ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Αύγ 2022, 14:40

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:21
Πτολεμαίος έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:18
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:56


Έχω εξηγήσει το τι και το πως των απόψεων μου στο νήμα κάμποσες φορές,δε θα επαναληφθώ.
Όποιος θέλει διαβάζει και απαντάει.
Δεν υπάρχει γραμμή μετρό που να είναι άχρηστη. Ακόμα και Καλύβια - Μαλακάσα χρήσιμη θα ήταν.
Κάποιος εδώ είπε ότι στου Ζωγράφου - Ιλίσια δεν χρειάζεται μετρό λόγω πολλών λεωφορείων.
Πλάκα κάνετε ρε μλκς;
Η επέκταση των ΜΜΜ προς τα Καλύβια και τη Μαλακάσα, σαφώς και θα ήταν πιο χρήσιμη από τη δημιουργία του Μετρό
στου Ζωγράφου. Για τα λεωφορεία εγώ το έγραψα, πολύ απλά γιατί όταν έχεις δήμους στο Λεκανοπέδιο χωρίς καμία στάση
Μετρό και ο δήμος Ζωγράφου σχεδιάζεται να εξυπηρετείται από 4, ενώ εξυπηρετείται ήδη από 2 και πληθώρα λεωφορειογραμμών
ε εκεί αποδεικνύεται πως ο σχεδιασμός κάπου χωλαίνει.
Συνεχίζεις να θεωρείς ότι τα λεωφορεία και ό,τι συνεπάγεται η καθημερινή χρήση τους δύο φορές τη μέρα (δηλαδή συχνότητα δρομολογίων/αναμονή σε στάση και φυσικά χρόνος διαδρομής) είναι τα ίδια με τη χρήση του μετρό ή ότι αυτά είναι ψιλολεπτομέρειες που δεν ενδιαφέρουν τους εργαζόμενους ή όσους μετακινούνται;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Αύγ 2022, 14:41

Δε βγάζεις άκρη πτόλε, πρόκειται για ιδεοπληπτικούς. Εν τω μεταξύ ο υπερελλάνιος δήμος ζωγράφου είναι από τους πολυπληθέστερους στο λεκανοπέδιο με κοντά εκατό χιλιάδες βασανισμένες από την έλλειψη μετρό ψυχές
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 20981
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 06 Αύγ 2022, 14:45

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:41
Δε βγάζεις άκρη πτόλε, πρόκειται για ιδεοπληπτικούς. Εν τω μεταξύ ο υπερελλάνιος δήμος ζωγράφου είναι από τους πολυπληθέστερους στο λεκανοπέδιο με κοντά εκατό χιλιάδες βασανισμένες από την έλλειψη μετρό ψυχές
:smt005::smt005::blm:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Αύγ 2022, 14:51

Αυτό που ξέρω εγώ είναι ότι τα αντιφά παιδιά όταν θέλουν να εκπολιτίσουν άλλες γειτονιές, μετακινούνται κυρίως με το μετρό και όχι με λεωφορεία.

Νο στάση μετρό, νο δράση.

Απλά, ξεκάθαρα πράγματα.

Οπότε, ας το πάρουν αλλιώς. Αν γίνει στάση μετρό στην έδρα τους, θα επεκταθεί και το δίκτυο αντιφά δράσεων και κοινωνικής ενημέρωσης. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4530
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 06 Αύγ 2022, 15:10

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:21
Πτολεμαίος έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:18
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
05 Αύγ 2022, 15:56


Έχω εξηγήσει το τι και το πως των απόψεων μου στο νήμα κάμποσες φορές,δε θα επαναληφθώ.
Όποιος θέλει διαβάζει και απαντάει.
Δεν υπάρχει γραμμή μετρό που να είναι άχρηστη. Ακόμα και Καλύβια - Μαλακάσα χρήσιμη θα ήταν.
Κάποιος εδώ είπε ότι στου Ζωγράφου - Ιλίσια δεν χρειάζεται μετρό λόγω πολλών λεωφορείων.
Πλάκα κάνετε ρε μλκς;
Η επέκταση των ΜΜΜ προς τα Καλύβια και τη Μαλακάσα, σαφώς και θα ήταν πιο χρήσιμη από τη δημιουργία του Μετρό
στου Ζωγράφου. Για τα λεωφορεία εγώ το έγραψα, πολύ απλά γιατί όταν έχεις δήμους στο Λεκανοπέδιο χωρίς καμία στάση
Μετρό και ο δήμος Ζωγράφου σχεδιάζεται να εξυπηρετείται από 4, ενώ εξυπηρετείται ήδη από 2 και πληθώρα λεωφορειογραμμών
ε εκεί αποδεικνύεται πως ο σχεδιασμός κάπου χωλαίνει.
Μην μπλέκεις λεωφορεία με μετρό, τεράστιο λάθος.
Στου Ζωγράφου μένω και για να πάω στη δουλειά μου αλλάζω τρία μέσα. Αν υπήρχε μετρό θα αλλαζα 1.
Τα λεωφορεία υπάγονται στους κανόνες της κίνησης, η σταθερή τροχιά όχι.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Αύγ 2022, 15:14

Όποιος έχει κατέβει με το δύο τριανταπέντε την παπάγου πρωί που στοκάρουν τα σουπερμάρκετ, ξέρει
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34843
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 06 Αύγ 2022, 15:25

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:41
Δε βγάζεις άκρη πτόλε, πρόκειται για ιδεοπληπτικούς. Εν τω μεταξύ ο υπερελλάνιος δήμος ζωγράφου είναι από τους πολυπληθέστερους στο λεκανοπέδιο με κοντά εκατό χιλιάδες βασανισμένες από την έλλειψη μετρό ψυχές
Πολλοί δεν τα πιστεύουν καν.Απλά στην Ελλάδα οι ψευδοδημοκρατικές δυνάμεις δεν γίνεται να μην υπερασπίζονται τον κάθε αναρχοτραμπούκο αλητήριο διότι είναι στο DNA τους.
Κατά τα άλλα όποιος έχει παρακολουθήσει την ιδεολογική συζήτηση για το μετρό τις προηγούμενες δεκαετίες γνωρίζει ότι παλιά η αριστερά ήταν φανατική οπαδός των μετρό στο όνομα της συλλογικής μετακίνησης του λαού και κατά του "ατομισμού" που υποτίθεται προωθεί το ΙΧ.Από τις πρώτες δουλειές των Σοβιετικών ήταν να φτιάξουν πολυτελές μετρό στη Μόσχα που το έδειχναν και ως αξιοθέατο.
Στην Ελλάδα εγράφησαν τόννοι άρθρων,βιβλίων και φυλλαδίων κατά της απόφασης του Καραμανλή Α΄να καταργήσει τα παλιά τραμ,θεωρήθηκε επιλογή του "κεφαλαίου" η προώθηση των αυτοκινήτων και η παραμέληση του σιδηροδρόμου και όλοι οι δοκησίσοφοι της αριστεράς έψελναν ύμνους στις μαζικές συγκοινωνίες.
Όλα αυτά πάνε περίπατο για να μη θιγούν οι προβληματικοί των Εξαρχείων με τους οποίους κατά τα άλλα παίζουν ξύλο στις διαδηλώσεις και τους ονομάζουν προβοκάτορες αφού πρώτα έχουν σπάσει τις τζαμαρίες απ όπου περνάνε. :D

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Αύγ 2022, 15:31

ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:40
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:21
Πτολεμαίος έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:18


Δεν υπάρχει γραμμή μετρό που να είναι άχρηστη. Ακόμα και Καλύβια - Μαλακάσα χρήσιμη θα ήταν.
Κάποιος εδώ είπε ότι στου Ζωγράφου - Ιλίσια δεν χρειάζεται μετρό λόγω πολλών λεωφορείων.
Πλάκα κάνετε ρε μλκς;
Η επέκταση των ΜΜΜ προς τα Καλύβια και τη Μαλακάσα, σαφώς και θα ήταν πιο χρήσιμη από τη δημιουργία του Μετρό
στου Ζωγράφου. Για τα λεωφορεία εγώ το έγραψα, πολύ απλά γιατί όταν έχεις δήμους στο Λεκανοπέδιο χωρίς καμία στάση
Μετρό και ο δήμος Ζωγράφου σχεδιάζεται να εξυπηρετείται από 4, ενώ εξυπηρετείται ήδη από 2 και πληθώρα λεωφορειογραμμών
ε εκεί αποδεικνύεται πως ο σχεδιασμός κάπου χωλαίνει.
Συνεχίζεις να θεωρείς ότι τα λεωφορεία και ό,τι συνεπάγεται η καθημερινή χρήση τους δύο φορές τη μέρα (δηλαδή συχνότητα δρομολογίων/αναμονή σε στάση και φυσικά χρόνος διαδρομής) είναι τα ίδια με τη χρήση του μετρό ή ότι αυτά είναι ψιλολεπτομέρειες που δεν ενδιαφέρουν τους εργαζόμενους ή όσους μετακινούνται;
Στην περιοχή που αναφέρω η συχνότητα των λεωφορειακών δρομολογίων είναι ιδιαίτερα υψηλή. Επίσης, στους σταθμούς που έχω αναφέρει ήδη
ο χρόνος διέλευσης που μεσολαβεί ανάμεσα στα δρομολόγια των λεωφορείων είναι πολύ κοντά στον αντίστοιχο που προβλέπεται για το Μετρό.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Αύγ 2022, 15:40

Πτολεμαίος έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:10
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:21
Πτολεμαίος έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:18


Δεν υπάρχει γραμμή μετρό που να είναι άχρηστη. Ακόμα και Καλύβια - Μαλακάσα χρήσιμη θα ήταν.
Κάποιος εδώ είπε ότι στου Ζωγράφου - Ιλίσια δεν χρειάζεται μετρό λόγω πολλών λεωφορείων.
Πλάκα κάνετε ρε μλκς;
Η επέκταση των ΜΜΜ προς τα Καλύβια και τη Μαλακάσα, σαφώς και θα ήταν πιο χρήσιμη από τη δημιουργία του Μετρό
στου Ζωγράφου. Για τα λεωφορεία εγώ το έγραψα, πολύ απλά γιατί όταν έχεις δήμους στο Λεκανοπέδιο χωρίς καμία στάση
Μετρό και ο δήμος Ζωγράφου σχεδιάζεται να εξυπηρετείται από 4, ενώ εξυπηρετείται ήδη από 2 και πληθώρα λεωφορειογραμμών
ε εκεί αποδεικνύεται πως ο σχεδιασμός κάπου χωλαίνει.
Μην μπλέκεις λεωφορεία με μετρό, τεράστιο λάθος.
Στου Ζωγράφου μένω και για να πάω στη δουλειά μου αλλάζω τρία μέσα. Αν υπήρχε μετρό θα αλλαζα 1.
Τα λεωφορεία υπάγονται στους κανόνες της κίνησης, η σταθερή τροχιά όχι.
Αν δουλεύεις κατα μήκος της Γραμμής 4 δε χρειάζεσαι 3 μέσα. Ακόμα και στο Γαλάτσι αν θες να πας υπάρχει το 608, από εκεί και έπειτα
σκέψου πόσα μέσα θα άλλαζες αν ήσουν κάτοικος Μενιδίου και έπρεπε να δουλέψεις στον Πειραιά και θα καταλάβεις γιατί το Μενίδι ή
κάθε συνοικία που βρίσκεται μακριά από το Κέντρο της Αθήνας χρειάζεται περισσότερο μία νέα γραμμή Μετρό.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Αύγ 2022, 15:42

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:14
Όποιος έχει κατέβει με το δύο τριανταπέντε την παπάγου πρωί που στοκάρουν τα σουπερμάρκετ, ξέρει
Το απόγευμα τι συμβαίνει, για πες? Αν δεν υπάρχει φορτηγό? Άστο μεγάλε, δεν έχουμε κατέβει μόνο με το 235 και με το 608 έχουμε
κατέβει και με το 230 και με το 221 και με το 220 και με το 815 και με το 250 και με το 622 στο Κέντρο και δεν ξέρω αν έχω ξεχάσει
κάτι.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Αύγ 2022, 15:44

το απόγευμα έχεις σχολικά και σόκερ μαμς που διπλοπαρκάρουν στους ήδη παράνομα παρκαρισμένους
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Αύγ 2022, 15:49

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:44
το απόγευμα έχεις σχολικά και σόκερ μαμς που διπλοπαρκάρουν στους ήδη παράνομα παρκαρισμένους
Το απόγευμα, η κίνηση των Ι.Χ στην Παπάγου πέφτει κατά πολύ. Ακόμα και μέσα στα λεωφορεία, ο κόσμος είναι αισθητά
λιγότερος από ότι το πρωί, τις απογευματινές ώρες στο 608 βρίσκεις συννήθως να κάτσεις.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 06 Αύγ 2022, 15:52

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:49
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:44
το απόγευμα έχεις σχολικά και σόκερ μαμς που διπλοπαρκάρουν στους ήδη παράνομα παρκαρισμένους
Το απόγευμα, η κίνηση των Ι.Χ στην Παπάγου πέφτει κατά πολύ. Ακόμα και μέσα στα λεωφορεία, ο κόσμος είναι αισθητά
λιγότερος από ότι το πρωί, τις απογευματινές ώρες στο 608 βρίσκεις συννήθως να κάτσεις.
σοβαρά τώρα; ειδικά δε όταν τα μαγαζιά είναι ανοικτά; η μόνη περίπτωση να τα εννοείς αυτά και να μην τρολελέ, είναι οι παραστάσεις σου να είναι από καλκάτα - νέο δελχί
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 06 Αύγ 2022, 15:55

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:52
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:49
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:44
το απόγευμα έχεις σχολικά και σόκερ μαμς που διπλοπαρκάρουν στους ήδη παράνομα παρκαρισμένους
Το απόγευμα, η κίνηση των Ι.Χ στην Παπάγου πέφτει κατά πολύ. Ακόμα και μέσα στα λεωφορεία, ο κόσμος είναι αισθητά
λιγότερος από ότι το πρωί, τις απογευματινές ώρες στο 608 βρίσκεις συννήθως να κάτσεις.
σοβαρά τώρα; ειδικά δε όταν τα μαγαζιά είναι ανοικτά; η μόνη περίπτωση να τα εννοείς αυτά και να μην τρολελέ, είναι οι παραστάσεις σου να είναι από καλκάτα - νέο δελχί
Όχι, οι παραστάσεις μου είναι από το μέρος για το οποίο συζητάμε. Αν διαφωνείς, έλα σε 1 μήνα περίπου να τα δούμε μαζί όσα γράφω.
Αλλά και πάλι, είναι τόσο έντονος ο Μητσοτακισμός σου που είσαι ικανός ή να κάνεις πως δεν βλέπεις ή να επικαλεστείς πως έφυγαν οι
Ζωγραφιώτες για να δουν την προπόνηση του Παναθηναϊκού και άδειασε η γειτονιά :D

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 06 Αύγ 2022, 15:57

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 15:31
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:40
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 14:21


Η επέκταση των ΜΜΜ προς τα Καλύβια και τη Μαλακάσα, σαφώς και θα ήταν πιο χρήσιμη από τη δημιουργία του Μετρό
στου Ζωγράφου. Για τα λεωφορεία εγώ το έγραψα, πολύ απλά γιατί όταν έχεις δήμους στο Λεκανοπέδιο χωρίς καμία στάση
Μετρό και ο δήμος Ζωγράφου σχεδιάζεται να εξυπηρετείται από 4, ενώ εξυπηρετείται ήδη από 2 και πληθώρα λεωφορειογραμμών
ε εκεί αποδεικνύεται πως ο σχεδιασμός κάπου χωλαίνει.
Συνεχίζεις να θεωρείς ότι τα λεωφορεία και ό,τι συνεπάγεται η καθημερινή χρήση τους δύο φορές τη μέρα (δηλαδή συχνότητα δρομολογίων/αναμονή σε στάση και φυσικά χρόνος διαδρομής) είναι τα ίδια με τη χρήση του μετρό ή ότι αυτά είναι ψιλολεπτομέρειες που δεν ενδιαφέρουν τους εργαζόμενους ή όσους μετακινούνται;
Στην περιοχή που αναφέρω η συχνότητα των λεωφορειακών δρομολογίων είναι ιδιαίτερα υψηλή. Επίσης, στους σταθμούς που έχω αναφέρει ήδη
ο χρόνος διέλευσης που μεσολαβεί ανάμεσα στα δρομολόγια των λεωφορείων είναι πολύ κοντά στον αντίστοιχο που προβλέπεται για το Μετρό.
Για να είμαι ειλικρινής, δεν έχω χρονομετρήσει την ώρα αναμονής ή διαδρομής των λεωφορείων. Αυτό που ξέρω όμως είναι ότι μόνον και μόνον το ότι οι διαδρομές του μετρό ΔΕΝ επηρεάζονται από την κυκλοφορία των αθηναϊκών δρόμων, καθιστά σαφή την υπεροχή του μετρό. Για την ακρίβεια, παίζει χωρίς αντίπαλο στα μμμ.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών