Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 23 Ιουν 2021, 11:22

Δημοκράτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:17
Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:09
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:08

Το φασισταριο του Κούλη ποιον καταδίκασε;
Προσπάθησαν να εκβιάσουν καταδίκη οι μπάτσοι του. Το ότι δεν τα κατάφεραν σημαίνει πως εκτός από ανήθικοι είναι και ανίκανοι.
Το ότι προσπάθησαν για κάτι τέτοιο το λέει ένας υπό δικός που επίσης λέει ότι δεν έχει σχέση με τις ληστείες στις οποίες βρήκαν το dna τιυ
Ρε συ, δεν είσαι επαρκώς έξυπνος ώστε να καταλήγεις σε συμπεράσματα.
Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και σταμάτα να προσπαθείς. Χαμένος χρόνος.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Kolovrat
Δημοσιεύσεις: 1628
Εγγραφή: 21 Μάιος 2021, 20:16

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kolovrat » 23 Ιουν 2021, 11:30

Ναύτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:22
Σού είπα ήδη και το έχω γράψει 100 φορές στο νήμα:
Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για ένα ανόητο, ιδεοληπτικό αντανακλαστικό, να υιοθετείται άκριτα από κάποιους αριστερούς κάθε ισχυρισμός κατά της αστυνομίας.
Το ίδιο ανόητη και ιδεοληπτική είναι και η δική σου στάση όμως.
Πρέπει να είσαι ο μοναδικός μέχρι τώρα. Γιατί από τον ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ μέχρι τον τελευταίο αναρχοαυτόνομο, σύσσωμη η αριστερά στην Ελλάδα έχει συνταχθεί με το μέρος του Γεωργιανού που σιδέρωνε γριές, ενώ αγνοούν τις διαψεύσεις της αστυνομίας. Ας μήν πέφτουμε απ' τα σύννεφα, είναι τα ίδια άτομα που πριν λίγους μήνες είχαν κάνει σύμβολό τους έναν serial killer, επόμενο ήταν να τους κάνει κλικ ένας οποιοσδήποτε σκληρός ποινικός. Καμία ιδεοληψία δεν βλέπω σε αυτά που λέω.
«...το λεγόμενο Ακραίο Κέντρο, που έχει πλέον υιοθετήσει την πιο σκληρή γλώσσα αλλά και συμπεριφορά. Το χαρακτηρίζει η αποδοχή όλου του δεξιού οπλοστασίου, και ένα βαθύτατο αντιΣΥΡΙΖΑ μένος, που διαπερνάει όλη την ύπαρξή τους.»

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Ιουν 2021, 11:31

Ναύτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:22

Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για ένα ανόητο, ιδεοληπτικό αντανακλαστικό, να υιοθετείται άκριτα από κάποιους αριστερούς κάθε ισχυρισμός κατά της αστυνομίας.
Δεν νομίζω ότι υιοθετείται από όλους άκριτα, είναι πολύ πιο σύνθετο.

Θες να το συζητήσουμε;

Και κριτική για τη δεξιά μέσα, δεν έχω τέτοια προβλήματα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13312
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 23 Ιουν 2021, 11:35

Kolovrat έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:30
Ναύτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:22
Σού είπα ήδη και το έχω γράψει 100 φορές στο νήμα:
Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για ένα ανόητο, ιδεοληπτικό αντανακλαστικό, να υιοθετείται άκριτα από κάποιους αριστερούς κάθε ισχυρισμός κατά της αστυνομίας.
Το ίδιο ανόητη και ιδεοληπτική είναι και η δική σου στάση όμως.
Πρέπει να είσαι ο μοναδικός μέχρι τώρα. Γιατί από τον ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ μέχρι τον τελευταίο αναρχοαυτόνομο, σύσσωμη η αριστερά στην Ελλάδα έχει συνταχθεί με το μέρος του Γεωργιανού που σιδέρωνε γριές, ενώ αγνοούν τις διαψεύσεις της αστυνομίας. Ας μήν πέφτουμε απ' τα σύννεφα, είναι τα ίδια άτομα που πριν λίγους μήνες είχαν κάνει σύμβολό τους έναν serial killer, επόμενο ήταν να τους κάνει κλικ ένας οποιοσδήποτε σκληρός ποινικός. Καμία ιδεοληψία δεν βλέπω σε αυτά που λέω.
Ξανά τα ίδια;
ΚΑΝΕΝΑΣ αριστερός δεν υποστήριξε τον Γεωργιανό, ούτε βέβαια αριστερά είναι ο Γεωργιανός, όπως έγραψες.
Με την αστυνομία και τις πρακτικές της τα έχουν μονίμως, κάποιοι αριστεροί, και πατάνε σε μπανανόφλουδες.
Η αυθαιρεσία της εξουσίας είναι το θέμα τους, αλλά ενίοτε λειτουργούν ενστικτωδώς κι επομένως ανορθολογικά.
Ωστόσο, κι αν ακόμα η στάση κάποιων αριστερών στο θέμα αυτό είναι εντελώς παράλογη και ιδεοληπτική, η δική σου στάση, ότι δηλαδή η αριστερά είναι ο Γεωργιανός κακοποιός, γιατί αυτό έγραψες αρχικά, είναι απλά χυδαία.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Ιουν 2021, 11:36

Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:22
Δημοκράτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:17
Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:09


Προσπάθησαν να εκβιάσουν καταδίκη οι μπάτσοι του. Το ότι δεν τα κατάφεραν σημαίνει πως εκτός από ανήθικοι είναι και ανίκανοι.
Το ότι προσπάθησαν για κάτι τέτοιο το λέει ένας υπό δικός που επίσης λέει ότι δεν έχει σχέση με τις ληστείες στις οποίες βρήκαν το dna τιυ
Ρε συ, δεν είσαι επαρκώς έξυπνος ώστε να καταλήγεις σε συμπεράσματα.
Κάνε μια χάρη στον εαυτό σου και σταμάτα να προσπαθείς. Χαμένος χρόνος.
οκ βλήμα :lol::lol:

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 23 Ιουν 2021, 11:39

Ναύτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:35
Kolovrat έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:30
Ναύτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:22
Σού είπα ήδη και το έχω γράψει 100 φορές στο νήμα:
Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για ένα ανόητο, ιδεοληπτικό αντανακλαστικό, να υιοθετείται άκριτα από κάποιους αριστερούς κάθε ισχυρισμός κατά της αστυνομίας.
Το ίδιο ανόητη και ιδεοληπτική είναι και η δική σου στάση όμως.
Πρέπει να είσαι ο μοναδικός μέχρι τώρα. Γιατί από τον ΣΥΡΙΖΑ και το ΚΚΕ μέχρι τον τελευταίο αναρχοαυτόνομο, σύσσωμη η αριστερά στην Ελλάδα έχει συνταχθεί με το μέρος του Γεωργιανού που σιδέρωνε γριές, ενώ αγνοούν τις διαψεύσεις της αστυνομίας. Ας μήν πέφτουμε απ' τα σύννεφα, είναι τα ίδια άτομα που πριν λίγους μήνες είχαν κάνει σύμβολό τους έναν serial killer, επόμενο ήταν να τους κάνει κλικ ένας οποιοσδήποτε σκληρός ποινικός. Καμία ιδεοληψία δεν βλέπω σε αυτά που λέω.
Ξανά τα ίδια;
ΚΑΝΕΝΑΣ αριστερός δεν υποστήριξε τον Γεωργιανό, ούτε βέβαια αριστερά είναι ο Γεωργιανός, όπως έγραψες.
Με την αστυνομία και τις πρακτικές της τα έχουν μονίμως, κάποιοι αριστεροί, και πατάνε σε μπανανόφλουδες.
Η αυθαιρεσία της εξουσίας είναι το θέμα τους, αλλά ενίοτε λειτουργούν ενστικτωδώς κι επομένως ανορθολογικά.
Ωστόσο, κι αν ακόμα η στάση κάποιων αριστερών στο θέμα αυτό είναι εντελώς παράλογη και ιδεοληπτική, η δική σου στάση, ότι δηλαδή η αριστερά είναι ο Γεωργιανός κακοποιός, γιατί αυτό έγραψες αρχικά, είναι απλά χυδαία.
κάθε φορα και χωρίς καμία εξαίρεση που ένα κατακάθι λέει κάτι κατά της αστυνομίας ή ζητάει κάτι παράλογο το 99% των αριστερών και κυρίως των Ζαίων το στηρίζει και το προπαγανδίζει. Ο Γεωργιανός πουλ έει ψέματα ότι τον βασάνιζαν 4 μέρες είναι απλώς το νέο επεισόδιο. Με τον Κουφοντίνα τα ίδια, την Ιλιάνα τα ίδια, τους τρομοκράτες του ΕΛΑ τα ίδια,τον Ρωμανό τα ίδια. Μια ζωή το ίδιο έργο. Οι άνθρωποι έχουν πρόβλημα

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13312
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 23 Ιουν 2021, 11:51

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:31
Ναύτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:22

Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για ένα ανόητο, ιδεοληπτικό αντανακλαστικό, να υιοθετείται άκριτα από κάποιους αριστερούς κάθε ισχυρισμός κατά της αστυνομίας.
Δεν νομίζω ότι υιοθετείται από όλους άκριτα, είναι πολύ πιο σύνθετο.

Θες να το συζητήσουμε;

Και κριτική για τη δεξιά μέσα, δεν έχω τέτοια προβλήματα. :lol:
Να το συζητήσουμε, γιατί όχι;
Για αρχή κράτα αυτό: η αριστερά -ό,τι κι αν εννοούμε με τον όρο αυτόν- φέρει τραύματα από την αυθαίρετη βία, τις πολιτικές διώξεις, τους βασανισμούς και την καταδυνάστευση που υπέστη κατά το (ακόμα και σχετικά πρόσφατο) παρελθόν από την κρατική εξουσία και ειδικά από τις κρατικές υπηρεσίες ασφαλείας. Νομίζω δεν χρειάζεται να μπούμε σε λεπτομέρειες και να το αναλύσουμε παραπάνω, δεν είναι και τόσο μακρινές οι εποχές εκείνες κατά τις οποίες εθεωρείτο έγκλημα να προέρχεσαι από οικογένεια που είχε χαρακτηριστεί σαν αριστερή από τις υπηρεσίες ασφαλείας του κράτους, άσχετα αν εσύ ο ίδιος δεν συμμεριζόσουν τις αριστερές ιδέες.
Αυτό το τραύμα, μαζί με το αφήγημα ότι κάθε κρατική εξουσία εντός του καπιταλιστικού συστήματος παραγωγής και του αστικοκοινοβουλευτικού εποικοδομήματος θεωρείται a priori ύποπτη και αντιλαϊκή, δημιούργησε σταδιακά ιδεοληψίες και αυτοματοποιημένα αντανακλαστικά που διατηρούνται έως και σήμερα.
Νομίζω κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος καταλαβαίνει ότι, εν προκειμένω, οι όποιες αντιδράσεις δεν αφορούν στην υποστήριξη του Γεωργιανού καθαυτού, αλλά στις πρακτικές της αστυνομίας, σύμφωνα με τούς ισχυρισμούς του Γεωργιανού.
Βλακωδώς;
Βλακωδώς.
Τώρα, υπάρχει κι ένα κομμάτι αναρχο-τρεχαγυρευόπουλων, που ωστόσο σχετίζονται με την αριστερά όσο σχετίζεται το αριστερό αυτί ενός ιπποπόταμου με το δεξί μάτι μιας καμηλοπάρδαλης, που πράγματι υπερασπίζονται (και ενίοτε συμμετέχουν σε) κάθε περιθωριακή, αντικοινωνική, παραβατική, έως και εγκληματική συμπεριφορά και δράση, αρκεί να στρέφεται καθ' οιονδήποτε τρόπο κατά του κράτους, της οργανωμένης κοινωνίας και των "κυρ-παντελήδων". Πρόκειται για νοσηρή περίπτωση, η δε αριστερά την καταδικάζει ρητά και απερίφραστα.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Ιουν 2021, 11:59

Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:07
Αντιλαμβάνεστε ότι όταν κάποιος σιδερώνει ανθρώπους, σε μία ευνομούμενη κοινωνία, καταδικάζεται για το σιδέρωμα τον ανθρώπων;
Αν τον καταδικάσεις για σιδέρωμα ανθρώπων + μια δολοφονία που δεν έκανε δεν έχεις ευνομούμενη κοινωνία, έχεις το φασισταριό του Κούλη.
επειδη λοιπον δεν καταδικαστηκε, αρα δεν εχουμε φασισταριο.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32624
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 23 Ιουν 2021, 12:00

Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:09
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:08
Βλήμα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:07
Αντιλαμβάνεστε ότι όταν κάποιος σιδερώνει ανθρώπους, σε μία ευνομούμενη κοινωνία, καταδικάζεται για το σιδέρωμα τον ανθρώπων;
Αν τον καταδικάσεις για σιδέρωμα ανθρώπων + μια δολοφονία που δεν έκανε δεν έχεις ευνομούμενη κοινωνία, έχεις το φασισταριό του Κούλη.
Το φασισταριο του Κούλη ποιον καταδίκασε;
Προσπάθησαν να εκβιάσουν καταδίκη οι μπάτσοι του. Το ότι δεν τα κατάφεραν σημαίνει πως εκτός από ανήθικοι είναι και ανίκανοι.
αυτο δεν εγινε ποτε. ο εγκληματιας λεει ψεμματα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 23 Ιουν 2021, 12:04

Kolovrat έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:16
Ναύτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:12
Kolovrat έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:08


Ο Γεωργιανός κάνει το έγκλημα, η αριστερά τον στηρίζει. Δεν ξέρω ποιος από τους 2 είναι χειρότερος.
Δεν στηρίζει κανέναν Γεωργιανό η αριστερά, πού τα είδες αυτά;
Βλακωδώς, για μένα, εγείρει ερωτήματα σχετικά με τις πρακτικές της αστυνομίας σύμφωνα με τους ισχυρισμούς του Γεωργιανού.
Άλλο αυτό κι άλλο οι εξίσου βλακώδεις πίπες που κάθεσαι και γράφεις, ότι αριστερά είναι ο Γεωργιανός που βασανίζει γέρους και γριές.
Ο Γεωργιανός είπε αποδεδειγμένα ψέματα, διέψευσε η αστυνομία, η αριστερά όμως συνεχίσει να τον στηρίζει. Εσύ πως το εξηγείς αυτό;

Αυτός ο συριζαίος Μπογδάνος θα αλλάξει γνώμη όταν οι Γεωργιανοί σιδερώσουν τη μάνα του και τον πατέρα του για να τους πουν που έχουν τα χρήματα. Από όσο ξέρω έχουν πολλά και αργά ή γρήγορα θα γίνουν στόχος...

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69748
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 23 Ιουν 2021, 12:47

Ναύτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:31
Ναύτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:22

Κατά τη γνώμη μου πρόκειται για ένα ανόητο, ιδεοληπτικό αντανακλαστικό, να υιοθετείται άκριτα από κάποιους αριστερούς κάθε ισχυρισμός κατά της αστυνομίας.
Δεν νομίζω ότι υιοθετείται από όλους άκριτα, είναι πολύ πιο σύνθετο.

Θες να το συζητήσουμε;

Και κριτική για τη δεξιά μέσα, δεν έχω τέτοια προβλήματα. :lol:
Να το συζητήσουμε, γιατί όχι;
Για αρχή κράτα αυτό: η αριστερά -ό,τι κι αν εννοούμε με τον όρο αυτόν- φέρει τραύματα από την αυθαίρετη βία, τις πολιτικές διώξεις, τους βασανισμούς και την καταδυνάστευση που υπέστη κατά το (ακόμα και σχετικά πρόσφατο) παρελθόν από την κρατική εξουσία και ειδικά από τις κρατικές υπηρεσίες ασφαλείας. Νομίζω δεν χρειάζεται να μπούμε σε λεπτομέρειες και να το αναλύσουμε παραπάνω, δεν είναι και τόσο μακρινές οι εποχές εκείνες κατά τις οποίες εθεωρείτο έγκλημα να προέρχεσαι από οικογένεια που είχε χαρακτηριστεί σαν αριστερή από τις υπηρεσίες ασφαλείας του κράτους, άσχετα αν εσύ ο ίδιος δεν συμμεριζόσουν τις αριστερές ιδέες.
Αυτό το τραύμα, μαζί με το αφήγημα ότι κάθε κρατική εξουσία εντός του καπιταλιστικού συστήματος παραγωγής και του αστικοκοινοβουλευτικού εποικοδομήματος θεωρείται a priori ύποπτη και αντιλαϊκή, δημιούργησε σταδιακά ιδεοληψίες και αυτοματοποιημένα αντανακλαστικά που διατηρούνται έως και σήμερα.
Νομίζω κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος καταλαβαίνει ότι, εν προκειμένω, οι όποιες αντιδράσεις δεν αφορούν στην υποστήριξη του Γεωργιανού καθαυτού, αλλά στις πρακτικές της αστυνομίας, σύμφωνα με τούς ισχυρισμούς του Γεωργιανού.
Βλακωδώς;
Βλακωδώς.
Τώρα, υπάρχει κι ένα κομμάτι αναρχο-τρεχαγυρευόπουλων, που ωστόσο σχετίζονται με την αριστερά όσο σχετίζεται το αριστερό αυτί ενός ιπποπόταμου με το δεξί μάτι μιας καμηλοπάρδαλης, που πράγματι υπερασπίζονται (και ενίοτε συμμετέχουν σε) κάθε περιθωριακή, αντικοινωνική, παραβατική, έως και εγκληματική συμπεριφορά και δράση, αρκεί να στρέφεται καθ' οιονδήποτε τρόπο κατά του κράτους, της οργανωμένης κοινωνίας και των "κυρ-παντελήδων". Πρόκειται για νοσηρή περίπτωση, η δε αριστερά την καταδικάζει ρητά και απερίφραστα.
Ναι, τα ξέρουμε όλοι αυτά για τα τραύματα της αριστεράς αλλά κάπου έχει τραβήξει πολύ το αφηγηματικό μοιρολόι, δε νομίζεις; Γιατί μετράμε ήδη μια 40ετία, που ως ταγματασφαλίτες και δοσίλογοι χαρακτηρίζονται όλοι οι δεξιοί άσχετα με το αν αυτοί και οι οικογένειες τους δεν συμμεριζόντουσαν αυτές τις ιδέες.

Κατά τα άλλα, πόσους ακριβώς είδες από την αριστερά που λες να καταδικάζουν ρητά και απερίφραστα τις παπαριές που γράφτηκαν σ' αυτό το νήμα -και όχι μόνον- από τους αναρχο-τρεχαγυρευόπουλους;

Εσύ ναι, το έκανες. Και σε τιμά.
Μπορεί σε κάποια άλλα θέματα να σκοτωθούμε αύριο αλλά αυτό δεν αλλάζει τη στάση που κράτησες σε αυτό το θέμα.

Πόσους άλλους αριστερούς είδες να αποδίδουν τα του Καίσαρος τω Καίσαρι όπως εσύ, χωρίς να επιχειρούν χαριτωμενιές και αποπροσανατολισμούς, εντός και εκτός φόρουμ;

Κι επειδή είναι σίγουρο ότι δεν είναι η πλειοψηφία ή έστω μια σημαντική μειοψηφία αλλά ένας απογοητευτικά μικρός αριθμός, γιατί θεωρείς ότι συμβαίνει αυτό; Γιατί είναι τόσο λίγοι;

Εγώ έχω κάποια εξήγηση αλλά θα ήθελα πριν τη γράψω να δω και την δική σου άποψη.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 23 Ιουν 2021, 12:47

Αυτό έχει μπει; αν όχι...θεωρώ πως επιβάλλεται....


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
Ναύτης
Δημοσιεύσεις: 13312
Εγγραφή: 12 Φεβ 2021, 10:50

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ναύτης » 23 Ιουν 2021, 12:56

ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 12:47
Ναύτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:51
ΓΑΛΗ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 11:31


Δεν νομίζω ότι υιοθετείται από όλους άκριτα, είναι πολύ πιο σύνθετο.

Θες να το συζητήσουμε;

Και κριτική για τη δεξιά μέσα, δεν έχω τέτοια προβλήματα. :lol:
Να το συζητήσουμε, γιατί όχι;
Για αρχή κράτα αυτό: η αριστερά -ό,τι κι αν εννοούμε με τον όρο αυτόν- φέρει τραύματα από την αυθαίρετη βία, τις πολιτικές διώξεις, τους βασανισμούς και την καταδυνάστευση που υπέστη κατά το (ακόμα και σχετικά πρόσφατο) παρελθόν από την κρατική εξουσία και ειδικά από τις κρατικές υπηρεσίες ασφαλείας. Νομίζω δεν χρειάζεται να μπούμε σε λεπτομέρειες και να το αναλύσουμε παραπάνω, δεν είναι και τόσο μακρινές οι εποχές εκείνες κατά τις οποίες εθεωρείτο έγκλημα να προέρχεσαι από οικογένεια που είχε χαρακτηριστεί σαν αριστερή από τις υπηρεσίες ασφαλείας του κράτους, άσχετα αν εσύ ο ίδιος δεν συμμεριζόσουν τις αριστερές ιδέες.
Αυτό το τραύμα, μαζί με το αφήγημα ότι κάθε κρατική εξουσία εντός του καπιταλιστικού συστήματος παραγωγής και του αστικοκοινοβουλευτικού εποικοδομήματος θεωρείται a priori ύποπτη και αντιλαϊκή, δημιούργησε σταδιακά ιδεοληψίες και αυτοματοποιημένα αντανακλαστικά που διατηρούνται έως και σήμερα.
Νομίζω κάθε σκεπτόμενος άνθρωπος καταλαβαίνει ότι, εν προκειμένω, οι όποιες αντιδράσεις δεν αφορούν στην υποστήριξη του Γεωργιανού καθαυτού, αλλά στις πρακτικές της αστυνομίας, σύμφωνα με τούς ισχυρισμούς του Γεωργιανού.
Βλακωδώς;
Βλακωδώς.
Τώρα, υπάρχει κι ένα κομμάτι αναρχο-τρεχαγυρευόπουλων, που ωστόσο σχετίζονται με την αριστερά όσο σχετίζεται το αριστερό αυτί ενός ιπποπόταμου με το δεξί μάτι μιας καμηλοπάρδαλης, που πράγματι υπερασπίζονται (και ενίοτε συμμετέχουν σε) κάθε περιθωριακή, αντικοινωνική, παραβατική, έως και εγκληματική συμπεριφορά και δράση, αρκεί να στρέφεται καθ' οιονδήποτε τρόπο κατά του κράτους, της οργανωμένης κοινωνίας και των "κυρ-παντελήδων". Πρόκειται για νοσηρή περίπτωση, η δε αριστερά την καταδικάζει ρητά και απερίφραστα.
Ναι, τα ξέρουμε όλοι αυτά για τα τραύματα της αριστεράς αλλά κάπου έχει τραβήξει πολύ το αφηγηματικό μοιρολόι, δε νομίζεις; Γιατί μετράμε ήδη μια 40ετία, που ως ταγματασφαλίτες και δοσίλογοι χαρακτηρίζονται όλοι οι δεξιοί άσχετα με το αν αυτοί και οι οικογένειες τους δεν συμμεριζόντουσαν αυτές τις ιδέες.

Κατά τα άλλα, πόσους ακριβώς είδες από την αριστερά που λες να καταδικάζουν ρητά και απερίφραστα τις παπαριές που γράφτηκαν σ' αυτό το νήμα -και όχι μόνον- από τους αναρχο-τρεχαγυρευόπουλους;

Εσύ ναι, το έκανες. Και σε τιμά.
Μπορεί σε κάποια άλλα θέματα να σκοτωθούμε αύριο αλλά αυτό δεν αλλάζει τη στάση που κράτησες σε αυτό το θέμα.

Πόσους άλλους αριστερούς είδες να αποδίδουν τα του Καίσαρος τω Καίσαρι όπως εσύ, χωρίς να επιχειρούν χαριτωμενιές και αποπροσανατολισμούς, εντός και εκτός φόρουμ;

Κι επειδή είναι σίγουρο ότι δεν είναι η πλειοψηφία ή έστω μια σημαντική μειοψηφία αλλά ένας απογοητευτικά μικρός αριθμός, γιατί θεωρείς ότι συμβαίνει αυτό; Γιατί είναι τόσο λίγοι;

Εγώ έχω κάποια εξήγηση αλλά θα ήθελα πριν τη γράψω να δω και την δική σου άποψη.
Δεν είναι κατάλληλο το φόρουμ για να βγάλει κάποιος συμπεράσματα για την αριστερά. Αν ήταν έτσι, όποιος μάς διάβαζε θα κατέληγε στο συμπέρασμα ότι οι μισοί τουλάχιστον Έλληνες είναι ναζιστές, και από τους υπόλοιπους πάρα πολλοί είναι μπαχαλάκηδες, σεξομανείς, αγγελοχτυπημένοι και μισότρελοι. Ο δε Τζήμερος προαλείφεται για πρωθυπουργός. :lol:
Το φόρουμ, κάθε διαδικτυακό φόρουμ, είναι μάλλον παραμορφωτικός καθρέφτης, παρά αντανάκλαση της κοινωνίας μας.
Στην πραγματική ζωή, εκεί έξω, οι απόψεις των δημοκρατικών, προοδευτικών ατόμων -εμένα έτσι μού αρέσει να αυτοπροσδιορίζομαι- είναι πολύ πιο ορθολογικές και απείρως λιγότερο ιδεοληπτικές και αντανακλαστικές.
Το ίδιο ασφαλώς συμβαίνει και με την πλειονότητα των δημοκρατικών, συντηρητικών ατόμων.
Επί της ουσίας, ωστόσο, τα μετεμφυλιακά σύνδρομα εξακολουθούν να είναι ισχυρά και στα δυο άκρα του πολιτικού φάσματος και τροφοδοτούνται διαρκώς από την δημαγωγία και τον λαϊκισμό συγκεκριμένων πολιτικών.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιουν 2021, 12:58

Ναύτης έγραψε:
23 Ιουν 2021, 12:56
Δεν είναι κατάλληλο το φόρουμ για να βγάλει κάποιος συμπεράσματα για την αριστερά.
Ευτυχώς δηλαδή που μπορεί να βγάλει συμπεράσματα για όλα τα υπόλοιπα ζητήματα εξαιτίας του πλούτου και του βάθους των νοημάτων.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11530
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 23 Ιουν 2021, 12:58

georgebi έγραψε:
23 Ιουν 2021, 12:47
Αυτό έχει μπει; αν όχι...θεωρώ πως επιβάλλεται....


[img]https://i.postimg.cc/jjXJk0CG/E4jb ... .png[/img]
Δω που τα λεμε , ένα δίκιο το χει.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών