Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Ιουν 2021, 22:53

klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 20:03


Εγώ απλά μεταφέρω τι μου λένε. Δεν ξέρω και το ακριβές background του καθένα και γιατί θέλει να σηκωθεί να φύγει. Μια ερμηνεία που έχω δώσει, ειδικά στο κομμάτι του softdev, είναι ότι η κουλτούρα γενικά σε αυτό το field είναι διαμορφωμένη σε παντελώς δυτικό πνεύμα και για να το θέσω πολύ blunt είναι σίγουρα καλύτερο να είσαι developer σε μια αμερικανική μητρόπολη από ότι στη Shenzhen. Προσωπικά άμα δεν είχα τη φαμίλια πάντως, άνετα ζούσα στη Shenzen. Η καρδιά της τεχνολογίας, άψογο φαγητό σε τιμές Βουλγαρίας και οι κινέζοι είναι essentially σχιστομάτηδες Έλληνες σε πολλά κομμάτια στην νοοτροπία τους. Με λίγη παραπάνω δουλειά και στα mandarin μου φεύγει το language πρόβλημα και ζωάρα.
Στις ΗΠΑ ζεις ή στην Ελλάδα; Όπως και νά 'χει άλλο θα έμενα άνετα, προϊόν business trips που κρατάνε μερικές ημέρες, εβδομάδες ή μήνες και άλλο μένω μόνιμα εκεί. Επίσης διαφορετικό να είσαι γηγενής ή ξένος (και τα δύο έχουν καλά και κακά)

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 18 Ιουν 2021, 23:03

klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 22:35
BlastFromThePast έγραψε:
18 Ιουν 2021, 22:15
Ποιο είναι το πραγματικό πρόβλημα;
Έλα μου ντε, ποιό είναι άραγε;
BlastFromThePast έγραψε:
18 Ιουν 2021, 22:15
Μήπως σχετίζεται πχ με το 15-20% ανεργία και το ~1% μ.ο ανάπτυξη, από τα οποία ο υπαρκτός δεν απέδωσε παραπάνω;
Ο υπαρκτός στην Ανατολική Ευρώπη κατέρρευσε θεαματικά, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι να πούμε σε σχέση με την απόδοσή του.
Έχεις δίκιο μωρέ, ποια στατιστικά στοιχεία, ποια οικονομικά δεδομένα, βάρα εκεί μία το κομπολόι σου κι όλα καλά.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Ιουν 2021, 23:07

sharp έγραψε:
18 Ιουν 2021, 22:53
klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 20:03


Εγώ απλά μεταφέρω τι μου λένε. Δεν ξέρω και το ακριβές background του καθένα και γιατί θέλει να σηκωθεί να φύγει. Μια ερμηνεία που έχω δώσει, ειδικά στο κομμάτι του softdev, είναι ότι η κουλτούρα γενικά σε αυτό το field είναι διαμορφωμένη σε παντελώς δυτικό πνεύμα και για να το θέσω πολύ blunt είναι σίγουρα καλύτερο να είσαι developer σε μια αμερικανική μητρόπολη από ότι στη Shenzhen. Προσωπικά άμα δεν είχα τη φαμίλια πάντως, άνετα ζούσα στη Shenzen. Η καρδιά της τεχνολογίας, άψογο φαγητό σε τιμές Βουλγαρίας και οι κινέζοι είναι essentially σχιστομάτηδες Έλληνες σε πολλά κομμάτια στην νοοτροπία τους. Με λίγη παραπάνω δουλειά και στα mandarin μου φεύγει το language πρόβλημα και ζωάρα.
Στις ΗΠΑ ζεις ή στην Ελλάδα; Όπως και νά 'χει άλλο θα έμενα άνετα, προϊόν business trips που κρατάνε μερικές ημέρες, εβδομάδες ή μήνες και άλλο μένω μόνιμα εκεί. Επίσης διαφορετικό να είσαι γηγενής ή ξένος (και τα δύο έχουν καλά και κακά)
Ελλάδα μόνιμα πλέον δυστηχώς. Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, αλλά σκέψου στην Κίνα τα trips κρατάγανε μήνες, οπότε ξέρω πώς είναι η καθημερινότητα. Σίγουρα ως ξένος (και πάντα mistaken ως Αμερικάνος) η αντιμετώπιση είναι παντελώς διαφορετική. Αλλά σκέψου ότι η Shenzen είναι τεχνολογικό hub οπότε σαν πόλη δεν είναι σαν το Πεκίνο για παράδειγμα. Η παρέα είχε από κινέζους μέχρι γερμανούς στις εξόδους. Όταν βγαίναμε με κινέζους για να παρτάρουμε περνάγαμε γαμάτα. Άπειρο καραόκε, πίναμε σαν πούστηδες μια μαλακία που είναι ουσιαστικό τσίπουρο και
παίζαμε ζάρια συνέχεια κατά τα οποία οι κινέζοι φίλοι μας ουρλιάζουν σαν κάγκουρες.

Πολύ σημαντικό επίσης είναι και το ότι δεν υπάρχει η ίδια απαράδεκτη ατμοσφαιρική μόλυνση που έχει το Πεκινό και η Σανγκάι. Στο Πεκίνο, Ιούλη, μέσα στο ταξί αν άνοιγες το παράθυρο ένιωθες να σου πέφουν μετεωρίτες στο πρόσωπο τα σωματίδια.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος klg την 18 Ιουν 2021, 23:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Ιουν 2021, 23:07

BlastFromThePast έγραψε:
18 Ιουν 2021, 23:03
klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 22:35
BlastFromThePast έγραψε:
18 Ιουν 2021, 22:15
Ποιο είναι το πραγματικό πρόβλημα;
Έλα μου ντε, ποιό είναι άραγε;
BlastFromThePast έγραψε:
18 Ιουν 2021, 22:15
Μήπως σχετίζεται πχ με το 15-20% ανεργία και το ~1% μ.ο ανάπτυξη, από τα οποία ο υπαρκτός δεν απέδωσε παραπάνω;
Ο υπαρκτός στην Ανατολική Ευρώπη κατέρρευσε θεαματικά, οπότε δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι να πούμε σε σχέση με την απόδοσή του.
Έχεις δίκιο μωρέ, ποια στατιστικά στοιχεία, ποια οικονομικά δεδομένα, βάρα εκεί μία το κομπολόι σου κι όλα καλά.
Όλα καλά μαν, όταν μας σώσετε με τον κουμμουνισμό χτυπήστε ένα τηλέφωνο να μας τα πείτε για να βάλουμε και τις μπλούζες με chibi τσαουσέσκου να το γιορτάσουμε.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Ιουν 2021, 23:09

klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 23:07
πίναμε σαν πούστηδες μια μαλακία που είναι ουσιαστικό τσίπουρο
Πάιτζιοου;
https://en.wikipedia.org/wiki/Baijiu
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Ιουν 2021, 23:13

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Ιουν 2021, 23:09
klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 23:07
πίναμε σαν πούστηδες μια μαλακία που είναι ουσιαστικό τσίπουρο
Πάιτζιοου;
https://en.wikipedia.org/wiki/Baijiu
shi de

Ότι πρέπει για να τυφλωθείς. Σαν τη χύμα βότκα στο ρώσικο στο Μενίδι φάση.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 18 Ιουν 2021, 23:17

Βασικά ένα από τα milestones της ζωής μου θα είναι να βάλω τον φίλο μου το Λούο να τραγουδήσει καραόκε Ρουβά σε καντονέζικα.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 18 Ιουν 2021, 23:41

Καλησπέρα παιδιά και από εμένα.
Μήπως θα ήταν καλύτερα να ρωτήσουμε γιατί ψηφίζουν το ΚΚΕ; Ίσως έτσι να μας λυθούν πολλές απορίες.
Μήπως οι ψηφοφόροι αυτού του κόμματος το ψηφίζουν επειδή είχαν κάποιον μπάρμπα τους που ήταν αντάρτης στον εμφύλιο και μετά πήγε εξορία στον Άι-Στράτη;

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 18 Ιουν 2021, 23:51

Βλήμα έγραψε:
18 Ιουν 2021, 10:19
Όταν έχεις όλους να τάζουν λαγούς με πετραχείλια κι έναν να σου λέει την δύσκολη αλήθεια, τον έναν θα ψηφίσεις;
Είναι θέμα καθαρά πως το αντιλαμβάνεται ο καθένας.Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές στην δημοκρατία.

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2379
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 19 Ιουν 2021, 00:03

Βλήμα έγραψε:
18 Ιουν 2021, 10:19
Όταν έχεις όλους να τάζουν λαγούς με πετραχείλια κι έναν να σου λέει την δύσκολη αλήθεια, τον έναν θα ψηφίσεις;
Ποιά είναι η ''δύσκολη αλήθεια''; :smt017

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Ιουν 2021, 00:07

klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 12:16
Πώς προκύπτει ότι υπάρχει "κομμουνιστική ιδεολογική υπεροπλία"; Βασικά δεν καταλαβαίνω καν τι ακριβώς εννοείς με αυτό.
Αν ρωτάς εμένα , όχι δεν υπάρχει ούτε ιδεολογική κυριαρχία της αριστεράς ούτε κομμουνιστική ιδεολογική κυριαρχία. Αυτό που βλέπω να υπάρχει είναι μάλλον ιδεολογική αδιαφορία. Κομματικοποίηση υπήρξε ,όχι πολιτικοποίηση. Άλλο κομματικοποιημένος , άλλο πολιτικοποιημένος. Ο κομματικοποιημένος θεωρώ πως δεν μπορεί να είναι πολιτικοποιημένος γιατί τον ενδιαφέρει τον κόμμα του και όχι η πολιτική . Σαν οπαδισμός για ποδοσφαιρικές ομάδες ένα πράγμα. Άραγε την εποχή του δικομματισμού που ΠΑΣΟΚ και ΝΔ έπαιρναν κάθε κόμμα από 45%, ο κόσμος έτρεχε στα κόμματα από ενθουσιασμό για το πολιτικού τους πρόγραμμα ή μήπως για κάποιον άλλον λόγο;

Ούτε και στην αριστερά νομίζω πως υπάρχει αρκετή συμμετοχή του κόσμου. Κατά καιρούς ο κόσμος ξεσπάει και στρέφεται προς την αριστερά αλλά αυτό δεν έχει συνέχεια. Αυτό που παρατηρούμε είναι ότι ο κόσμος αποφεύγει τις ενασχόληση με τα σωματεία και τις απεργίες.Και έχει δίκιο , όταν βλέπει ότι τα σωματεία είναι παραμάγαζα του κάθε κόμματος.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Ιουν 2021, 00:13

Bandit59 έγραψε:
19 Ιουν 2021, 00:03
Βλήμα έγραψε:
18 Ιουν 2021, 10:19
Όταν έχεις όλους να τάζουν λαγούς με πετραχείλια κι έναν να σου λέει την δύσκολη αλήθεια, τον έναν θα ψηφίσεις;
Ποιά είναι η ''δύσκολη αλήθεια''; :smt017
Εξαρτάται που πρόσκειται ο καθένας. Εάν κάποιος είναι κομμουνιστής φερ' ειπείν θα σου πει ότι η δύσκολη αλήθεια είναι πως ο λαός πρέπει να παλέψει από μόνος του για να κερδίσει τα δικαιώματά του. κ.τ.λ. Κόντρα στην λογική της ανάθεσης ότι δηλαδή ψηφίζουμε έναν γ@@@@ο ηγέτη που θα μας λύσει τα προβλήματά μας.

Αν είναι δεξιός ( ίσως και από οποιαδήποτε άλλο μη κομμουνιστικό κόμμα) θα σου πει ότι η δύσκολη αλήθεια είναι πως η οικονομία δεν πάει καλά, πρέπει να γίνουν αποκρατικοποιήσεις, απολύσεις από τον δημόσιο τομέα, αύξηση των ορίων συνταξιοδότησης .


Εξαρτάται σε ποια παράταξη βρίσκεται ο καθένας αλλά θα ξεφύγουμε από το θέμα του παρόντος νήματος.

Άβαταρ μέλους
break
Δημοσιεύσεις: 1152
Εγγραφή: 04 Οκτ 2018, 22:49
Phorum.gr user: break

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από break » 19 Ιουν 2021, 00:14

BlastFromThePast έγραψε:
18 Ιουν 2021, 22:15
break έγραψε:
18 Ιουν 2021, 11:18
Γιατί ο καπιταλισμός δουλεύει.
:smt005::smt005::smt005:
Ωραία θα τσιμπήσω.

Αν ο καπιταλισμός δεν δουλεύει τότε πως δικαιολογείς την ανάπτυξη και την ευημερία που έχουν οι δυτικές κοινωνίες τους τελευταίους δύο αιώνες ;

Και μην μου πεις για αποικιοκρατία γιατί ακόμα και οι περιοχές που ο δυτικός κόσμος εκμεταλλεύτηκε και απομύζησε είναι σήμερα σε καλύτερη μοίρα από τις περιοχές που δεν εκμεταλλεύτηκε .

Δηλαδή το σύστημα προσέφερε ακόμα και σε αυτούς που το υπέστησαν ως κατακτημένοι.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 19 Ιουν 2021, 00:16

Крaсная армия έγραψε:
18 Ιουν 2021, 10:14
Η εξήγηση είναι απλή.

Ο Καπιταλισμός πέτυχε στο να αποπροσαντολίσει τον λαό και να απαξιώσει το Πολιτικό Σύστημα. Μόλις το 50% του εκλογικού σώματος ψηφίζει.

Τα τελευταία 25 χρόνια πολλοί νέοι τάχθηκαν με την άκρα αριστερά και τις συνιστώσες της, κυρίως με τον εξωκοινοβουλευτισμό.
Αν ψηφίζει μόλις το 50% του εκλογικού σώματος ,τότε το πραγματικό ποσοστό του ΚΚΕ είναι 2,5%

sharp
Δημοσιεύσεις: 21212
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Γιατί ο λαός δεν ψηφίζει ΚΚΕ ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 19 Ιουν 2021, 00:17

klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 23:07
sharp έγραψε:
18 Ιουν 2021, 22:53
klg έγραψε:
18 Ιουν 2021, 20:03


Εγώ απλά μεταφέρω τι μου λένε. Δεν ξέρω και το ακριβές background του καθένα και γιατί θέλει να σηκωθεί να φύγει. Μια ερμηνεία που έχω δώσει, ειδικά στο κομμάτι του softdev, είναι ότι η κουλτούρα γενικά σε αυτό το field είναι διαμορφωμένη σε παντελώς δυτικό πνεύμα και για να το θέσω πολύ blunt είναι σίγουρα καλύτερο να είσαι developer σε μια αμερικανική μητρόπολη από ότι στη Shenzhen. Προσωπικά άμα δεν είχα τη φαμίλια πάντως, άνετα ζούσα στη Shenzen. Η καρδιά της τεχνολογίας, άψογο φαγητό σε τιμές Βουλγαρίας και οι κινέζοι είναι essentially σχιστομάτηδες Έλληνες σε πολλά κομμάτια στην νοοτροπία τους. Με λίγη παραπάνω δουλειά και στα mandarin μου φεύγει το language πρόβλημα και ζωάρα.
Στις ΗΠΑ ζεις ή στην Ελλάδα; Όπως και νά 'χει άλλο θα έμενα άνετα, προϊόν business trips που κρατάνε μερικές ημέρες, εβδομάδες ή μήνες και άλλο μένω μόνιμα εκεί. Επίσης διαφορετικό να είσαι γηγενής ή ξένος (και τα δύο έχουν καλά και κακά)
Ελλάδα μόνιμα πλέον δυστηχώς. Δεν διαφωνώ σε αυτό που λες, αλλά σκέψου στην Κίνα τα trips κρατάγανε μήνες, οπότε ξέρω πώς είναι η καθημερινότητα. Σίγουρα ως ξένος (και πάντα mistaken ως Αμερικάνος) η αντιμετώπιση είναι παντελώς διαφορετική. Αλλά σκέψου ότι η Shenzen είναι τεχνολογικό hub οπότε σαν πόλη δεν είναι σαν το Πεκίνο για παράδειγμα. Η παρέα είχε από κινέζους μέχρι γερμανούς στις εξόδους. Όταν βγαίναμε με κινέζους για να παρτάρουμε περνάγαμε γαμάτα. Άπειρο καραόκε, πίναμε σαν πούστηδες μια μαλακία που είναι ουσιαστικό τσίπουρο και
παίζαμε ζάρια συνέχεια κατά τα οποία οι κινέζοι φίλοι μας ουρλιάζουν σαν κάγκουρες.

Πολύ σημαντικό επίσης είναι και το ότι δεν υπάρχει η ίδια απαράδεκτη ατμοσφαιρική μόλυνση που έχει το Πεκινό και η Σανγκάι. Στο Πεκίνο, Ιούλη, μέσα στο ταξί αν άνοιγες το παράθυρο ένιωθες να σου πέφουν μετεωρίτες στο πρόσωπο τα σωματίδια.
Μια απορία, με τα Αγγλικά πώς τα πάνε, καταφέρνεις να συνεννοηθείς; Έχω εμπειρία με Γιαπωνέζους, όπου ουκ ολίγες φορές χρειάζεται να μαντέψω τι εννοούν. Αυτοί έχουν επί πλέον το μπέρδεμμα με το r και το l και το κάνουν σε προφορικό και γραπτό λόγο, για τους Κινέζους δεν ξέρω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών