Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14649
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 14 Ιουν 2021, 10:03

Νέο μάθημα για νηπιαγωγεία, δημοτικά και γυμνάσια εισάγει το υπουργείο Παιδείας από το σχολικό έτος 2021-22.

Πρόκειται για τα «Εργαστήρια Δεξιοτήτων», το οποίο, προβλέπεται σε τροπολογία που κατατέθηκε στο νομοσχέδιο για την τηλεργασία στο Δημόσιο: «Εισάγεται η διδακτική ενότητα με τίτλο «Εργαστήρια Δεξιοτήτων» στο πρόγραμμα σπουδών και στο εβδομαδιαίο ωρολόγιο πρόγραμμα όλων των τύπων σχολικών μονάδων υποχρεωτικής εκπαίδευσης, νηπιαγωγείων, δημοτικών και γυμνασίων, με σκοπό την ενίσχυση της καλλιέργειας ήπιων δεξιοτήτων, δεξιοτήτων ζωής και δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στους μαθητές», τονίζεται χαρακτηριστικά.

Αλλάζει το ωράριο στα Δημοτικά

Επίσης στα Δημοτικά το ωράριο διδασκαλίας αναπροσαρμόζεται καθώς εντάσσονται σε αυτό τα εργαστήρια δεξιοτήτων για όλους τους μαθητές. Δηλαδή, μαζί με τα μαθήματα που ήδη διδάσκονται -όπως μαθηματικά, γλώσσα, ιστορία κ.λπ.- οι μαθητές θα παρακολουθούν στα εργαστήρια και μαθήματα σεξουαλικής διαπαιδαγώγησης, ρομποτικής, επαγγελματικού προσανατολισμού, επιχειρηματικότητας, οδικής ασφάλειας και άλλων.

Παράλληλα, η ρύθμιση προβλέπει για το σχολικό έτος 2020-2021 τη λήξη των μαθημάτων στην πρωτοβάθμια εκπαίδευση στις 25 Ιουνίου και του διδακτικού έτους στις 30 Ιουνίου.

Έτσι όπως προβλέπεται στην τροπολογία, οι μαθητές θα παρακολουθούν αυτά τα μαθήματα, κάθε εβδομάδα:

Στην Α΄και Β‘ Δημοτικού για τρεις ώρες

Στην Γ’ και Δ’ Δημοτικού για δύο ώρες

Στην Ε‘ και ΣΤ Δημοτικού για μία ώρα

Η ένταξη των εργαστηρίων δεξιοτήτων στο πρόγραμμα των μαθητών, αναπροσαρμόζει το ωράριο διδασκαλίας. Οι αλλαγές ρυθμίζονται στην τροπολογία του υπουργείου Παιδείας.

Η κατανομή του χρόνου στο πρόγραμμα σπουδών των Δημοτικών

Στο πρόγραμμα σπουδών εισάγεται η διδακτική ενότητα με τα εργαστήρια δεξιοτήτων για όλους τους τύπους σχολείων (νηπιαγωγείων, δημοτικών, γυμνασίων) με σκοπό την ανάπτυξη δεξιοτήτων τεχνολογίας και επιστήμης στους μαθητές.

Στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα θα ενταχθούν οι εξής 14 θεματικές ενότητες:

Γνωρίζω το σώμα μου-Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
Αλληλοσεβασμός-Διαφορετικότητα
Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία-Πρόληψη
STEM/Εκπαιδευτική Ρομποτική
Επιχειρηματικότητα
Αγωγή Σταδιοδρομία
Γνωριμία με Επαγγέλματα
Φυσικές καταστροφές, Πολιτική Προστασία
Διατροφή-Αυτομέριμνα
Οδική Ασφάλεια
Ανθρώπινα Δικαιώματα
Εθελοντισμός-Διαμεσολάβηση
Οικολογία-Παγκόσμια και Τοπική Φυσική Κληρονομιά
Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά

Στις νέες ρυθμίσεις περιλαμβάνονται ανά τάξη και ανά μάθημα οι ώρες διδασκαλίας στο Δημοτικό.

Εικόνα

https://www.aftodioikisi.gr/paideia/sch ... a-eggrafo/
Στύγιος, τι σου'κανε πάλι το πουλεν; :)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σενέκας την 14 Ιουν 2021, 10:18, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία


Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13991
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 14 Ιουν 2021, 10:16

Καλο θα ηταν να εβρισκαν χρονο για μια ωρα γυμναστικη την ημέρα και οχι να τις πηγαινουν απο 3 σε 2 τις ωρες στις 2 τελευταίες ταξεις.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 14 Ιουν 2021, 10:22

Σενέκας έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:03
  • *Γνωρίζω το σώμα μου-Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
    Αλληλοσεβασμός-Διαφορετικότητα
    Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία-Πρόληψη
    STEM/Εκπαιδευτική Ρομποτική
    Επιχειρηματικότητα
    Αγωγή Σταδιοδρομία
    Γνωριμία με Επαγγέλματα
    Φυσικές καταστροφές, Πολιτική Προστασία
    Διατροφή-Αυτομέριμνα
    Οδική Ασφάλεια
    Ανθρώπινα Δικαιώματα
    Εθελοντισμός-Διαμεσολάβηση
    Οικολογία-Παγκόσμια και Τοπική Φυσική Κληρονομιά
    Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά
Μόνο αυτά χρειάζονται, ειδικά για δημοτικό. Τα άλλα είναι οι κλασικές βλακείες του υπουργείου για να απασχολήσει κανέναν ωρομίσθιο.

Βλέπω ότι δεν υπάρχει ιδιαίτερη διάθεση να γίνει σοβαρή δουλειά, αλλιώς δεν θα είχε μείνει η... Θεατρική αγωγή στο πρόγραμμα των σχολείων.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14649
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 14 Ιουν 2021, 10:27

όλο το πολιτικό φάσμα θα έχει παράπονα μ'αυτή τη λίστα, για διαφορετικούς λόγους, που σημαίνει ότι είναι ένα καλό πρόγραμμα :D
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 13991
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 14 Ιουν 2021, 10:30

Σενέκας έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:27
όλο το πολιτικό φάσμα θα έχει παράπονα μ'αυτή τη λίστα, για διαφορετικούς λόγους, που σημαίνει ότι είναι ένα καλό πρόγραμμα :D
Για την γυμναστικη επιμενω. 5 ωρες εχουν σχολειο την ημέρα και μιλαμε για δημοτικά. Επρεπε να μαθαινουν τις 4, και να αφιερωνουν και μια στο σωμα τους.
Τα μισα και παραπανω ειναι πλαδαρα και υπερβαρα απο το καθησιο, την τηλεόραση και τα tablets.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 14 Ιουν 2021, 10:32

STEM/Εκπαιδευτική Ρομποτική :fp:


Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3671
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 14 Ιουν 2021, 10:38

Σενέκας έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:03
Νέο μάθημα για νηπιαγωγεία, δημοτικά και γυμνάσια εισάγει το υπουργείο Παιδείας από το σχολικό έτος 2021-22.

Στο υποχρεωτικό ωρολόγιο πρόγραμμα θα ενταχθούν οι εξής 14 θεματικές ενότητες:

Γνωρίζω το σώμα μου-Σεξουαλική διαπαιδαγώγηση
Αλληλοσεβασμός
Ψυχική και Συναισθηματική Υγεία-Πρόληψη
STEM/Εκπαιδευτική Ρομποτική
Επιχειρηματικότητα
Αγωγή Σταδιοδρομία
Γνωριμία με Επαγγέλματα
Φυσικές καταστροφές, Πολιτική Προστασία
Διατροφή-Αυτομέριμνα
Οδική Ασφάλεια

Ανθρώπινα Δικαιώματα
Εθελοντισμός-Διαμεσολάβηση
Οικολογία-Παγκόσμια και Τοπική Φυσική Κληρονομιά
Παγκόσμια και Τοπική Πολιτιστική Κληρονομιά


Εικόνα
Στύγιος, τι σου'κανε πάλι το πουλεν; :)
https://www.aftodioikisi.gr/paideia/sch ... a-eggrafo/
Δεν είμαι καθόλου αντίθετος σε όσα είναι μαυρισμένα,τα οποία εν πολλοίς διδάχθηκα και εγώ στο σχολείο ως μέρη άλλων μαθημάτων(με εξαίρεση την Ρομποτική).Έχω μια επιφύλαξη στα ανθρώπινα δικαιώματα αλλα απο όσα βλέπω λέει πάνω κάτω αυτά που κι εμείς μάθαμε ως ανθρώπινα δικαιώματα στο σχολείο(δικαίωμα στην ζωή,περίθαλψη,παιδεία,δικαιώματα του παιδιού,δικαίωμα στην φυλετική ισότητα).Εγώ θα πρόσθετα και ένα ακόμα μάθημα αν ήμουν υπουργός.....''Υποχρεώσεις και ανάληψη ευθυνών'' για να μαθαίνουν τα παιδιά ότι δεν έχουν μόνο δικαιώματα αλλα και υποχρεώσεις(διότι ο άκρατος δικαιωματισμός αν δεν συνοδεύεται απο διδασκαλία περι ευθυνών δημιουργεί περισσότερα κωλόπαιδα και τσογλάνια στα σχολεία''.Εκεί που έχω επιφύλαξη είναι η σεξουαλική αγωγή.Υπάρχει ήδη ως μέρος του μαθήματος της Βιολογίας(γνωριμία με το σώμα μας και τα όργανα μας και τρόποι προφυλάξεων).Χρειάζεται να γίνει πιο περιεκτικό εντός της Βιολογίας και όχι να δημιουργηθεί ξεχωριστό μάθημα στο δημοτικό(στο οποίο είναι πολύ νωρίς για να μαθαίνουν τέτοια τα παιδια,η πιο κατάλληλη στιγμή για να μαθαίνουν γι αυτά είναι στο Γυμνάσιο).Πολλές επιφυλάξεις έχω για το μάθημα του Αλληλοσεβασμού για το οποίο αδυνατώ να εντοπίσω πληροφορίες για την ύλη του.Τι πάει να πει αλληλοσεβασμού; Αν πρόκειται να διδάσκονται τα παιδιά να σέβονται τους συμμαθητές τους και να μην δημιουργούν προβλήματα στους εκπαιδευτικούς τους κανένα πρόβλημα.Αν όμως είναι να γίνεται προπαγάνδα πολιτικής ορθότητας π.χ κήρυγμα πολιτικής φύσεως για ''ρατσισμό'' και άλλα παγκοσμιοποιητικά φρούτα για τα οποία σε άλλες χώρες του ανεπτυγμένου κόσμου όπως π.χ οι ΗΠΑ γίνεται κυνήγι μαγισσών τότε είμαι 1000% κατά και θεωρώ πως πρέπει να αποσυρθεί αυτό ΑΜΕΣΑ.

Άβαταρ μέλους
Σενέκας
Δημοσιεύσεις: 14649
Εγγραφή: 24 Απρ 2020, 08:57

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σενέκας » 14 Ιουν 2021, 10:40

Fluffy έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:34
Κατα τα άλλα δεν επεμβαίνουν στις μικρές ηλικίες.
:D
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
05 Ιούλ 2020, 12:19
Η διάρροια του μπακογιάννη μετά από οξεία τροφική δηλητηρίαση είναι νέκταρ και αμβροσία

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Ιουν 2021, 10:47

panos291 έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:16
Καλο θα ηταν να εβρισκαν χρονο για μια ωρα γυμναστικη την ημέρα και οχι να τις πηγαινουν απο 3 σε 2 τις ωρες στις 2 τελευταίες ταξεις.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 14 Ιουν 2021, 10:51

Mitharadir έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:38
...
Η προπαγάνδα θα πάει σύννεφο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Belisarius την 14 Ιουν 2021, 10:58, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Mitharadir
Δημοσιεύσεις: 3671
Εγγραφή: 09 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Mitharadir » 14 Ιουν 2021, 10:55

Belisarius έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:51
Mitharadir έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:38
Δεν είμαι καθόλου αντίθετος σε όσα είναι μαυρισμένα,τα οποία εν πολλοίς διδάχθηκα και εγώ στο σχολείο ως μέρη άλλων μαθημάτων(με εξαίρεση την Ρομποτική).Έχω μια επιφύλαξη στα ανθρώπινα δικαιώματα αλλα απο όσα βλέπω λέει πάνω κάτω αυτά που κι εμείς μάθαμε ως ανθρώπινα δικαιώματα στο σχολείο(δικαίωμα στην ζωή,περίθαλψη,παιδεία,δικαιώματα του παιδιού,δικαίωμα στην φυλετική ισότητα).Εγώ θα πρόσθετα και ένα ακόμα μάθημα αν ήμουν υπουργός.....''Υποχρεώσεις και ανάληψη ευθυνών'' για να μαθαίνουν τα παιδιά ότι δεν έχουν μόνο δικαιώματα αλλα και υποχρεώσεις(διότι ο άκρατος δικαιωματισμός αν δεν συνοδεύεται απο διδασκαλία περι ευθυνών δημιουργεί περισσότερα κωλόπαιδα και τσογλάνια στα σχολεία''.Εκεί που έχω επιφύλαξη είναι η σεξουαλική αγωγή.Υπάρχει ήδη ως μέρος του μαθήματος της Βιολογίας(γνωριμία με το σώμα μας και τα όργανα μας και τρόποι προφυλάξεων).Χρειάζεται να γίνει πιο περιεκτικό εντός της Βιολογίας και όχι να δημιουργηθεί ξεχωριστό μάθημα στο δημοτικό(στο οποίο είναι πολύ νωρίς για να μαθαίνουν τέτοια τα παιδια,η πιο κατάλληλη στιγμή για να μαθαίνουν γι αυτά είναι στο Γυμνάσιο).Πολλές επιφυλάξεις έχω για το μάθημα του Αλληλοσεβασμού για το οποίο αδυνατώ να εντοπίσω πληροφορίες για την ύλη του.Τι πάει να πει αλληλοσεβασμού; Αν πρόκειται να διδάσκονται τα παιδιά να σέβονται τους συμμαθητές τους και να μην δημιουργούν προβλήματα στους εκπαιδευτικούς τους κανένα πρόβλημα.Αν όμως είναι να γίνεται προπαγάνδα πολιτικής ορθότητας π.χ κήρυγμα πολιτικής φύσεως για ''ρατσισμό'' και άλλα παγκοσμιοποιητικά φρούτα για τα οποία σε άλλες χώρες του ανεπτυγμένου κόσμου όπως π.χ οι ΗΠΑ γίνεται κυνήγι μαγισσών τότε είμαι 1000% κατά και θεωρώ πως πρέπει να αποσυρθεί αυτό ΑΜΕΣΑ.
Η προπαγάνδα θα πάει σύννεφο.
Και εγώ αυτό φοβάμαι.Δεν αποκλείεται να το έκαναν εσκεμένα δηλαδή να έβαλαν επίτηδες όλα τα άλλα μαθήματα μαζί και να ''έχωσαν'' μέσα και τον ''αλληλοσεβασμό'' για να περάσει απαρατήρητος.

Uppercut

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 14 Ιουν 2021, 11:00

panos291 έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:16
Καλο θα ηταν να εβρισκαν χρονο για μια ωρα γυμναστικη την ημέρα και οχι να τις πηγαινουν απο 3 σε 2 τις ωρες στις 2 τελευταίες ταξεις.
Ναι, αλλά να βρούμε τρόπο η γυμναστική στα σχολεία να είναι γυμναστική κι όχι να σου δίνει μια μπάλα ο γυμναστής και να σου λέει να κάνεις ό,τι θες. Πιθανόν κάποιες εξετάσεις βασικών ικανοτήτων στο τέλος της χρονιάς; Π.χ. να πρέπει να μπορεί ένα αγόρι γυμνασίου να βγάλει 20 κάμψεις ή ένα κορίτσι 15 στα γόνατα, να τρέξει 400 μέτρα σε ικανοποιητικό χρόνο και γιατί όχι άλλα πράγματα στο λύκειο, όπως ένα στοιχειώδες deadlift τύπου 1.5 φορά το βάρος τους για τα αγόρια, 80-90% του βάρους τους για τα κορίτσια, 5-7 έλξεις στο μονόζυγο. Τις λεπτομέρειες της εξέτασης τις βρίσκουμε· το θέμα είναι ότι αυτοί που δεν είναι ούτως ή άλλως αθλητικοί δεν θα πάρουν στα σοβαρά τη γυμναστική, αν δεν υπάρχει κάποιου τύπου εξέταση.

Εννοείται ότι όποιος έχει προβλήματα υγείας θα εξαιρείται.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8147
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 14 Ιουν 2021, 11:18

.


Παιδί που είναι υπέρβαρο θα πρέπει να καλούνται τα Γουρούνια οι γονείς του καί να μπαίνει κωλόχερο..... :smt129


Βλέπεις παιδάκια 4 χρονών καί καταλαβαίνεις απο χιλιόμετρα οτι ζούνε με Γουρούνια..... :kthnaki::kthnaki:


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών