Ο αγώνας των ευβοιωτών να ζήσουν στον τόπο τους

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.


Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο αγώνας των ευβοιωτών να ζήσουν στον τόπο τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 24 Σεπ 2021, 18:57

Εικόνα

«Συνεχίζουμε να τους ταρακουνάμε ακόμα περισσότερο, ακόμα περισσότεροι και με μεγαλύτερη ορμή μέχρι να τα καταφέρουμε», τονίζει στο κάλεσμά της και ξεκαθαρίζει πως «δίνουμε συνέχεια στον αγώνα μας, πιο μαχητικά. Αγωνιστικό ραντεβού στη μεγάλη συναυλία-συλλαλητήριο διεκδίκησης και αλληλεγγύης το Σάββατο στις 2 Οκτώβρη, στις 19.00 στον κόμβο της Στροφυλιάς».

https://www.902.gr/eidisi/ergazomenoi-s ... s-rythmoys

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο αγώνας των ευβοιωτών να ζήσουν στον τόπο τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 02 Οκτ 2021, 20:31

Εικόνα

Εικόνα


στον κόμβο στροφυλιάς η μεγάλη συναυλία για στηριξη από τον λαό για τον λαό


Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Ο αγώνας των ευβοιωτών να ζήσουν στον τόπο τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 02 Οκτ 2021, 20:50

axilmar έγραψε:
23 Αύγ 2021, 11:46
Fluffy έγραψε:
22 Αύγ 2021, 16:13
Η πάλη των ευβοιωτων για ζωή είναι και για μας τους υπόλοιπους παράδειγμα.
Παράδειγμα προς αποφυγή.

Ούτε μια αντιπυρικη ζωνη δεν είχανε στην Εύβοια.

Δρόμοι; Αστείοι, της δεκαετίας του '50.

Υποδομές; Του '70 στην καλύτερη.

Δεν λέω ότι το κράτος τα έκανε όλα καλά, προφανώς και δεν τα έκανε, αλλά και λίγη αυτοκριτική δεν θα έβλαπτε.
Έχει περάσει καιρός από τι ποστ που έκανες αλλά το είδα τωρα και δεν γίνεται να μην το σχολιάσω. Τι εννοείς ότι το κράτος δεν τα έκανε όλα σωστά αλλά και ο πολίτης πρέπει να κάνει την αυτοκριτικη του; Ευθύνη του πολίτη είναι οι δρόμοι και οι υποδομές;
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας


axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο αγώνας των ευβοιωτών να ζήσουν στον τόπο τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 05 Οκτ 2021, 11:48

Gewponos90 έγραψε:
02 Οκτ 2021, 20:50
axilmar έγραψε:
23 Αύγ 2021, 11:46
Fluffy έγραψε:
22 Αύγ 2021, 16:13
Η πάλη των ευβοιωτων για ζωή είναι και για μας τους υπόλοιπους παράδειγμα.
Παράδειγμα προς αποφυγή.

Ούτε μια αντιπυρικη ζωνη δεν είχανε στην Εύβοια.

Δρόμοι; Αστείοι, της δεκαετίας του '50.

Υποδομές; Του '70 στην καλύτερη.

Δεν λέω ότι το κράτος τα έκανε όλα καλά, προφανώς και δεν τα έκανε, αλλά και λίγη αυτοκριτική δεν θα έβλαπτε.
Έχει περάσει καιρός από τι ποστ που έκανες αλλά το είδα τωρα και δεν γίνεται να μην το σχολιάσω. Τι εννοείς ότι το κράτος δεν τα έκανε όλα σωστά αλλά και ο πολίτης πρέπει να κάνει την αυτοκριτικη του; Ευθύνη του πολίτη είναι οι δρόμοι και οι υποδομές;
Ειναι εμμεση ευθυνη του.

Εαν δεν ενδιαφερθεις εσυ για τον τοπο σου, ποιος θα ενδιαφερθει;

Ασε δε που για πολλες απο αυτες τις υποδομες την ευθυνη την εχει η τοπικη αυτοδιοικηση...

Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Ο αγώνας των ευβοιωτών να ζήσουν στον τόπο τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 05 Οκτ 2021, 12:15

axilmar έγραψε:
05 Οκτ 2021, 11:48
Gewponos90 έγραψε:
02 Οκτ 2021, 20:50
axilmar έγραψε:
23 Αύγ 2021, 11:46


Παράδειγμα προς αποφυγή.

Ούτε μια αντιπυρικη ζωνη δεν είχανε στην Εύβοια.

Δρόμοι; Αστείοι, της δεκαετίας του '50.

Υποδομές; Του '70 στην καλύτερη.

Δεν λέω ότι το κράτος τα έκανε όλα καλά, προφανώς και δεν τα έκανε, αλλά και λίγη αυτοκριτική δεν θα έβλαπτε.
Έχει περάσει καιρός από τι ποστ που έκανες αλλά το είδα τωρα και δεν γίνεται να μην το σχολιάσω. Τι εννοείς ότι το κράτος δεν τα έκανε όλα σωστά αλλά και ο πολίτης πρέπει να κάνει την αυτοκριτικη του; Ευθύνη του πολίτη είναι οι δρόμοι και οι υποδομές;
Ειναι εμμεση ευθυνη του.

Εαν δεν ενδιαφερθεις εσυ για τον τοπο σου, ποιος θα ενδιαφερθει;

Ασε δε που για πολλες απο αυτες τις υποδομες την ευθυνη την εχει η τοπικη αυτοδιοικηση...

Εγώ ενδιαφέρομαι για τον τόπο μου. Και ο προηγούμενος και ο τωρινός δήμαρχος δεν κάνουν έργα ενώ έλεγαν τα αντίθετα. Τι ακριβώς μου προτείνεις να κάνω; Να πάω να φτιάξω τους δρόμους εγώ;
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο αγώνας των ευβοιωτών να ζήσουν στον τόπο τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 06 Οκτ 2021, 11:35

Gewponos90 έγραψε:
05 Οκτ 2021, 12:15
axilmar έγραψε:
05 Οκτ 2021, 11:48
Gewponos90 έγραψε:
02 Οκτ 2021, 20:50


Έχει περάσει καιρός από τι ποστ που έκανες αλλά το είδα τωρα και δεν γίνεται να μην το σχολιάσω. Τι εννοείς ότι το κράτος δεν τα έκανε όλα σωστά αλλά και ο πολίτης πρέπει να κάνει την αυτοκριτικη του; Ευθύνη του πολίτη είναι οι δρόμοι και οι υποδομές;
Ειναι εμμεση ευθυνη του.

Εαν δεν ενδιαφερθεις εσυ για τον τοπο σου, ποιος θα ενδιαφερθει;

Ασε δε που για πολλες απο αυτες τις υποδομες την ευθυνη την εχει η τοπικη αυτοδιοικηση...

Εγώ ενδιαφέρομαι για τον τόπο μου. Και ο προηγούμενος και ο τωρινός δήμαρχος δεν κάνουν έργα ενώ έλεγαν τα αντίθετα. Τι ακριβώς μου προτείνεις να κάνω; Να πάω να φτιάξω τους δρόμους εγώ;
Να διαμαρτυρηθεις. Να βρεις και αλλους και να διαμαρτυρηθειτε μαζι. Να ζητησετε εξηγησεις. Να αντιδρασετε. Ολοι μαζι, οχι μεμονωμενα.

Να ανεβασετε στο διαδικτυο ενυπογραφες διαμαρτυριες.

Με προυποθεση βεβαια την συμμετοχη αρκετων πολιτων. Μιλαμε για κινηματα που πρεπει να εχουν μαζικοτητα.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10307
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Ο αγώνας των ευβοιωτών να ζήσουν στον τόπο τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 06 Οκτ 2021, 16:40

axilmar έγραψε:
06 Οκτ 2021, 11:35
Gewponos90 έγραψε:
05 Οκτ 2021, 12:15
axilmar έγραψε:
05 Οκτ 2021, 11:48


Ειναι εμμεση ευθυνη του.

Εαν δεν ενδιαφερθεις εσυ για τον τοπο σου, ποιος θα ενδιαφερθει;

Ασε δε που για πολλες απο αυτες τις υποδομες την ευθυνη την εχει η τοπικη αυτοδιοικηση...

Εγώ ενδιαφέρομαι για τον τόπο μου. Και ο προηγούμενος και ο τωρινός δήμαρχος δεν κάνουν έργα ενώ έλεγαν τα αντίθετα. Τι ακριβώς μου προτείνεις να κάνω; Να πάω να φτιάξω τους δρόμους εγώ;
Να διαμαρτυρηθεις. Να βρεις και αλλους και να διαμαρτυρηθειτε μαζι. Να ζητησετε εξηγησεις. Να αντιδρασετε. Ολοι μαζι, οχι μεμονωμενα.

Να ανεβασετε στο διαδικτυο ενυπογραφες διαμαρτυριες.

Με προυποθεση βεβαια την συμμετοχη αρκετων πολιτων. Μιλαμε για κινηματα που πρεπει να εχουν μαζικοτητα.
Αν ο δήμος δεν κάνει την δουλειά του δεν χρειάζεται μαζικός αγώνας. Απλά μια επώνυμη καταγγελία. Το ότι αυτή θα βαλτώσει στην (γυναικοκρατούμενη) δικαστική μαφία είναι άλλο θέμα.
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ο αγώνας των ευβοιωτών να ζήσουν στον τόπο τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 06 Οκτ 2021, 16:49

Λίνο Βεντούρα έγραψε:
06 Οκτ 2021, 16:40
axilmar έγραψε:
06 Οκτ 2021, 11:35
Gewponos90 έγραψε:
05 Οκτ 2021, 12:15



Εγώ ενδιαφέρομαι για τον τόπο μου. Και ο προηγούμενος και ο τωρινός δήμαρχος δεν κάνουν έργα ενώ έλεγαν τα αντίθετα. Τι ακριβώς μου προτείνεις να κάνω; Να πάω να φτιάξω τους δρόμους εγώ;
Να διαμαρτυρηθεις. Να βρεις και αλλους και να διαμαρτυρηθειτε μαζι. Να ζητησετε εξηγησεις. Να αντιδρασετε. Ολοι μαζι, οχι μεμονωμενα.

Να ανεβασετε στο διαδικτυο ενυπογραφες διαμαρτυριες.

Με προυποθεση βεβαια την συμμετοχη αρκετων πολιτων. Μιλαμε για κινηματα που πρεπει να εχουν μαζικοτητα.
Αν ο δήμος δεν κάνει την δουλειά του δεν χρειάζεται μαζικός αγώνας. Απλά μια επώνυμη καταγγελία. Το ότι αυτή θα βαλτώσει στην (γυναικοκρατούμενη) δικαστική μαφία είναι άλλο θέμα.
Ας διαμαρτυρηθουμε για αυτο τοτε.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο αγώνας των ευβοιωτών να ζήσουν στον τόπο τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 06 Οκτ 2021, 22:21

όχι, το καλύτερο είναι να περιμένουν με σταυρωμένα χέρια να πνιγουν με τις πρωτες βροχες.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ο αγώνας των ευβοιωτών να ζήσουν στον τόπο τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 02 Νοέμ 2021, 23:14

Εικόνα

«Τώρα μέτρα για την προστασία της ζωής μας! Συνεχίζουμε... Όλες και όλοι στο συλλαλητήριο το Σάββατο 6 Νοέμβρη στην Αθήνα, στις 12 το μεσημέρι στο Σύνταγμα, αναφέρουν στο κάλεσμά τους, σωματεία εργαζομένων της Εύβοιας.

Όπως ενημερώνουν, «για την διευκόλυνση της συμμετοχής, λεωφορεία θα αναχωρήσουν από το Βούρκο στη Χαλκίδα το Σάββατο 6 Νοέμβρη στις 8.30 π.μ. Δηλώσεις συμμετοχής στο τηλέφωνο 6996903941».

Τονίζουν ότι, «τα πρωτοβάθμια σωματεία που συμμετείχαμε στη σύσκεψη στις 21 Οκτώβρη για την οργάνωση του αγώνα και του συντονισμού της δράσης μας ενάντια στην επίθεση που δέχονται οι εργαζόμενοι σε όλους τους κλάδους, ανάμεσα στις άλλες πρωτοβουλίες, αποφασίσαμε να στηρίξουμε με τη συμμετοχή μας το συλλαλητήριο των πυρόπληκτων της Βόρειας Εύβοιας μαζί με τους υπόλοιπους πληγέντες από φυσικές καταστροφές από διάφορες περιοχές της χώρας, στις 6 Νοέμβρη στην Αθήνα».

Σημειώνουν ότι, «καλούμε όλα τα σωματεία της περιοχής, κάθε εργαζόμενο, νέα, νέο, να συμπαραταχθούμε με τον συνάδελφό μας, τον γείτονά μας, το σύνολο των κατοίκων της Βόρειας Εύβοιας, όλους τους πληγέντες από τις φυσικές καταστροφές. Γιατί δεν πρέπει να είναι δεδομένο ότι το καλοκαίρι θα καιγόμαστε, στη βροχή θα πνιγόμαστε, στο σεισμό θα ξεσπιτωνόμαστε. Δυναμώνουμε τον αγώνα για να μείνει ο λαός της Βόρειας Εύβοιας στον τόπο του! Δυναμώνουμε την διεκδίκηση για μέτρα αποκατάστασης, πρόληψης και προστασίας, για αντιπλημμυρικά, αντιπυρικά, αντισεισμικά έργα.

Τα σωματεία που υπογράφουν το κάλεσμα:

Συνδικάτο Τροφίμων - Ποτών Εύβοιας

Ένωση Ιδιωτικών Υπαλλήλων Χαλκίδας

Συνδικάτο Μετάλλου Εύβοιας

Σωματείο AVRAMAR

Σωματείο εργαζομένων στον ΜΙΜΙΚΟ

Σωματείο εργαζομένων στην ΚΕΛΑΪΔΙΤΗΣ ΑΕ

Σωματείο εργαζομένων στην ΚΕΛΑΪΔΙΤΗΣ ΕΠΕ

Παράρτημα Εύβοιας του Πανελλήνιου Μουσικού Συλλόγου

Σωματείο Συνταξιούχων ΙΚΑ Εύβοιας

https://www.902.gr/eidisi/ergazomenoi-s ... o-syntagma


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών