Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9201
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 25 Ιούλ 2021, 23:00

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:56
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:28
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:21


Και το ίδιο άρθρο λέει ότι οι εμβολιασμένοι έχουν λιγότερες πιθανότητες για βαριά νόσηση.

Η λογική σου γενικώς παραπέμπει στο ότι οι εμβολιασμένοι πρέπει να είναι κάτι σαν κηδεμόνες των ανεμβολίαστων και να απολογούνται :) αν ανεβαίνει το ποσοστό των κρουσμάτων στον κάθε παπάρα, που την είδε πανεπιστήμων/συνταγματολόγος/φιλόσοφος, πακέτο.
Η λογική μου παραπέμπει κυριολεκτικά στο αντίθετο.Όμως εδώ διερωτομαστε αν υπάρχει κάποια στέρεα βάση για την θεσμοθέτηση της συνταγματικότητας για λόγους δημόσιας υγείας.Κάτι πολύ συγκεκριμένο λοιπόν που απαιτεί να διερευνήσουμε εάν πληρούνται οι προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο. Ποιες είναι ; Στις είχα αναφέρει σε προηγούμενη μεταξύ μας συζήτηση.
Είναι απολύτως ξεκάθαρη η θέση μου. Από τη στιγμή που η συνταγματικότητα βασίζεται στο θεσμικό πλαίσιο, στα θέματα υγείας τον πρώτο λόγο έχουν οι καθ' ύλην αρμόδιοι δηλαδή οι επιστημονικοί φορείς που είναι υπεύθυνοι για την υγεία.

Οι ενστάσεις που μπορεί να έχει ο καθένας για το κύρος της χ ή ψ θεσμικότητας, είναι τελείως άλλο ζήτημα. Σαφώς[
και υπάρχουν.

Αλλά να επικαλείται κάποιος το σύνταγμα επιλεκτικά, προσθαφαιρώντας/ερμηνεύοντας ό,τι γουστάρει ή τον συμφέρει, εκτός από αφέλεια είναι και απολύτως αντισυνταγματική και κυρίως αντιεπιστημονική
πρακτική και νοοτροπία.
Α! Να που συμφωνούμε! Το θέμα είναι να ενημερωσουμε με κάποιον πλάγιο τρόπο τους υποβολεις του πρωθυπουργού μας.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Ιούλ 2021, 23:01

Πρετεντέρης έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 19:51
Νομίζω ότι κάνεις λάθος.

Το τμήμα του Συντάγματος που ανέφερε ο Μητσοτάκης μιλά για τα δικαιώματα και τον περιορισμό τους, στη συγκεκριμένη περίπτωση το να κάνεις ιατρική πράξη στον εαυτό σου.

Αυτά που αναφέρεις εσύ, δηλ. τις εισφορές κλπ. αναφέρονται σε άλλο τμήμα του Συντάγματος που περιλαμβάνει διατάξεις για τη φορολογία.

Ξαναλέω για πολλοστή φορά ότι υπάρχει νόμος που προβλέπει υποχρεωτικό εμβολιασμό για ομάδες πληθυσμού. Μπορεί να κάνει ο οποιοσδήποτε προσφυγή, ήδη η Ποεδην το ανακοίνωσε και θα δούμε.
Δεν μιλάω για την υποχρέωσή σου να πληρώνεις φόρους και εισφορές, μιλάω για την αξίωση του κράτους να αποδίδονται τα χρήματά σου για την υποστήριξη της κοινωνικής και εθνικής αλληλεγγύης, όπως την χρηματοδότηση σε πόρους για να μπορούμε να έχουμε κατοίκους σε νησιά, την βοήθεια σε απόρους, σε πολυτέκνους, κτλ.

Άλλο το ένα και άλλο το άλλο.

Επίσης το συγκεκριμένο άρθρο λέει ότι τα ατομικά δικαιώματά σου περιορίζονται μόνο αν προβλέπεται διάταξη απευθείας από το σύνταγμα ή αν το σύνταγμα αφήνει νομοθετικό ελεύθερο να ρυθμιστεί ένα ζήτημα με νέα νομοθεσία. Τίποτα απ' τα δύο δεν ισχύει. Το σύνταγμα πουθενά δεν λέει ότι προβλέπεται υποχρεωτικότητα σε ιατρικές πράξεις ούτε λέει ότι νόμος ορίζει τα περί υποχρεωτικότητας. Δεν αφήνει δηλαδή τέτοιο περιθώριο.

Αντ' αυτού, προβλέπει ότι τα περί ιατρικών πράξεων δικαιώματα ρυθμίζονται από σχετικό νόμο και ο σχετικός πιο πρόσφατος νόμος λέει ότι δεν γίνεται να είναι υποχρεωτικές οι ιατρικές πράξεις.

Ούτε προβλέπεται να ρυθμίζονται περιορισμοί για συγκεκριμένες ομάδες πληθυσμού μόνο, γιατί προσπίπτουν στην αρχή της αναλογικότητας. Δεν μπορείς να πεις ότι γενικά ο υγιής αποτελεί κίνδυνο για την δημόσια υγεία γιατί υπάρχει περίπτωση να κολλήσει και σε κάθε περίπτωση δεν είναι πολύ μεγαλύτερη η πιθανότητα να κολλήσει σε σχέση με τον εμβολιασμένο, για να δικαιολογούνται περιορισμοί.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2021, 23:03

Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:56
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:28
Η λογική μου παραπέμπει κυριολεκτικά στο αντίθετο. Όμως εδώ διερωτομαστε αν υπάρχει κάποια στέρεα βάση για την θεσμοθέτηση της συνταγματικότητας για λόγους δημόσιας υγείας. Κάτι πολύ συγκεκριμένο λοιπόν που απαιτεί να διερευνήσουμε εάν πληρούνται οι προϋποθέσεις για κάτι τέτοιο. Ποιες είναι ; Στις είχα αναφέρει σε προηγούμενη μεταξύ μας συζήτηση.
Είναι απολύτως ξεκάθαρη η θέση μου. Από τη στιγμή που η συνταγματικότητα βασίζεται στο θεσμικό πλαίσιο, στα θέματα υγείας τον πρώτο λόγο έχουν οι καθ' ύλην αρμόδιοι δηλαδή οι επιστημονικοί φορείς που είναι υπεύθυνοι για την υγεία.

Οι ενστάσεις που μπορεί να έχει ο καθένας για το κύρος της χ ή ψ θεσμικότητας, είναι τελείως άλλο ζήτημα. Σαφώς και υπάρχουν.

Αλλά να επικαλείται κάποιος το σύνταγμα επιλεκτικά, προσθαφαιρώντας/ερμηνεύοντας ό,τι γουστάρει ή τον συμφέρει, εκτός από αφέλεια είναι και απολύτως αντισυνταγματική και κυρίως αντιεπιστημονική πρακτική και νοοτροπία.
Α! Να που συμφωνούμε! Το θέμα είναι να ενημερωσουμε με κάποιον πλάγιο τρόπο τους υποβολεις του πρωθυπουργού μας.
Τι εννοείς πλάγιο τρόπο;

Και από ποιους πιστεύεις ότι χρησιμοποιείται σε μεγαλύτερο βαθμό;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9201
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 25 Ιούλ 2021, 23:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:03
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:00
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:56


Είναι απολύτως ξεκάθαρη η θέση μου. Από τη στιγμή που η συνταγματικότητα βασίζεται στο θεσμικό πλαίσιο, στα θέματα υγείας τον πρώτο λόγο έχουν οι καθ' ύλην αρμόδιοι δηλαδή οι επιστημονικοί φορείς που είναι υπεύθυνοι για την υγεία.

Οι ενστάσεις που μπορεί να έχει ο καθένας για το κύρος της χ ή ψ θεσμικότητας, είναι τελείως άλλο ζήτημα. Σαφώς και υπάρχουν.

Αλλά να επικαλείται κάποιος το σύνταγμα επιλεκτικά, προσθαφαιρώντας/ερμηνεύοντας ό,τι γουστάρει ή τον συμφέρει, εκτός από αφέλεια είναι και απολύτως αντισυνταγματική και κυρίως αντιεπιστημονική πρακτική και νοοτροπία.
Α! Να που συμφωνούμε! Το θέμα είναι να ενημερωσουμε με κάποιον πλάγιο τρόπο τους υποβολεις του πρωθυπουργού μας.
[...]
Και από ποιους πιστεύεις ότι χρησιμοποιείται σε μεγαλύτερο βαθμό;
Μα από αυτούς που νομοθετούν πατώντας πάνω σε αυτές τις αυθαιρεσίες! Ο βαθμός καθορίζεται από το πόσο βαθιά στο πετσί σου θα φτάσουν αυτές. Το να φιλοσοφισει ο kady ή ο Ρεμπελος πάνω σε διατάξεις του Συντάγματος εμένα δεν με αφορά στον βαθμό που δεν μπορούν ως μη έχοντες θεσμικο ρόλο δικαίωμα νομοθέτησης.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Ιούλ 2021, 23:08

Juno έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:44
stavmanr έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:12
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:05
Λιγη σημασια εχει και αυτο. Δεν μας ενδιαφερει αν κινδυνευει ή οχι περισσοτερο ο υγειονομικος (πραγμα που μπορει απο μονο του να αποτελεσει θεμα συζητησης) αλλα το γεγονος οτι αναγκαζεται να εμβολιαστει για λογους κοινωνικης ευθυνης. Ειχαμε κανει παρομοια συζητηση σε αλλο νημα.
Δηλαδή, πχ. θα υποστήριζες εξίσου κι έναν χειρουργό που δεν θέλει να φορέσει μάσκα κατά τη διάρκεια της εγχείρισης;
Δεν έχει το δικαίωμα κατά τη γνώμη σου να είναι αρνητής μάσκας; Μόνο στις καφετέρειες υπάρχει αυτό το "δικαίωμα";
Η μάσκα στο χειρουργείο είναι βασικό εξάρτημα για να γίνει η επέμβαση. Χωρίς μάσκα είναι σαν να οδηγά επαγγελματίας οδηγός και να είναι ντέφι από το αλκοόλ.
Η δήθεν κοινωνική ευθύνη των υγειονομικών για να προστατευθούν ανεμβολίαστες ευπαθείς ομάδες και των εκπαιδευτικών για να προστατευθούν ανεμβολίαστοι γονείς (που όταν έχουν λοίμωξη τα καμάρια τους τα χαπακώνουν και τα στέλνουν στο σχολείο ή νηπιαγωγείο), δείχνει πως θεωρούμε κάποιες ομάδες εργαζομένων σκέτα κομμάτια κρέας που πρέπει να κάνουν μία ιατρική πράξη πάρα τη θέλησή τους για να είμαστε εμείς καλά.
Εγώ στη θέση τους πάντως θα έβγαζα αντίδραση,
ας πούμε να ξύνομαι στην τάξη και να βγουν τούβλα, ούτως ή άλλως με τέτοιους γονείς, δεν θα βγουν και οι καλύτεροι άνθρωποι ή να χτυπά το κουδούνι στο νοσοκομείο αυτός που εξαιτίας του αναγκάστηκα να εμβολιαστώ και εγώ να πίνω το καφεδάκι μου.
Γω πάντως φέτος το καθήκον μου σε 3 τμήματα με 26 παιδιά το έκανα, εφαρμόζοντας όλα τα μέτρα προστασίας.

Δεν ξέρω αν θα ξαναδιδάξω από Σεπτέμβριο.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11543
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 25 Ιούλ 2021, 23:10

Στύγιος έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:08
Juno έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:44
stavmanr έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:12


Δηλαδή, πχ. θα υποστήριζες εξίσου κι έναν χειρουργό που δεν θέλει να φορέσει μάσκα κατά τη διάρκεια της εγχείρισης;
Δεν έχει το δικαίωμα κατά τη γνώμη σου να είναι αρνητής μάσκας; Μόνο στις καφετέρειες υπάρχει αυτό το "δικαίωμα";
Η μάσκα στο χειρουργείο είναι βασικό εξάρτημα για να γίνει η επέμβαση. Χωρίς μάσκα είναι σαν να οδηγά επαγγελματίας οδηγός και να είναι ντέφι από το αλκοόλ.
Η δήθεν κοινωνική ευθύνη των υγειονομικών για να προστατευθούν ανεμβολίαστες ευπαθείς ομάδες και των εκπαιδευτικών για να προστατευθούν ανεμβολίαστοι γονείς (που όταν έχουν λοίμωξη τα καμάρια τους τα χαπακώνουν και τα στέλνουν στο σχολείο ή νηπιαγωγείο), δείχνει πως θεωρούμε κάποιες ομάδες εργαζομένων σκέτα κομμάτια κρέας που πρέπει να κάνουν μία ιατρική πράξη πάρα τη θέλησή τους για να είμαστε εμείς καλά.
Εγώ στη θέση τους πάντως θα έβγαζα αντίδραση,
ας πούμε να ξύνομαι στην τάξη και να βγουν τούβλα, ούτως ή άλλως με τέτοιους γονείς, δεν θα βγουν και οι καλύτεροι άνθρωποι ή να χτυπά το κουδούνι στο νοσοκομείο αυτός που εξαιτίας του αναγκάστηκα να εμβολιαστώ και εγώ να πίνω το καφεδάκι μου.
Γω πάντως φέτος το καθήκον μου σε 3 τμήματα με 26 παιδιά το έκανα, εφαρμόζοντας όλα τα μέτρα προστασίας.

Δεν ξέρω αν θα ξαναδιδάξω από Σεπτέμβριο.
Oι μελλοντικές γενιές περιμένουν με κομμένη την ανάσα.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Ιούλ 2021, 23:12

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:10
Στύγιος έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:08
Juno έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:44

Η μάσκα στο χειρουργείο είναι βασικό εξάρτημα για να γίνει η επέμβαση. Χωρίς μάσκα είναι σαν να οδηγά επαγγελματίας οδηγός και να είναι ντέφι από το αλκοόλ.
Η δήθεν κοινωνική ευθύνη των υγειονομικών για να προστατευθούν ανεμβολίαστες ευπαθείς ομάδες και των εκπαιδευτικών για να προστατευθούν ανεμβολίαστοι γονείς (που όταν έχουν λοίμωξη τα καμάρια τους τα χαπακώνουν και τα στέλνουν στο σχολείο ή νηπιαγωγείο), δείχνει πως θεωρούμε κάποιες ομάδες εργαζομένων σκέτα κομμάτια κρέας που πρέπει να κάνουν μία ιατρική πράξη πάρα τη θέλησή τους για να είμαστε εμείς καλά.
Εγώ στη θέση τους πάντως θα έβγαζα αντίδραση,
ας πούμε να ξύνομαι στην τάξη και να βγουν τούβλα, ούτως ή άλλως με τέτοιους γονείς, δεν θα βγουν και οι καλύτεροι άνθρωποι ή να χτυπά το κουδούνι στο νοσοκομείο αυτός που εξαιτίας του αναγκάστηκα να εμβολιαστώ και εγώ να πίνω το καφεδάκι μου.
Γω πάντως φέτος το καθήκον μου σε 3 τμήματα με 26 παιδιά το έκανα, εφαρμόζοντας όλα τα μέτρα προστασίας.

Δεν ξέρω αν θα ξαναδιδάξω από Σεπτέμβριο.
Oι μελλοντικές γενιές περιμένουν με κομμένη την ανάσα.
Εσύ μπορεί να κοροϊδεύεις ,αλλά έρχεται και για σένα..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2021, 23:15

Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:03
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:00
Α! Να που συμφωνούμε! Το θέμα είναι να ενημερωσουμε με κάποιον πλάγιο τρόπο τους υποβολεις του πρωθυπουργού μας.
[...]
Και από ποιους πιστεύεις ότι χρησιμοποιείται σε μεγαλύτερο βαθμό;
Μα από αυτούς που νομοθετούν πατώντας πάνω σε αυτές τις αυθαιρεσίες! Ο βαθμός καθορίζεται από το πόσο βαθιά στο πετσί σου θα φτάσουν αυτές. Το να φιλοσοφισει ο kady ή ο Ρεμπελος πάνω σε διατάξεις του Συντάγματος εμένα δεν με αφορά στον βαθμό που δεν μπορούν ως μη έχοντες θεσμικο ρόλο δικαίωμα νομοθέτησης.
Προσωπικώς πάντως θεωρώ τον οποιονδήποτε προσπαθεί να συνδέσει το θέμα των εμβολίων με τον πρωθυπουργό της ΚΑΘΕ χώρας, συνειδητά ή ασυνείδητα, τον θεωρώ τον απόλυτο ΜΑΛΑΚΑ.


Το θέμα είναι πολύ πιο ευρύ και παίζει σε παγκόσμιο επίπεδο, πολύ πιο σοβαρό από τις πολιτικές ή προσωπικές εμμονές του κάθε μικροπολιτικάντη παπάρα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 25 Ιούλ 2021, 23:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:15


Προσωπικώς πάντως θεωρώ τον οποιονδήποτε προσπαθεί να συνδέσει το θέμα των εμβολίων με τον πρωθυπουργό της ΚΑΘΕ χώρας, συνειδητά ή ασυνείδητα, τον θεωρώ τον απόλυτο ΜΑΛΑΚΑ.


Το θέμα είναι πολύ πιο ευρύ και παίζει σε παγκόσμιο επίπεδο, πολύ πιο σοβαρό από τις πολιτικές ή προσωπικές εμμονές του κάθε μικροπολιτικάντη παπάρα.
Γιατι μόνο με τον πρωθυπουργό και όχι με τα κάθε λογής "ιδεολογικά" κολλήματα του καθενός;

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9201
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 25 Ιούλ 2021, 23:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:15
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:03
[...]
Και από ποιους πιστεύεις ότι χρησιμοποιείται σε μεγαλύτερο βαθμό;
Μα από αυτούς που νομοθετούν πατώντας πάνω σε αυτές τις αυθαιρεσίες! Ο βαθμός καθορίζεται από το πόσο βαθιά στο πετσί σου θα φτάσουν αυτές. Το να φιλοσοφισει ο kady ή ο Ρεμπελος πάνω σε διατάξεις του Συντάγματος εμένα δεν με αφορά στον βαθμό που δεν μπορούν ως μη έχοντες θεσμικο ρόλο δικαίωμα νομοθέτησης.
Προσωπικώς πάντως θεωρώ τον οποιονδήποτε προσπαθεί να συνδέσει το θέμα των εμβολίων με τον πρωθυπουργό της ΚΑΘΕ χώρας, συνειδητά ή ασυνείδητα, τον θεωρώ τον απόλυτο ΜΑΛΑΚΑ.


Το θέμα είναι πολύ πιο ευρύ και παίζει σε παγκόσμιο επίπεδο, από τις πολιτικές ή προσωπικές εμμονές του κάθε μικροπολιτικάντη παπάρα.
Ούτε εδώ θα διαφωνήσω. Επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν συνηθίζω να κάνω αντιπολίτευση. Εδώ που τα λέμε ,σε αυτό το φόρουμ, ούτε πολιτευση. Όμως μέσα σε αυτό το παγκόσμιο σκηνικό οι λεπτομέρειες και η αυστηρότητα με την οποία ακολουθούνται οι προκαθορισμένες γραμμές βαρύνουν τις εκάστοτε κυβερνήσεις. Δεν είναι Βουλγαρία κ' Ιταλία ίσα κι όμοια :102:
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2021, 23:22

ethereal έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:15


Προσωπικώς πάντως θεωρώ τον οποιονδήποτε προσπαθεί να συνδέσει το θέμα των εμβολίων με τον πρωθυπουργό της ΚΑΘΕ χώρας, συνειδητά ή ασυνείδητα, τον θεωρώ τον απόλυτο ΜΑΛΑΚΑ.


Το θέμα είναι πολύ πιο ευρύ και παίζει σε παγκόσμιο επίπεδο, πολύ πιο σοβαρό από τις πολιτικές ή προσωπικές εμμονές του κάθε μικροπολιτικάντη παπάρα.
Γιατι μόνο με τον πρωθυπουργό και όχι με τα κάθε λογής "ιδεολογικά" κολλήματα του καθενός;
Στα ιδεολογικά κολλήματα του καθενός, έχω αναφερθεί πολλές φορές.

Η απάντηση μου αφορούσε σ' αυτό:
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:07
Το θέμα είναι να ενημερωσουμε με κάποιον πλάγιο τρόπο τους υποβολεις του πρωθυπουργού μας.
Οπότε κάνε στον/στην Bazoomba αυτό το ερώτημα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 25 Ιούλ 2021, 23:24

Αρίστος έγραψε:
24 Ιούλ 2021, 18:00
Ισραήλ: «Το 75% των θανάτων από Covid-19 αυτόν τον Ιούλιο ήταν εμβολιασμένοι»!

https://www.pronews.gr/ygeia/1004424_is ... oliasmenoi

.
Αυτό για τους νοήμονες με μαθηματική κατάρτιση > 6ης δημοτικού δεν λέει τίποτα και είναι απολύτως φυσιολογικό. Από τη στιγμή που το > 90% των ηλικιωμένων έχει εμβολιαστεί και από τη στιγμή που >90% των θανάτων σε όλες τηις ηλικίες είναι θάνατοι ηλιωμένων, ε έπεται πως οι θανατοι εμβολιασμένων (που είναι και ηλικωμενοι) θα είναι το μεγαλύτερο ποσοστό !!

Αυτό που δεν είναι φυσιολογικό είναι πως οι critical - serious στο Ισραηλ έχουν φτάσει στους 101, από 26 σε 20 μέρες, δηλ. το εμβόλιο δείχνει να μην επαρκεί ώστε να ανακόψει την αυξητική τάση γεμίσματος των συστημάτων υγείας ούτε καν το καλοκαίρι.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 25 Ιούλ 2021, 23:27

'Εχετε ανεβάσει λέβελ οι ψέκες εμβολιολάγνοι. Μπράβο ρε :smt038

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70013
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 25 Ιούλ 2021, 23:33

Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:15
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 23:07
Μα από αυτούς που νομοθετούν πατώντας πάνω σε αυτές τις αυθαιρεσίες! Ο βαθμός καθορίζεται από το πόσο βαθιά στο πετσί σου θα φτάσουν αυτές. Το να φιλοσοφισει ο kady ή ο Ρεμπελος πάνω σε διατάξεις του Συντάγματος εμένα δεν με αφορά στον βαθμό που δεν μπορούν ως μη έχοντες θεσμικο ρόλο δικαίωμα νομοθέτησης.
Προσωπικώς πάντως θεωρώ τον οποιονδήποτε προσπαθεί να συνδέσει το θέμα των εμβολίων με τον πρωθυπουργό της ΚΑΘΕ χώρας, συνειδητά ή ασυνείδητα, τον θεωρώ τον απόλυτο ΜΑΛΑΚΑ.

Το θέμα είναι πολύ πιο ευρύ και παίζει σε παγκόσμιο επίπεδο, από τις πολιτικές ή προσωπικές εμμονές του κάθε μικροπολιτικάντη παπάρα.
Ούτε εδώ θα διαφωνήσω. Επέτρεψε μου να σου πω ότι δεν συνηθίζω να κάνω αντιπολίτευση. Εδώ που τα λέμε ,σε αυτό το φόρουμ, ούτε πολιτευση. Όμως μέσα σε αυτό το παγκόσμιο σκηνικό οι λεπτομέρειες και η αυστηρότητα με την οποία ακολουθούνται οι προκαθορισμένες γραμμές βαρύνουν τις εκάστοτε κυβερνήσεις. Δεν είναι Βουλγαρία κ' Ιταλία ίσα κι όμοια :102:
Μα δεν μ' ενδιαφέρει αν κάνεις εσύ αντιπολίτευση.

Κάνε ό,τι γουστάρεις.

Αυτό που μ' ενδιαφέρει είναι ότι κάποιοι χρησιμοποιούν ακόμη και το θέμα της πανδημίας για να κάνουν αντιπολίτευση, ακόμη και αν έχουν σαφή γνώση του κινδύνου και προσπαθούν να διαφυλάξουν τον ευάλωτο κώλο τους με αποστάσεις, μασκούλες και φλογερά συνταγματικά τσιτάτα.

Οι τραλαλάδες ιχωριασμένοι, ευλογημένοι, αντιτσιπάκηδες και λοιποί είναι στην καρακοσμάρα τους αλλά αν μη τι άλλο, είναι ειλικρινείς.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 25 Ιούλ 2021, 23:34

Juno έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 22:44
stavmanr έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:12
Bazoomba έγραψε:
25 Ιούλ 2021, 21:05
Λιγη σημασια εχει και αυτο. Δεν μας ενδιαφερει αν κινδυνευει ή οχι περισσοτερο ο υγειονομικος (πραγμα που μπορει απο μονο του να αποτελεσει θεμα συζητησης) αλλα το γεγονος οτι αναγκαζεται να εμβολιαστει για λογους κοινωνικης ευθυνης. Ειχαμε κανει παρομοια συζητηση σε αλλο νημα.
Δηλαδή, πχ. θα υποστήριζες εξίσου κι έναν χειρουργό που δεν θέλει να φορέσει μάσκα κατά τη διάρκεια της εγχείρισης;
Δεν έχει το δικαίωμα κατά τη γνώμη σου να είναι αρνητής μάσκας; Μόνο στις καφετέρειες υπάρχει αυτό το "δικαίωμα";
Η μάσκα στο χειρουργείο είναι βασικό εξάρτημα για να γίνει η επέμβαση.
Το διάβασα κι αυτό! :D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών