Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιούλ 2021, 02:31

sharp έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 02:24
Και μένα με κάλεσε η Βασίλισσα της Αγγλίας για τσάι μεθαύριο και δεν θέλω να της το αρνηθώ, γιατί ξέρω ότι θα στενοχωρηθεί πολύ αν δεν με δει.
Δεν έχω κάποιον λόγο να λέω ιστορίες για αγρίους σε σχέση με την ζωή μου. Για ποιον με πέρασες; Για την ΓΑΛΗ ή τον foscilis;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Ιούλ 2021, 10:37

hellegennes έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 02:21
sharp έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 02:13
Εγώ δεν πιστεύω τα φόρα, πολλοί υποκρίνονται και μάλιστα συχνά πέφτουν σε αντιφάσεις.

Ας πούμε εσύ έχεις γράψει ότι έχεις σοβαρό αναπνευστικό πρόβλημα και από την άλλη λες και ξαναλές, γιατί να το κάνω αφού είμαι νέος κλπ. Οπότε είναι δυνατόν να σε πιστέψω, για σκέψου.
Ισχύουν και τα δύο. Παρά το χρόνιο αναπνευστικό που έχω, η πιθανότητά μου για οτιδήποτε κακό δεν αυξάνεται σημαντικά.
:smt017
Η πιθανότητα να γράφεις ανοησίες αυξάνεται κατακόρυφα.

https://www.hygeia.gr/odigies-profylaxi ... rovlimata/

ΑΙΝΕΙΑΝ06
Δημοσιεύσεις: 19188
Εγγραφή: 30 Σεπ 2018, 00:23

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΙΝΕΙΑΝ06 » 27 Ιούλ 2021, 10:51

🔹️Όλη η Ευρώπη, εκτός της Ελλάδας, έχει πρωτοβάθμια υγεία δηλαδη οικογενειακό γιατρό μόνο έτσι με το φάκελο του ασθενή ο γιατρός γνωρίζει τους ευπαθείς και τις αντενδειξεις και εμβολιάζουμε ή δεν εμβολιάζουμε αναλόγως. Όλα τα άλλα είναι μια τυφλή πολιτική.
🔸️ Οι νέοι/παιδιά έχουν προβλήματα απο τον εμβολιασμό - πολύ περισσότερες οι παρενέργειες απο τον κίνδυνο νόσησης
🔹️Οι ρευματοπαθείς αν κάνουν το εμβόλιο διακόπτεται η θεραπεία τους και κινδυνεύουν άμεσα να μείνουν ανάπηροι.
🔸️Στοχευμενος εμβολιασμός στους ηλικιωμένους και ευπαθείς μετά από έλεγχο
🔹️Όχι εμβόλιο στσ παιδιά

🔺️ Χρειάζεται κλινική μελέτη κυτταρικής και χημικής ανοσίας σε δείγμα πληθυσμού. Χωρίς αυτό δεν έχουμε ιδέα αν χρειάζεται ή οχι η τρίτη δόση η αν ωφελεί η τρίτη δόση.

Δεν δημιουργείται τοίχος ανοσίας από αυτά τα εμβόλια εκ κατασκευής γιατί έχουν ημερομηνία λήξης.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Ιούλ 2021, 13:09

Μητσοτάκης: «Όχι» σε υποχρεωτικούς εμβολιασμούς εκπαιδευτικών
«Αποφάσισα ότι δεν θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση» ο υποχρεωτικός εμβολιασμός των εκπαιδευτικών υπογράμμισε ο πρωθυπουργός πριν από λίγο από το βήμα της Βουλής.

https://www.in.gr/2021/07/27/politics/m ... ideytikon/

Φαααααπ! και το σκατό στη κάλτσα :003::smt005:

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11743
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 27 Ιούλ 2021, 13:17

Στύγιος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:09
Μητσοτάκης: «Όχι» σε υποχρεωτικούς εμβολιασμούς εκπαιδευτικών
«Αποφάσισα ότι δεν θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση» ο υποχρεωτικός εμβολιασμός των εκπαιδευτικών υπογράμμισε ο πρωθυπουργός πριν από λίγο από το βήμα της Βουλής.

https://www.in.gr/2021/07/27/politics/m ... ideytikon/

Φαααααπ! και το σκατό στη κάλτσα :003::smt005:
Ο Κυριάκος μίλησε όμως για συχνά εργαστηριακά τεστ. 1 την εβδομάδα τεστ (ραπιντ)των 20 Χ4 εβδομαδεςΧ8 μήνες= 640 ευρώ. Αν βάλει και δεύτερο... :lol:

Έξυπνος ο Κυριάκος, αντί να ανοίξει πόλεμο με τους ψέκες, τους βάζει να πληρώσουν.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

Άβαταρ μέλους
Lord Brum
Δημοσιεύσεις: 15112
Εγγραφή: 08 Δεκ 2018, 00:27
Phorum.gr user: coriander

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lord Brum » 27 Ιούλ 2021, 13:24

sharp έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 01:10
hellegennes έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:46
sharp έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 00:35
Εμένα δεν με νοιάζει αν θα εμβολιαστείς, αλήθεια το λέω. Όμως δεν καταλαβαίνω τί φοβάσαι τόσο πολύ στο εμβόλιο. Για τον κορωνοϊό έχουμε πει, πνευμονίες, καταστροφή αγγείων, long covid κλπ. Στο εμβόλιο τί είναι αυτό που φοβάσαι τόσο πολύ και σε κάνει να αμύνεσαι μήνες τώρα με εκατοντάδες ποστ;
Καταρχήν δεν φοβάμαι τίποτα. Δεν ζω την ζωή μου μέσα στον φόβο. Απλά δεν βρίσκω τον λόγο να κάνω ένα εμβόλιο με γνωστές παρενέργειες που δεν γουστάρω να έχω, έστω κι αν μιλάμε για 3 μέρες πυρετό, συν όποιες άγνωστες παρενέργειες, βραχυπρόθεσμες ή μη, μόνο και μόνο για να μειωθεί κάπως η πιθανότητά μου να μην έχω για 3 μέρες πυρετό από τον ίδιο τον κορωνοϊό.

Δεν χρειάζεται να φοβάμαι κάτι για να μην το γουστάρω. Το ότι δεν γουστάρω τις μπάμιες δεν σημαίνει ότι τις φοβάμαι, όπως και το ότι δεν γουστάρω να πέσω στο κρεβάτι για μέρες από το εμβόλιο δεν σημαίνει ότι το φοβάμαι. Μόνο ότι δεν είμαι μαζόχα.

Θα το έβλεπα ως λογικό αντάλλαγμα αυτό εάν επρόκειτο να με βοηθήσει απέναντι σε μια επικίνδυνη νόσο ή τουλάχιστον αν έδινε ισόβια ανοσία για μια λάιτ νόσο. Ως έχει το βλέπω ως άσκοπη καταπόνηση.
Οι περισσότεροι δεν καταλαβαίνουν τίποτε, ούτε πυρετό δεν έχουν. Σε έχουν άδικα φοβίσει.
επιβεβαίωνω, 2 δόσεις Pfizer, μόνο έναν ελαφρύ πόνο στο σημείου του εμβολιασμού είχα, ούτε πυρετό ούτε τίποτα
Σκότωσε τον ζαίο που κρύβεις μέσα σου!

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Ιούλ 2021, 13:27

Πρετεντέρης έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:17
Στύγιος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:09
Μητσοτάκης: «Όχι» σε υποχρεωτικούς εμβολιασμούς εκπαιδευτικών
«Αποφάσισα ότι δεν θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση» ο υποχρεωτικός εμβολιασμός των εκπαιδευτικών υπογράμμισε ο πρωθυπουργός πριν από λίγο από το βήμα της Βουλής.

https://www.in.gr/2021/07/27/politics/m ... ideytikon/

Φαααααπ! και το σκατό στη κάλτσα :003::smt005:
Ο Κυριάκος μίλησε όμως για συχνά εργαστηριακά τεστ. 1 την εβδομάδα τεστ (ραπιντ)των 20 Χ4 εβδομαδεςΧ8 μήνες= 640 ευρώ. Αν βάλει και δεύτερο... :lol:

Έξυπνος ο Κυριάκος, αντί να ανοίξει πόλεμο με τους ψέκες, τους βάζει να πληρώσουν.
Tι είναι τα ράπιντ ρε,στραγάλια; :lol:
Και δωρεάν γίνονται ξέρεις σε δομές ΕΟΔΥ https://www.larissanet.gr/2021/07/26/af ... larisaion/
Και αυτό θα το πάρει πίσω στο τέλος :8) .

Άβαταρ μέλους
Πρετεντέρης
Δημοσιεύσεις: 11743
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 14:13
Phorum.gr user: Φωτιά στα τόπια
Τοποθεσία: Μακεδονία ξακουστή

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πρετεντέρης » 27 Ιούλ 2021, 13:39

Στύγιος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:27
Πρετεντέρης έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:17
Στύγιος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:09
Μητσοτάκης: «Όχι» σε υποχρεωτικούς εμβολιασμούς εκπαιδευτικών
«Αποφάσισα ότι δεν θα ήταν η ενδεδειγμένη λύση» ο υποχρεωτικός εμβολιασμός των εκπαιδευτικών υπογράμμισε ο πρωθυπουργός πριν από λίγο από το βήμα της Βουλής.

https://www.in.gr/2021/07/27/politics/m ... ideytikon/

Φαααααπ! και το σκατό στη κάλτσα :003::smt005:
Ο Κυριάκος μίλησε όμως για συχνά εργαστηριακά τεστ. 1 την εβδομάδα τεστ (ραπιντ)των 20 Χ4 εβδομαδεςΧ8 μήνες= 640 ευρώ. Αν βάλει και δεύτερο... :lol:

Έξυπνος ο Κυριάκος, αντί να ανοίξει πόλεμο με τους ψέκες, τους βάζει να πληρώσουν.
Tι είναι τα ράπιντ ρε,στραγάλια; :lol:
Και δωρεάν γίνονται ξέρεις σε δομές ΕΟΔΥ https://www.larissanet.gr/2021/07/26/af ... larisaion/
Και αυτό θα το πάρει πίσω στο τέλος :8) .
Αφού δεν έχεις πρόβλημα να στήνεσαι στην ουρά με τους άλλους ψέκες, πάσο. :smt005:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον Τσιπρισμό.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 27 Ιούλ 2021, 13:43

ethereal έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:26
axilmar έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 11:10

Οσον αφορα το 'εμεις και εσεις', ναι υπαρχει πολωση, επειδη οποιος δεν φοραει μασκα και δεν εμβολιαζεται εμμεσως επηρεαζει την ζωη μου. Αμα δεν την επηρεαζε, δεν θα με ενδιεφερε, ας κοψουνε τον λαιμο τους. Απο την στιγμη ομως που την επηρεαζουν αρνητικα την ζωη μου, ΓΙΑΤΙ ΠΙΣΤΕΥΟΥΝ ΣΕ ΜΑΛΑΚΙΕΣ/ΠΑΡΑΛΟΓΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ, θα με βρισκουν απεναντι.
Όταν με το "εμείς" τοποθετείς τον εαυτό σου στην πλευρά της υπεροχής, ε, όσο να πεις ένα προβληματάκι υπάρχει.
Γιατί υπάρχουν εκατοντάδες άλλα πράγματα που ενδεχομένως πράττεις και επηρεάζουν αρνητικά άλλους.
Οπότε οι κομμένοι λαιμοί είναι νά 'χουμε να λέμε και να κοκορευόμαστε στα φόρα.
Επειδη εσυ μπορεις να κανεις πραγματα που επηρεαζουν αρνητικα αλλους, δεν σημαινει οτι το κανουμε ολοι.

Επισης υπερβαλλεις με το 'κομμενοι λαιμοι'. Χαλαρωσε.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 27 Ιούλ 2021, 13:44

talaipwros έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:11
axilmar έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 14:24

Δες την αύξηση των κρουσμάτων σε ΗΒ.
Τι ακριβως μας λεει αυτο; για ανελυσε το και πως συνδεεται με την αντικοινωνικη συμπεριφορα.
τα κρουσματα στο ΗΒ πεφτουν συνεχως, 30% κατω σε σχεση με την προηγουμενη εβδομαδα και σε συνεχη πτωση


[img]https://i.postimg.cc/65ss06Mf/Scre ... .png[/img]
Και επισης οι θανατοι και οι μεθ.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 27 Ιούλ 2021, 13:44

hellegennes έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 22:58
axilmar έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 14:24
hellegennes έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 13:14
Δες την αύξηση των κρουσμάτων σε ΗΒ.
Τι ακριβως μας λεει αυτο; για ανελυσε το και πως συνδεεται με την αντικοινωνικη συμπεριφορα.
Εάν δεν σου λέει τίποτα, δεν μπορώ να κάνω κάτι.
Κλασικη αποφυγη.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 27 Ιούλ 2021, 13:52

Πρετεντέρης έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:39
Στύγιος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:27
Πρετεντέρης έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:17


Ο Κυριάκος μίλησε όμως για συχνά εργαστηριακά τεστ. 1 την εβδομάδα τεστ (ραπιντ)των 20 Χ4 εβδομαδεςΧ8 μήνες= 640 ευρώ. Αν βάλει και δεύτερο... :lol:

Έξυπνος ο Κυριάκος, αντί να ανοίξει πόλεμο με τους ψέκες, τους βάζει να πληρώσουν.
Tι είναι τα ράπιντ ρε,στραγάλια; :lol:
Και δωρεάν γίνονται ξέρεις σε δομές ΕΟΔΥ https://www.larissanet.gr/2021/07/26/af ... larisaion/
Και αυτό θα το πάρει πίσω στο τέλος :8) .
Αφού δεν έχεις πρόβλημα να στήνεσαι στην ουρά με τους άλλους ψέκες, πάσο. :smt005:
Μη σου πω ότι θα μας πληρώσετε κιόλας στο τέλος για το κάνουμε. Και τα σώβρακα θα σας πάρουμε. :smt077

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 27 Ιούλ 2021, 17:12

Στύγιος έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:52
Μη σου πω ότι θα μας πληρώσετε κιόλας στο τέλος για το κάνουμε. Και τα σώβρακα θα σας πάρουμε. :smt077
Πληρώνουμε ήδη τις ΜΕΘ των ανεμβολίαστων.
Αλλά το θέμα δεν είναι οικονομικό. Κρίμα να καταλήγουν κάθε μέρα τόσοι άνθρωποι σε τόσο φριχτή κατάσταση.
Κι όταν γράφω "φριχτή" εννοώ κάτι βγαλμένο από θρίλερ: εκατοντάδες συνάνθρωποί μας να παλεύουν πχ. για μία ανάσα επί 10 ημέρες ως 4 μήνες.
Αν σου κόπηκε ποτέ η ανάσα για λίγα δευτερόλεπτα, καταλαβαίνεις πώς είναι να σου κόβεται μόνιμα και να παρακαλάς για μία φιάλη οξυγόνου.
Και μετά να καταρρέουν όργανα του σώματος, ένα προς ένα. Αν είσαι τυχερός τη βγάζεις με μία βαριά πνευμονία. Αποκλεισμένος όλοι αυτό το διάστημα σε ένα θάλαμο καραντίνας, χωρίς οικείους, συγγενείς, παρά μόνο άλλους ασθενείς που πεθαίνουν δίπλα σου και περιμένεις πότε θα τους βγάλουν έξω ντυμένοι διαστημάνθρωποι για να μη ζεις δίπλα σε πτώματα.
Αν πραγματικά σου φαίνεται περίεργη η περιγραφή, ρώτησε κάποιον, οποιονδήποτε που πέρασε covid σε νοσοκομείο.
Έχω περιγραφές από έναν συγγενή μου και έξι πρώτου βαθμού συγγενείς πελατών (ρακοσυλλεκτικής), εκ των οποίων οι 4 είναι ήδη στο χώμα.

Ναι, Στύγιε, θα συμφωνούσα ακόμα και να σε ...πληρώσουμε για να μη βρεθείς σε τέτοια κατάσταση.

Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 2999
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 27 Ιούλ 2021, 18:20

https://www.news247.gr/ygeia/emvolio-ko ... _term=Pos2

Όσο και να σκούζει η μιντιακη μαφια για τα εμβόλια οι πολίτες δεν πείθονται. :smt005:
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
Arisvilla
Δημοσιεύσεις: 9304
Εγγραφή: 13 Μάιος 2019, 16:40

Re: Αντίο, ψέκες: όχι αλλά οριζόντια μέτρα για χάρη των ανεμβολίαστων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Arisvilla » 27 Ιούλ 2021, 18:23

axilmar έγραψε:
27 Ιούλ 2021, 13:44
talaipwros έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 23:11
axilmar έγραψε:
26 Ιούλ 2021, 14:24


Τι ακριβως μας λεει αυτο; για ανελυσε το και πως συνδεεται με την αντικοινωνικη συμπεριφορα.
τα κρουσματα στο ΗΒ πεφτουν συνεχως, 30% κατω σε σχεση με την προηγουμενη εβδομαδα και σε συνεχη πτωση


[img]https://i.postimg.cc/65ss06Mf/Scre ... .png[/img]
Και επισης οι θανατοι και οι μεθ.
Oι θάνατοι μηδενίστηκαν στο UK 3 μέρες. Δεν ανακοινώνουν στατιστικά. Οι ΜΕΘ ανεβαίνουν πάντως (όσο ανακοινώνουν)

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών