Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4802
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 15 Ιουν 2021, 13:44

hellegennes έγραψε:
15 Ιουν 2021, 13:08

Πίπες είναι αυτό που παράθεσες. Είναι ένα μοντέλο μιας εταιρείας μάρκετινγκ, όχι του κράτους του ΗΒ, και είναι υποθετικές παπαριές που γράφτηκαν πριν εφαρμοστεί το μέτρο.
φτηνή αντχομινιά για το management consultancy στο οποίο ανέθεσε την έρευνα το Department of Trade and Industry.
Bill Hicks έγραψε:
15 Ιουν 2021, 10:10
τις ενστάσεις σου στο Department of Trade and Industry.

αν βρεις κάτι να στηρίξεις τις πίπες σου τα ξαναλέμε.
:wave:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιουν 2021, 13:50

Bill Hicks έγραψε:
15 Ιουν 2021, 13:44
hellegennes έγραψε:
15 Ιουν 2021, 13:08

Πίπες είναι αυτό που παράθεσες. Είναι ένα μοντέλο μιας εταιρείας μάρκετινγκ, όχι του κράτους του ΗΒ, και είναι υποθετικές παπαριές που γράφτηκαν πριν εφαρμοστεί το μέτρο.
φτηνή αντχομινιά για το management consultancy στο οποίο ανέθεσε την έρευνα το Department of Trade and Industry.
Αυτό που λέω εγώ είναι αυτονόητο και η default θέση. Εσύ πρέπει να δείξεις με στοιχεία πως η επέκταση ωραρίων έχει οποιοδήποτε θετικό αντίκτυπο στην οικονομία, στην κατανάλωση, στην εργασία και γενικά οπουδήποτε.

Περιμένω στοιχεία, όχι υποθετικές παπαριές αγράμματων μαρκετάδων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5727
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 15 Ιουν 2021, 14:30

Εικόνα

Από αλυσίδα σουπερμάρκετ στην Αθήνα.
(Όσοι ψωνίζουν τους ξέρουν)
Ποτε δεν μου είχε λείψει τίποτα. Και Κυριακές και μετά τις 9 το βράδυ.
Έχουν τα παντα.
Και με είχαν σώσει άπειρες φορές στην ΑΘΗΝΑ! (Εποχές προ 2018)


Φυσικά, εάν καταλαβαίνω την πολιτικη της ΝΔ, σε σχέση και με αλλά ζητήματα που έχει κάνει ακριβώς το ίδιο.

- Υπουργέ, γτι να μην ανοίγουμε κι εμείς οπότε θελουμε;
- Μα μπορείτε..
- Ναι αλλά πως θα το περάσουμε στους εργαζόμενους-πελατες;
- Κάτσε να βγω να μιλήσω. Ανταγωνιστικότητα, ΕΛΕΥΘΕΡΗ αγορά, εξυπηρέτηση πολιτων κλπ
- (θα αυξήσω τα κέρδη μου και θα χτυπήσω τους μικρούς χωρίς να μου τα πρηξουν οι συνδικαλιστές! Τέλεια. Μπράβο Κουλη. )
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Γαληνός
Δημοσιεύσεις: 5727
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:15

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γαληνός » 15 Ιουν 2021, 14:37

hellegennes έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:54


Ό,τι να 'ναι. Ο λόγος που το ζητάνε είναι γιατί υπάρχουν άλλα μαγαζιά που είναι ανοιχτά περισσότερες ώρες, όπως τα μικρότερα καταστήματα τροφίμων. Εννοείται ότι η επέκταση των ωραρίων τους δεν συνοδεύεται από πρόσληψη προσωπικού, απλά τέντωμα των ωρών εργασίας.
Αυτό ακριβώς.
“A bird doesn’t sing because it has an answer, it sings because it has a song.”—Joan Walsh Anglund

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 15 Ιουν 2021, 14:48

Το 07:00 είχε δοκιμαστεί στο Νέο Κόσμο από τα Lidl και απέτυχε. Σε δύο μήνες είχαν επανέλθει στις 08:00. Δυστυχώς, όσο κράτησε πήγαινα, ήμουνα μόνος μου, έβρισκα τα πάντα, ότι πιο φρέσκο είχαν να δώσουν τα Lidl σε μαναβική και δεν είχα και ουρά στα ταμεία.

Το 07:00 επίσης με τα Super markets δημιουργεί και θέματα άγριων ωρών στην εφοδιαστική αλυσίδα των super markers, ειδικά για τα νωπά προϊόντα.

Δε θα εφαρμοστεί παντού το 07:00 - 22:30 γιατί ειδικά για το 07:00 δε θα υπάρχει ζήτηση. Ενώ και για τις βραδινές ώρες θα υπάρχει θέμα αν οι πελάτες αναμένουν να βρουν φρέσκα λαχανικά όλες τις ώρες. Αυτό που κάνει είναι ότι δίνει μεγαλύτερη ευελιξία στις αλυσίδες να εφαρμόζουν άλλο ωράριο όπου υπάρχει σχετική ανάγκη και ζήτηση, λέγε με τουριστικές περιοχές.

Εν τω μεταξύ και στην Ίμβρο έτσι είναι. Supermarkets και όχι μόνο μέχρι αργά το βράδυ ακόμα και την Παρασκευή που υποτίθεται ότι είναι η αργία των μουσουλμάνων.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιουν 2021, 14:57

Jack Shephard έγραψε:
15 Ιουν 2021, 14:48
έβρισκα τα πάντα, ότι πιο φρέσκο είχαν να δώσουν τα Lidl σε μαναβική
Δηλαδή όχι και μεγάλη διαφορά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 15 Ιουν 2021, 15:03

hellegennes έγραψε:
15 Ιουν 2021, 14:57
Δηλαδή όχι και μεγάλη διαφορά.
Για την ιστορία, εδώ τουλάχιστον είναι Λαϊκή Αγορά (δυστυχώς μόνο κάθε Σάββατο) > Lidl > AB > Σκλαβενίτης και Γαλαξίας όσον αφορά την ποιότητα και φρεσκάδα στη μαναβική. Ειδικά ο Σκλαβενίτης είναι απαράδεκτος. Από Super Markets τα Lidl είναι τα καλύτερα.

Άλλα έτσι κι αλλιώς δεν είναι αυτό το point.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιουν 2021, 15:11

Το ξέρω, αλλά θέλω να δω αν θα πεταχτεί ο ΓΓ με κανέναν νέο λογαριασμό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Ιουν 2021, 15:22

Σταδιακά το επάγγελμα "υπάλληλος super market" θα εκλείψει και τα καταστήματα θα είναι 24ωρα.
Deal with it.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42946
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 15 Ιουν 2021, 15:24

gassim έγραψε:
15 Ιουν 2021, 15:22
Σταδιακά το επάγγελμα "υπάλληλος super market" θα εκλείψει και τα καταστήματα θα είναι 24ωρα.
Deal with it.
Αν εκλείψει τι μας νοιάζει;
Μέχρι τότε, μας νοιάζει.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 15 Ιουν 2021, 15:25

gassim έγραψε:
15 Ιουν 2021, 15:22
Σταδιακά το επάγγελμα "υπάλληλος super market" θα εκλείψει και τα καταστήματα θα είναι 24ωρα.
Deal with it.
Και είναι λόγος αυτός να χαίρεσαι ;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 15 Ιουν 2021, 15:29

gassim έγραψε:
15 Ιουν 2021, 15:22
Σταδιακά το επάγγελμα "υπάλληλος super market" θα εκλείψει και τα καταστήματα θα είναι 24ωρα.
Deal with it.
Και το δικό σου επάγγελμα κάποια στιγμή θα εκλείψει και μάλλον πιο σύντομα από όσο φαντάζεσαι, αλλά εμείς μιλάμε για σήμερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Ιουν 2021, 15:29

Papa John έγραψε:
15 Ιουν 2021, 15:25
gassim έγραψε:
15 Ιουν 2021, 15:22
Σταδιακά το επάγγελμα "υπάλληλος super market" θα εκλείψει και τα καταστήματα θα είναι 24ωρα.
Deal with it.
Και είναι λόγος αυτός να χαίρεσαι ;
Ούτε χαίρομαι ούτε λυπάμαι όπως δεν χαίρομαι και δεν λυπάμαι που δεν υπάρχει παγοπώλης.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 15 Ιουν 2021, 15:31

hellegennes έγραψε:
15 Ιουν 2021, 15:29
gassim έγραψε:
15 Ιουν 2021, 15:22
Σταδιακά το επάγγελμα "υπάλληλος super market" θα εκλείψει και τα καταστήματα θα είναι 24ωρα.
Deal with it.
Και το δικό σου επάγγελμα κάποια στιγμή θα εκλείψει και μάλλον πιο σύντομα από όσο φαντάζεσαι, αλλά εμείς μιλάμε για σήμερα.
Το ξέρω είναι απο τα πρώτα που υπολογίζεται να εκλείψουν και γι αυτό φροντίζω να έχω εναλλακτικές.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Πρόγευση Κολάσεως: Σημερινή ΚΥΑ επεκτείνει το ωράριο λειτουργίας των σουπερ μάρκετ ως τις 22:30!!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 15 Ιουν 2021, 15:31

hellegennes έγραψε:
15 Ιουν 2021, 15:29
gassim έγραψε:
15 Ιουν 2021, 15:22
Σταδιακά το επάγγελμα "υπάλληλος super market" θα εκλείψει και τα καταστήματα θα είναι 24ωρα.
Deal with it.
Και το δικό σου επάγγελμα κάποια στιγμή θα εκλείψει και μάλλον πιο σύντομα από όσο φαντάζεσαι, αλλά εμείς μιλάμε για σήμερα.
Δεν πειράζει,έτσι κι αλλιώς εξαφανίστηκαν και οι πωλητές πάγου.
Στην καραπουτσακλάρα μας,εμείς να είμαστε καλά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών