Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιούλ 2021, 17:04

Εμένα δεν μου φαίνεται διάκριση. Όταν επισκέφθηκα συγγενή καρκινοπαθή πριν χρόνια μου είπαν χωρίς μάσκα δεν μπαίνεις στο θάλαμο. Διάκριση υπάρχει από την στιγμή που κάποιος θα ήθελε αλλά δεν θα μπορούσε να εμβολιαστεί.
Και στην τελική το κόστος για τις επιχειρήσεις που πρέπει να εξαερίζουν, βάζουν ειδικά φίλτρα στα κλιματιστικά, απολυμαίνουν τραπέζια, αγοράζουν αντισηπτικά για τους πελάτες τους και μάσκες για το προσωπικό τους δεν είναι αμελητέο, ούτε κάτι που μπορεί να απαιτείται στο διηνεκές. Και να προσθέσω το κυριότερο. Δεν μπορεί να απαιτείται να δουλεύουν με μειωμένο αριθμό πελατών. Ο άλλος έχει έναν τεράστιο χώρο με το ανάλογο ενοίκιο και για ένα + χρόνο βάζει μέσα κόσμο μετρημένο στα δάκτυλα. Ε για πόσο μπορεί να γίνεται αυτό;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 01 Ιούλ 2021, 17:08, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 01 Ιούλ 2021, 17:05

Zelda έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 16:54
Ετσι δημιουργούνται κι αλλες στρατιές "χαμένων" της Παγκοσμιοποίησης

Είναι φανερό πια τι ρόλο βαραει ο κορονοϊός και τα εμβόλια

Ολα έγιναν για να ταξιδευουν και να διασκεδαζουν λίγοι προνομιουχοι χωρις την παρουσια της πλεμπας
ποιος ακριβώς σε εμποδίζει να εμβολιαστείς και να γίνεις προνομιούχος δηλαδή;

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11695
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 01 Ιούλ 2021, 17:06

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 01 Ιούλ 2021, 17:06

Zelda έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 16:54
Ετσι δημιουργούνται κι αλλες στρατιές "χαμένων" της Παγκοσμιοποίησης

Είναι φανερό πια τι ρόλο βαραει ο κορονοϊός και τα εμβόλια

Ολα έγιναν για να ταξιδευουν και να διασκεδαζουν λίγοι προνομιουχοι χωρις την παρουσια της πλεμπας
Ετσι ακριβως.
Το σχεδιο σιγα σιγα παιρνει σαρκα και οστα.
Η πλεμπα θα μεινει στη γη, ενω η πλουτοκρατια θα φιλοξενηθει σε νεο πλανητη γεματο με αφθονο χαβιαρι και ΜΟΥΝΑΡΕΣ ΑΑΑ Class.

Παρατητηστε πως μας τα σερβισουν σιγα σιγα. Μια ο κορωνοιος, μια τα κρυπτονομισματα, μια η μιση ΝΑΣΑ που ξαφνικα βγαινει και λεει οτι ειναι σιγουρο οτι δεν ειμαστε μονοι μας, μια η κλιματικη αλλαγη...
Ε πρεπει να εισαι πολυ ψεκ για να μην αντιλαμβανεσαι τι παιζει!
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14583
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 01 Ιούλ 2021, 17:07

Πρετεντέρης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 17:00
Αντίο.
πολύ εύκολα προσβάλλεσαι για τύπος που έχει ένα μπινελίκι για τους άλλους σε κάθε του ποστ.αντίο ηλίθιε :102:

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11695
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 01 Ιούλ 2021, 17:10

nowhere έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 17:07
Πρετεντέρης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 17:00
Αντίο.
πολύ εύκολα προσβάλλεσαι για τύπος που έχει ένα μπινελίκι για τους άλλους σε κάθε του ποστ.αντίο ηλίθιε :102:

Εικόνα
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
Alphabet
Δημοσιεύσεις: 1639
Εγγραφή: 18 Οκτ 2018, 11:13
Phorum.gr user: Alphabet

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Alphabet » 01 Ιούλ 2021, 17:10

Το εγραψα και σε αλλο νημα...

Χιλια μπραβο!!! :smt038
Γιατι υπαρχουν αναγκαστικα ανεμβολιαστα παιδια.
Και οσοι παραμενουν ανεμβολιαστοι χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο, να πληρωνουν την νοσηλεια τους.
Δεν θα πληρωνουμε οι υπολοιποι την μαλακια που δερνει τον καθε ηλιθιο (τσιπακια, Gates, 5G, μουφα ο κορωνοιος).
Δυο πραγματα ειναι αχωριστα απο το ψεμα, οι πολλες υποσχεσεις και οι πολλες δικαιολογιες.

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9154
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 01 Ιούλ 2021, 17:11

Alphabet έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 17:10
Το εγραψα και σε αλλο νημα...

Χιλια μπραβο!!! :smt038
Γιατι υπαρχουν αναγκαστικα ανεμβολιαστα παιδια.
Και οσοι παραμενουν ανεμβολιαστοι χωρις καποιο ιδιαιτερο λογο, να πληρωνουν την νοσηλεια τους.
Δεν θα πληρωνουμε οι υπολοιποι την μαλακια που δερνει τον καθε ηλιθιο (τσιπακια, Gates, 5G, μουφα ο κορωνοιος).
δεν πληρωνεις τιποτα
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14583
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 01 Ιούλ 2021, 17:12

ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 17:04
Εμένα δεν μου φαίνεται διάκριση. Όταν επισκέφθηκα συγγενή καρκινοπαθή πριν χρόνια μου είπαν χωρίς μάσκα δεν μπαίνεις στο θάλαμο. Διάκριση υπάρχει από την στιγμή που κάποιος θα ήθελε αλλά δεν θα μπορούσε να εμβολιαστεί.
Και στην τελική το κόστος για τις επιχειρήσεις που πρέπει να εξαερίζουν, βάζουν ειδικά φίλτρα στα κλιματιστικά, απολυμαίνουν τραπέζια, αγοράζουν αντισηπτικά για τους πελάτες τους και μάσκες για το προσωπικό τους δεν είναι αμελητέο, ούτε κάτι που μπορεί να απαιτείται στο διηνεκές.
φίλε μου για την παράνοια των μέτρων μιλάμε.πχ επιτρέπεται ένας σερβιτόρος να είναι ανεμβολίαστος αλλά απαγορεύεται μόλις σχολάσει να πιεί ένα ποτό.έχει καμιά λογική αυτό?

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14583
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 01 Ιούλ 2021, 17:14

Πρετεντέρης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 17:10
Εικόνα
σε τίποτα από αυτά δεν κολλάω αλλά είπαμε είσαι ηλίθιος

Άβαταρ μέλους
Rakomelofronas
Δημοσιεύσεις: 4602
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:00
Phorum.gr user: Pegasus - erkebrad

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Rakomelofronas » 01 Ιούλ 2021, 17:15

Πρετεντέρης έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 16:58
Rakomelofronas έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 16:52
Αν εμβολιαστεί μια κρίσιμη μάζα του πληθυσμού, τότε τα αναμενόμενα κρούσματα θα μπορούν να εξυπηρετηθούν από την υπάρχουσα δομή και δεν θα χρειαστούν καθόλου μέτρα. Το πρόβλημα είναι ότι δεν ξέρουμε ποια είναι αυτή η κρίσιμη μάζα. Σε κάθε περίπτωση, το δίλημμα "εγκλεισμός για όλους ή τιμωρία nudging παρότρυνση των ανεμβολίαστων" θα φορεθεί πολύ φέτος το φθινόπωρο.
Κοινωνία > Ψέκες.
Αν και τα επιχειρήματα ορισμένων ανεμβολίαστων είναι για γέλια, δεν πάει ακριβώς έτσι. Είμαστε σε ένα σημείο που η πειθώ θα κάνει καλύτερη δουλειά από τον φόβο στο να πείσει κόσμο να πάει να εμβολιαστεί: όσοι πραγματικά φοβούνται έχουν εμβολιαστεί ήδη. Για να δούμε λοιπόν τι μπορεί να κάνει το κράτος μας, ανεξάρτητα από κόμμα, όταν δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει καταναγκασμό... Προς το παρόν έχει χρησιμοποιήσει διχαστική ρητορική περί "προνομίων" και επιδοματικό κίνητρο καταναλωτικού χαρακτήρα. Το δεύτερο δεν είναι και ό,τι καλύτερο αλλά σίγουρα είναι χίλιες φορές προτιμότερο από τον καταναγκασμό.

Προσωπικά δεν έχω κανένα απολύτως πρόβλημα με την εξατομικευμένη αντιμετώπισή μας σε επίπεδο υγείας αλλά αυτό μπορεί να ανοίξει... ενδιαφέροντες δρόμους που οι υπέρμαχοι της οριζόντιας κρατικής περίθαλψης δεν ξέρω αν είναι διατεθειμένοι να πάρουν. Ήδη η εισαγωγή περισσότερων κεφαλαιοποιητικών στοιχείων στο ασφαλιστικό σύστημα φέρνει πιο κοντά τη σύνδεση των εισφορών και παροχών μας με το ιατρικό μας προφίλ.
Ο κόσμος που θυμάσαι δεν υπάρχει πια.
Τargetnews

Άβαταρ μέλους
adon99
Δημοσιεύσεις: 4476
Εγγραφή: 06 Μαρ 2020, 10:56

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από adon99 » 01 Ιούλ 2021, 17:17

Tα χαμστεροψεκια τι θεμα εχουν ?
Αφου οι εμβολιαρες τους προστατευουνε οπως λενε

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22422
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 01 Ιούλ 2021, 17:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 16:27
Μπορείτε να κάνετε ό,τι θέλετε αλλά από σήμερα σας έχουμε γραμμένους.
επιστροφή στην κανονικότητα, αλλά πρώτα θα εμβολιάσουμε τα νήπια, την επόμενη μάστιγα της κοινωνίας.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 01 Ιούλ 2021, 17:19

nowhere έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 17:12
ST48410 έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 17:04
Εμένα δεν μου φαίνεται διάκριση. Όταν επισκέφθηκα συγγενή καρκινοπαθή πριν χρόνια μου είπαν χωρίς μάσκα δεν μπαίνεις στο θάλαμο. Διάκριση υπάρχει από την στιγμή που κάποιος θα ήθελε αλλά δεν θα μπορούσε να εμβολιαστεί.
Και στην τελική το κόστος για τις επιχειρήσεις που πρέπει να εξαερίζουν, βάζουν ειδικά φίλτρα στα κλιματιστικά, απολυμαίνουν τραπέζια, αγοράζουν αντισηπτικά για τους πελάτες τους και μάσκες για το προσωπικό τους δεν είναι αμελητέο, ούτε κάτι που μπορεί να απαιτείται στο διηνεκές.
φίλε μου για την παράνοια των μέτρων μιλάμε.πχ επιτρέπεται ένας σερβιτόρος να είναι ανεμβολίαστος αλλά απαγορεύεται μόλις σχολάσει να πιεί ένα ποτό.έχει καμιά λογική αυτό?
Δεν τα γνωρίζω αναλυτικά. Αν ισχύει αυτό που λες προφανώς είναι λάθος. Εργαζόμενοι που εξυπηρετούν μεγάλο αριθμό πελατών πρέπει να εμβολιαστούν από τους πρώτους και για δικό τους καλό.
Εγώ αναφέρθηκα στην γενική κατεύθυνση του να ανοίξουν κάποιες δραστηριότητες για τους εμβολιασμένους. Μου φαίνεται λογικό.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 01 Ιούλ 2021, 17:22

Έχετε αποθρασυνθεί οι εμβολιασμένοι ,να σας κάνουν update το λογισμικό.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Στύγιος την 01 Ιούλ 2021, 17:26, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών