Να μην μας βρει κι αυτό το κακό ή όχι ;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Να μην μας βρει κι αυτό το κακό ή όχι ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 03 Αύγ 2018, 08:54

Είναι το γνωστό ρητό του Αλέξη Τσίπρα, που ελέχθη ως ελέχθη όταν ελέχθη.
Όμως είναι ο μόνος που έχει πει κάτι παρόμοιο ;
Η αλήθεια είναι ότι το είπαν και άλλοι και μάλιστα το είπαν και για τον ίδιο τον Τσίπρα κάποτε μερικοί !
Αναφέρομαι στη γνωστή μας παρέα των κ.κ. Μέρκελ - Β. Σόϊμπλε - Γιούνκερ - Σούλτς - Ολάντ και ίσως λίγο και σε Ντέϊβιντ Κάμερον που έκανε παρέα με τους υπόλοιπους τότε.
Η παρέα μας έλεγε "υπογράψτε ή νιξ φαϊ" όποιον και να έβρισκε πρωθυπουργό μπροστά της, αλλά δεν φαίνεται και να γουστάριζε πολύ την περίπτωση Αλέξις. Θα πεινάσουν και θα τρώνε σπόρια έλεγε, αλλά με το Κούγκι που θα κάνει αυτός χάνουμε κι εμείς τα μάνεϋ που μας χρωστάει.
Κούγκι δεν έγινε -σιγά μην γινόταν- και σιγά σιγά μου φαίνεται ίσως κάτι άλλαξε (ή εν πάσει περιπτώσει ιδέα μου δεν είναι).
Πιστεύω ότι ο σημερινός Αλέξις είναι ότι πιό αξιαγάπητο πλέον.
Μνημόνιο όσο τραβάει η ψυχή σας λέει και θα τους κάνω όλους να τυλίγουν σουβλάκια - που δεν τα κατάφερε ολόκληρος Κίσσινγκερ με τον Ιωαννίδη και με τον έκτο στόλο από κοντά. Τι άλλο θέμε - θα σκεφτούν ;
Δεν πήγε στο Ελσίνκι, στην αντικομμουνιστική συνδιάσκεψη. Χο-χο-χο και τι έγινε ;
Ο Κούλης τώρα, και ο κάθε Κούλης, τι να μας πει ; Δε θες για λόγους εντυπώσεων να αρχίσει τα άσματα τύπου "είμαστε σύμμαχοι και όχι δορυφόροι" και τα τοιαύτα ; Φύλαγε τα μισά για να έχεις τα ρούχα σου.

Πως διοργανώνεται τώρα η επιχείρησις Κίρκη ;
Δεν ξέρω ακριβώς αλλά με στεναχωρεί κάπως το γεγονός ότι αν ο μη γένοιτο αποτύχει η επιχείρησις Κίρκη δεν μπορούμε να βγάλουμε μερικά άρματα μάχης στην πλατεία Συντάγματος, όπως γινόταν τον παλιό καλό καιρό.
Ευελπιστώ πάντως ότι θα γίνει προσπάθεια για το καλύτερο δυνατό.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών