Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Η πολιτική στην Ελλάδα. Νέα, προτάσεις, κριτικές και σχόλια.
Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Σεπ 2021, 13:04

Καβαλάρης έγραψε:
18 Σεπ 2021, 13:01
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:58
Εγώ πάλι υποψιάζομαι πως είσαι πρωην Λαοσίτης που διάβαζες Τροκτικό και Hellas Orthodoxy.
Δεν είναι το θέμα μας τι διάβαζα εγώ αλλά εσύ. Και αν αυτό που είπες ήταν αλήθεια ή όχι. Και αλήθεια δεν ήταν.
Δεν είπα πως ήταν αλήθεια. Εσύ που αντιδράς έντονα στα λεγόμενά μου, μάλλον διάβαζες την είδηση και έλεγες «Ορίστε οι μετανάστες πως συμπεριφέρονται
στα λεωφορεία, αίσχος».

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Σεπ 2021, 13:04

Cavaliere έγραψε:
18 Σεπ 2021, 13:01
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:58
Καβαλάρης έγραψε:
18 Σεπ 2021, 12:54
Πούλα όση τρελίτσα θες, δεν πείθεις. Και τώρα υποψιάζομαι ότι την θυμόσουν την ιστορία και επίτηδες την άλλαξες.
Εγώ πάλι υποψιάζομαι πως είσαι πρωην Λαοσίτης που διάβαζες Τροκτικό και Hellas Orthodoxy.
Τι απέγινε ο κυρ Γιώργος;
Τον πήρε το μάτι μου στο Αρτ, τις προάλλες.

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 18 Σεπ 2021, 13:10

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 13:04
Δεν είπα πως ήταν αλήθεια.
Ρε πιωμένος είσαι; Δηλαδή γράφεις μια μαλακία και μόλις σε διαψεύσουν πρώτα λες ότι δεν παραπλανάς και μετά ότι δεν είπες ότι ήταν αλήθεια!!!

Εν ολίγοις μας δουλεύεις κανονικά.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Σεπ 2021, 13:14

Καβαλάρης έγραψε:
18 Σεπ 2021, 13:10
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 13:04
Δεν είπα πως ήταν αλήθεια.
Ρε πιωμένος είσαι; Δηλαδή γράφεις μια μαλακία και μόλις σε διαψεύσουν πρώτα λες ότι δεν παραπλανάς και μετά ότι δεν είπες ότι ήταν αλήθεια!!!

Εν ολίγοις μας δουλεύεις κανονικά.
Καλά χαλάρωσε, μη μας πάθεις και τίποτα. Εξάλλου, η ιστορία με τον μαύρο και το εισιτήριο δε φαίνεται να είναι η μόνη μπούρδα
που έχεις πιστέψει.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 18 Σεπ 2021, 13:15

Cavaliere έγραψε:
17 Σεπ 2021, 22:12
Otto Weininger έγραψε:
17 Σεπ 2021, 21:01
Ρε μαλακες μας δουλεύετε 3 μέρες γαμω την αριστερά σας μέσα;

Τα ονόματα είναι αναρτημένα στην πόρτα σε δημόσια θέα, τι δεδομένα και στοχοποίηση τσαμπουνατε;



Εικόνα
Αν είχες αναρτήσει το όνμα του παιδιού μου θα σε έθαβα ζωντανό.Δεν το έκανες, κι ευτυχώς που δεν γαμάς και δεν έχει παιδια να καταλάβεις τι λέμε.
:smt017
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Σεπ 2021, 13:18

nemo έγραψε:
18 Σεπ 2021, 11:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 11:04
Cecily Anne έγραψε:
17 Σεπ 2021, 13:57


Πρέπει να διαχωρίσεις στο μυαλό σου τα δύο γεγονότα. Ο τύπος έκανε χοντρή μαλακια και πρέπει να πάρει πόδι.
Το ζήτημα των λάθρο είναι άσχετο θέμα και δεν έπρεπε να γίνει με αυτό το τρόπο η τοποθέτηση του.
Το ότι μετανάστες νόμιμοι πάνε σχολείο μόνο όφελος στο κράτος μπορεί να είναι, το πόσοι είναι και με τι τρόπο νομιμοποιούνται είναι άσχετα γεγονότα. Η συζήτηση ξεφεύγει, γιατί το θέμα έχει τοποθετηθεί εξ αρχής λάθος.
Εδώ κάνεις λάθος γιατί για τις εγγραφές στα νηπιαγωγεία δεν απαιτούνται στοιχεία, οπότε το στοιχείο της νομιμότητας που αναφέρεις, σαφώς και δεν ισχύει.

Ρίξε μια ματιά στα απαιτούμενα της εγγραφής σ´αυτές τις περιπτώσεις και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Είναι άλλο πράγμα η ενσωμάτωση μέσω της ένταξης των παιδιών στο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας (πράγμα που είναι επιθυμητό) και άλλο α)το παράθυρο ημιμόνιμης παραμονής που ανοίγει και β)το τσουβάλιασμα παιδιών σε αίθουσες Βαβέλ που κάθε άλλο παρά εχέγγυα ενσωμάτωσης προσφέρει.
μα οσα ειπε ειναι λαθος και πρωτο πρωτο οι αριθμοι που δεν την ενδιαφερουν δηλαδη μας λεει να μην μας νοιαζει ο αριθμος
γιατι αν τους μετραμε ειμαστε φασιστες και επισης το προβλημα του μπουλιγκ θα το εχουν τα δυο ελληνακια που θα ξεχωριζουν
ενω αν ηταν το αντιθετο θα σπαραζε η ψυχουλα της
Πού έγραψα ότι δεν με ενδιαφέρουν οι αριθμοί, γιατί αν τους μετράτε είστε φασίστες; Το λινκ θέλω.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 18 Σεπ 2021, 13:19, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Καβαλάρης
Δημοσιεύσεις: 1726
Εγγραφή: 01 Ιαν 2019, 18:07
Phorum.gr user: Doc McCoy
Τοποθεσία: Άγρια Δύση

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καβαλάρης » 18 Σεπ 2021, 13:19

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 13:14
Καλά χαλάρωσε, μη μας πάθεις και τίποτα.
Χαλαρός είμαι, απολαμβάνω τις κωλοτούμπες σου.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 13:14
Εξάλλου, η ιστορία με τον μαύρο και το εισιτήριο δε φαίνεται να είναι η μόνη μπούρδα που έχεις πιστέψει.
Θα σε απογοητεύσω αλλά έτυχε να διαβάσω απευθείας την διάψευση. Βλέπεις δεν σύχναζα στο καταγώγιο του Άγκο.

Εσύ πάλι δεν φαίνεται να είναι το μόνο ψέμμα που έχεις πει.
Αριστερά: Διανοητική γάγγραινα διαλύουσα τα εγκεφαλικά κύτταρα. Παράδειγμα:
Ναύτης έγραψε:
18 Μαρ 2024, 11:04
οι πρόγονοί σου -και οι δικοί μου- στην πλειονότητά τους δεν μιλούσαν τα ελληνικά στην καθημερινότητά τους.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Σεπ 2021, 13:21

Cavaliere έγραψε:
17 Σεπ 2021, 22:12

Αν είχες αναρτήσει το όνμα του παιδιού μου θα σε έθαβα ζωντανό.Δεν το έκανες, κι ευτυχώς που δεν γαμάς και δεν έχει παιδια να καταλάβεις τι λέμε.

Σε τί ηλικία έκανες παιδί cavaliere? Γιατί εδώ ήμασταν :lol: και αν πάρω το παραπάνω συλλογισμό σου και στον αναλύσω, είναι σοκαριστικό ότι ξεκίνησες να γαμάς στα βαθειά γεράματα.
:wave:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 18 Σεπ 2021, 13:29, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 18 Σεπ 2021, 13:24

Καβαλάρης έγραψε:
18 Σεπ 2021, 13:19
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 13:14
Καλά χαλάρωσε, μη μας πάθεις και τίποτα.
Χαλαρός είμαι, απολαμβάνω τις κωλοτούμπες σου.
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 13:14
Εξάλλου, η ιστορία με τον μαύρο και το εισιτήριο δε φαίνεται να είναι η μόνη μπούρδα που έχεις πιστέψει.
Θα σε απογοητεύσω αλλά έτυχε να διαβάσω απευθείας την διάψευση. Βλέπεις δεν σύχναζα στο καταγώγιο του Άγκο.

Εσύ πάλι δεν φαίνεται να είναι το μόνο ψέμμα που έχεις πει.
Εντάξει, ό,τι πεις.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68621
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Σεπ 2021, 14:03

Cecily Anne έγραψε:
18 Σεπ 2021, 13:01
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 11:04
Cecily Anne έγραψε:
17 Σεπ 2021, 13:57


Πρέπει να διαχωρίσεις στο μυαλό σου τα δύο γεγονότα. Ο τύπος έκανε χοντρή μαλακια και πρέπει να πάρει πόδι.
Το ζήτημα των λάθρο είναι άσχετο θέμα και δεν έπρεπε να γίνει με αυτό το τρόπο η τοποθέτηση του.
Το ότι μετανάστες νόμιμοι πάνε σχολείο μόνο όφελος στο κράτος μπορεί να είναι, το πόσοι είναι και με τι τρόπο νομιμοποιούνται είναι άσχετα γεγονότα. Η συζήτηση ξεφεύγει, γιατί το θέμα έχει τοποθετηθεί εξ αρχής λάθος.
Εδώ κάνεις λάθος γιατί για τις εγγραφές στα νηπιαγωγεία δεν απαιτούνται στοιχεία, οπότε το στοιχείο της νομιμότητας που αναφέρεις, σαφώς και δεν ισχύει.

Ρίξε μια ματιά στα απαιτούμενα της εγγραφής σ´αυτές τις περιπτώσεις και θα καταλάβεις τι εννοώ.

Είναι άλλο πράγμα η ενσωμάτωση μέσω της ένταξης των παιδιών στο εκπαιδευτικό σύστημα της χώρας (πράγμα που είναι επιθυμητό) και άλλο α)το παράθυρο ημιμόνιμης παραμονής που ανοίγει και β)το τσουβάλιασμα παιδιών σε αίθουσες Βαβέλ που κάθε άλλο παρά εχέγγυα ενσωμάτωσης προσφέρει.
Δεν κάνω λάθος διότι πλέον έχουν μπει στην υποχρεωτική εκπαίδευση και η χαρτούρα είναι άπειρη. Την περάσαμε πέρσι με τον ανιψιό μου. Δεν παίζει να μπει παιδάκι παράνομα.


https://www.gov.gr/ipiresies/ekpaideuse ... epiagogeio
https://edu.klimaka.gr/sxoleia/nipiagog ... nhpiagwgei

Στο πρώτο λινκ πού γίνεται η εγγραφή, στο δεύτερο τα δικαιολογητικά. Αλλά για να μην κάθεσαι να ψάχνεσαι, απλά σου εξηγώ ότι κάνεις εγγραφή εφόσον φορολογείσαι, εφόσον φορολογείσαι είσαι νόμιμα εδώ, εφόσον είσαι νόμιμα εδώ, μπορεί το παιδί σου να φοιτήσει.
Mα τα ξέρω αυτά και ακριβώς γι' αυτό έγραψα ότι είναι πολύ πιο χαλαρές οι διαδικασίες. :lol:

Αν ψάξεις λίγο καλύτερα το λινκ που ανέβασες θα το δεις.
11. Τι ισχύει για την εγγραφή νηπίου που προέρχεται από χώρα του εξωτερικού;
Σύμφωνα με την παρ. 9, του αρ. 6, του Π.Δ 79/2017 (ΦΕΚ 109Α), οι αλλοδαποί/πές μαθητές/τριες που δε δύνανται να προσκομίσουν το πιστοποιητικό γέννησης, μπορούν να εγγραφούν με ληξιαρχική πράξη γέννησης. Όλα τα δικαιολογητικά εγγραφής των αλλοδαπών μαθητών/τριών πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα. Σύμφωνα με τη με αρ. πρωτ. 120323/Γ2/27-9-2010 εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ.:
α. Οι αλλοδαποί/πές μαθητές/τριες εγγράφονται οποτεδήποτε μέσα στο διδακτικό έτος.
• β. Τα ανήλικα τέκνα υπηκόων τρίτων χωρών μπορούν να εγγραφούν, έστω κι αν δεν έχει ρυθμιστεί η νόμιμη διαμονή τους στη χώρα.

Σε κάθε περίπτωση εκτός των ανωτέρων δικαιολογητικών απαιτείται και αποδεικτικό μόνιμης κατοικίας.
Και από το φεκ:
Θέμα : «Εγγραφές αλλοδαπών μαθητών»

Ύστερα από ερωτήματα που υποβάλλονται στις Διευθύνσεις μας σχετικά με την εγγραφή αλλοδαπών μαθητών στις σχολικές μονάδες της Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, σας υπενθυμίζουμε τα εξής:

1. Για την εγγραφή αλλοδαπών μαθητών ισχύουν οι διατάξεις του άρ. 3 του Π.Δ. 182/1984 (60 Α΄) όπου ορίζεται ότι εγγράφονται οποτεδήποτε μέσα στο διδακτικό έτος. Επίσης, σύμφωνα με το άρ. 72 του Ν. 3386/2005 (212 Α΄), ανήλικα τέκνα υπηκόων τρίτων χωρών μπορούν να εγγραφούν έστω κι αν δεν έχει ρυθμιστεί η νόμιμη διαμονή τους στη χώρα.

2. Τα δικαιολογητικά για την εγγραφή τους προβλέπονται στο άρ. 10 του Π.Δ. 104/1979 (23 Α΄) και στη με αρ. πρ. 91109/Γ2/10-07-2008 εγκύκλιο του Υ.Π.Δ.Β.Μ.Θ. Τα εν λόγω δικαιολογητικά πρέπει να είναι επίσημα μεταφρασμένα, έτσι όπως αναφέρεται στη με αρ. πρ. Γ2/7268/02-10-1995 εγκύκλιο. Σε περίπτωση που οι μαθητές δεν προσκομίσουν έγκυρα τα απαραίτητα δικαιολογητικά, πρέπει να ακολουθείται η διαδικασία που περιγράφεται στις Γ2/7268/02-10-1995 και 48946/Γ2/18-05-2005 εγκυκλίους. Σας υπενθυμίζουμε ότι δύνανται να εγγραφούν με ελλιπή δικαιολογητικά στις περιπτώσεις που περιλαμβάνονται στο άρ. 72 του Ν. 3386/2005 (212 Α΄).
Καμμία σχέση με τη χαρτούρα, προθεσμίες και διασταυρώσεις που απαιτούνται για τα ελληνάκια, που όντως μπορεί να κολλήσουν σε κάποιο θέμα του taxis ή οποιαδήποτε γραφειοκρατική παπαριά ακόμη και για τον ταχυδρομικό κώδικα, για αμφότερους τους κηδεμόνες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Σεπ 2021, 14:07

ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 14:03


Καμμία σχέση με τη χαρτούρα, προθεσμίες και διασταυρώσεις που απαιτούνται για τα ελληνάκια, που όντως μπορεί να κολλήσουν σε κάποιο θέμα του taxis ή οποιαδήποτε γραφειοκρατική παπαριά ακόμη και για τον ταχυδρομικό κώδικα, για αμφότερους τους κηδεμόνες.
A sorry, νόμιζα ότι η διαδικασία είναι κοινή, διότι ο ανιψιός μου έχει ένα Ιταλάκι στην τάξη και έκανε την ίδια διαδικασία με μας, είχα πάει να τους βοηθήσω με τα ιταλο-ελληνικά, προφανώς τίθεται θέμα ΕΕ και ζητάνε τα ίδια από το Ιταλάκι.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68621
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 18 Σεπ 2021, 14:20

Cecily Anne έγραψε:
18 Σεπ 2021, 14:07
ΓΑΛΗ έγραψε:
18 Σεπ 2021, 14:03


Καμμία σχέση με τη χαρτούρα, προθεσμίες και διασταυρώσεις που απαιτούνται για τα ελληνάκια, που όντως μπορεί να κολλήσουν σε κάποιο θέμα του taxis ή οποιαδήποτε γραφειοκρατική παπαριά ακόμη και για τον ταχυδρομικό κώδικα, για αμφότερους τους κηδεμόνες.
A sorry, νόμιζα ότι η διαδικασία είναι κοινή, διότι ο ανιψιός μου έχει ένα Ιταλάκι στην τάξη και έκανε την ίδια διαδικασία με μας, είχα πάει να τους βοηθήσω με τα ιταλο-ελληνικά, προφανώς τίθεται θέμα ΕΕ και ζητάνε τα ίδια από το Ιταλάκι.
Σχωρεμένη. :)

Προφανώς το Ιταλάκι, όπως και τα Ελληνάκια δεν έχουν την ίδια χαλαρή δυνατότητα πρόσβασης.

Το αναφέρει ξεκάθαρα το άρθρο 72.
Άρθρο 72

Πρόσβαση των ανήλικων υπηκόων τρίτων χωρών στην εκπαίδευση
1.Ανήλικοι υπήκοοι τρίτων χωρών, που διαμένουν στην Ελληνική Επικράτεια, υπάγονται στην υποχρεωτική σχολική φοίτηση, όπως και οι ημεδαποί.

2.Οι ανήλικοι υπήκοοι τρίτων χωρών, που φοιτούν σε όλες τις βαθμίδες της εκπαίδευσης, έχουν, χωρίς περιορισμούς, πρόσβαση στις δραστηριότητες της σχολικής ή εκπαιδευτικής κοινότητας.

3.Για την εγγραφή ανήλικων υπηκόων τρίτων χωρών στα δημόσια σχολεία απαιτούνται τα αντίστοιχα με τα προβλεπόμενα για τους ημεδαπούς δικαιολογητικά. Κατ’ εξαίρεση, με ελλιπή δικαιολογητικά μπορεί να εγγράφονται στα δημόσια σχολεία και τέκνα υπηκόων τρίτων χωρών, εφόσον:

α. Προστατεύονται από το ελληνικό κράτος με την ιδιότητα του πρόσφυγα και όσων τελούν υπό την προστασία της Ύπατης Αρμοστείας των Ηνωμένων Εθνών.
β. Προέρχονται από περιοχές, στις οποίες επικρατεί έκρυθμη κατάσταση.
γ. Έχουν υποβάλει αίτηση για τη χορήγηση ασύλου.
δ. Είναι υπήκοοι τρίτων χωρών που διαμένουν στην Ελλάδα, ακόμη και αν δεν έχει ρυθμισθεί η νόμιμη διαμονή τους σε αυτήν.


4.Με απόφαση του Υπουργού Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων μπορεί να καθορίζονται οι όροι και οι προϋποθέσεις αναγνώρισης τίτλων σπουδών πρωτοβάθμιας και δευτεροβάθμιας εκπαίδευσης που αποκτήθηκαν στη Χώρα προέλευσης και οι προϋποθέσεις κατάταξης σε βαθμίδες του ελληνικού εκπαιδευτικού συστήματος, καθώς και εγγραφής μαθητών, οι οποίοι είναι υπήκοοι τρίτων χωρών, στα δημόσια σχολεία. Με όμοια απόφαση μπορεί να ρυθμίζονται θέματα προαιρετικής διδασκαλίας της μητρικής γλώσσας και πολιτισμού εκεί όπου υπάρχει ικανός αριθμός μαθητών που ενδιαφέρονται, στο πλαίσιο των ενισχυτικών δράσεων του Υπουργείου Εθνικής Παιδείας και Θρησκευμάτων και να καθορίζονται η εργασιακή σχέση και τα προσόντα των εκπαιδευτικών που θα διδάσκουν τη μητρική γλώσσα και τα στοιχεία πολιτισμού της Χώρας προέλευσής τους.

5.Υπήκοοι τρίτων χωρών, που έχουν αποφοιτήσει από τη δευτεροβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα, έχουν πρόσβαση στην πανεπιστημιακή εκπαίδευση, υπό τους αυτούς όρους και προϋποθέσεις, όπως και οι ημεδαποί.
Και ακριβώς γι' αυτό λέω ότι από τη στιγμή που δεν υπάρχουν ξεχωριστά τμήματα προπαρασκευής για τα ανήλικα αλλοδαπάκια, αν τα αλλοδαπάκια είναι περισσότερα στην τάξη, τα ελληνάκια θα ακολουθούν υποχρεωτικά το μούλτι κούλτι σύστημα, ώστε να ενσωματωθούν αυτά στο πρότζεκτ και όχι τα αλλοδαπάκια.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29396
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Σεπ 2021, 14:41

Echelon έγραψε:
18 Σεπ 2021, 10:31
Από δω ήρθε από κει ήρθε, ακόμη ένα νήμα που ο Oto άρχισε να δέρνει
Καραγκιοζάκο κανέναν δεν έδειρα. Ο άλλος είπε ότι θα με εθαβε ζωντανό και απάντησα για το τι θα συνέβαινε μετά.
Στο σενάριο μου μάλιστα δεν είπα ότι θα έκανα κάτι εγώ γιατί θα ήμουν θαμμένος ήδη.

Επίσης από το πληκτρολόγιο θα τα πω, όπως μου τα λένε και οι άλλοι.
Δεν είναι δα ότι ήρθε και κανείς από σας να μου πει ότι θα με θαψει face to face.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 18 Σεπ 2021, 14:50

Otto Weininger έγραψε:
18 Σεπ 2021, 14:41
Καραγκιοζάκο κανέναν δεν έδειρα. Ο άλλος είπε ότι θα με εθαβε ζωντανό και απάντησα για το τι θα συνέβαινε μετά.
Στο σενάριο μου μάλιστα δεν είπα ότι θα έκανα κάτι εγώ γιατί θα ήμουν θαμμένος ήδη.
Ε καλά κι εσύ, ζωντανός ήσουν θαμμένος, ας έβγαινες. Μην βαριέστε τόσο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29396
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Ο σοκαριστικός κατάλογος μαθητών νηπιαγωγείου της Αθήνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 18 Σεπ 2021, 14:56

Dwarven Blacksmith έγραψε:
18 Σεπ 2021, 14:50
Otto Weininger έγραψε:
18 Σεπ 2021, 14:41
Καραγκιοζάκο κανέναν δεν έδειρα. Ο άλλος είπε ότι θα με εθαβε ζωντανό και απάντησα για το τι θα συνέβαινε μετά.
Στο σενάριο μου μάλιστα δεν είπα ότι θα έκανα κάτι εγώ γιατί θα ήμουν θαμμένος ήδη.
Ε καλά κι εσύ, ζωντανός ήσουν θαμμένος, ας έβγαινες. Μην βαριέστε τόσο.
:lol:
Ναι σαν την άλλη στο Kill Bill. Αλλά το πιο πιθανό αν με θαψεις ζωντανό είναι να με πιάσει κρισαρα κλειστοφοβιας.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Εσωτερική Πολιτική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών