Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 23 Ιουν 2021, 19:29

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:12
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 18:49
Λίνο Βεντούρα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 17:27


Δηλαδή στο βιβλίο σου Ελέγχου Στατιστικών Υποθέσεων έχει ένα παράδειγμα με φυλακισμένους; Και το έγραψες αυτό για να μην σε ειρωνευτούμε;
Η θεωρία του Ελέγχου των Υποθέσεων έχει βασιστεί σε παραδείγματα εκ των οποίων το κυριότερο αφορά δύο κατηγορύμενους που πρέπει να φυλακιστούν ή να αφεθεί ελεύθεροι. Υπάρχουν 4 αποφάσεις εκ των οποίων οι δύο ονομάζονται σφάλματα τύπου 1 και 2. Ο έλεγχος υποθέσεων είναι
σημαντικό κομμάτι της Στατιστικής και η Στατιστική σημαντικό κομμάτι κάθε σοβαρής συζήτησης. Αν θες να με ειρωνευτείς για αυτό χαλάλι σου, περιμενω εξάλλου να μου φέρεις το βίντεο με τον Αυστριακό εκφωνητή που έκλαιγε στον τελικό του 1987 ή να μου απαντήσεις τι έγινε με τον Μαρτσουλιόνις που δήλωσε ό,τι δήλωσε για αυτόν τον τελικό. Τον έστειλε στη φυλακή ο Φασούλας τελικά?
Καλά υπέθεσα λοιπόν: στο βιβλίο σου έχει ένα παράδειγμα ή άσκηση για να γίνει κατανοητή η θεωρία.
Και το παρουσιάζεις αυτό στην κουβέντα μας ως τι;

Οσο για τον Μαρτσουλιώνη και το ‘87: τρικυμία εν κρανίω. Πάρε τα χάπια σου και δες καμία μπάλα γιατί η παράνοια όλο και θα μεγαλώνει.


Α, και πού ‘σαι; Μην ξεχνάς να μελετήσεις και την θέση του ερωτηματικού στο πληκτρολόγιο. Στατιστικώς μάλιστα δεν έχει πιθανοτητες να μετακινηθεί από εκείνη την θέση πότε.
Ως την απόδειξη πως όσα λέω για ενδεχόμενο σφάλμα της αστυνομίας δεν αποτελούν κάτι πρωτάκουστο αλλά κάτι που εντάσσεται στην ακαδημαϊκή βιβλιογραφία εδώ και χρόνια και μάλιστα στο πλαίσιο ενός παραδείγματος που έχει σχέση με το θέμα μας. Ο Green Dragon θεώρησε πως είναι ανυπόστατο να μπαίνει ένας αθώος στη φυλακή και του απάντησα. Δε διάβασες τι γράφτηκε αλλά πετάχτηκες σα τη κλανιά για να μου τη πεις.

Και δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνεις, εξ'ου και η αναφορά στις δηλώσεις του Μαρτσουλιόνις. Τότε ρωτούσα πως γίνεται να μηνυθεί ο εν λόγω αθλητής και από που θα μπορούσε να καταδικαστεί. Εσύ πεταγόσουν σα τη κλανιά και τότε για να αποδείξεις πως είμαι απάτρις και λέω ανυπόστατα πράγματα(ενώ είχα διευκρινίσει πως ρωτούσα και δε τοποθετούμουν εν τω μεταξύ). Το επίχειρήμά σου ήταν «κάτι θα ξέρει ο Φασούλας». Τελικά φαίνεται πως δεν ήξερε, γιατί μήνυση δεν έκανε. Ούτε η Πολιτεία έκανε.

Το ερωτηματικό που χρησιμοποιώ είναι το λατινικό γιατί έτσι γουστάρω. Και να σου πω και κάτι άλλο???????? Αν ξαναχρειαστεί(ελπίζω όχι) να απευθυνθώ σε εσένα ξανά θα χρησιμοποιώ πάντοτε το λατινικό ερωτηματικό. Με τους άλλους μπορεί να χρησιμοποιώ το ελληνικό αλλά με εσένα αυστηρά το λατινικό. Αλλά είπαμε, δε θέλω να ξαναδιαβάσω σχόλιό σου, μεγάλη θα είναι η χάρη σου αν δε ξανασχοληθείς μαζί μου. Τρελά μεγάλη.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21446
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 23 Ιουν 2021, 19:42

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 19:01
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 11:34
Υδράργυρος έγραψε:
22 Ιουν 2021, 11:22
Γιατί δε βασάνιζαν τον Αναγνωστόπουλο για να ομολογήσει; Αφού οι ίδιοι έλεγαν οτι τον είχαν καταλάβει από την πρώτη στιγμή.
Το ερώτημα παραμένει.
Και παραμένει...
γιατί δεν χρειάστηκε
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 23 Ιουν 2021, 19:47

εδω προσκυναγανε τον Φλουντ που ηταν ληστης εγκυων στο Γεωργιανο θα κολλησουνε ...? δωστε ρε στα παρταλια θεση βουλευτη να τελειωνουμε ... συνταξη στους πακι βιαστες και διαμερισματα στους αποφυλακισμενους δολοφονους ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Πενιχρός εφοπλιστής
Δημοσιεύσεις: 7
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 13:13
Phorum.gr user: Πενιχρός εφοπλιστής

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πενιχρός εφοπλιστής » 23 Ιουν 2021, 19:50

stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:41

Υπάρχει σημαντικός λόγος που οι βασανισμοί απαγορεύονται, πέρα από το ζήτημα των ανθρωπίνων δικαιωμάτων:
κάθε άνθρωπος ομολογεί ό,τι νά' ναι όταν βασανίζεται για ημέρες.
Ο βασανισμός δεν παράγει απαραίτητα αλήθεια. Παράγει προσπάθεια του βασανιζόμενου να γλιτώσει από το βασανισμό του.
Στέκει αυτό αλλά και γέρνει παράλληλα. Ας παραδειγματίσω με αέρινο στυλ κάνοντας μια καλή παρένθεση.
Για τον γέρο της Εκάλης, λέγεται ότι βασανίστηκε από τους σκληρούς του Μανιαδάκη για να υπογράψει δήλωση μετάνοιας
(νέο παλληκάρι τότε) κι επειδή βασανίστηκε δεν πιάνει για προδοσία που έδωσε τους φίλους του.
Ήταν κομμουνιστάκος λένε τότε πριν γίνει μετά σοσιαλιστάκος με τις γνωστές συνέπειες
(ναι σε ΕΟΚ, ΝΑΤΟ, βάσεις θανάτου, ρουσφέτια κτλ).
Παράλληλα λέγεται ότι έκλασε μέντες με την μία κι έκανε πιρουέτες υπογράφοντας στο φτερό, οπότε και βγαίνει προδοτάρα.
Επίσης λέγεται ότι δεν υπάρχει καν δήλωση μετάνοιας αλλά αυτό γκρεμίζεται μιας που σε κάποια αυτοβιογραφία αναρχικού
(αναρχικοί = φθηνές παραφυάδες της αριστεράς) υπάρχει η δήλωση. Αυθεντική.
Τέλος λέγεται ότι ο γέρος της Εκάλης διεγνώσθη με μανιοκαταθλιπτικη ψύχωση στο Δρομοκαίτειο και ακούστηκε
ότι ήταν άρρωστος (ο καημένος) αλλιώς δεν θα πρόδιδε τους εφηβικούς του φίλους.
Τελικά οι δεξιούληδες μάπα το καρπούζι αλλά χειρότεροι οι αγωνιστούληδες της αριστεράτζας και τα σοσιαλιστάκια
μιας που υποτίθεται αυτοί αγωνίζονταν. Υποτίθεται!!!

Η ουσία όλων αυτών κι ασχέτως βασανισμών ή μη, είναι ότι ο τότε τροτσκιστάκος Α.Παπανδρέου, υπέγραψε δήλωση μετάνοιας
και ΚΑΤΕΔΩΣΕ όλους τους συντρόφους του πριν φύγει για Αμερική
(με την βοήθεια του πρακτορίσκου μπαμπάκα του, γνωστός ως γέρος των Δεκεμβριανών)
όπου και έφτασε στις 28 Μαϊου του 1940. Εκεί έμαθε τον σοσιαλισμό. Στο Harvard.
Δεν, δεν, δεν, δεν έκατσε δηλαδή εδώ να πολεμήσει.

Εγώ τώρα που σας τα λέω αυτά τα έχω ακούσει και διαβάσει αλλά η ουσία ξέρετε ποια είναι;

στα παπάρια μου ότι κι αν έγινε! Η αδιαφορία δεν απαγορεύεται! Λυπάμαι μόνο όσους νοιάζονται για όλα αυτά.

Απλά, τρέχει μέλι το στόμα μου. Για όλα αυτά!!!

:g030:
:smt023

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29245
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 23 Ιουν 2021, 19:55

Πτολεμαίος έγραψε:
23 Ιουν 2021, 01:56
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:53

Ότι δεν του έβγαλαν πχ. τα νύχια;
Κακώς κατά την ταπεινή μου γνώμη. Η ΕΛΑΣ υποπεφτει σε μεγάλα λάθη τώρα τελευταία.
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10317
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 23 Ιουν 2021, 19:59

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:29
Ως την απόδειξη πως όσα λέω για ενδεχόμενο σφάλμα της αστυνομίας δεν αποτελούν κάτι πρωτάκουστο αλλά κάτι που εντάσσεται στην ακαδημαϊκή βιβλιογραφία εδώ και χρόνια και μάλιστα στο πλαίσιο ενός παραδείγματος που έχει σχέση με το θέμα μας.
Το παράδειγμα/άσκηση από το βιβλίο σου «εντάσσεται στην ακαδημαϊκή βιβλιογραφία» ως παράδειγμα/άσκηση στην στατιστική, βρε καθυστέρα, δεν υπάρχει εκεί ως στοιχείο για την εγκληματολογία, ξερω γω, ή για την κοινωνιολογία. Για να μην σχολιάσω καν ότι δεν αφορά υπολογισμό σφάλματος της αστυνομίας αλλά την ίδια την δικαστική διαδικασία.

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:29
Και δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνεις, εξ'ου και η αναφορά στις δηλώσεις του Μαρτσουλιόνις. Τότε ρωτούσα πως γίνεται να μηνυθεί ο εν λόγω αθλητής και από που θα μπορούσε να καταδικαστεί. Εσύ πεταγόσουν σα τη κλανιά και τότε για να αποδείξεις πως είμαι απάτρις και λέω ανυπόστατα πράγματα(ενώ είχα διευκρινίσει πως ρωτούσα και δε τοποθετούμουν εν τω μεταξύ). Το επίχειρήμά σου ήταν «κάτι θα ξέρει ο Φασούλας». Τελικά φαίνεται πως δεν ήξερε, γιατί μήνυση δεν έκανε. Ούτε η Πολιτεία έκανε.
Παρ' τ' αρχίδια μου κομπλεξάκο. Σε φόρουμ γράφεις. Σιγά μην κλείσουμε και ραντεβού για να σε χλευάσουμε για τις μαλακίες που γράφεις. Η μήνυση του Μαρτσουλιώνη πού είναι, με τη σειρά της; έστω η επίσημη καταγγελία

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:29
Το ερωτηματικό που χρησιμοποιώ είναι το λατινικό γιατί έτσι γουστάρω.
Δεν είσαι ικανός να βρεις καν το σωστό πλήκτρο για να γράψεις την παπαριά σου, σε μάραναν οι αναλύσεις σε αστυνομικές υποθέσεις και αθλητικές ίντριγκες. :smt005:
SpoilerShow
Εικόνα
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 23 Ιουν 2021, 20:11

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:59
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:29
Ως την απόδειξη πως όσα λέω για ενδεχόμενο σφάλμα της αστυνομίας δεν αποτελούν κάτι πρωτάκουστο αλλά κάτι που εντάσσεται στην ακαδημαϊκή βιβλιογραφία εδώ και χρόνια και μάλιστα στο πλαίσιο ενός παραδείγματος που έχει σχέση με το θέμα μας.
Το παράδειγμα/άσκηση από το βιβλίο σου «εντάσσεται στην ακαδημαϊκή βιβλιογραφία» ως παράδειγμα/άσκηση στην στατιστική, βρε καθυστέρα, δεν υπάρχει εκεί ως στοιχείο για την εγκληματολογία, ξερω γω, ή για την κοινωνιολογία αλλά . Για να μην σχολιάσω καν ότι δεν αφορά υπολογισμό σφάλματος της αστυνομίας αλλά την την ίδια την διαδικασία της δίκης.

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:29
Και δεν είναι η πρώτη φορά που το κάνεις, εξ'ου και η αναφορά στις δηλώσεις του Μαρτσουλιόνις. Τότε ρωτούσα πως γίνεται να μηνυθεί ο εν λόγω αθλητής και από που θα μπορούσε να καταδικαστεί. Εσύ πεταγόσουν σα τη κλανιά και τότε για να αποδείξεις πως είμαι απάτρις και λέω ανυπόστατα πράγματα(ενώ είχα διευκρινίσει πως ρωτούσα και δε τοποθετούμουν εν τω μεταξύ). Το επίχειρήμά σου ήταν «κάτι θα ξέρει ο Φασούλας». Τελικά φαίνεται πως δεν ήξερε, γιατί μήνυση δεν έκανε. Ούτε η Πολιτεία έκανε.
Παρ' τ' αρχίδια μου κομπλεξάκο. Σε φόρουμ γράφεις. Σιγά μην κλείσουμε και ραντεβού για να σε χλευάσουμε για τις μαλακίες που γράφεις. Η μήνυση του Μαρτσουλιώνη πού είναι, με τη σειρά της;

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:29
Το ερωτηματικό που χρησιμοποιώ είναι το λατινικό γιατί έτσι γουστάρω.
Δεν είσαι ικανός να βρεις καν το σωστό πλήκτρο για να γράψεις την παπαριά σου, σε μάραναν οι αναλύσεις σε αστυνομικές υποθέσεις και αθλητικές ίντριγκες. :smt005:
SpoilerShow
Εικόνα
Ό, τι να'ναι πραγματικά. Γιατί δεν έκανε μήνυση ο Μαρτσουλιόνις λέει. Αφού ο Φασούλας έλεγε να κάνει η Πολιτεία μήνυση στο Μαρτσουλιόνις για τις δηλώσεις που έκανε ο τελευταίος :D Και εγώ αναρωτιόμουν πως μπορεί να γίνει η μήνυση. Κατά τα άλλα, το παράδειγμα των κατηγορουμένων στηρίζει τη θεωρία του Έλεγχου Υποθέσεων, δεν αποτελεί μέρος μίας απλής άσκησης,'έιναι ένα βασικό παράδειγμα βάση του οποίου εξηγείται μία θεωρία στα φοιτητικά αμφιθέατρα αλλά δεν είναι καν εκεί το θέμα.

Ο Green Dragon με ρώτησε τι «είναι αυτά που γράφω» ως απάντηση σε ένα σχόλιο όπου έλεγα πως η φυλάκιση ενός αθώου οδηγεί στην απελευθέρωση ενός ενόχου και του απάντησα με την επίκληση στη θεωρία της Στατιστικής, για να δείξω πως όχι μόνο στέκει το σκεπτικό μου νοηματικά αλλά αποτελεί και μέρος κύριου παραδείγματος μίας ολόκληρης επιστημονικής, λογικής θεωρίας.

Ποιός σου είπε ότι δε βρίσκω το ερωτηματικό στο πληκτρολόγιο? Απλως γουστάρω να βάζω το λατινικό ερωτηματικό, ειδικά όταν πρέπει να απαντήσω σε εσένα.

Υ.Γ Πολύ μαγκιά ρε παιδί μου. «Παρ'τα αρχίδια μου κομπλεξάκο». Έσπασαν τα πληκτρολόγια να πούμε, βγήκε αίμα στην οθόνη.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιουν 2021, 20:18

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:42
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 19:01
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 11:34
Το ερώτημα παραμένει.
Και παραμένει...
γιατί δεν χρειάστηκε
Ήξεραν ότι 40 ημέρες μετά θα ομολογήσει από μόνος του;
Τον καφέ τον διαβάζετε μαζί, εσύ και τα μέλη του εγκληματολογικού της ΕΛΑΣ ή ξεχωριστά;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21446
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 23 Ιουν 2021, 20:20

stavmanr έγραψε:
23 Ιουν 2021, 20:18
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:42
stavmanr έγραψε:
22 Ιουν 2021, 19:01

Και παραμένει...
γιατί δεν χρειάστηκε
Ήξεραν ότι 40 ημέρες μετά θα ομολογήσει από μόνος του;
Τον καφέ τον διαβάζετε μαζί, εσύ και τα μέλη του εγκληματολογικού της ΕΛΑΣ ή ξεχωριστά;
τα στοιχεία σε βάρος του ήταν συντριπτικά δεν είχε νόημα να αντισταθεί
ωστόσο έχουμε μάθει τι είδους βασανιστήρια υπέστη ο γεωργιανός;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 23 Ιουν 2021, 20:27

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 20:20
stavmanr έγραψε:
23 Ιουν 2021, 20:18
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:42

γιατί δεν χρειάστηκε
Ήξεραν ότι 40 ημέρες μετά θα ομολογήσει από μόνος του;
Τον καφέ τον διαβάζετε μαζί, εσύ και τα μέλη του εγκληματολογικού της ΕΛΑΣ ή ξεχωριστά;
τα στοιχεία σε βάρος του ήταν συντριπτικά δεν είχε νόημα να αντισταθεί
ωστόσο έχουμε μάθει τι είδους βασανιστήρια υπέστη ο γεωργιανός;
Βρε Αλογομούρη, να σοβαρευτούμε.
Επί 40 ημέρες ο έλληνας πιλότος ήταν βασικός ύποπτος με ομολογία της ιατροδικαστού και της αστυνομίας, αλλά δεν μπορούσαν να στοιχειοθετήσουν εναντίον του κατηγορία λόγω έλλειψης συντριπτικών στοιχείων. Στο μεσοδιάστημα που διέρρεαν φήμες περί γεωργιανού δράστη, συνέλαβαν και σύμφωνα με την καταγγελία βασάνισαν γεωργιανό για να του αποσπάσουν την ομολογία του φόνου. Ενός γεωργιανού που είχε ήδη ταυτοποιηθεί το DNA σε περίπτωση ληστείας.

Μου γράφεις ότι τα στοιχεία σε βάρος του έλληνα ήταν συντριπτικά. Και τα ερωτήματα είναι:
1) γιατί να διαρρέουν διαρκώς πληροφορίες για γεωργιανούς επί 40 ημέρες έχοντας όπως γράφεις συντριπτικά στοιχεία εναντίον του έλληνα;
2) γιατί να προσπαθούν να αποσπάσουν ομολογία του γεωργιανού ενώ έχουν τα συντριπτικά στοιχεία εναντίον του βασικού υπόπτου;

Σου γράφω για το μεσοδιάστημα των 40 ημερών στο οποίο υποτίθεται από τη δική σου εξήγηση, η αστυνομία δεν γνώριζε ότι είναι ο Αναγνωστόπουλος, παρά το γεγονός ότι οι ίδιοι σήμερα παραδέχονται ότι ήταν ο βασικός ύποπτος εξαρχής.


Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19766
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Ιουν 2021, 20:30

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 16:55
Green Dragon έγραψε:
23 Ιουν 2021, 08:15
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
22 Ιουν 2021, 23:31
Να γράψουμε εδώ πως αν ο Γεωργιανός ομολογούσε το φόνο, ο Αναγνωστόπουλος θα ήταν έξω ελεύθερος. Αυτό προς απάντηση
σε όσους καλώς ή κακώς δε πείθονται από τα επιχειρήματα περί ηθικής και λένε «Έλα μωρέ και αν πέσουν μερικές φάπες σε ένα κακοποιό
τι έγινε».
Τα θες και τα γράφεις; Και να σκεφτείς ότι αρχικά μου είχες κάνει καλή εντύπωση εδώ μέσα.

Έχει ήδη ειπωθεί πολλές φορές ότι η ομολογία (ειδικά υπό πίεση) μπορεί ν' ανακληθεί. Ούτε μια ομολογία τελειώνει την υπόθεση αν υπάρχουν πολλά σκοτεινά σημεία.
Διάβασε Στατιστική-Έλεγχο Υποθέσεων και έλα μετά να με ειρωνευτείς. ΤA παραδείγματα του ενόχου που μένει ελεύθερος και του αθώου που μπαίνει στη φυλακή χρησιμοποιείται εκεί.
Μάλλον είναι αριστεροί οι μαθηματικοί και δε καταλαβαίνουν πως δεν είναι δυνατό να κάνει σφάλματα η αστυνομία ή να «ανακληθούν οι ομολογίες».
Άνθρωπέ μου παραδέξου ότι είπες βλακεία να πάμε παρακάτω. Χαζός δεν είσαι αλλά προτιμάς να φαίνεσαι έτσι από την 'ντροπή του λάθους', δεν βγάζει νόημα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19766
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 23 Ιουν 2021, 20:33

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:29
... Ο Green Dragon θεώρησε πως είναι ανυπόστατο να μπαίνει ένας αθώος στη φυλακή και του απάντησα...
Όχι, δεν είπα καθόλου αυτό και επειδή δεν γουστάρω να παραποιείς αυτά που γράφω ανασκεύασε και ζήτα συγγνώμη για την απρέπεια αλλιώς πάει κατευθείαν αναφορά με σκοπό να σβηστεί το ποστ σου ως ψευδές.

Έγινα κατανοητός;

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 23 Ιουν 2021, 20:34

Green Dragon έγραψε:
23 Ιουν 2021, 20:30
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 16:55
Green Dragon έγραψε:
23 Ιουν 2021, 08:15


Τα θες και τα γράφεις; Και να σκεφτείς ότι αρχικά μου είχες κάνει καλή εντύπωση εδώ μέσα.

Έχει ήδη ειπωθεί πολλές φορές ότι η ομολογία (ειδικά υπό πίεση) μπορεί ν' ανακληθεί. Ούτε μια ομολογία τελειώνει την υπόθεση αν υπάρχουν πολλά σκοτεινά σημεία.
Διάβασε Στατιστική-Έλεγχο Υποθέσεων και έλα μετά να με ειρωνευτείς. ΤA παραδείγματα του ενόχου που μένει ελεύθερος και του αθώου που μπαίνει στη φυλακή χρησιμοποιείται εκεί.
Μάλλον είναι αριστεροί οι μαθηματικοί και δε καταλαβαίνουν πως δεν είναι δυνατό να κάνει σφάλματα η αστυνομία ή να «ανακληθούν οι ομολογίες».
Άνθρωπέ μου παραδέξου ότι είπες βλακεία να πάμε παρακάτω. Χαζός δεν είσαι αλλά προτιμάς να φαίνεσαι έτσι από την 'ντροπή του λάθους', δεν βγάζει νόημα.
Δεν είπα βλακεία, άρα δεν έχω να παραδεχτώ τίποτα. Αν θέλετε να πάμε παρακάτω, πολύ ευχαρίστως. Τελειώνει εδώ η συζήτηση και πάει ο καθένας
από εμάς να κάνει τις δουλειές του.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Η ΕΛΑΣ βασάνιζε μετανάστη για να αποσπάσει ομολογία ότι σκότωσε την καρολάιν (καταγγελία).

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 23 Ιουν 2021, 20:36

Green Dragon έγραψε:
23 Ιουν 2021, 20:33
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
23 Ιουν 2021, 19:29
... Ο Green Dragon θεώρησε πως είναι ανυπόστατο να μπαίνει ένας αθώος στη φυλακή και του απάντησα...
Όχι, δεν είπα καθόλου αυτό και επειδή δεν γουστάρω να παραποιείς αυτά που γράφω ανασκεύασε και ζήτα συγγνώμη για την απρέπεια αλλιώς πάει κατευθείαν αναφορά με σκοπό να σβηστεί το ποστ σου ως ψευδές.

Έγινα κατανοητός;
Εγώ αυτό κατάλαβα χάρη στη πρώτη πρότασή σου, δε παραποίησα τίποτα. Συγγνώμη μόνο αν ανέβηκαν οι τόνοι παραπάνω από ό,τι πρέπει, για τίποτα άλλο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών