ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21036
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 07 Αύγ 2022, 14:24

Εμείς το ξέρουμε ότι αυτό θέλανε....τουρνικέ θα έβαζαν :o

άλλο οτι απ την αρχή ποτέ δεν το έβαλαν στα σχέδια :102:

Εμείς όμως το ξέραμε :g030:


Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος georgebi την 07 Αύγ 2022, 14:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21036
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 07 Αύγ 2022, 14:28

Με την ψιλή θα τον κουρέψει το λόφο ο Μπακογιαννης....καραφλό θα τον αφήσει :-?


Εικόνα
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70252
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2022, 14:30

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 17:09
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 17:04
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 16:52


Εγώ σου λέω ότι είχαν θετική, τι σημαίνει αυτό? Πως δεν ξέρω επιχειρηματίες ή ότι οι επιχειρηματίες που είναι κατά της φωτιάς στο
γραφείο του Βαρβιτσιώτη δεν διαλογίζονται?
Ε, άμα σου λέω ότι είσαι μυρωδιάς. Το θέμα δεν ήταν η επίθεση στο γραφείο του Βαρβιτσιώτη αλλά το ότι αυτό ήταν στο ισόγειο της εισόδου μιας πολυκατοικίας και οι παπάρες δεν υπολογισαν καν ότι υπήρχαν δεκάδες γραφεία στους πάνω ορόφους, όπου υπήρχαν ακόμη εργαζόμενοι. Όπως δεν υπολόγισαν και τα υπόλοιπα μαγαζιά που ήταν δίπλα στο γραφείο, όπως πχ ένα βιβλιοπωλείο με σαφέστατα εύφλεκτο υλικό. Και έκαναν το οτιδήποτε για να εμποδίσουν και το πυροσβεστικό όχημα όπως πάντα. Μαρφίν φάση.

Και όλα αυτά στη Γενναδίου που είναι ένας μικρός και στενός δρόμος.
Ναι ωραία, εσύ με ρώτησες για την άποψη που έχουν κάποιοι γνωστοί μου επιχειρηματίες σχετικά με την επίθεση στον Βαρβιτσιώτη και εγώ σου λέω πως η άποψη τους είναι "Καλά του κανάνε του πούστη". Τι σημασία έχει αυτό και για την συζήτησή μας και για την επιχειρηματολογία σου
εν γένει και για τα συμπεράσματα που κάνεις?
Έχει σχέση με το ότι όσοι είπανε "Καλά του κανάνε του πούστη" βλέπουν μόνον τον Βαρβιτσιώτη στην εικόνα και τίποτα άλλο.

Και ακριβώς γι' αυτό τους θεωρώ ψυχωτικά δίποδα και κοινωνικές κατσαρίδες. Και υποτιμώ τις κατσαρίδες με αυτό που γράφω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΓΑΛΗ την 07 Αύγ 2022, 14:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 07 Αύγ 2022, 14:30

Ο Λόφος Στρέφη θέλει όντως φροντίδα, τώρα με τον Μπακογιάννη κανείς δεν είναι σίγουρος τι μπαρούφα
θα προκύψει στο τέλος.

Άβαταρ μέλους
georgebi
Δημοσιεύσεις: 21036
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 14:17

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από georgebi » 07 Αύγ 2022, 14:32

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:30
Ο Λόφος Στρέφη θέλει όντως φροντίδα, τώρα με τον Μπακογιάννη κανείς δεν είναι σίγουρος τι μπαρούφα
θα προκύψει στο τέλος.
Απ όλα έχεις γράψει στο νήμα, αυτό ειναι το μόνο που συμφωνώ μαζί σου :roll:
看起来和闻起来像狗屎的东西,您无需舔以确保它是狗屎..... :102:
SpoilerShow
Ότι φαίνεται σκατά και μυρίζει σαν σκατά δεν χρειάζεται να το γλείψεις για να βεβαιωθείς ότι είναι σκατά..

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70252
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2022, 14:36

Όλοι φοβόμαστε τις ιδέες των συμβούλων του Μπακογιάννη.

Έτερον εκάτερον.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 07 Αύγ 2022, 14:37

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:30
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 17:09
ΓΑΛΗ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 17:04


Ε, άμα σου λέω ότι είσαι μυρωδιάς. Το θέμα δεν ήταν η επίθεση στο γραφείο του Βαρβιτσιώτη αλλά το ότι αυτό ήταν στο ισόγειο της εισόδου μιας πολυκατοικίας και οι παπάρες δεν υπολογισαν καν ότι υπήρχαν δεκάδες γραφεία στους πάνω ορόφους, όπου υπήρχαν ακόμη εργαζόμενοι. Όπως δεν υπολόγισαν και τα υπόλοιπα μαγαζιά που ήταν δίπλα στο γραφείο, όπως πχ ένα βιβλιοπωλείο με σαφέστατα εύφλεκτο υλικό. Και έκαναν το οτιδήποτε για να εμποδίσουν και το πυροσβεστικό όχημα όπως πάντα. Μαρφίν φάση.

Και όλα αυτά στη Γενναδίου που είναι ένας μικρός και στενός δρόμος.
Ναι ωραία, εσύ με ρώτησες για την άποψη που έχουν κάποιοι γνωστοί μου επιχειρηματίες σχετικά με την επίθεση στον Βαρβιτσιώτη και εγώ σου λέω πως η άποψη τους είναι "Καλά του κανάνε του πούστη". Τι σημασία έχει αυτό και για την συζήτησή μας και για την επιχειρηματολογία σου
εν γένει και για τα συμπεράσματα που κάνεις?
Έχει σχέση με το ότι όσοι είπανε "Καλά του κανάνε του πούστη" βλέπουν μόνον τον Βαρβιτσιώτη στην εικόνα και τίποτα άλλο.

Και ακριβώς γι' αυτό τους θεωρώ ψυχωτικά δίποδα και κοινωνικές κατσαρίδες. Και υποτιμώ τις κατσαρίδες με αυτό που γράφω.
Όποιος θέλει να βλέπει τον Βαρβιτσιώτη σαν πούστη ή σαν κατσαρίδα, τον βλέπει. Από εκεί και πέρα, εσύ έθεσες το θέμα "εργαζόμενοι και κάτοικοι"
στην κουβέντα και σου απαντάω πως στο κάτω κάτω της γραφής πολλοί από τους διαμαρτυρόμενους μπορεί να είναι οι ίδιοι εργαζόμενοι και κάτοικοι των Εξαρχείων, μπορεί μάλιστα οι απόψεις τους να εκφράζουν την πλειοψηφία των κατοίκων. Το ότι εσύ μίλησες με "κάποιους" και ότι ο Μπάρμπι έφαγε μολότωφ στο γραφείο, δεν έχουν σχέση με το θέμα μας. Όχι μόνο γιατί δεν μας δείχνουν μία εικόνα για το τι λένε οι Εξαρχειώτες γενικά και αόριστα για το Μετρό αλλά και γιατί τελικά μπορεί κάλλιστα αυτός που διαφωνεί με την επίθεση στου Βαρβιτσιώτη να διαφωνεί και με τη στάση του Μετρό. Το ένα θέμα δεν υπαγορεύει την άποψη στο άλλο.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70252
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2022, 14:43

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:30
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
06 Αύγ 2022, 17:09


Ναι ωραία, εσύ με ρώτησες για την άποψη που έχουν κάποιοι γνωστοί μου επιχειρηματίες σχετικά με την επίθεση στον Βαρβιτσιώτη και εγώ σου λέω πως η άποψη τους είναι "Καλά του κανάνε του πούστη". Τι σημασία έχει αυτό και για την συζήτησή μας και για την επιχειρηματολογία σου
εν γένει και για τα συμπεράσματα που κάνεις?
Έχει σχέση με το ότι όσοι είπανε "Καλά του κανάνε του πούστη" βλέπουν μόνον τον Βαρβιτσιώτη στην εικόνα και τίποτα άλλο.

Και ακριβώς γι' αυτό τους θεωρώ ψυχωτικά δίποδα και κοινωνικές κατσαρίδες. Και υποτιμώ τις κατσαρίδες με αυτό που γράφω.
Όποιος θέλει να βλέπει τον Βαρβιτσιώτη σαν πούστη ή σαν κατσαρίδα, τον βλέπει. Από εκεί και πέρα, εσύ έθεσες το θέμα "εργαζόμενοι και κάτοικοι"
στην κουβέντα και σου απαντάω πως στο κάτω κάτω της γραφής πολλοί από τους διαμαρτυρόμενους μπορεί να είναι οι ίδιοι εργαζόμενοι και κάτοικοι των Εξαρχείων, μπορεί μάλιστα οι απόψεις τους να εκφράζουν την πλειοψηφία των κατοίκων. Το ότι εσύ μίλησες με "κάποιους" και ότι ο Μπάρμπι έφαγε μολότωφ στο γραφείο, δεν έχουν σχέση με το θέμα μας. Όχι μόνο γιατί δεν μας δείχνουν μία εικόνα για το τι λένε οι Εξαρχειώτες γενικά και αόριστα για το Μετρό αλλά και γιατί τελικά μπορεί κάλλιστα αυτός που διαφωνεί με την επίθεση στου Βαρβιτσιώτη να διαφωνεί και με τη στάση του Μετρό. Το ένα θέμα δεν υπαγορεύει την άποψη στο άλλο.
Οκ, το έριξες πάλι στους εργαζόμενους και τους κάτοικους γενικώς, ενώ μπολντάρισα τους εργαζόμενους του κτιρίου.

Είσαι στο ανεπίστρεπτο της δαπεργολικής παπαροσύνης, βαρουφοχτυπημένε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 07 Αύγ 2022, 14:50

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:43
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:37
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:30


Έχει σχέση με το ότι όσοι είπανε "Καλά του κανάνε του πούστη" βλέπουν μόνον τον Βαρβιτσιώτη στην εικόνα και τίποτα άλλο.

Και ακριβώς γι' αυτό τους θεωρώ ψυχωτικά δίποδα και κοινωνικές κατσαρίδες. Και υποτιμώ τις κατσαρίδες με αυτό που γράφω.
Όποιος θέλει να βλέπει τον Βαρβιτσιώτη σαν πούστη ή σαν κατσαρίδα, τον βλέπει. Από εκεί και πέρα, εσύ έθεσες το θέμα "εργαζόμενοι και κάτοικοι"
στην κουβέντα και σου απαντάω πως στο κάτω κάτω της γραφής πολλοί από τους διαμαρτυρόμενους μπορεί να είναι οι ίδιοι εργαζόμενοι και κάτοικοι των Εξαρχείων, μπορεί μάλιστα οι απόψεις τους να εκφράζουν την πλειοψηφία των κατοίκων. Το ότι εσύ μίλησες με "κάποιους" και ότι ο Μπάρμπι έφαγε μολότωφ στο γραφείο, δεν έχουν σχέση με το θέμα μας. Όχι μόνο γιατί δεν μας δείχνουν μία εικόνα για το τι λένε οι Εξαρχειώτες γενικά και αόριστα για το Μετρό αλλά και γιατί τελικά μπορεί κάλλιστα αυτός που διαφωνεί με την επίθεση στου Βαρβιτσιώτη να διαφωνεί και με τη στάση του Μετρό. Το ένα θέμα δεν υπαγορεύει την άποψη στο άλλο.
Οκ, το έριξες πάλι στους εργαζόμενους και τους κάτοικους γενικώς, ενώ μπολντάρισα τους εργαζόμενους του κτιρίου.

Είσαι στο ανεπίστρεπτο της δαπεργολικής παπαροσύνης, βαρουφοχτυπημένε.
Δηλαδή όταν μίλαγες για τους "εργαζόμενους και τους κατοίκους" των Εξαρχείων που θέλουν το σταθμό, αναφερόσουν συγκεκριμένα στους
γείτονες του Βαρβιτσιώτη? Γιατί από την αναφορά των "εργαζομένων και κατοίκων" που θέλουν το Μετρό ξεκίνησε η κουβέντα και κατέληξε στον Βαρβιτσιώτη.
Ε δεν ξέρω εγώ τι είδους χτυπημένος είμαι, πάντως εσύ είσαι πάντως που έχεις κολλήσει 2 μέρες τώρα στο θέμα του Βαρβιτσιώτη και ακόμα να
καταλάβει κανείς, τι νόημα έχει στο παρόν νήμα αυτό. Ψάξε τι σημαίνει παπαροσύνη λοιπόν, δαπεργόλεια ή μη.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70252
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2022, 14:53

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:43
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:37


Όποιος θέλει να βλέπει τον Βαρβιτσιώτη σαν πούστη ή σαν κατσαρίδα, τον βλέπει. Από εκεί και πέρα, εσύ έθεσες το θέμα "εργαζόμενοι και κάτοικοι"
στην κουβέντα και σου απαντάω πως στο κάτω κάτω της γραφής πολλοί από τους διαμαρτυρόμενους μπορεί να είναι οι ίδιοι εργαζόμενοι και κάτοικοι των Εξαρχείων, μπορεί μάλιστα οι απόψεις τους να εκφράζουν την πλειοψηφία των κατοίκων. Το ότι εσύ μίλησες με "κάποιους" και ότι ο Μπάρμπι έφαγε μολότωφ στο γραφείο, δεν έχουν σχέση με το θέμα μας. Όχι μόνο γιατί δεν μας δείχνουν μία εικόνα για το τι λένε οι Εξαρχειώτες γενικά και αόριστα για το Μετρό αλλά και γιατί τελικά μπορεί κάλλιστα αυτός που διαφωνεί με την επίθεση στου Βαρβιτσιώτη να διαφωνεί και με τη στάση του Μετρό. Το ένα θέμα δεν υπαγορεύει την άποψη στο άλλο.
Οκ, το έριξες πάλι στους εργαζόμενους και τους κάτοικους γενικώς, ενώ μπολντάρισα τους εργαζόμενους του κτιρίου.

Είσαι στο ανεπίστρεπτο της δαπεργολικής παπαροσύνης, βαρουφοχτυπημένε.
Δηλαδή όταν μίλαγες για τους "εργαζόμενους και τους κατοίκους" των Εξαρχείων που θέλουν το σταθμό, αναφερόσουν συγκεκριμένα στους
γείτονες του Βαρβιτσιώτη? Γιατί από την αναφορά των "εργαζομένων και κατοίκων" που θέλουν το Μετρό ξεκίνησε η κουβέντα και κατέληξε στον Βαρβιτσιώτη.
Ε δεν ξέρω εγώ τι είδους χτυπημένος είμαι, πάντως εσύ είσαι πάντως που έχεις κολλήσει 2 μέρες τώρα στο θέμα του Βαρβιτσιώτη και ακόμα να
καταλάβει κανείς, τι νόημα έχει στο παρόν νήμα αυτό. Ψάξε τι σημαίνει παπαροσύνη λοιπόν, δαπεργόλεια ή μη.
Άσε με ρε βλάκα.

Δεν φταις εσύ, εγώ φταίω. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 07 Αύγ 2022, 15:11

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:53
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:50
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:43


Οκ, το έριξες πάλι στους εργαζόμενους και τους κάτοικους γενικώς, ενώ μπολντάρισα τους εργαζόμενους του κτιρίου.

Είσαι στο ανεπίστρεπτο της δαπεργολικής παπαροσύνης, βαρουφοχτυπημένε.
Δηλαδή όταν μίλαγες για τους "εργαζόμενους και τους κατοίκους" των Εξαρχείων που θέλουν το σταθμό, αναφερόσουν συγκεκριμένα στους
γείτονες του Βαρβιτσιώτη? Γιατί από την αναφορά των "εργαζομένων και κατοίκων" που θέλουν το Μετρό ξεκίνησε η κουβέντα και κατέληξε στον Βαρβιτσιώτη.
Ε δεν ξέρω εγώ τι είδους χτυπημένος είμαι, πάντως εσύ είσαι πάντως που έχεις κολλήσει 2 μέρες τώρα στο θέμα του Βαρβιτσιώτη και ακόμα να
καταλάβει κανείς, τι νόημα έχει στο παρόν νήμα αυτό. Ψάξε τι σημαίνει παπαροσύνη λοιπόν, δαπεργόλεια ή μη.
Άσε με ρε βλάκα.

Δεν φταις εσύ, εγώ φταίω. :)
Προφανώς φταις, αν δε γράφεις κάτι ξεκάθαρο για να απαντήσει ο άλλος θα καταλήγετε να παίζετε την κολοκυθιά στο τέλος και να σπαμάρετε.
Και εδώ μέσα υπήρξαν σχολιαστές που μου γράψαν κάτι συγκεκριμένο, τους απάντησα κάτι συγκεκριμένο και εγώ (και κοφτά) και στην τελική μπορεί να μην τους έπεισα αλλά η φάση ήταν "Έγραψες εσύ, έγραψα και εγώ τέλος, πάμε παρακάτω", εσύ εδώ μου γράφεις δύο μέρες για τις μοολότωφ στου Βαρβιτσιώτη, σε λίγο θα μου πιάσεις τα του Χατζηδάκη ή τα του Κυρανάκη και όταν σου απαντώ ευγενικά "Ε και τι μας τα γράφεις αυτά ρε μαντάμ, τι σχέση έχουν?" είμαι εγώ ο βαρουφοχτυπημένος βλάκας,φορέας της δαπεργόλειας παπαροσύνης :D
τους έπεισα στην τελική αλλά δεν ήρθε κανείς να μου λέει

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9295
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 07 Αύγ 2022, 15:28

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 15:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:53
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:50


Δηλαδή όταν μίλαγες για τους "εργαζόμενους και τους κατοίκους" των Εξαρχείων που θέλουν το σταθμό, αναφερόσουν συγκεκριμένα στους
γείτονες του Βαρβιτσιώτη? Γιατί από την αναφορά των "εργαζομένων και κατοίκων" που θέλουν το Μετρό ξεκίνησε η κουβέντα και κατέληξε στον Βαρβιτσιώτη.
Ε δεν ξέρω εγώ τι είδους χτυπημένος είμαι, πάντως εσύ είσαι πάντως που έχεις κολλήσει 2 μέρες τώρα στο θέμα του Βαρβιτσιώτη και ακόμα να
καταλάβει κανείς, τι νόημα έχει στο παρόν νήμα αυτό. Ψάξε τι σημαίνει παπαροσύνη λοιπόν, δαπεργόλεια ή μη.
Άσε με ρε βλάκα.

Δεν φταις εσύ, εγώ φταίω. :)
Προφανώς φταις, αν δε γράφεις κάτι ξεκάθαρο για να απαντήσει ο άλλος θα καταλήγετε να παίζετε την κολοκυθιά στο τέλος και να σπαμάρετε.
Και εδώ μέσα υπήρξαν σχολιαστές που μου γράψαν κάτι συγκεκριμένο, τους απάντησα κάτι συγκεκριμένο και εγώ (και κοφτά) και στην τελική μπορεί να μην τους έπεισα αλλά η φάση ήταν "Έγραψες εσύ, έγραψα και εγώ τέλος, πάμε παρακάτω", εσύ εδώ μου γράφεις δύο μέρες για τις μοολότωφ στου Βαρβιτσιώτη, σε λίγο θα μου πιάσεις τα του Χατζηδάκη ή τα του Κυρανάκη και όταν σου απαντώ ευγενικά "Ε και τι μας τα γράφεις αυτά ρε μαντάμ, τι σχέση έχουν?" είμαι εγώ ο βαρουφοχτυπημένος βλάκας,φορέας της δαπεργόλειας παπαροσύνης :D
τους έπεισα στην τελική αλλά δεν ήρθε κανείς να μου λέει
Γιατι επιμενεις να κανεις διαλογο μαζι της;
Αν θες κανε επεξεργασια στην δημοσιευση σου να διαγραφει η προσβολη (μιας και εκανες τον κοπο να απαντησεις με σεντονι στις ασυναρτησιες)
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70252
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2022, 15:31

Bazoomba έγραψε:
07 Αύγ 2022, 15:28
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 15:11
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Αύγ 2022, 14:53


Άσε με ρε βλάκα.

Δεν φταις εσύ, εγώ φταίω. :)
Προφανώς φταις, αν δε γράφεις κάτι ξεκάθαρο για να απαντήσει ο άλλος θα καταλήγετε να παίζετε την κολοκυθιά στο τέλος και να σπαμάρετε.
Και εδώ μέσα υπήρξαν σχολιαστές που μου γράψαν κάτι συγκεκριμένο, τους απάντησα κάτι συγκεκριμένο και εγώ (και κοφτά) και στην τελική μπορεί να μην τους έπεισα αλλά η φάση ήταν "Έγραψες εσύ, έγραψα και εγώ τέλος, πάμε παρακάτω", εσύ εδώ μου γράφεις δύο μέρες για τις μοολότωφ στου Βαρβιτσιώτη, σε λίγο θα μου πιάσεις τα του Χατζηδάκη ή τα του Κυρανάκη και όταν σου απαντώ ευγενικά "Ε και τι μας τα γράφεις αυτά ρε μαντάμ, τι σχέση έχουν?" είμαι εγώ ο βαρουφοχτυπημένος βλάκας,φορέας της δαπεργόλειας παπαροσύνης :D
τους έπεισα στην τελική αλλά δεν ήρθε κανείς να μου λέει
Γιατι επιμενεις να κανεις διαλογο μαζι της;
Αν θες κανε επεξεργασια στην δημοσιευση σου να διαγραφει η προσβολη (μιας και εκανες τον κοπο να απαντησεις με σεντονι στις ασυναρτησιες)
Ποια προσβολή;

Και ποιες ασυναρτησίες;

Καλό είναι να διευκρινίζονται κάποια πράγματα από τους επίτιμους, για να υπάρχει και κάποια λίστα δεδικασμένων, έτσι;

:lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70252
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Αύγ 2022, 15:37

Περιμένω απάντηση.

Κι εγώ θα μπορούσα να εκλάβω ως προσβολή τον ορισμό "ασυναρτησίες" σε αυτά που γράφω και ειδικώς όταν εκφέρεται από τον συντονισμό.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: ΟΧΙ Μετρό στην Πλατεία Εξαρχείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 07 Αύγ 2022, 15:42

Juno έγραψε:
06 Αύγ 2022, 22:23
Αρχέλαος έγραψε:
06 Αύγ 2022, 12:33
Juno έγραψε:
04 Αύγ 2022, 15:43

Έχεις προσπαθήσει να παρκάρεις εκεί;





Όχι όπως τα τραβούν οι καταστηματάρχες στην Αγία Παρασκευή που έκαναν χαμούλη για να μην γίνει metro και τώρα η αγορά μεταφέρθηκε στο Χαλάνδρι και τα μαγαζιά της Αγίας Παρασκευής κλείνουν το ένα μετά το άλλο.
Ποια μαγαζιά κλείνουν;
Γιατί και είναι αυταπόδεικτο, η κεντρική πλατεία στην οποία θα γινόταν το μετρό έχει πληθώρα κόσμου και η περιοχή ευρύτερα επισκεπτών. Άλλωστε για αυτό το λόγο είναι πολύ δύσκολο το πάρκινγκ και το τοπικό ιδιωτικό πάρκινγκ με μεγάλη ζήτηση.
Τώρα, η πρόσβαση είναι εύκολη:
Eίτε από την Μεσογείων όσο και επί της οδού Αγίας Παρασκευής, διέρχονται λεωφορεία προς την πόλη οπότε ο εξερχόμενος του μετρό που έχει στάσεις σε αυτούς τους δρόμους, όταν επιβιβαστεί στο λεωφορείο βρίσκεται σε 5-7 λεπτά στην κεντρική της πλατεία.
Επιπλέον αν επιλέξει να βγει από την στάση Αγία Παρασκευή ή αντίστοιχα Νομισματοκοπείο, με δεκαπεντάλεπτο περπάτημα έχει φτάσει στην κεντρική πλατεία.
Αλλά το περπάτημα το βγάζω από την εξίσωση.

Άλλωστε επισκέπτονται οι μη αυτοκινητιστές την Αγία Παρασκευή, π.χ. έξοδος στο Σταθμό Αγία Παρασκευή και μετά επιβίβαση στο 421 το οποίο σε πέντε λεπτά, ανάλογα και με τα τρία φανάρια, αποβιβάζει στην κεντρική πλατεία.
Αν εξέλθει από Μεσογείων(Εθνική Άμυνα, Χολαργό κλπ.) ένα Β2 ή B6 ή κάτι τέτοιο.
Εμείς είμεθα αυτοκινητιστές αλλά πολλές φορές έχουμε συναντηθεί είτε παίρνοντας κόσμο από το μετρό είτε έχοντας αυτοί έρθει με τους προαναφερόμενους τρόπους.
Για τα καφέ λες;
Αυτά θα έχουν δουλειά ακόμα. Όποιος δεν είχε λεφτά για διακοπές, τουλάχιστον πήγε για τα καφεδάκια του.

Εγώ λέω για τα υπόλοιπα καταστήματα, στα δύο εμπορικά, αλλά και έξω από αυτά.
Εστίασα στα καφέ όντως, καθώς να ψωνίσουμε εκεί έχουμε από το 2020, πλην όμως διερχόμενοι από πολλούς δρόμους πλησίον των δύο κυριότερων πλατειών, βλέπουμε τι παίζει.
Και σε ώρα αιχμής υπάρχει κοσμοσυρροή πεζών και οχημάτων, για καφέ, ψώνια και φυσικά με πρώτο στόχο να βρεθεί κάποια θέση πάρκινγκ σε ό,τι αφορά τους αυτοκινητιστές.

Πρώτα-πρώτα να πούμε το εξής:
Ο δήμος κατόπιν και της θέλησης δημοτών ήθελε τώρα σταθμό στην Πλατεία.
Γιατί;
Όχι για τα μαγαζιά, αλλά διότι δεν υπάρχουν εύκολα θέσεις στάθμευσης.
Θεωρούν δηλαδή ότι όταν πάω εγω ως επισκέπτης, αν υπήρχε το μετρό πάνω στην πλατεία θα πήγαινα με το μετρό και θα περίσσευαν έτσι θέσεις στάθμευσης πρόσθετα για τους περίοικους.
Καθώς πολλές οικογένειες έχουν δύο αυτοκίνητα ή και τρία και άρα δεν βολεύονται όλα σε πυλωτές και γκαραζ.
Πλην όμως, εγώ θα πήγαινα πάλι με το αυτοκίνητο, ενώ ήδη ο τάδε πηγαίνει με το μετρό και παίρνει μετά λεωφορείο που διέρχεται είτε από την Λεωφόρο Μεσογείων είτε από την Αγίας Παρασκευής, ανάλογα με το ποια έξοδο του μετρό έχει επιλέξει ο επιβάτης και σε 5-10 λεπτά τον αποβιβάζουν στην πλατεία, άρα μία ή άλλη.
Ο κ. Ζορμπάς, ανέκαθεν υπέρ της δημιουργίας σταθμού στην πλατεία Αγίας Παρασκευής, πήρε την πρωτοβουλία λόγω πιέσεων των δημοτών από την αύξηση της κυκλοφορίας και της έλλειψης θέσεων πάρκινγκ εντός του δήμου. Εναλλακτικά, ο κ. Ζορμπάς ζήτησε από τον κ. Κουρέτα να μεσολαβήσει ώστε να μειωθεί το ημερήσιο μίσθωμα που ζητά ο ιδιώτης παραχωρησιούχος του μεγάλου πάρκινγκ στο σταθμό Μετρό Δουκίσσης Πλακεντίας από τα 6 ευρώ, στα 2 ή 3 ευρώ το πολύ.
https://www.tanea.gr/2004/06/23/greece/ ... paraskeyi/

Τι λέει παραπάνω; Αυξημένη κυκλοφορία, προφανώς για καφέ, βόλτα, ψώνια και δουλειές.
Για αυτό και εναλλακτικά τι ζητάει ο δήμαρχος;
Ας μη γίνει στάση μετρό που δεν γίνεται κιόλας, αλλά ας μειωθεί η τιμή του πάρκινγκ.
Πουθενα αιτήματα λυσσαλέα του εμπορικού κόσμου, αλλά απλώς αιτήματα ιδιωτών που από την μεγάλη επισκεψιμότητα της πόλης-όπως την ομολογούν-δεν βρίσκουν πάρκινγκ.

Τώρα, στο πρώτο εμπορικό που είναι 40-50 μέτρα από την κεντρική πλατεία δεν έχω πάει πρόσφατα, θυμάμαι σίγουρα να έχει νοικιασμένα κάποια καταστήματα ενδυμάτων κλπ.
Όλος ο δρόμος όμως μέχρι το ύψος του κολεγίου έχει πληθώρα καταστημάτων κάθε είδους.
Ας υποθέσουμε όμως ότι κάποια καταστήματα στα εμπορικά κέντρα ή σε κεντρικούς δρόμους γενικότερα έχουν κλείσει:
Αυτό όπως και στο κέντρο της Αθήνας και αλλού είναι και αποτέλεσμα της κρίσης και διάφορων μεγάλων εμπορικών κέντρων(Mall).
Το μετρό δεν έπαιξε ρόλο, άλλωστε ούτε στο Χαλάνδρι που η εμπορική δραστηριότητα μετά το 2005 αυξήθηκε το μετρό δεν είνα κοντά.
Δες για παράδειγμα τα μαγαζιά σε Νίκαια, Αιγάλεω κλπ.
Σημασία έχει το να διαθέτει ο κόσμος χρήματα.
Επειδή λοιπόν η Αγία Παρασκευή είναι κοντά σε αρκετούς δήμους και σχετικά κοντά στο κέντρο της Αθήνας, διαθέτει ωραίο περιβάλλον και συνδυάζει ψώνια με φαγητό και καφέ, εξακολουθεί να έχει πολύ κόσμο και μεγάλη ζήτηση.

Το μετρό στην πλατεία δεν θα βοηθούσε στα καταστήματα, απλώς με ενδεχόμενη γενικότερη ανάπλαση και συρμό σταθερής τροχιάς και υπέργειο, μπορεί να οδηγούσε σε λιγότερη κυκλοφοριακή επιβάρυνση.
Το ζήτημα δηλαδή αφορά περισσότερο την ποιοτική αναβάθμιση και όχι τα καταστήματα έχασαν πελάτες που δεν έχασαν, γιατί πολύ απλά όταν πάει κάποιος εκεί και μάλιστα ποικίλες ώρες, δεν έχει που να παρκάρει.
Ενώ π.χ. στο Νέο Ηράκλειο, την Γλυφάδα, ακόμα και την Νέα Φιλαδέλφεια, το πάρκινγκ είναι πιο εύκολη υπόθεση.
Αλλά αυτές είναι υποκειμενικές κρίσεις.
Κλείνω με μία τέτοια, ας δούμε τι λέει και ένας επαγγελματίας από Νίκαια μεριά και μάλιστα για φαγάδικα που είναι πιο απλά τα πράγματα:

"Συζητώντας με επιχειρηματίες που διατηρούν καταστήματα εστίασης και δίνουν καθημερινά τη μάχη της επιβίωσης στην μετά τον κορωνοϊό εποχή, η εντύπωση που αποκομίσαμε είναι ότι το πρόβλημα στις συγκεκριμένες περιοχές δεν συνδέεται τόσο με την πρόσβαση όσο με την αγοραστική δύναμη της τοπικής κοινωνίας. « Δεν έχει παίξει ούτε πρόκειται να παίξει κάποιο ιδιαίτερα σημαντικό ρόλο το άνοιγμα ενός σταθμού μετρό διότι, αν ήταν έτσι, θα δούλευαν μόνο τα καταστήματα που βρίσκονται κοντά στους σταθμούς, κάτι που όλοι γνωρίζουμε ότι δεν ισχύει. Υπάρχουν περιοχές χωρίς μετρό, χωρίς καν συγκοινωνία που δούλευαν ικανοποιητικά. Αυτό που έχει σημασία είναι αν έχει χρήματα ο κόσμος!» μας είπε νεαρός επιχειρηματίας που δραστηριοποιείται με παραδοσιακό μεζεδοπωλείο σε μια από τις περιοχές που εξετάζουμε στο παρόν ρεπορτάζ.

▲ Νίκαια: Πολλά κλειστά κι εντελώς εγκαταλελειμμένα καταστήματα στην πλατεία Αγίου Νικολάου, μια εικόνα αδιανόητη για άλλες εξόδους σταθμών μετρό.

https://grillmagazine.gr/2020/10/25/%CE ... %BF%CE%BA/


Έγραψα πολλά. Απλώς το μέρος αποτελεί έναν από τους αγαπημένους μας προορισμούς, εμένα δε από πολύ παλιά.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών