τηρούν τα μέτρα που κρίνουν απαραίτητα. Στην απέναντι πλευρά, υπάρχουν οι σαλταρισμένες κατηγορίες που υποτιμούν την επικινδυνότητα. Το ότι υπάρχουν και κάποιοι που την έχουν αντιληφθεί, δεν αλλάζει το κυρίως σκεπτικό και το μπάχαλο που προκύπτει με συντάγματα, ελευθερίες, ψυχολογίες, τσιπάκια και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός παραληρήματα της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Αλλά γι' αυτά ουδείς αντιεμβολιαστής λέει κάτι όταν αναφέρονται. Αποστασιοποιείται πάντα διακριτικά και τα αναφέρει σε άσχετο χρόνο στο στυλ "εγώ δεν είμαι ψεκ αλλά". Οκ, δεν είσαι ψεκ αλλά κάποιες φορές είναι χειρότερο να μην μπορείς να προσδιορίσεις τι ακριβώς είσαι.


Κατά τα άλλα, σαφώς και δεν τα λέω για σένα.
Αλλά προσωπικώς, δεν έχω πρόβλημα με τις ισοπεδώσεις.

Οπότε, είτε πρόβατο, είτε κουλικό υποχείριο, είτε προφιτερόλ με χαρακτηρίσουν, το ίδιο μου κάνει. :lol:
Νομίζω δεν έχει νόημα να λέμε για γνωστούς μας τελικά. Ο καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του και ό,τι βλέπει και οτιδήποτε άλλο του φαίνεται υπερβολικό και ξένο, ό,τι δεν υπάρχει καβ.

Μια φίλη μου, 23* χρονών, εμβολιασμένη και με τις 2 δόσεις ΔΕΝ πιστεύει καν στον ιό. Το έκανε για να μην κάνει συνεχώς τεστς και για να μπορεί να ταξιδεύει. Από πριν τον ιό είχα στην τσάντα αντισηπτικά και καθάριζα τα λερωμένα τραπέζια που καθόμασταν (εκτός από χέρια εννοείται αν δεν είχα πρόσβαση σε νερό). Τώρα το κάνω ακόμη πιο σχολαστικά και οι πλείστοι με κοιτάνε με μισό μάτι (και δεν φοβάμαι καν αν νοσήσω, απλά δεν θα το ήθελα για να μπορώ να βλέπω τον παππού μου).

Αυτές τις δικαιολογίες που σου λέω με τις μάσκες, τις αποστάσεις και γενικά με τα στοιχειώδη (και τα πιο αποτελεσματικά) μέτρα υγιεινής πολλοί εμβολιασμένοι δεν τα τηρούσαν ούτε πριν, πόσο μάλλον τώρα που σου λένε "πήγα και έκανα σαν μαλάκας το εμβόλιο για να συνεχίζω να φοράω μάσκες και να κρατάω αποστάσεις;". Ο περισσότερος κόσμος που ξέρω δεν έκανε το εμβόλιο από τον υπερβολικό του φόβο (που φυσικά υπάρχουν κι' αυτοί) αλλά για τα προνόμια που αναφέρθηκαν. Φυσικά τώρα εσύ θα μου πεις πάλι πως δεν γνωρίζεις κανέναν τέτοιο, οπότε γι' αυτό σου λέω, άστο, δεν έχει νόημα.

Τις ταμπέλες δεν τους γουστάρω, ούτε γενικά, ούτε ειδικά. Αλλά κάποιες φορές όταν με κρίνουν με σιγουριά και με χαρακτηρίζουν ψεκασμένη, έχω αρχίζει να το συνηθίζω πια και πλέον προσπαθώ να το διασκεδάζω παρά να χαλιέμαι άδικα. Αυτά.

*αυτή που έγραφα πριν κανά 2μηνο στο "τι σκέφτεσαι" ότι δεν νιώθει. Λογικά θα το θυμάσαι.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69982
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιουν 2021, 09:20

- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 21:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:10
- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:49
απλά αναφέρει πως την δικαιολογία "αφού είμαι εμβολιασμένος" την στιγμή που δεν τηρεί τα μέτρα την ακούω πολύ συχνά. Τα υπόλοιπα που λες δεν με αγγίζουν γιατί δεν περιμένω από κανέναν άλλον να προστατεύσει ΕΜΕΝΑ.
Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν εμβολιασμένο που να λέει αυτά που ισχυρίζεται ο Αλογομούρης.

Μόνον και μόνον το γεγονός του εμβολιασμού, σημαίνει ότι υπάρχει συνειδητοποίηση της επικινδυνότητας του ιού.
Και πάω ό,τι στοίχημα θες ότι αυτοί που εμβολιάστηκαν, τηρούσαν και θα συνεχίσουν να τηρούν τα μέτρα που κρίνουν απαραίτητα. Στην απέναντι πλευρά, υπάρχουν οι σαλταρισμένες κατηγορίες που υποτιμούν την επικινδυνότητα. Το ότι υπάρχουν και κάποιοι που την έχουν αντιληφθεί, δεν αλλάζει το κυρίως σκεπτικό και το μπάχαλο που προκύπτει με συντάγματα, ελευθερίες, ψυχολογίες, τσιπάκια και άλλα ων ουκ έστιν αριθμός παραληρήματα της συγκεκριμένης κατηγορίας.

Αλλά γι' αυτά ουδείς αντιεμβολιαστής λέει κάτι όταν αναφέρονται. Αποστασιοποιείται πάντα διακριτικά και τα αναφέρει σε άσχετο χρόνο στο στυλ "εγώ δεν είμαι ψεκ αλλά". Οκ, δεν είσαι ψεκ αλλά κάποιες φορές είναι χειρότερο να μην μπορείς να προσδιορίσεις τι ακριβώς είσαι.


Κατά τα άλλα, σαφώς και δεν τα λέω για σένα.
Αλλά προσωπικώς, δεν έχω πρόβλημα με τις ισοπεδώσεις.

Οπότε, είτε πρόβατο, είτε κουλικό υποχείριο, είτε προφιτερόλ με χαρακτηρίσουν, το ίδιο μου κάνει. :lol:
Νομίζω δεν έχει νόημα να λέμε για γνωστούς μας τελικά. Ο καθένας κρίνει από τις εμπειρίες του και ό,τι βλέπει και οτιδήποτε άλλο του φαίνεται υπερβολικό και ξένο, ό,τι δεν υπάρχει καβ.

Μια φίλη μου, 23* χρονών, εμβολιασμένη και με τις 2 δόσεις ΔΕΝ πιστεύει καν στον ιό. Το έκανε για να μην κάνει συνεχώς τεστς και για να μπορεί να ταξιδεύει. Από πριν τον ιό είχα στην τσάντα αντισηπτικά και καθάριζα τα λερωμένα τραπέζια που καθόμασταν (εκτός από χέρια εννοείται αν δεν είχα πρόσβαση σε νερό). Τώρα το κάνω ακόμη πιο σχολαστικά και οι πλείστοι με κοιτάνε με μισό μάτι (και δεν φοβάμαι καν αν νοσήσω, απλά δεν θα το ήθελα για να μπορώ να βλέπω τον παππού μου).

Αυτές τις δικαιολογίες που σου λέω με τις μάσκες, τις αποστάσεις και γενικά με τα στοιχειώδη (και τα πιο αποτελεσματικά) μέτρα υγιεινής πολλοί εμβολιασμένοι δεν τα τηρούσαν ούτε πριν, πόσο μάλλον τώρα που σου λένε "πήγα και έκανα σαν μαλάκας το εμβόλιο για να συνεχίζω να φοράω μάσκες και να κρατάω αποστάσεις;". Ο περισσότερος κόσμος που ξέρω δεν έκανε το εμβόλιο από τον υπερβολικό του φόβο (που φυσικά υπάρχουν κι' αυτοί) αλλά για τα προνόμια που αναφέρθηκαν. Φυσικά τώρα εσύ θα μου πεις πάλι πως δεν γνωρίζεις κανέναν τέτοιο, οπότε γι' αυτό σου λέω, άστο, δεν έχει νόημα.

Τις ταμπέλες δεν τους γουστάρω, ούτε γενικά, ούτε ειδικά. Αλλά κάποιες φορές όταν με κρίνουν με σιγουριά και με χαρακτηρίζουν ψεκασμένη, έχω αρχίζει να το συνηθίζω πια και πλέον προσπαθώ να το διασκεδάζω παρά να χαλιέμαι άδικα. Αυτά.

*αυτή που έγραφα πριν κανά 2μηνο στο "τι σκέφτεσαι" ότι δεν νιώθει. Λογικά θα το θυμάσαι.
Ρε συ Casper, εγώ ούτε γνωρίζω κάποιον προσωπικά ούτε έχω δει κάποιον άγνωστο σε μένα, να λέει στον οποιονδήποτε "εγώ έκανα το εμβόλιο άρα δικαιούμαι να μην φοράω μάσκα και να μην κρατάω αποστάσεις" σε δημόσιους και κοινόχρηστους χώρους. Και λόγω δουλειάς, το τελευταίο δίμηνο κυκλοφορώ πολύ περισσότερο και συναντώ/βλέπω καθημερινά πολύ κόσμο, ώστε να έχω επαρκή γνώση της περιρρέουσας ατμόσφαιρας. Η μάσκα και οι αποστάσεις συνεχίζουν να είναι υποχρεωτικές σε μαγαζιά, δημόσιες υπηρεσίες, εστίαση, μμε κλπ χωρίς διακρίσεις σε εμβολιασμένους ή μη και χωρίς σχόλια ή ενστάσεις. Απλώς δείχνουν πιο χαλαροί. Κατά τα άλλα, όσοι κρατούσαν τα στοιχειώδη μέτρα προφύλαξης πριν, τα κρατούν και τώρα. Και είναι απολύτως λογικό. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω που συναντάς αυτούς τους ανθρώπους.

Κατά τα άλλα, για όποιον έκανε το εμβόλιο απλώς για να μη φοράει μάσκα και να μην κρατάει αποστάσεις, τι να πω;
Ότι είναι βλάκας; Είναι. Ότι είναι κι αυτός ψεκασμένος; Είναι.

Αλλά οι κανονικοί άνθρωποι το έκαναν για να μη νοσήσουν σοβαρά αν κολλήσουν γιατί θεωρούν πιο επικίνδυνο τον ιό από το εμβόλιο και για να έχουν λιγότερο άγχος αν κυκλοφορούν οι ίδιοι. Και ακριβώς γι' αυτό, μπορούν να νοιώσουν πιο χαλαρά και στις κοινωνικές τους εκδηλώσεις. Το καθημερινό άγχος αυτών που δεν έκαναν εμβόλιο για τον χ ή ψ λόγο (πλην ιατρικών) δεν είναι δικό τους πρόβλημα.

Στην τελική, αυτοί που υποστηρίζουν ότι η μάσκα, οι αποστάσεις και τα υποχρεωτικά τεστ τους καταπιέζουν και τους καταπατούν τα συνταγματικά τους δικαιώματα, ανήκουν στην πλευρά των αντιεμβολιαστών και όχι των εμβολιασμένων.
Αυτοί υποστηρίζουν ότι ο ιός δεν έχει μεγαλύτερη επικινδυνότητα από τη γρίππη και ότι είναι παγκόσμια συνωμοσία υποταγής των αδούλωτων ψυχών η επικινδυνότητα της πανδημίας.
Αυτοί υποστηρίζουν ότι δεν μπορούν να θυσιάζονται οι ελευθερίες των νέων και να καταρρέει η οικονομία για να γλυτώσουν οι γέροι με υποκείμενα που θα πεθάνουν ούτως ή άλλως σε 1 ή δύο χρόνια.


Οπότε, σε αυτούς πρέπει να απευθυνθείς για τα όποια παράπονα έχεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32717
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιουν 2021, 10:36

Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:09
Εγώ ευχαριστώ τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό και την Μητέρα Παναγία, που με φύλαξαν το 2021.
οι φανταστικοι σου φιλοι δεν υπαρχουν, αδικα τους ευχαριστεις.

για το 22, να ευχαριστεις τους επιστημονες που εφτιαξαν το εμβολιο που θα κανεις, και εμας που σε πεισαμε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιουν 2021, 10:41

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:10
- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:49
απλά αναφέρει πως την δικαιολογία "αφού είμαι εμβολιασμένος" την στιγμή που δεν τηρεί τα μέτρα την ακούω πολύ συχνά. Τα υπόλοιπα που λες δεν με αγγίζουν γιατί δεν περιμένω από κανέναν άλλον να προστατεύσει ΕΜΕΝΑ.
Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν εμβολιασμένο που να λέει αυτά που ισχυρίζεται ο Αλογομούρης.
Κι όμως ισχύει.
Συναντώ ανθρώπους που λεν "μη βάζεις μάσκα, είμαι εμβολιασμένος".

Το θέμα είναι ότι αυτοί αποτελούν μία μειοψηφία των εμβολιασμένων τη στιγμή η πλειονότητα των ανεμβολίαστων είναι σωρηδόν κατά μάσκας, αποστάσεων, lockdown, και κάθε άλλου μέτρου προστασίας από τον Covid.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιουν 2021, 10:44

gassim έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:11
nowhere έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:51
δεν βλέπω να σας προβληματίζει το γεγονός ότι ακόμα και αν εμβολιαστεί το 99% θα πρέπει να αποδεικνύετε συνεχώς ότι είστε μέσα σ αυτό το ποσοστό
Aν εμβολιαστεί το 99%, εκτός απροόπτου δεν θα υπάρχει κορονοϊός ή θα είναι εξαιρετικά σπάνιος, οπότε κανείς δεν θα χρειάζεται να αποδείξει τίποτα.
Μετά τον εμβολιασμό ο ιός θα συνεχίσει να υπάρχει όπως η γρίπη.
Πολλοί θα αρρωσταίνουν ελαφρά, κάποιοι θα αρρωσταίνουν βαριά και κάποιους ελάχιστους θα τους χάνουμε.
Δεν υπάρχει αθανασία στον κόσμο αυτό και δεν είμαστε μόνοι μας να κανονίζουμε πως λειτουργεί η φύση.

Αυτή τη στιγμή, απλά, προσπαθούμε να "συμβιώσουμε" με τον ιό θρηνώντας όσο το δυνατό λιγότερους νεκρούς.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών