Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Αύγ 2021, 01:51

πήζον bot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:48
Βλήμα έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:44
πήζον bot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:40
εσυ φιλε που ησουν ανεργος και βρηκες δουλεια με συριζα που εριξε την ανεργια 10 μοναδες να ξερεις οτι ειναι το ιδιο πριν που πεινουσες με το μετα που ειχες δουλεια.

Το ξερεις βεβαια δεν εισαι κανας μαλακας
Αν θες να δούμε φουλ τα δεδομένα, με Κωστάκη άνοιξα το μαγαζί, με Τσίπρα επιβλήθηκαν φόροι στο κρασί κι αναγκάστηκα να το κλείσω, με Κούλη βρήκα δουλειά. Κάτεργο είναι μεν, αλλά αυτό που είπες ήταν φουλ άκυρο.
αρα δε σε νοιαζει τη συνεβη στον κοσμακη συνολικα.
μονο η παρταρα σου φιλρακο.
βερος κκες
'Ξες δεν είναι ότι μειώθηκαν τα κέρδη μου, ότι είχα 1000 και βρέθηκα με 500 οπότε χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι. Είχα να φάω και βρέθηκα να μην έχω να φάω. Μες στον "κοσμάκη" είμαι κι εγώ, γι' αυτό δεν θα χρησιμοποιούσα τα υποκοριστικά που χρησιμοποιείς.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 01 Αύγ 2021, 01:55

Βλήμα έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:47
πήζον bot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:44
εσυ φιλε φοιτητη που πηρες τ αρχιδια σου φετος και θα πρεπει να πληρωσεις κολλεγιο για να τρωνε μιζες τα τρωκτικα, δεν πιστυω να εισαι κανας μαλακας και να πιστευεις οτι δεν ειναι το ιδιο το 10χιλιαρο με το τσμπα
0=10.000
ολοι οι κκεδες το ξερουν αυτο.
δεν ειναι τιποτα μαλακες
Ναι ρε παιδί μου, το είπα πρώτα- πρώτα. Είχα άδικο που έλεγα ότι είστε ολόιδιοι με τον Κούλη. Αυτό δεν πάει να πει όμως ότι είστε της προκοπής. Κι ο Τσίπρας το παραδέχθηκε.
https://www.tovima.gr/2021/07/04/politi ... to-kentro/

Αν πρέπει να στρίψεις αριστερά για να βρεις το κέντρο, σημαίνει ότι είσαι δεξιότερα του κέντρου. Αν είσαι δεξιότερα του κέντρου είσαι δεξιός.
φιλε μου εγω δεν εχω πια ιδεολογια.
αν με πεισεις οτι οι σεξ πιστολς ειναι η αληθεια. θα γινω σεξπιστολικος το επομενο δευτερολεπτο.
στ αρχιδια μκου και δξια και αριστερα και τ κεντρο.
Με ενδιαφερει η συνολικη προοδος.
Οταν μου εκοψε καποια λεφτα ο Τσιπρας και τα εδωσε σε επιδοματα σε απορους ειπα: "μπραβο ρε μαγκα"
Οχι δεν ειμαι πλουσιος. μου λειπουν. αλλα με ενδιαφερει το ευρυτερο καλο.

Θα μου πεις: εισαι μαλακας επρεπε να τα κοψει απ τους εφοπλιστες κλπ κλπ...
θα γινει κι αυτο φιλε μου. Δεν εχουν ωριμασει η συνθηκες ακομα.περιμενε 4000 χρονια.
:smt005::smt005:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος πήζον bot την 01 Αύγ 2021, 01:56, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2021, 01:55

Θάνατος

Στις διαμαρτυρίες του Ζαχαριάδη για τα περιοριστικά μέτρα εναντίον του που, μετά από όλα αυτά, εντείνονταν, το ΚΚΣΕ, το 1972, του απάντησε ότι την πλήρη και αποκλειστική ευθύνη για ό,τι του συμβεί θα έχει ο ίδιος[71].

Την 1η Αυγούστου του 1973, εν μέσω εντεινόμενων επαφών του αστικού πολιτικού κόσμου με την ηγεσία του Χαρίλαου Φλωράκη και την ΕΣΣΔ λόγω των διαφαινόμενων πολιτικών αλλαγών στην Ελλάδα, με τις οποίες δημιουργούταν νομικό ζήτημα για το ποιος είναι γραμματέας του ΚΚΕ, ο Ζαχαριάδης ή ο Χαρίλαος Φλωράκης, ανακοινώθηκε ότι ο Ζαχαριάδης πέθανε από καρδιολογικά αίτια. Το 1989, ανακοινώθηκε νέα εκδοχή θανάτου του: η αυτοκτονία,[72] η οποία αμφισβητήθηκε και αμφισβητείται από τους οπαδούς του.[73][74] Μάλιστα, το ΚΚΣΕ κυκλοφόρησε άλλη μια επιστολή που φέρεται να γράφτηκε από τον Ζαχαριάδη, στην οποία αυτός εμφανίζεται να απειλεί ότι, ως διαμαρτυρία στη συνέχιση των περιοριστικών μέτρων εναντίον του, θα αυτοκτονούσε.[75]Η σορός του Νίκου Ζαχαριάδη μεταφέρθηκε στην Ελλάδα το 1991 και τάφηκε στο 1ο Νεκροταφείο, μετά από παραχώρηση τάφου από τον Δήμο Αθηναίων. Στην τελετή [76] παραβρέθηκαν πλήθος οπαδών του, εκ μέρους των οποίων οι συνεξόριστοί του, Πέτρος Τουλούδης και Γιάννης Καραστάθης, εκφώνησαν αποχαιρετιστήριους λόγους[77][78]. Επίσης, εκφώνησαν λόγο οι Σπύρος Χαλβατζής και Νίκανδρος Κεπέσης, με τον τελευταίο να εκδίδει το 2006 βιβλίο[79] στο οποίο παραδεχόταν ότι ο Νίκος Ζαχαριάδης δολοφονήθηκε "γιατί σε λίγους μήνες, θα υποχρεωνόταν να απολύσει (σ.σ.: η ηγεσία του ΚΚΣΕ) απ’ τη φυλακή τον Ν. Ζαχαριάδη που κρατιόταν χωρίς καμία δικαστική απόφαση πέρα για πέρα παράνομα. Θα απολυόταν και θα αναλάμβανε την ηγεσία του ΚΚΕ".
Μέσα στην καθαρότητα και την πολιτική και ιδεολογικη εξυγίανση οι μπαγάσηδες :011:
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 01 Αύγ 2021, 02:01

Βλήμα έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:51
πήζον bot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:48
Βλήμα έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:44


Αν θες να δούμε φουλ τα δεδομένα, με Κωστάκη άνοιξα το μαγαζί, με Τσίπρα επιβλήθηκαν φόροι στο κρασί κι αναγκάστηκα να το κλείσω, με Κούλη βρήκα δουλειά. Κάτεργο είναι μεν, αλλά αυτό που είπες ήταν φουλ άκυρο.
αρα δε σε νοιαζει τη συνεβη στον κοσμακη συνολικα.
μονο η παρταρα σου φιλρακο.
βερος κκες
'Ξες δεν είναι ότι μειώθηκαν τα κέρδη μου, ότι είχα 1000 και βρέθηκα με 500 οπότε χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι. Είχα να φάω και βρέθηκα να μην έχω να φάω. Μες στον "κοσμάκη" είμαι κι εγώ, γι' αυτό δεν θα χρησιμοποιούσα τα υποκοριστικά που χρησιμοποιείς.
φιλε με κουλη βρηκες δουλεια γιατι ο τσιπρας εριξε την ανεργια 10 μοναδες.
ηρθε η σειρα σου. δεν εχει να κανει με τον κουλη.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2021, 02:06

Το 1956, ως αποτέλεσμα και της αποσταλινοποίησης στην ΕΣΣΔ και μετά από αντικαταστατική παρέμβαση του ΚΚΣΕ και άλλων κομμουνιστικών και εργατικών κομμάτων της ανατολικής Ευρώπης στην 6η Πλατιά Ολομέλεια της ΚΕ και της ΚΕΕ του ΚΚΕ, χωρίς τη συμμετοχή του, ο Ζαχαριάδης καθαιρέθηκε από την ηγεσία του ΚΚΕ ως «σεχταριστής», παρότι μόλις τρεις εβδομάδες προηγουμένως, στις εκλογές της 19/2/1956, το ΚΚΕ είχε στηρίξει τη Δημοκρατική Ένωση, ένα ενωτικό ψηφοδέλτιο που συμπεριλάμβανε τον Γεώργιο Παπανδρέου και τον Κωνσταντίνο Μητσοτάκη.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2021, 02:07

Χθες καλός. Σήμερα κακός. Αύριο καλός.

Το δούλεμα πέφτει ψιλό γαζί.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Αύγ 2021, 02:08

πήζον bot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 02:01
φιλε με κουλη βρηκες δουλεια γιατι ο τσιπρας εριξε την ανεργια 10 μοναδες.
ηρθε η σειρα σου. δεν εχει να κανει με τον κουλη.
Αν γαμάς τις εργασιακές συνθήκες βρίσκουν τα κοράκια ευκαιρία κι έρχονται να επενδύσουν και πέφτει η ανεργία. Αυτός είναι ο τρόπος σκέψης της ΔΕΞΙΑΣ.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2021, 02:10

πήζον bot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 02:01
Βλήμα έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:51
πήζον bot έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:48

αρα δε σε νοιαζει τη συνεβη στον κοσμακη συνολικα.
μονο η παρταρα σου φιλρακο.
βερος κκες
'Ξες δεν είναι ότι μειώθηκαν τα κέρδη μου, ότι είχα 1000 και βρέθηκα με 500 οπότε χέστηκε η φοράδα στ' αλώνι. Είχα να φάω και βρέθηκα να μην έχω να φάω. Μες στον "κοσμάκη" είμαι κι εγώ, γι' αυτό δεν θα χρησιμοποιούσα τα υποκοριστικά που χρησιμοποιείς.
φιλε με κουλη βρηκες δουλεια γιατι ο τσιπρας εριξε την ανεργια 10 μοναδες.
ηρθε η σειρα σου. δεν εχει να κανει με τον κουλη.
Άφησε και κάτι ψιλά στο ταμείο ο Τσίπρας. Πόσα ήταν μωρέ; :smt017 δύο χιλιάδες ευρώ; Δυόμισι; :p2: 37 δις; Κάπου εκεί πάντως.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

zteo
Δημοσιεύσεις: 9841
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 01 Αύγ 2021, 02:15

Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:14
zteo έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 22:15
Ναι αυτη ηταν η προταση του ΚΚΕ για τον κατωτατο μισθο βασιζομενη στις λαικες αναγκες.Προσπαθησε ξανα διοτι αυτο δεν ειναι χαιδεμα αυτιων.
Χαιδεμα αυτιων ειναι οταν το δεν θελω το κανεις δεν μπορω για να κρυψεις την πραγματικη σου θεση απο τον λαο(βλεπε ΝΔ για την συμφωνια των Πρεσπων).
Για τη Νοβάρτις, τους εισαγγελείς κλπ μούγκα βέβαια. Ε τι άλλο; !!!!
Δες τι εγινε στην εξεταστικη να μαθεις ποιο ΚΚΕ προσπαθουσε να μαθει την αληθεια και ποιος Συριζα επαιζε τις κουμπαρες με την ΝΔ.Απο την αλλλη μιζες δεν εδινε μονο η Νοβαρτις αλλα σχεδον ολες οι φαρμακοβιομηχανιες.Και γιαυτες ο Συριζα εκανε μουγκα.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Manolis
Δημοσιεύσεις: 1977
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 14:06

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Manolis » 01 Αύγ 2021, 02:19

η νδ είναι πιο χάλια από το συριζα, αλλά αν ψηφίζεις με τη λογική του "λιγότερου κακού" παίρνεις τελικά και το λιγότερο και το περισσότερο κακό,αλλά πάντως τίποτα καλό.
αν θες καθαρές, κομμουνιστικές θέσεις, υπέρ του λαού και κανενός άλλου, για να ακουστεί καθαρή η φωνή σου ως εργαζόμενου, ψηφίζεις κκε.
Μπορείτε να με βρείτε και εδώ: https://www.forums.gr/member/63826-manolis-7

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 01 Αύγ 2021, 02:20

Manolis έγραψε:
01 Αύγ 2021, 02:19
η νδ είναι πιο χάλια από το συριζα, αλλά αν ψηφίζεις με τη λογική του "λιγότερου κακού" παίρνεις τελικά και το λιγότερο και το περισσότερο κακό,αλλά πάντως τίποτα καλό.
αν θες καθαρές, κομμουνιστικές θέσεις, υπέρ του λαού και κανενός άλλου, για να ακουστεί καθαρή η φωνή σου ως εργαζόμενου, ψηφίζεις κκε.
:goodpost:
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 01 Αύγ 2021, 02:21

αν θες να ακουστει η φωνη σου ψηφιζεις κκε.
αν θελεις να βελτιωθει η ζωη σου και των γυρω σου συριζα

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2021, 02:23

zteo έγραψε:
01 Αύγ 2021, 02:15
Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:14
zteo έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 22:15

Ναι αυτη ηταν η προταση του ΚΚΕ για τον κατωτατο μισθο βασιζομενη στις λαικες αναγκες.Προσπαθησε ξανα διοτι αυτο δεν ειναι χαιδεμα αυτιων.
Χαιδεμα αυτιων ειναι οταν το δεν θελω το κανεις δεν μπορω για να κρυψεις την πραγματικη σου θεση απο τον λαο(βλεπε ΝΔ για την συμφωνια των Πρεσπων).
Για τη Νοβάρτις, τους εισαγγελείς κλπ μούγκα βέβαια. Ε τι άλλο; !!!!
Δες τι εγινε στην εξεταστικη να μαθεις ποιο ΚΚΕ προσπαθουσε να μαθει την αληθεια και ποιος Συριζα επαιζε τις κουμπαρες με την ΝΔ.Απο την αλλλη μιζες δεν εδινε μονο η Νοβαρτις αλλα σχεδον ολες οι φαρμακοβιομηχανιες.Και γιαυτες ο Συριζα εκανε μουγκα.
όχι δεν έχω υπόψιν μου γι άλλες μίζες. Το ότι πιθανολογείς κάτι δεν είναι επιχείρημα.
Τι έγινε στην εξεταστική; Τι έχει πει το ΚΚΕ για όλα αυτά στο δημόσιο λόγο του;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 01 Αύγ 2021, 02:24

Manolis έγραψε:
01 Αύγ 2021, 02:19
η νδ είναι πιο χάλια από το συριζα, αλλά αν ψηφίζεις με τη λογική του "λιγότερου κακού" παίρνεις τελικά και το λιγότερο και το περισσότερο κακό,αλλά πάντως τίποτα καλό.
αν θες καθαρές, κομμουνιστικές θέσεις, υπέρ του λαού και κανενός άλλου, για να ακουστεί καθαρή η φωνή σου ως εργαζόμενου, ψηφίζεις κκε.
Ποτέ δεν ακούστηκε η φωνή του εργαζόμενου. Της κεντρικής επιτροπής η φωνή ακούγεται.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
πήζον bot
Δημοσιεύσεις: 17953
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 20:31

Re: Γιατί το ΚΚΕ είναι τόσο αποτυχημένο κόμμα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πήζον bot » 01 Αύγ 2021, 02:25

zteo έγραψε:
01 Αύγ 2021, 02:15
Χαοτικός έγραψε:
01 Αύγ 2021, 01:14
zteo έγραψε:
31 Ιούλ 2021, 22:15

Ναι αυτη ηταν η προταση του ΚΚΕ για τον κατωτατο μισθο βασιζομενη στις λαικες αναγκες.Προσπαθησε ξανα διοτι αυτο δεν ειναι χαιδεμα αυτιων.
Χαιδεμα αυτιων ειναι οταν το δεν θελω το κανεις δεν μπορω για να κρυψεις την πραγματικη σου θεση απο τον λαο(βλεπε ΝΔ για την συμφωνια των Πρεσπων).
Για τη Νοβάρτις, τους εισαγγελείς κλπ μούγκα βέβαια. Ε τι άλλο; !!!!
Δες τι εγινε στην εξεταστικη να μαθεις ποιο ΚΚΕ προσπαθουσε να μαθει την αληθεια και ποιος Συριζα επαιζε τις κουμπαρες με την ΝΔ.Απο την αλλλη μιζες δεν εδινε μονο η Νοβαρτις αλλα σχεδον ολες οι φαρμακοβιομηχανιες.Και γιαυτες ο Συριζα εκανε μουγκα.
τι λες ρε ψευταρα? καλα εσυ εσυ εισαι γνωστο νδμποτακι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών