Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 14 Ιουν 2021, 14:09

Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:55
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:46
Χρήσιμα είναι όλα αυτά που αναφέρονται στο πρόγραμμα να διδάσκονται ή εστω να συζητιούνται αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεφύγουμε
από τη λογική της Έκθεσης Γ Λυκείου που λέει πως για να λυθεί ένα κοινωνικό πρόβλημα πρέπει να καθιερωθεί μάθημα στα σχολεία. Δε θα τα
μάθουν όλα όλοι οι μαθητές και σίγουρα δε περιμένει κανείς φυσιολογικός άνθρωπος πως θα μπει ένας δασκαλάκος ή μία δασκαλίτσα που ο
στόχος τους ήταν να περάσουν τον ΑΣΕΠ στη τάξη για να διδάξει επιχειρηματικότητα, πολιτικά δικαιώματα και πολιτική προστασία στα 10χρονα.
Πολύ περισσότερ, αν ευοδωθεί, το σύνηθες για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα σενάριο που λέει πως ο εκπαιδευτικός ανοίγει ένα βιβλίο γράφει
δύο πράγματα στο πίνακα και ζητάει από τους μαθητές του να τα αποστηθίσουν
.
Αμ δε εδώ και αρκετά χρόνια .Αν δεν πας στο μάθημα προετοιμασμένος, με το λάπτοπ ,τον προτζέκτορα, με ασκήσεις διαδικτυακές και μη ,με παρουσιάσεις, με ομαδοσυνεργατική κι όχι μετωπική διδασκαλία κλπ, μετά τις 2 πρώτες βδομάδες έχεις χάσει την τάξη.
Μιλάμε για αντικείμενα που χρειάζεται κάποιο είδος πρακτικής διδασκαλίας στο παρόν νήμα, πάντως. Η πολιτική προστασία ας πούμε δε μπορεί να γίνει βασικά ούτε με βιβλία ούτε με λάπτοπ. Μπορούν να χρειαστούν και αυτά, δε λέω αλλά για να δείξεις στο μαθητή τι θα κάνει σε ένα σεισμό πρέπει να φτιάξεις ένα σοβαρό πρόγραμμα ασκήσεων. Ή ξέρω να του δείξεις εμπράκτως πως θα φτυαρίζει το χιόνι το χειμώνα.Σε άλλα αντικείμενα, όπως τα πολιτικά διακιώματα και η επιχειρηματικότητα δε ξέρω τι μπορεί να πει κανείς σε ένα παιδί ή ένα έφηβο και να γίνει κατανοητός χωρίς να κάνει προπαγάνδα. Μάλλον δε πρέπει να πει τίποτα ή τουλάχιστον να σταθεί σε θέματα που άπτονται της παιδικής και της εφηβικής ζωής και όσο να το κάνουμε δημιουργούν προβλήματα π.χ το μπούλινγκ που αναφέρθηκε πιό πάνω.Δε καταλαβαίνω γιατί πρέπει οι μαθητές να μάθουν τα πάντα όλα αμέσως ή γιατί πρέπει να έρθουν σε επαφή με κάθε ιδεολογία που υπάρχει εκεί έξω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32523
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Ιουν 2021, 14:10

Lord Brum έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:06
Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:04
Lord Brum έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:19


Ναι αντί να τους έδινε ο γυμνά μπαλα για να παίξουν 2 φορές θα τους έδινε 3. Καλό θα ήταν τα άχρηστα μαθήματα τύπου μουσική, αισθητική αγωγή,θεατρική αγωγή, κοινωνική αγωγή που υπάρχουν μόνο για να βρίσκουν δουλειά οι λουζερς που δεν κατάφεραν να τελειώσουν μια σοβαρή σχολή, να εκλείψουν.
να αρχισουμε απο τα θρησκευτικα.
δεν διαφωνώ. Αρκεί να μην μείνουμε εκεί. Και αρκεί φυσικά αυτό να επεκταθεί σε όλη την επικράτεια, ΚΑΙ στα μειονοτικά σχολεία.
νταξ εγω στην πραγματικοτητα διαφωνω. τα λοιπα μαθηματα που περιγραφεις δεν ειναι αχρηστα οπως τα θρησκευτικα.

στην τελικη, δεν ειναι καθενα μαθημα αχρηστο, ακομη και τα θρησκευτικα. συνηθως σε αχρηστο το μετατρεπει ο τροπος που διδασκεται.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Uppercut

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 14 Ιουν 2021, 14:12

Gherschaagk έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:03
Uppercut έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:17
Gherschaagk έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:52


Το ξέρετε πως υπάρχουν σχολεία που δεν έχουν γυμναστήριο και τις βροχερές μέρες τα παιδιά κάνουν τοξοβολία μέσα στην τάξη.
To ξέρουμε. Αν δεν αρχίσει να θεωρείται βασική προτεραιότητα η γυμναστική κι όχι απλά κάτι για να γεμίσουμε μερικές ώρες στο σχολικό πρόγραμμα, δεν θα γίνουν ούτε χώροι, ούτε τίποτα.
Τι λες τώρα;

Εδώ ξέρω σχολείο που έχει διαρροή από τις τουαλέτες στον διάδρομο και δεν μπορούν να την επιδιορθώσουν εδώ και χρόνια κι εσύ μου θες φουλ εξοπλισμένο γυμναστήριο με γαμάτο πρόγραμμα.
Σίγουρα πάντως, όταν η γυμναστική θεωρείται κάτι δευτερεύον και από τους γονείς και από τους εκπαιδευτικούς, δεν θα υπάρξει πίεση για να βελτιωθεί η κατάσταση ως προς αυτό. Πάντως, δεν χρεειάζεσαι φουλ εξοπλισμένο γυμναστήριο για να γίνει μία στοιχειώδης εκγύμναση με κάποια από αυτά που ανέφερα και να υπάρχει κάποια μορφή εξέτασης. Τι εξοπλισμό χρειάζεσαι για να βάλεις τα παιδιά να κινηθούν , να τρέξουν, να κάνουν κάμψεις και όλα αυτά να ανγκαστούν να τα πάρουν στα σοβαρά, ξέροντας ότι θα αξιολογηθούν;

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 6948
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 14 Ιουν 2021, 14:15

Το σχολείο θα έπρεπε να εστιάζει στην ανάπτυξη των δεξιοτήτων και της προσωπικότητας των παιδιών ατομικά, αντί για στείρα παροχή άχρηστων γνώσεων, που και αυτή που την παίρνει με το κιλό, το παιδί στο τέλος τελειώνει το σχολείο και δεν ξέρει τίποτα.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Ιουν 2021, 14:16

Uppercut έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:12
Gherschaagk έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:03
Uppercut έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:17


To ξέρουμε. Αν δεν αρχίσει να θεωρείται βασική προτεραιότητα η γυμναστική κι όχι απλά κάτι για να γεμίσουμε μερικές ώρες στο σχολικό πρόγραμμα, δεν θα γίνουν ούτε χώροι, ούτε τίποτα.
Τι λες τώρα;

Εδώ ξέρω σχολείο που έχει διαρροή από τις τουαλέτες στον διάδρομο και δεν μπορούν να την επιδιορθώσουν εδώ και χρόνια κι εσύ μου θες φουλ εξοπλισμένο γυμναστήριο με γαμάτο πρόγραμμα.
Σίγουρα πάντως, όταν η γυμναστική θεωρείται κάτι δευτερεύον και από τους γονείς και από τους εκπαιδευτικούς, δεν θα υπάρξει πίεση για να βελτιωθεί η κατάσταση ως προς αυτό. Πάντως, δεν χρεειάζεσαι φουλ εξοπλισμένο γυμναστήριο για να γίνει μία στοιχειώδης εκγύμναση με κάποια από αυτά που ανέφερα και να υπάρχει κάποια μορφή εξέτασης. Τι εξοπλισμό χρειάζεσαι για να βάλεις τα παιδιά να κινηθούν , να τρέξουν, να κάνουν κάμψεις και όλα αυτά να ανγκαστούν να τα πάρουν στα σοβαρά, ξέροντας ότι θα αξιολογηθούν;
Φιλαράκι κάνεις λάθος.

Όλοι οι γονείς τρέχουν σε δραστηριότητες τα απογεύματα γιατί γνωρίζουν πως στο σχολείο στην ώρα της γυμναστικής τα παιδιά κάνουν το ελάχιστο.

Εμείς πχ ήμασταν κολυμβητήριο μέχρι και που επιβλήθηκε καραντίνα. Δυστυχώς από τότε ψαχνόμαστε. Όλοι του οι συμμαθητές και φίλοι πάνε ποδόσφαιρο αλλά ο μικρός το έχει πιο πολύ με το μπάσκετ. Πίκρα.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14989
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Ιουν 2021, 14:21

Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:10
Lord Brum έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:06
Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:04

να αρχισουμε απο τα θρησκευτικα.
δεν διαφωνώ. Αρκεί να μην μείνουμε εκεί. Και αρκεί φυσικά αυτό να επεκταθεί σε όλη την επικράτεια, ΚΑΙ στα μειονοτικά σχολεία.
νταξ εγω στην πραγματικοτητα διαφωνω. τα λοιπα μαθηματα που περιγραφεις δεν ειναι αχρηστα οπως τα θρησκευτικα.

στην τελικη, δεν ειναι καθενα μαθημα αχρηστο, ακομη και τα θρησκευτικα. συνηθως σε αχρηστο το μετατρεπει ο τροπος που διδασκεται.
οτιδήποτε μαθαίνεται με απλή ανγνωση και αποστήθιση από ένα και μόνο διδακτικό βιβλί κατά βάση έιναι άχρηστο. Μπορείς και μόνος σου αν και όταν σου έρθει η όρεξη να μάθεις πχ ιστορία μιας περιόδου που σε ενδιαφέρει. Όντως τίποτα δεν είναι άχρηστο, καθ υπερβολή χαρακτήρισα άχρηστα μαθήματα τα οποία είναι δευτερεύοντα ή τριτεύοντα. Είναι όμως πεπερασμένος και πολύτιμος ο χρόνος των μαθητών. Δεν μπορούμε να παστώνουμε στο ωρολόγιο πρόγραμμα ύλη απλά και μόνο επειδή δεν είναι άχρηστη. ΚΑτά τη γνώμη μου χρειάζεται ως υποχρεωτικά να υπάρχουν σε κάθε τάξη με κάποια μορφή και κάποια ονομασία τα εξής
1) μαθηματικά
2) φυσική

3) χημεία /βιολογία (όχι απαραίτητα και τα 2 σε όλες τις τάξεις)
4) Νέα ελληνικά
5) Αρχαία ελληνικά/αρχεία ελληνική γραμματεία
6) ιστορία (με σαφή προσπάθεια καλλιέργειας εθνικού φρονήματος)
7) πληροφορική /προγραμματισμός
8) οικονομικά στο γυμνάσιο/λύκειο

Με bold τα πρωτεύοντα, ταυπόλοιπα δευτερεύοντα
Πέρα από αυτα, για τα τριτεύοντα κουπόνια για κάλυψη από την αγορά, π.χ. φροντιστήριο της επιλογής σου για 2 ξένες γλώσσες (σε τιμές αγοράς με τρόπο που θα καταπολεμηθεί και η μαύρη εργασία) + 1 χομπυ (μουσική, θέατρο, χορός)
+ κουπόνι για δωρεάν αλλά υποχρεωτική εγγραφή σε οποιαδήποτε μία αθλητική δραστηριότητα (πολεμικές τέχνες, μπασκετ, ποδόσφαιρο, οποιοδήποτε ατομικό ή συλλογικό άθλημα)
τα υπόλιπα στον καιάδα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 14 Ιουν 2021, 14:22

Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:07
Στύγιος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:55
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:46
Χρήσιμα είναι όλα αυτά που αναφέρονται στο πρόγραμμα να διδάσκονται ή εστω να συζητιούνται αλλά κάποια στιγμή θα πρέπει να ξεφύγουμε
από τη λογική της Έκθεσης Γ Λυκείου που λέει πως για να λυθεί ένα κοινωνικό πρόβλημα πρέπει να καθιερωθεί μάθημα στα σχολεία. Δε θα τα
μάθουν όλα όλοι οι μαθητές και σίγουρα δε περιμένει κανείς φυσιολογικός άνθρωπος πως θα μπει ένας δασκαλάκος ή μία δασκαλίτσα που ο
στόχος τους ήταν να περάσουν τον ΑΣΕΠ στη τάξη για να διδάξει επιχειρηματικότητα, πολιτικά δικαιώματα και πολιτική προστασία στα 10χρονα.
Πολύ περισσότερ, αν ευοδωθεί, το σύνηθες για το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα σενάριο που λέει πως ο εκπαιδευτικός ανοίγει ένα βιβλίο γράφει
δύο πράγματα στο πίνακα και ζητάει από τους μαθητές του να τα αποστηθίσουν
.
Αμ δε εδώ και αρκετά χρόνια .Αν δεν πας στο μάθημα προετοιμασμένος, με το λάπτοπ ,τον προτζέκτορα, με ασκήσεις διαδικτυακές και μη ,με παρουσιάσεις, με ομαδοσυνεργατική κι όχι μετωπική διδασκαλία κλπ, μετά τις 2 πρώτες βδομάδες έχεις χάσει την τάξη.
και; τι επιπτωση εχει το χασιμο της ταξης στον μη-αξιολογουμενο εκπαιδευτικο;
Για μένα είναι ζήτημα αξιοπρέπειας να μπορώ να σταθώ και να αποδώσω στην τάξη - που γίνεται όλο και πιο δύσκολη με την πάροδο των ετών,άλλα ερεθίσματα έχουν τα παιδιά, δύσκολο να κεντρίσεις το ενδιαφέρον τους- επέρχεται η πνευματική κόπωση και το burn out μετά από 25 χρόνια
( φροντιστήριο,ιδιωτικό,δημόσιο). Όταν αισθανθώ ότι δεν μπορώ να ανταποκριθώ , μόνος μου θα ζητήσω να μ' αποσύρουν και να με μετατάξουν ως διοικητικό.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8032
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Ιουν 2021, 14:23

Στο σημείο αυτό να σημειώσουμε ότι οι νεοέλληνες ζορίζονται με τέτοια μαθήματα, όταν στη Δανία υπάρχει μάθημα ενσυναίσθησης. Συνεχίστε.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24492
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 14 Ιουν 2021, 14:23

Kauldron έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:52
foscilis έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:42
panos291 έγραψε:
14 Ιουν 2021, 10:16
Καλο θα ηταν να εβρισκαν χρονο για μια ωρα γυμναστικη την ημέρα και οχι να τις πηγαινουν απο 3 σε 2 τις ωρες στις 2 τελευταίες ταξεις.
Η γυμνάστρια της κόρης μου βάζει τα αγόρια να παίζουν ποδόσφαιρο ή μπάσκετ στο γήπεδο του σχολειου και τα κορίτσια να μαθαίνουν κινήσεις του χαντμπολ(!) σε ένα δωματιακι ενώ τους μιλάει αδιάκοπα για το γιο της. Ένας έφαγε καραβολιδα στη μούρη κι έβαλε τα κλάματα του λέει "τι κλαίς ρε κορίτσι εισαι; Κοιτάξτε ένα κορίτσι παιδιά χαχαχαχα"
Δεν πάει καλά η γυναίκα.
ε ναι δε νομίζω ότι είναι θέμα αξιολόγησης, είναι πιο πολύ θέμα έλλειψης ψυχομετρικών τεστ.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14989
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Ιουν 2021, 14:24

Uppercut έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:12
Gherschaagk έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:03
Uppercut έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:17


To ξέρουμε. Αν δεν αρχίσει να θεωρείται βασική προτεραιότητα η γυμναστική κι όχι απλά κάτι για να γεμίσουμε μερικές ώρες στο σχολικό πρόγραμμα, δεν θα γίνουν ούτε χώροι, ούτε τίποτα.
Τι λες τώρα;

Εδώ ξέρω σχολείο που έχει διαρροή από τις τουαλέτες στον διάδρομο και δεν μπορούν να την επιδιορθώσουν εδώ και χρόνια κι εσύ μου θες φουλ εξοπλισμένο γυμναστήριο με γαμάτο πρόγραμμα.
Σίγουρα πάντως, όταν η γυμναστική θεωρείται κάτι δευτερεύον και από τους γονείς και από τους εκπαιδευτικούς, δεν θα υπάρξει πίεση για να βελτιωθεί η κατάσταση ως προς αυτό. Πάντως, δεν χρεειάζεσαι φουλ εξοπλισμένο γυμναστήριο για να γίνει μία στοιχειώδης εκγύμναση με κάποια από αυτά που ανέφερα και να υπάρχει κάποια μορφή εξέτασης. Τι εξοπλισμό χρειάζεσαι για να βάλεις τα παιδιά να κινηθούν , να τρέξουν, να κάνουν κάμψεις και όλα αυτά να ανγκαστούν να τα πάρουν στα σοβαρά, ξέροντας ότι θα αξιολογηθούν;
μα δεν θα τα πάρουν στα σοβαρά γιατί όλοι ξέρουν ότι ο βαθμός της γυμναστική δεν μετράει πουθενά π.χ. για εισαγωγή σε απνεπιστήμιο εκτός απότ ΤΕΦΑΑ. Ο μόνος τρόπος να τα πάρουν στα σοβαρά και ο μόνος λόγος είναι να κάνουν κάποιο άθλημα που τους αρέσει και να δουν την προπόνηση ως μέσο για να βελτιωθούν. Αν είναι να πα΄ρουμε στα σοβαρά την αξιολόγηση για το αν ξέρεις να χορεύεις τσαμικο και καλαματιανό (τι μαλακίες έχουμε περάσει ως μαθητές ρε πστ μου,εξέταση σε τσαμικο γαμώ τον Δία μου) βράσε ρίζι.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 14 Ιουν 2021, 14:30

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:23
Στο σημείο αυτό να σημειώσουμε ότι οι νεοέλληνες ζορίζονται με τέτοια μαθήματα, όταν στη Δανία υπάρχει μάθημα ενσυναίσθησης. Συνεχίστε.
Ναι οκ, δεν έχω όρεξη να μου κάνει το παιδί φενγκ σούι ή να αρχίσει να πειραματίζεται με τα κραγιόν και τα κοριτσίστικα ρούχα αλλά θα ήθελα να μπορεί να κάνει ζωγραφική που πιάνει το χεράκι του. Δεν ζητάω πολλά φρονώ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14989
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Ιουν 2021, 14:33

Gherschaagk έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:30
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:23
Στο σημείο αυτό να σημειώσουμε ότι οι νεοέλληνες ζορίζονται με τέτοια μαθήματα, όταν στη Δανία υπάρχει μάθημα ενσυναίσθησης. Συνεχίστε.
Ναι οκ, δεν έχω όρεξη να μου κάνει το παιδί φενγκ σούι ή να αρχίσει να πειραματίζεται με τα κραγιόν και τα κοριτσίστικα ρούχα αλλά θα ήθελα να μπορεί να κάνει ζωγραφική που πιάνει το χεράκι του. Δεν ζητάω πολλά φρονώ.
και το άλλο παιδάκι που χοροπηδάει σαν κατσίκι θέλει ενόργανη και το τρίτο θέλει να γίνει σαν τον μπους λη, και το τέταρτο έχει ταλέντο στο πιανό κλπ. δεν γίνεται να τα καλύψει όλα το σχολείο. Ούτε γίνεται όλα τα παιδάκια να κάνουν τα πάντα επειδή σε 1-2 από αυτά τα χομπυ έχουν κλίση
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8032
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Ιουν 2021, 14:34

Gherschaagk έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:30
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:23
Στο σημείο αυτό να σημειώσουμε ότι οι νεοέλληνες ζορίζονται με τέτοια μαθήματα, όταν στη Δανία υπάρχει μάθημα ενσυναίσθησης. Συνεχίστε.
Ναι οκ, δεν έχω όρεξη να μου κάνει το παιδί φενγκ σούι ή να αρχίσει να πειραματίζεται με τα κραγιόν και τα κοριτσίστικα ρούχα αλλά θα ήθελα να μπορεί να κάνει ζωγραφική που πιάνει το χεράκι του. Δεν ζητάω πολλά φρονώ.
Από πού και ως που να αρχίσει να πειραματίζεται με κοριτσίστικα ρούχα;
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32523
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 14 Ιουν 2021, 14:34

Lord Brum έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:21
ΚΑτά τη γνώμη μου χρειάζεται ως υποχρεωτικά να υπάρχουν σε κάθε τάξη με κάποια μορφή και κάποια ονομασία τα εξής
1) μαθηματικά
2) φυσική

3) χημεία /βιολογία (όχι απαραίτητα και τα 2 σε όλες τις τάξεις)
4) Νέα ελληνικά
5) Αρχαία ελληνικά/αρχεία ελληνική γραμματεία
6) ιστορία (με σαφή προσπάθεια καλλιέργειας εθνικού φρονήματος)
7) πληροφορική /προγραμματισμός
8) οικονομικά στο γυμνάσιο/λύκειο
κατα τη δικη μου γνωμη, σβηνουμε εντελως το 5, για αρχη. επειτα το δευτερο μισο του 6, και το αντικαθιστουμε με ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΗ γνωση της ιστοριας.

επισης, αμεσως μετα την κορυφαια 3αδα,(μη σου πω και πριν) βαζουμε οπωσδηποτε κυκλοφοριακη αγωγη, και ενα μαθημα με οτι τιτλο θες που θα περιγραφει πρωτες βοηθειες, βασικη βιολογια, διατροφη κλπ.

πριν απο οτιδηποτε, πρεπει να μαθουν επιβιωση. και σημερα οι κινδυνοι θανατου δεν ειναι απο αγρια θηρια, ειναι απο στουκα στο δρομο, απο κακη υγιεινή και κακη διατροφη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 14989
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Σεξουαλική αγωγή, οδική ασφάλεια, ανθρώπινα δικαιώματα και STEM εντάσσονται στο σχολικό πρόγραμμα ως υποχρεωτικά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 14 Ιουν 2021, 14:36

Ασέβαστος έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:34
Lord Brum έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:21
ΚΑτά τη γνώμη μου χρειάζεται ως υποχρεωτικά να υπάρχουν σε κάθε τάξη με κάποια μορφή και κάποια ονομασία τα εξής
1) μαθηματικά
2) φυσική

3) χημεία /βιολογία (όχι απαραίτητα και τα 2 σε όλες τις τάξεις)
4) Νέα ελληνικά
5) Αρχαία ελληνικά/αρχεία ελληνική γραμματεία
6) ιστορία (με σαφή προσπάθεια καλλιέργειας εθνικού φρονήματος)
7) πληροφορική /προγραμματισμός
8) οικονομικά στο γυμνάσιο/λύκειο
κατα τη δικη μου γνωμη, σβηνουμε εντελως το 5, για αρχη. επειτα το δευτερο μισο του 6, και το αντικαθιστουμε με ΑΜΕΡΟΛΗΠΤΗ γνωση της ιστοριας.

επισης, αμεσως μετα την κορυφαια 3αδα,(μη σου πω και πριν) βαζουμε οπωσδηποτε κυκλοφοριακη αγωγη, και ενα μαθημα με οτι τιτλο θες που θα περιγραφει πρωτες βοηθειες, βασικη βιολογια, διατροφη κλπ.

πριν απο οτιδηποτε, πρεπει να μαθουν επιβιωση. και σημερα οι κινδυνοι θανατου δεν ειναι απο αγρια θηρια, ειναι απο στουκα στο δρομο, απο κακη υγιεινή και κακη διατροφη.
Δεν υπάρχει αμερόληπτη ιστορία. Αυτά που λες για κυκλοφοριακή αγωγή και πρώτες βοήθειες δεν είναι ετήισιο μάθημα και μάλιστα σε όλες τις τάξεις. Σεμινάρια 1 ώρα κάθε 2 βδομάδες υπερεπαρκούν.
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών