Απεργούμε! 16 Ιούνη

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 14 Ιουν 2021, 12:57

Εμεις αγωνιζόμαστε μαζι με τον λαό για να αυξηθεί και το μεροκάματο. Θα ρθειτε μαζί μας; Εννοώ στις θέσεις μας.
Σήμερα με την τεχνολογία που εχουμε και την παραγωγικότητα της εργασίας που έχουμε επιτύχει με λιγότερη δουλειά μπορούμε να παράγουμε περισσότερο αρα και λιγοτερο χρόνο και περισσότερη αμοιβή. Εσείς θέλετε να δουλευει περισσότερο και να αμοιβεται λιγότερο;

η επικληση του '89 θεωρώ πως είναι πεταγμα της μπαλας στην εξέδρα, αν σε καίει όμως μπορεις να ανοιξεις νήμα να το συζητήσουμε για να μην στρεψουμε αλλου την εδω κουβεντα.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20939
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 14 Ιουν 2021, 13:01

Εικόνα


Η «δεύτερη φορά Αριστερά» :smt023

https://www.efsyn.gr/node/298219

Εικόνα

Στην απεργία της Πέμπτης 10 Ιουνίου, φάνηκε καθαρά η επιστροφή εκείνων που είχαν ψηφίσει την «πρώτη φορά Αριστερά», το 2015.

Εικόνα

Η κοσμοσυρροή της «Μεγάλης Πέμπτης» ήταν το προμήνυμα «της δεύτερης φοράς». :g030:




Εικόνα

Εικόνα
Εικόνα

Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgebi την 14 Ιουν 2021, 13:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Ιουν 2021, 13:03

Fluffy έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:57

η επικληση του '89 θεωρώ πως είναι πεταγμα της μπαλας στην εξέδρα, αν σε καίει όμως μπορεις να ανοιξεις νήμα να το συζητήσουμε για να μην στρεψουμε αλλου την εδω κουβεντα.
Η αναφορά στο 89 που θέλετε κι εσείς να θάψετε στη Λήθη, είναι γκολάκι απ'ευθείας στα δίχτυα της προπαγάνδας που επιχειρείτε ''θεάρεστα'' να πράξετε.
Εσάς πρέπει να στοιχειώνει, όχι εμένα.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 14 Ιουν 2021, 13:16

Fluffy έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:10
Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:03
Fluffy έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:01
Φυσικά, δεν είναι ζήτημα συμβολισμού η κατάργηση του 8ωρου. Καθε μέρα θα πρεπε.
Να απεργούμε σύντροφε; Και πότε θεωρείς καλή περίοδο να δουλεύει ο κοσμάκης;
Ξέρεις ότι το μότο μας είναι « πρώτοι στην δουλειά, πρώτοι και στον αγώνα »
Αν δεν το γνώριζες, τώρα το έμαθες.
Ε ναι η αλήθεια είναι πως είσαι όλο δουλειά, 24 ώρες το 24ωρο εδώ μέσα είσαι, έχεις ρέψει.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 14 Ιουν 2021, 13:19

georgebi έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:01

Εικόνα
Φυτρωσαν βυζια στον Τσιπρα! :o
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars


sharp
Δημοσιεύσεις: 21182
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 14 Ιουν 2021, 13:20

Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:49
Fluffy έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:30
Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:25


Εδώ εσύ παίζεις με τη νοημοσύνη μας, εκεί κόλλησες;



Κι εσείς προτείνετε διαρκείς απεργίες που χάνονται μεροκάματα, δίχως να βλέπετε συνολικά το πρόβλημα της εκάστοτε επιχείρησης. Μάλιστα.
Δηλαδή εσεις προτείνετε να καταργηθεί το 8ωρο για όλη την εργατική τάξη και να καθησουν να το υποστούν;
Εδώ εσύ προτείνεις διαρκείς απεργίες, που έχουν ως αποτέλεσμα, την ελλειψη του μεροκάματου στον εργαζόμενο.Τί θα πάει σπίτι του; Το καταστατικό του Περισσού, δεν τρώγεται μαν.
Συν τοις άλλοις, σου ξεκαθάρισα πως δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τη θέση στην οποία έχει περιέλθει η εκάστοτε επιχείρηση, έπειτα από ένα λοκντάουν ετήσιο. Που προσπαθεί να σταθεί στα πόδια της, με νύχια και με δόντια, για να μην απολύσει υπαλλήλους. Κι εκεί, πάλι θα γκαρίζατε για ''άδικες απολύσεις'' και παπάρια μάντολες.
Και για πες μου μια ρε φιλαράκι. Το 8ωρο μάρανε το Κομμουνιστικό ασκέρι; Γιατί δεν εδραίωνε πραγματάκια νομοθετικού περιεχομένου, όταν ήταν συγκυβέρνηση με τη ΝΔ, το 89; Και γιατί σκούζετε εσείς τώρα; Τότε ήταν καλά; Σας ανάγκασαν;
Δεν είμαι πολιτικάντης, αλλά δεν είμαι και μινάρας πολίτης που τρώω κουτόχορτο.
Ε και σύ τώρα... Μία και μοναδική ευκαιρία είχαν στη ζωή τους να κάτσουν σε Υπουργικό Θώκο, έστω και για κάτι λίγους μήνες :lol:


sharp
Δημοσιεύσεις: 21182
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 14 Ιουν 2021, 13:22

georgebi έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:01

Εικόνα
Αυτό το πήρε από την μαντάμ Μέρκελ, που έβγαζε σέλφι με τους πρόσφυγες :lol:

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8050
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Ιουν 2021, 13:25

Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:49
Fluffy έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:30
Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:25


Εδώ εσύ παίζεις με τη νοημοσύνη μας, εκεί κόλλησες;



Κι εσείς προτείνετε διαρκείς απεργίες που χάνονται μεροκάματα, δίχως να βλέπετε συνολικά το πρόβλημα της εκάστοτε επιχείρησης. Μάλιστα.
Δηλαδή εσεις προτείνετε να καταργηθεί το 8ωρο για όλη την εργατική τάξη και να καθησουν να το υποστούν;
Εδώ εσύ προτείνεις διαρκείς απεργίες, που έχουν ως αποτέλεσμα, την ελλειψη του μεροκάματου στον εργαζόμενο.Τί θα πάει σπίτι του; Το καταστατικό του Περισσού, δεν τρώγεται μαν.
Συν τοις άλλοις, σου ξεκαθάρισα πως δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τη θέση στην οποία έχει περιέλθει η εκάστοτε επιχείρηση, έπειτα από ένα λοκντάουν ετήσιο. Που προσπαθεί να σταθεί στα πόδια της, με νύχια και με δόντια, για να μην απολύσει υπαλλήλους. Κι εκεί, πάλι θα γκαρίζατε για ''άδικες απολύσεις'' και παπάρια μάντολες.
Και για πες μου μια ρε φιλαράκι. Το 8ωρο μάρανε το Κομμουνιστικό ασκέρι; Γιατί δεν εδραίωνε πραγματάκια νομοθετικού περιεχομένου, όταν ήταν συγκυβέρνηση με τη ΝΔ, το 89; Και γιατί σκούζετε εσείς τώρα; Τότε ήταν καλά; Σας ανάγκασαν;
Δεν είμαι πολιτικάντης, αλλά δεν είμαι και μινάρας πολίτης που τρώω κουτόχορτο.
Να τσοντάρουμε όλοι το κατιτίς μας, ρε παιδιά, να σώσουμε τας επιχειρήσεις. :102:
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Πασιφάη
Δημοσιεύσεις: 13324
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:32

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πασιφάη » 14 Ιουν 2021, 13:32

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:25
Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:49
Fluffy έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:30

Δηλαδή εσεις προτείνετε να καταργηθεί το 8ωρο για όλη την εργατική τάξη και να καθησουν να το υποστούν;
Εδώ εσύ προτείνεις διαρκείς απεργίες, που έχουν ως αποτέλεσμα, την ελλειψη του μεροκάματου στον εργαζόμενο.Τί θα πάει σπίτι του; Το καταστατικό του Περισσού, δεν τρώγεται μαν.
Συν τοις άλλοις, σου ξεκαθάρισα πως δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τη θέση στην οποία έχει περιέλθει η εκάστοτε επιχείρηση, έπειτα από ένα λοκντάουν ετήσιο. Που προσπαθεί να σταθεί στα πόδια της, με νύχια και με δόντια, για να μην απολύσει υπαλλήλους. Κι εκεί, πάλι θα γκαρίζατε για ''άδικες απολύσεις'' και παπάρια μάντολες.
Και για πες μου μια ρε φιλαράκι. Το 8ωρο μάρανε το Κομμουνιστικό ασκέρι; Γιατί δεν εδραίωνε πραγματάκια νομοθετικού περιεχομένου, όταν ήταν συγκυβέρνηση με τη ΝΔ, το 89; Και γιατί σκούζετε εσείς τώρα; Τότε ήταν καλά; Σας ανάγκασαν;
Δεν είμαι πολιτικάντης, αλλά δεν είμαι και μινάρας πολίτης που τρώω κουτόχορτο.
Να τσοντάρουμε όλοι το κατιτίς μας, ρε παιδιά, να σώσουμε τας επιχειρήσεις. :102:
Άλλος απο δω. Δηλαδή οι άνθρωποι που έχουν επιχειρήσεις, (μίνι μάρκετ, παπουτσάδικα, ρουχάδικα, εστιατόρια, κλπ κλπ, ), είναι ανάξιες λόγου στην προσπάθειά τους να σταθούν; Δεν απασχολούν υπαλλήλους; Κοροϊδεύεις τους εργαζόμενους; Μαλάκα μου δεν υπάρχετε.
''Μου αρέσουν οι άνθρωποι που φορούν την ψυχή στο πρόσωπό τους'' Jim Morrison

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8050
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 14 Ιουν 2021, 13:38

Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:32
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
14 Ιουν 2021, 13:25
Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:49


Εδώ εσύ προτείνεις διαρκείς απεργίες, που έχουν ως αποτέλεσμα, την ελλειψη του μεροκάματου στον εργαζόμενο.Τί θα πάει σπίτι του; Το καταστατικό του Περισσού, δεν τρώγεται μαν.
Συν τοις άλλοις, σου ξεκαθάρισα πως δεν είσαι σε θέση να γνωρίζεις τη θέση στην οποία έχει περιέλθει η εκάστοτε επιχείρηση, έπειτα από ένα λοκντάουν ετήσιο. Που προσπαθεί να σταθεί στα πόδια της, με νύχια και με δόντια, για να μην απολύσει υπαλλήλους. Κι εκεί, πάλι θα γκαρίζατε για ''άδικες απολύσεις'' και παπάρια μάντολες.
Και για πες μου μια ρε φιλαράκι. Το 8ωρο μάρανε το Κομμουνιστικό ασκέρι; Γιατί δεν εδραίωνε πραγματάκια νομοθετικού περιεχομένου, όταν ήταν συγκυβέρνηση με τη ΝΔ, το 89; Και γιατί σκούζετε εσείς τώρα; Τότε ήταν καλά; Σας ανάγκασαν;
Δεν είμαι πολιτικάντης, αλλά δεν είμαι και μινάρας πολίτης που τρώω κουτόχορτο.
Να τσοντάρουμε όλοι το κατιτίς μας, ρε παιδιά, να σώσουμε τας επιχειρήσεις. :102:
Άλλος απο δω. Δηλαδή οι άνθρωποι που έχουν επιχειρήσεις, (μίνι μάρκετ, παπουτσάδικα, ρουχάδικα, εστιατόρια, κλπ κλπ, ), είναι ανάξιες λόγου στην προσπάθειά τους να σταθούν; Δεν απασχολούν υπαλλήλους; Κοροϊδεύεις τους εργαζόμενους; Μαλάκα μου δεν υπάρχετε.
Εγώ κοροϊδεύω τους εργαζόμενους; Εσύ τους κοροϊδεύεις και όχι εγώ.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12184
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 14 Ιουν 2021, 14:31

Fluffy έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:20
Πασιφάη έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:15
Fluffy έγραψε:
14 Ιουν 2021, 12:10


Ξέρεις ότι το μότο μας είναι « πρώτοι στην δουλειά, πρώτοι και στον αγώνα »
Αν δεν το γνώριζες, τώρα το έμαθες.
Βασικά το μότο σας είναι, ''πρώτοι στον αγώνα και ποιός γαμεί το μεροκάματο'', αλλά ποιά είμαι εγώ, να σας αλλάξω μυαλό. :lol:
Δηλαδή οι εργαζόμενοι της λαρκο π.χ. είναι τεμπέληδες ή οι οικοδόμοι της αττικής, οι εργαζόμενοι στον επισιτισμό-τουρισμό μήπως;
Οχι ακριβως αυτοι αλλα,οι αλλοι που τους αντιπροσωπευουν.
Κι αν δεν καταλαβες,αναφερομαι στους εργατοπατερες και τους επαγγελματιες απεργους.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 14 Ιουν 2021, 14:34

μαλλον δεν έχεις επαφή με χωρους δουλειάς

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12184
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Απεργούμε! 16 Ιούνη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 14 Ιουν 2021, 14:43

Fluffy έγραψε:
14 Ιουν 2021, 14:34
μαλλον δεν έχεις επαφή με χωρους δουλειάς
Πουλια στον αερα πιανεις.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών