απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιουν 2021, 10:46

Ασέβαστος έγραψε:
15 Ιουν 2021, 10:36
Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:09
Εγώ ευχαριστώ τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό και την Μητέρα Παναγία, που με φύλαξαν το 2021.
για το 22, να ευχαριστεις τους επιστημονες που εφτιαξαν το εμβολιο που θα κανεις, και εμας που σε πεισαμε.
Ας ευχαριστεί όποιον θέλει.
Ο ίδιος -που αυτός ευχαριστεί- έφτιαξε και τους ερευνητές οι οποίοι ερευνούν για το καλό της ανθρωπότητας σύμφωνα με την πίστη αυτή.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος stavmanr την 15 Ιουν 2021, 10:47, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 15 Ιουν 2021, 10:47

ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:10
- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:49
απλά αναφέρει πως την δικαιολογία "αφού είμαι εμβολιασμένος" την στιγμή που δεν τηρεί τα μέτρα την ακούω πολύ συχνά. Τα υπόλοιπα που λες δεν με αγγίζουν γιατί δεν περιμένω από κανέναν άλλον να προστατεύσει ΕΜΕΝΑ.
Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν εμβολιασμένο που να λέει αυτά που ισχυρίζεται ο Αλογομούρης.
εγώ συναντώ τουλάχιστον μία φορά τη μέρα ένα τέτοιο περιστατικό, κάποιος δηλαδή θεωρεί ότι μπορεί να αυτοεξαιρεθεί από τα μέτρα επειδή έχει κάνει τα εμβόλια και συνεπώς πιστεύει ότι δεν διατρέχει κίνδυνο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 15 Ιουν 2021, 10:48

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 10:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:10
- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:49
απλά αναφέρει πως την δικαιολογία "αφού είμαι εμβολιασμένος" την στιγμή που δεν τηρεί τα μέτρα την ακούω πολύ συχνά. Τα υπόλοιπα που λες δεν με αγγίζουν γιατί δεν περιμένω από κανέναν άλλον να προστατεύσει ΕΜΕΝΑ.
Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν εμβολιασμένο που να λέει αυτά που ισχυρίζεται ο Αλογομούρης.
εγώ συναντώ τουλάχιστον μία φορά τη μέρα ένα τέτοιο περιστατικό, κάποιος δηλαδή θεωρεί ότι μπορεί να αυτοεξαιρεθεί από τα μέτρα επειδή έχει κάνει τα εμβόλια και συνεπώς πιστεύει ότι δεν διατρέχει κίνδυνο
Όπως έγραψα παραπάνω, ισχύει.
Και πρέπει να υπάρχει σοβαρή ενημέρωση επάνω σε αυτό το ζήτημα.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Ιουν 2021, 12:01

Juno έγραψε:
14 Ιουν 2021, 17:45
axilmar έγραψε:
14 Ιουν 2021, 15:54
Juno έγραψε:
13 Ιουν 2021, 10:11

Δεν είπα για όλους, είπα για όσους θέλουν.
Με τους ρυθμούς που πάνε, τον Σεπτέμβριο θα έχουν εμβολιαστεί όσοι θέλουν να εμβολιαστούν. Οι αρνητές ας πεθάνουν αφού αρνούνται να εμβολιαστούν. Άρα δεν κινδυνεύει κάποιος που ήθελε να εμβολιαστεί.

Το εμβόλιο της ηπατίτιδας έχει γίνει υποχρεωτικό στα σχολεία εδώ και πολλά χρόνια. Ουσιαστικά όλος ο πληθυσμός από μια ηλικία και κάτω είναι εμβολιασμένος.
Δεν θα εχουν εμβολιαστει τον σεπτεμβριο οσοι θελουν. Εδω ειμαστε ακομα στους 2.749.592 πληρεις εμβολιασμους.

πηγη: https://emvolio.gov.gr/vaccinationtracker

Και μεσολαβει και καλοκαιρι, που σημαινει οτι θα πεσει ο ρυθμος των εμβολιασμων.

Και βεβαια ειναι και οι νεοι και τα παιδια κατω των 20 που δεν θα εμβολιαστουν.

Αλλα δεν ειναι μονο αυτο.

Ενας μεγαλος αριθμος ανεμβολιαστων φορεων σιγουρα θα δημιουργησει προβλημα σε μεριδα εμβολιασμενων, γιατι δεν εχουν ολοι την ιδια ανοσια με το εμβολιο.
4.247.316 είναι εμβολιασμένοι τουλάχιστον με μια δόση, άρα σε έναν μήνα από τώρα θα έχουν κάνει και τη δεύτερη και θα έχουμε ένα δίμηνο μέχρι το τέλος του Σεπτεμβρίου.
Αν αφαιρέσεις τα παιδιά και τους εφήβους που δεν κινδυνεύουν για να εμβολιαστούν, πόσοι μένουν ανεμβολίαστοι παρά τη θέλησή τους;
Όσο για τους εμβολιασμένους που δεν έχουν ανοσία, αυτοί κινδυνεύουν και από άλλους εμβολιασμένους.
Με πληθυσμο ~10 εκατομμυρια, ειμαστε μακρια απο τον πληρη εμβολιασμο τον Σεπτεμβριο.

Ισχυουν βεβαια και οι αλλοι λογοι που ανεφερα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32648
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Ιουν 2021, 12:13

stavmanr έγραψε:
15 Ιουν 2021, 10:46
Ασέβαστος έγραψε:
15 Ιουν 2021, 10:36
Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:09
Εγώ ευχαριστώ τον Κύριο ημών Ιησού Χριστό και την Μητέρα Παναγία, που με φύλαξαν το 2021.
για το 22, να ευχαριστεις τους επιστημονες που εφτιαξαν το εμβολιο που θα κανεις, και εμας που σε πεισαμε.
Ας ευχαριστεί όποιον θέλει.
Ο ίδιος -που αυτός ευχαριστεί- έφτιαξε και τους ερευνητές οι οποίοι ερευνούν για το καλό της ανθρωπότητας σύμφωνα με την πίστη αυτή.
τον καθενα τον φτιαχνει η μανα και ο πατερας του. φανταστικοι φιλοι δεν υπαρχουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24532
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 15 Ιουν 2021, 12:29

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 10:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:10
- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:49
απλά αναφέρει πως την δικαιολογία "αφού είμαι εμβολιασμένος" την στιγμή που δεν τηρεί τα μέτρα την ακούω πολύ συχνά. Τα υπόλοιπα που λες δεν με αγγίζουν γιατί δεν περιμένω από κανέναν άλλον να προστατεύσει ΕΜΕΝΑ.
Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν εμβολιασμένο που να λέει αυτά που ισχυρίζεται ο Αλογομούρης.
εγώ συναντώ τουλάχιστον μία φορά τη μέρα ένα τέτοιο περιστατικό, κάποιος δηλαδή θεωρεί ότι μπορεί να αυτοεξαιρεθεί από τα μέτρα επειδή έχει κάνει τα εμβόλια και συνεπώς πιστεύει ότι δεν διατρέχει κίνδυνο
Και έχει δίκιο, αυτή είναι η κεντρική ιδέα των εμβολίων. Π.χ. αν κάνεις αντιτετανικό μετά δεν ανησυχείς συνέχεια μην πάθεις τέτανο.

Επιχείρημα υπάρχει μόνο όσο υπάρχουν πολλοί που δεν έχουν ΠΡΟΛΑΒΕΙ να εμβολιαστούν καθώς και άμα έχεις επαφή με άτομα που δεν ΜΠΟΡΟΥΝ να εμβολιαστούν (για σοβαρούς λόγους). Σίγουρα δεν υπάρχει κανένα επιχείρημα για τους αρνητές, επειδή η κάθε Κάσπερ αρνείται να κινδυνέψει κατά 1:1.000.000 ή φοβάται τα τσιπάκια όλοι οι υπόλοιποι θα συμπεριφερόμαστε λες και δεν δεν υπήρξε ποτέ εμβόλιο; Πριτς.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιουν 2021, 12:40

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 10:47
ΓΑΛΗ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 20:10
- Casper - έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:49
απλά αναφέρει πως την δικαιολογία "αφού είμαι εμβολιασμένος" την στιγμή που δεν τηρεί τα μέτρα την ακούω πολύ συχνά. Τα υπόλοιπα που λες δεν με αγγίζουν γιατί δεν περιμένω από κανέναν άλλον να προστατεύσει ΕΜΕΝΑ.
Εγώ δεν ξέρω ούτε έναν εμβολιασμένο που να λέει αυτά που ισχυρίζεται ο Αλογομούρης.
εγώ συναντώ τουλάχιστον μία φορά τη μέρα ένα τέτοιο περιστατικό, κάποιος δηλαδή θεωρεί ότι μπορεί να αυτοεξαιρεθεί από τα μέτρα επειδή έχει κάνει τα εμβόλια και συνεπώς πιστεύει ότι δεν διατρέχει κίνδυνο
Οκ, ισχύει και για σένα η απάντηση που έδωσα στην Casper.
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 09:20

Ρε συ Casper, εγώ ούτε γνωρίζω κάποιον προσωπικά ούτε έχω δει κάποιον άγνωστο σε μένα, να λέει στον οποιονδήποτε "εγώ έκανα το εμβόλιο άρα δικαιούμαι να μην φοράω μάσκα και να μην κρατάω αποστάσεις" σε δημόσιους και κοινόχρηστους χώρους. Και λόγω δουλειάς, το τελευταίο δίμηνο κυκλοφορώ πολύ περισσότερο και συναντώ/βλέπω καθημερινά πολύ κόσμο, ώστε να έχω επαρκή γνώση της περιρρέουσας ατμόσφαιρας. Η μάσκα και οι αποστάσεις συνεχίζουν να είναι υποχρεωτικές σε μαγαζιά, δημόσιες υπηρεσίες, εστίαση, μμε κλπ χωρίς διακρίσεις σε εμβολιασμένους ή μη και χωρίς σχόλια ή ενστάσεις. Απλώς δείχνουν πιο χαλαροί. Κατά τα άλλα, όσοι κρατούσαν τα στοιχειώδη μέτρα προφύλαξης πριν, τα κρατούν και τώρα. Και είναι απολύτως λογικό. Ειλικρινά, δεν καταλαβαίνω που συναντάς αυτούς τους ανθρώπους.

Κατά τα άλλα, για όποιον έκανε το εμβόλιο απλώς για να μη φοράει μάσκα και να μην κρατάει αποστάσεις, τι να πω;
Ότι είναι βλάκας; Είναι. Ότι είναι κι αυτός ψεκασμένος; Είναι.

Αλλά οι κανονικοί άνθρωποι το έκαναν για να μη νοσήσουν σοβαρά αν κολλήσουν γιατί θεωρούν πιο επικίνδυνο τον ιό από το εμβόλιο και για να έχουν λιγότερο άγχος αν κυκλοφορούν οι ίδιοι. Και ακριβώς γι' αυτό, μπορούν να νοιώσουν πιο χαλαρά και στις κοινωνικές τους εκδηλώσεις. Το καθημερινό άγχος αυτών που δεν έκαναν εμβόλιο για τον χ ή ψ λόγο (πλην ιατρικών) δεν είναι δικό τους πρόβλημα.

Στην τελική, αυτοί που υποστηρίζουν ότι η μάσκα, οι αποστάσεις και τα υποχρεωτικά τεστ τους καταπιέζουν και τους καταπατούν τα συνταγματικά τους δικαιώματα, ανήκουν στην πλευρά των αντιεμβολιαστών και όχι των εμβολιασμένων.
Αυτοί υποστηρίζουν ότι ο ιός δεν έχει μεγαλύτερη επικινδυνότητα από τη γρίππη και ότι είναι παγκόσμια συνωμοσία υποταγής των αδούλωτων ψυχών η επικινδυνότητα της πανδημίας.
Αυτοί υποστηρίζουν ότι δεν μπορούν να θυσιάζονται οι ελευθερίες των νέων και να καταρρέει η οικονομία για να γλυτώσουν οι γέροι με υποκείμενα που θα πεθάνουν ούτως ή άλλως σε 1 ή δύο χρόνια.


Οπότε, σε αυτούς πρέπει να απευθυνθείς για τα όποια παράπονα έχεις.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 15 Ιουν 2021, 12:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 12:40
Και ακριβώς γι' αυτό, μπορούν να νοιώσουν πιο χαλαρά και στις κοινωνικές τους εκδηλώσεις.
όχι όσο υπάρχουν ανεμβολίαστοι
οφείλουν να προστατέψουν τους συνανθρώπους τους που δεν έχουν κάνει ακόμη το εμβόλιο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιουν 2021, 12:49

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 12:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 12:40
Και ακριβώς γι' αυτό, μπορούν να νοιώσουν πιο χαλαρά και στις κοινωνικές τους εκδηλώσεις.
όχι όσο υπάρχουν ανεμβολίαστοι
οφείλουν να προστατέψουν τους συνανθρώπους τους που δεν έχουν κάνει ακόμη το εμβόλιο
Και γιατί δεν έχουν κάνει ακόμη το εμβόλιο, οι συγκεκριμένοι συνάνθρωποι;

Είτε είναι νέοι είτε παπούδες.

Επειδή... έτσι; :lol:


Σ' αυτήν την περίπτωση, ουδείς τους οφείλει κάτι. Ας μην κυκλοφορούν και ας πάψουν να μας ζαλίζουν.

Είπαμε να προστατέψουμε τους αδύναμους παπούδες, που έχουν μια στοιχειώδη επίγνωση της πραγματικότητας και όχι όλους τους εγωκεντρικούς τρελόγερους που θέλουν πρώτο και δωρεάν τραπέζι στην πίστα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21422
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 15 Ιουν 2021, 13:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 12:49
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 12:42
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 12:40
Και ακριβώς γι' αυτό, μπορούν να νοιώσουν πιο χαλαρά και στις κοινωνικές τους εκδηλώσεις.
όχι όσο υπάρχουν ανεμβολίαστοι
οφείλουν να προστατέψουν τους συνανθρώπους τους που δεν έχουν κάνει ακόμη το εμβόλιο
Και γιατί δεν έχουν κάνει ακόμη το εμβόλιο, οι συγκεκριμένοι συνάνθρωποι;

αυτό είναι αδιάφορο
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Ιουν 2021, 14:00

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 13:05
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 12:49
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 12:42


όχι όσο υπάρχουν ανεμβολίαστοι
οφείλουν να προστατέψουν τους συνανθρώπους τους που δεν έχουν κάνει ακόμη το εμβόλιο
Και γιατί δεν έχουν κάνει ακόμη το εμβόλιο, οι συγκεκριμένοι συνάνθρωποι;

αυτό είναι αδιάφορο
Ακριβώς. :)

Αυτό ακριβώς εννοούσα στη συνέχεια του μηνύματος που, όλως τυχαίως, έκοψες.
ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Ιουν 2021, 12:49

Και γιατί δεν έχουν κάνει ακόμη το εμβόλιο, οι συγκεκριμένοι συνάνθρωποι;

Είτε είναι νέοι είτε παπούδες.

Επειδή... έτσι; :lol:

Σ' αυτήν την περίπτωση, ουδείς τους οφείλει κάτι. Ας μην κυκλοφορούν και ας πάψουν να μας ζαλίζουν.

Είπαμε να προστατέψουμε τους αδύναμους παπούδες, που έχουν μια στοιχειώδη επίγνωση της πραγματικότητας και όχι όλους τους εγωκεντρικούς τρελόγερους που θέλουν πρώτο και δωρεάν τραπέζι στην πίστα.
Από ένα σημείο και μετά, τα πως και τα γιατί (πλην ιατρικών συστάσεων) είναι παντελώς αδιάφορα.

Ας αναλάβουν οι ίδιοι την ευθύνη για την υγεία τους, όπως γουστάρουν.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25202
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 15 Ιουν 2021, 14:04

Οσοι ανεμβολιαστοι, παρτε το χαμπάρι. Ο υπολοιπος πλανητης, μασκες και μετρα προστασιας τελος.
Ομως τους ευχομεθα καλη τυχη και αμα αρρωστησουν oh dear, how sad, never mind.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4786
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 15 Ιουν 2021, 14:05

talaipwros έγραψε:
15 Ιουν 2021, 14:04
Οσοι ανεμβολιαστοι, παρτε το χαμπάρι. Ο υπολοιπος πλανητης, μασκες και μετρα προστασιας τελος.
Ομως τους ευχομεθα καλη τυχη και αμα αρρωστησουν too bad, so sad, never mind.
:+1:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 15 Ιουν 2021, 14:15

Για κάποιες κατηγορίες εργαζομένων ίσως δε χρειαστεί καν κάποια νομοθετική πρωτοβουλία:

Για τη νοσηλεύτρια του Κέντρου Υγείας Βόλου, που δεν είχε εμβολιαστεί και βρέθηκε θετική στον κορωνοϊό, εισαγγελέας του Πρωτοδικείου Βόλου παρήγγειλε προκαταρκτική εξέταση.

Όπως αναφέρει το magnesianews, η γυναίκα απασχολούνταν στο εμβολιαστικό κέντρο του Κ.Υ. Βόλου και επειδή υπήρχε κίνδυνος διασποράς του ιού τέθηκε σε καραντίνα, ενώ οι εμβολιασμένοι συνάδελφοί της αναγκάστηκαν να υποβληθούν σε rapid test.

Η εισαγγελέας που ανέθεσε την προκαταρκτική σε πταισματοδίκη, ζητά να πληροφορηθεί αν υπήρξε από την υπάλληλο, παραβίαση του άρθρου 285 του Ποινικού Κώδικα που προβλέπει ποινικές κυρώσεις εναντίον όσων παραβιάζουν τα μέτρα που νομίμως έχουν διαταχθεί για να αποτραπεί η διάδοση της νόσου, προσβάλλοντας, με τη συμπεριφορά τους, θεμελιώδη προστατευόμενα έννομα αγαθά (ζωής, σωματικής υγείας κ.λπ.) ή θέτοντας αυτά σε κίνδυνο.

Πηγή: iefimerida.gr - https://www.iefimerida.gr/ellada/bolos- ... an-thetiki

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40689
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: απόλυση για όποιον εργαζόμενο στον ιδιωτικό τομέα δεν κάνει το εμβόλιο...;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιουν 2021, 14:23

gassim έγραψε:
14 Ιουν 2021, 19:27
Τέλος όσο περισσότεροι ανεμβολίαστοι υπάρχουν τόσο πιθανότερο είναι να εμφανιστεί μια μετάλλαξη για την οποία δεν θα έχουν προστασία ούτε οι εμβολιασμένοι.
No. Δεν προκύπτει από πουθενά αυτό. Οι μεταλλάξεις συμβαίνουν σε φορείς, όχι σε υγιείς. Εφόσον δε τα εμβόλια που έχουμε δεν αποτρέπουν την μόλυνση, αλλά την νόσηση, συμβαίνει το ακριβώς αντίθετο: δημιουργείται εξελικτική πίεση για μεταλλάξεις που θα επιτρέπουν στον ιό να πολλαπλασιάζεται αποδοτικότερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών