Η επέλαση της εθνολαϊκής δεξιάς και οι επόμενες εκλογές

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Η επέλαση της εθνολαϊκής δεξιάς και οι επόμενες εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Αύγ 2021, 00:19

Οπωσδήποτε είναι πολύ καλές μέρες για την εθνολαϊκή δεξιά.
Καλύτερες και από τις μέρες των πρώτων εκλογών του 2012 που πήρε ο Καμένος το 8.5%.
Είναι μέρες "μυστικού γκάλοπ".
Οι πακιστανοί έχουν πλέον αντικατασταθεί από το εμβόλιο και η εθνολαϊκή δεξιά επελαύνει με τις τρεις συνιστώσες τις:
Κασιδιάρης-Βελό-Τράγκας.

Τι σημαίνει αυτό για τις επόμενες εκλογές ;
Ξεκινάμε κατ' αρχήν από Σύριζα. Έχει το 23% και θα πάρει πάλι και το 7% από τους άπλυτους ώστε να φτάσει το ποσοστό των προηγουμένων εκλογών.
Θα δυσαρεστήσω τους φίλους μου τους ζαίους διότι δεν βλέπω ρεύμα Σύριζα αλλά το μία από τα ίδια καλά είναι.
Πάμε τώρα σε Μητσοτάκη. Αυτός θα δυσκολευτεί να διατηρήσει την πρώτη θέση, αφού υπάρχει η διαρροή προς το στρατόπεδο των ψεκ.
Οι άλλοι δύο Φώφη, Μητσάρας επίσης δεν βλέπω θεαματικές αλλαγές, δεν έχω λόγους αυτή τη στιγμή να βλέπω θεαματικές αλλαγές στα ποσοστά τους προς τα χείρω ή προς τα βελτίω.

Τώρα τι θα γίνει σαν αποτέλεσμα ;
Όταν λέμε "τι θα γίνει" πρέπει να ξεχωρίσουμε τρεις διαφορετικές καταστάσεις, ήτοι α) αυτοδυναμία, β) διερευνητικές εντολές, γ) επαναληπτικές εκλογές.
Το (α) αποκλείεται ακόμα και αν η ΝΔ ανέβαινε λίγο σε σχέση με τον Ιούλιο του 19, λόγω συστήματος απλής αναλογικής.

Το (β). Παρατηρούμε ότι δεν έχουμε κάποια σοβαρά κόμματα που να συνεννοηθούν μεταξύ τους, ή κάποια κόμματα που κάποτε δεν ήταν σοβαρά και σοβάρεψαν τώρα. Ινδιάνοι από δω, ψεκ από εκεί. Αντικειμενικά είναι χειρότερα και από το 2015 που είχε γίνει η συμμαχία Σύριζα-ΑΝΕΛ. Αν βγάζει αυτοδυναμία ο συνδυασμός << Σύριζα + ψεκ - Κασιδιάρης >> και αν τα βρον μεταξύ τους, θα δούμε την πιό καρναβαλική κυβέρνηση όλων των εποχών παγκοσμίως.
Υπάρχει βέβαια θεωρητικά και το << Σύριζα + ψεκ + ΚΚΕ - Κασιδιάρης >> για ακόμα πιό καρναβαλικές μέρες.
Το σενάριο ΝΔ + Φω τώρα είναι ένα σενάριο, αλλά 151 δεν βγάζει σ' αυτή τη φάση.

Το (γ). Με το (γ) κάνει να γίνεται ΝΔ-Φω. Έτσι νομίζω εγώ.

Αυτά λοιπόν μας βγάζουν τα μαθηματικά.
Συμπέρασμα που προκύπτει ;
Τσίπρας-άπλυτοι-Βελόπουλος συμμαχία και άνευ τούτου ουδέν. Ο Τράγκας θα προσέλθει.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Η επέλαση της εθνολαϊκής δεξιάς και οι επόμενες εκλογές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Αύγ 2021, 00:24

Ο Τσίπρας πάντως κατά τη γνώμη μου καλά το παίζει - τσάμπιον των κορονοπαρτάκηδων.
Ότι άλλο και να έκανε θα ήταν χειρότερο.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών